Tak się wciągnęłam, że cały wykład minął jak parę minut. Świetny przekaz. Wiedza, to nie wszystko, jeszcze trzeba umieć ją przekazać, a pan posiada ten dar. Dziękuję bardzo za przybliżenie historii Rosji.
@zdzisawagorska92942 жыл бұрын
Świetne, logicznie skonstruowane wykłady i doskonaly przekaz!
@jarosawkups5084 Жыл бұрын
I jak tu nie wierzyć żydowi Einsteinowi = teoria względności w praktyce = czas płynie różnie hi hi = noc spędzona z niezłą kobietą wydaje się czasem chwilą a 5 minut ze zołzą to wieczność.
@krzysztofgawowski35592 жыл бұрын
Witam Pana. Jak zwykle świetnie jest Pan prygotowany. Bardzo mądre i pożyteczne odcinki. Pozwalają zrozumieć świat. Pozdrawiam serdecznie.
@waclawadamski3222 жыл бұрын
Nie zmarnujcie tej możliwości!!! Proponuje wykorzystać sytuacje wielkiej pomocy dla Uciekinierów Ukraińskich do pokazania Całemu Światu tej pomocy Polski i Polaków , aby wykorzystać ja do naprawy wizerunku Polski. Jest to krotka chwila podobnie , jaka była po wyborze Polaka Wojtyły na Papierza .Tym powinny zająć się w różnych językach natychmiast nasze wszystkie służby w kraju i za granica ,także nasze wszystkie media i Patrioci na całym Świecie na platformach społecznościowych .
@henrykstopikowski53792 жыл бұрын
...bedziemy izolowac rosje, bedziemy....BYLBYM NIEZMIERNIE SZCZESLIWY GDYBYM MOGL USLYSZEC OD POLITYKOW KTORZY TYLKO WSTAZECZKI UKRAINSKIE W KLAPACH NOSZA, ZE: IZOLOWALISMY ROSJE, ZAMKNELISMY RUROCIAG, ZROBILISMY TO I TO, A NIE TYLZAKO FRAZESY, PODCB UKRAINSCY GINA BO TAK CHCE LUDOBOJCA Z KREMLA A SWIAT NIE MOZE SIE TEMU PRZECIWSTAWIC. TO PRZYPOMINA MI DOKLADNIE CO HITLER ROBIL Z MIERNOTAMI POLITYCZNYMI W LATACH TRZYDZIESTYCH UBIEGLEGO STULECIA. GDZIE BYLI POLITYCY KIEDY PUTIN OSTRZYL ZEBY I NAPINAL MUSKULY. WTEDY ZADEN Z WLADCOW TEGO SWIATA NIE OBUDZIL SIE Z LETARGU A WRECZ PRZECIWNIE POKLEPYWAL CARA ROSJI PO PLECACH ZACHECAJAC GO DO WSTAPIENIA DO NATO. CI POLITYCY TO PAJACE, A ICH WYSKOKI NADAJA SIE DO ROZSMIESZANIA ICH RODZIN.
@roanokebsd2 жыл бұрын
Niemcy naszym sojusznikiem?? Ta winda to jedzie jednak w bok....
@teresamochocka53902 жыл бұрын
Wspaniale się Pana slucha
@kanalyzer75472 жыл бұрын
Zbyt potężny lobbing. by dojść do prawdy tego świata - zapomnij
@kaztoja17612 жыл бұрын
Panie Doktorze, kolejny bardzo dobry wykład. Nie mam określenia do tego jak bardzo Pańskie materiały rozwinęły moje rozumienie świata. Praktycznie co sobotę i niedzielę jak wracam z uczelni slucham w aucie. Niektóre kilkukrotnie. Życzę wszystkiego co najlepsze i czekam na dalsze publikacje.
@zielony13792 жыл бұрын
Super. Jak zwykle bardzo ciekawy wykład, mnóstwo cennych informacji. Dziękuję i pozdrawiam
@violettamilka59362 жыл бұрын
Uwielbiam Pana wykłady!.Przekaz jasny czytelny nie narzucający się! Każdy może poszerzyć swoją wiedzę historyczną!Dziękuję serdecznie!😊
@Piotr_Lukasz2 жыл бұрын
Świetny wykład 👍 Obrazowo Pan mówi👌 i ciekawością słucha
@SzwedeQ2 жыл бұрын
Jest Pan świetny w tym co robi. Film super, pozdrawiam.
@stopbandera33192 жыл бұрын
Co ty. Pierdolisz głupoty w Rosji jest zachowana jeszcze słowiańszczyzna jak nigdzie indziej
@Bartek957002 жыл бұрын
Istnieje w społeczeństwie takie zjawisko, zgodnie z którym ludzie chętniej się mnożą w czasie zagrożenia - w celu instynktownego przedłużenia gatunku
@ellee-k9h2 жыл бұрын
chyba u zwierząt
@Bartek957002 жыл бұрын
@@ellee-k9h ludzie to również zwierzę ;)
@goralgoralski54562 жыл бұрын
@@Bartek95700 Ale bardziej rozwinięte i świadome. Przy dzisiejszym dostępie do technologii, informacji i dóbr proces zmiany świadomości u większości ludzi w cywilizacji zachodniej jest już nieodwracalny. To tak jakby mentalnie się cofnąć do średniowiecza pod względem nauki, oświaty, edukacji i dostępu do informacji.
@Bartek957002 жыл бұрын
@@goralgoralski5456 Rozejrzyj się, ludzie dalej żyją w mentalnym średniowieczu, dla części z nas zmieniła się tylko forma spędzania czasu wolnego i narzędzia pracy.
