Co z tego, skoro prawie nikt nie ma pojęcia o co w niej chodzi. Dla prostego ludu msza trydencka była zwykłym czary-mary.
@KS-kb4zt3 жыл бұрын
KRK to organizacja przestępcza
@KS-kb4zt3 жыл бұрын
@@annawieezbucka4183 piszę o hierarchii
@KS-kb4zt3 жыл бұрын
@@annawieezbucka4183 po co w ogóle kler?
@atanerik8260 Жыл бұрын
Smutne,przykre. Tak bardzo chciałabym uczestniczyć we Mszy Trydenckiej 🙏🙏🙏😔
@katarzynakurczyna53663 жыл бұрын
Pan Bóg jest piękny, i Msza Trydencka jest piękna ❤️.
@AnnaM-wc3yz2 ай бұрын
Tu we Mszy Trydeckiej jest tylko ofiara a gdzie jest zmartwychwstanie?
@katarzynakurczyna53662 ай бұрын
@@AnnaM-wc3yz bzdura. Proszę poczytać wszystkie teksty mszalne.
@helluolibrorum50853 жыл бұрын
Msza Św. z okazji dożynek gminnych Kapłan: Pan z Wami Lud: I z duchem Twoim Kapłan: Serdecznie witamy pana wójta... Niestety klasyka NOM, jest to bardzo niebezpieczne i naprawdę demoralizujące. Msza staje się spotkaniem towarzyskim.
@elisabethbielas55213 жыл бұрын
Racja , TO jest niestety teraz normalka ,,,, a jeszcze przed blogaslawienstwem na zakonczenie , te roznie odczytywania,,i niepotrzebnego gadania,,,,dziekowania prezesom i kierownikom itd,,,,, takie cos powinno sie odbywac po blogoslawienstwie ,,,,TO NIE nalezy do mszy Swietej,,,,
@abstrakt20033 жыл бұрын
A czym jak nie forma spotkania towarzyskiego była ostatnia wieczerza? Stoły zastawione.... wino leje się strumieniami.... jak myślisz, 12 chłopa zachowało pełna powagę? Ja sadze że na drugi dzień to oni mieli niezlego kaca.
@K004773 жыл бұрын
@@abstrakt2003 Ostatnia Wieczerza była ucztą paschalną o charakterze religijnym.
@abstrakt20033 жыл бұрын
@@K00477 Tak tak Karolku, a teraz paciorek i spać...
@K004773 жыл бұрын
@@abstrakt2003 I tą arcymerytoryczną puentą zakończmy ten "wątek".
@marektucholski63993 жыл бұрын
Pomimo tego, że "nowa" msza skupia się tak bardzo na człowieku, to w gruncie rzeczy człowiek czuje się traktowany niepoważnie. Tak też odbiera to młodzież, która zamiast odpowiedzi na najważniejsze pytanie egzystencjalne, otrzymuje obrazki do pokolorowania. Dlatego właśnie tak ważna jest formacja człowieka już od najmłodszych lat. Msza Święta ni jest dla dziecka nudna, jeśli jest sprawowana godnie. Pamiętam to z moich dziecięcych lat.
@MilornDiester3 жыл бұрын
To jest mam wrażenie problem, który generalnie dotyczy treści "dla młodych". Tworzy je ktoś kto młody już nie jest i na podstawie wizji "młodego człowieka" która dość mocno różni się od rzeczywistości. Ale to wynik zmiany myślenia. W przeszłości młodzież aspirowała do zostania starszyzną, którą otaczano czcią jako posiadającą bogate doświadczenie. Teraz to dorośli ludzie aspirują do tego by być młodzieżą. Z jednej strony nie jest to bezpodstawne bo żyjemy w świecie w którym wiele dziedzin nieustannie się zmienia, drugiej zaś istnieją pewne rzeczy niezmienne w których starsi winni zachować swój autorytet.
@mariawandahelenaskawina3 жыл бұрын
Mój siedmiolatek był z nami "przypadkiem" na Mszy "dla dzieci", bo ktoś nas namówił na wspólne wyjście na Mszę. Siedmiolatek był zniesmaczony.
@pixi22093 жыл бұрын
Wiesz, może to jest nawet kluczowe, zainteresowanie po stronie Kościoła, żeby już dziecko, nie dopiero młodzież bierzmowaną, osadzić w Kościele. Ja pamiętam jak za dziecka mieliśmy fajne kazania dziecięce, mądre, poruszające serca, dzieci słuchały z otwartymi buziami. Już wtedy Bóg, Maryja nie byli mi obojętni, uczyłam się w kościele i na religii moralności, co jest dobre, co złe. Możliwe, że gdyby nie to, sama bym szukała sposobności żeby uchylać się od chodzenia na mszę. W innej parafii chodziłam na msze dziecięce, już jako dorosła, Księdzu ok. 30 lat, nie chciało się wysilić na minimum kilkunastu zdań objaśniających Ewangelię, albo w podobnym temacie. Chodził z mikrofonem do dzieci i pytal o jakieś za przeproszeniem głupoty, w stylu kto gra w grę, a kto był na wakacjach, a kto będzie chodził na mszę na wakacjach jak wyjedzie i inne, zadawał jakieś pytanie, dzieci przez kilka minut zastanawiały się nad odpowiedzią, potem przepychały do mikrofonu, albo on krążył z mikrofonem po kosciele... Takie wypytywanie dzieci o nic nie znaczące rzeczy, z których nic nie wynikało, zero nauki o Bogu. Ich trzeba uczyć, a nie pytać, jak jeszcze nic nie wiedzą, z resztą pytania były o mydło i powidlo. Dla Dzieci msza robi się niezrozumiała i cała ta wiara, rodzice w domu też nie wytłumaczą, bo sami chodzą tylko przed przygotowaniem do Komunii, a w Białym Tygodniu już odpuszczają... Myślę że trzeba się zastanowić nad naukami i zachęceniem do Boga, najmłodszych. Później jest już za późno na gdybanie co tu teraz zrobić by ściągnąć młodzież. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci...
@elzbietasiedzioch58833 жыл бұрын
@@pixi2209 Oj co racja to racja. Ja jestem osobą ,która pierwszą komunię.... przyjmowałam na mszy w rycie trydenckim .To nie był szoł.... pamiętam powagę i zaangażowanie tego wydarzenia.To było prawdziwe spotkanie z Bogiem.Łza się w oku kręci .
@marcinkukiz36373 жыл бұрын
@@mariawandahelenaskawina Zniesmaczony to jestem ja jak idziemy na mszę dla dzieci i nawet słowa nie ma adresowanego do dzieci.... więc nie o to chodzi żeby dziecko upominać żeby nie wyginało się na mszy.. jak przekaz jest do dziecka to ono będzie słuchać.
@edytajozefa3 жыл бұрын
Modlitwy u stopni ołtarza są przepiękne
@abstrakt20033 жыл бұрын
Nie o estetykę chodzi w tej całej zabawie.
@xyxl0la2242 жыл бұрын
W moim kościele ksiądz zlikwidował dwa stopnie ołtarza i zostawił jeden, a balaski są po bokach z brzegu po1m a środek pusty i większość ludzi przyjmuje Pana Jezusa Chrystusa na stojąco bo nie mogą się podnieść z kleczkow
@edytajozefa2 жыл бұрын
@@abstrakt2003 w jakiej zabawie, o jaką estetykę? Ja nie mówię o czcionce, a o treści.
@wioletka4002 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za prawdziwą naukę❤ Bóg zapłać
@agabrzostkowski83543 жыл бұрын
Bardzo dobry komentarz i niezwykle potrzebny. Mieszkam w UK i to co sie tutaj dzieje na Mszy czy tez w kosciele przeszlo moje najsmielsze wyobrazenia. Ludzie nie przyklekaja przed tabernakulum, podchodza do siebie do lawek by sie posmiac,porozmawiac. Nie mozna w ciszy sie pomodlic,bo jest ciagly gwar i atmosfera towarzyskich spotkan. Ksiadz ma bardzo podobne podejscie i nawet sa tzw."wystepy"baletu,tanca przy oltarzu w wykonaniu dzieci wnwieku 5-10lat...teraz nawet z powodu covidu wszyscy siadaja podczas przeistoczenia bo nie wolno uzywac klecznika by nie zarazic ludzi siedzacych przed nami! Nie wiem gdzie tu logika. Jako jedyna klekam na ziemi-nie uzywam klecznika😉 choc zwrocono mi uwage,ze nie powinnam! Podczas Mszy dzieci jedza chrupki, uzywaja smrtfonow,dorosli popijaja wode... Tesknie za atmosfera modlitwy,ciszy I szacunku wobec Jezusa ukrytego w Tabernakulum. Dlatego ciesze sie,ze sa ludzie,ktorzy zwracaja uwage na na te zlaicyzowane aspekty,ktore zadomawiaja sie juz i w Polsce. Dziekuje 👍
@slawomirkrawczyk8683 Жыл бұрын
W Bristolu zal-Dlatego 40km dalej jest tak jak powinno-Szczesc Boze
@ewagromada70153 жыл бұрын
Dziekuje Ksiedzu za piekne, przekazanie znaczenia liturgi. Dziekuje, ze Ksiadz ukazal/objasnil mi prawdziwe fundamenty liturgi. Modlmy sie do Ducha Swietego, aby jak najwiecej Polakow I tych za granica obejrzalo ten film. Pozdrowienia z Nowego Jorku. Boze, Tobie chwala I czesc.
