9:10 Etykieta AM na uchwycie od telewizora działa na innej zasadzie niż transponder. Tam są dwie blaszki które drżą w odpowiednim polu magnetycznym. Zabezpieczenie i rozbezpieczenie polega na namagnesowaniu ozmagnesowaniu elementu wewnątrz. Nie ma tam żadnego chip pamięć etc.
@TheLikebrainiac4 жыл бұрын
Magnetostrykcja
@wocekderejczyk13454 жыл бұрын
Są statyw antykradzieżowe oparte na RFID. Np. w sklepie Decathlon.
@RSElektronika4 жыл бұрын
Tego nie wiedziałem, ale chyba są też takie działające jako RFID?
@wocekderejczyk13454 жыл бұрын
@@RSElektronika Tak, jak pisałem są.
@slaweekkk4 жыл бұрын
@@RSElektronika naklejka z 2:16 to Etykieta RF która działa jako RFID. Są różne rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych i dobór rozwiązania też zależy od ceny zabezpieczanego produktu. Chciałem tylko zwrócić uwagę że akurat to z uchwytu telewizora to działa inaczej 😉
@konradzlu5h4 жыл бұрын
Obejrzałem i przyznam, że autor odcinka to jest gość... Kawał dobrej roboty o podstawach RFID w pigułce.
@neurooted4 жыл бұрын
Pan Reduktor to jest bóg :D
@kudlok14 жыл бұрын
Fajnie opowiedziane, interesujące i edukujące. Dzięki serdeczne i niecierpliwie czekam na kolejną interesującą opowieść.
@konradzlu5h4 жыл бұрын
Niesamowite "RFID w łańcuchach dostaw" temat mojej pracy dyplomowej z 2005 roku, bazującej na materiałach amerykańskich... w Polsce było w powijakach, żadnej książki tylko Automatyczna identyfikacja kodów kreskowych. Czuje się niekoronowanym specjalistą w tym temacie. Dziękuje za uwage i pozdrawiam również prowadzącego :)
@sqooter. Жыл бұрын
Trochę zaniedbałem oglądanie twego kanału ale jak zwykle temat który prubuje zgłębić w kilka minut wykładziny podstawy w sposób prosty łatwy i przystępny. Dzięki bo zaoszczędziłem kilka godzin . Pozdrawiam
@przemo82704 жыл бұрын
bardzo ciekawy materiał czekam na kolejne
@pb_lagowsky24494 жыл бұрын
Złapała mnie nostalgia, gdy przeczytałem tytuł dzisiejszego odcinka. Kiedy byłem w technikum robiłem projekt, którym był system kontroli dostępu do pomieszczenia, w którym trzymaliśmy drukarki 3D. Numery tag'ów wraz z z danymi właściciela, oraz historią wejść były przechowywane na karcie SD. Za odczyt tagów odpowiadał popularny chiński moduł MFRC522, natomiast jednostką sterującą był uC, który sterował elektromagnetycznym zaczepem w ościeżnicy. Planowana była również aplikacja na komputer, komunikacja z internetem, oraz zasilanie poprzez zasilacz buforowy. Niestety nie zdążyłem go dokończyć ze względu na brak czasu, a potem przygotowania do matury. Wielka szkoda, ale mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja podobne urządzenie zbudować. Pozdrawiam :)
@jdam95204 жыл бұрын
RS jak zawsze pełen profesjonalizm :D
@wojtekwesolowski19504 жыл бұрын
Potwierdzam , zawsze lajkuję z góry .
@radekzdonczyk41914 жыл бұрын
Fragment o bezpieczeństwie bardzo ciekawy.
@vazelsky4 жыл бұрын
dziękuję za dobry materiał
@Krzynolgarage4 жыл бұрын
bardzo dobry odcinek
@clownscreamseback4 жыл бұрын
Fajny temat pozdrawiam
@esteczyk90604 жыл бұрын
Bf 109 w barwach RAF-u ;)) 3:40
@piotrpp41264 жыл бұрын
Super :) Pozdrawiam
@eremas4 жыл бұрын
Opisz atmos, AirPlay, HDR, chromecast itp.