@goralgoralski54562 жыл бұрын
@@Bartek95700 Tylko że wtedy prokreacja była jedyną formą przyjemności życiowej, teraz jest mnóstwo innych rozrywek i form spędzania czasu dla ludzi przez co mają czym zastąpić prokreacje. Poza tym relacje międzyludzkie i komunikacja były na zupełnie innym poziomie, gwałty na kobietach były kiedyś na porządku dziennym, teraz jest to społecznie piętnowane. Dodatkowo każdy ma teraz wolność wyboru więc może sobie wybrać sam partnera albo żyć samemu, kiedyś ludzie byli też zmuszani do małżeństw przez uwarunkowania społeczne i kulturowe.
@TBicik2 жыл бұрын
Super! Czekam na część II. Pozdrawiam
@zbyszek66982 жыл бұрын
Proszę wybaczyć że poprawiam ale przejęzyczył się Pan- " Pięć Lat Kacetu" napisał Stanisław Grzesiuk a nie Stasiuk. Zawsze czekam na Pana kolejny wykład i tym razem też się nie zawiodłem. Dziękuję za pańskie wykłady i Pańską pracę. Pozdrawiam
@Kataleptyk Жыл бұрын
Grzesiuk, jak najbardziej. Zresztą ciekawa książka, mam ją na stanie.
@perkele112 жыл бұрын
Świetny wykład! Dzięki
@poliweb0072 жыл бұрын
Супер автор. Большое спасибо. Очень интересно и познавательно. Главное объективно и без пропаганды.
@matt112fly2 жыл бұрын
Вы Поняли? 😮
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
Slawa
@gregoryhouse71402 жыл бұрын
Bardzo lubię wykłady na tym kanale, duża dawka wiedzy, i obiektywnie. Pozdrawiam
@poliweb0072 жыл бұрын
@@matt112flyДа, а почему бы нет?
@marcinjust50692 жыл бұрын
Genialne rozpracowanie historii rosji
@darkusmarkus97112 жыл бұрын
O co chodzi z tym złotym cielcem o dwóch głowach? To fenix czyli ciągle odradzający się smok zła czy też dwie głowy to rogi piekła wykonawcy czyli Moskovi a skrzydła anioła oślepienia ciemności.
@versal1592 жыл бұрын
@@darkusmarkus9711 chodzi Ci o herb Rosji? To jest orzeł . W wielkim skrócie cesarstwo bizantyjskie ( czyli cesarstwo wshodniorzymskie ) używało takiej symboliki po rozpadzie Rzymu na wschód i zachód a dwie głowy miały właśnie symbolizować ten podział . Po podbiciu bizancium przez Osmanów w 1453 Moskwa przekształcając się w Rosję nazwała się spadkobiercą cesarstwa bizantyjskiego i przywłaszczyli sobie symbolikę bizantyjską wtym też dwugłowego orła jako swój herb .
@stivus16962 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny świetny, informacyjny wykład. Bardzo cenne jest w mojej ocenie poruszenie przez Pana rosyjskiej mentalności, która bardzo często, a właściwie calkowicie, jest pomijana w mainstreamowych mediach. Rosja to stan umysłu- mówią ludzie, którzy w Rosji byli, mieli okazję ją poznać lepiej niż tylko telewizyjna propaganda. I podkreślają, że Rosjanie są wspaniałym, goscinnym i pomocnym narodem. Jednak wszczepia im się od młodych lat wrogość do Zachodu, co jednak nie jest w stanie do konca zdominować ich wrodzonej gościnności. W końcu to- tak jak my- Słowianie. Bardzo ważne, żeby dzisiaj polskie spoleczeństwo otrzymywało edukację na temat tamtejszego spoleczenstwa, bo żyjemy w czasach propagandy zachodniej, głównie amerykanskiej, a chyba niewielu tzw. zjadaczy chleba w naszym kraju zdaje sobie z tego sprawę.
@stivus16962 жыл бұрын
@@nicolasdecondorcet2431 Ta propaganda na przestrzeni ostatnich 20 lat i kadencji Clintona, Busha i Obamy zaatakowała 9 krajów i wymordowała dziesiątki tysięci bogu ducha winnych ludzi, którzy po prostu chceili żyć, tak jak ja czy ty. Pod pozorem ''misji pokojowych'' rzecz jasna. Jestem zdumiony tymi podwójnymi standardami, bo zbrodniarz jest zbrodniarzem. Putin jest ludobójcą, trzej wcześniej wymienieni również. Nie wolno tego nie zauważać. Wielka polityka wymaga ofiar.
@benedyktnieznany40582 жыл бұрын
Podziwiam. Ma pan dar w interesujący sposób przekazywania wiedzy.
@benedyktnieznany40582 жыл бұрын
@andrzej Jeżeli "manipulacje" poparte są faktami . Rosja i Rosjanie to inna cywilizacja i nic tego nie zmieni..
@kwladek Жыл бұрын
Dziękuję za wykłady dzięki którym uzupełniam swoje braki w edukacji. Czekam niecierpliwie na następne wykłady. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
@wlodzimierzbanasiewicz3587 Жыл бұрын
Brawo profesorze, jesteś dla mnie guru, goj myślący, pozdrawiam.
@MatKelo92 жыл бұрын
Mógłby Pan zrobić wykład o zjednoczeniu Niemiec i jego plusach oraz minusach dla RFN?
@didrivekopel25112 жыл бұрын
i czy duzo niemcow z nrd po zlaczeniu wyjechalo do rfn
@liberteegalitefraternite78042 жыл бұрын
Było o Niemczech obszernie
@ShinzouNoNaiOtoko2 жыл бұрын
Ewentualnie gdzie byłyby Niemcy Zachodnie gdyby nie zjednoczenie
@infeltk2 жыл бұрын
@@didrivekopel2511 dużo
@wielkizderzaczandronow28692 жыл бұрын
Nie było czegoś takiego jak "zjednoczenie Niemiec" - to jest określenie potoczne i mylące. Formalnie NRD została inkorporowana (włączona) do RFN.