@damianmikuczewski67603 жыл бұрын
Proszę jeszcze podziękować księdzu że pokazuje nieprawdę! niestety!
@damianmikuczewski67603 жыл бұрын
@@annawieezbucka4183 hymm "....Czyżbyś popierał szóstka i tego drugiego?"- to są też kapłani więc wypada stosować zwrot grzecznościowy. To tak tytułem wstępu ;) Jetem katolikiem i wierzę w Jezusa Chrystusa a nie w o. A. Szustaka, o. R. Recława czy ks. Sz. Bańkę. Pytanie jest natomiast inne. Czy osoba, która zasiewa zamęt i nastawia jednych na drugi przynosi dobry owoc KK? Można sobie również zadać pytanie na jakiej podstawie kapłan może kwestionować ustalenia Sobór Watykański II, krytykować papieży (którzy są przecież - jak wyznajemy - następcami Św. Piotra, wybranymi z woli Bożej przez Kolegium Kardynalskie pod natchnieniem Ducha Św. ), poddawać po wątpliwość dziłania biskupów czy zwykłych kapłanów. Kto dał ks. Bańce takie umocowanie aby to czynić? Jago poczynania przypominają działalność suspendowanego ks. Woźnickiego czy ks. Natanka. Nie jestem przeciwnikiem Mszy Św. Trydenckiej czy Mszy Św. posoborowej - jak czytamy w PŚ Różne są rodzaje posługiwania lecz ten sam Duch..... Jeden może mieć taką wrażliwość duchową że bardziej będzie mu odpowiadać Mszy Św. Trydenckiej innemu z kolei Msza Św posoborowa i dlatego Benedykt XVI wyraźnie podkreślił że obie formy są współistotne i w równym stopniu miłe Bogu! Ważne jest natomiast to czy Msza Św, w której uczestniczysz przybliża Cię do Boga, czy sprawia , że stajesz się lepszym człowiekiem.
@staszekhaliniok21673 жыл бұрын
@@annawieezbucka4183 droga Pani. W naszej Ojczyźnie mamy trzy obrządki katolickie: rzymski, unicki i ormiański.
@FioletoweTruskawki3 жыл бұрын
Nie ma nic gorszego na novusie jak przerywanie mszy aby np wręczyć proboszczowi kwiaty, prezenty z różnych okazji. U mnie w parafii zawsze wchodziła za ołtarz 6osobowa ekipa z rady parafialnej, kwiatki, życzenia, a na koniec wszyscy wstawali i bili brawo... A ja tylko się zastanawiałam czy jestem jeszcze na mszy w kościele czy już w cyrku. Tak jakby nie mogli poczekać i złożyć życzeń po błogosławieństwie końcowym.
@aniaka85613 жыл бұрын
U mnie jest to samo. A może to akademie ku czci?
@Durczykiewicz2 жыл бұрын
Nie w "cyrku", tylko na urodzinach u arcybiskupa... he he... Niestety ja też to wiele lat temu zaobserwowałam.... niestety takich żartobliwych luźnych momentów jest cała masa. Tylko co to zmienia, że o tym tu napiszemy.... Możemy tylko nie uczestniczyć w takiej Mszy św. z tym danym księdzem. Problem w tym, że wielu w Polsce nie ma wyboru między Mszą w starym i nowym rycie... he he Pewnie większość by wybrała tę pierwszą... Ciekawe by to mogło być.... Ciekawe co wówczas by proboszcz wymyślił by ludzie chcieli przyjść na Mszę posoborową... ??
@Mirmarx2 жыл бұрын
Taka sytuacja: dziecko ryczy na cały kościół, ale matka nie wyjdzie z nim na zewnątrz bo msza ważniejsza.
@donvitocorleone67058 ай бұрын
@@Mirmarx?
@annalodowska22506 ай бұрын
No i co w tym złego. Pan Jezus chyba nie przykladaby do tego tak wielkiej wagi jak czlowiek
@bozennacybulska9118 Жыл бұрын
Wystarczy raz pójść na mszę łacińską i nigdy już z niej nie zrezygnujesz...to inny świat...
@granola61346 ай бұрын
Kocham to uczucie kiedy absolutnie nie rozumiem co mówię w modlitwie
@Lila-cp1in3 ай бұрын
To się naucz z modlitewnika i zrozumiesz. Male dzieci po łacinie się modlą, dasz radę.
@mtmorfi3 жыл бұрын
Czysta logika i podstawy. Cytaty pełne i bez wycinania kontekstów. Czyli materiał merytoryczny, otwierający oczy, z argumentami, które ciężko lekceważyć. Czyli jak zwykle! Dziękuję.
@pawewarzynski12443 жыл бұрын
Kiedyś póki nie odkryłem mszy wszechczasów bardzo imponowali mi księża ,którzy a to zarzucili na początku jakimś żartem a to fajnie "zrobili" wstęp do liturgii .
@ania71473 жыл бұрын
bardzo potrzebny materiał. Bóg zapłać za tę serię!
Dziękuję księdzu z wyjaśnienie. Różnica, aż do "bólu". Pozdrawiam serdecznie.
@damianmikuczewski67603 жыл бұрын
Szkoda tylko że te 'wyjaśnienie' ks Bańki oparte jest na manipulacji i nieprawdziwe. Czy kapłan który tak czyni jest wiarygodny?
@kefas19713 жыл бұрын
@@damianmikuczewski6760 Dam taki przykład. O. Szustak wierzy że piekło jest puste. O. Racław twierdzi, że Pachmama to Matka Boża, itd. Słuchałem kiedyś tych panów i już nie słucham, mam już dość bycia okłamywanym. To nie jest nauka KK. Kłamstwa głoszą otwarcie, czy świadomie czy nie, Bóg to wie i ich rozliczy. Pozdrawiam.
@staszekhaliniok21673 жыл бұрын
@@damianmikuczewski6760 najpierw dowód a później oskarżenia. Tutaj oskarżenia i nic.....
@GrazynaM-k3h4 ай бұрын
BOG ZAPLAC🙏
@wojciechwareda67963 жыл бұрын
Wczoraj pastor Szustak pięknie się odkrył w programie Imponderabilia.2h wywiadu. Ten Szustak to wspaniały pastor :-)
@FranekLuc3 жыл бұрын
Przesłuchalem. Pamietajmy o modlitwie. Wierze gleboko ze zacznie odprawiac Msze Sw. w Rycie Dominikanskim. ;)
@pawekaminski80083 жыл бұрын
@@FranekLuc może ruszymy Nowenną Pompejańską o jego nawrócenie? Np zaczelibysmy 1 listopada?
@olam.38953 жыл бұрын
@@pawekaminski8008 i zamawiajmy Msze Święte Trydenckie w intencji jego nawrócenia
@pawekaminski80083 жыл бұрын
@@olam.3895 Też prawda
@FranekLuc3 жыл бұрын
@@pawekaminski8008 to prawda. Potrzebna. Moze post o chlebie o wodzie raz w tygodniu ?
@abkabk9792 жыл бұрын
Prawda. "Niektórzy" powinni przemodlić i przemyśleć to co robią. Bóg zapłać 🙏🙏🙏
@MilornDiester3 жыл бұрын
Bardzo dobra seria. Długo na coś takiego czekałem. Mam tylko taką małą sugestię, że pokazując fragmenty nowej mszy należałoby zaznaczać co jest zasadniczo zgodne z nowym mszałem (lub chociaż z powszechną praktyką) a co jest wyjątkowym naruszeniem "nawet jak" na NOM. Dwojaki powód za tym stoi. Raz, aby na podstawie nadużyć pokazać do czego prowadzić może nowy ryt a dwa, aby wskazać na to do czego ludzie już zdążyli się przyzwyczaić a co może okazać się nieodpowiednim. Większość osób jednak uczestniczy w NOM w normalnych parafiach, prowadzonych przez pobożnych księży i nie rozumieją co może być w takiej mszy nieodpowiedniego. I właśnie tej grupie warto pokazać owoce w postaci nadużyć oraz wytłumaczyć błędy tego co powszechnie przyjęte. Wydaje mi się jednak ważne aby zaznaczać różnicę między tymi dwoma elementami.
@ciociakrysia49063 жыл бұрын
bardzo dobry komentarz
@MilornDiester3 жыл бұрын
@@ciociakrysia4906 a dziękuję
@katarzynakurczyna53663 жыл бұрын
Bardzo trafny komentarz.
@agatapaszko42463 жыл бұрын
Zwłaszcza patrząc na niektóre komentarze pod tamtym filmem. Niektórzy nie widzą żadnych nienormalności.
