Oskar dla Pana za realizację, rzeczowo i na temat, idę palić obym niczego nie zepsuła.
@recyklingmaszyny2 жыл бұрын
Oskara przyjmuję ! Za dialogi i reżyserię uważam, że mi się należy :-) Przyjmując tą nagrodę chciałbym życzyć rodakom dużo ciepła i taniego węgla.
@recyklingmaszyny2 жыл бұрын
Spalanie 2021/2022 1460 Kg - opał jeszcze w cenach 780 zł t. Na ten rok 3t kupione w lutym 2022 cena 1100 zł /t. - trzeba było brać więcej teraz bym sprzedał i był bogaty ;-) Inwestycja w Eko groszek lepsza jak w złoto ... świat zwariował@ Kocioł ma już 4 sezony przyszedł czas na dokładny przegląd. Wszystko wyczyszczone po zimie, rozebrany mechanizm podawania celem sprawdzenia. Generalnie brak śladów zużycia kotła, zasobnik paliwa jak nowy zero korozji. Jedyne co to ślimak ma już na jednym zwoju delikatne przetarcie, jest to absolutnie normalne i tak jestem zdziwiony że jest w tak dobrym stanie. Spokojnie posłuży jeszcze z 2 lata. Jednak znając życie takie rzeczy psują się w najgorszym możliwym terminie ( czyt. wigilia) dlatego zapobiegawczo zamówiłem drugi ślimak na zapas w firmie Białek. Ponownie zaskoczyło mnie super profesjonalne podejście do klienta z ich strony, fajnie że są tak ogarnięte firmy produkujące kotły. Generalnie sama konstrukcja kotła jest rewelacyjna, łatwa w czyszczeniu i eksploatacji - cieszę się z zakupu. Jeżeli ktoś rozważa zakup kotła Klaster 5 Białek, powiem krótko brać w ciemno bo warto. PS: To nie jest reklama :-) po prostu lubię dostawać dobry produkt za ciężko zarobione pieniądze.
@DariuszJasiak-d8o26 күн бұрын
A na ile powino sie ustawic dmuchawe przy rozpalaniu
@WrOnG19844 жыл бұрын
Ja nasączam łupki sosnowe w nafcie. 2-3 sztuki do palnika i podpalam. Po chwili kocioł rozpalony.
@jacobsbiernat465811 ай бұрын
Kupiłem właśnie dom piecem na ekogroszek piątej generacji firmy Dworek . Po obejrzeniu tego filmu załamałem się ponieważ myślałem że te Kotły same się rozpalają a cała obsługa to tylko usunięcie popiołu i ewentualnie wyczyszczenie.. czy jeżeli w zimę rozpali się raz np. w grudniu to czy on może się że tak powiem palić cały czas aż do wiosny?
@recyklingmaszyny11 ай бұрын
Niestety ten typ kotła nie ma zapalarki czyli musisz go sam odpalić. Wystarczy jedno odpalenie w roku (raczej wcześniej niż w grudniu) potem kocioł pracuje sam. Musisz jedynie dosypać opału i wybrać popiół co 7-10 dni. Jeżeli jesteś w stanie poświęcić godzinę w miesiącu na eksploatację kotła będziesz zadowolony. Jeżeli szukasz bezobsługowego urządzenia grzewczego to gaz lub PC. Ciężko powiedzieć które rozwiązanie teraz jest lepsze bo oba paliwa są mocno dotowane. Najbliższe lata wywrócą stolik.
@filipb45302 ай бұрын
Jakie ma pan zastosowanie ustawienia podajnika oraz dmuchawy?
@recyklingmaszyny2 ай бұрын
Nie da się podać jednej odpowiedzi. Paliłem dwoma typami węgla Retopal i Jaret dla obu węgli ustawienia były całkowicie różne. Generalnie staram się zwracać uwagę na wielkość kopczyka i płomień od razu po otwarciu drzwiczek powinien być żółty. W tym roku kocioł robi bardziej za kominek, na węglu go jeszcze nie odpaliłem. Fajnie się sprawdza do palenia drewna bo wchodzą do niego ogromne kawałki drewna. W czasie kryzysu energetycznego jak węgla nie było kocioł pracował jako hybryda - podawał sobie ekogroch dla podtrzymania płomienia a dostarczenie ciepła załatwiały dwa kawałki drewna dziennie. Fajne rozwiązanie jak ktoś ma drewno za darmo.