@raket120ppg72 жыл бұрын
Super odcinek
@robertzubkowicz65492 жыл бұрын
Nie zawsze podzielałem Pana pogląd, ale w tm przypadku w pełni. Bardzo dobry materiał
@dylewski12 жыл бұрын
oczekuję jedynie refleksji i w miarę kulturalnych wypowiedzi, ale ... każdy ma prawo i powinien samodzielnie analizować :-)
@robertzubkowicz65492 жыл бұрын
Co do różnic w aspekcie ekonomicznym i historycznym pana wykładów np. Cud gospodarczy III Rzeszy, polecam panu podcast historyków kzbin.info/www/bejne/q3zFpnmPmZlpbtk Podcast Wojenne Historie i stwierdzenie, które pada w 28 minucie
@krzysztoftelus61702 жыл бұрын
Dziękuję za ten wykład i czekam kolejnych
@freddiemercury26262 жыл бұрын
No to tłumacze , kiedyś dzieci były traktowanie na równi z trzodą chlewną , umarło robiło się następne , fizycznie wykonywało więcej niż zjadło , nie było miłości do dzieci zbytnio . W biednych krajach Afryki to widać do tej pory . Utrzymanie dziecka było o wiele mniejsze niż korzyści jakie dziecko dawało jak już miało kilka lat, taki niewolnik co wykonuje rozkazy. Obecnie nie oczekujemy korzyści z pomocy fizycznejj dzieci wręcz każde dziecko to ubytek naszego dochodu i ciężka praca żeby zapewnić przyszłość .
@applyonce90842 жыл бұрын
Identycznie dzisiaj u żydow ortodoksyjnych.
@freddiemercury26262 жыл бұрын
@@applyonce9084 tego nie wiedziałem
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
@@applyonce9084 a to jest ciekawa teoria nigdy bym Zydöw o to nie posädzila
@iwkast87302 жыл бұрын
dzięki za dobry konkretny wykład.
@HerrAndzejes2 жыл бұрын
Niemcy nas wprowadziły, bo mają w tym interes. Polska to drugi po Chinach partner handlowy Niemiec - 3 razy większy niż Rosja.
@piotr5338 Жыл бұрын
Tylko , że Niemcy są naszym największym partnerem 😅😅
@annbg18672 жыл бұрын
Świetny i interesujący wykład
@papugadiaba668 Жыл бұрын
9:40 - po co mieć dzieci skoro jest emerutura i opieka zdrowotna. Tym tokiem rozumowania kierują się zwłaszcza kobiety. Kiedyś rodzic miał władzę nad dzieckiem i jeśli był dla niego dobry to to dziecko odwdzięczało mu się opieką na starość, a majątek trafiał w ręce dziecka, które to miało swoje dzieci ( i tak koło życia się kręciło ), teraz państwo odbiera rodzicom władzę nad dziećmi, wchodzi w buty dzieci i finalnie często gęsto wyciąga łapy po rodzinne majątki.
@panropuch17412 жыл бұрын
Dziękuję za wykład.
@HollandFishing12 жыл бұрын
Super. Czekamy na kolejne czesci wykladu
@dorian22couk2 жыл бұрын
Jak zwykle fenomenalny wyklad, bardzo dziekuje panie doktorze i czekam nz kolejna czesc
@fascynaci4x482 жыл бұрын
Dziękuję Panie Zbigniewie za wykład i refleksję...
@sofiablue69032 жыл бұрын
Pana wykłady to obowiązkowy punkt tygodnia. Bardzo dziękuję 😊😊😊
@tadeuszhamulak12952 жыл бұрын
Dobry program , oglądam wszystkie pańskie programy. Gdyby mógł cofnąć się w czasie chciałbym mieć takiego wykładowcę.
@andrzejstraucholt66762 жыл бұрын
Ciekawy wykład dla tych którzy lubią widzieć szerszy kontekst. Pozdrawiam
@dariuszkornowski68932 жыл бұрын
dziękuję za wykład
@kamilocwieja48472 жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze 👍👍👍 być może, pewnego dnia Pan Doktor chciałby opowiedzieć o Hiszpanii, o tym jak mocarstwo, które niegdyś skolonizowało znaczną część świata, dzisiaj pomimo położenia w zachodniej Europie i przynależności do UE, jest krajem z dużym bezrobociem i kryzysem gospodarczym. Pozdrawiam serdecznie.
@tomaszwojewodzki50812 жыл бұрын
dziękujemy :)a może film na teram ekonomiczno-politycznych stref wpływów w Europie, chodzi mi o oznaczenie obszarów i określeniu znaczenia np Niemcy-Rosja-Francja
@1969OLEK2 жыл бұрын
Świetny wykład w doskonałym garniturze.
@viwimas.88752 жыл бұрын
Dziekuje bardzo Panu za jak zwykle interesujace informacje w oczekiwaniu na ciag dalszy. Pozdrawiam serdecznie z Allgäu 🙏🏽🙏🏽🙏🏽
@valdivivaldi81692 жыл бұрын
"Jeśli w nocy panują ciemności, to znaczy, że nikt tam nie mieszka" , albo nie ma tam prądu :) Bardzo dobry wykład Panie Doktorze, pozdrawiam. :)
@wandastasiak50532 жыл бұрын
Jeśli w dzień jest ciemno...to pora wyjść z( poziomu ) piwnicy...
@mateuszzbigniew92422 жыл бұрын
że ja dopiero Pana odkryłem. Super praca
@robertsmigiel252 жыл бұрын
Super wyklad
@KAJ02802 жыл бұрын
Niezmiennie bardzo dobry wykład :)
@tadekkkk2 жыл бұрын
Genialne!
@krystynanikolowa9982 жыл бұрын
Dzięki za wideo 💯 Pozdrawiam Pana doktora Zbigniewa z Holandii 🌷
@dariusztkocz28532 жыл бұрын
Brawo
@tadeuszkolibowski90792 жыл бұрын
gratulacje pozdrawiam
@semigetuzasemigetuza23212 жыл бұрын
Witam Panie Zbigniewie Proszę przeczytać Konecznego i Tonbey'ego. Granicą Polski niemiecka była ponad 300 lat najspokojniejszą naszą granicą. Najwięcej wojen stocyliśmy z Rosjanami. Od kiedy po unii z Litwą mieliśmy wspólną granicę, jedna wojna wyglądała średnio co 16 lat.
@kanalKjedendwa2 жыл бұрын
Do czasu, gdy Ukraina była po naszej stronie - to Rzeczpospolita wygrywała wojny. Gdy Ukraińcy przeszli na stronę Rosji - Rzeczpospolita upadła.
@jarekckshxh3582 жыл бұрын
6.20 ta gruba korowa dupa korowiakowaty sprzedawczyku Cw 24 na yt Wojciech z Normandi na yt
@belialglow14412 жыл бұрын
@@kanalKjedendwa Masz raczej na myśli Kozaków, którzy etnicznie składali się z przedstawicieli wszelkich nacji i stanów Rzeczpospolitej i napływowych spoza jej granic. Pod wodzą Bohdana Chmielnickiego, który był skutecznym dowódcą w boju, ale nie radził sobie w rozgrywkach politycznych. Gdyby tylko władze Korony w porę zaproponowały ustanowienie Rzeczpospolitej Trojga Narodów, nadając Rusi wszelkie przywileje, stanowiska, tytuły i autonomię równą Koronie i Litwie, a dodatkowo w ramach Rusi nadały autonomiczne terytorium Kozaków, gdzie mogliby sobie dowoli kozaczyć i funkcjonować po swojemu jako Hetmanat. W praktyce władza należała do magnaterii i bogatej szlachty, wśród której nawet nie będąc etnicznym Polakiem przyjmowało się polski język, obyczaje, religię katolicką stając się de facto Polakiem. Utrzymanie kozaczyzny i jej siły militarnej po swojej stronie było warte wszelkich ustępstw. Niestety Chmielnicki zdążył się zwrócić do Rosji o włączenie kozackiego terytorium w ich granice. A Rosja natychmiastowo zaczęła tam instalować swoje struktury administracyjne i oddziały wojskowe. A gdy Chmielnicki się rozmyślił i wrócił do rozmów z Rzeczpospolitą było już za późno, bo Rosja nie miała się zamiaru wycofać, a to prowadziło nieuchronnie do wojny, jednej z wielu mających się przyczynić do upadku Rzeczpospolitej.
@arturzawiski60442 жыл бұрын
Ten 1000 letni konflikt polsko -niemiecki był nieco inny. Np. konflikt pomiędzy Polską i Zakonem Krzyżackim formalnie nie był konfliktem z ówczesną forma Niemiec czyli Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego (Rzeszą Niemiecką) bo Państwo Zakonne nie było częścią Rzeszy Niemieckiej, nie uznawało zwierzchnictwa Cesarzy Niemieckich tylko papieża.
@francroland69302 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo dobry odcinek pzdr 👍👌
@wojtekchudy55172 жыл бұрын
"Pięć lat kacetu" napisał St. Grzesiuk. Stasiuk to inna bajka.
@veterano777782 жыл бұрын
Oczywiście że Grzesiuk
@sibah83142 жыл бұрын
Pewnie Stanisław Grzesiuk zbił się doktorowi w jedno Stasiuk...
@Stan_1442 жыл бұрын
Czytalem to kiedys ..
@pawejankowiak21502 жыл бұрын
Świetny materiał
@adamkluska3562 жыл бұрын
Rozbiory zawdzięczamy sobie. Jak się kobieta ze tak powiem nawali jak rakieta i się rozbierze do naga to przepraszam ale jeśli ktoś ją wykorzysta to jej wina. Myśmy się prosili 200 letnim wcześniejszym burdelem na naszych ziemiach. Zaborcy twierdzili że robią to, bo anarchia w Polsce jest europejskim zagrożeniem i mieli rację. Większość ludności Polski przyjęła ta sytuację z ulgą, że burdel się skończył i jest w prawdzie nie polski ale porządek
@mateuszkucharski13502 жыл бұрын
O większy trudno ściek, niż twoja wypowiedź.
@adamkluska3562 жыл бұрын
@@mateuszkucharski1350 powiedz gdzie napisałem nieprawdę i jak kwitnącym krajem byliśmy wtedy i przez 200 lat wcześniej
@mateuszkucharski13502 жыл бұрын
@@adamkluska356 A gdzie ja pisałem o tym, że byliśmy kwitnącym krajem? Po pierwsze to jeśli kobieta nie chce być wykorzystywana, to nigdy nie jest jej wina. Jeżeli jesteś małpą, którą bawi wykorzystywanie kogoś kto jest tak napruty, że prawie nie żyje, to twoja wina, że ją wykorzystałeś i powinieneś trafić na długie lata do więzienia (gdzie ciebie będą wykorzystywać już trzeźwego). Po drugie - anarchia w Polsce dla nikogo nie była zagrożeniem. Oni po prostu znaleźli sobie pretekst. Gdyby większość ludzi w Polsce przyjęła to z ulgą nie byłoby tych wszystkich powstań. A że moglibyśmy zarządzać krajem lepiej? No moglibyśmy. Ale "anarchia" nie była tutaj problemem. W Anglii władza królewska była równie słaba jak w Polsce. Różnica polega na tym, że mieli silne mieszczaństwo, które rozwijało handel i przemysł, oraz lepsze położenie geograficzne. Ale twierdzenie jakoby Rosja kiedykolwiek była lepiej zarządzana od Polski jest po prostu wymiociną.
@adamkluska3562 жыл бұрын
@@mateuszkucharski1350 anarchia była zagrożeniem dla nich bo mogło to wywołać bunty społeczne w ich krajach. Co do takiej kobiety - to że ja bym jej nie wykorzystał nie znaczy że taki się nie znajdzie. I w jej najlepszym interesie jest niedoprowadzać do takiego stanu. Polska nierządem stała i sama jest sobie winna.