@TheMalla33 жыл бұрын
dokładnie. Też chciałabym odróżnić przepisy NOM od nadużyc wobec tych przepisów, choc niestety same przepisy dają warunki do nadużyć. Akurat na tym kanale takiej analizy nie bedzie, bo sam NOM jest dla Bractwa Piusa niewłaściwy.
@zmjm42743 жыл бұрын
Co mnie urzeka we Mszy tradycyjnej to to, że ksiądz tam nie ma praktycznie czasu na takie gadanie od siebie o głupotach. Sama wielokrotnie byłam świadkiem jak księża na NOM czy to na początku mszy, kazaniu czy ogłoszeniach opowiada jak to widział straż pożarna na sygnale czy jak chodził z proboszczem wybierać okulary i żadne mu nie pasowały. Na Mszy Świętej przedsoborowej nawet ogłoszenia są zwięzłe krótko i na temat. Nie ma czasu i miejsca na zbędne sprawy.
@PrzemysawZakObywatel3 жыл бұрын
A czy kazanie jest wypowiadane również z tą nieznośną manierą? (Kto odpowiada za kształcenie księży w zakresie retoryki oraz stricte wystąpień publicznych). Oraz czy śpiewy są równie nieznośnie przeciągane? Osobiście tych dwóch aspektów strawić nie mogę. Niezmiernie przeszkadzają się skoncentrować i brać świadomy udział.
@pixi22093 жыл бұрын
Zmjm, dokładnie. Jakie żenujące są zamęczania wiernych długimi wstępami, 15 minutowymi powitaniami gości, na początku mszy, na koniec 10 minut ogłoszeń, poprzedzone 15 minutami podziękowań wszystkim którzy przygotowali to i przybyli. Kiedyś na wakacjach byłam na mszy, zostawiłam babcię w domu, myślałam że na 1 godzinę mszy, a proboszcz ogłoszenia prowadził przez 25minut,odeszlam bez błogosławieństwa. W ogóle według mnie to nie jest po bożemu, żeby błogosławić dopiero po PRZYMUSOWYM wysłuchaniu ogłoszeń, ileby nie trwały! Zapytałam mojego proboszcza dlaczego nie odmawiamy po mszy modlitwy do św. Michała Archanioła? Powiedział że "my mamy tyle swoich modlitw... " A prawda jest taka, że jedynie gdy ktoś umrze z naszej młodej parafii odmówimy Wieczny odpoczynek. Co nie przeszkadza proboszczowi ciągnąć przez 10 minut swoich ogłoszeń. Niestety księża sami mocno działają na rzecz zniechęcania wiernych do mszy i praktykowania.
@pixi22093 жыл бұрын
@@PrzemysawZakObywatel Ja właśnie dlatego pytałam kiedyś w komentarzach, ile trwa taka msza? Czy długo się stoi, klęczy? Stwierdziłam, że jeśli jest przeciągana, to pójdę na normalną mszę. Kiedyś z Mamą i narzeczonym pojechaliśmy do nie naszej parafii na mszę w Wielkim Tygodniu, chyba w Wlk. Sobotę zaczynała się wcześniej niż w kościołach bliżej nas... Ludzie! Było dużo ludzi, strasznie zimno, wszyscy stali zmarznięci, my i wielu w przedsionku kościoła, bo miejsc w środku nie było, a ta msza trwała ponad 3 godziny!! Jeszcze zrobili na koniec procesję wokół kościoła. Wszystko tam śpiewali i powtarzali... Myślałam, że moja starsza matka będzie po tym strasznie chora, zmarzlismy na kość, patrząc na upływający czas i z nadzieją że w końcu po śpiewach przyśpieszą, bo przecież nie może trwać całą noc... Kiedy już po tylu godzinach wracaliśmy w nasze strony, kościół nasz i ten u mamy, były już na głucho zamknięte, po mszach, które zaczęły się o 2 godziny później, a skończyły się dużo wcześniej niż ta nasza... Jeszcze rozumiem, żeby księża uprzedzili ludzi na początku, że będzie tyle godzin, to starzy i chorzy by wyszli albo zdecydowali ze zostaną. A tak wszyscy czekali licząc na to, że w tych warunkach strasznego zimna i stania przez tyle czasu, księża ograniczą się do najważniejszej celebry, że potrwa może max 1,5h, bez rozciągania na siłę i powtarzania tego samego w śpiewach.... Ludzie byli zmarznięci i wkurzeni, ciezko w takich warunkach cieszyć się liturgią. Po latach to jeszcze wspominamy, przy okazji Wielkiego Tygodnia, ale bez uśmiechu na twarzy.
@lyubovs.67003 жыл бұрын
@@pixi2209 Liturgia Paschalna (w Wielką Sobotę) trwa kilka godzin, to najważniejsza liturgia w ciągu roku. Uczestniczą w niej zwykle wierni, którzy wiedzą, gdzie i po co się udają, często co roku w swoim "ulubionym" miejscu. Jeżeli udała się Pani do cudzej parafii bez świadomości, jak tam wygląda taka liturgia i czy jest celebrowana w pełnej formie (czyli jak długo trwa), proszę nie narzekać na parafię, tylko na siebie. Dobrego dnia!
@zmjm42743 жыл бұрын
@@pixi2209 msza cicha w dzień powszedni trwa pół godziny, w niedziele msze czytane trwają ok. godziny a śpiewane półtorej. Mówię o Mszach w starym rycie oczywiście.
@adamsmithson4863 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia oraz mocy Chrystusa Króla Zmartwychwstałego
@annboch3 жыл бұрын
Piękne słowa . Duch Święty mnie natchnął żeby posłuchać .
@annakubica79353 жыл бұрын
Rozumiem Księdza. Staram się uczestniczyć w mszy trydenckiej. Powinniśmy do niej wrócić, by z pokorą oddawać cześć Bogu, a nie sobie nawzajem. Szczęść Boże.
@katharinabuchwald1262 жыл бұрын
Bóg zapłać. Tęsknimy za GODNYM ODPRAWIANIEM MSZY ŚWIĘTEJ - ponieważ mamy GODNOŚĆ dzieci BOŻYCH. Mamy DOŚĆ karykatury Kościoła. Dlatego - już w tę niedzielę ( 16 stycznia 2022) będziemy uczestniczyć we Mszy Świętej TRYDENCKIEJ - w Kaplicy Świętej Hemmy z Gurk - w Klagenfurcie - stolicy Karyntii (Austria). Po raz PIERWSZY. Serca nam mocno biją z radości. Z Panem Bogiem.
@teresachrzanowska67853 жыл бұрын
Bóg zapłać :) I nową mszę św można odprawić godnie. Byłam tego świadkiem.
@mchrzestek3 жыл бұрын
Problem tkwi w tym, że w nowej Mszy jest zbyt dużo elementów dowolnych i opcjonalnych (jak np. właśnie to bliżej nieokreślone "zagajenie" określone w mszale jako ZWIĘZŁE wprowadzenie w tajemnicę dnia). Po tym na ogół niezwięzłym wprowadzeniu następuje niestety często bardzo zwięzły ciąg dalszy, czyli trzecia forma aktu pokuty, która zastępuje dwa ortodoksyjne elementy Mszy jednocześnie (czyli Confiteor i Kyrie). Nowa Msza ma na pewno potencjał do zreformowania i stania się po prostu uproszczoną formą rytu rzymskiego, a nie syntetycznym tworem, stworzonym na prędce pod koniec lat 60. Pytanie tylko czy warto, skoro wiemy, że stara Msza jest doskonała i wystarczyłoby ją po prostu wprowadzić do praktyki każdej parafii. Co prawda pełniąc funkcję organisty będę miał trochę więcej roboty, bo w większości pieśni będzie trzeba zagrać kilka zwrotek (bo przecież śpiew ludu może odbywać się równolegle do celebracji przy Ołtarzu), a nie jedną jak często dzieje się w nowej Mszy (bo szybciej, szybciej), ale z niecierpliwością czekam na ten dodatkowy ciężar ;) dla chwały Bożej i rzeczywiście AKTYWNEGO uczestnictwa wiernych (bo obecnie to niby aktywne uczestnictwo promowane po Soborze sprowadza się do stania z założonymi rękami i wpatrywania się w księdza celebrującego versus populum - tak mało jest miejsca na osobistą modlitwę, adorację, czy wspólnotowy śpiew)
@TheMalla33 жыл бұрын
dobrze napisane
@tmjc3 жыл бұрын
Amen! 🙏
@mchrzestek3 жыл бұрын
@@man2841 tak, odprawiali. "Spotykali się na modlitwie i łamaniu Chleba" mówi Pismo. Co więcej, Kanon rzymski wymienia świętych właśnie z czasów Ojców apostolskich, co świadczy o jego starożytnych korzeniach
@mchrzestek3 жыл бұрын
@@man2841 Kościół został założony przez Chrystusa i jest tylko jeden, "ty jesteś Piotr - Skała i na tej skale zbuduję mój Kościół". Liczne Kościoły o których mówisz, to po prostu lokalne wspólnoty, mające swojego biskupa (jednego z Apostołów, a potem jego następcę) - ich odpowiednikami są dzisiejsze diecezje, czy nawet całe Kościoły (tzw. katolickie Kościoły wschodnie, bądź schizmatyckie wspólnoty "prawosławne" czy też inne Kościoły tradycji wschodniej nie uznające zwierzchnictwa papieża, a więc również pozostające w schizmie od Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa. Cytujesz słowa Pisma na wyrywki, masz przygotowany cytat na każdą okazję, ale nie widzisz ich sensu, nie rozumiesz, że to co cytujesz to w 100% nauka Kościoła katolickiego, patrzysz, ale nie widzisz. Życzę łaski nawrócenia i zapewniam o modlitwie +
@staszekhaliniok21673 жыл бұрын
@@man2841 daruj sobie Pan swoje mądrości. Macie swoje kanały tam możecie wypisywać swoje brednie.
