Diky za recept, urcite vyzkousim. Dnes se chystam na sber rakytniku. Chtel jsem se zeptat, jestli jste taky nezkousela neco vyrobit z tech semen? Pry se z toho da vytvorit nejaky olej.
@leharo1009 жыл бұрын
Znám rakytník od roku 1980. Vozili mne jej z Ruska pod jménem oblepicha. Manžel byl po ožarování a tak jsem mu jej dávala na povzbuzení imunity a na regeneraci organizmu. Pak jsem jej objevila u Slaného ale jeho zpracování bylo velice obtížné. Našla jsem způsob jak získat štávu a nevařit ji. Můžu jestli je zájem odevzdat zkušenosti
9 жыл бұрын
+Edita Lipertova Určitě, budu ráda, ve videu ukazuji také výrobu sirupu bez vaření, máte-li nějaký recept, klidně ho sem napište :-)
@markar35166 жыл бұрын
Podělíte se prosím o zkušenosti? děkuji
@Duchodce1234 жыл бұрын
Dobrý den Michaelo, Vaše videa sleduji pravidelně. Rakytník taky pěstuji, ale nejsem si jistý jestli už je dostatečně zralý na výrobu sirupu. Jak to poznat? A druhý dotaz mám k pěstování špaldových klíčků, jestli s tím máte nějaké zkušenosti. Mám cystu na ledvině a údajně šťáva ze špaldových klíčků hodně pomáhá ke zmenšení cysty, až postupné likvidaci. Děkuji za ochotu. František.
@terezagronychova98638 жыл бұрын
máte nějaký pěkný recept na džem/marmeládu z rakytníku? Na webových stránkách jsem se nedohledala... :) Díky
8 жыл бұрын
To je pravda, nemám, vlastně mám, ale moc nezhoustne, tak tady je vylepšený recept :-) Mám jeden recept na rakytníkovo pomerančový džem (pomerančová šťáva je tam pro to, a by to zhoustlo, protože rakytník špatně houstne i když se tam dá želírovacího přípravku více) 350 ml čerstvé pomerančové šťávy 250-300 ml rakytníkové šťávy 400 g cukruželírovací fix prášek 2v1 nebo želírovací cukr Bobule rakytníku doporučuji rozmixovat a propasírovat přes sítko. a pak pracovat do džemu jen se šťávou. Postup: Pomerančovou a rakytníkovou šťávu dáme do hrnce. Obsah želírovacího prášku smícháme se 2 polévkovými lžícemi cukru, vmícháme do šťávy a přivedeme k varu. Přisypeme cukr, opět přivedeme k varu a za občasného promíchání vaříme cca 1minutu - doba varu záleží na tom, jaký druh želírovacího prášku použijeme. Džem plníme do teplých vyvařených sklenic - lepší jsou ty malé a hned zavíčkujeme. Semínka a slupky, která v sítku po pasírování zůstanou jsou velice cenné (obsahují rakytníkový olej), tak nevyhazovat, protože se mohou nasušit v sušičce nebo v troubě rozprostřené na pečícím papíře do 50 °C a pak usušené slupky můžeme použít v zimě na čaj-můžeme přidat i sušené lístky rakytníku. Semínka můžeme rozemlít a posypat si tím jogurt :-)
@calon51229 жыл бұрын
Kdy se sází rakytníky? Jaro nebo podzim? Děkuji
9 жыл бұрын
+cal on Je možné ho sázet na jaře i na podzim, teď je ideální doba :-)
@jirikovar75998 жыл бұрын
Do štávy tolik cukru? Tím znehodnotíte přínos rakytníku. Následným zahřátím pak snížíte obsah vitaminu C, který se výrazně zahřátím ztrácí.
@janzeman10028 жыл бұрын
To šílený množství cukru a ještě k tomu bílého, hrůza.Zkouším zavařovat s medem a jen krátce steriluji a zatím vše drží. Asi mám taky výhrady k tomu kovovému nádobí.....
8 жыл бұрын
Ano, tolik cukru, jinak se to kazí. Zahřívám jen zlehka, není to horké, jen teplé, aby se cukr rozpustil. Může se použít třeba i třtinový nebo med.
@justina74able6 жыл бұрын
Tiež ma to kvantum cukru odrádza...
@Duchodce1234 жыл бұрын
Dával jsem níže dotaz, ale asi odpovídáte jen na to co se Vám hodí nebo na co umíte odpovědět. Myslím, že můj dotaz moc složitý nebyl. Když něco nabízíte, tak je správné i odpovědět na dotaz Vašich sledovatelů. Jinak zákazníci přejdou tam, kde se odpovídá na jejich dotazy.
4 жыл бұрын
František Jančařík Hezký den Františku, děkuji Vám za upozornění, zprávu jsem registrovala,to mě posouvá k tomu - dávat si větší pozor, protože co neudělám hned tak na to zapomenu ... K té první otázce - jak poznat že je rakytník zralý? Podle toho, že některé plody začínají měknout, je to ta nejpozdější fáze, kdy ještě půjde otrhat, protože později už budou plody praskat v rukou a trhání je velmi složité pokud přezrají. Co se týká těch špaldových kličku - to slyším prvně, s tím Vám neporadím, ale asi na tom něco bude, protože jsem si všimla, že jsou o tom často psané články, takže si myslím, ze to můžete zkusit, protože určitě nemají žádné vedlejší účinky, jako třeba léky. Přeji Vám hezký víkend.
@Duchodce1234 жыл бұрын
@ Dobrý den Michaelo, jsem rád, že jste to pojala sportovně a s nadhledem. Děkuji za odpovědi na otázky a nadále zůstávám sledovatelem Vašich videí.
@karoldanco90334 ай бұрын
Načo tam hrán tá hudba!
@peterhalas11386 ай бұрын
Koupil sem čtyři...ale letos na nich není nic...jsou ještě malé
@Rosch394 жыл бұрын
Bol by problém namiesto cukru pridávať pravý včelí med?! Cukor nieje príliš zdraviu prospešný....!
4 жыл бұрын
Robert Schulte myslím, že by problém nebyl, nevím jen jak by to dlouho vydrželo aby se ti nekazilo, nezkoušela jsem 🙂