ROZHOVOR: Železná opona, tajné služby a pomocníci PS

  Рет қаралды 32,459

Secrets & Mysteries

Secrets & Mysteries

Күн бұрын

Пікірлер: 61
@joudajoudis
@joudajoudis Жыл бұрын
Jsem z nejzápadnějšího města ČR, ze tří stran německá hranice, akorát jedním směrem se dalo jet do Čech. Takže tohle všechno moc dobře znám a není to nic, co bych chtěl znova zažít. Měli jsme tu i úsměvné historky, třeba jednoho toho pomocníka, který na nádraží lustroval vlastního vnuka a myslel to smrtelně vážně. Ale jinak to byla doba a místo, které vyloženě nahrávalo zlu, podporovalo v lidech to nejhorší a to všechno jen proto, aby se všichni mohli mít stejně špatně...
@nillonil8276
@nillonil8276 Жыл бұрын
A ja by som chcel to znovu zažit aby hranice boli stražene a žiadny zapadny skurvysynove by nemali možnosť rozvracať čssr tak jak to robia teraz !!!!!!!
@MariaRuzickova
@MariaRuzickova Жыл бұрын
A niekto si zase zabudol vziať svoje lieky😅😅
@Vladynko1
@Vladynko1 Жыл бұрын
@@nillonil8276 Tpujem že ty budeš zrejme nejaký internetový troll, ktorý musí v každom jednom príspevku napísať niečo kontra a myslíš si že tým si zaujímavý . Myslím že ty osobne si tú dobu ani nezažil, možno leda jak decko kedy si mal starosť len o to aby ti nepadli hračky do kanála . Takže neverím že by si ju chcel znova zažiť!!! Na rozdiel od ľudí ktorí ju reálne zažili hlavne generácia ktorá ju zažila od počiatku . "Skvelá" doba to bola , myslím že nikomu normálnemu nechýba . Ak chýba Tebe, odsťahuj sa do severnej Korei.
@kiuchi5651
@kiuchi5651 Жыл бұрын
​@@nillonil8276terazky už nenisme ČSSR
@testiknovy7626
@testiknovy7626 Жыл бұрын
😊
@MarwiX_CZ
@MarwiX_CZ Жыл бұрын
Díky moc. Rozhodně zajímavý rozhovor.
@gustorel3041
@gustorel3041 Жыл бұрын
Další velmi zajímavý dokument. Železná opona je pro mě osobně citově velmi silné téma. Celá rodina mého táty v roce 1968 emigrovala. Emigroval také i můj táta a emigrovat měla i máti, přinejmenším to tátovi tenkrát slíbila. Nakonec ale máti tátovi sdělila dvě skutečnosti - emigrovat nikam nebude, protože nechce opustit své rodiče a dále mu sdělila, že čeká mě. Táta se teda nakonec rozhodl potupně vrátit zpět k máti do socialistického Československa. Takže zatímco já jsem vyrůstal v "socialistickém ráji", na západě žil můj děda, babička, teta s manželem a děckama - mým bratrancem a sestřenicí. Železná opona pro mě představovala jakousi až magickou hranici doslova do jiné dimenze. Díky mírnému uvolnění poměřů ve druhé polovině osmdesátých let jsem se i přes svůj kádrový škraloup dostal na VUT Brno. Byl jsem zcela rozhodnut hned po promoci pokusit se emigrovat jakmile se k tomu naskytne vhodná příležitost, avšak Sametovka 89 tyhle moje plány udělala bezpředmětnými. :) Nakonec jsem v USA a ve Švýcarsku legálně strávil přes 10 let. Přiznám se, že dodnes pokaždé při překračování českých hranic zažívám až jakési mrazení v zádech a nepovažuji tuhle možnost za samozřejmost, ale současné svobody pohybu si velmi vážím.
@johnyq6263
@johnyq6263 3 ай бұрын
Netrep 😂😂😂😂😂😂😂
@PiXELPM
@PiXELPM Жыл бұрын
Děkujeme za ty rozšiřující a železné dary!
@peterlee5916
@peterlee5916 2 ай бұрын
Pěkný dokument o nepěkné době. Párkrát jsem byl v Železné Rudě a dodnes jsou patrné průseky v lese ve Ferdinandově údolí, asi tak napůl cesty mezi rozcestím Debrník a státní hranicí. Něco tam muselo být. Když jsem si ale přečetl informační cedule, tak ty uvádějí, že dráty byly už v debrnické aleji, kousek za hřibovem, tedy více ve vnitrozemí než zmíněné průseky v lese. Kdyby mi to dokázal někdo pořádně vysvětlit, budu rád.
@evagolldwing2623
@evagolldwing2623 Жыл бұрын
Interesting interview ♥️Thank you ❤️❤️❤️❤️❤️
@tararead3531
@tararead3531 Жыл бұрын
Děkuji
@radavate2215
@radavate2215 Жыл бұрын
Kolem roku 1970 jsem jako dítě jezdila vlakem do Slavonic za rodinou. Nepamatuji si, že by nás někdo někdy legitimoval, ale hlídky jsme ve vlaku občas potkali. A ještě před revolucí stávala ze směru od Jindřichova Hradce těsně před Novou Bystřicí hlídka pohraničníků. Auta se značkou JH pouštěli dál ve valné většině bez povšimnutí, ale auta se značkami cizích okresů zastavovali a lidi v nich lustrovaii a vyptávali se, kam a proč jedou. Vždy jsme čekávali na kamarády z Brna, které zastavovali pravidelně.
@SlevekSlavek
@SlevekSlavek Жыл бұрын
S tímto názorem souhlasím , jen v dnešní době to vše zveličují aby se zviditelněli . Hold je taková doba . Nakonec to vypadá že ti zlí jsme byly mi .
@Tony_Spilatro
@Tony_Spilatro Жыл бұрын
Takže Vám přijde, že to co pani popisuje je v pořádku?
@honza1189
@honza1189 Жыл бұрын
Z Dačic do Slavonic a naopak jezdil voják v uniformě nekontroloval Vás proto, že Vás znal, respektive o Vás věděl. Neznámé kontroloval a leckdy se z nádraží nikam nedostali. Podobné na autobusáku, voják v civilu hlídal spoje a kontroloval "cizince". V rozmezí 82-89 jsem je znal osobně a když mi přijel autobusem bratranec z ČB tak sem tam na něho čekal aby ho nekontrolovali. Ve vlaku jeden čas jezdil i Slavoničák co se tam dostal na "vojnu". Místní znal tak to měl jednodušší 😁 Nejen před Novou Bystřicí to bylo tak jak popisujete. Dalekohledem četli SPZ a "cizí" podléhali kontrole. Ještě bych zmínil PVOS tzv hlásky. Vysoké rozhledny pro kontrolu vzdušného prostoru. V okolí Slavonic jich bylo několik. Např. Stálkov, Slavětín, Chvalkovice, Chvaletín.
@radavate2215
@radavate2215 Жыл бұрын
@@honza1189 ano, vím, že měli velmi dobré povědomí o všech, co se tam pohybovali.
@Rasam3
@Rasam3 9 ай бұрын
@@Tony_Spilatro Každý stát má svou hranici, kterou si hlídá, co Vám na tom nepřijde v pořádku? Povídejte, proč?
@mrctiborb
@mrctiborb Жыл бұрын
Úvaly pri Valticiach boli tiež v hraničnom pásme za drôtmi, pôvodne ich mali vysťahovať a zbúrať
@petrl.
@petrl. Жыл бұрын
Chlapci to mají trochu skreslený, na čáře se hlídky nepohybovaly tak , že by se setkávali a psi tam jen tak běhali, /to se nohla stát akorát když ůšáci blbli u hranic a prudili, tak bylo vše na nohou a byl zvýšený pohyb a střežení/ jen pár určených hlídek´se pohybovalo a ostatní se někam dostali a většinou byli skryti a přemísťovali se jen dle určení a když se vypínala signální stěna, tak se natahovali hned za cedulemi a zakázaném vstupu signalizační prostředky /výmetnice a podobný, dávali se těsně nad zem/ a ty zajišťovali popř. signál o pohybu, v 99,9% vždy šlo o zvěř, to samé signálka, tu uměly srny proskakovat, oraniště se 2 -3 měsíčně opravovalo, jak vniřní tak vnější, aby bylo dobře vidět co se tam pohybovalo jinak skoro vše by se mělo najít v předpise HS PS OSH z roku 1960 nebo 61, podle , kterého péesáci složili.
@olegjankowski3583
@olegjankowski3583 23 күн бұрын
nejlepší plot je kulomet....
@fergusson_7302
@fergusson_7302 6 ай бұрын
Kam az sahalo zakazane pasmo smerem od statni hranice ? A jak velke bylo hranicni pasmo ? Dekuji
@TopPica
@TopPica 6 ай бұрын
viz cs.wikipedia.org/wiki/Hrani%C4%8Dn%C3%AD_p%C3%A1smo Pamatuji, jak jsme jeli z Budějovic do Kaplice, cca rok 88 a ve vlaku už procházeli, nevím přesně zda SNB nebo někdo od pohraničářů, každopádně uniformy a kontrolovali nám OP a ptali se proč tam jedeme. To mě tedy, jako vnitrozemce, dost překvapilo. Přitom z Kaplice je to na hranice ještě 10 km, ale kontrola už jela ve vlaku kousek za ČB. N oa jednou nás náhaněli pohraničníci, tak kolem roku 86 u Maxiček, ale na silnici mezi Maxičkami a Jalůvčím. To je nad Děčínem, tedy vlastně to tehdy bylo u hranic s bratrskou NDR.
@fergusson_7302
@fergusson_7302 6 ай бұрын
@@TopPica děkuji vám .
@Ivan-oz9sx
@Ivan-oz9sx 5 ай бұрын
@@fergusson_7302 POHRANIČNÍ HLÍDKA K TOMU URČENA MĚLA ZE ZÁKONA POVOLENÍ KONTROLOVAT OSOBY A DOKLADY DO 50 KM OD DANÉ ROTY VEŠKERÉ OSOBY BYLY POVINNÉ SE LEGITIMOVAT POKUD SE DANÉ HLÍDCE ZDÁLA OSOBA PODEŽŘELÁ BYLA TATO OSOBA DOPRAVENA NA ROTU K VÝSLECHU KDE SE VŠE PROVĚŘILO VE SPOLUPRÁCI S POLICII JINAK TA PÁSMA NEMĚLA DANOU PEVNOU VZDÁLENOST BYLO TO URČENO OKOLNOSTMI CO TERÉN DOVOLIL OD PÁR METRŮ DO NĚKOLIKA KILOMETRŮ ALE PRŮMĚR ASI 2 KM
@karelrezanka6585
@karelrezanka6585 Ай бұрын
Na Šumavě byla závora už mezi Keplemi a Horskou Kvildou. Vjezd jen na povolení. Dosti daleko od hranice.
@fergusson_7302
@fergusson_7302 Ай бұрын
@@karelrezanka6585 děkuju za odpověď . Existuje někde odtajněná mapa kudy vedly dráty např. z 80. let?
@MiroslavDorničák
@MiroslavDorničák 2 ай бұрын
Prosím Vás běž tě si vy stáří ne ti mladí nad 50 let podat z znešnima uprchlikama podat ruku.Vy jste pořád i v mém věku 50 let vidíte že v cizině najděte nějaký poklad ten tam není.Všude dobře doma nejlíp.Ja nikde nebyl já dobře od mlada poslouchal dobře ušima.A dával si v hlavě vše dohromady.Už mi říkala rodina že mi k narozeninám zaplatí zájezd do ciziny.Já už řekl nejlepší je moje nebo známé jídlo moje pivko v hospůdce a moje postel.Už jste tady dovedli Vietnamce , Egypťany,Turky,Ukrajince ,či jiné lidi už lámanou Češtinou si sněma rozumím.Nemusím nikam.Moc jsem chtěl dělat na vojně pohradničníka no eště že mne nevzali strašně bych někoho honil když společnost po čase chtěla být svobodná.A otevřená.Jinak VB,SNB,pohradniční stráž,STB,LM a vojáci ČSLA museli plnit úkoly jím nařízene.Tak jak v práci.Jinak ven nebo do basy.Jak mi říkal jeden starší pán munolost se po čase neustále vrací a nejde ji změnit.Tak ty věci budete jednou dělat vy.Měj tě se.A hodně štěstí.😅😅😊
@valerhavelka7827
@valerhavelka7827 5 күн бұрын
mal by si sa pozrieť do sveta, nie len tam niekde vo svojej "vísce" píliť drevo v nedeľu na cirkulárke...
@mirecporubiak6743
@mirecporubiak6743 Жыл бұрын
do Planá u Mariánskych Lázní tam som nastúpil na PŠ
@petrsebesta1749
@petrsebesta1749 20 күн бұрын
V pozdější době nebyly potřeba propustky,jak to?Musely být až do konce těch dnů.Hraniční obce byly velice dobře hlídané,každý tam jen tak nemohl.
@velkyvezir7534
@velkyvezir7534 Жыл бұрын
Socialistický ráj na zemi..😖
@monikazecova5782
@monikazecova5782 Жыл бұрын
Brat bol v rokoch 1987-89 v ramci ZVS ako psovod v Jilemnici.
@honza1189
@honza1189 Жыл бұрын
Určitě v Jilemnici?
@monikazecova5782
@monikazecova5782 Жыл бұрын
@@honza1189 v Jemnici, ospravedlnujem sa, zmylila som si nazvy, narukoval do Znojma, takze na rakuskej hranici bol
@honza1189
@honza1189 Жыл бұрын
@@monikazecova5782 Nic se neděje 😉 Myslel jsem si to. Pocházím ze Slavonic a nyní žiji už 18 let právě v Jemnici.
@monikazecova5782
@monikazecova5782 Жыл бұрын
@@honza1189 Tak to tam poznate. On spominal Jemnicu a Postornu, cestoval tam cez Breclav. To je uz velmi davno, co sme cestovali z Kosic do Znojma na prisahu. Ja som mala 16 rokov vtedy.
@sanmako55
@sanmako55 Жыл бұрын
@@honza1189 předpokládám že v Jilemnici by se spíše uplatnili haskyové nebo bernardýni než němečtí ovčáci. Zatímco první by byli spíš člověku ku prospěchu a zábavě a druzí k záchraně života, tak ti třetí spíš k ukončení života
@MiraTuma
@MiraTuma 9 күн бұрын
A kde to vše je?????Hmmmm
@Jozef-l2i
@Jozef-l2i Ай бұрын
No passaran!
ÚTĚK do AMERIKY přes RAKOUSKO přímo z vojny před 45 lety!
32:50
Michal Šopor
Рет қаралды 173 М.
VESNICE MEZI DRÁTY - Maříž, nejpodivnější vesnice v Československu
28:10
She wanted to set me up #shorts by Tsuriki Show
0:56
Tsuriki Show
Рет қаралды 8 МЛН
Their Boat Engine Fell Off
0:13
Newsflare
Рет қаралды 15 МЛН
Air Sigma Girl #sigma
0:32
Jin and Hattie
Рет қаралды 45 МЛН
Hranice - Příběhy železné opony
15:00
Paměť národa
Рет қаралды 155 М.
RAKETY NAD ČESKOSLOVENSKEM
24:49
Tajemno a záhady
Рет қаралды 159 М.
Vzpoura v Československu: ŽELEZNÁ RUDA 1919
33:03
Tajemno a záhady
Рет қаралды 90 М.
Strážci hranic | Archiv ČT24
25:42
Jak tu u nás bylo?
Рет қаралды 121 М.
PRVNÍ VZOROVÁ SOCIALISTICKÁ VESNICE - Rovná
19:36
Tajemno a záhady
Рет қаралды 190 М.
Jak se v Československu rušil rozhlas
1:14:14
Tajemno a záhady
Рет қаралды 11 М.