@bozenakowalik59672 жыл бұрын
Wstęp do Mszy u Dominikanów skojarzył mi się nieodparcie ze spotkaniem online w korporacji. Słuchając ojca zaczynam rozumieć jak bardzo trzeba być czujnym, aby pragnąc zbliżyć się do Boga, nie zbliżyć się przypadkiem do świata I zagubić się w nim, nie wiedząc jak to się stało.
@AB-ww8pn3 жыл бұрын
Przydałoby się dla kontrastu jeszcze video z Mszy Trydenckiej z modlitwami u stopni ołtarza:)
@KS-kb4zt3 жыл бұрын
Każda msza to profanacja chrześcijaństwa
@JestemInnegoZdania3 жыл бұрын
A jeszcze lepiej rzetelne pokazanie mszy posoborowej, w której kapłan przed wejściem na pulpit również modli się w zakrystii a po wejściu następuje cały rytuał, któremu towarzyszy śpiew na wejście. A to, co pokazano w filmie to 1. już kilka minut po rozpoczęciu mszy 2. lekka abberacja a nie standard kościoła powszechnego.
@staszekhaliniok21673 жыл бұрын
@@KS-kb4zt każdy taki wpis jest obrazą dla logiki.
Albo jak ją odprawiają sedewakantyści - bez "una cum" ;)
@yvonneb75242 жыл бұрын
wlasnie a propos dzieci... tez bylam dzieckiem i mama nauczyla mnie (za laska Panska) ze Kosciol to miejsce, gdzie trzeba byc grzecznym i cichutkim i wszystkiego uwaznie sluchac, chociaz jeszcze niewiele rozumialam ale jedno bylo pewne.... czulam, ze to co sie dzieje jest wazne, wyjatkowe i wlasnie takie mnie pociagalo i dobrze ze wtedy nikt nie tanczyl z flagami bo dzisiaj bylabym moze takim mdlym obrzydliwym miksem protestancko-katolickim
@ZdzisławaGórnicz7 ай бұрын
Bardzo chciałabym uczestniczyć w Mszy Trydenckiej .Miałam szczęście raz uczestniczyć,niesamowite przeżycie.
@kpac38266 ай бұрын
Byłem ministrantem w tamtych czasach. Ministranturę po łacinie mówiliśmy bez zrozumienia;)
@norberto47292 жыл бұрын
Bóg zapłać i Szczęść Boże.
@TheSimon1010103 жыл бұрын
Jeszcze kiedy nie wiedziałem o istnieniu mszy trydenckiej i chodziłem tylko na nową to zawsze irytowały mnie te początkowe gadki księży, przywitanie, żarcik(najczęściej nieśmieszny) itp. I ceniłem przez to jednego kapłana u mnie w parafii, który tego nie robił. Mam nadzieję, że dojdzie on do odprawiania mszy łacińskiej :)
@Damian-zb9wt3 жыл бұрын
Dziękuje za wideo !!! super !! dzięki dzięki dzięki !! więcej więcej więcej .... :)
@barbaraskwarek2685 Жыл бұрын
Gdyby nie to że we wczesnym dzieciństwie widziałam i brałam udział w tradycyjnej mszy św. jako dorosła osoba nie odczułabym że coś jest nie tak zwlaszcza w ostatnich kilku latach z nową mszą. Szukałam i znalazłam tę prawdziwą tradycyjną mszę. Kiedy pierwszy raz jako dorosła osoba wzięłam w niej udział nie mogłam powstrzymać łez ze wzruszenia i chciałam paść na twarz bo czulam że jestem przed prawdziwym Bożym Majestatem. Te biedne dzieci pokazane w tym materiale podczas zabawy w kościele ,mają zabraną szansę na bycie wiernymi religii Chrystusowej. Odpowiedzialnoscią za zwiedzene tylu ludzi obarczam kapanów i ich zwierzchników.
@hubertk7363 Жыл бұрын
Nie chcąc osądzać, która forma mszy jest lepsza, muszę powiedzieć, że ksiądz źle przedstawia Novus Ordo. Msza Novus Ordo nie zaczyna się od znaku krzyża, "dominus vobiscum" i (często tendencyjnych) słów wprowadzenia, tylko od procesji wejścia, podczas której której kapłan zbliża się do ołtarza, czyni głęboki ukłon, kładzie na nim ręce i go całuje. Ten gest jest oczywiście dużo bardziej subtelny i mniej wyrazisty od modlitw u stopni ołtarza z mszy trydenckiej, ale jest i nie należy go bagatelizować. Każda poprawnie celebrowana msza "nowa" zaczyna się więc od gestu uznania obecności Boga, oddania mu czci i uniżenia się. Sam znak krzyża też jest uznaniem Bożej obecności. Inna zupełnie sprawą jest pobożność związana z nową mszą, która nierzadko ten gest bagatelizuje.
@hubertk7363Ай бұрын
Kard. Ryś swoją mszą w oczywisty sposób naruszył przepisy liturgiczne nowego rytu. Rytu nie można oceniać przez pryzmat nadużyć, choćby powszechnych. Oczywiście, tragedią jest, że wybryk wtedy arcybiskupa Rysia nie został właściwie napiętnowany.
Ай бұрын
@@hubertk7363 Arcybiskup (myślałem że był biskupem) Ryś niczego nie naruszył. Tak właśnie wygląda novus. Każdy urządza show po swojemu, tu tańce, tam gitary i dziwne w treści pieśni, paczamama, tęczowe flagi. Ty mówisz o nadużyciu, i to jest nieprawda bo to jest teraz NORMA. Jedyną drogą wyjścia jest powrót do tradycji, mszy po łacinie, twardych zasad wiary i pokazywania zdecydowanie co jest grzechem i prowadzi nieuchronnie do zguby.
@piotrjanas26223 жыл бұрын
czekam z niecierpliwością
@mpb.183 жыл бұрын
Zgadzam się... nie chodzę z moimi dziećmi na Mszę św dla dzieci, dlatego że miałam takie wrażenie że te Mszę są odarte z sacrum i demoralizujä.. smiechy, zabawa, misiu w nagrodę itp niepotrzebne dodatki, byle by było.przyjemnie i wesolo. Moje dzieci wychodziły z tej Mszy św jak z jakiejś zabawy i czułam że to nie o to w tym chodzi... Ciszy i czci nauczyły się na "zwykłych" Mszach św. Dziękuję że Ksiądz o tym mówi.😇
@abwsgav3 жыл бұрын
Deo gratias!
@bobbas21013 жыл бұрын
patrząc na ten przykładowy nowus, ogarnia mnie przerażenie!
@leszekjezierski77533 жыл бұрын
Bóg zapłać 🌿🕊️🕊️🕊️🌿 szczęść Boże 💝🌹💙
@Szpongiel0073 жыл бұрын
Szczęść Boże. Dobrał Ksiądz rzeczywiście barwne przykłady na rozpoczęcie Mszy św. po nowemu. W starej, choć wiecznie młodej, z kolei można jeszcze wspomnieć o uroczystym rozpoczęciu z pokropieniem, co ma dodatkowo wzmacniać potrzebę oczyszczenia przed rozpoczęciem Ofiary. Kiedyś też wagę wydarzenia mogło podkreślać wypraszanie pokutujących/nieochrzczonych przed Mszą Wiernych. Z Panem Bogiem!
@AkaiBatsu7 ай бұрын
Tak, Asperges/Vidi Aquam ponadto są przepięknymi pieśniami przenikającymi duszę na wskroś... Zaczerpniętymi przecież również z Psalmów!
@urszulakaleta38663 жыл бұрын
Bóg zapłać ❤️
@ewelinawalek973 жыл бұрын
Super seria ❤️
@joannawilinska26953 жыл бұрын
A ja myślę, że w Kościele Katolickim jest miejsce dla ludzi o różnej wrażliwości. Powiem więcej, cieszę się, że są ludzie, którym odpowiada nurt charyzmatyczny i msze ze śpiewami i uwielbieniem, że są ludzie, którzy odnajdują Boga we mszy neokatechumenalnej, że są ludzie, których wspólnotą jest Radio Maryja, są duszpasterstwa studenckie z ich specyfiką i wiele innych. I oczywiście msza trydencka jak najbardziej może być najpiękniejsza dla określonej grupy osób. Mnie to nie gorszy, że są różnice. Każdy jest na innym etapie w poznawaniu Boga. Każdy inaczej posługuje. Różne grupy w Kościele, różnie rozkładają akcenty. Są siostry Karmelitanki i są siostry bezhabitowe. Czy jedne są gorsze od drugich? Dlaczego próba zawiązania wspólnoty na początku mszy przez o. Szustaka jest dla Księdza „głęboko gorsząca”? Czy to nie przesada?
@DarekK6183 жыл бұрын
Tylko w Mszy nie o człowieka chodzi. Nie o wspólnotę. Nie o jakąś wrażliwość czy jej rodzaje.
@mariajutah90593 жыл бұрын
Brawo za odwagę! Z Bogiem
@budziwiatr63703 жыл бұрын
Cztery łapki w dół przed premierą. Czterech proroków jest wśród nas!
@panstwaswiata23523 жыл бұрын
To apostołowie Miłosierdzia jak ks. Sawa :D
@Skor_X3 жыл бұрын
A ile było łapek w górę?
@krystynadabek2083 жыл бұрын
Bóg zaplac
@akyzif3 жыл бұрын
Bardzo mądrze powiedziane, czekam na więcej porównań
@piotrwiecz6573 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najlepiej żeby każdy ksiądz został proboszczem. Został i był takim proboszczem jak ten, którego pamiętam za dziecka i młodości i takim, jak obecny, który w tym roku najprawdopodobniej odejdzie na emeryturę. Wydaliśmy dwie siostry zakonne, dwóch księży, za rok jak Bóg da, diakon u franciszkanów przyjmie święcenia kapłańskie. Mamy też kleryka na pierwszym roku, który późno zareagował na swoje powołanie, ale dlatego może wytrwa - o to się modlę. Więcej - nasz wikary po trzech latach u nas wyjechał na misje do Boliwii. Parafia mała a na Światowe Dni Młodzieży gościliśmy młodzież z Boliwii z biskupem i naszym Ks.misjonarzem. Teraz najważniejsze - do wielebnego księdza. Niech ksiądz trwa w czystości, poście i na modlitwie. Niech ksiądz prowadzi proste życie, niech od rana do wieczora i w nocy ma za drogowskaz Jezusa. Jak słyszę młodych księży tak kategorycznie się wypowiadających zapala mi się czerwona lampka. Nie będę pisał dlaczego, te szczegóły są niepotrzebne i mogły by wyrządzić szkodę Kościołowi. Nie mniej to tylko w trosce i z wiarą. Kategoryczność księdza z pewnością ..... Niech Bóg księdza ochrania.
@brigitteperrone92733 жыл бұрын
Deo Gratias !!!🙏
@dawidjawor47233 жыл бұрын
Odnoszę wrażenie, że Bóg, wg Szkoły Akwinaty, jest bardzo odległy, niedostępny - a my "niegodni aby przystąpić do ołtarza Bożego". Bóg jest nam bliski. Jest nam bliższy niż to sobie wyobrazić można. Nie jest szcztuczny i formalny jak chce tego człowiek. Bóg jest naszym Ojcem ludzie! Kocham naszego Pana, jestem dumny, że wybrał mnie osobiście abym dzielił z nim życie. Jestem Jego Synem. Bratem Jezusa, naszego Pana. Mamy od Ojca, Ducha Chrystusowego, w którym wołamy do Boga - Tatusiu! Nie lękajmy się Boga bo On Jest po naszej stronie! Bądźmy sobą i bądźmy autentyczni w relacji z nim. Skończmy z fałszywą religijnością względem Niego a wejdźmy z nim w relację. Wszystkich widzów kanału Szkoła Akwinaty bardzo serdecznie pozdrawiam i jestem pełen podziwu, że macie pragnienie aby zgłębiać Chrześcijaństwo. Niech ta droga którą podążacie, prowadzi was do ŻYCIA!
@szczaw042 жыл бұрын
Chcę podziękować za ten materiał. Moje uczestnictwo w Mszy Św. zaczęło się jeszcze przed reformą. Zawsze byłam ciekawa co się w czasie Mszy mówi, jak wygląda modlitwa itp. Siostra zakonna i mama wyjaśniały, ale pamiętam radość pierwszej Mszy Św. którą wreszcie rozumiałam i mogłam w pełni świadomie przeżyć. Dziś jestem już starszą osobą ale cały czas mam problem z modlitwami łacińskimi. Pełne zaangażowanie zapewnia mi jednak tekst w moim własnym języku. Myślę, że w ten sposób łatwiej jest uczestniczyć w Mszy "zwykłym" ludziom, szczególnie w krajach, które z językiem łacińskim nigdy nie miały do czynienia. Nagrania pokazane w tym materiale są bardzo wybiórcze i w pewien sposób wybrane tendencyjnie by pokazać jak zła jest nowa liturgia. Pierwsze nagranie to nawet nie jestem pewna czy to rzeczywiście pochodzi z Mszy, czy też jest przed Mszą. Drogie pochodzi z czasu pandemii, gdy w kościele mogła znajdować się niewielka liczba osób i znaczna część uczestniczyła w Mszy przez internet. Nie są więc to stałe praktyki. Jeszcze raz dziękuję za materiał. Pozwolił mi on zrozumieć w kilku kwestiach postępowaniu Kościoła. Pozdrawiam.
@jacekcendrowski24163 жыл бұрын
Dziękuję.
@wielkopolanin73873 жыл бұрын
Bóg zapłać
@piotrijolantagaosz36883 жыл бұрын
Niesamowity kontrast
@kyrion99118 ай бұрын
Ojciec Szustak robi wyraźny znak krzyża ale odwróconego. Od pewnego czasu zwracam na to uwagę i muszę stwierdzić, że wielu kapłanów tak czyni. Nie posądzam ich o złą wolę ale myślę, że znak krzyża szczególnie w wykonaniu kapłana powinien wyglądać inaczej. Dotykając czoła, brzucha i ramion wychodzi piękny znak krzyża. Belka poprzeczna jest wysoko a nie nisko.
@odnowaadonai26233 жыл бұрын
Chwała Dobremu Bogu za wasze prostowanie Dróg Pańskich bo nowy kościół wykrzywił wszystko.nie mówiąc o szatach liturgicznych.a tu na zachodzie Europy to nie wiadomo czy to kapłan czy burmistrz miasta na środku kościoła stoi.
@magorzata52803 жыл бұрын
A propos szat liturgicznych. Nie podoba mi się, gdy nieszpory lub teraz majowr odprawia się w samej albie, bez przepasania sznurem. Wygląda to, jakby mu tylko szlafmycy brakowało. Sznur na albie symbolizuje wstrzemięźliwość. Czy to jest skompletowana
@magorzata52803 жыл бұрын
Cd. Szata godna przed wystawionym Najświętszym Sakramentem?
@wincentywiewiorczak41143 жыл бұрын
Mnie do przychodzenia na Mszę Święta zmusiła żona. Efekty są całkiem dobre.
@staszekhaliniok21673 жыл бұрын
Dziwne. Na OM to mężczyźni przyprowadzają swoje kobiety.
@nataliaxyt3 жыл бұрын
Dziękuję
@Durczykiewicz2 жыл бұрын
Księże, nie znam Mszy w rycie trydenckim bo urodziłam się po Soborze. Mogę jednak Księdzu tu napisać, że moje wrażenie z Mszy w której od lat od dzieciństwa uczestniczę jest takie, a często uczestniczę w Eucharystii, że to częsty 'zwyczaj' takiego wprowadzania ludzi po ludzku w atmosferę... no właśnie czego....? Coraz bardziej z żalem myślę o Liturgii Mszy świętej, którą tak dramatycznie SWII chyba można powiedzieć Okaleczył. Dlaczego?? Po co?? Jakie mamy tego dzisiaj owoce?? Czy starsi kapłani tego nie dostrzegają?? Dlaczego nie mówią o tym, nie biją na alarm?? Nie rozumiem...
@kazimierzpiekarski47803 жыл бұрын
Świetny materiał
@waldyw-mol59093 жыл бұрын
Prosze mi wybaczyc ojcze, ale ..... Ale przekonaj mnie do swej racji, ty zachowujesz sie jak zwykly krytykant/polityk, który chce zniszczyc swych przeciwnikow poprzez manipulacje medialna.... Nasze msze święte zaczynaja sie w zakrystii, specjalna modlitwa, procesyjnym przyjsciem do oltarza, oddaniem hołdu Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie oraz oltarzowi. I dopiero po tych aktach kaplan podchodzi do miejsca przewodniczenia, gdzie zaczyna liturgię od znaku krzyża I pozdrowienia.... Nie atakuj, a przekonaj do swej racji proszę.... "...wiecej pszczół zlapiesz na łyżkę miodu niz na beczkę, octu..." I prosze wyjasnij jakie ryty w kosciele zachodnim byly zanim ryt trydencki zostal wprowadzony...., czy ryt trydencki byl pierwszym czy istnialy wczesniejsze ryty w kosciele lacinskim, kto I dlaczego go wprowadzil, jakie inne ryty pozostaly a jakie zostaly wyparte przez ryt trydencki...??????? Uwierz mi ojcze, wystarczy nam juz tego politykarstwa na codzien, pomoz nam przez sprawowanie sakramentow znaleźć Boga dzisiejszemu czlowiekowi....gdyz Bóg sam dla naszego zbawienia, zniżył się, stajacr sie człowiekiem, I przychodząc na świat pośród zwierząt.....
@TheMalla33 жыл бұрын
wszytskie poprzednie ryty były bardzo podobne do trydenckiego, po prostu je połączono w jeden, przy zachowaniu rytów niektórych starych zakonów. Nowa Msza to zupłenie inna mentalnośc nie dająca się porównać z poprzednimi rytami. Po prostu stworzono coś "ekumenicznego",co podobałoby sie protestantom. Zreszta anglikanie jakiś czas odprawiali nabozeństwa podobne do nowego rytu naszej mszy. Denerwujesz się bo masz za mało wiedzy. A przeciez można ją sobie uzupłenić.
@waldyw-mol59093 жыл бұрын
@@TheMalla3prosze przeczytac do konca.....gdyż ukaże iż wiedze w temacie posiadam, a atakująca mnie osoba nie zrozumia£a mojego wpisu zupełnie.... With all the respect, to you (whom ever you are), can you please tell me where did you get all that information of big similarities of all the rites before Tridential Rite? How much propaganda and how much ignorance is in that post !!! In fact many were diferent, that is why they were dropped. And similarities of Anglican, or Lutheran liturgy indicate that it is the level they dropped themselves from Roman Catholic Church in diferent places.... and by the way the tridential rite was an answer to Protestantism, by making something new and unified to the whole Church; and the criteria which was the foundation for that rite was just to unified liturgy in the whole world, make it diferent from reformers, who were reforming existing middle-ages' liturgies to their needs, or solve the disputed problems, by rejecting hegemony of Rome..... the problem of old liturgical rites was solved in two ways, first pope made definition of what is tradition in the Church....(aspect that something has to be older then 200 years that Church should accept it, second all other rites were calcified under special jurisdiction, mainly as churches with their own liturgical tradition..., as eastern rites, and/or as rites of religious orders....). The problems came in places where Protestantism did not appeared, like: northern Italy... so Ambrosian Rite was recognized as an equally valid rite under specially created Patriarchate, not to be promoted elsewhere.... So son (I hope that im writing to a male) do your homework, and do some studies yourself, since I did them decades ago, when the new rite was being introduced in the Church... And to prove you that the same principle is still observed in the Church let me point out just few incidents from the life of Papacy of past decades....: 1-st Kanonization of Jadwiga.....there is no process of beatification/canonization and yet pope St. John Paul solemnly proclame her Saint, based on tradition that was longer then 200 years old... 2-nd establishment of so-called "Zaīrian Rite" for countries of cantral part of Africa, mainly Congos (since we have two of them), the same principle was applied...200years of specific tradition, as pope Pius declered in the past.... 3-rd pope Benedict reminded that introduced of New Liturgical Rites that was done after Vatican Secundum was done because of different needs of the Church, to bring liturgical life closer to the people of today's world, and the Council did not banned previous rite as it was done during the Trent.... So Tridential rite is not a better, but equally important in the life of the Church, and was initiated during the First Vatican Council in 19-th century, by choosing in different parts of the world places for "liturgy ad experimentum", where alter was returned to face the people by celebrant, as for milenias it was present in eastern rites... by the way also on the territory of present Poland such place with liturgy "ad expeirmentum" was established... And for your KNOWLEDGE, it was just St. John Paul as a pope that has stopped all "ad ecperimentum" liturgies around the whole world and has put quite strict rules (problem with the clergy and some faithful that they do not follow them)...and base on his actions pope Benedict and Francis were and are acting... And FINALY, I WAS UPSET NOT BECAUSE I DO NOT HAVE THE KNOWLEDGE ABOUT LITURGY AND LITURGICAL LIFE OF THE CHURCH (as I've proven above I do have it), BUT THE METODOLOGY OF THAT PRIEST WHO IS "BRAIN WASHING" PEOPLE WHO DO NOT HAVE PROPER CHRISTIAN (liturgical) FORMATION (and at the past are looking from today's perspective, ignoring the whole historical perspectives and that time human reasoning and limitations) ....HE SIMPLIFIES EVERYTHING TO THE THESIS OF: "since you do not know, because from where?, I'll show you that I'm right...." and the way he did it is so populistic, not to say primitive, similar to talks of the politicians of today..... Jesli jestes mloda osoba to znasz ten jezyk, lub wiesz jak sobie to przetlumaczyc, jesli jestes starszâ osobâ to moj punkt widzenia nic tobie nie pomoże.....I moze lepiej iz textu nie zrozumiesz.... Miłego dnia życzę I z Bogiem....
@annacyganek54603 жыл бұрын
Introibo ad Altare Dei, ad Deum qui leatificat juventutem meam! Pamiętam taką Mszę Św! I czekam ,żeby powróciła!❤🙏
@helluolibrorum50853 жыл бұрын
W dokumentach z okresu dewastacji liturgii (1967) motywowano całkowite usunięcie tym, że modlitwy u stopni ołtarza uznano jako prywatne przygotowanie się kapłana do Mszy. Ogólnie kiedy czyta się biuletyny liturgiczne z lat 1966-68 włos na głowie się jeży, aż dziw że pisali to litugiści.
@johnmalkowic6933 жыл бұрын
Zgadzam się z jednym ze znanych YTuberow ze gdy po raz pierwszy został zaproszony/zabrany przez znajomych na Msze Św Trydencką to jedno z pierwszych ogarnęło go uczucie złości . Dlaczego ? No bo zdał sobie w momencie sprawę ze przez całe swoje dorosłe życie był oszukiwany „podróbka” ze kawał życia stracił na uczestnictwo w tej amputowanej i okaleczonej mszy
@gazda37873 жыл бұрын
O kim mowa?
@annag33733 жыл бұрын
O Kogo chodzi ? Można prosic podanie kanalu?
@johnmalkowic6933 жыл бұрын
@@annag3373 Pan Nikt ....ale to nie jest kanał stricte religijny , raczej w większości polityka .
@annag33733 жыл бұрын
@@johnmalkowic693 dziekuje kojarze:) a moze pamietasz w ktorym filmie i byś się podzielił?
@milan-qe2pk3 жыл бұрын
Bóg zapłać piekne tłumaczenie. Z kultu Boga zrobiono kult człowieka.. To jest demoralizacja. Dobrze ze Ksiądz podjął ten najważniejszy temat.Bo najważniejsza jest Cześć dla Pana Boga..
@Loulou_et_Effi3 жыл бұрын
Wspaniale że ksiądz wyjaśnia mszę
@margarethaljung18443 жыл бұрын
Na wieki wiekow. Amen
@slawomirkrawczyk8683 Жыл бұрын
Dziekuje
@panstwaswiata23523 жыл бұрын
Widzisz Szustaka i Recława? Banuj od razu :D
@skyblue73 жыл бұрын
Imho Szustak to bardzo pogubiony człowiek, nie wiem czy on ma jakieś traumy czy się czegoś boi, ale często w swoich filmach (swoją drogą nie wiem w jakim naprawdę celu je wrzuca...) zaprzecza sam sobie. Nihilista Fjałkowski znokautował go w dziedzinie teologii, doktryny, dogmatyki i prawa kanonicznego w jednym filmie a gość nawet nie próbował na ten film odpowiedzieć, to mówi samo za siebie. kzbin.info/www/bejne/p5Ctk2iZaqd_eck Szustak kzbin.info/www/bejne/sHmogamke7BsgMk Fjałkowski Swoją drogą miło by było usłyszeć komentarz ks. Szymona do filmu Fjałkowskiego bo nadal się nad tym tematem zastanawiam mimo że Fjałkowski bardzo skrupulatnie podszedł do tematu.
@matibandeh61823 жыл бұрын
@@skyblue7 Ale jak pogubiony a może jednak się odnalazł w układach rywalizacji pomiędzy bazyliką Św.Pawła w Londynie a bazyliką Św.Piotra w Rzymie oraz kahałów i kalifatów w Europie i na Świecie.Ludzie zawsze zdziwieni że herezja zawsze była w Kościele ale do końca nie mogła go zniszczyć ani rozsadzić by zakończyć trwanie tego co istnieje 2000 lat.Tylko to powstało z kamienia Węgielnego i na Skale a jak wiadomo Chrystus za to umarł a Piotr się trzy razy zaparł czyli szczególnie twarda zaprawa i konstrukcja.
@anielka7899 Жыл бұрын
Nienawiść wylewa się z waszej trydenckiej sekty. Tragedia.
