Rewolucje w historii nowożytnej i najnowszej - dr hab. Tomasz Stryjek

  Рет қаралды 9,448

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

11 жыл бұрын

Wykład Tomasza Stryjka z cyklu zajęć z Historii współczesnej dla maturzystów, Collegium Civitas, 27 kwietnia 2011, [1h32min]
dr hab. Tomasz Stryjek - Rewolucje 1917 i 1968 w Europie oraz ich konsekwencje. Czy żyjemy dziś w epoce postrewolucyjnej?, Collegium Civitas, 27 kwietnia 2011 [1h32min]
Treść tego spotkania (jako zamykającego cały cykl) będzie miała charakter podsumowujący i przeglądowy. Spróbujemy spojrzeć na „krótki wiek XX” (1914-1991) jako na zamkniętą epokę, w czasie której różne kraje globu, często za cenę ogromnych wyrzeczeń i ofiar, gwałtownego tempa przemian i poddania zorganizowanej przemocy, przebyły skomplikowaną drogę od społeczeństw typu tradycyjnego do postprzemysłowego. Skoncentrujemy naszą uwagę na społeczno-gospodarczym oraz światopoglądowo-obyczajowym aspekcie przemian masowych. Osią tych rozważań będą dzieje ideologii i strategii działania europejskiej lewicy - od bolszewików (1917) oraz partie należące do Kominternu (1918-1943) i Kominformu (1947-1956), przez rewizjonistów, eurokomunistów i ugrupowania Nowej Lewicy (1968) po współczesną socjaldemokrację, zielonych, feminizm i ruchy alterglobalistyczne. Towarzyszyć nam będzie refleksja nad tym, jakie koszty ponieśli Europejczycy na drodze modernizacji w XX wieku. Czy były one warte efektów, jakie osiągano stopniowo na kolejnych etapach walki o równość i powszechny dobrobyt oraz czym różniły się one dla społeczeństw zachodniej oraz środkowej i wschodniej Europy? Czy świat, w którym żyjemy jest jakkolwiek lepiej urządzony niż stulecie temu? Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, jak ideę sprawiedliwości społecznej rozumieli nasi dziadkowie i rodzice oraz jak ją rozumieją - jeśli w ogóle ich ona interesuje - młodsze pokolenia Europejczyków. Czy prawdziwe jest przekonanie, że żyjemy w epoce antyutopii, rewolucje nam nie grożą, te zaś, które miały miejsce w przeszłości, służą jedynie, jako atrakcyjne źródło symboli kultury masowej.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/

Пікірлер: 6
@mariuniu100
@mariuniu100 6 жыл бұрын
Swietny wyklad...
@prg197
@prg197 4 жыл бұрын
Panie profesorze czy po 7 latach podtrzymuje pan zdanie? Czy rewolucje nie sa juz mozliwe czy jednak jeszcze tak? Pytam w kontekscie zmian ostatnich lat w polityce swiatowej jak i krajowej.
@pawegorka8589
@pawegorka8589 6 жыл бұрын
co z rewolucją seksualną ?
@AndrzejWilkable
@AndrzejWilkable 3 жыл бұрын
co masz na myśli?
@AndrzejWilkable
@AndrzejWilkable 3 жыл бұрын
Z tą herezją to chyba jakieś nieporozumienie, po pierwsze to pojęcie ma zastosowanie w chyba każdej religii nie tylko chrześcijańskiej, w tym buddyzmie, islamie, judaizmie, po drugie to raczej czyn, akt, konkretne słowa, postawa, a nie proces, którym można by nazwać rewolucję. Jako jakiś tam odpowiednik rewolucji można by uznać protestantyzm. Druga sprawa, jakie ma znaczenie kierunek? Definicja, czy dana wartość jest postępowa czy nie, też jest raczej problematyczna i moim zdaniem, w wielu przypadkach rozmyta. Co więcej definicja rewolucji obejmuje wszystkie te przypadki bez rozróżniania, to proces gwałtownej zmiany panującego stanu. W naturze, do opisu przyrody mówimy raczej o ewolucji, niż rewolucji. Czy ktoś zna pojęcie np z biologii które zawiera słowo rewolucja? Właśnie rewolucja nie jest naturalna, u ludzi jest możliwa, w naturze raczej nie, chyba że wywołana działaniem człowieka. Można by może powiedzieć o rewolucji w zalesieniu ziemi, to gwałtownie zmalało przez ostatnie stulecie. W naturze wszystko co "rewolucyjne" umiera, organizm o zbyt dużej mutacji umiera, jest odrzucone przez inne osobniki, zbyt duża zmiana to też większe prawdopodobieństwo, że zmniejsza przystosowanie do obecnego środowiska itd.
Świat i dwie Ameryki / Jerzy Marek Nowakowski i Piotr Szczepański
1:43:21
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 25 МЛН
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Lizzy Isaeva
Рет қаралды 65 МЛН
Bilans otwarcia: ład wersalski czy wersalsko-ryski // Wykład prof. M. Kornata
1:25:01
Idea krucjat i jej czarna legenda | prof. Grzegorz Kucharczyk
41:58
Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum
Рет қаралды 33 М.
Architektura romańska, wykład dr hab. Rafała Eysymontta
56:50
tvdoiib Wrocław
Рет қаралды 30 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
Bliżej Nauki: Czy istnieją czarne dziury? - dr Patryk Mach
1:04:33
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 22 М.
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН