Pracowałem kiedyś na MK45 (choć bez tej fantastycznej klwiatury tylko z jakimś badziewiem). Napisałem nie tylko wiele aplikacji (TurboPascal + Assembler), ale i driver do RAM dysku dla CP/M na zlecenie samej KFAP. Z RAM dyskiem TurboPascal z syrenki stawał sie porsche'em. Owszem, był to komuputer przestarzały już w momencie powstania, ale dla mnie, jako programisty, nieskończenie lepszy od królujących w tamtych czsach C64 czy Spectrum. To były zabawki, a MK45, mimo wszystkich swoich ograniczeń, był jednak narzędziem przynajmniej semi-profesjonalnym. Kiedy wreszcie mogłem sobie na to pozwolić zrezygnowałem z MK45 na rzecz niewiele późniejszego Amstrad CPC6128, którego też uzupełniłem o RAM dysk. p.s. Może warto byłoby zrobić film również o innym produkcie Mera-KFAP jakim był komputer PSPD-90.
@wk21563 жыл бұрын
KFAP robił te komputery na licencji z firmy Polonijnej IMPOL-2, w której pracowałem. Ich pierwotna nazwa była IMP85. Były też wersje "odchudzone" do jednej płyty głównej z zasilaczem liniowym mojej konstrukcji na polskich częściach, bo pobór prądu był zmniejszony znacznie. Używane one były jako stacje Mainframe Interface tzw monitory. Wyglądały identycznie jak te "pełne " IMPy85 z zewnątrz. Szkoda że więcej tego złomu nie przetrwało, mimo że był dość popularny, nawet w PKP. Dobra robota panie Adamie.
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀 MK-45?! Panie Kochany, Toż to jest mistrzostwo świata! Uwielbiam dawne komputery! Ale teraz Adamie pobiłeś samego siebie! Z przyjemnością zabieram się do oglądania! Kto też właśnie zabiera się z pewnością, że odcinek będzie super, niech da duuuuuuży kciuk w górę! 👍 👍 👍
@tow.JanWinnicki3 жыл бұрын
Kolejny słuszny przykład naszego dynamicznie rozwijającego się przemysłu informatycznego. Takich gniazdek sieciowych na tylnej ściance nie miały żadne systemy ze zgniłego Zachodu! A Polak potrafi! Dobrą robotę robicie Towarzyszu. Takich ludzi jak Wy nam potrzeba dziś w kraju! Serwus!
@domozs43703 жыл бұрын
Taa, tylko kości objęte embargiem COCOM przemycali w kieszeniach naukowcy wracający z zagranicy.
@PrzemysawGowik3 жыл бұрын
Na tę chwilę nic mądrego nie napiszę, więc zostawiam komentarz dla zasięgów. Choć na pewno warto nadmienić, że nie znam drugiego tak uspokajającego kanału :) Dziękuję Panie Adamie!
@Rolek_music3 жыл бұрын
Oglądania ciekawego filmu nadszedł czas😉Miłego weekendu wszystkim🔥
@PanSobieryba2 жыл бұрын
Brawo, super materiał. W końcu ktoś się porządnie wziął za rodzimy komputer, bo materiałów pewnego Pana "kolekcjonera", który ze wszystkiego robi tajemnice państwową, nie warto wspomniać
@MarcinOrlef3 жыл бұрын
Co do dyskietek 8'... Swego czasu (mniej więcej 1999-2000) kolega zaobserwował dzieci bawiące się takimi dyskietkami w krzaczorach jakie wtedy porastały okolice Cyfronetu AGH. Obrazek wybitnie jak z filmów postapo! :)
@tonualt26833 жыл бұрын
Doskonała produkcja, dziękuję za podróż.
@Kurkuma107 ай бұрын
Super, że sa ludzie, którzy dzielą się wspomnieniami pracy zawodowej z tamtych lat i jeszcze praktykuj ą hobbi związane z zawodem ! Ja w tamtych latach kawałek czasu przepracowałem w NPCP "Tewa" , które dostarczało sporo półprzewodników na cały rynek RWPG...*Polską wybitną i dobrą myśl techniczną , oraz przemysł zniszczono / z pomocą osób polskojęzycznych /, bo były zbyt konkurencyjne dla "zachodu"*Dziekuje za udostepnienie i pozdrawiam !
@aleksanderabramczyk17063 жыл бұрын
Pod filmami Adama zawsze można dawać łapę w górę w ciemno.
@beep_boop_beep Жыл бұрын
Fantastic video. Well researched and the photography and editing was perfection. Great work, keep it up!
@wojuts3 жыл бұрын
Pięknie! Odcinek na piątkowe popołudnie 👍
@tompk1113 жыл бұрын
W roku 1985 w pierwszym semestrze miałem praktykę w KFAP-ie .Dopuszczono nas do działu produkcji stacji dysków.
@mrfrog85023 жыл бұрын
Ta neonowka z pralki polar bardzo mnie uwiodla. Super to wyglada.
