Gospodarka Rosji - analiza

  Рет қаралды 110,604

Zbigniew Dylewski

Zbigniew Dylewski

Күн бұрын

Пікірлер: 553
@michak.4907
@michak.4907 2 жыл бұрын
Jest Pan wybitnym mówcą Panie Zbigniewie a i pod względem merytoryki absolutnym topem KZbin. Prosta graficznie forma przedstawienia danych bardzo ułatwia analizę przedstawianych treści. Nic dodać, nic ująć. Bardzo dziękuję za kolejną dawkę wiedzy i czekam na następną sobotę.
@papamiro
@papamiro 2 жыл бұрын
Wreszcie pozytywna wizja kzbin.info/www/bejne/pIKwgZuol8anZ7Ofkkijkjhgffghj
@piotrkopcinski7927
@piotrkopcinski7927 2 жыл бұрын
Cieszę się , że trafiłem na Pana wykłady. Wspaniale się słucha historii w Pana wykonaniu.Gratuluję 👍
@eugenludwinski6835
@eugenludwinski6835 2 жыл бұрын
Wykład rewelacyjny i wielce interesujący , wielkie dzięki za ten wykład !!
@Michaelbor911
@Michaelbor911 2 жыл бұрын
Ponawiam pytanie w kolejnym Odcinku. Gdzie mozna znaleźć usuniety material pt. Dlaczego rosja napadla na ukraine? Wiem ze byl niepoprawny politycznie a w szczegolnosci z uczuciami youtube😁
@januszmazurewicz6915
@januszmazurewicz6915 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wykład. Przekonywujace dane z historii i wnioski na przyszlosc. Chętnie wysłucham Pana następne programy.
@adamkurek1821
@adamkurek1821 2 жыл бұрын
​@@Michaelbor911 niektórzy twórcy robią oddzielne kanały z ukrytymi filmami wyłącznie dla patronów takie poszukiwane filmy można było by też sprzedawać wg konkretnego cennika KZbin umożliwiło to technicznie by zarabiać na teściach bezpośrednio ciekawe ile byś był skłonny dać za taki film i skąd w ogóle wesz że taki istniał oraz co skłania do jego obejrzenia oprócz zwykłej ciekawości wg mnie nie był jakiś bardzo "nie poprawny" ale wyraźnie wyłamał się z zachodniej narracji z uwagi na uczciwość wykładowcy i sympatie do pokrzywdzonej, jako nie sprawiedliwie ocenianej Rosji taki film były solą w oku wszystkich poprawnych politycznie hejterów wschodniej polityki nazywanej zbrodniczą inwazją przez sam fakt że pokazywał argumenty drugiej strony np kwestie demograficzne, które też w kolejnej wersji zostały uwzględnione ale już bez ironicznego komentarza nokautującego jakby śmiechem tych co lobbują lub wierzą w zakłamaną jednostronną wersję, budowaną na negatywnych emocjach co wszystkim się opłaca, nawet Rosji bo zerwanie handlu z zachodem wzmacnia ją zacieśniając relacje z Chinami, a zachód bardzo osłabia. Oprócz zapaści gospodarczej zapowiada się rewolta i chaos, który wykorzystać można do przejęcia władzy... Ogólnie mówiąc prawda się nie opłaca nikomu, bo każda strona kłamie stosując jednostronną propagandę może prawda opłacała by się zwykłym ludziom, którzy płacą cenę za wojnę ale oni zostali już wkalkulowani jako straty na rzecz rozwoju ludzkości bo wojny co jak co ale jednak są napędem dla gospodarki, innowacji gdyby ludzie znali prawdę byłby pokój ale i stagnacja a tak będzie super-kryzys, rozruchy i wojna która nakręci rozwój całego świata i przy okazji zrobi czystkę tych najgrubszych którzy zginą w walcząc i z głodu sorry świat jest brutalny ale dzięki temu jest też bogaty jak to mówią coś za coś a kto się nie rozwija ten się cofa stając ofiarą złego losu wg praw selekcji naturalnej
@tomekes6584
@tomekes6584 2 жыл бұрын
Super wykład, masa pracy, świetnie pokazane dane - bogacto. dziękuję
@Szpertyui22345
@Szpertyui22345 2 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, chylę czoła! Jak zwykle doskonale - jest Pan jedynym człowiekiem, który w tak interesujący sposób potrafi przedstawić nawet nudne tabelki z roczników statystycznych!
@GadatliwyKoteus
@GadatliwyKoteus 2 жыл бұрын
Mam filmiki na swoim kanale, w których tłumaczę komentarze Ukraińców i Rosjan na temat wojny. Zapraszam do obejrzenia 🙂
@sprytzen
@sprytzen 2 жыл бұрын
Bardzo lubię słuchać, oglądać a zarazem powiększać swoją wiedzę
@essafloresa5779
@essafloresa5779 2 жыл бұрын
takich uczonych sobie bardzo cenie którzy dla prostego chama(chłopa) potrafią wytłumaczyć wszystko prostymi słowami i zrozumiale :) dziekuje za materiał
@aleksandra.7033
@aleksandra.7033 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Dziękuję
@LJ.....
@LJ..... 2 жыл бұрын
I co się dziwić jak w tym kraju 40 milionów obywateli nie ma dostępu do elektryczności i WC w domu tylko wychodek na zewnątrz..... i wszystko jasne, mają zasoby i nic więcej. Materiał rewelacja.
@Pokojowa-Apokalipsa
@Pokojowa-Apokalipsa 2 жыл бұрын
*To podobnie jak w USraelu,-*
@zbigniewtraczyk4651
@zbigniewtraczyk4651 2 жыл бұрын
To podobnie jak w naszym kraju tylko na mniejszą skalę . W moim mieście w dużych blokach poniemieckich są wspólne ubikacje na każdym piętrze a niektóre budynki na peryferiach miasta nie mają wogóle nie mają ubikacji tylko trzeba wychodzić do wychodków na zewnątrz i to jest miasto , a na wioskach w wielu przypadkach jest jeszcze gorzej.
@olafignacy3718
@olafignacy3718 2 жыл бұрын
@@zbigniewtraczyk4651 Chyba w Rosji nie byles
@adamkurek1821
@adamkurek1821 2 жыл бұрын
@@olafignacy3718 a Ty byłeś to opisz to co widziałeś innego niż ww?
@olafignacy3718
@olafignacy3718 2 жыл бұрын
@@adamkurek1821 Dużo widziałem bo wiele razy byłem. Co mogłem widzieć więcej jak on w Rosji nie był..pomysł jak piszesz. Biedę można zobaczyć w każdym kraju ale chodzi o skalę. Rosja prowincjonalna jest naprawdę biedna i bez poczucia nadziei..Żałuj że nie byłeś i nie rozmawiałeś z Rosjanami
@robertprucnal8664
@robertprucnal8664 2 жыл бұрын
Pan jest najlepszym wykładowcą jakiego kiedykolwiek w życiu słuchałem. Dziękuję.
@halinakoniarczyk4024
@halinakoniarczyk4024 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 😄👍
@krystynanikolowa998
@krystynanikolowa998 2 жыл бұрын
Dzięki za wideo 💯 Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych 💯
@Albopilosum
@Albopilosum 2 жыл бұрын
Dzięki za mega wykład Pozdrawiam
@mariadanutajankowska1259
@mariadanutajankowska1259 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawa audycja . Bardzo dziękuję ..Kolejno oglądnę wykład o Australii i Mongolii. Dziękuję .
@zielony1379
@zielony1379 2 жыл бұрын
Wykład rewelacyjny i wielce interesujący , wielkie dzięki za ten wykład
@celestial3681
@celestial3681 2 жыл бұрын
Gdzie można znaleźć dane dotyczące tego czy przemysł należy do krajowego czy zagranicznego kapitału w danym kraju
@wojciechlawecki8619
@wojciechlawecki8619 2 жыл бұрын
Bardzo dobre wykłady pana Zbigniewa !
@mmaroox
@mmaroox 2 жыл бұрын
Polecam wykłady, naprawdę świetnie się słucha. Dziękuję p. Zbigniewie
@przemekwareda6470
@przemekwareda6470 2 жыл бұрын
Zapomniał pan o zasadniczej kwestii omawiając gospodarkę ZSRR ,nie wspomniał pan słowem,że kraje socjalistyczne płaciły sztraf w różnej postaci ,my np węglem
@grzegorzmajerczak6797
@grzegorzmajerczak6797 2 жыл бұрын
Tak jest my im damy cukier a za to oni wezmą od nas węgiel 😉
@kordianberkolec5973
@kordianberkolec5973 2 жыл бұрын
Witam.Dlaczego nie uwzględniono dochodu ze sprzedaży broni,de facto bardzo zaawansowanej i jaki jest procent w exporcie tej pozycji.
@adamkurek1821
@adamkurek1821 2 жыл бұрын
bo zawansowane bronie wchodzą w zakres strategicznej wojskowej tajemnicy i raczej tylko głupcy by o tym na prawo i lewo trąbili nasz wykładowca widać nie jest głupi a kto wie ten wie co jeszcze jest nie domówione i dzięki temu świat rozwija się bo gdyby wszyscy wszystko wiedzieli to nie dało by się zrobić żadnej niespodzianki tym głupim co dadzą się nabrać na propagandę o słabości Rosji i przepadną jako ochotnicy ... chciałbyś żyć wśród głupców czy jednak w świecie mądrych ludzi?
@krzysztofb6602
@krzysztofb6602 2 жыл бұрын
Lubię jak prezentowane tezy opierane są na twardych danych. Dlatego prezentowane materiały, przez Pana Zbigniewa, mają bardzo dużą wartość merytoryczną i rzucają światło na procesy cywilizacyjne, które zachodzą w naszym otoczeniu.
@roznemae5137
@roznemae5137 2 жыл бұрын
Tylko gdzie źródła tych danych?
@krzysztofkd93
@krzysztofkd93 2 жыл бұрын
Trafiłem na kanał, posłuchałem, zostaje. Dziękuję za bardzo ciekawe treści. Pozdrawiam
@MrMKasperczak
@MrMKasperczak 2 жыл бұрын
Nic tylko dodać napisy po rosyjsku.... i rozsyłać po Rosji...
@konradwojciechowski5331
@konradwojciechowski5331 Жыл бұрын
Słucham i mysle; sojusz, układ z Chinami spowoduje wzrost gospodarczy Rosji mimo na pewno dużych perturbacji ale mówimy o dziesięcioleciach.Chyba że Chińczycy będą w jakiś sposób 38:00 38:00 chcieli przejąć choć cześć syberii.Jesli będą prowadzić mądra politykę wobec Rosji tz. dadzą im " zyc" będzie to potęga nie do przeskoczenia do końca świata i jeden dzień dłużej.
@highlander1133
@highlander1133 2 жыл бұрын
Świetny wykład Panie doktorze. Może zrobiłby Pan temat o federalizacji Unii Europejskiej i jej gospodarczych szansach w starciu z Chinami i Rosją oraz ewentualnym dalszym pogłębiającym się podziale UE i jakie zagrożenia to niesie dla naszej cywilizacji. Pozdrawiam.
@tomaszpersona3120
@tomaszpersona3120 2 жыл бұрын
W rywalizacji z Chinami UE niema żadnych szans , tam jest całkowite przeciwieństwo tego co mamy w UE, przedewszystkim nie ma socjalu, emerytury dostają tylko urzędnicy i policjanci czy wojsko bardzo mały procent , dzięki temu ogromny nacisk kładzie się na rozwój dzieci i ich konkretne wykształcenie aby w życiu im się powiodło , bo to później od pozycji społecznej ich dzieci zależy poziom życia rodziców dzieci są ustawowo zobowiązane do pomocy rodzicom w starości , ogranicza się konsumpcjonizm a uczy się równowagi ,po za tym państwo dba o rozwój moralny jest zakaz pornografi prostytucji hazardu.
@tomaszpersona3120
@tomaszpersona3120 2 жыл бұрын
@Wojciech Pordzik he he he ,zgadzam się z tym że Chińczycy kochają hazard, jednak wiadomo jaki to ma skutek dla hazardzistów , pewnie dla tego jest zakaz
@silesianbeer
@silesianbeer 2 жыл бұрын
@@tomaszpersona3120 Skąd takie informacje ? Polecam kanał weroniki truszczyńskiej, prawie nic z tego co napisałeś nie jest prawdą.
@tomaszpersona3120
@tomaszpersona3120 2 жыл бұрын
@@silesianbeer czego kłamiesz co nie jest prawdą , wszystko co napisałem jest prawdą , sprawdź nie ograniczają się do jednej yotuberki są inne kanały KZbin na których Polacy mówią jak tam jest
@tomaszpersona3120
@tomaszpersona3120 2 жыл бұрын
@@silesianbeer co nie jest prawdą? Możesz odpowiedzieć co według ciebie nie jest prawdą ,
@panropuch1741
@panropuch1741 2 жыл бұрын
Dziękuję za wykład.
@hubertdabrowski9298
@hubertdabrowski9298 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@dan911911dan
@dan911911dan 2 жыл бұрын
Aż tak to bym się nie martwił Rosja mają gaz ,ropę, drewno, ziarno, Węgiel!! tereny uprawne różne, inne rzadkie dobra naturalne- TERAZ TO WSZYSTKO DROZEJE BLYSKAWICZNIE
@marcinwroblewski2056
@marcinwroblewski2056 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana
@annagalas102
@annagalas102 2 жыл бұрын
Ma Pan wyjątkowy dar, świetne
@marcinf.8945
@marcinf.8945 2 жыл бұрын
Solidna robota:)
@demar8435
@demar8435 2 жыл бұрын
Może coś o Włoszechi ichniejszej gospodarce? :)
@johannajohanna2362
@johannajohanna2362 2 жыл бұрын
Witam. Kiedy zamiast aptekarek bedzie lekarz na telefon jak w Kanadzie, w tym zacofanym oraz prowincjonalnym Berlinie? Pozdrawiam i dziekuje za film
@jolantasyczuk409
@jolantasyczuk409 2 жыл бұрын
Super wiadomość dziękuję
@lukaszqki7604
@lukaszqki7604 2 жыл бұрын
Doskonale zebrany kawał wiedzy. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
@rafakazimierski493
@rafakazimierski493 2 жыл бұрын
A co z eksportem rosyjskiej broni oraz technologii zwiazanych z "atomem"?
@olasek7972
@olasek7972 2 жыл бұрын
a co ma być? Eksportują ale to ciagle nie zmienia faktu ze całkowita Rosyjska gospodarka jest ułamkiem innych gospodarek.
@aleksanderkosiorek4558
@aleksanderkosiorek4558 2 жыл бұрын
Wspaniały wykład!
@acidplasticine
@acidplasticine 2 жыл бұрын
Doskonaly material jak zawsze i na czasie
@Korona3m
@Korona3m 2 жыл бұрын
Dziękuję za ta dawke wiedzy o świecie.
@krzysiek2142
@krzysiek2142 2 жыл бұрын
Wykłady na bardzo wysokim merytorycznym poziomie.Żadnego populizmu oraz ideologii tylko fakty i rzetelna analiza.Podoba mi się również w nich umiejętne wplatanie wątków historycznych między kalkulacje ekonomiczne.Czy mógłby Pan się wypowiedzieć na temat ZUSu oraz NFZu w Polsce od strony czysto finansowej,ile nas to kosztuje oraz ewentualne propozycje na usprawnienie systemu emerytalnego oraz opieki zdrowotnej.Dziękuje za Pana pracę i dzielenie się wiedzą.Pozdrawiam.
@Humaisson
@Humaisson 2 жыл бұрын
można się spodziewać w przyszłości wykładu na temat gospodarki USA? Pozdrawiam
@adamkromraj4481
@adamkromraj4481 2 жыл бұрын
Gospodarka USA jest na wysokim poziomie dzięki tym murzynom którzy zostali wyłapani w Afryce i ciężko pracowali na amerykańców.A jak murzyn się zbuntował to był bity biczem aż krew tryskała i o czym tu mówić .
@GokuRoman008
@GokuRoman008 2 жыл бұрын
Jak zawsze u Pana same konkrety.
@andrzejbojanowski2432
@andrzejbojanowski2432 Жыл бұрын
Mądry odważny i prawdomówny - jestem Pana uczniem
@mrhubson
@mrhubson 2 жыл бұрын
Polecam sprawdzić prędkość odtwarzania 1.25
@celestial3681
@celestial3681 2 жыл бұрын
Czy będzie kiedyś odcinek o Liechtensteinie i Luxemburgu?
@puzikukasz8799
@puzikukasz8799 2 жыл бұрын
Oj to se ne wrati , ale przy ich bazie surowcowej ja bym sie o nich nie bał , pozdrawiam
@dariusztkocz2853
@dariusztkocz2853 2 жыл бұрын
Brawo
@pawelpl9319
@pawelpl9319 2 жыл бұрын
O rany, trochę mnie przekierował YT jakis czas temu na inne kanały i zapomniałem totalnie zasubować. Czynie to niniejszym i zabieram się do nadrobienia zaległości
@p.turgor4797
@p.turgor4797 2 жыл бұрын
58:00 "bez protekcjonizmu nie można zbudować własnej gospodarki" Teza mocno kontrowersyjna; nie ma na to dowodów za to są dowody że nadmierny protekcjonizm doprowadza do stagnacji. Rodzi też wojny celne a wielokrotnie prowadził do wojen prawdziwych. Minione 30 lat dla Polski to okres najwyższego w historii wzrostu gospodarczego a zarazem najmniejszego protekcjonizmu.
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
wykazuje pan brak wiedzy z obszaru historii ekonomii ... w wielu wykładach pokazuję rolę liberalizmu i protekcjonizmu, żadna z rozwiniętych gospodarek Zachodu nie była liberalna w okresie wzrostu ... żadna ...
@p.turgor4797
@p.turgor4797 2 жыл бұрын
@@dylewski1 Należałoby uściślić co to znaczy "w okresie wzrostu". Zachodnia Europa najszybszy wzrost zanotowała w okresie po sformowaniu WWiS a następnie EWG. W tym czasie Hiszpania przeżywała stagnację. Jej wzrost nastąpił po zliberalizowaniu gospodarki i dalej po wejściu do EWG. W wiekach XVII - XIX gospodarki wszystkich krajów zachodu były protekcjonistyczne na zasadzie wet za wet, generując liczne wojny. Inaczej nie umieli. Brak więc porównania z jakąkolwiek grupą państw które wzajemnie zniosłyby bariery. Natomiast przykład restauracji Meiji pokazuje gwałtowny wzrost po rezygnacji z części protekcjonizmu. Największą wadą protekcjonizmu jest to że rodzi protekcjonizm u sąsiadów co zabija wymianę. Czasem też rozleniwia uczestników zbytnio chronionego rynku. Uwspólnianie rynku na zasadach równości przynosi ogólnie korzyść (zyski większe od strat a nie brak jakichkolwiek strat) jak np. w Unii Polsko Litewskiej. Dodam jeszcze że liberalizm nie jest przeciwieństwem protekcjonizmu bo można być zarazem protekcjonistycznym i liberalnym wewnętrznie jak np. USA w XIX w. (oczywiście mam na myśli prawdziwy liberalizm w rozumieniu Adama Smitha a nie to co nazywane tak jest ostatnio i nie ma z nim wiele wspólnego).
@p.turgor4797
@p.turgor4797 2 жыл бұрын
@@nicolasdecondorcet2431 Napisałem -XIX w. dla uproszczenia bo XX to temat rzeka. Po II WŚ Japonia była pod parasolem USA i nie musiała się liczyć ze środkami odwetowymi innych państw co w przeciwnym razie zablokowałoby ich eksport. Oczywiście racja co do okresu Meiji ale wcześniej było gorzej. Hiszpański cud gospodarczy nastąpił dopiero pod koniec lat 50-tych, właśnie po wprowadzeniu liberalizacji gospodarki co napisałem. Wcześniej była to stagnacja. "Ostygnięcie" nastąpiło po dojściu do władzy socjalistów (nic nowego). Jedną z podstaw rozwoju gospodarki jest możliwie wielki wspólny rynek, co oczywiście nie wyklucza protekcjonizmu wobec tych którzy nie biorą w nim pełnego udziału. Dlatego powiększanie takiego rynku (w tym zwiększanie liczby państw) przynosi (+/-)korzyści wszystkim uczestnikom. Brytyjczykom po brexicie skurczył się rynek a liberalizm ich gospodarki jest problematyczny. "tzn?" - w skrócie od kilkunastu lat celowo miesza się w publicystyce liberalizm z libertynizmem, ale to temat na książkę. I jeszcze raz podkreślę że liberalizm to nie brak protekcjonizmu. To inne pojęcia.
@pimfortuyn3845
@pimfortuyn3845 2 жыл бұрын
@@p.turgor4797 Nie prawda. Liberalizacja gospodarki to nastąpiła dopiero w latach 80-tych po śmierci Franco i wejściu Hiszpanii do wspólnoty europejskiej. Jakich socjalistów? Jak Franco zmarł długo później niż piszesz. I jakie znowu ,,jak zwykle''? Nie ma żadnego libertynizmu i nigdy nigdzie nie było, ale gospodarka wielkiej Brytanii ma fatalne wyniki w ostatnim stuleciu, a jest to przykład gospodarki bardzo liberalnej. Nawet państwa komunistyczne rozwijały się lepiej, a Wielka Brytania ma jakiś tam poziom życia tylko dlatego, ze jej potęga z XIX wieku stanowi dobry rdzeń, jednak jak trend się nie zmieni to zostanie na poziomie Grecji wobec innych państw w Europie już niedługo. Nie ma to nic do Brexitu.
@p.turgor4797
@p.turgor4797 2 жыл бұрын
@@pimfortuyn3845 pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpa%C5%84ski_cud_gospodarczy
@SmogInDeep
@SmogInDeep 2 жыл бұрын
Świetny wykład. Zastanawiam się tylko dlaczego większość danych odzwierciedla stan na rok 2011? To już naprawdę odległe pozycje. Pozdrawiam
@adamkluska356
@adamkluska356 2 жыл бұрын
W Rosji to nie są odległe dane. Tam nadal tak jest.
@Milosz24PL
@Milosz24PL 2 жыл бұрын
9:10 dlaczego było załamanie?
@user-hu1nl9uj3f
@user-hu1nl9uj3f 2 жыл бұрын
Światowa gospodarka zmierza do tego że jednak koszt surowca w wyprodukowaniu czegoś rośnie, a produkcja się upowszechnia, stąd np łatwiej kupic mega zaawansowany teleofon w cenie takiej jak kilka kilogramów surowej miedzi. Wg mnie ten kto ma surowce ten będzie rozdawał karty, bo technologia i produkcja szybko się upowszechnia co wiąże się ze spadkiem ceny tego fragmentu wartości produktu
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
państwa surowcowe co do zasady są biedne ... wyjątkiem jest Australia ... nie jest ważne kto ma surowce, ale kto ma technologię do ich wydobywania - vide Wenezuela ...
@user-hu1nl9uj3f
@user-hu1nl9uj3f 2 жыл бұрын
@@dylewski1 zgadza się, tak jest na tą chwilę, natomiast wydaje mi się że tendencja zaczyna się powoli zmieniać wraz z coraz większą liczbą ludzi na świecie chcących korzystać z dobrodziejstw cywilizacji. Oczywiscie jak wspominasz o koszcie i technologiach wydobycia i transportu zgadzam się z tym w 100%. Zobaczymy co przyniesie czas. Kiedyś szklane okna były czymś niesamowicie awangardowym, dziś powoduje u kogoś zdziwienie brak takiego elementu. Tak samo samochód - szczyt inżynierii i technologii początku xx wieku za który mozna było kupić wiele nieruchomości, dziś można kupić sprawny pojazd za dwie tony kartofli. Technologia i przemysł niesamowicie szybko się upowszechnia, stąd powiedzenie: nie sztuką jest dzis coś wyprodukować ale sztuką jest to sprzedać. Z resztą, surowiec to taka fizyczna część produktu ktorej nie da się ominąć i występuje w ograniczonej ilości, natomiast produkcję łatwo można stymulować fikcyjnym pieniądzem, długiem, kredytem itd. Co jednak nie zmienia faktu że zgadzam się z oceną słabej kondycji gospodarczej omawianego kraju, co dowodzi że bezpodstawnie straszy się nas w mediach wschodem i jednak coś w tej rusofobii jest
@thurisazx
@thurisazx 2 жыл бұрын
porównywanie zarobków w komunizmie do krajów zachodu w przeliczeniu dolarowym to nieporozumienie ,by nie powiedzieć dziwna ignorancja , ceny wszystkich towarów i usług były nieprównywalnie niższe i inaczej ustalane wg innej metodologii ( np ceny stałe ) niż na zachodzie nawet magister nie powinien porównywać nieadekwatnych danych ,a co dopiero profesor. Taki przykład bardzo długo, przez wiele lat rozmowa telefoniczna kosztowała 1 zł ( przy zarobkach 1000 do 2000 zł ) z tym , że nie była uzależniona od czasu ( dotyczyło rozmów krajowych) , czyli za 1 zł można było rozmawiać kilkanście godzin znam przypadki osób rozmawiających np 8 godzin ) jak to niby porównać z taryfami na zachodzie ? wiele podstawowych towarów i usług było bardzo tanich np przejazdy autobusowe miejskie 1 zł ulgowe 50 gr . Bo tak to dochodzimy do powielanych bzdur typu : że w komunizmie na pólkach stał tylko ocet .Komunistyczna gospodarka to zasadniczo gospodarka niedoboru , ale nawet w najgorszym kryzysie nie było tak , że na półkach stal tylko ocet Przy czym niektóre kraje jak Np Węgry , Jugosławia miały zaopatrzenie w towary zbliżone do krajów zachodu (przy dużo nizszych cenach j) Czechosłowacja NRD i Bułgaria podobnie ,moze tylko trochę słabiej .Polska w okresie 1979 - 1986 miała okres najgorszego niedoboru (stąd strajki , Solidarność i stan wojenny ) odstawaliśmy wtedy od wszystkich krajów komunistycznych także od Rumunii i ZSRR . W ocenie tamtego okresu tez stosujmy metody naukowe lub zblizone do naukowych a nie mity i wymysły.
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
Системы национальных- счетов (и уж тем более "обменный курс") преувеличивают богатство Запада, и преуменьшают благосостояние и СССР, и современной России (во многом, несмотря на переход от госкапитализма к "рыночному" капитализму, сохранившей прежнюю систему счетов, занижающую номинальный уровень благосостояния по сравнению с фактическим). Поэтому внешние оценки России зачастую являются неадекватными.
@piotrzielonka1987
@piotrzielonka1987 2 жыл бұрын
Ceny byly nizsze w zlotowkach, bo nikt nie wierzyl w wartosc zlotowki, byla to niby waluta, ktorej wartosc rzad mogl zmienic z dnia na dzien i za ktora wiele niby "tanich" dobr po prostu nie dalo sie kupic bo ich brakowalo. Pisze Pan o jedzeniu, ale przeciez samochodu, mieszkania prawie nie dalo sie kupic, a ubrania, materialy budowlane, sprzet RTV i AGD byly w sklepie tylko w tym dniu gdy do niego przyjechaly. Nikt nie chcial zlotowki, bo kazdy wiedzial, ze jej wartosc i wymienialnosc jest niepewna. Blizej bylo zlotowce do pieniazkow z monopola niz do dolara, i zarobki Polakow wyrazone w dolarach to odzwierciedly.
@thurisazx
@thurisazx 2 жыл бұрын
@@piotrzielonka1987 widać ze niewiele pan wie o tych czasach- to co zawiera pana komentarz to taka rozbudowana wersja zadania że "w komunie w sklepach na pólkach tylko był ocet ". Pierwsze zdanie jest całkowicie fałszywe nie tylko w aspekcie historycznym ale także ekonomicznym i statystycznym . Następne zdania także w większości zawierają bzdury albo takie uproszczenia że w istocie są tym samym . Jedyne w 1/3 trafne jest spostrzeżenie ze gospodarki wielu państw socjalistycznych charakteryzował niedobór towarów . Ale dlaczego tak było , czego to dotyczyło i jaka była tego skala to już pan pojęcia raczej nie ma . Nie będę panu fundamentów tłumaczył , jak pan chce rzeczywiście coś o tamtych czasach wiedzieć to udzielę może jakiś wskazówek.
@tokarp390
@tokarp390 2 жыл бұрын
uniwersalną miarą są ceny prostytutek :)
@olasek7972
@olasek7972 2 жыл бұрын
@@thurisazx żyłem wtedy wiec jednak trochę wiem. Ceny były niższe ale tylko towarów z „demoludów” ale te towary były często kiepskie, zapchaj-dziura, lub wręcz technologicznie zacofane albo istniały tylko teoretycznie bo naprawdę ich w sprzedaży nie było. Ja się chciało kupić coś co się naprawdę chciało a nie coś co akurat leżało na pułce to ceny były zupełnie inne. A wiec ta pańska teza może jest prawdziwa do towarów typu ocet lub bochenek chleba lub fatalny papier toaletowy ale ma się nijak do aspiracji wtedy żyjących Polaków którzy domagali się czegoś lepszego. To NRD lepsze niż Polska?, może tylko o źdźbło, pamietam szok przejazdu z NRD do NRF, NRD ze swoimi sklepami i towarami wyglądał jak obóz koncentracyjny w porównaniu do tego co było za murem.
@jerzyzielinski5881
@jerzyzielinski5881 2 жыл бұрын
Brawo p. Dylewski.
@the_ghost_iiip8772
@the_ghost_iiip8772 2 жыл бұрын
Dobra robota!
@starywilk9942
@starywilk9942 2 жыл бұрын
Atutem Rosji to surowce które są potrzebne. Putin o tym wie i dlatego gwiżdrzą na wysokie technologie bo ich stać. Za to ego Rosjan jest wielkie ,takie jak amerykańskie.
@przemeko
@przemeko 2 жыл бұрын
Źródła Panie Doktorze! Zauważyłem poprawę w tej kwestii, ale nadal wszelkie dane wymagają podpisów, bo jak Pan słusznie zauważył przy okazji wpisów na wiki - każdy kraj ma swoją wersję historii
@piotrstanczyk7368
@piotrstanczyk7368 2 жыл бұрын
Wspaniały wykład
@tomaszauguscik2419
@tomaszauguscik2419 2 жыл бұрын
Jak zawsze super wykład.
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Niestety nie znalazł pan drugiego dna. Eksport pszenicy to tylko 3% rosyjskiego eksportu, ale jednocześnie Rosja jest największym eksporterem pszenicy na świecie i zaspokaja np. połowę zapotrzebowania Turcji. Nawozy praktycznie nie są widoczne w rosyjskim eksporcie, ale z Rosji i Białorusi pochodzi 3/4 naszego importu nawozów. Jednocześnie do produkcji nawozów używa się gazu. Rosja zastosowała combo w postaci spowodowania podwyżki cen gazu, następnie zablokowania eksportu nawozów, a do tego wojna na Ukrainie powoduje problemy z zasiewami. Bardzo drobne w skali świata pieniądze spowodowały duży wzrost cen żywności na giełdach, a w przyszłym roku mogą doprowadzić do znacznych niedoborów żywności. W Afganistanie mamy głód, podobnie w Sudanie, Jemenie, mamy tez braki żywności na Bliskim Wschodzie. Wszystko to razem może doprowadzić do globalnego głodu i potężnej fali migracji. Dane z 2019 roku nie oddają tego co dzieje się obecnie. Pozornie prymitywna rosyjska gospodarka wywiera globalny wpływ. Bez komputerów, samochodów, drogich win, ekskluzywnej żywności i wakacji w pięknym miejscu można się obejść, a bez chleba ciężko. Zachód zaniedbał podstawy egzystencji. Teraz Turcja ma dylemat przy respektowaniu sankcji w stosunku do Rosji, a podobny dylemat dotknie niedługo Egipt, który zaopatrywał się na Ukrainie. Syria nie głoduje dzięki transportom ryżu z Chin. Przez ostatnie lata mieliśmy dyplomację maseczkowo-szczepionkową, a teraz zaczyna się żywnościowa.
@clearviewclearview3
@clearviewclearview3 2 жыл бұрын
Bardzo dobry komentarz
@arektrip9727
@arektrip9727 2 жыл бұрын
I o to elitom chodzi. Wojnami i szczepionkami nie udało się ograniczyć rozrastającej populacji krajów trzeciego świata, no to może głodem się uda. Co ciekawe przerabiała to bolszewicka Rosja na Ukrainie i to niestety było bardzo skuteczne.
@IncognitoDriver
@IncognitoDriver 2 жыл бұрын
I tak i nie. Jak popatrzysz na kraje gospodarczo rozwinięte to stwierdzisz, że eksport Rosji i Ukrainy jest istotny dla jednej z dziedzin. Procent w światowej produkcji żywności stanowią niewielki. Azoty masz również w innych państwach i to niekoniecznie uzależnionych od Rosyjskiego gazu. Ceny żywności wzrosną i pojawią się niedobory ale zachodnia Europa jest bogata i najwyżej zabraknie dla Afryki, czy biednych państw azjatyckich. Białoruś i Polska cały czas prowadzą wymianę handlową. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że zachód zaniedbał podstawy egzystencji. Bo zdecydowanie najbardziej zaawansowane rolnictwo to zachód i duża część USA, Brazylii. Z każdą dekadą umacnia się rolnictwo Afryki. Teraz podstawowe pytanie brzmi. Jaki procent ceny gotowego produktu stanowią nawozy?
@czyngis-han5206
@czyngis-han5206 2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/eqXWgKGPbZtsnKc Wizyta Bidena przetłumaczona na Pl.
@IncognitoDriver
@IncognitoDriver 2 жыл бұрын
@@czyngis-han5206 Żałosne.
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 2 жыл бұрын
ty dobre
@jacobgrzywinski471
@jacobgrzywinski471 2 жыл бұрын
A gdzie export broni?