@mateuszbuczma19564 жыл бұрын
Super odcinek
@rafal3784 жыл бұрын
Panie RS nadal czekam na odcinek z Radmor 5412. Łapka dla pana i mnóstwo pozdrowień :D
@pogodanaprzygode4 жыл бұрын
8:56 a Decathlon zdaje się wykorzystuje tę technologię do rozpoznawania rodzaju towaru na kasach i zliczaniu ilości sztuk.
@kamasp54 жыл бұрын
Mogę potwierdzić.
@darecki5264 жыл бұрын
10:28 ile taki czytnik kosztuje? Bo karty chyba tanie są?
@RSElektronika4 жыл бұрын
Taniutki. Chyba ze 30zł. Karty po 2zł.
@DamianDaszkiewicz4 жыл бұрын
@@RSElektronika to daj linka do allegro, pobawie sie :)
@-_Robert_-4 жыл бұрын
@@DamianDaszkiewicz Obczaj co potrafi klon Proxmark3 (oryginał nie nadaje się do zabawy ze względu na cenę.)
@trigle4 жыл бұрын
znacie program albo sterownik na Windows albo Linux, żeby używać telefonu z Androidem jako czytnika RFID do komputera do np. podpisu osobistego?
@michawyzlic10994 жыл бұрын
bardzo ciekawe
@MACGOP20004 жыл бұрын
Film mi się podobał. Proszę o film o rozszerzonym na temat RFID.
@thephper4 жыл бұрын
Bardzo fajnym zastosowaniem RFID jest ułatwienie parowania urządzeń bluetooth. Np. przykładasz słuchawki BT do smartfona, na smartfonie potwierdzasz i już masz sparowane. W smartfonie musi być NFC na pokładzie.
@darismako30784 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał 👍
@sebek65432104 жыл бұрын
To może teraz coś więcej o kartach bankowych lub kartach sim
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
RS Elektronika się nie połasi na zrobienie drugiego odcinka w tym samym temacie moim zdaniem, ale karty bankomatowe to też bardzo ciekawy temat i sposoby ich zabezpieczeń co ciekawe bankomat żeby przyznać dostęp do konta sprawdza pasek magnetyczny czip RFID oraz czip ten co wygląda jak od karty sim jeśli np zepsujemy kartę magnesem to nadal możliwe jest nią płacenie zbliżeniowe a bankomat nie odczyta jej. Ale tak jak mówiłem RS nie zrobi o tym odcinka ,szkoda bo to ciekawe.
@SATURNGAME4 жыл бұрын
W celach "edukacyjnych" pobrałem ze sklepu Play aplikacje "czytnik kart bankowych" Powiem, że byłem trochę zaskoczony, jak dzięki takiej prostej aplikacji oraz oczywiście telefonu wyposażonego w NFC można bez większych problemów odczytać numer karty kredytowej wraz z datą jej ważności i ilością przeprowadzonych cykli np płatności. Wystarczy przyłożyć telefon do portfela w którym jest karta. Można sobie wyobrazić taką czysto hipotetyczną sytuację, jak po podpatrzeniu jaki pin ma dana osoba, wystarczy zaaranżować przyłożenie telefonu do kieszeni, do której schowała kartę np stojąc w tłumie czy coś. W tedy nie potrzebujemy już karty by dokonać płatności przez internet bo mamy wystarczająco danych. Sam się o to nie boje, bo mam portfel z membraną chroniąca przed takimi praktykami w dodatku za karta kredytową trzymam inną kartę zbliżeniowa co powoduje wspomniane przez ciebie kolozje. Można też kupić "etui" dla kart kredytowych, które też skutecznie chroni przed odczytem informacji z karty czy np kradzieżą pieniędzy przez zbliżeniowe mobilne terminale co już się zdarzało.
@tomaszszcz16804 жыл бұрын
Próbowałem kiedyś - ale nie pamiętam jaką aplikacją. Można nawet sobie sczytać dane z paszportu - włącznie ze zdjęciem.
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
Najczęściej tak się odczytuje karty płatnicze by potem już telefonem płacić . Jest to podstawowy problem tego typu rozwiązania że dość łatwo sklonować kartę .
@WTGconstructor4 жыл бұрын
11 łapek w dół dały osoby, które nigdy nie były na basenie :D
@bartas72614 жыл бұрын
Proszę o więcej o sposobach komunikacji.
@grzegorzszyszo75484 жыл бұрын
akurat wiele rzeczy na USB instaluje się jako wirtualna klawiatura. np. w tym filmie odbiornik RIFD, a także czytniki kodów kreskowych albo QR, nawet GPS ale one lubią instalować wirtualny port RS232, albo podręczne magazyny certyfikatów. i inne takie.
@danielkliza19454 жыл бұрын
W Decathlonie wszystkie towary mają takie Tagi. Dzięki temu kasy samoobsługowe same zaczytują przedmiot. Sprawdźcie swoje koszulki czy spodenki z Decathlona. W którejś metce jest antenka z Tagiem
@Apokathelosis4 жыл бұрын
Kasy zaczytują, ale bramka na wyjściu i tak piszczy. Taki "wspaniały" tam system mają.
@LukaszBracha4 жыл бұрын
Może i jest tak jak Pan Krzysztof powiedział - omówione pobieżnie, ale czy nie taki charakter powinien mieć materiał popularnonaukowy? Moim zdaniem jest lepiej niż bardzo dobrze;)
@marcinduzy37204 жыл бұрын
Używam tego czytnika co był w materiale (ten Windows), jako odblokowywanie laptopa w pracy zamiast przez CTRL+ALT+DEL i wpisywanie hasła systemowego. Po powrocie do biurka zbliżam brelok i komp. odblokowany. Oczywiście trzeba na laptopie zainstalować odpowiedni program i zapisać na jakie hasło (kod karty) ma reagować odblokowaniem. Nauczyłem tego breloka, który na co dzień otwiera furtkę na podwórko i nie muszę nosić dwóch sztuk. Siedzicie w domu przez COVID ? - zabezpieczenie komputera przed dziećmi działa tak samo :-).
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
czytnika linni nie masz w latopie ? albo rozpoznawania twarzy ?
@marcinduzy37204 жыл бұрын
@@EkoKolo_Katowice HP Elite Book 840 G1 - to model z przed jakiś 6-7 lat. Poza tym takich wodotrysków nie potrzebuję. Brelok super się sprawdza, czytnik mam na nodze od biurka, a katę na smyczy przy szlufce spodni i wszystko ładnie pasuje :-) Poza tym laptop jest w stacji dok., klapka zamknięta, a kamera dodatkowo zalepiona plasterkiem.
@tomaszkot80464 жыл бұрын
Roger pozdrawia ;)
@bratekdylowski22504 жыл бұрын
pozwoliłem sobie udostępnić film na fejsie
@eremas4 жыл бұрын
Co jest teraz poszukiwane na rynku audio?
@foobaz23874 жыл бұрын
Ponoć w banknotach euro też są zaszyte tagi RFID, dzięki czemu nawet gotówka nie jest dziś anonimowa. Ludzie bawią się wkładając je do mikrofali i paląc w ten sposób czipy. Antena jest w pionowym pasku w okolicy środka banknotu. Inna ciekawa odmiana tej technologii to czipy RFID zapakowane w szklane ampułki które można wstrzyknąć np zwierzętom (albo i ludziom jak kto chętny). A najmniejsze na świecie czipy RFID mają wielkość 0.4 x 0.4 milimetra. Są jak pył.
@lukaszpieter4 жыл бұрын
Mogę udostępnić do odcinka bardziej profesjonalne czytniki i karty, pracujące na częstotliwości 125khz i 13,56Mhz. Standardy to odpowiednio PROX, Mifare + SIO. Znajdzie się też czytnik np. Taki do drzwi stosowany, czy kontrola dostępu Honywella, lub oparty na alarmie satela.
@RSElektronika4 жыл бұрын
Dzięki, ale odcinek już powstał...
@restorato4 жыл бұрын
Leży mi moduł RFID, ale jeszcze brak pomysłu w jakim projekcie go wykorzystam.
@przemekbundy4 жыл бұрын
3:56 u mnie w pracy. robocze ubrania to maja. tzn. firma co zajmuje sie praniem.
@2605mac4 жыл бұрын
Kiedyś czytałem artykuł o chipach wszczepianych pod skórę w technologii RFID, które miałyby funkcjonalność jak np. karty płatnicze. Bodajże w Szwecji jest to już dostępne. Zastanawiam się czy taki chip nie ulegnie uszkodzeniu jeśli osoba, która go ma, będzie badana np. rezonansem magnetycznym. Bo to wymagałoby przecież silnego ekranowania, prawda?
@Gadon3574 жыл бұрын
RFID jest też używane np. do logowania się do wózków widłowych na magazynach ;)
@NygussMusic4 жыл бұрын
Pamięć kilobity? Nie bajty? Jeśli dobrze znalazłem to taki czytnik jak w filmie kosztuje 50zl?
@majorbien5544 жыл бұрын
Da się uśmiercić taki transporder np. magnesem neodymowym?
@gordongecko94054 жыл бұрын
Nie. Ale promieniowaniem roentgenowskim, odpowiednio silnym, już tak.
@sir.knight87144 жыл бұрын
Pastylki Dallas 125kHz RFID coś onich???
@mateuszbobinski76774 жыл бұрын
Mam taki czytnik w laptopie dellu. Zbliżeniowy jak i włożenie. Kiedyś używałem karty bankowej do odblokowania systemu
@jakubw77434 жыл бұрын
Czy to nie jest tak że pani w sklepie nie programuje nic na tagu a zaznacza w systemie że tag z danym TID może opuścić sklep? Wydaje mi się zmiany na tagu mogły by prowadzić do kradzieży.
@karollisowski71624 жыл бұрын
Nie wiem czy temat będzie związany jakoś mocno z elektroniką, ale poproszę coś o QNX
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
W nowych dowodach osobistych jest taki czip. Immobiliser w samochodzie też działa na tej zasadzie. Teraz można sobie pod skórę wszczepić takie ustroistwo i możesz zapłacić wszędzie i zawsze masz pewność że złodziej ci nie ukradnie (na chyba że utnie rękę :-) i weź przetłumacz ludziom że to nie kontroluje mózgu.
@michakubisz5354 жыл бұрын
Chyba, że złodziej dyskretnie przyłoży Ci terminal płatniczy i ściągnie 50 zł ;)
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
@@michakubisz535 Prawda ale to musiał by być rozgarnięty złodziej bo terminalu płatniczego nie można mieć tak o, możesz go posiadać fizycznie ale żeby działał musi być działalność gospodarcza więc jak mówiłem złodziej musiał by być rozgarnięty. Łatwiej było by ukraść komuś przykładając terminal do spodni gdzie ma portfel ale jeśli ktoś ma więcej niż jedną kartę w portfelu to terminal nie zadziała poprawnie bo zgłaszać się będą wszystkie karty , kiedyś płaciłem tak że przykładałem portfel do czytnika teraz jak jest więcej niż jedna karta to nie możliwe. Z drugiej strony rąk pilnujemy bardziej niż tyłka więc złodziej musiał by sobie nas wziąć na cel i poczekać na tłoczne miejsce jak np. komunikacja miejska, więc jeśli by miał konto na słupa a większość ludzi nie sprawdza historii konta i płatności to by się złodziejowi opłaciło :-)
@michakubisz5354 жыл бұрын
@@DamianSzczepaniak da się to wszystko zorganizować "na słupa". Gdyby ludzie powszechnie mieli np. chipy do płacenia wszyte w dłoń, to w komunikacji miejskiej można byłoby się obłowić ;)
@-_Robert_-4 жыл бұрын
@@michakubisz535 nawet po złotówce zbierając :-)
@tomaszszary32534 жыл бұрын
Podobnie działa immobilaizer taka pestka w kluczyku starej generacji
@GigiAmorronso4 жыл бұрын
ta pestka to własnie transponder. Nie tylko w starej generacji takie są, współcześnie tak samo jak najbardziej sie je montuje.
@nobotak46164 жыл бұрын
Zabawne, znowu rozwinięcie tego co dziś było w szkole.
@jackm34584 жыл бұрын
Mam rozmontowane zabezpieczenie sklepowe z ubrania i jest tam tylko cewka i na końcach cewki mały kondensator więc nie wiem co to za system zabezpieczeń??
@jackm34584 жыл бұрын
@@cezaro2336 w moim przypadku zostało na ubraniu i trzeba było w domu usuwać
@marekkowalski67674 жыл бұрын
antena ferrytowa, cewka i ten kondensator to nadajnik na srednich falach ( sa rozne ) to b proste zabezpieczenie .. jest b prosty sposob zeby to G...o zostawic w sklepie jedna sekunda wystarczy ( np mnie ) ...