@andrzejwisniewski73583 жыл бұрын
A ja mam takie dyskietki. Przy czyszczeniu placówki PKO ze starego sprzętu znalazłem takie cuda i teraz mam na wystawie :)
@akandr3 жыл бұрын
Jeden z ciekawszych odcinków. Bardzo podoba mi się takie odkopywanie niszowych polskich komputerów. W podobnej tematyce polecam książkę Bartłomieja Kluski - Automaty liczą. Komputery PRL. Może nawiążecie współpracę? Widać że Wasze zainteresowania się pokrywają.
@gonzogorf70193 жыл бұрын
Kluska wali kaszanę, zwłaszcza w tematach innych niż małe Atari, to młody czlowiek który na żywo zbyt wiele nie widzial. Do jego tekstów trzeba podchodzić z ostrożnością.
@piotrwdowiak86983 жыл бұрын
Poczciwy Z80 i jego kuzyni z Intela , w sumie całkiem udany komputer. Ciekawy materiał z cyklu, jak to na piechotę, jak mawiał mój starszy kolega, zrobili nasi. Spełniało swoje zadanie i to się liczyło. CP/M A potem DOS to bardzo użyteczne w dedykowanych zastosowaniach systemy. Prosty komputer a ile przyspieszał prace wymagające liczenia czy gromadzenia danych. Dyskietke 8'' całkiem niedawno spotkałem jeszcze zachowana gdzieś w zakątkach szafy, robi wrażenie;)
@PiotrekKaszkur-bz6oz8 ай бұрын
Piotrek kaszkur Artysta pozdrawia serdecznie ❤ja kocham komputery ❤
@DziadekOi3 жыл бұрын
4:20 - pozwolę się z Panem nie zgodzić. W 1985 pojawiła się Amiga, która kładła wówczas wszystkie PCty na łopatki. To, że twórcy tego komputera (a raczej Commodore, pod skrzydła którego trafił później ten komputer) zmarnowali tą szansę i ogrom potencjału "Przyjaciółki" to już osobna historia. Na dodatek, IBM miał również konkurencję w postaci Atari. Zmierzam raczej do tego, że w połowie lat 80-tych dominacja PC nie była tak wiadoma i oczywista, stało się to to wiadome de facto jakieś 10 lat później.
3 жыл бұрын
Mowa o rynku komercyjnym. Pecet miał tam ugruntowaną pozycję już z chwilą ukazania się XT. Amiga to rynek domowy i częściowo "twórczy". Ale w setkach tysięcy boxów korpo zupełnie się nie liczyła.
@DziadekOi3 жыл бұрын
@ Racja, komputer był reklamowany jako głównie domowy (i to był jeden z błędów Commodore), choć przy jego możliwościach (i dobrej cenie) mógł opanować także firmy. Commodore nie miało pomysłu na przebicie się, choć mogło zrobić niemałą rewolucję na rynku. Nie potrafili jednak tej rewolucji "sprzedać". U nas też Amiga kojarzyła się z konsolą do gier, częściowo przez podpinanie jej do telewizora? "Duża Amiga" (mowa o modelach 1000, 2000, 3000, 4000) czy jej odpowiedniki od Atari (ST, Mega ST, STE) nadal były dla mnie konkurencją dla PC, nie mówiąc już o Apple. Najlepszy przykład to Video Toaster do Amigi i dołączone do niego oprogramowanie - stwarzało to b.duże możliwości chociażby w profejsonalnej w branży wideo. Co ciekawe, u nas używane było jeszcze w latach 90-tych - robiono na tym czołówki do teleturniejów, około roku 2000(!) przyłapałem jeszcze swoją osiedlową "telegazetę" na posługiwaniu się Amigą. System operacyjny również był wyśmienity i miał świetne jak na tamte czasy pakiety biurowe. Myślę, że sprawa ma się podobnie jak z Windowsem, który też (jak wiadomo) nie jest najlepszy, a jest wszędzie.
@zdzisiomisio3 жыл бұрын
@ To był genialny ruch IBM, pozwolił kopiować swoją konstrukcję bez opłat licencyjnych i kopiowano PC na potęgę. A że niestety tańsze i często gorsze wypiera lepsze to obecnie mamy co mamy.
3 жыл бұрын
To też, ale aż takiego znaczenia nie miało. Po prostu IBM miał bardzo ugruntowaną pozycję z biurach i naturalnym było przyjęcie kolejnych rozwiązań ze strony tej firmy.
@pd2094582 жыл бұрын
Z tym kładzeniem PC na łopatki to też naciągane. Fakt, że ze względu na biedę jak u nas ktoś widział PC to zwykle jakieś PC, góra XT z Heculesem i piszczącym głośniczkiem. Ale już w momencie startu Amiga konkurowała z 286, w 86 pojawił się 386, a w 87 zaprezentowano pierwsze karty VGA. Oczywiście taka topowa konfiguracja pecetów kosztowała małą fortunę, a Commodore wypuścił potanioną na rynek domowy 500 za ułamek tej ceny. Więc wybór klientów indywidualnych był prosty. Nie ma się jednak co oszukiwać, że od tamtego momentu Amiga konkurowała już tylko ceną. Gdy w latach 90 produkcja klonów IBM-a zaczęła się przenosić coraz bardziej do Azji to upadł i ten ostatni bastion cenowy.
@qba66633 жыл бұрын
Super film, zresztą jak zawsze Panie Adamie 😉👍
@user-re7cq3wy6r2 жыл бұрын
cholernie eleganckie ścieżki - takie bardzo nowoczesne prowadzenie.
@jacekolejnik97093 жыл бұрын
Wspaniały kawałek historii, bardzo konkretnie i rzeczowo przedstawiony.Przyjemnie się oglądało.Pozdrawiam.
@luka2nd3 жыл бұрын
Oglądając Pańskie filmy czuję się, jakbym wsiadł do wehikułu czasu. To bardzo przyjemne, dziękuję :-)
@sylwekpiekarski90913 жыл бұрын
Panie Adamie, bardzo dziękuję. Taka historia informatyki i techniki mi się bardzo podoba. Oglądam wszystkie filmy.
@tysioran3 жыл бұрын
12:47 Przepięknie podłączony elektrolit 😍 O gniazdu natynkowym już nawet nie wspomnę 😋
@ArturBiaosiewicz Жыл бұрын
Na tych komputerach chodził pierwszy system księgowy z jakim się spotkałem. Może później napiszę jak wyglądała organizacja pracy z takimi komputerami
@zscorporation3 жыл бұрын
Dziwny i mega ciekawy komp ;) Fajny Odcinek :D
@johnsmith-vz3vr3 жыл бұрын
Adam, wiedziałem, że jak pomyślę to wymyślę. Rozwiązałem problem Towarów Pięknych, przynajmniej następnego odcinka. Będzie i odcinek i w mojej opinii oglądalność gwarantowana, zrób o Tamarze Łempickiej i będzie pięknie.
@obvioustruth3 жыл бұрын
Super show inteligentnie prowadzony!
@leszek60793 жыл бұрын
Ta klawiatura na zdjęciu była z nowszej MK-i. Nie na kontraktronach tylko hallotronowa. Produkcji z tego co pamiętam węgierskiej. Jak zamykali produkcję kupiłem taką i zrobiłem klawiaturę do gumiaka. Ile było zabawy z wklejania kalkomanią opisów funkcji ZX-a!
@G12GilbertProduction3 жыл бұрын
Wrocław i Kraków też miały swój Compaq i ThinkPad Lenovo na miarę swoich możliwości.
@buczkog3 жыл бұрын
Brawo za następny filmik o starych komputerach.
@tomasztomicki97173 жыл бұрын
W 87 r. pisaliśmy z kolegą system bazodanowy do emisji dokumentacji technologicznej. Działał kilka lat.
@grajek11111113 жыл бұрын
Zazdroszczę móc obcować z elektronika w tamtych czasach, jednostki tylko w tym działały, jaki komputer był na wsi heh ;)
@tomasztomicki97173 жыл бұрын
Dzięki. Było trudno ale zapał był.
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
😏👍👍🖐 Bardzo fajny odcinek! Nigdy nie spotkałem się w "realu" z tym modelem, choć sporo dziwnych retro komputerów widziałem w życiu. Chyba musiały być wyprodukowane w niewielkiej liczbie. I nie dziwie się, że masz tylu subskrybentów. Dobra robota! P.S. Szykujesz już jakieś świętowanie na 40 tys. sub'ów?
3 жыл бұрын
Szykuję na 100 tysięcy ;)
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
@ To spiesz się, spiesz z tymi 100 tysiącami! 💪😁🔥🔥🔥 Jest moc!
@undefined_cat Жыл бұрын
Trafił Pan na główną Hacker News :D
Жыл бұрын
Nawet nie wiedziałem, że jest taka strona :)
@alangolab6657 Жыл бұрын
What is that page I'm know of one but it not kind of news ot have Schematic and blogs about everything to we talk about same one Co to za strona, o której wiem jest to rodzaj wiadomości, które mają schemat i blogi o wszystkim czy rozmawiamy o tym samej stronie
@diesirae45483 жыл бұрын
To podwójne gniazdko z tyłu po prostu "pękło serce moje"
@satarello3 жыл бұрын
piekny jest ten komputer.!!! kojarzy mi się z ksiązka pt rok 1984
@zibi4579 ай бұрын
Ciekawy materiał. :)
@sp2xdm3 жыл бұрын
Panie Adamie, mam wątpliwości dotyczące klawiatury. Mianowice, klawiatura, która jest na filmie, z trzema kolorowymi kapturkami na przyciskach RST, ALT i SHIFT LOCK jest hallotronowa, w środku są 4 końcówkowe hallotrony i profil przycisku jest niższy o połowę, w stosunku do przycisków kontaktronowych, które ma Pan wysypane luzem. Szare kostki uzupełniające pola pomiędzy klawiszami były przyklejane na piankową taśmę dwustronną :-) a klawiatura była usztywniona pod spodem dwoma stalowymi płaskownikami montowanymi na plastikowych obejmach na wkręty. Demontowałem kilka takich klawiatur, nawet do dziś mam urządzenia własnej konstrukcji, w której te klawisze pracują (pomimo tego, że od ich zbudowania minęło ponad 20 lat - a klawisze były z demontażu). Przyciski, takie jak te, co ma Pan luzem bez kapturków osobiście montowałem w latach 95-99 w urządzenia okrętowych produkowanych przez zakłady, w których pracowałem. Były niezłe, ale często pękały w nich rurki, zwłaszcza jak operator miał ciężką rękę. Pozdrawiam i gratuluję zacięcia w realizacji kolejnych odcinków serii.
3 жыл бұрын
O klawiaturze będzie w dalszej części. Były różne klawiatury, moja (od MK-45) była na kontaktronach.
@leososa69763 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@faurl35h3 жыл бұрын
Kolega dorwał takiego MK45 na początku lat 90tych, mega wrażenie robiły na mnie te stacje dyskietek 8". Parę lat temu rozmawiałem z byłym dyrektorem KFAP-u to opowiadał jak kupili licencje na te stacje od francuzów i jakie były perypetie aby obejść embargo nałożone na kraje RWPG.
@mediazet74793 жыл бұрын
Tos opisal...😕
@darekf6159 Жыл бұрын
Pamiętam że Świat Młodych w latach 80-tych prezentował komputery, też był komputer KRAK>
@tomarerama3 жыл бұрын
12:04 .... tzw. ,, Gęsia skórka " 😊 , sprzedawali to w papierniczych, taki ówczesny korektor 😊
@aniolow2 жыл бұрын
A na niej notatki. Dobrze że te kości nie wymagały dobrego chłodzenia
@playerone19763 жыл бұрын
MERASTER Katowice też produkował komputer o nazwie MERA-60.
@krystian72463 жыл бұрын
No powiem tylko woooow! Super produkcja.
@DonPedro69013 жыл бұрын
7:21 ja pierdziu! WordStar 3.0! Miałem to na 1 roku studiów na PWr. w 89 roku! W dBase zaczynałem swoje kroki w programowaniu baz danych. W Pascalu też się programy pisało i mam je do dziś i nawet czasem się przydają :D
@artur898983 жыл бұрын
Dziękuję kolejny świetny film 💪👍💪
@alterego74403 жыл бұрын
Czy kojarzysz może radziecki kalkulator Elektronika ? Miałem taki jakieś 30 lat temu , o ile się nie mylę to były w nim wszystkie działania matematyczne , był bardzo nowoczesny , cieniutki i ogólnie mały , tylko miał toporny mechaniczny włącznik , baterie były chyba od zegarka .
3 жыл бұрын
Każdy radziecki kalkulator nazywał się elektronika :) Mam kilka i czekają na swoje 15 minut chwały.
@alterego74403 жыл бұрын
@ w sumie to każdy tak się nazywał , ale fajnie że masz coś takiego
@zarys763 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Dziękuję.
@moalabs3 жыл бұрын
mieliśmy w Pałacu Młodzieży an przełomie 80/90 jakiś krewniaków tego sprzętu. CP/M, Z80, neptuny i bardzo podobna klawiatura na halotronach. ale chyba stacje już 5.25. i były gry ;) głównie samemu pisane.
@moalabs3 жыл бұрын
No i sobie przypomniałem - Bosman 8
@krzysztofbednarek9793 жыл бұрын
Ja zaczynałem na Amstradzie cpc 6128 i drukarce D100. To były czasy
@TymexComputing Жыл бұрын
Ładny - a z tyłu, zamiast jednego gniazdka na zasilanie monitora aż dwa gniazdka CEE 7/6 pozwalające w przyszłości podłączyć dwa terminale szeregowe i rozmawiać sam ze sobą :) albo terminal i lampkę albo terminal i modem 220V :)
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
dyskietki 8" był ładnie zapakowane, drewniana skrzynka i wiórki które trzeba było samodzielnie wydmuchać
@VHSTvRetro3 жыл бұрын
Pierwsze słyszę o tym komputerze. Muszę doczytać.
@pralkatv3485 Жыл бұрын
Pascal i Basic były językami, których podstrawy dane mi było poznać. 9:07 ależ winogrono kondensatorów.
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a ja zaczołem od COBOLa
@warcnetpl3 жыл бұрын
Przypomnijmy Odrę 1025 i 1024 z przewijakami, czytnikami kart perforowanych, taśm perforowanych, drukarek wierszowych. Do tego Radziecki Riad 32 z napędami taśmowymi i stacjami dysków które można było wymieniać. Na Odrze 1024 w tzw monitorze, czyli dalekopisie, zamontowany był głośnik w którym było "słychać" pracę procesora. Mądrzy programiści napisali programy które grały na tym głośniku melodyjki.
@31uisybz3 жыл бұрын
czardasza na przykład
@odyniec13 жыл бұрын
przypominam sobie, że miałem "gołe" płytki drukowane takie jak w tym komputerze. chyba któryś z kolegów miał ich mnóstwo, nie wiadomo skąd, i rozdawał.
@LoftBits Жыл бұрын
Ostatnia minuta opowiadajaca o 'utylizacji' tego dziadka to prawdziwy horror dla nas, kolekcjonerow... gdy ja 'prawie nerke oddalem' by stac sie wlascicielem innego dziadka, z polnocy - czyli BOSMANa!
Жыл бұрын
Ale to były jeszcze lata osiemdziesiąte, wtedy takie rzeczy po prostu przerabiało się na cokolwiek i nikomu ich nie było żal.
@albenalbus11983 жыл бұрын
O rany...Na tym krakowskim komputerze pracowałem na uczelni, ale wkrótce był już IBM, a to już temat nie na ten temat... Pozdrawiam.
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
cp/m miałem tylko na 8, tam nie było EXE i właśnie TURBO! jaki był fajny, zmieniłem mu trochę by potrafił rysować czy myszkować a weź tu teraz pogrzeb w GNU kiedyś życie było łatwiejsze
@naprawiacz78792 жыл бұрын
Paaaanie, skąd masz Pan tyle przycisków DOLAM-u ??? :-) Bo do COBRY mi brakuje :-)
@Pjoter_PL3 жыл бұрын
1k like 😎 oby tak dalej. Pozdrawiam
@tomaszwojdanowski15053 жыл бұрын
Była na ten komputer conajmniej jedna gra. Wiem, bo grałem.
@adaspaker84045 ай бұрын
Niebywale
@janpradera12233 жыл бұрын
Szanowny Panie Adamie! Czy w produkcji była wersja bulbulatora export lub z układami scalonymi?
@07Studio3 жыл бұрын
Moja babcia pracowała w banku za PRL, czasem odbierała mnie z przedszkola i siedziałem z nią w pracy aż mogła odebrać mnie mama. Wydaje mi się ze miała taki właśnie komputer, bo pamiętam te kolorowe przyciski z lewej strony które mnie intrygowały. Pamiętam też że tych komputerów było mało, na innych stanowiskach stały maszyny do pisania i drewniane liczydła.
@generatortonu46453 жыл бұрын
Mógł być to terminal ...
@ITGuyinaction3 жыл бұрын
Pewnie raczej terminal. Choć dla dzieciaka to i tak była magia... Sam pamiętam...
@Slawek90Ubuntu3 жыл бұрын
Świetny film
@Damjes3 жыл бұрын
Chwila. Jakie zarządzanie katalogami w CP/M? Ten system nie miał prawdziwych katalogów, jedynie namiastkę w postaci komendy USER (o ile pamiętam).
3 жыл бұрын
Dokładnie, ale nawet tym trzeba zarządzać.
@przemyslawgorzynski98133 жыл бұрын
O... taśma "gęsia skórka" nie widziałem jej od komuny! 😂 Do naklejania opisywania, zaznaczania tu naklejona na procesorach.
@0raj02 жыл бұрын
Na EPROM-ach raczej.
@zer0x826 Жыл бұрын
Świetny materiał. Czy jest w planach jakiś crossover z gościem od MERY 400?
Жыл бұрын
Jak będzie okazja.
@JanKowalski-yu4vd3 жыл бұрын
Klawiatura podobna była w komputerze z Gdańska czyli Bosmanie :)
@benny_plgraciarz27143 жыл бұрын
super fajnie i szczegółowo opowiedziane! już mi się trochę pozapominało od czasów technikum o tych układach 82... a co do dyskietek 8 calowych to mam jeszcze chyba nawet całe nowe opakowanie nie odpieczętowane Dysan :) a swoją drogą czy interfejs 8 calowej stacji nie jest taki sam jak stacji 5,25 i 3,5?
@Lukasz........0........3 жыл бұрын
Pan adam i dekompozytor ....dziekuje ....
@piernikpieczonyofsilesia4647 Жыл бұрын
Hej powiedz mi Adam czy w dzisiejszych czasach da się zastąpić te siermiężne i ogromne stacje dyskietek jakimiś współczesnymi emulatorami? Np. Na USB?
Жыл бұрын
Z pewnością i myślę, że gdzieś to już ktoś zrobił. Emulatory powstają dla syntezatorów, narzędzi dla elektroników i komputerów z lat osiemdziesiątych. Głównie dla stacji 3,5'', ale pewnie też dla innych.
@piernikpieczonyofsilesia4647 Жыл бұрын
@ to wiem bo sam uzywa.m atari 1040 st i tam mam tzw.goteka i pewnie to tego tez by mozna bylo zrobic emulator na usb i to dla dobrego elektronika nic trudnego a druga rzecz taka czy da sie jakos przekompilowac plij jpg ze zdjeciem ze smartfona zeby mozna bylo go wyswietlic na atari st w programie graficznym jezeli sie da to podpowiedz mi jak
@urgon63213 жыл бұрын
Trochę to zabawne, że napis "Wyprodukowano w ZSRR" na sowieckich klonach jest większą czcionką, niż oznaczenia układów. Jakby się chwalili: "Patrzcie, co gospodarka centralnie sterowana potrafi stworzyć!"...
@olo12993 жыл бұрын
Dokładnie o to chodziło 😉
@Bartosh.S3 жыл бұрын
chyba skopiowac
@karlmarx31693 жыл бұрын
@@Bartosh.SWarto się chwalić w tamtych latach tylko ZSRR udało się odwzorować zachowanie układu ULA w ZX spectrum gdzie dopiero wiele lat później zachód to zrobił
@TheCymes3 жыл бұрын
Do tego powinna być jeszcze cena detaliczna i rok.
@steam70873 жыл бұрын
@@karlmarx3169 Rozumiesz w ogóle, co napisałeś?
@TymexComputing Жыл бұрын
Neptun rulez! - A niech mi ktoś wytłumaczy, jesli w owych czasach układy logiki i pamięci i rejestry były takie trudno dostępne to dlaczego nie używali podstawek DIP żeby zniwelować możliwośc uszkodzenia scalaków przy lutowaniu, wylutowaniu przelutowywaniu sprawdzaniu ? Lutowali dobrze czy z kolei był większy problem z dostępnością podstawek?
Жыл бұрын
I z ich jakością.
Жыл бұрын
A planuje Pan uruchomić ten zabytek?
Жыл бұрын
On nie jest mój.
@turekretromaniak3 жыл бұрын
Z tym CP/M to muszę zgłębić temat na amstradzie 6128 :)
@kernelirq92463 жыл бұрын
Dowiedzialem sie, ze mialem klawiature co byla na tym filmie pokazana, a ze nie ogarnialem co to jest, to rozebralem. Klawiatura miala magnesiki w klawiszach i byly 5V czujniki halla, ktore wyciagalem :-). Doskonale pamietam te kolorowe klawisze z boku. Kurcze, gdybym wczesniej wiedzial skad to i co to :-(. Jeszcze gdzies mam kilka sztuk takich klawiszy.
3 жыл бұрын
Powiedzmy sobie szczerze: zachować można kilka takich komputerów dla potomności, ale to nic szczególnego. Ani ładne, ani praktyczne, za to wielkie i dziś już bardzo awaryjne. Nie ma co płakać :)
@kernelirq92463 жыл бұрын
@ Tylko, ze ja lubie takie rzeczy. A czasami przez niewiedze traci sie takie perelki ;-). Kiedys nie bylo tak internetu by sprawdzic z czym ma sie do czynienia :-).
3 жыл бұрын
Pod koniec lat osiemdziesiątych szukałem na to softu ze dwa lata. W końcu odpuściłem.
@kernelirq92463 жыл бұрын
@ Pracowałem w Unimorze w Gdańsku, tam był dostęp do takich zabawek i do oprogramowania, na bank był do tego sprzętu, bo z tego miejsca miałem ten komputer (tak jak oscyloskopy, generatory w.cz. itd.) kiedy już Unimor zmienił swoje przeznaczenie, nie sądziłem, że to tak mało dostępny sprzęt. Już nie mogę się doczekać kolejnych filmów na tym kanale, aż w człowieku pojawia się taka iskra w oku jak kiedyś, bo to były bardzo produktywne i ciekawe czasy i zarazem bokiem łezka w oku leci - dziękuję :-)
@krzysztofpiecuch80113 жыл бұрын
@@kernelirq9246 Raz byłem na delegacji w Unimorze w 89r, bo zepsuła się część radiolatarni KROKUS, a to była końcówka mojej służby wojskowej. Może Pan tam pracował?
@ZeeKat3 жыл бұрын
Czyli to, że małe Atari nie potrafiło robić nic oprócz pipczenia podczas pracy stacji dysków wynika z braku kości DMA? Zawsze się zastanawiałem czemu nie bardzo pamiętam soft który umiałby coś robić podczas wczytywania.
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
Kontrolery stacji dyskietek nie miały buforów - przekazywały do komputera bajt po bajcie dokładnie w takim tempie w jakim odczytywały z dyskietki. W PC dyskietki też były obsługiwane przez DMA, co ciekawsze pierwsze dyski IDE nie korzystały z DMA - ale kontroler HDD zapamiętywał cały sektor więc nie było pośpiechu - procesor wysyłał do kontrolera polecenie odczytanie sektora, dostawał przerwanie jak sektor został odczytany i czekał sobie w buforze w konktrolerze (elektronika na dysku). Potem spokojnie odczytywał z bufora.
@EXERON3133 жыл бұрын
Złącza Canona robiła Eltra ( jest napis na złączu ) nie Elwro jak Pan powiedział :)
3 жыл бұрын
Zgadza się, pomyłka.
@fullrelax25143 жыл бұрын
MK-45 w pracy używałem, siermiężna maszyna
@arkadiusznowakowski63963 жыл бұрын
3:33 "gęsia skórka"...
@violasilvestris3 жыл бұрын
"Dreszczyk" :)
@paulpipek91084 ай бұрын
Tu gdzie zamieszkalem po 80, po wygnaniu z Polski byly dwa obszary komputeryzacji, profesjonalny i "jakistam" z grami itp glupotami. W Polsce, z tego co dochodzilo, byl tylko obszar "jakistam". Kupujacy komputer mial jedyny cel, by na ekranie rozbawialy go jakies skaczace czapeczki. Polska w tym naprawde wyprzedzila swiat. Mojemu kuzynowi w Polsce, bedacemu na studiach, wyslalem prezent, moj dobrej jakosci komputer, by rozwiazywal problemy w ramach jego studiow. Szybko dostalem jego opinie, ze komputer byl on do niczego, bo gier zadnych nie akceptowal, a jakies Pascale go nie interersowaly. Tak wygladal swiat komputeryzacji w Polsce.
@Tomek-i3g28 күн бұрын
Prawda. Polacy zawsze byli durni. Dlatego taki wojtyła i wałęsa (Bolek i Lolek) wodzili nas za nos...
@gonzogorf70193 жыл бұрын
moze kiedys osobny odcinek o samym cp/m mielismy go i w ZX Spectrum i Commodorze 128D i Amstradach...
@piozdom15613 жыл бұрын
Na ZX Spectrum nie dało się uruchomić CP/M (ze względu na organizację pamięci). Dało się uruchomić CP/M na procesorze stacji dysków FDD3000, ale ZX Spectrum służył wtedy tylko jako klawiatura :)
@gonzogorf70193 жыл бұрын
@@piozdom1561 o tym mówię i to jest właśnie ciekawe, Między innymi dlatego ta stacja była taka droga, ale kumple mieli
@tmkryb3 жыл бұрын
Panie Adamie, świetny materiał, super że ktoś dokładnie omawia te polskie komputery. Mam jednak pytanie co do układów pamięci RAM - nie rozumiem troszkę 16 kilobitowych kostek, z których osiem takich kostek składa się na bajt (8 bitów)? Czy to jest "błąd drukarski", czy stoi za tym jakaś inna logika układu która mi umknęła?
@piotrturton54513 жыл бұрын
Tak jak w innych 8 bitowcach z tamtych czasów16k x 1 bit, jak złożymy 8 to mamy 16k x 8. Adres równolegle ,dane D0-D7 do każdego ukladu osobno. I tyle
@MichalKobuszewski3 жыл бұрын
To pamięć w organizacji 16k x 1. Potrzeba 8 układów, aby otrzymać 16k x 8, a aż czterech takich banków na 64k x 8, czyli 64kB.
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
Co ciekawe - procek dali taki, który już potrzebował tylko 5V, ale RAMy 4116 - które potrzebowały -5V, +5V i 12V
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
Tak jest prościej - łączy się odpowiednią liczbę takich kostek praktycznie równolegle, tylko bity danych łączy się kolejno do poszczególnych bitów szyny danych. Użycie pamięci szerszych np. 8bitowych wymagałoby - po pierwsze układy miałyby więcej nóżek (16kb == 2KB - pamięc 2KB - te epromy ma 24 nóżki, 4116 - 16 nóżek) a po drugie potrzebne były by dodatkowe dekodery adresów - każda kostka pracowałaby pod innymi adresami.
@jarek98593 жыл бұрын
Wow! Tyle informacji o tak mało znanym komputerze !
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
złącza CANON, ile wsadzeń i wyciagnięć gwarantował producent? (Adam nie gadaj bo) o ZEGu coś wierz? przypomniało mi się jakiś czas temu i zobaczyłem orkę, ot zaorano
@ralfvip2 жыл бұрын
Z80 słynny procesor, którego budowa i działanie były zmorą na egzaminie każdego studenta drugiego roku (w moim przypadku był to rok akademicki 2005/2006), na wykładach z elektroniki na Politechnice Warszawskiej, Wydział Mechatroniki (dawniej Mechanika Precyzyjna). Kto studiował tam to wie :). Pozdrawiam.
@jarekbuckiewicz2948 ай бұрын
Jak wpisac dane do sinclara z plyty gramofonowej
8 ай бұрын
Kablekiem :)
@jmfjcas60143 жыл бұрын
Tiger Bonzo w komputerze Cobra na pewno zablokowałby płytę główną, tego typu...
@pawel94t3 жыл бұрын
Abylof byke koko, Abylof byke koko A gary fore lolo, Abylo byke koko. Kobra znów poza kontrolą, Niech hejterzy się pierdolą, Chuj mnie wasze hejty bolą, Ja popijam wódę colą, Chcesz to wyskakuj na solo, Tiger,Kobra ci wpierdolą (łu,łu,łu),
@AdrianuX19853 жыл бұрын
Zacny antyk.
@predykat3 жыл бұрын
Mam kilkadziesiąt dyskietek z softem do MK-45. Miałem taki w latach 90, niestety poszedł na złom, ale dyskietki 8 cali zostały... Mogę udostępnić do skopiowania...
3 жыл бұрын
Dzięki, dam znać właścicielowi komputerka.
@zadzwon1123 жыл бұрын
Historia twórcy CP/M Garego Kildalla pokazuje, że wygrywa nie koniecznie ten zdolniejszy i mądrzejszy, ale ten, który ma spryt i koneksje. A konkretnie chodzi tu o niejakiego Billa Gatesa. Kildall był wówczas znanym guru komputerowym: twórcą międzyplatformowego sytemu operacyjnego ładowanego z dyskietki a także koncepcji BIOSu. Nie dziwi zatem, że w roku 1980 IBM chciało jako systemu dla swoich PC-tów właśnie CP/M. Kildall wahał się jednak z podjęciem decyzji i Gates to wykorzystał dając IBMowi DOS - system mocno 'inspirowany' rozwiązaniami CP/M. Prawo autorskie w tamtych czasach nie było klarowne i za poradą prawników Kildall nie pozwał Gatesa. Tak oto historia jednego kontraktu CP/M vs PC-DOS/MS-DOS zapewniły Microsoftowi dominację na rynku softu aż do dnia dzisiejszego. Dziś Gatesa znają wszyscy, a Kildalla jedynie ludzie z branży. Zresztą Kildall nigdy nie zapomniał Microsoftowi tej historii, która prześladowała go przez resztę życia.
3 жыл бұрын
Jednakoż popularność pewnych rozwiązań także miała znaczenie i trudno było wymyślać koło od początku.
@mlodzin903 жыл бұрын
Jeszcze jako ciekawostkę dopowiem, że Kildall był jednym z prowadzących program Computer Chronicles w latach 80. Dużo odcinków jest do znalezienia na yt. Program jest ciekawą dokumentacją postępu dokonującego się w branży komputerowej na przestrzeni lat.
@AdrianuX19853 жыл бұрын
+1 Pierwsze skojarzenie z G. Kildall to seria "Computer Chronicles". Podobno w pierwszej połowie lat 90 Kildall pogrążył się w alkoholizm (prawdopodobnie z powodu microsoftu) co mogło być pośrednią przyczyną jego zejścia z tego świata.
@superbuster113 жыл бұрын
@@mlodzin90 nawet nie zdawałem sobie sprawy oglądająć Computer Chronicles , że Garry był twórcą systemu CP/M ;)
@wojteksmag82863 жыл бұрын
Jeszcze smaczku całej historii dodaje fakt, że MS-DOS-a nie stworzył od zera Bill, tylko za podstawę wykorzystał "odrzut z eksportu" czyli DirtyOperatingSystem - wewnętrzny uruchamiacz programów z firmy Seattle Computers.
@grzesiekxitami32643 жыл бұрын
przełom '80/'90, sporo wysiedziałem przy "Mister Z80" produkcji ZEG Tych - miło by powspominać
@grzesiekxitami32643 жыл бұрын
@@PolskieKomputery ciekawe czy mój Tetris się zachował?
@sebastianbort85123 жыл бұрын
9:30 Panie Adamie, Eltra czy Elwro? 😃
3 жыл бұрын
Oczywiście Eltra.
@mateuszp3383 жыл бұрын
Teraz najczęściej zachowane stare polskie komputery są w różnych muzeach i przez to nie jest łatwe coś nabyć do użytku domowego.
3 жыл бұрын
Z drugiej strony mieć to w domu trochę bez sesnu. Ani softu, ani to ładne, ani miłe w dotyku, a często awaryjne i przede wszystkim wielkie. Jak już mieć coś w domu, to coś przyjemnego, albo choć Juniora lub Meritum. Reszta to wielkie graty do zbierania kurzu tylko. A już najfajniej zbudować własnego ośmiobitowca. Zbudowałem kilka uniwersalnych komputerków na 51, który może nie był projektowany do uniwersalnych maszyn, ale świetnie sobie daje z nimi radę. Jakbym miał więcej czasu, to pewno rozwinąłbym to w odpowiednik jakiegoś Spectruma.
@AdrianuX19853 жыл бұрын
8:44.. Adamie, Czy to podwójne gniazdko służyło za zasilanie komputera? Trochę kuriozalne zastosowanie gdy spojrzeć na wieloletni standard w postaci kabla zasilającego typu "C13".
3 жыл бұрын
Dołączało się tam stację (miała własny zasilacz) i drukarkę (opcjonalnie). Takie czasy, takie standardy :)
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
@ Stare PC też miały "przelotowe" zasilanie - monitor podłączało się do gniazdka w komputerze.
@sebastian_drazczyk3 жыл бұрын
@ lepiej mogli już dać tam zaślepkę niż coś takiego co pasuje jak pięść do oka. Trudno to wytłumaczyć brakami na rynku żeby wrzucać do komputera natynkowe gniazdko ścienne? :)
@AdrianuX19853 жыл бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Tak wiem bo miałem takiego PC jako dzieciak, ale "natynkowe gniazdko ścienne" na obudowie to istne kuriozum.
@krzysztofrudnik47453 жыл бұрын
@@AdrianuX1985 U nas były takie gniazda, na zachodzie inne... Chyba nic innego popularnego nie było, a stacja dysków i drukarka miały pasujące do tego wtyczki. Natomiast te gniazdka to tylko "wyjście" zasilania, musi być jeszcze gdzieś kabel doprowadzający zasilanie. Nikt chyba nie dopuściłby rozwiązania, gdzie na wtyczce, na bolcach byłoby 220V (wtedy).
@Krzemieniewski13 жыл бұрын
Fajny terminal z Fallouta
@piotrek56093 жыл бұрын
To w wolnej chwili poproszę film o Inżynierze z Krakowa któremu pierwszemu udało się ogarnąć sygnał TV w Polsce. Podpowiem Pan był z Podgórza .