@marcinkukuryka558
@marcinkukuryka558 2 жыл бұрын
Ile czasu Pan potrzebuje, żeby przygotować jeden wykład, materiał filmowy?
@wieslawpiwecki9206
@wieslawpiwecki9206 2 жыл бұрын
dwa dni z dzisiaj
@SuperSlawek1982
@SuperSlawek1982 2 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo dobry wykład...
@andrzej21111
@andrzej21111 2 жыл бұрын
Super te wykłady.
@entreri6
@entreri6 2 жыл бұрын
Jak zawsze chwalisz ruski bardach. Ruski troll.
@andrzej21111
@andrzej21111 2 жыл бұрын
@@entreri6 Trolle to są w PiS. Trolle prowadzace głupi moherowy elektorat PiS. Taki elektorat który słucha bajek oszusta Morawieckiego i smoleńskich bajek Macierewicza. Przekrety gryntowe Morawieckiego to interesy SB na gruntach. Podobnie Maciereeicz współpraciwnik SB teraz udajacy katolika i wystepujacy w radiu ma ryja ojca Rydzyka. Czyli sami swoi z SB.
@krzysztofklaman823
@krzysztofklaman823 2 жыл бұрын
Panie Zbyszku i co teraz ? Jak jest płatność rublem . Może coś na szybko ? Wiem że analiza może teraz być w kilku kierunkach ale zdecydowanie lepiej niż było .
@henrykwiedzmin9550
@henrykwiedzmin9550 2 жыл бұрын
Super kanał polecam 😃
@krystynagasiorek3872
@krystynagasiorek3872 Жыл бұрын
Wszystko się zgadza oprócz jednego nieporuszanego tematu,co uwaźam za waźny.,to stan zdrowia ludzi.Moje pytanie, który naród zdrowo się odżywia? gdyź co do przetrwania w obecnej dobie uwaźam za istotne.Pozdrawiam.
@1969OLEK
@1969OLEK 2 жыл бұрын
Kurs rubla do dolara 1rubel = 0,010 $ czyli 0,043 zł a to dopiero początek kryzysu w Rosji
@jack78341
@jack78341 2 жыл бұрын
ŁAPKA I KOMENTARZ,DLA ZASIĘGU
@kamilasty95
@kamilasty95 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Gdzie można uzyskać dostęp do tych graficznych reprezentacji struktur importu i eksportu?
@adrianprzybyek5758
@adrianprzybyek5758 2 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się Pana słucha. Są 2 kwestie, które chciałbym omówić. Lekko zmieniłbym definicję oligarchów. Rosyjscy oligarchowie są monopolistami na rynku krajowym, przez co osłabiają państwo. Zagraniczni oligarchowie są monopolistami na rynkach światowych, też pasożytują na systemie państwowym, ale sumarycznie mogą wzbogacić swoją macierz. Wieszczę, że szybciej może upaść USA, niż Chiny. Chińska edukacja w przeciwieństwie do starego hegemona celuje w nauki ścisłe. Nie ma ani jednej światowej renomowanej uczelni bez skośnookiego studenta. Porównanie infrastruktury jest niczym niebo i ziemia. Rosja jest globalnym konsumentem, zaś Chiny są globalnym producentem. Nie da się na nich nałożyć sankcji. Mają dostęp do schematów zagranicznych technologii, które produkują. W przeciwieństwie do komunistycznego ZSRR, CHRL stawia sobie cele, które później osiąga, a obecnie stawia sobie wysokie cele technologiczne związane m.in. z AI. Mogą przejąć Tajwan bez ingerencji zbrojnej, gdzie odbywa się produkcja chip-ów. USA już próbowało toczyć wojnę handlową i szybko zrezygnowali z tego pomysłu, gdyż rykoszet byłby bardziej bolesny od samego uderzenia. Jedynym sposobem na pokonanie Chin są konflikty wewnętrzne.
@madzinka83
@madzinka83 2 жыл бұрын
Uwielbiam Pana słuchać. Tym bardziej cieszę się, że usunął Pan pierwszy wykład o Ukrainie z początku wojny. To była niesprawiedliwa ocena. Faktem jest, że pewnie większość z nas nie doceniała Ukraińców. Na szczęście okazało się, że tożsamość narodowa to nie tylko silna gospodarka.
@adamkluska356
@adamkluska356 2 жыл бұрын
To było jak najbardziej sprawiedliwe. Ukraina gospodarczo to dno
@jolantasyczuk409
@jolantasyczuk409 2 жыл бұрын
Wspanialy wykład dziękuję
@bartoszfikus1963
@bartoszfikus1963 2 жыл бұрын
Chyba najlepszy materiał w ostatnim czasie. "Nakłady na badania i rozwój? Takie zjawisko praktycznie nie występuje" :D
@zbigniewtraczyk4651
@zbigniewtraczyk4651 2 жыл бұрын
Z tego wykładu wynika że wogóle nie mają postępu technicznego, to jak to się stało że pierwsi wysłali człowieka w kosmos to chyba był postęp technologiczny a przecież eksportowali masowo broń do wielu krajów, w czasach RWPG produkowali własne samochody osobowe np:Wołga, Moskwicz, Łada , Zaporożec. Produkowali też sprzęt AGD i radjowo-telewizyjny, motocykle i motorowery które były do nas sprowadzane i.t.d. mieli wtedy na pewnym poziomie postęp w porównaniu z obecnym Ich państwem. W państwach RWPG wszystko było realizowane na zasadzie wymiany towarowej w rozliczeniach między tymi państwami jak sama nazwa mówi wzajemnej pomocy gospodarczej. Metro w Moskwie zostało zbudowane za rządów Stalina.
@Konrade564
@Konrade564 2 жыл бұрын
Jak wygląda sytuacja z produkcją, handlem i eksportem broni w Federacji Rosyjskiej? Bo nie było nic o tym w wykładzie, a Federacja Rosyjska posiada taki sektor gospodarki.
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
według SIPRI wysyłają sporo do Azji płd-wsch., ale według OEC to samo badziewie ... więc tego nie umieściłem, bo wykład by się rozciągnął ...
@Konrade564
@Konrade564 2 жыл бұрын
@@dylewski1 Gospodarka Związku Sowieckiego, to były w większości wydatki na zbrojenia i po jego upadku chyba wszystkiego nie rozkradziono.Do tego Putin wydatki z surowców przeznaczał także na zbrojenia.Także coś własnego powinni posiadać, bo sprzedają systemy S-300 i S-400 z tego, co słyszałem.Myślałem, że w wykładzie coś będzie o tym powiedziane.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 2 жыл бұрын
@@Konrade564 Bo tym się charakteryzuje cywilizacja turańska do której należy Rosja. Zbrojenia i armia zawsze tam była oczkiem w głowie władców, zarówno carów, jak i czerwonych sekretarzy. A gospodarka była na dalszym planie.
@Konrade564
@Konrade564 2 жыл бұрын
@@Raul-pp1uh No dobrze.To według Twojej tezy cywilizacją Turańską też jest Ameryka, bo znacznie więcej wydaje na zbrojenia niż Federacja Rosyjska.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 2 жыл бұрын
@@Konrade564 I co z tego, skoro Ameryka ma znacznie lepiej funkcjonującą gospodarkę. Poza tym, Amerykanie jako światowy hegemon po zimnej wojnie, musza utrzymywać dużą armię i wymuszać daniny na mniejszych krajach. Przez I wojną światową USA wcale nie posiadały wielkiej armii.
@wikingzwolina4716
@wikingzwolina4716 2 жыл бұрын
Panie Doktorze słucham pańskich wykładów na słuchawkach w pociągu i chciałem odsłuchać wspomniany w filmie wykład dotyczący Australii, ale dźwięk w tamtym filmie leci tylko w lewym kanale co znacznie utrudnia słuchanie. Czy planuje Pan może odświeżyć dawne wykłady pod względem jakości dźwięku?
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
przykro mi z powodu jakości nagrania ... ale na razie idą inne tematy ...
@straussenberg286
@straussenberg286 2 жыл бұрын
Bardzo dobry film, Panie Zbigniewie. Zawsze miło się pośmiać z nieudolności Ruskich. Duży szacunek za Pana charyzmę i rozległa wiedzę 😍
@goralgoralski5456
@goralgoralski5456 2 жыл бұрын
Całe szczęście że jesteśmy członkami UE i NATO więc jesteśmy o wiele lepiej rozwinięci i bezpieczni niż Ukraina. W przeciwnym wypadku bylibyśmy jak Białoruś lub Ukraina z rosyjskimi strefami wpływów.