@olasek79722 жыл бұрын
@@adamkluska356 typowa moskiewska antypolska propaganda, towarzysz Putin ci za mało płaci, odbija się na jakośći tej propagandy
@andrzejklibisz1398 Жыл бұрын
FELIKS KONECZNY DO CZYTANIA
@krzyszfofmatuszewski56442 жыл бұрын
Świetny wykład
@highlander11332 жыл бұрын
Rozmawiałem kiedyś z Białorusinem studiującym w Polsce. Po kilku głębszych powiedział mi że on ma dwóch prezydentów - Łukaszenke i Putina. I był bardzo wrogo nastawiony do cywilizacji zachodniej twierdząc że to LGBT i demoralizacja która niszczy tradycyjne wartości i kulturę społeczeństwa rosyjskiego i białoruskiego. Widać było po nim że już nasze społeczeństwo w miastach uznawał za zgniłe i liberalne. Zapytałem go dlaczego w takim razie tu nadal jest i mieszka to odpowiedział że tu lepiej się żyje. Dało mi to do myślenia że wśród dużej części ludzi konserwatywne poglądy są tylko gadką a mimo to i tak wolą żyć w wygodzie i dobrobycie liberalnych krajów.
@1I3b2 жыл бұрын
Znam kolesia z Litwy, o narodowości bardzo "wymieszanej", dla mnie jednak jest to "człowiek sowiecki" żyje i pracuje w UK, kupił dom, żyje wygodnie i spokojnie... kibicuje jednak ruskim i Putinowi, wychwala pod niebiosa to co było w CCCP i to co jest w teraz w Rosji włączając w to inwazję na Ukrainę, żywi się wyłącznie informacjami z mediów rosyjskich dodam jeszcze, że jest to człowiek który urodził się już po upadku ZSRR.
@mateuszkucharski13502 жыл бұрын
Bo tak już jest. Konserwatyzm jest dla cepów. Boją się zmian i robią za hamulcowych, ale jak przyjdzie co do czego to chcą korzystać z dobrodziejstw wypracowanych przez liberałów.
@macizabok14142 жыл бұрын
@@ZeSvenska1982 Jak czegos nie rozumiesz-to musza to byc sily nieczyste.
@ryszardadamski2 жыл бұрын
Typowe dla nich dwumyślenie. Są to ludzie z gruntu fałszywi. Podszyci głębokimi kompleksami. Jeśli z cywilizacji zachodniej widzą tylko LGBT i demoralizację to znaczy że wiedzą niczego o świecie oprócz kilku idiotycznych frazesów.
@macizabok14142 жыл бұрын
@@ryszardadamski Nie tyle falszywi,co po prostu plytcy i glupi.
@jakubostrowski36182 жыл бұрын
1:58 Chyba chodziło o przesunięcie granic na zachód a nie wschód
@maciekmazurek-nf5ff Жыл бұрын
Pięknie dziękuję za wspaniały wykład. Mam jedną uwagę, czy aby na pewno miara GDP per capita (produkcja na głowę mieszkańca) jest dobrą miarą, żeby porównywać zamożność obszarów gęsto zaludnionych z obszarami słabo zaludnionymi (odnoszę się do fragmentu z dziewiętnastej minuty Pańskiego wystąpienia)? Jeżeli porównujemy obszar o gęstości zaludnienia 100 osób na km2 z obszarem o gęstości zaludnienia 1 osoba na km2, to jeżeli na każdym z tych dwóch obszarów sumaryczne GDP będzie identyczne, to GDP per capita na obszarze rzadziej zaludnionym będzie stukrotnie większe, niż na obszarze o większej gęstości zaludnienia.
@zbylut-hr1qn2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe wykłady proszę o rozważenie wykładu o USA pozdrawiam
@halinakoniarczyk40242 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 😃👍
@Laskuna2 жыл бұрын
Odpowiada na rzekomy paradoks - im biedniej tym więcej rodzi się dzieci - film "Overpopulation - The Human Explosion Explained" na kanale "Kurzgesagt - In a Nutshell". Jak jest bieda to jest kiepska medycyna, i jedynie posiadanie licznego potomstwa gwarantuje, że jego cześć przeżyje, i będzie rodziców na starość utrzymywać. Jeśli ludzie maja dostęp do medycyny, higieny i edukacji, to wolą mieć mniej dzieci, ale lepiej je wyedukować. Dzięki emeryturom czy własnym oszczędnościom, inwestycjom, ludzie nie są już uzależnieni od dzieci by nie przymierać głodem na starość.
@Hoodi772 жыл бұрын
Podobnie jest w świecie zwierząt, im trudniejsze warunki bytowe, tym liczniejsze potomstwo
@henrykwiedzmin95502 жыл бұрын
Super kanał polecam 😃
@tadeusznowak423918 күн бұрын
Rosja to ponad sto narodów, anglosasi by ich zredukowali do rezerwatów. Rosja dała szansę małym narodom.
@dzingishan6402 жыл бұрын
Dobrze Pan mówi o tym piciu, bo zapomniałem, że browar mam kupiony 10min temu... Takze zdrowie 😅
@rogerburylo61212 жыл бұрын
A ja browarem wodke popijam.
@robertsobczak11312 жыл бұрын
Bardzo ciekawe
@vampuk482 жыл бұрын
A co im z tej powierzchni? Wieczna zmarzlina, bagna i śnieg w lipcu. Istny raj!
@СергейКарташков-э9ъ2 жыл бұрын
Нефть, газ, Арктическое побережье, и т.д. и т.п. А в таких городах, как Тюмень, Нарьян-Мар, Ханты-Мансийск, и множество других приполярных и заполярных городов - пожалуй, и почти что рай (настолько они хороши), -- впрочем, в Польше предпочитают изыскивать эксцессивно-депрессивные сюжеты типа Воркуты; надеюсь, есть и более объективно мыслящие Поляки. За Уралом очень хорош Екатеринбург, а в Забайкалье - Тобольск. Прав был Ломоносов: богатство России Сибирью прирастать будет. Недаром пригретая на сербской груди (и потом ужалившая ее) змея Олбрайт так переживала именно в связи с русской принадлежностью Сибири.
@Nelisailara2 жыл бұрын
Extra materiały tutaj!
@adamkluska3562 жыл бұрын
Wytłumaczenie dzietności jest proste. W społeczeństwach biednych pracuje głównie mężczyzna, kobieta ma mniejszą szansę na edukację jak i karierę. To powoduje że spełnia się jako matka wielu dzieci. W bogatych krajach kobiety są wykształcone, mają aspiracje i to nie pozwala im mieć wielu dzieci.
@krystian54762 жыл бұрын
Zatem politycy mogliby dojść do wniosku, że potrzebna jest wojna...
@adamkluska3562 жыл бұрын
@@krystian5476 gdyby była wojna wystarczy kilka miesięcy, tak by większość kobiet potrąciła pracę i były na utrzymaniu mężów i ta wojna się skończyła, to na fali radości i entuzjazmu mielibyśmy przyrost jak w Afryce
@goralgoralski54562 жыл бұрын
@@adamkluska356 Ukraina ma jeden z najgorszych poziomów dzietności na świecie podobnie jak Polska. Jestem pewien że nawet po tej wojnie Ukrainki nie zaczną masowo rodzić dzieci. Po prosty my jako Europejczycy jesteśmy już zbyt rozwiniętymi i liberalnymi krajami żeby wrócić do tego poziomu ciemnogrodu że jedynym celem życia jest rozrodczość. To se ne vrati.
@adamkluska3562 жыл бұрын
@@goralgoralski5456 w Ukrainie ponad 40 procent ludzi mieszkało w dużych miastach gdzie dziewczynki chodziły do szkoły, pracowały. Z Ukrainy wyjechało przed wojną nawet 10 mln ludzi w tym kobiety. Druga sprawa w tej chwili z Ukrainy wyjechało kilka mil ludzi a wyjedzie jeszcze więcej. To wszystko zmienia teoretyczne założenia które napisałem wcześniej
@goralgoralski54562 жыл бұрын
@@adamkluska356 Polska w czasie II wojny światowej straciła 6 milionów ludzi ale po wojnie szybko nadrobiliśmy tą stratę nawet z nawiązką, tylko to było 70 lat temu. Inni ludzie, inne społeczeństwo. Dzisiaj w przypadku Ukrainy (i teorytycznie Polski) tego nie będzię, ponieważ tak jak wspomniałem poziom świadomości ludzi, stylu życia i wartości diametralnie się zmienił.
@broke4312 жыл бұрын
Rewelacyjny kanał. Masę wiedzy. Słyszałem, że zakup Alaski to była forma łapówki dla Rosjan za wsparcie jednego z prezydentów USA. Nawet rosyjski krążownik się pojawił u wybrzeży USA.
@xx-tr1yp2 жыл бұрын
Dziękuje.
@kamilkramek96362 жыл бұрын
Dzięki za film 😎👍🇵🇱🎥 ps w Polsce jest 123 osoby / km 🤠
@urpasternak2 жыл бұрын
Ten pan powiada że jak było biednie to rodziło się wiecej dzieci! Owszem! Między innymi dlatego że nie było środków antykoncepcyjnych! Dzisiaj są ogólnie dostępne , a ludzie robią się coraz bardziej leniwi i wygodni.Dzisiaj przede wszystkim liczy się kasa!
@kamilkramek96362 жыл бұрын
@@urpasternak myślę że inne są przyczyny niż siridki antykoncepcyjnej. Podstawowy to taki , że kiedyś dzieci pomagały w polu i były potrzebne , teraz w dziecko trzeba inwestować pieniądze , by miało łatwiej później w życiu . A druga sprawa to taka , że teraz więcej kobiet się kształci i nie chce mieć dzieci przed 30 tka . A po 39 sce to jedno góra dwoje , jeśli organizm się nie zbuntuje , bo jak mówią statystyki , to co czwarta para ma problemy by dziecko pojawiło się na świecie . Ps Ja z żoną też masę kasy wydaliśmy by być rodzicami dwóch córeczek.
@majkimajki11472 жыл бұрын
Znakomity wykład , czekam na cześć drugą
@KH-lg3xc2 жыл бұрын
Z tymi sojuszami, to nie takie proste. Weźmy pod uwagę Polskę i USA: Polska jest sojusznikiem USA, ale USA nie jest sojusznikiem Polski.
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
I tu jest pies pogrzebany
@kamilkramek96362 жыл бұрын
Dlaczego tak uważasz ? Kiedy to USA , nie wywiązało się z jakiś umów z Polską ?
@piotrklejnowski75632 жыл бұрын
Odra to granica nowoczesnej cywilizacji. Im dalej na wschód, tym gorzej. W Polsce też ta reguła obowiązuje.
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
PIS opanowal sciane wschodniä
@kubaraszkowski13602 жыл бұрын
12:11 Kampucza, czy Kambodża, no chyba że ja o czymś nie słyszałem
@dagmaraszlechta84832 жыл бұрын
Może doktor pije kambucze?😆
@pokszwa94192 жыл бұрын
Mógłby pan zrobić wykład o uchodźcach z Ukrainy w Polsce , czy jest to dla nas szansa a może zguba ? (Gospodarczo)
@andrejchujowarty72362 жыл бұрын
Zysk! Czysty zysk!
@pokszwa94192 жыл бұрын
@@andrejchujowarty7236 myślę że długu terminowo tak , jak dobrze to zorganizujemy
@goralgoralski54562 жыл бұрын
Tania siła robocza jest zawsze zyskiem dla kapitalistów i gospodarki.