@nirmo1399 Жыл бұрын
Ile węgla ślimak powinien napchać do retorty przy pierwszym rozpalaniu ? Nowy piec.
@recyklingmaszyny Жыл бұрын
Tyle żeby węgiel było widać pod tymi otworami którymi nawiewane jest powietrze. Jak dasz zbyt dużo, lub zbyt szybko włączysz podawanie to węgiel się przesypie a nie zapali.
@nirmo1399 Жыл бұрын
No i ok. dzięki. Pozdrawiam.@@recyklingmaszyny
@SkarbiecKrola3 жыл бұрын
Witam, jakie minimalne wymagania do rozmiaru pomieszczenia kotłowni? Mam do wymiany też
@mariuszsienkiewicz121118 күн бұрын
Jak można mieć tak czystą kotłownię przy piecu ekogroszkowym??? U mnie człowieku jest tak czarno że sam diabeł 😈 ma czyściej. Ja cały śmierdzę dymem jak u siebie TYLKO wejdę nie robiąc nic. He he he
@recyklingmaszyny14 күн бұрын
Film stary jak węgiel, wierz mi nie zawsze jest tam czysto. Dużo chyba zależy od tego jaki jest ekogroszek, jak jest płukany Retopal to przy zasypywaniu nic się nie kurzy. Raz kupiłem Jareta, tragedia od każdego ruszenia wszystko pyliło na czarno jak by wrzucić granat do paczki mąki. Samo wyciąganie popiołu i czyszczenie pieca nie robi syfu. W tym kotle jest wymiennik poziomy czyli cały syf z czyszczenia trafia do popielnika a potem wyciągany jest z popiołem - raz na 7 -10 dni 10 minut roboty z załadunkiem zasobnika. Teraz budynek zyskał doskonałą izolację, założone kolektory słoneczne, PV ale kocioł nadal jest i raczej zostanie.
@WojtasmotovblogWojtas3 жыл бұрын
czy zwykłym weglem typu orzech można palic ? i ciekawi mnie czy leci dużo dymu kominem
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
Teoretycznie można ale to bez sensu. Będzie wtedy kopcił jak zwykły kopciuch czyli bardzo. Komu by się chciało chodzić podkładać, jak może to za nas robić podajnik? Raz na 7-10 dni idziesz zasypać podajnik wybrać popiół i po temacie.
@anonabc12283 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny Witam Pana mamy zamiar kupić piec pleszew z podajnikiem ruszt wodny czy to dobry wybur cena dobra 4 kl?
@bastian1809st4 жыл бұрын
Czy można palić równiez w nim.drzewem dorobić dodatkowe ruszta?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Oficjalnie nie ma takiej możliwości. Jednak dorobiłem do niego ruszt awaryjny na wypadek braku prądu. Testowo rozpalone w kotle i ogrzać dom tym sposobem w wyjątkowych sytuacjach można. Jednak do Palenia stale jest to średni pomysł - przy drewnie dymi się jak z normalnego kopciucha. Stałe palenie drewnem byłoby zbyt czasochłonne i sąsiedzi przyszli by z widłami. Co nie zmienia faktu, że ruszt awaryjny sobie czeka na sytuację kryzysową...
@bastian1809st4 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny dziękuję za odpowiedź tylko o taki kryzys mi chodziło;)
@WrOnG19844 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny w swoim fabrycznei mam ruszt awaryjny. skorzystałem z niego raz i już nigdy więcej go nie użyje:)
@korbielow14 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny ktory piec polcasz do przerobki na awaryjna sytuacje ? Za niedlugo bede musial cos kupic i wlasnie martwi mnie brak tych rusztow awaryjnych na wypadek braku pradu.
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@korbielow1 obecnie żaden kocioł nie ma już rusztu awaryjnego. Praktycznie do każdego można dorobić ruszt awaryjny samemu ;-) Pytanie w jakim celu i czy sama instalacja puści ogrzewanie. Jeżeli masz grawitację, to teoretycznie można dogrzewać w razie awarii prądu ale będzie to upierdliwe. W innym przypadku wszystko zależy od przekroju i ułożenia rur.