@advancedadvanced38143 жыл бұрын
@@marekkowalski6767 magnes silny, co to za tajemnica.
@marekkowalski67673 жыл бұрын
@@advancedadvanced3814 nie..
@nowheremanjk86244 жыл бұрын
Chińczycy srzedają tagi wielokrotnego programowania w formie naklejek za grosze. Można zapis. odczyt. za pomocą NFC w telefonie. Aplikacje są w Play
@rafarav17714 жыл бұрын
Dasz jakiś link?
@Tomciosz944 жыл бұрын
Trochę mi zabrakło tutaj transponderów z kluczyków samochodowych. :)
@charl3s4 жыл бұрын
Można było trochę więcej powiedzieć na temat płatności zbliżeniowych.
@GourangaPL4 жыл бұрын
Wszystko fajnie, dopóki ktoś nie uzna, że dla naszego bezpieczeństwa trzeba nas wszystkich zaczipować, żeby np. chronić nas przed covidem...
@darkstar21114 жыл бұрын
Już jesteś "zaczipowany", tylko nosisz to w kieszeni :) Ba, to nawet ma kamerę, mikrofon, gps i stałe połączenie z siecią.
@jacekt23344 жыл бұрын
Zacipuja przed kowidem
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
@@darkstar2111 No i to jest słuszne zaoranie :)
@GourangaPL4 жыл бұрын
@@darkstar2111 zapomniałeś wspomnieć o jednej fajnej funkcji tego czegoś - że można to zostawić w domu.
@darkstar21114 жыл бұрын
@@GourangaPL ta, już widzę jak zostawiasz.
@marcinziajkowski38704 жыл бұрын
Następne NFC?
@piotrpawe93637 ай бұрын
Ma ktoś może jakieś kody aby arduino obsługiwało oba moduły RFID bo męczę się i ciągle działa tylko jeden
@DariuszNawrat4 жыл бұрын
Kurcze Bylem na tylu basenach a zawsze jest tylko zwykły kluczyk.
@Damjes4 жыл бұрын
Chwila moment, kody paskowe EAN13 też działają w oparciu o fale elektromagnetyczne!
@cyganskieoko4 жыл бұрын
eee nie? Kod paskowy widoczny na tym (tej blaszce) służy do pracy ze skanerem np w inwentaryzacji.
@dktr24 жыл бұрын
@@cyganskieoko Ale światło lasera z czytnika kodów to też fala elektromagnetyczna i jednocześnie strumień fotonów ;)
@cyganskieoko4 жыл бұрын
@@dktr2 chyba chodziło o wiedze elektroniczną a nie fizyczno-filozoficzną. pzdr
@satanistik6664 жыл бұрын
Z tego co kiedyś czytałem to te tanie tagi działają na zasadzie nieliniowej
@satanistik6664 жыл бұрын
charakterystyki magnesowania - tam gdzie jest nośna i nieliniowość, tam zachodzi modulacjia i powstają harmoniczne.
@genera41614 жыл бұрын
O ho, Kraśnik daje łapki w dół.
@machny814 жыл бұрын
Pozdro :)
@thecriss884 жыл бұрын
Taki tag niczego nie nadaje tylko moduluje odebrana częstotliwość poprzez zwieranie obwodu cewki przez dodatkowy rezystor
@RSElektronika4 жыл бұрын
A to przerywanie obwodu to co? Kanapka ze szczawiem? To chyba przekaz informacji poprzez fale radiowe?
@marekkowalski67674 жыл бұрын
mam tego jeszcze ze sto kilo ..
@MrZwiros4 жыл бұрын
Mógłby Pan zrobić film o tym kto wymyśla te systemy.
@mzflighter69054 жыл бұрын
Odpowiedź to: Inżynierowie Dziękuję, polecam się na przyszłośc
@liseu4 жыл бұрын
Cyk pierwszy
@wojtecz4 жыл бұрын
RFID nie damy zaczipować się
@aur.sanne773 жыл бұрын
GDZIE JEST STARY OPENING?? :(
@k0niu864 жыл бұрын
RFID - to jest albo "erefide" albo "arefajdi" proszę tego nie mieszać...
@krzysztofm.70852 ай бұрын
Jestem ciekaw czy na bramkach czytnik RFID wykrywa zwykłe kody kreskowe?