@piotr5338
@piotr5338 Жыл бұрын
Gdy byłem na pietwszym toku to na budowie w Niemczech za partnera do rozbiórki stolarki miałem doktora habilitowanego ze swojej uczelni .Tak było .Dzisiaj dzięki Amerykańskim sankcjom w Wenexueli tego doświadczają .
@ДмитрийНестеров-и5л
@ДмитрийНестеров-и5л 2 жыл бұрын
zgadza sie. a co do silnikow rakietowych dla USA, a co do sprzedazy broni - drugie miejsce w swiecie, zboz eksportujemy na skale sprzedazy supernowoczesnej broni i t.d. trzeba znac sie na materiale, Panie redaktorze!
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
Panie Rosjaninie, Rosja sprzedaje głównie do Indii i Chin upgrade sowieckiego uzbrojenia ... a patrząc na te rosyjskie "sukcesy" w wojnie z Ukrainą można sobie wyrobić zdanie na temat tej rosyjskiej broni :-)
@ДмитрийНестеров-и5л
@ДмитрийНестеров-и5л 2 жыл бұрын
@@dylewski1 Nie wazne do kogo sprzedaje, mowimy o gospodarce. to czemu indie i Chiny nie kupuja od USA? Sowiecki upgrade to ma wlasciwie Ukraina. Sukcesy mamy, juz dawno by sie wszystko skonczyli, gdyby banderowcy nie ukrywali sie wsrod cywilow, ktorych oszczedzamy! Mamy bron, ktorej nie ma USA i oni to przyznaja sami.
@olasek7972
@olasek7972 2 жыл бұрын
już nie ma żadnej sprzedaży silników rakietowych z Rosji do USA, skończyło się to zreszta jeszcze przed wojna z Ukraina. Te silniki przestały być potrzebne bo są inne rakiety.
@ДмитрийНестеров-и5л
@ДмитрийНестеров-и5л 2 жыл бұрын
@@olasek7972 Chodzi o mocne kosmiczne silniki a nie te, z ktorych korzysta Mask. USA zamowily 21 rosyjskie silniki d180 na rok biezacy i nie dostana. Rosja ma mnostwo osiagniec naukowych i wdrazonych w zycie pomyslow, nieporownywalnych z Zachodem. Mozna je wymieniac i wymieniac. Budujemy na swiecie stacje jadrowe, opanujemy kosmos, i t.d., ja juz nie mowie o nowoczesnej hiper broni i innych rzeczy analogow ktorych nie ma na zachodzie. Lecz pan redaktor wowi wylcznie o sianie, ktore Rosja sprzedaje i nic wiecej. Teraz w sytuacji calkoiwitego embrgo ze strony clego zachodu on cierpi wiecej niz Rosja. Jak to jest?
@olasek7972
@olasek7972 2 жыл бұрын
@@ДмитрийНестеров-и5л towarzyszu bolszewiku, te naprawdę „mocne” silniki rakietowe pochodzą z USA, najmocniejszy silnik rakietowy F-1 który wyniósł ludzi na Księżycu został zrobiony w USA ponad 50 lat temu, jest to silnik wodorowy, technologia której ZSRR nie był w stanie opanowac. Silniki RD-180 tylko były kupowane do rakiet Atlas V, USA ma wiele różnych rakiet ale ty pewnie nie masz o tym pojęcia. Rosja towarzyszu nawet nie potrafi kibli zbudować. importuje praktycznie wszystko, świat tylko „cierpi” ze nie ma rosyjskiej ropy bo niestety taka jest prawda o rosyjskim eksporcie - liczyło się tylko to co z ziemi wykopią. świat zachodni nie potrzebuje rosyjskiej technologii która jest w większości przestarzała. Jakoś tego cierpienia świata nie widać - polki się uginają od towaru w przeciwieństwie do Rosji. Zamiast wzbogacać Rosję towarzysz car Putin śni o imperium i robi Rosję biedną i obiektem drwin.
@sebastianmaniewski8468
@sebastianmaniewski8468 2 жыл бұрын
Zbyszek dobry chlop! 😂😂😂👍
@barbarazminkowska1476
@barbarazminkowska1476 2 жыл бұрын
Lubię słuchać Pana wykładów, są ciekawe, interesujące a bogactwo Pańskiej wiedzy jest dla każdego. Szczególnie przydatne dla wszystkich studentów. Dziękuję za ten wykład. Pozdrawiam serdecznie.
@arturmajewski8141
@arturmajewski8141 2 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, obejrzałem niemal wszystkie Pana wykłady. Jestem pod dużym wrażeniem Pana poziomu intelektualnego. Życzę Polsce Pana na stanowisku ministra gospodarki /finansów. Czy jest możliwość dostępu do kilkunastu ukrytych wykładów na KZbin? Pozdrawiam serdecznie
@KAJ0280
@KAJ0280 2 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, wykład jeszcze lepszy niż poprzedni :)
@JanKowalski-bm3be
@JanKowalski-bm3be 2 жыл бұрын
Mądre 🤔
@ukaszgliwinski8011
@ukaszgliwinski8011 2 жыл бұрын
Proszę wyjaśnić w jaki sposób udało im się odbić z rublem w górę pomimo sankcji?
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
a patrzył Pan kto dał sankcje? ... i na tym się skończyło ... reszta świata nadal gra z Rosją i o Rosję, bo każdy chce surowce
@tokarp390
@tokarp390 2 жыл бұрын
30% podatku na wymianę rubla na dewizy przymus wymiany dewiz na rynku dla eksporterów upłynnienie złota fizycznego zakaz wywozu dewiz takie tam proste chwyty z lat 30 tych III Rzeszy
@januszdziubinski4772
@januszdziubinski4772 2 жыл бұрын
@@dylewski1 - i każdy ma dość USmeńskiej hegemonii, serdecznie dość!
@kubakubix91
@kubakubix91 2 жыл бұрын
💙
@koncer3811
@koncer3811 2 жыл бұрын
fajne ilustracje Pan dobiera
@saranowak2570
@saranowak2570 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za tak dobry ciekawy materiał . Żeby być w stanie wybaczyć Rosjanom i Rosji i mieć szanse na ciut zdysyansowane ale jednak relacje z nimi , to zależy mi wczuć się w ich sytuację i myślenie i próbować ich szczerze akceptować (współczuję już im i próbuję już wybaczyć im, czego chce przecież Bóg :))
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
А что нам "сопереживать" в какой-то "ситуации"? Перестаньте вредить. Но даже сейчас, в период острейшего конфликта с Западом, ситуация в России кардинально лучше, и в целом неуклонно улучшается (даже спецоперация против украинского нацизма этому не помеха), а периодом Бедствия был как раз период "дружбы" Запада по отношению к нам. Так что руки прочь от Руси, пошли вон, и молитесь, чтобы мы вас простили.
@saranowak2570
@saranowak2570 2 жыл бұрын
@@СергейКарташков-э9ъ Nie pisałam tu do Ciebie ani do Rosji (i nie potrzebuję), tylko do autora, ale spróbuję skrótowo odpowiedzieć. Próbowałam myśleć pozytywnie o Rosji, z nadzieją poprawy większości Rosjan, ale po twojej wypowiedzi nie jestem wcale zainteresowana waszym krajem, zwłaszcza nie takimi nazistami rosyjskimi, którzy "nadymają się" nazistowską emocjonalną "wyższością" ponad innymi krajami oraz agresją . ... jakby byli niezdolni do wystarczajacego szacunku i miłości oraz życzliwości do osób będących przedstawicielami innych narodów. Niszczenie jest zawsze ZAWSZE PROSTSZE niż tworzenie , ale WCALE NIE GODNE PODZIWU (chyba że robi się to przez OBRONĘ PRZED niezdolnym do rozejmu AGRESOREM) Bywają nieliczni szlachetni Rosjanie (znałam 2 takie osoby i widzę takich czasem w KZbin) umiejacy się troszczyć głównie o ŻYCIE ludzkie i o godność WSZYSTKICH ludzi (czyli są zdolni do miłości) , ale Twoja wypowiedź wykazuje, że nie masz takich cech, czyli że nie wiesz, że PATRIOTYZM to kompletnie INNA postawa ludzka, niż pycha, zarozumiałość i lub akceptacja skłonności do nazizmu . U podobnych nazistów instynkty fizyczne i zachłanność są (jak wiadomo) ważniejsze niż godność chrześcijańska, nakłaniająca do dobroci ( ZAMIAST do agresywnego wywyższania się).
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
@@saranowak2570 Когда речь ведут о России - любой Русский вправе, а при негативизме по отношению к России и обязан выступить в Ее защиту. А если желаете быть Христианкой, а не фарисейкой, то для начала выньте бревно из своего ока, чем спешно рвать чужой глаз, воспользовавшись замеченной (а то и вброшенной) соринкой. Россия -- Божия София. Западло - Мировое Зло. А с вашими извращенными понятиями и фарисейской повадкой, рабски усвоенной от англосаксов, уж лучше не надо "позитива": он лишь до поры сокрытый негатив -- вон вас как прорвало, буквально как нарыв (значит, я выполнил функцию хирурга, считайте, что уврачевал).
@saranowak2570
@saranowak2570 2 жыл бұрын
@@СергейКарташков-э9ъ HIT! Bezdyskusyjnie obiektywna wiadomość aktora Schwarzenegger do Rosjan : kzbin.info/www/bejne/iHfXiKVrmaian6c
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
​@@saranowak2570 Речь, полагаю, мотивирована лучшими чувствами, но он простоват, явно не понимает сложных вещей, а самое сложное для него (да и для Вас) -- это осознать, что мы-то как раз знаем правду, ибо большинство из Великороссов связано родственными и дружескими узами с Украиной (в том числе и я), нам не нужно слушать Путина или смотреть ТВ, чтобы знать правду. Он говорит о сердце, но США (при соучастии сателлитарной Польши) вырвали сердце из груди Сербии (я о Косове, отданном бармалеям - террористам, исламистам, ИГИЛовцам), как усташисты вырывали у Сербов глаза (ваши единоверцы, хорватские католики). А США попытались вырвать сердце у нас - нашу Украину, -- "печеньками Нуланд" (а на самом деле пытками, кровавыми злодеяниями, сожжением массы людей заживо в Одессе, -- я был поражен, что многие Поляки об этом ничего не знают (как, вероятно, и Шварценеггер)! Вы живете в геббельс-зоне, в зоне тотальной и уже тоталитарной дезинформации, ибо СМИ и Интернет Запада находятся под властью американской криптократии. Это обращение вызывает только чувство сожаления: насколько могут промыть мозги людям на Западе тотальной ложью, так что даже логика у них начинает отказывать (ибо там есть и вопиющие алогизмы, а не только общая дезинформированность). Это сделали с вами - чтобы вы стали удобным мясом для разжигаемой США Войны (причем войны против Европы в целом, а не только России): поэтому США напали на Югославию, поэтому наводнили Европу исламистами под видом беженцев, поэтому разрушают европейскую экономику. Всё началось именно с нападения на Югославию, на нашу сестру - Сербию, когда Россия была сама полуразгромлена и не могла всерьез противостать Зверю - США. Только теперь Россия начала Сопротивление. Так обстоят дела. * Впрочем, возможно, Шварценеггер и не вполне уже искренен, ибо стал "государственным человеком", - достаточно глянуть, как он охаял мирное восстание американского народа в попытке сопротивляться официальной лжи и незаконному захвату власти кликой, выставившей в качестве муляжа президента маразматика Байдена. Над протестантами жестоко расправилась судебно-полицейская машина США (а некоторых просто убили на месте, в том числе героиню Америки), но Шварц решил их очернить, и это классическое проявление двойных стандартов с его стороны. ** Он "опровергает" украинский нацизм тем, что муляж президента на Украине еврейского происхождения (хотя фашистским по сути является сионизм, что было признано ООН, так что это не контрадикторные тезисы). А батальон "Азов" признан нацистским даже американским Конгрессом. А Нуланд в Конгрессе под присягой признала факт человеконенавистнических военных биолабораторий (где США замышляли злодеяние в т.ч. и против Польши -- вы бы тоже в расход пошли по результатам "этноспецифического биооружия"). Россия опять и вас спасает, получая вашу придурочную ненависть и ложь в ответ. Так оплевывали и заушали Спасителя -- Христа. Россия - Божия София. * * * Что касается протестов части российского общества. Среди них есть и искренние люди, пацифисты, их позицию считаю в данном случае ошибочной, объективно направленной в пользу антироссийских сил, но хотя бы искренней. Но как можно в здравом уме назвать "сердцем России" навальнюков, которые грозят расправой (убийствами, вплоть до убийства детей) - по примеру украинских нацистов, а флагом России хотят "мыть туалеты". Даже мы, ненавидя киевскую клику, не позорим украинский жовто-блакитный прапор: мы знаем, что бывали под этим флагом и иные времена. Эти же негодяи стремятся оскорбить не путинизм, а Саму Россию. Какое отношение эта нечисть теперь может иметь к России? Они сами вычеркнули себя из числа Русских.
@andrzejkowalski3517
@andrzejkowalski3517 2 жыл бұрын
Rosja zawsze była kokosem na glinianych nogach. Doskonałe treściwe wykłady. Polecam i pozdrawiam serdecznie Andrzej Kowalski
@kordianberkolec5973
@kordianberkolec5973 2 жыл бұрын
kolosem...
@annaa.8687
@annaa.8687 2 жыл бұрын
Autokorekta lubi płatać figle 😆
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
Похоже, Поляки все одинаковы)) Раз даже здесь я слышу о "традиции монголов и царей", и о неэффективности экономики, которая, вникли бы, разгромила военно-хозяйственную машину Гитлера, czy co, "чудотворный ленд-лиз и четырехлетняя русская зима?"), и до 1990-го сдерживала такую вражескую силу, как США? Недостатки советской экономики были легко исправимы -- более того, на первой фазе своего маневра Горбачев даже их успел исправить (в частности, наиболее раздражавший людей дефицит мяса: кругом зашкворчали шашлыки, появились разные сорта колбас, в магазины вернулись сливки не из-под полы), - но, к несчастью, это было не целью, а лишь манком для последующего обмана (превращения социалистического типа кооперации в капиталистическую, и с этого момента Страна покатилась в пропасть, из которой стала выбираться только лишь чуть больше 10 лет назад, - после решения проблемы ваххабитского мятежа). Неверно утверждение, что "колхозно-совхозная система работала плохо". Она решила главную проблему: в СССР полностью был ликвидирован голод (который лютовал при царизме, и даже еще при сталинизме). Плохо (на уровне саботажа) работала система распределения, а не производства (в частности, наше с женою конкретное наблюдение, сделанное в молодости, когда мы, в 1985 г., поехали по окончании учебы работать в село по распределению: нас поразила высокая продуктивность совхоза, которая оставалась на значительную долю... невостребованной (доходило до захоронения невостребованной свинины -- при дефиците мяса в магазинах, и незакупленных, и надо сказать прекрасных, яблок: горько было видеть, как их увозят тракторными прицепами, но не в городские магазины, а опять же в ямы). Почему так происходило, вопрос, но версия саботажа и даже заговора верхов на таких фактах не представляется невероятной. При этом сдерживался рост благосостояния людей вопреки имевшимся возможностям (например, директор совхоза получил выговор за... асфальтирование улиц; добротные и красивые дома на 2 хозяина, централизованно построенные в начале 70-х, не обновлялись, газификация не проводилась (хотя неподалеку шла газовая магистраль на город, - ясно, что при сильном превалировании городского населения подключение селян было бы каплей в море расходов, но - не производилось, как будто специально создавались условия для недовольства и оттока молодежи из села). Но главный саботаж властей -- это, конечно, отказ от кибернетического проекта А.И. Китова -- В.М. Глушкова ОГАС (ОбщеГосударственная Автоматизированная Система управления хозяйством), - хотя саботаж был ползучим: формально внедрение ОГАС было одобрено на высшем политфоруме -- Съездах КПСС (24-м и 25-м), начался перевод на АСУ и внедрение АСПР, но со внедрением ОГАС во всей полноте было велено (с подачи Суслова) "не торопиться" ("хотя возможно, мы совершаем ошибку", - заметил при этом Суслов). Вообще ОГАС (и его аналог, более поздний, но обогнавший во внедрении, Киберсин) -- это ключевой фактор для понимания всех перипетий того периода, и перспектив нынешнего. Сюда же добавлю и крайне вредную (для всего человечества) ошибочность отказа СССР от тернарных ЭВМ (серии "Сетунь" Н.П. Брусенцова) в пользу дефективных бинарных, "для совместимости с Западом). PS. Насчет качества: у нас отставал дизайн и стайлинг, но физическое качество буквально всего - от обуви и одежды до колбас и автомобилей -- было хорошим, и на мой взгляд превосходило западное (с которым я столкнулся, будучи в Иране: западные товары привлекали яркими этикетками и модными решениями, но во время наводнения западные грузовики захлебнулись, а наши МАЗы и Уралы ехали чуть не по крышу в воде (то же позднее случилось и с моей "Волгой": иномарки застряв мигали аварийкой, а "Волга" рассекала волны как катер); и да: иранское мороженое и конфеты (вообще говоря, наверное, тоже привезенные с Запада), я (вот было мое детское горе) есть не смог, и недоумевал: как такой красивый с виду рожок может быть таким паршивым на вкус (и у меня была проблема: как избавиться от гостинца незаметно для радушного хозяина-Иранца, к которому мы были приглашены в гости; это в чем-то символ "иностранных гостинцев для России" вообще).