@themkpi4 жыл бұрын
papier i węgiel drzewny jak trochę się rozpali dwie garście węgla na to
@jazdabezcelu18645 жыл бұрын
Jakie spalanie zimą na dobę i jaki metraż
@recyklingmaszyny5 жыл бұрын
Metraż około 160 m2, bardzo dobrze docieplone. Październik/listopad 2019 wychodzi średnio 7,8 kg / 24 h - Paliwo : Retopal. Termostat pokojowy prawie cały czas wyłącza kocioł do podtrzymania. W mrozach jeszcze nie testowany.
@hanskloss22305 жыл бұрын
Średnia wychodzi bardzo dobra. U siebue odłączyłem sterownik pokojowy, bo wyłączenie pomp powodowało dyskomfort, wyziębiająca się podłoga oraz po uruchomieniu spora ilość wychłodzonej wody powodowała, że kocioł długo dochodził do zadanej
@recyklingmaszyny5 жыл бұрын
@@hanskloss2230 Nie wiem jak u Ciebie ale w moim sterowniku można wybrać algorytm pracy sterownika pokojowego. 1 steruje pompami - uruchamianie wyłączanie, 2 steruje temperaturą i ten lepiej się u mnie sprawdza. Czyli po uzyskaniu temperatury zadanej i załączeniu pokojowego, piec schodzi do temperatury minimalnej bez wyłączania pomp.
@hanskloss22305 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny u siebie nie mam takiej opcji.
@tylkoja88442 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny masz może linka lub opis tego sterownika pokojowego.
@hanskloss22305 жыл бұрын
Zawory termostatyczne specjalne do instalacji grawitacyjnej?
@recyklingmaszyny5 жыл бұрын
Nie, zastosowałem standardowe zawory termostatyczne. ( koszt takich zaworów to 1/3 ceny zaworów wysoko przepływowych) Wszystko działa bardzo dobrze z tym że na 15 grzejników zawory termo założone są na 13, na 2 grzejnikach ( toaleta i korytarz) nie ma wcale zaworów. Wymiana zaworów zajęła mi 1 dzień. Wszystko działa na grawitacji, moim zdaniem nie ma sensu montować nowego kotła bez zaworów termostatycznych zwłaszcza tak jak w moim przypadku gdy nie ma zaworów mieszających (których nie chciałem). Uprzedzając pytanie powrót ma prawidłową temperaturę powyżej 45 C, bardzo cieszę się, że udało się zostać przy starej instalacji grawitacyjnej ponieważ robi robotę bez prądu ;-)
@hanskloss22305 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny te 45 stopni to może być trochę mało, literatura mówi o 53 stopniach, choć są artykułyl (autor Zawijan), mówiące, że może być mniej.
@recyklingmaszyny5 жыл бұрын
@@hanskloss2230 Przeważnie jest około 47 C, a mierzone jest przy pomocy czujnika CWU który domyślnie jest zamontowany w kotle ( nie posiadam CWU) dlatego czujnik zamontowałem na rurze powrotu - też daje przekłamanie. Generalnie w instalacji grawitacyjnej nie ma problemu z temperaturą powrotu. Nawet w instalacji wymuszonej temperatura powyżej 45 C powrotu jest wystarczająca. Oczywiście producenci kotłów zalecają swoje magiczne cyfry, ale ludzie którzy się znają na temacie wiedzą, że powyżej 45 C korozja niskotemperaturowa nie jest już groźna. ( czyt. producent kotła też chce zostawić sobie haczyk, kocioł i tak wytrzyma 10-14 lat potem nowy)
@GrHektar4 жыл бұрын
Tylko pellet sam się rozpala sam wygasza czyszczenia raz na miesiąc odkurzaczem bez porównania z tym węglem
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Zgadza się, tylko po co w piecu na ekogroszek ma mi się rozpalać, jeżeli moc kotła jest dobrze dobrana to odpalam raz w roku i zapominam o temacie ( węgiel ma dłuższe podtrzymanie niż pelet). Czyszczenie kotła z wymiennikiem poziomym jak Klaster jest bajecznie szybkie i proste max 5 minut roboty raz na 10 dni w zupełności wystarcza. Wszystko z czyszczenia spada do popielnika nic nie trzeba wybierać czyścić worków filtrów itp. Tutaj nie ma wyczystek skręcanych całość czyścimy przez otwarte drzwiczki co jest dużą zaletą tego kotła.
@GrHektar4 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny co my porównujemy węgiel do pelletu niema dyskusji
@tomas.namyslik34343 жыл бұрын
Mega ciekawy film. Tylko nagrany o 10 lat za późno.
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
No tak ale my już tak mamy, że jesteśmy 10 lat do tyłu w stosunku do wrogów za zachodnią granicą. W Niemczech demontuje się piecyki gazowe, uznając je za nie ekologiczne (czyt. paliwo kopalne) a u nas jest boom i dotacje. Ale gonimy ich a wydaje mi się, że uciekają coraz wolniej ;-)
@clinteastwood15452 жыл бұрын
Chyba właśnie zaczęli montować znowu. Patrz pan jak to się ekologia zmienia jak w dupę zimno
@recyklingmaszyny14 күн бұрын
@@clinteastwood1545 Ja to już się pogubiłem bo jest jak na huśtawce. Raz montują, innym razem demontują.
@agraf14889 ай бұрын
A jak ma rozpalać w piecu kiedy mam coś takiego jak Ty tylko na dole i jeszcze musi mi się rozpalić u góry?
@stock00043 жыл бұрын
Zadowolony pan z pieca?
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
Tak zadowolony, oceniam go na -5 / 5. Jasne kocioł ma pewne niedoróbki np. izolacja zewnętrzna mogła być lepiej wykonana ale idzie to poprawić we własnym zakresie. Dzisiaj kupił bym go ponownie.
@pomarancza34694 жыл бұрын
Czy ten piec kopci?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Piec nie kopci, z komina nie wydobywa się żaden dym. Tylko przy samym rozpalaniu 1 - 2 razy w roku na samym początku palenia przez około 5 minut jest widoczny mały dymek.
@pomarancza34694 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny A czy w tym piecu jest możliwość palenia od dołu? Mam nadzieję że nie
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@pomarancza3469 Jest to kocioł do spalania współprądowego. -czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ właśnie dlatego nie powstaje dym. Nie posiada awaryjnego rusztu. Rozpalanie "od dołu" nie jest możliwe - chyba że ktoś będzie bardzo chciał (czyt. dorobi sobie własny ruszt) jednak takie rozwiązanie nie ma sensu - deflektor jest tak nisko, że opału zmieści się na 30 minut palenia. Nie sądzę aby komuś chciało się poświęcać tyle czasu aby obsługiwać ten kocioł w taki sposób.
@michawielki20875 жыл бұрын
Dzięki za materiał może w przyszłym roku wymienię starego kopciucha2
@tttttt75464 жыл бұрын
Tylko pamiętaj aby kupić kocioł o małej mocy. Żadnych zapasów mocy. Będzie lepsza sprawność spalania.
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
Święte słowa ! (czyt. świetne)
@rybaq213 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny witam jestem przed zakupem pieca na ekogroszek 120m kwadratowych powierzchni użytkowej i teraz piec 15 kw powinien wystarczyć ale podpowiadają mi żebym wziął 19kw różnica 700zl i nie wiem co robić
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
@@rybaq21 Najlepiej sam wylicz jaki kocioł potrzebujesz polecam stronę : cieplowlasciwie.pl/ Moim zdaniem celuj w kocioł w okolicach 10 - 12 kW. Jeżeli dom jest chociaż minimalnie docieplony i nie masz CWU. Moim zdaniem stawianie kotła 19 kW nie ma sensu, będziesz spalał dużo więcej opału. Przeczytaj dokładnie : czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/ Nie daj się wmanewrować w zbyt duży kocioł !!
@zgredek-tq2mm5 жыл бұрын
Do ilu m2 jest kocioł?
@recyklingmaszyny5 жыл бұрын
Ogrzewana powierzchnia to około 160 m2. Zakres pracy kotła 5-14 kW, ale moim zdaniem z konstrukcji kotła raczej bliżej mu do górnej granicy lub więcej. Dzisiaj zastanowił bym się nad kotłem 10 kW, mimo że z audytu wynikało zapotrzebowanie na 12,5 kW. Producent podaje powierzchnię dla kotła 80 - 200 m.
@zgredek-tq2mm5 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny dzięki za odpowiedź 😉
@nianiucha214 жыл бұрын
14kw nie ogrzeje 200m
@pawelnowak94404 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny dom ocieplony? A jaki komin, da rade stary ceglany komin czy trzeba robić nowy?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@pawelnowak9440 Tak dom dobrze docieplony, 15 styropianu, 40 strop, 10 piwnice. Mostki termiczne wyeliminowane kamerą termowizyjną. Komin ma wkład ceramiczny. Generalnie do ceglanego nie zaleca się kotła 5 klasy bo może wykraplać się na ścianach. Przynajmniej tak mówi teoria, sąsiad od ładnych kilku lat pali w zwykłym kominie bez wkładu na razie nic się nie dzieje. Jak bym miał stawiać komin na nowo, lub robić rozwiercanie + piec 5 kat, to chyba bym od razu szedł w kocioł kondensacyjny i rura przez ścianę.
@adammagiera85874 жыл бұрын
Mam dokladnie ten sam kocioł ogrzewanie podlogowe 110 m2 plus bojler 120 litrów na 46 stopni 2 worki 20 kilogramowe mi wystarczają na 3 dni z małym hakiem bez bojlera 1 worek na 2 dni. Ogólnie myślę ze jest spoko Jakie Pan ma ustawienia pieca?? Ja 10 na 60 sekund podtrzymanie 12 minut praca wentylatora w podtrzymaniu 10% przez 15 sekund krotność 2. Pozdrawiam
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Wentylator 5 %, 40 sekund, podtrzymanie 10 minut w podtrzymaniu 5 % 5 s. Histereza 3-4 C. Krotność podawania 2. Najwięcej w moim przypadku zmieniło pracę kotła zmiana histerezy i zamontowanie termostatu pokojowego. Jeżeli nie masz to polecam nawet taki najtańszy z alledrogo za 20 zł. Temperatura stała w domu 23 C spalanie za ten rok zamknie się w 1600 kg. Jestem zadowolony z kotła.
@adammagiera85874 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny a bojlera Pan używa??
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@adammagiera8587 Nie nie posiadam. CWU idzie z piecyka gazowego.
@gramy97284 жыл бұрын
Witam, zakupiłem piec od białka 12 kw i za Chiny nie potrafię go ustawić. Spala na dobę 30 kilo. A to tylko 12 kw. Moje ustawiania 15s podawania na 65 przerwy , wentylator 25 % , czas oczekiwania 8 min , krotność 2 . Dmuchawa uchylona na około 1,5 cm DM 80. A pan jaką ma dmuchawę ? I jakie posiada pan ustawania ? Podczas pracy i w potrzymaniu? I czy przysłonę na wentylatorze ma pan całą odsłoniętą ? Dziękuje za odp. Pozdrawiam
@gramy97284 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny Witam mam taki sam piec, jaki czas podawania pan ma podczas pracy kotła?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Sezon 2019/2020 praktycznie skończony kocioł spalił 1370 kg retopalu za 690 zł /T.
@maszc56994 жыл бұрын
Gratuluję zacnego wyniku. Jaką miałeś zadaną temperaturę w pomieszczeniach ?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@maszc5699 Temperatura na termostacie pokojowym ustawiona na 22 C. Zima była słaba za to sezon grzewczy całkiem długi. Liczę na to, że przy normalnej zimie ( czyt. jak kiedyś nadejdzie) spalanie nie przekroczy 1500 zł. Jestem zadowolony ;-)
@maszc56994 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny dziękuję za odpowiedź. Naprawdę masz bardzo dobre wyniki :) życzę powodzenia. Pytałem, bo kupię dom ~200m2 w stanie deweloperskim niedługo i zastanawiałem się czy kocioł na ekogroszek będzie dobrym pomysłem. Na opłaty za gaz może i mnie stać ale po co tyle pieniędzy wywalać. Twoja opinia zbliżyła mnie do decyzji o piecu węglowym.
@maszc56994 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny mam jeszcze jedno pytanie. Czy masz ten piec podłączony do c.w.u. ? Jeśli tak, to napisz mi proszę ze 3 zdania opisujące ten system. Ja planuje zakupić mały piec gazowy który by mi grzał wodę w okresie letnim a na zimę przełączać na kocioł węglowy. Czy to dobre rozwiązanie ?
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
@@maszc5699 Niestety ciężko jest mi coś podpowiedzieć, decyzję warunkował bym tym z jakiego rejonu Polski jesteś, w mojej okolicy piece 5 kategorii mogą pracować do 2032 tw. ten zdąży się zużyć do tego czasu. Piec nie wymaga dużo obsługi raz w tygodniu 10-15 minut. Dla mnie nie ma z tym problemu ale wiem, że dla niektórych może to być uciążliwe. Jeżeli w twoim regionie zostanie wprowadzony zakaz palenia paliwami stałymi za np. 5 lat to może warto już teraz iść w kierunku gazu. W kotle 5 klasy nie ma problemu z dymem z komina jest czysto. Jest to najtańsza forma ogrzewania - przy takich zimach jak obecnie może ogrzewanie gazem nie wydaje się złym pomysłem ale miej na uwadze, że gdy przyjdzie -25 przez miesiąc rachunki miesięczne za gaz potrafią być bardzo wysokie. Przy zimach jak obecnie różnica nie jest duża. Ja gdybym miał dzisiaj podjąć decyzję to nadal zdecydował bym się na piec zasypowy. Nawet mając na uwadze, że na dachu od dwóch miesięcy jest instalacja PV i można było by ją zastosować do ogrzewania. Kocioł na paliwa stałe daje większą niezależność niż gaz, dodatkowo idę o zakład, że popyt spowoduje to, że za 3-4 lata gaz będzie dużo droższy. Prawda jest taka, że gaz jest paliwem przejściowym i tak za 10 lat będziemy zmuszeni od niego odchodzić jak nasi zachodni sąsiedzi...
@Galaxy_pl3 жыл бұрын
Szkoda że nie ma komantarza.
@E6ACT4 жыл бұрын
Ile ekogroszku wchodzi do zbiornika?
@Goczku4 жыл бұрын
Pewnie z 60-80 kg
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
około 120 -130 kg
@mateuszkrestian92704 жыл бұрын
A nie prościej palnikiem odrazu węgiel rozpalić?😛
@recyklingmaszyny3 жыл бұрын
Nie próbowałem, może dobry pomysł.
@knur85494 жыл бұрын
Opalarką szybko się rozpala węgiel
@martak2438 Жыл бұрын
Ale dym!
@kobajaszi96845 жыл бұрын
Wystarczy trochę ropy i benzyny razem zmieszać polać groszek odczekać chwilę żeby nasiakło i podpalić i już nam nie zgasnie
@lemanio5 жыл бұрын
0.5 litra ropy , spokojnie starczy na rozpałkę..... polać środek kociołka i drewka.... ślicznie się pali.
@Goczku4 жыл бұрын
@@lemanio spora ilość jak na jedno rozpalenie taniej wyjdzie kupić piec z automatycznym rozpalaniem
@JanKowalski-nn3qy4 жыл бұрын
By że nie że jak
@wilczakk5 жыл бұрын
Wystarczą cztery kawałki suchego drewna i mały palnik z marketu. nie używam żadnych podpałek i rozpala się w mig.
@paweldrymel40584 жыл бұрын
Za dużo powietrza
@pawepablo74774 жыл бұрын
Hej kumpel trochę dyny i trochę papieru i sam wentylator żadnych bajerów😊😊😊
@recyklingmaszyny4 жыл бұрын
Do spalania dyny jest inna maszyna, stoi w garażu. Ile wleje tyle spali ;-)
@pawepablo74774 жыл бұрын
@@recyklingmaszyny jak masz inny sposób super to się pochwał 🤔