@bogmal2072 Жыл бұрын
Szczęść Boże, chciał bym zwrócić uwagę że poza mszą trydencka, wszystkie msze rozpoczynają się podobnie jak u ojca Szustaka, u nas w sanktuarium rozpoczyna się podobnie ale do żeczy! Jestem 59 letnim mężczyzną który tak naprawdę dopiero od kilku lat, świadomie szuka Pana Boga. Tak, byłem ochrzczony , wysyłano mnie do kościoła, kto wie, być może nawet na msze w starym rycie, nie pamiętam, wiele złego wydarzyło się w moim życiu i wiele złego uczyniłem, ale przyszedł taki czas że Bóg powiedział : basta chłopie co Ty robisz, weź się za siebie i zacznij żyć. Nie mam pojęcia jak to się zaczęło, ale dzisiaj, po kilku letniej drodze , trafiłem na Mszę Trydencką, byłem już drugi raz, tak wiem słowo już drugi raz pewnie wzbudziło uśmiech na waszych twarzach, i dobrze bo na mojej też, ale chciał bym wam coś pokazać, droga moja była bardzo trudna, rozpoczęła się od słuchanie pisma świętego, dzieło tysiąc lecia czytane przez polskich aktorów, wysłuchałem kilka razy, w między czasie na moje drodze pojawił się ojciec Adam Szustak, to jak zaczął do mnie trafiać było czymś niesamowitym, właśnie ta lekkość którą mu się zarzuca, umiejętność pokazania Bóg Cię chce tylko się otwórz, wszyscy mają szansę trafić do nieba, tylko rusz się i zacznij działać, chłonołem jego słowa jak gąbkę, z racji swojej pracy mogłem słuchać i słuchać. Po pewnym czasie pojawił się Świętej pamięci Piotr Pawlukiewicz, potem Ks. Glas itd, cała ta droga doprowadziła mnie do Kościoła Starego Rytu. Dzisiaj żadko już słucham Ojca Szustaka ale z jakiegoś powodu Bóg wskazał mi właśnie taką drogę i wiem że nie tylko mi, bo takich jak ja jest tysiące, gdybym na samym początku tej drogi, stanął przed kimś takim jak ksiądz, myśl była by jedna: no to już po mnie, dla mnie nie ma ratunku! Z całym szacunkiem dla księży walczących o tradycyjną mszę, nie odbierajcie szansy pogubionym takim jak ja, Bóg doskonale wie jakich narzędzi ma użyć aby nawrócić takich gagatków jak ja i uwierzcie mi gdybym na początku mojej drogi trafił na was, to uciekł bym ze strachu gdzie pieprz czarny rośnie Dzięki Ojcu Szustakowi , Pawlukiewiczowi i wielu innym układam od nowa swoje życie i dzisiaj jest wśród was, nie wiem czy was to cieszy czy martwi ale jestem bo Bóg tak chciał.
@annalodowska22506 ай бұрын
A może pomódl się za nich,a nie od razu banuj
@fransua69692 жыл бұрын
To jest właśnie problem ciężki do rozwiazania- to co ksiądz tłumaczy jest prawda, jest ważne, aby pielęgnować szacunek i sacrum w liturgii, ale jednocześnie nie ma zgody na to, aby cały lud wierny 'przymusic' do jednej strony. Druga strona ma swoje argumenty i swoje zalety, które też są ważne. Wolałbym dialog ubogacania nawzajem, a nie krytyki i wypominania. Staremu rytowi również można zarzucić wiele rzeczy. Liturgia to dzieło człowieka, nie Boga. Ona nam ma pomóc prowadzić do Boga, a nie być czymś, co samo w sobie byłoby jakimś 'bozkiem'.
@SynLolka3 жыл бұрын
Kapłan stojąc frontem do wiernych skupia na sobie całą uwagę, to sprawia że utożsamiamy z nim Kościół. Ksiądz niemoralny= Kościół niemoralny. Człowiek, który opuszcza Kościół ze względu na Księdza nigdy do niego nie wszedł ze względu na Jezusa. Błagam nie skupiajcie na sobie tyle uwagi.
@Mirmarx2 жыл бұрын
Ale kościół to właśnie ludzie. To ludzie kształtują jego obraz.
@biayheteroseksualnykatolik27682 жыл бұрын
@@Mirmarx Ludzie są sterowalni, a Kościół powinien przestać być latarnią na kółkach
@ssttach3 жыл бұрын
Krytyka "nowej mszy" na przykładzie o. Remigiusza i o. Szustaka. Czy są to przykłady miarodajne? Po za tym filmiki jakby wyrwane z kontekstu. Nie wiadomo czy pierwszy z ojców w ogóle odprawia mszę, a drugi ojciec - nie wiadomo, czy to sam początek mszy. Przyznam, że mam zwykle spore trudności ze skupieniem na mszy, ale jednak nie umknęło mojej uwadze i pamięci to, że "nowa msza" zaczyna się od pokłonu księdza i ministrantów w stronę tabernakulum, a później ucałowanie przez księdza ołtarza. Następnie znak krzyża i dalej nie musi być: "Pan z Wami", ale może być: "Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana..." . Rozumiem troskę, gorliwość i szczere intencje, ale błagam - niech ta krytyka będzie rzetelna!
@hansolo89193 жыл бұрын
Pozdrawiam 3
@wojciechtrojanowski71783 жыл бұрын
Fakt, to, co robi ten x. Recław woła o pomstę do nieba. Jakieś gibające się panie wymachujące wstęgami. Krzyki, infantylne pioseneczki. Jest, jak widać, pozwolenie na coś takiego. Ale kwestia nie dotyczy wyłącznie Mszy sw. W ogóle z kościołów robiony jest plac zabaw, by nie rzec dosadniej.
@adalbertus6283 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@sandmot3 жыл бұрын
A propo´s "mszy dla dzieci", dzieci moich przyjaciol (chodzimy razem na Msze Trydenckie) ,kiedys zostaly zaproszone kiedys na msze Novos Ordo wlasnie dla dzieci. Ku zaskoczeniu wszystkich, dzieciom ( 7 i 10 lat) nie podobala sie msza...
@TheMalla33 жыл бұрын
co ciekawe znam dzieci,które chodziły na msze dla dorosłych (NOM),a potem je zaczeto prowadzic na msze dla dzieci i też im sie nie podobało. Córka znajomej dostała nawet jakiejś histerii,że nie chce chodzić na takie msze dla dzieci i woli "normalne msze":) Zresztą jako dziecko też wolałam zwykłe msze, a nie jakieś cukierkowe z gitarkami.
@Rabarbar23453 жыл бұрын
@@TheMalla3 z własnego życiorysu pamiętam, że w dzieciństwie bardzo lubiłem chodzić na majówki czy też msze gdzie były normalne pieśni z śpiewnika, natomiast irytowały mnie "msze dla dzieci", infantylne piosenki, czy niekiedy katecheza w przedszkolu/szkole podstawowej/LICEUM, z głupimi piosenkami do tańczenia i pokazywania a'la biskup Długosz. I żeby było jasne, nie wychowywałem się w rodzinie tradycjonalistów, bo ten poznałem dopiero w momencie kryzysu wiary, gdy już zmienić wyznanie.
@bartomiejlechicki94423 жыл бұрын
Na wieki wieków Amen!
@KrisFilmStudio3 жыл бұрын
Warto zaznaczyć, że w Novus Ordo istnieje forma Mszy św. bez ludu, gdzie Liturgię zaczyna się u stóp ołtarza, gdzie następuje znak krzyża, mówi się razem z ministrantem confiteor, recytuje się Kyrie, a dopiero po tym kapłan wchodzi do ołtarza i czyta introit. Tyle z teorii. W praktyce to nie funkcjonuje.
@justynaolszewska47143 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Pan Jezus Chrystus i Maryjka zawsze dziewica. 🙏❤️🙏❤️🙏❤️🙏Bez obrazy ale ci oto kapłani, według mnie niestety nie głoszą nauki Jezusa. Niestety dla mnie to moderniści i bardziej skupiają się na lansowaniu swoje osoby, niż byciem prawdziwym pasterzem. Trzeba modlić się za nich, aby bardziej skupili się na Panu Bogu, a nie na sobie samy.
@grzegorzg9443 жыл бұрын
księże Szymonie prośba techniczna: czołówka i zakończenie jest za głośno względem reszty nagrania. Powtarza się to w większości materiałów.
@grzegorz.nawrocki.grafik3 жыл бұрын
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
@TheMalla33 жыл бұрын
a jaki problem jest aby i wnętrze i to co na zewnątrz było czyste? I formy mają byc prawidłowe i to co wewnątrz człowieka-jedno wypływa z drugiego.
@paulinanaliszewska89063 жыл бұрын
Mszę dla dzieci to w ogóle jest koszmarna pomyłka i coś, czego nigdy nie powinno być.
@annazielinska57143 жыл бұрын
Zgadzam się, dzieci nie uczą się szacunku dla sacrum, tajemnicy i wielkości Boga, tylko zachowują się jak na placu zabaw
@orzelorzel-ru6jr3 жыл бұрын
@@annazielinska5714 Jezus błogosławi dzieci3 13 Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. 14 A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. 15 Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». 16 I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.
@TheMalla33 жыл бұрын
@@orzelorzel-ru6jr ale co ten fragment ma wspólnego z liturgią mszy św? Pod krzyzem Jezusa biegała jakas dzieciarnia i wygladało to jak plac zabaw? Własnie prawdziwe sacrum to prowdzenie dzieci do Jezusa
@orzelorzel-ru6jr3 жыл бұрын
@@TheMalla3 Jeżeli nie rozumiesz tego fragmentu, to nie rozumiesz Mszy Świętej...
@anyszek3 жыл бұрын
@Paulina Naliszewska Ciekawy jestem czy masz dzieci - myślę, że nie... Ciekawy też jestem - jak będziesz przekazywać wiarę swoim dzieciom jako matka... Ciekawy jestem co zrobisz jak dzieciaki zaczną Ci płakać, albo biegać po kościele... Wówczas tobie podobni pewnie Cię zlinczują spojrzeniami... no ale cóż, życie cię jeszcze nauczy
@marekfreeman86363 жыл бұрын
❤️ Bardzo dziękuję ❤️ 😇
@vrruckt61583 жыл бұрын
zapowiada się wielka masakracja
@jmk68323 жыл бұрын
"Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień". Znam kilku katolików uczęszczających na Mszę tradycyjną i wielu uczęszczających na Mszę posoborową. To jaka jest nasza wiara i jakimi jesteśmy ludźmi nie zależy od rytu Mszy Świętej. Jest wielu wspaniałych kapłanów zaangażowanych w odnowę Kościoła i ich owoce są wspaniałe. A czarne owce znajdą się też zapewne wśród kapłanów przedsoborowych. Więc ostrożnie z tą zmasowaną krytyką. Może komentujący spróbują zauważyć belki we własnych oczach?
@Witam-r4c9 ай бұрын
dobrze powiadziane
@madjam.77463 жыл бұрын
Czy Ksiądz chce wykazać wyższość, jedyność Mszy Świętej trydenckiej? Skąd pochodzi takie Ks. przekonanie czy raczej pewność? I co na to wszystko powiedziałby Pan Jezus?
@pawekozowski32362 жыл бұрын
Nie on pokazuje brak ich miłości i szacunku do Boga, a tylko robienie lajtowosci z ofiary Panie Jezusa. To są profanacje. Jezus nic by nie powiedział tylko wziął bicz i lal jak w synagodze.
Szkoda tylko, że ks. Bańka próbuje przekonać do swoich racji posługując się manipulacją (żeby nie powiedzieć kłamstwem). Bardzo lubiłem ten kanał ale teraz widzę że jeżeli kapłan kłamie i to tak perfidnie to trzeba jak najszybciej podziękować z jego posługi.
@PL..Powstaniec2 жыл бұрын
Całkowicie się zgadzam - to są już widowiska, a nie msza święta. Sądzę, że Jezus zaproszony na taką ceremonię siedzi z boku i płacze, a już na pewno jest mu smutno. Aktualna msza św to jakieś nieporozumienie. Powinniśmy o tym głośno mówić. Celowo zmienia się muzykę mszalną. Teksty gdzie ksiądz przy odprawianiu mszy się zmienia i skraca. Trzeba być czujnym i wychwytywać takie procesy u księży, bo oni udają głupków. Tłumaczą się tym, że mają prikazy ze stolicy apostolskiej. Pomijam fakt, że w ogóle w każdym kościele inaczej się śpiewa te same utwory i jest inna tonacja. Mam wrażenie, że jest to celowa robota. Księża udają, że nic złego się nie dzieje i to normalne. To debilizm, to przyzwalanie na zło. Skracane są teksty z całej mszy świętej, zanikają dzwony przy klęczeniu, komunia jest dawana na łapę, na stojaka i w kolejce jak do sklepu, straszne. Wszystko po łepku i byle jak. Organiści śpiewają jak zniewieściałe panny i do tego fałszują. Śpiewy w ogóle zanikają i tłum milczy, wprowadza się jakieś zwyczaje łapania się za ręce jak na spotkaniach towarzyskich. Wszystko tylko nie Jezus. Chodzi o to by odwrócić uwagę od Jezusa i ołtarza.
@OdCzapyZestaw3 жыл бұрын
Oj dostaje sie ostatnio Archidiecezji Łódzkiej.
@dariuszgno89093 жыл бұрын
Ze tak powiem tam jest gniazdo zmij
@wojciechmusia83183 жыл бұрын
@@dariuszgno8909 raczej stado Rysia 😉
@skyblue73 жыл бұрын
@@dariuszgno8909 ale dla równowagi Przemek też jest z Łodzi :)
@dariuszgno89093 жыл бұрын
@@skyblue7 Przemek robi karierę
@przemysawkoc26913 жыл бұрын
@@wojciechmusia8318 Stado Rysia świetne👍
@historia-muzyki-klasycznej9 ай бұрын
Podobną liturgię tylko że po polsku mają również Mariawici, ponieważ ich liturgię zatrzymała się na mszy Trydenckiej tylko że mają wszystko w jezyku polskim.
@boguslawahalemba67833 жыл бұрын
Nie widzę demoralizacji w żadnym pokazanym urywku.. Dzieci rozwiązywały konkurs nie podczas Mszy Św tylko wcześniej gdy jeszcze się nie rozpoczęła.. Myślę że dzieci trzeba uczyć poboznosci ale kościół to nie tylko rózgi.. Dzieci powinny chętnie do niego przychodzić.. Co do Ojca Szustaka to byłam na Mszy, która On prowadził.. Było cudnie.. Sposób, w jaki podnosił kielich i jak nisko kłaniał się przy ołtarzu zrobiły na mnie ogromne wrażenie..Msza była bardzo podniosła i piękne pouczające kazanie.. Nie wszystko musi być takie sztywne.. Pozdrawiam serdecznie 💓
@JestemInnegoZdania3 жыл бұрын
Powtórzę, co napisałem już raz: Zawiedziony jestem nierzetelnym pokazaniem mszy posoborowej, w której kapłan przed wejściem na pulpit również modli się w zakrystii a po wejściu następuje cały rytuał, któremu towarzyszy śpiew na wejście. A to, co pokazano w filmie to 1. już kilka minut po rozpoczęciu mszy 2. lekka aberracja a nie standard kościoła powszechnego.
@K004772 жыл бұрын
Modlitwa w zakrystii (abstrahując jak to często w praktyce wygląda) to nie to samo co modlitwa u stopni ołtarza już w czasie Liturgii. Rytuał polega tylko na pocałowaniu ołtarza, przy czym w innych krajach może nawet ten gest być zniesiony przez konferencje episkopatów!
@maciejmaciej58403 жыл бұрын
Widzę, że szczucie jeden na drugiego, obniżanie jego autorytetu, podkopywanie dołków jeden pod drugim to jedno z główngch zajęć niektórych księży. Swojego brata w wierze wziąć zgnieść. WSTYD !
@abkabk9792 жыл бұрын
Ja nie odczułam z przekazu księdza żadnego 'szczucia'. Długie lata słuchałam też o.Adama - wiele mnie nauczył. W ostatnich 3 latach coś jednak się z nim stało - potrzebuje modlitwy 🙏 i modlę się za niego. O.Remigiusz podobnie - uskutecznia głównie radosną ewangelizację. Niestety, nie ma się z czego cieszyć bo trzeba walczyć o dusze. Czasy się finalizują i nie można tego wspierać. Jak wiemy z wielu przekazów świętych i mistyków wynika że ⅔ludzi zmieża na potępienie czyli dla ⅔ Ofiara Pana Jezusa była daremna. To właśnie było i jest ciągle największym cierpieniem Boga. Sprawa jest więc poważna a "radosne podrygi" na Mszy Świętej są bardzo nie na miejscu.
@aleksaf.10063 жыл бұрын
Liturgia w takiej oprawie jest teatralna .Mnie nie przeszkadza odprawianie liturgii przez A .Szustaka .pokazany fragment w czasach pandemii .Bardzo dobrze że jest bliski kontakt z kapłanem a przez niego z Bogiem.
@johannesfungo79323 жыл бұрын
Czy można prosić o dokładniejsze tłumaczenie sensu, gestów i treści obrzędów Mszy w rycie rzymskim? Jest to szczególnie ważne, aby ją umiłować. Tutaj trochę tego zabrakło - właściwie pełne skupienie poszło na nadużycia w Mszy Kościoła Nowego Adwentu.
@javelinax47733 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/r369cqtperykqrc
@piotr.piwowar3 жыл бұрын
oj / chyba ktoś tu fakty nagina Szanowny Księże / to co zaprezentowane zostało w 6:27 to nie jest ani rozpoczęcie Mszy św., ani jej część - każdy kto poświęci chwilę, aby odwiedzić kanał "Mocni W Duchu Dzieciom" łatwo się o tym przekona.... :(
@michacyran36422 жыл бұрын
Nie "Jak oni odprawiają", lecz "Co oni wyprawiają?"
@dorotabanach59207 ай бұрын
U nas w kościele na mszy sw dla dzieci są 3duze misie,są po to żeby dzieci przychodzily ,uważam że to nienormalne .i na Wielkanoc pod ołtarzem kurczaki pisklęta z karma i woda .proszę mi odpowiedzieć co to jest?