@joeno53682 жыл бұрын
Od momentu gdy w sposób wybiórczy opisano religijność (dwie drastyczne sekty, przywołane by wyostrzyć czujność widza i enigmatyczny zarzut płytkości) i aborcję przedstawiono jako, chorobę materiał przestał być obiektywny. Ciekawostką jest ze w czasie gdy dokonano w Rosji największą ilość aborcji największy był również przyrost naturalny. Poza tym ciekawy materiał pomimo kilku drobnych błędów merytorycznych.
@MsJaro892 жыл бұрын
Po prostu oni uważają, że Rosja może być biedna ale musi być wielka.
@alwa47352 жыл бұрын
Rosja jest 11 gospodarką świata i jako kraj jest bogata (oczywiście z taką populacją i potencjałem ten wynik nie jest aż tak imponujący). Społeczeństwo nie jest zamożne i istnieje duża przepaść ekonomiczna. Nie wiem czy to prawda, ale przeczytałam gdzieś, że 70% bogactwa Rosji jest w rękach 1%. Przykre jest to, że Rosjanie nie mają za wiele żyjąc w tak dużym i bogatym kraju. W dodatku wielu wierzy w propagandę rządu, któremu zależy głównie na bogaceniu się kosztem innych i wywoływaniu bezsensownych wojen.
@MsJaro892 жыл бұрын
@@alwa4735 no tak 11. Tylko ja mówię o tym co mają z tego ludzie tam żyjący. Tak jak mówią te filmy gospodarka Rosji nie ma nic do zaoferowania po za tym co dała ziemia. Nominalnie kraj wysoko w rankingu a jednak bieda z nędza.
@alwa47352 жыл бұрын
@@MsJaro89 Tak, zgadzam się. Dlatego napisałam, że ludzie niewiele mają z bogactw naturalnych Rosji. Wszystko w rękach małego ułamka społeczeństwa. Oczywiście bezpieczniejsza jest gospodarka zdywersyfikowana, ale istnieją kraje, których bogactwo pierwotnie zbudowane było na zasobach naturalnych i obywatele mają z tego korzyści (np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Norwegia). Szkoda zwykłych Rosjan.
@samuelgeldern29652 жыл бұрын
Była też w XVI w. Kompania Moskiewska, założona w Moskwie przez zagranicznych handlarzy. Zajmowała się eksportem skór, futer dóbr leśnych na Zachód z Rosji. Polecam kanał Marcin Strzyżewski. Jest tam materiał poświęcony kolonizacji Syberii od XVI w.
@danielkurnyta11762 жыл бұрын
Cool
@zar85652 жыл бұрын
Szkoda ze są te reklamy... Ale nie ma się co dziwić.. Niech Pan ma kasiorę z dobrej roboty
@arturulasewicz98282 жыл бұрын
Łapka
@konradoruiz3992 жыл бұрын
jak zwykle super material daje lapke w gore. Ale Zbyszek... kiedy bedzie kolejna czesc o Sorosie? bo czekam z niecierpliwością :)
@matt112fly2 жыл бұрын
Niemcy nas wprowadzili do "swiata zachodu" bo chcieli miec wplyw na wiecej ludzi, a takze bariere ze wschodu.. przynajmniej tak mi sie wydaje :) dziekuje za super filmik !
@wojciechradosz49362 жыл бұрын
Nigdy nie mogłem zrozumieć czemu w liceum przerabia się Medaliony a nie 5 Lat Kacetu.
@AZ141012 жыл бұрын
wielu rzeczy nie zrozumiesz
@grazynasienkiewicz85622 жыл бұрын
Powszechna dostępność do środków antykoncepcyjnych jest powodem zmniejszania populacji.
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
I röwnouprawnienie.Kobieta na pierwszym miejscu powinna miec prace i byc platnikiem podatku.Dzieci schodzä na dalszy plan poniewaz wiäzä sie z biedä.Im bogatsze spoleczenstwo tym mniej dzieci i odwrotnie
@pawekawa87922 жыл бұрын
Proste: bogactwo kradnie czas i nie ma czasu na dzieci /// bieda daje czas na dzieci które zadbają o lepszą starość
@michalwisla5254 Жыл бұрын
Co do dzietności to zawsze biedne kraje mają największe przyrosty z kilku powodów. Ludzie nie mają zbyt wiele perspektyw/funduszy na samorozwój więc poświęcają się rodzinie, mają mniejszą świadomość otaczającego świata więc zamykają się w świecie rodziny, przykłady Nigeria, Indie, bangladesz itp. Natomiast w krajach rozwiniętych ludzię dążą do samodoskonalenia i nie chcą oddawać całych siebie na wychowywanie potomków, mogą podróżować zwiedzać i nie za bardzo jest miejsce na duże rodziny. PS ja też nie mam zamiaru takowej zakładać, świat jest zbyt piękny a życie zbyt krótkie na takie poświęcenia.
@WoP202 жыл бұрын
Wojna w Ukrainie to początek zmian na większą skalę między innym w aspekcie prowadzenia wojny. Na swój kanał wrzuciłem opracowanie nt. grupy anonymus oraz innych z nią powiązanych które wytyczają nową formę walki.
@samuelgeldern29652 жыл бұрын
Tak na dobrą sprawę, Rosja swe dzisiejsze ziemie zawdzięcza przede wszystkim wyprawom cara, a nie Bolszewikom. Bolszewicy podbili jedynie tereny na Zachodzie, odzyskali Pribałtykę, resztę Białorusi i Ukrainy, a także podporządkowali sobie większość państw między Bugiem, Łabą i Dunajem xD.
@bolo-mh1ig2 жыл бұрын
Te skrajnie trudne warunki powoduje nadmiar potomstwa. Ludzie zamiast się rozwijać zdobywać wiedzę wracali do czasów dzieciństwa wychowując potomstwo i to powodowało trudne warunki. Ludzie posiadający potomstwo nie mają czasu na zdobywanie wiedzy, bo są zajęci wychowywaniem dzieci.
@mamuszkabis94442 жыл бұрын
Przeciez na Rosji sie juz dawno nie rodzi wiele.Aborcja jest tam bardzo popularna co pan Dylewski podkreslal
@krzysztof17782 жыл бұрын
Bardzo ładne tło - to że śniegiem
@Stan_144 Жыл бұрын
Przed 2021 r. granica ubóstwa była bezpośrednio powiązana z cenami żywności. Rosyjskie władze wymyśliły jednak nowe podejście do tego wskaźnika - różnicując wartości dla każdego regionu. Gdyby stosowano dziś wcześniejszą metodologię, w Rosji przybyłoby dodatkowe 2,3 mln ubogich. Manipulując statystykami i zaniżając odpowiednie dane, Kreml zarówno chwali się postępami w walce z ubóstwem, jak i oszczędza pieniądze, które w innym wypadku musiałby przeznaczyć na świadczenia socjalne. Co trzeciemu Rosjaninowi wystarcza pieniędzy tylko na jedzenie, a co dziesiąty nie ma ich nawet na to. Nie dziwi więc, że coraz więcej chce targnąć się na życie.
@dylewski1 Жыл бұрын
to ciekawe, bo znacznie większe nierówności są w USA niż w Rosji ... więcej nędzy jest w USA, Gini = 39,7, a w Rosji = 36 www.theglobaleconomy.com/compare-countries/
@iwkast87302 жыл бұрын
trzeba jeszcze dobrze zarządzać taka powierzchnia. tu tylko pole do wiadomo jakiej korupcji.
@przemekaaa33642 жыл бұрын
Film nie pojawił mi się w powiadomieniach ( w przeciwieństwie do poprzednich starszych wykładów) wam się pojawił?
@michalstolarczykKRK2 жыл бұрын
Jak zwykle doskonały wykład. Dwie rzeczy, które szczególnie utkwią mi w pamięci: to, że Rosja ma bardzo bogatą przeszłość kolonialną, o czym zupełnie zapomniałem oraz, co chyba ważniejsze, wyłoniła mi się hipoteza, że na mentalność Rosjan niebagatelny wpływ mają rządy i okrucieństwa Mongołów.
@jagrzesznik24442 жыл бұрын
Dzień dobry. Niemcy naszym sojusznikiem nigdy nie były począwszy współcześnie od Piłsudskiego a skończywszy na Tusku.
@marekwasilewski65752 жыл бұрын
Chrześcijaństwo to zło Panie Zbigniewie.
@Arpa612 жыл бұрын
Psychiatra pytał o ciebie.
@zenekczekai63972 жыл бұрын
Fajnie było posłuchać. Krótko, treściwie i na temat:) Jeśli dobrze usłyszałem to na początku było drobne przejęzyczenie. Padło "Przesunięto nas na wschód" raczej na zachód miało być:) Ale błędów nie robi ten co nic nie robi:). Nie ma żadnej sprzeczności w stwierdzeniu, że jak w ZSRR i satelitach panował terror to dzietność rosła a jak zapanował w miarę spokój to dzietność spadła. Tak było i jest na całym świecie. Ogólnie są dwie "szkoły" próbujące wyjaśnić to zjawisko. Jedna skrajnie na lewo, mówiąca o tym że w biedzie i trwodze dzieci są rodzajem inwestycji, zabezpieczenia, ogólnie przedmiotowe podejście do potomstwa. Druga, bardziej na prawo, idąca bardziej w stronę konformizmu rodziców. Pewnie każdy ma po trosze racje ale wydaje się że są jeszcze inne powody. Te bardzo finansowe i nie mówię o potrzebie wykształcenia pociech itp. Marzeniem rodziców z piątką dzieci jest .... 5 min spokoju:) A marzeniem rodziców z jednym dzieckiem jest ..... piękna pogoda na Kajmanach:) Postawmy tezę, kosztu podróży sześcioosobowej rodziny na Kajmany? Nawet komuś ze średniej klasy jest to dotkliwe obciążenie . Nie wielu ludzi jest w stanie zrezygnować z poziomu życia (zasada zapadającej klamki/ efekt rygla ) Więc wielu rezygnuje z czegoś innego by tylko utrzymać standard życia . Dla większości ludzi rezygnacja z kolejnych dzieci jest najprostszym wyborem. Ważne są też powody podświadomościowe o których nie wiele wiadomo. Niech przykładem będzie eksperyment przeprowadzony przez Calhouna na myszach. Wiem, ludzie to nie myszy, ale jednak to ssaki:).
@Laskuna2 жыл бұрын
Niestabilność ustrojową w autorytarnych reżymach można traktować jako straszliwy chaos przy zmianie władzy. W demokracjach nawet po śmierci prezydenta zachowana jest ciągłość władzy. W USA prezydentem staje sie vice, u nas marszałek sejmu. Przekazanie władzy jest płynne i gładkie. W autorytarnym reżymie nie wiadomo co sie wydarzy, jakieś frakcje i ośrodki siły czy oligarchowie zaczynają walki i czystki. Dochodzi nawet do przepisywania na nowo podręczników do historii :)
@predatormanpredator12572 жыл бұрын
Może to jest jak z Mysią Utopią z tym rozmnażaniem.
@andrzej_dacko2 жыл бұрын
Czy to nie jest tak, że trudna sytuacja przyczynia się do zwiększonej potrzeby posiadania dzieci, które są pewną gwarancją na przyszłość? Może podobnie jak w Afryce zwiększona śmiertelność jest również motorem napędowym przyrostu naturalnego. Taka podświadoma obawa przed utratą potomstwa, w Rosji może wynikać trochę z innych przyczyn. Nie śmierć z głodu, chociaż również, ale śmierć w Łagrze lub innych dramatycznych okolicznościach. Może również brak możliwości konsumowanie wypracowanego dobrobytu z prozaicznego powodu, czyli jego braku, nie odsuwa ludzi od podejmowania decyzji o płodzenia potomstwa?