To mój pierwszy film obejrzany na tym kanale i jestem pod wrażeniem :) Ogromna wiedza i ciekawie opowiedziane. Zasubowane :)
@wojtekfr3 жыл бұрын
Dzięki, trafiłeś na dość ciężki materiał jak na pierwszy film :)
@lonelyrider843 жыл бұрын
wincyj! wincyj o c128 :) Tak jak simson s51 tak commodore 128 to mój jednorożec z dzieciństwa :)
@ukaszcholewa65953 жыл бұрын
Dla zasięgów i dzięki za wiedzę, która się dzielisz 👍
@przemekdanysz26283 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek 😃
@jax31723 жыл бұрын
Oczywiście, że RetroGralnia jest bardziej wartościowa niż Netflix :D A film jak zawsze bardzo ciekawy.
@LukeRF3 жыл бұрын
ale mają ciekawe pozycje jak np. serial High Score
@pawellang2052 жыл бұрын
Znającym język angielski polecam znaleść na YT wypowiedz jednego z inżynierów Commodore który się wupowiadal nt C128 (niestety nie pamietam nazwiska). Powiedział mniej więcej tak: Zrobiliśmy c128 ponieważ nikt nas nie powstrzymał :-)
@spavatch3 жыл бұрын
Miło usłyszeć, że miałem (i do dziś mam) najciekawszego 8-bitowca :)
@DiamondViper87v3 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał - miałem szczęście mieć kiedyś wersję 128D - bodaj plastikową a może i to był metal.. nie pamiętam - w każdym razie zrobiłem błąd życia oddając go z powrotem do komisu - temat na oddzielną historię. W każdym razie wiem co to, obcowałem z tym i jest to bardzo ciekawy 8 bitowiec - fajnie, że ktoś umieścił materiał o nim - pozdrawiam was serdecznie, chętnie posłucham więcej o nim :)
@ace22533 жыл бұрын
Panowie czapki z głów przypominacie mi dzieciństwo a to jest bezcenne !! leci łapka i coś jeszcze ;)
@vxsniffer3 жыл бұрын
miałem C128D ale wtedy moje myśli zaprzątała już Amiga ;-) Gary Kildall twórca CP/M to największy pechowiec branży IT, to on powinien być na miejscu Gatesa, ale kiedy ludzie z IBM przyjechali do niego kupić system do pierwszego IBM PC, to nie zastali go w domu, była tylko żona, która ich pogoniła ;-)
@grzegorzkonopka54523 жыл бұрын
Fajnie sobie przypomnieć stare czasy C64.
@pifi77193 жыл бұрын
Ciekawi, ciekawie! Czekam na więcej!
@darioperezdario26383 жыл бұрын
Świetny komputer Commodore 128: można go używać w trybie 128 z 80 x 25 kolumnami tekstu; w trybie 64 z bardzo dobrą kompatybilnością z aplikacjami i grami przeznaczonymi na Commodore 64 i tryb CP / M z wykorzystaniem procesora Zilog Z80 oraz dostępem do programów zaprojektowanych dla tego systemu operacyjnego. Oprócz możliwości korzystania z doskonałego systemu operacyjnego GEOS.
@C64Lover3 жыл бұрын
Do C128Dcr wrzucilem sobie dwa przelaczniki - jeden to wybor numeru 8/9 dla wbudowanej stacji (przelacznik dolutowany do zworki na plycie) a drugi fizyczne odlaczenie stacji od szyny (przecieta linia ATN, ro/zwierana przelacznikiem w zaleznosci od potrzeby)
@djaccount54587 ай бұрын
Były też wersje z wbudowanymi stacjami dysków 3.5 cala, widziałem na zdjęciach na jakiejś niemieckiej stronie. :) jedna z niewielu gier dla c128 jest. The Rocky Horror Show i już jest pomysł na nowy odcinek. :)
@tomasz7753 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał - jak zwykle. Mój patronite proszę przeznaczyć na piwo:)
@PiRX3 жыл бұрын
C128D to moja najwieksza niespełniona "miłość" z dzieciństwa
@haggitaurus30003 жыл бұрын
Używałem Commodore 128D ( pieszczotliwie nazywanym "dizlem"). Podłączony był do niego monitor Philips 12 cali, zielony. Nie pamiętam już dokładnie modelu tego monitora, ale pracował bez problemu w trybie 80 znaków. Wystarczyło tylko przełączyć przycisk 40/80 DISPLAY na komputerze i można było działać w trybie 80.
@wojtekfr3 жыл бұрын
Ciekawe, na monitorze nic nie trzeba było przełączać. Może sam wykrywał tryby. No ale i tak musiał być podłączony dwoma kabelkami
@marekkolins5434 Жыл бұрын
Tak medrkuje, że czy na komodorku czy motorynce, czy spektrumiku mógłbyś czasami w gierki sportowe pograć...zwłaszcza bieganie bo raczej nie skoki w zwyż;))
@atariretrofan3 жыл бұрын
Odcinek bardzo fajne i mam nadzieję że dosyć szybko pojawią się kolejne. Ja z tym komputerem miałem bardzo sporadyczne styczność sąsiadki ale jej ojciec właściciel komputera nie za bardzo pozwalał się pobawić
@atariretrofan3 жыл бұрын
@Theodor the Cat hahahaha spadlem z krzesła :D
@daabaa95133 жыл бұрын
Super!:) czekam na więcej
@martinszulc94733 жыл бұрын
C128 to było nieosiągalne marzenie wszystkich Commodorowców na osiedlu :) Ich zapał ostudziła wiadomość zamieszczona pod opisem w "Młodym Techniku" że cena w dniu premiery w RFN wynosiła 999DM . Ja jako Atarowiec zazdrościłem wersji 128D bo Atari nie miało 8-bitowego komputera w takiej obudowie. ps. Koniecznie więcej o trybie CP/M
@wojtekfr3 жыл бұрын
Będzie, po parunastu godzinach walki z CP/M mam już dość pomysłów na odcinek
@Bartheek_Wojciechowski3 жыл бұрын
Świetny materiał Frabi. Ja byłbym chętny nawet i na 10 filmów, nie wiem jak inni. :D Cieszę się, że otworzyliście znów Patronite i że mogę Was wspierać. Możecie to nawet przepić, nie ,a problemu. Kiedy te głupie czasy się skończą, w końcu Was odwiedzę w muzeum, albo się spotkamy na jakimś evencie, to się napijemy. :)
@wojtekfr3 жыл бұрын
Dziękujemy i do zobaczenia :)
@Bzikers3 жыл бұрын
Tak trzymać panowie
@Young-ky3wf3 жыл бұрын
Mój ulubiony komputerek :) Dobry film i czekamy na więcej bo jednak mało osób pisze o jego możliwościach.. Pozdrawiam :D
@negruvoda2223 жыл бұрын
Dziękuję za film. Pozdrawiam 🍸
@jarekboniek3 жыл бұрын
Więcej, więcej, więcej o C128!!!
@geekyprojects1353 Жыл бұрын
C128 byl biznesowa porazka. Wyprodukowanie jednej sztuki kosztowalo tyle co wyprodukowanie Amigi, a byl sprzedawany za polowe ceny Amigi, ze wzgledów strategicznych. Ponadto pieniadze i czas utopiony w projektowanie nowego komputera 8-bitowego w czasach kiedy komputery 8-bitowe nie mialy przyszlosci, byly zmarnowane - mozna bylo trzepac odswiezone C64, co zreszta pózniej zrobiono. Dzis to w moim odczuciu najciekawszy komputer 8-bitowy retro.
@krystian72463 жыл бұрын
Jest mój ulubiony prowadzący :-)
@pablomx11 Жыл бұрын
Używałem Geos-a na tym było to świetne oprogramowanie ;)
@unclehoszczecin3 жыл бұрын
11:58 Apple w 1983 roku wypuściło graficzny system operacyjny ale i tak nie był pierwszy. Wcześniej Xerox i mniej znane firmy tworzyły takie systemy.
@wojtekfr3 жыл бұрын
Tak. Ale ani Mac ani Xerox jeszcze wtedy nie mieli silnej pozycji na rynku biznesowym, więc tryb tekstowy dominował.
@czysta133 жыл бұрын
Zapatronowane. Na zdrowie 😉
@xboxc23 жыл бұрын
RGBI jest sygnalem cyfrowym, zamiast RGB (analog). Chodzi o to, ze w sygnale RGBI sa 4 przewody sygnalowe: czerwony, zielony, niebieski oraz intensywosc. Kazdy z tych stanow moze przyjac wartosc 0 lub 1, to oznacza ze sygnalem RGBI mozna przeslac max 16 kolorow. Sygnal RGB jest analogowy i pozwala na wyslanie dowolnej ilosci kolorow
@pd2094583 жыл бұрын
Ale chyba dzięki temu da się zrobić w miarę prosty konwerter RGBi -> RGB. Gdzieś widziałem w Internecie schemat. Po prostu na wyjściu R dajesz 0%, 50% albo 100% w zależności od kombinacji wejść R i I i analogicznie dla G i dla B. Tylko nie pamiętam czy sygnały synchronizacji są zgodne.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Kupiłem kiedyś taki kabel (DB9 do SCARTa) i nie działał. Potem przysłał mi swój do testów, jak pamiętam Jerzy Jasonek, też nie działał... Jest z tym jakiś problem.. /borg
@ScratchSPWZ3 жыл бұрын
@@RetroGralnia teraz mam działający kabel, ale przesyła tylko obraz czarno-biały. Jednak może niedługo uda się pozyskać ciekawy adapter do trybu 80 kolumn. Jurek Jasonek
@xboxc23 жыл бұрын
Nie zadziala bo rgbi ma inne parametry sygnalu. Sam kabel nic nie da. Musi byc konwerter faktycznie
@mobi17853 жыл бұрын
Łomatko! Słowa wyrzucasz jak z kałacha ;). Na serio, by zrozumieć co mówisz oglądałem film z prędkością 0,75. :) Pozdrawiam, IrekB
Czy próbowałeś mierzyć częstotliwość odchylania poziomego i pionowego w trybie 80 kolumn? Jeżeli jest mniej więcej 15625Hz w poziomie i ok. 50-60Hz w pionie, to monitor od Amigi lub telewizor mający SCART da się dostosować, tylko być może C-128 wydawał jakiś nietypowy sygnał synchronizacji. A jeżeli w poziomie było mniej więcej 30000Hz lub więcej i w pionie od 50Hz w górę, to prędzej da się wykorzystać monitor od komputera PC i to taki nawet współczesny, który posiada złącze VGA, pozostaje tylko dostosować poziomy kolorów RGB i jakoś "przerobić" sygnał synchro, żeby pasował do monitora. Większość płaskich telewizorów rewnie da się wykorzystać i jako monitor o standardzie telewizyjnym (np. do Commodore 64 lub Atari 500) wykorzystując SCART, i jako monitor do komputera PC lub do Amiga potrzebującego taki monitor, może nawet do Atari ST w trybie wysokiej rozdzielczości. Krótko mówiąc, albo jest standard "telewizyjny", czyli obraz taki sam, jak w telewizji i z odtwarzaczy, konsol podłączanych do TV, albo obraz taki jak w komputerach PC, czyli odchylanie poziome od 30kHz w górę i pionowe od 50Hz w górę.
@RetroGraciarnia3 жыл бұрын
Dobrze prawisz Frabi - ciężko kupić osobno klawiaturę. Mi udał się dwie dokupić, ale to trwało i nie było tanie. Warto wspomnieć w następnym odcinku o zasilaczu - ta sama wtyczka, co A500, ale różnica AC - DC. Dobry materiał, Pozdrawiam.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Wtyczka od Amigi, napięcia zasilania jak od C64 (choć prąd większy). Ja mam do C128 i C64 ten sam zasilacz, ale z przejściówką. Oczywiście mowa tu o wersji "klawiaturowej", wersje desktopowe zasila się z normalnego kabla zasilania, jak PC, czy Atari ST :) /borg
@RetroGraciarnia3 жыл бұрын
@@RetroGralnia Jak czytałem przy zakupie C128, to było info, że któryś zasilacz można podpiąć i do C128 i do A500, ale nie pamiętam od które z tych komputerów, natomiast w odwrotnej konfiguracji, któryś komputer może się spalic.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
@@RetroGraciarnia Zasilacze do C64 i C128 dają 5VDC i 9VAC, zasilacze do Amigi dają 5VDC i 12VAC. W przypadku wtyczek do C128 i Amigi - są one właściwie takie same tylko zamiast 9 jest 12 Volt. No jak się włoży zasilacz od C128 da Amigi to nie spali, ale czy pójdzie Amiga? Może, ale bym nie próbował :] /borg
@RetroGraciarnia3 жыл бұрын
@@RetroGralnia Dokładnie - też nie mam zamiaru sprawdzać, szkoda cennego sprzętu. Pozdrawiam.
@Daniel-6663 жыл бұрын
COMMODORE RULEZ 👌❤️😇👽😈
@dariobush15793 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał zaczynałem od c64 i od 486 postaram się coś przesłać
@puncol3 жыл бұрын
Świetny odcinek, czekamy na więcej! :)
@kfakoo3 жыл бұрын
Po oglądnięciu, bardzo fajne podobało mi się, no ale nasuwa się jedno, bardzo oczywiste z resztą, co on potrafi czego nie potrafi sześćdziesiątka czwórka
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Wyświetlać tryb 80 kolumn i używać systemu CP/M. Prócz tego ma: 2x szybszy procesor, 2x więcej RAM, szybką (w końcu) stacje i lepszy BASIC w trybie 128. /borg
@pd2094583 жыл бұрын
@@RetroGralnia No właśnie, ile ja bym dał za taki BASIC w młodości. Przyznam, że jak miałem swoja komodę, to te wszystkie POKE mnie nieco przytłaczały. Raczej się modyfikowało gotowce niż pisało swoje od zera. A gdybym dostał polecenia do rysowania po ekranie, odczyt joysticka, edytor sprajtów i funkcje do ich poruszania...
@beholder20123 жыл бұрын
@@pd209458 przecież na Commodore najlepszym BASIC-em jest... Comal-80, rozpowszechniany w swoim czasie darmowo (a kartridźe po niskich cenach). Jest to nic innego, jak "BASIC strukturalny", z zapożyczeniami z Pascala. - "obraz" kartridża COMAL-80 2.01 ftp://8bitfiles.net/cbm8bits/c64/applications/[CRT]/Comal%2080%20(1985)(Commodore).crt - jego dyskietka demontracyjna ftp://8bitfiles.net/cbm8bits/c64/applications/[D64]/Comal%2080%20(1985)(Commodore).d64 (z dyskietki tej dwa pierwsze programy należy uruchamiać osobno, bo to są osobne dema, gdzie pierwsze nie ładuje automatycznie następnego) - manual do Comal-80 commodore.software/downloads/download/211-application-manuals/13415-comal-80-manual Istnieje także wersja specjalnie dla C-128: www.cbmhardware.de/c128/c128comal.php www.c64-wiki.com/wiki/Commodore-128_ Comal_80_rev_2.02
@pd2094583 жыл бұрын
@@beholder2012 No cóż, jak byłem młody nikt w okolicy nie rozpowszechniał, ani za darmo ani odpłatnie. Inna sprawa, że za stację dysków też bym wtedy sporo dał.
@wojtekfr3 жыл бұрын
@@beholder2012 Ja miałem tylko Simon's basic, ale już mało z niego pamiętam
@dtmsonic3 жыл бұрын
Commodore 128 bardzo przypomina Amigę 500
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Raczej Amiga 500 bardzo przypomina Commodore 128 :P Fakt faktem jest, że jak na streamie grałem na C128 i było widoczne, to sporo osób myślało, że to Amiga. /borg
@Mariusz_Wlodarczyk3 жыл бұрын
O oglądalność tego typu filmów się nie martw. Na pewno będzie. :) Jest głód retro tematów, które NIE DOTYCZĄ gier.
@wojtekfr3 жыл бұрын
To mnie ciągle zaskakuje, ale postaram się ten głód nasycić :)
@Mgmmodel3 жыл бұрын
SD KARTY działają normalnie z C128D i stacja wewnetrzna nic nie blokuje moze byc jako 8 ,9 czy inne. Standardowo używa się kartridż Sd2iec z epyx loaderem. Kopiowanie też normalnie działa z 8 na 9 czy na odwrót. Jedynie co to do nowych demek trzeba wyjąć kabel stacji z Sd2iec by było tylko 1 urządzenie na lini.
@wojtekfr3 жыл бұрын
hmm, nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie działa, ale z tego co znalazłem w sieci, mój problem jest powszechny. Jak to u Ciebie działa, wbudowana stacja dostaje z automatu nr 9 jak jest podłączony SD2EIC ustawiony na 8, czy jest przykrywana ? Może u Ciebie już jest jakaś przeróbka.
@Mgmmodel3 жыл бұрын
@@wojtekfr w catridgu prawdopodobnie jest juz wgrane: open 15,8,15; print#15,"U0>"+chr$(9); close 15
@zscorporation3 жыл бұрын
Fajny Kompik ten C=128 :D
@MrSajmer2 жыл бұрын
Mój pierwszy komputer - kupiony za 200USD w 92 roku w jakimś sklepie w Warszawie :)
@mateuszsp8ebc6913 жыл бұрын
VDC nie tylko nie ma sprite ale nie ma nawet przerwań. I to było już kompletną porażką, zresztą obejrzyjcie sobie na KZbin wystąpienie Billa Herda u 8-Bit Guy albo na jakiejś konferencji. W zasadzie to ten układ graficzny był faktycznie porażką ale bardziej od takiego czysto programistycznego punktu widzenia :) To, że miał osobne wyjście obrazu nie było głupie, bo przy takiej rozdzielczości i tak odpadało użycie telewizorów na których tekst byłby kompletnie nieczytelny.
@wojtekfr3 жыл бұрын
z tym wyjściem może i tak pewnie nie mieli innego wyjścia.
@LukeRF3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał i jak najbardziej więcej odcinków o 128 bo temat bardzo ciekawy. Może jakiś test gier na tej maszynce
@wojtekfr3 жыл бұрын
Kilka gier niedługo pokażemy ale cudów się nie spodziewajcie :)
@LukeRF3 жыл бұрын
@@wojtekfr Zawsze coś ;)
@wojtekfr3 жыл бұрын
@Theodor the Cat hmm, chyba Turek Retromaniak specjalizuje sie w Amstradach. Ja mam tylko ledwo zipiącego Schneidera i nie mam żadnego sentymentu do tego sprzętu więc jakoś nigdy za dużo uwagi mu nie poświęciłem. Ale kto wie, może kiedyś.
@salongier3 жыл бұрын
Ciekawy na pewno, ale czy najciekawszy to już kwestia sporna. Myślę że MSX-y były ciekawsze konstrukcyjnie. Szczególnie MSX 2 i nowsze, choć ostatnia wersja Turbo R to ciężko stwierdzić czy to 8 czy 16 bit.
@wojtekfr3 жыл бұрын
kto wie, może kiedyś jakiś mi w ręce wpadnie. Na razie mam tylko zwykłego MSXa i jeszcze mnie nie porwał
@wl4rv3 жыл бұрын
Dej na piwo 🍻
@Elc192 жыл бұрын
Przekonaliście mnie!
@tolekbbb3 жыл бұрын
Te video wciaga jak Breaking Bad ;)
@szymong.46803 жыл бұрын
Witam. Mam C128D i tez miałem problem ze stacją dysków. Rozwiązanie polega na przecięciu jednej ścieżki co powoduje że stacja zmienia adres z tego co pamiętam na ,8,2
@CARGO60003 жыл бұрын
Wartościowy odcinek. Proszę o więcej takich filmów n.t. Commodore 128. Warto zapoznać się z tą technologią.
@Mariusz_Wlodarczyk3 жыл бұрын
Rozwiązanie fajne ale faktycznie trochę spóźnione. 1985 rok to nie tylko początek dominacji prymitywnego MS-DOSa ale przede wszystkim premiera Amigi 1000, której system operacyjny nawet w niedorobionych wersjach 1.x był z zupełnie innej galaktyki. Ani MS-DOS ani CP/M nie da się nawet postawić na tej samej półce co AmigaOS 1.x. Ja wiem, że większość retro-fanów kojarzy Amigę głównie z SuperFrogiem. Ale to tylko o nich świadczy. :) Microsoft nawet nie zdawał sobie sprawy z zagadnień jakie w AmigaOS już wtedy zostały zaimplementowane. Rozwiązania te dzieliły galaktyki. Wystarczy popatrzeć na MS-DOS i poczytać tysiące stron dokumentacji dla developerów AmigaOS. Hegemonia MS-DOS właściwie cofnęła rozwój systemów operacyjnych o ok. 10 lat. Ludzkość na nowo odkrywała to co już dawno zostało zrobione. Ech, informatyka...
@wojtekfr3 жыл бұрын
Myślę jednak, że C128 to jednak bardziej klony PC szkodziły niż Amiga 1000. Bo konkurowali o rynek biznesowo biurowy. Amiga, wiadomo że inna bajka niż MS-DOS no ale grała w innej lidze.
@Mariusz_Wlodarczyk3 жыл бұрын
@@marko6550 Budowanie środowisk programistycznych. Brzmi dumnie, a w praktyce to też tam było licho. :)
@arturzadurski48493 жыл бұрын
podobało :)
@retroszpuntafan3 жыл бұрын
Mam C128DCR i jestem zadowolony :)
@turekretromaniak3 жыл бұрын
od mnie :)
@retroszpuntafan3 жыл бұрын
@@turekretromaniak dokładnie :)
@kokosz333 жыл бұрын
Znalazlem taki komputer w smietniku 2 tygodnie temu. Zasilacz, joystick i magnetofon tez byly. Co z nim by tu teraz zrobic? Nie odpalalem
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Otworzyć. Przedmuchać. Może również wyczyścić alkoholem izopropylowym. Docisnąć układy. Sprawdzić, czy zasilacz daje napięcie jak trzeba. Podłączyć i zobaczyć czy działa :)
@mieszkogulinski1683 жыл бұрын
Czy dało się na takim komputerze uruchamiać programy działające na jednym i drugim procesorze, tak że jeden wykorzystuje drugi jako koprocesor?
@wojtekfr3 жыл бұрын
Na pewno są programy kopiujące wykorzystujące też pamięć video dla VDC. Co do użycia dwóch procesorów nie słyszałem, nie wiem czy to technicznie możliwe. Na pewno demka potrafią użyć mocy procesora w stacji, więc soft dwuprocesorowy na C64 to nic dziwneo. No ale tutaj mamy Z80 i inną listę rozkazów no i nie wiem czy sprzętowo oba procesory są w stania działać równolegle Ale znając spryt scenowców pewnie nie ma rzeczy niemożliwych :)
@mieszkogulinski1683 жыл бұрын
@@wojtekfr Ech szkoda, myślałem że już wtedy można było używać drugiego tak jak obecnie się robi GPGPU ;)
@werniak813 жыл бұрын
Ciekawe.Widac ze sie znasz.Mam w piwnicy c64 i A500.Pozdro
@sebastianpatapik2573 жыл бұрын
cp/m byl na Amstradzie 6128 chyba cpc464 tez ale go nie widzialem no i był na PC/XT
@wojtekfr3 жыл бұрын
Tak, na Amstradzie też Zilog. Na PC to już raczej musiała być inna wersja i inaczej skompilowany soft bo inny procek.
@pd2094583 жыл бұрын
@@wojtekfr CP/M miał chyba wersje na Z80 i x86. Z resztą to dość podobne zestawy instrukcji.
@beholder20123 жыл бұрын
Proponuję wam temat na kolejny film: basicengine.org/ - komputer, w pełni używalny, który można sobie złożyć w koszcie ok. 100 zł. "Maximite" to doskonała sprawa, ale w warunkach polskich jednak nieco drogawa.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Wygląda ciekawie. To jednak zabawy na cały projekt, także myślę, że jeśli się za to weźmiemy, to najwcześniej za kilka miesięcy będzie film :) /borg
@beholder20123 жыл бұрын
@@RetroGralnia sądzę, że warto to ludziom przedstawić, bo to jest taki "MiniMite", na który każdego stać. I w przeciwieństwie do wielu (skądinąd interesujących) projektów typu SBC, to jest jednak komputerek o pełnych walorach użytkowych. Taka "mini-Amiga", można powiedzieć.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Lubię takie rzeczy, więc na pewno się zainteresuje. Wiem jednak też ile mam czasu i ile zajmie mi podejście do zrobienia tego wszystkiego :D /borg
@beholder20123 жыл бұрын
@@RetroGralnia to w pełni zrozumiałe -- oprócz hobby wszyscy mamy jakieś "konkretne" zajęcia, bo w końcu z czegoś żyć trzeba. Jako materiał ułatwiający owo podejście podsunę jeszcze test tego Amerykanina: kzbin.info/www/bejne/hWiqnJiGfMiBq7s
@RetroGralnia3 жыл бұрын
Ja już obejrzałem stronę, manual do BASICa, instrukcje lutowania :P /borg
@propinki3 жыл бұрын
Da się wyłączyć wbudowaną stacje odpowiednią Komeda :)
@RetroGralnia3 жыл бұрын
O czym Frabi mówi w filmie :)
@propinki3 жыл бұрын
@@RetroGralnia a gdzieś mi uciekło faktycznie jest :)
@wojtekfr3 жыл бұрын
@@propinki tylko to rozwiązanie, nie dość że wymagało wklepywania rozbudowanych komend za każdym razem, to jeszcze podłączania interfejsu SD przy włączonym kompie. Troche strach. Ale może są już inne sposobu, jeszcze nie sprawdzałem tego dedykowanego programiku, który ktoś już podlinkował.
@Tempera1013 жыл бұрын
0:20 Wszystkim nie pomogę, choć bym się zes*ał.
@MrCptMaximus3 жыл бұрын
Posle wam pod koniec stycznia po wypłacie
@planetg35773 жыл бұрын
Co to za urządzenie leży tam na Amidze, obok telefonu? To jakiś czytnik kart pamięci?
@wojtekfr3 жыл бұрын
Stacja dysków od C64 mini ;)
@tomasino55783 жыл бұрын
Swietny sprzet mialem obydwa c128 a teraz zaluje ze przepadł w odmentach historii bo dzis te komputery sa bardzo drogie i duzo miejsca zajmują
@adamwarda67703 жыл бұрын
Szanowny panie powiem panu po co to zrobili ich koncepcja była taka że tak naprawdę ten komputer to nie tylko miał być swego rodzaju rozwinięciem Commodore C64 ale głównym rynkiem tego komputera były laboratoria do dziś we Wrocławiu wiele laboratoriów analitycznych posiada właśnie Commodore 128
@wojtekfr3 жыл бұрын
Hmm, ciekawe, o laboratoriach nic nie znalazłem. Mogę prosić jakieś namiary na takie laboratoria ? Może kiedyś nas wpuszczą z kamerą.
@adamwarda67703 жыл бұрын
@@wojtekfr w rynku laboratorium analityczne tylko nie wiem czy do dziś są tam
@RobertDuliq3 жыл бұрын
Sztuczka to komenda, albo odpalało się 128 z wciśniętym klawiszem commodore i wskakiwał c64.
@wojtekfr3 жыл бұрын
ano tak, jest szybciej. Zwykle używam z Finalem jako C64 więc w sumie wtedy od razu startuje jako C64.
@RobertDuliq3 жыл бұрын
@@wojtekfr Choć 128 było moim marzeniem nigdy go nie posiadałem. Miałem C64 w "klonowanej" obudowie. Mój dobry kolega miał 128 ze stacją dyskietek. Człowiek ... Normalnie podnieta ładowania programów z dyskietki. Na dzisiejsze czasy porównałbym z wizytą w fabryce Tesli.
@peci67663 жыл бұрын
w 1993 kolega miał C128 i nabierał mnie, że to amiga bez stacji
@wojtekfr3 жыл бұрын
LOL, dobre. I w sumie sensowne, Atari ST miało taką wersje
@peci67663 жыл бұрын
@Theodor the Cat nieeee... zwykłą mendą bazarową
@peci67663 жыл бұрын
@Theodor the Cat tak - ja jestem programistą za 20k a on nikim
@xcx35583 жыл бұрын
@@peci6766 🤣😂🤣
@RafalK723 жыл бұрын
Może film o Amidze CDTV...
@RetroGralnia3 жыл бұрын
To w sumie ciekawy temat :) Swoją włączyłem tylko raz, bo to za duża kolubryna.
@RafalK723 жыл бұрын
@@RetroGralnia Duża ..ale z CD stacją dysków itd. Spora przesiadka jakościowa z c64 . Miałem takie coś w latach 90... Z przyjemnością posłuchałbym co to właściwie było i co autor miał na myśli tworząc taki sprzęt , sprzęt z dużym potencjałem na ówczesne czasy a pozbawionym promocji i dedykowanych programów.
@UberRuthlessOld3 жыл бұрын
Hey Frabi, w kwesti wyłącznie wbudowanej stacji: csdb.dk/release/?id=160842, Pozdrawiam!
@wojtekfr3 жыл бұрын
o ciekawe, muszę przetestować jak tylko znajdę klawiaturę od 128D bo gdzieś swoją zagrzebałem.
@cyjamonowalewatywa20433 жыл бұрын
Wincyj
@Agent_Bond0073 жыл бұрын
Ktoś może widział gdzieś klawiaturę do desktopowego D128 ? 😀 Jak tak to proszę o linka
@sebastudio22723 жыл бұрын
Czekam na film o CP/M
@wojtekfr3 жыл бұрын
Strasznie ciężko jakiś sensowny działający soft znaleźć ale coś tam pewnie się uda :)
@sebastudio22723 жыл бұрын
@@wojtekfr mam zamiar rozszerzyć pamięć w LDW SUPER 2000 i odpalić tam CP/M
@wojtekfr3 жыл бұрын
@@sebastudio2272 o w mordę, poszukałem jak to możliwe że CP/M pójdzie na Atari skoro nie ma z80. Kto by pomyślał że stacja ma ten procek i można na stacji odpalić system
@sebastudio22723 жыл бұрын
@@wojtekfr Tak pisze nawet w instrukcji polskiej do 65/130 XE drukowanej przez LDW. Najnowsza możliwa do odpalenia wersja to 2.2. Co do instrukcji oryginalnej angielskiej to nie wiem. Czasem sprawdzam tam dostępne kolory w Setcolor i tylko tyle.
@sebastudio22723 жыл бұрын
@@wojtekfr niestety pójdze tylko na LDW Super albo na CA-2001. O odpaleniu na 810, 1050, Sio2sd czy innym Sdrivemax mowy nie ma :(. Tylko te dwie mają Z80. Chociaż jakiś zaradny programista napisałby emulator Z80 i wydzielił kawałek pamięci na karcie SD by była traktowana jako RAM i by może działało
@werniak813 жыл бұрын
I nie marnujesz słów,to sie ceni
@Art-ez4wd3 жыл бұрын
Dobry komputer tylko możliwości nie wykorzystane.
@AlbinL803 жыл бұрын
=❤️
@darioperezdario26383 жыл бұрын
RetroGrainia: czy mógłbyś wyświadczyć nam przysługę osobom, które nie mówią po polsku, w swoich następnych filmach aktywować napisy i aktywować automatyczne tłumaczenie tych napisów na inne języki. Z pewnością więcej osób obejrzy Twoje dobre filmy i skorzysta z nich.
@RetroGralnia3 жыл бұрын
YT nie ma tej funkcji dla języka polskiego. Jeśli w filmie po polsku są napisy to znaczy, że ktoś je ręcznie wpisał. Słowo po słowu... Po czym ręcznie dobrał czasy i długość trwania. To dla filmu tej długości koło 6h pracy. Dlatego u nas napisy robimy naprawdę rzadko.
@darioperezdario26383 жыл бұрын
@@RetroGralnia RetroGralnia: dzięki za odpowiedź. Nie wiedziałem, że KZbin nie ma dla języka polskiego funkcji automatycznych napisów o tym, co ludzie mówią w filmach. Jestem obywatelem Argentyny, Ameryki Południowej i nie umiem mówić po polsku. Mimo wszystko dziękuję.
@cosmixpll3 жыл бұрын
Nie wydaje Wam się, że produkując taki sprzęt jak 128 Comodore padł ofiarą własnego ego? Dwa komputery w jednym, które były problematyczne w obsłudze, nic nie zyskiwał tak naprawdę. Wsadzili nową maszynę, wraz ze starą w większą obudowę.. Nie sądzę, żeby był problem techniczny, aby spróbować w tym drugim trybie graficznym, dać możliwość obsługi o starszych gier i na nią użytkownika przestawić. Kolejna sprawa to upowszechnianie stacji dyskietek, zamiast montować te procesory, dać stacje dyskietek. Amiga by wtedy pewnie nie powstała, albo nie byłaby takim hitem. Wyobraźcie sobie sprzęt, do rozbudowy, z takimi możliwościami jak Ami, odpalający starsze gry na Comodore.. Sztos. Coś się z tą firmą porobiło wtedy, niewiadomo tak naprawdę co. Ja osobiście, miałem 64 kupione na początku lat 90tych. Był to przestarzały sprzęt, ale też starzał się godnie. Zalew PCtów podyktowany był tym, że właśnie problemem był program operacyjny. 128 tego nie wyeliminowało, ani nawet Amiga nie do końca. Aż się łezka w oku kręci i powstaje pytanie jak można to było przegrać. To są też piękne czasy, gdzie dominowała pomysłowość, nie wystarczyło mieć pieniądze.
@wojtekfr3 жыл бұрын
"Nie sądzę, żeby był problem techniczny, aby spróbować w tym drugim trybie graficznym, dać możliwość obsługi o starszych gier i na nią użytkownika przestawić" No specem od hardwaru nie jestem, ale raczej to nie takie proste. Wsteczna kompatybilność zawsze była kłopotliwym tematem także w konsolach i o ile się orientuje, realizowano ją poprzez zawarcie niektórych układów ze starej maszyny w nowej tylko na potrzeby wstecznej kompatybilności. Do dzisiaj nie mamy na nowych konsolach wsparcia PS3, które było zupełnie inną konstrukcją niż późniejsze konsole. Problem zniknął dopiero jak konsole przeszły na architekturę zbliżoną do zwykłych pecetów - czyli od pojawienia się xboxa i potem PS4. Co do decyzji biznesowych Commodore, to inny temat. Z perspektywy czasu wygląda to jak ciąg złych decyzji. Pewnie zmiana kierownictwa nie pozostała tu bez wpływu. Ale czy mając te informacje co oni mieli, podjęło by się inne decyzje to już ciężko oceniać. BTW był taki projekt w stylu o którym piszesz, tylko bazujący na Spectrum - Sam Coupe. Wypasiony komputer 8bitowy, ze wsteczną kompatybilnością. No ale piszę ten komentarz na Thinkpadzie, nie na Samie, więc jednak coś im nie wyszło :D
@cosmixpll3 жыл бұрын
@@wojtekfr no to jak kiedyś rozwiążecie zagadkę, to chętnie posłucham. Może uda Wam się namówić jakiegoś starego inżyniera na emeryturze na wywiad. ;) Pozdrawiam
@bartibv3 жыл бұрын
W chorym kraju żyjemy, że trzeba się tłumaczyć na co się zbiera pieniądze na patronite. Panowie, robicie świetną robotę i macie pełne prawo dostawać za to kasę i możecie sobie ją wydać zarówno na kanał, sprzęt jak i dziwki czy chleb ze smalcem. :)
@kedhard12942 жыл бұрын
Nie masz pojęcia o Commodore, skasuj ten film.
@sto0sto Жыл бұрын
Dla tego filmiku DEDYKUJĘ łapę w dół.
@Agent_Bond0073 жыл бұрын
Wy wszyscy macie jakąś nerwicę. Szkoda, bo fajni kolesie z was
@RetroGralnia3 жыл бұрын
My też żałujemy, że nie jesteśmy modelami z TikToka...
@Agent_Bond0073 жыл бұрын
@@RetroGralnia Ja się martwię o wasze zdrowie a nie o prezencję :) Chciałbym abyście byli zdrowi zawsze i żyli po wsze czasy 🤗
@Agent_Bond0073 жыл бұрын
@@Bszewski Chyba tak, tylko czy to warte tego wszystkiego. Mój kumpel szef regionu Lidla ma auto służbowe super i świetną wypłatę ale wygląda jak mój dziadek a razem do klasy chodziliśmy