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
zachęcam do komentowania, bo celem kanału jest rozmawianie o gospodarce ...
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
@@dylewski1 Благодарю за отклик и приглашение. Кстати, вернусь к ключевой на мой взгляд теме ОГАС (по В.М. Глушкову), - если Вы ее затрагивали, подскажите, в какой лекции, я бы туда и направился в первую очередь. Pozdrawiam
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
​@@dylewski1 Ну и поскольку здесь затронуты и политические аспекты, что понятно: всё же мы должны вести речь не об абстрактной "economics", а о политэкономии, -- выскажу некоторые возражения. Например, об абсолютизме: разве на Западе не господствовал также абсолютизм примерно в ту же эпоху? Но и русский абсолютизм не был никогда полным: он ограничивался такими сословно-представительными институтами, как Боярская Дума, Земский Собор, а в городах и весях - городскими и сельскими сходами (вечами) и земскими учреждениями. Так что не надо абсолютизировать даже абсолютизм. Не думаю, что справедливо мнение о "единовластии" в результате Октябрьской революции (тем более, уж прошу извинить, поверхностен пассаж о "революции за немецкие деньги", ибо это только оранжевые перевороты делаются за деньги да печеньки, а революции происходят ввиду складывания революционных ситуаций, обычно на фоне военного краха, т.к. таковой есть и нарушение общественного договора: народ согласен с определенными социальными тяготами, но взамен требует от правительства главного: сохранения государственности и отражения внешнего врага, - поэтому и поражение от Японии, и поражение от Германии народ расценил как неисполнение государством своей экзистенциальной функции, и переформатировал государственность, - которая в новом виде смогла исправить прежний промах, и нанесла поражение и Японии, и Германии, причем даже в "исторически зеркальной последовательности" диалектический процесс по-своему красив). Но, возвращаясь к единовластию: после Октября сложилась многопартийная структура, и только после белогвардеизации меньшевизма, а тем более после левоэсеровского мятежа и смыкания анархизма с бандитизмом установилась однопартийная власть (впрочем, долгое время внутрибольшевицкие фракции де-факто выполняли роль многопартийности). Так что не думаю, что были суровые отличия от систем Пилсудского, например, и уж тем более несравнимо с фашистскими и нацистскими режимами зарубежной Европы, -- по сути, ригидизация власти (причем вопреки коммунистической идее об изжитии государства) в РСФСР/СССР стала вынужденной мобилизационной мерой на фоне сначала Пилсудского нападения (фактически начавшего интервенцию против РСФСР, которая потом "надела маску" Гражданской войны, хотя по сути ее стержнем оставалась интервенция -- от белочехов до стран как Антанты, так и противолежавшего блока). Добавлю, что экономика невозможна без НИОКР, без науки и изобретательства. Мы в России, кстати сказать, знаем польских изобретателей и ученых. Знают ли в Польше что-нибудь о русских изобретателях (Вы касались времен Петра Великого, с него и начнем: например, знают ли что-нибудь об Андрее Нартове, механике Петра, поражавшем воображение даже французских академиков возможностями изобретенных им станков на суппорте ("держале")?
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
@@nicolasdecondorcet2431 по-польски я буду писать Полякам. А тебе, этимологически оснующемуся от корня "подл", отпишу по-русски. Учи речь будущих господ и спасителей Польши. Я даже не буду разгребать весь навороченный густопсовый польский кретинизм (отчасти он теперь, когда боестолкновение неизбежно, в наших интересах: чем меньше противник будет знать о нас правды, тем успешнее будет наша операция). Покажу только абсурдизм твоей псевдологики (как инструмента твоей псевдологии, очевидно): то, что экономика России не была исторически плохой, факт (в частности, засвидетельствованный победой над Западлой Европой в лице нового издания Центральных держав в максимально агрессивной и тоталитарной их форме - в форме гитлеризма и сателлитарных к нему фашизмов). Но это никак не противоречит (*в историческом процессе) и наличию острых проблем (впрочем, они были разрешимы - и средство их разрешения было разработано и начало внедряться: это проект ОГАС авторства великих советских кибернетиков А.И.Китова, В.М. Глушкова и Н.И.Ведуты). Преувеличение роли ленд-лиза смехотворно. Гитлера победили русские технологии (восходящие к Славяновскому "Электрогефесту" НИОКР великого Патона, создателя автоматизированной электросварки брони, благодаря чему мы производили уже к началу 1942 г. ВТРОЕ больше танков, причем лучшего качества, нежели гитлеровская Германия со всем своим Крупповским сталелитейным производством); значимы были и полуавтоматические станки Степанова, благодаря которым прецизионную военную технику могли производить неквалифицированные рабочие (женщины и подростки), заменившие ушедших на фронт мужчин. Что касается поддержки Польшей дудаевского терроризма, то на это могу ответить проклятием, которое постигнет Западло как коллективного Зверя. А Россия - Божия София. Слава России! Слава Руси! Позор и расточение Ея врагам, Зверю и вызверкам его.
@СергейКарташков-э9ъ
@СергейКарташков-э9ъ 2 жыл бұрын
@@nicolasdecondorcet2431 Насчет кретинского измышления про "ужасное состояние российской экономики", - ну вот навскидку опровержение от живущего в России Украинца (названо "Голод в русской деревне")) kzbin.info/www/bejne/gpOpiHmEm66Dl9U
@FAB-sl5lm
@FAB-sl5lm 2 жыл бұрын
Rosja/Gas-10 eurocents 1m³/elektryczność- 4 eurocents 1kWt/ woda 30 eurocents 1m³...płaca- spawacz -1500 euro, pielęgniarka- 700 euro..1 euro-65 rublei
@Stan_144
@Stan_144 9 ай бұрын
Tu ju Polak: Mark Biernat z USA (Ph.D. student in Economics), ktory na swoim kanale demaskuje rzekome sukcesy rosyjskiej gospodarki: kzbin.info/www/bejne/d2jQiXmDrNOZgs0
@piotrborowiec7754
@piotrborowiec7754 2 жыл бұрын
Zabrakło mi omówienia czasów między II Wojną a rozpadem ZSRR. A może to dobry temat na kolejny wykład?
@mr.anomim
@mr.anomim Жыл бұрын
Kasa jest na Rakiety Broń Drogie wille Jachty - infrastruktura WC ogrzewanie Remonty mieszkań elektryczności : Nie ma kasy
@dan911911dan
@dan911911dan 2 жыл бұрын
Porównywanie tabelek i cyfr nie jest miarodajne np żołd dla żołnierza Rosyjskiego chłopaka z wioski na Syberii dostanie 50 dolarów ,jedzenie i trochę wódki i szczęśliwy w Niemczech dostanie 20 razy tyle i ma mało
@dylewski1
@dylewski1 2 жыл бұрын
a czy można porównywać 50 dolarów Polsce i Szwajcarii? ... przecież ceny u nich kilka razy wyższe ...
@michalblekotam9879
@michalblekotam9879 2 жыл бұрын
nie mozna dogadac sie z Iranem, widze na wykresie , ze maja gazu od pyty :) Przy okazji fantastyczny wyklad jak zreszta wszystkie pozostale Pana prezentacje .Pozdrawiam
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 2 жыл бұрын
Wspaniałe programy, proszę o trochę głośniej. Pozdrawiam
Rosja, inna cywilizacja
55:15
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 136 М.
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Szpiegostwo w Polsce  Jak Działa Obcy Wywiad - Generał Pytel
19:41
Radio Rebeliant Extra
Рет қаралды 1 М.
1000 dni wojny i jej moment krytyczny
32:49
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 464 М.
Dlaczego gospodarka rosyjska nie upadła?
33:50
Polski Instytut Ekonomiczny
Рет қаралды 2,2 М.
Gospodarka Portugalii - od czasów rzymskich aż do dziś
47:09
Zbigniew Dylewski
Рет қаралды 76 М.
WHY RUSSIA WON'T LET GO UKRAINE - WHAT IS AT STAKE?
21:32
Kurier Historyczny
Рет қаралды 3,9 МЛН
Czy powinniśmy przygotowywać się do (kolejnego) rozpadu Rosji?
23:56
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 853 М.
Milliardær sammenligner Norge med Titanic-forliset - Ness #41
48:42
iNyheter - Helge Lurås
Рет қаралды 9 М.
Czy Ukrainie grozi pełnoskalowa rosyjska inwazja?
20:23
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 1,1 МЛН
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН