Masz swietny styl tłumaczenia, pelen spokoju ktory udziela sie odbiorcy. :)
@c090890 Жыл бұрын
Wszystko jest konkretnie i bez wodolejstwa. Polecam.
@hanskloss880410 ай бұрын
Swietny film
@tmfmikro10 ай бұрын
Z ust Hansa Klosa to miod😁
@IKPELAN Жыл бұрын
OK ale prędkość odtwarzania ustawiłem sobie na 0.75 mój procesor nie przyjmuje tak szybko tyle danych. ;-)
@MrTN_1024 Жыл бұрын
Super :)
@msalamon Жыл бұрын
Kolejny dobry materiał 👌 lubię to!
@andrzej211119 ай бұрын
Super wytłumaczone.
5 ай бұрын
Mała uwaga, ale rodząca duże konsekwencje u początkujących. Definiujesz F_CPU na potrzeby niniejszej demonstracji. Wierz mi, że wielu adeptów od teko każdy projekt zacznie 🙂Lepiej zawsze parę sekund wykładu poświęcić na pokazanie, gdzie to powinno się robić w Microchip Studio i dlaczego.
@tmfmikro5 ай бұрын
To prawda, najlepiej zdefiniować F_CPU globalnie.
@MikuniaPikunia Жыл бұрын
Nie mam Curiosity Nano Atmega4809, ale w innych które mam np. AVR128DB48, XplainedMini 328PB lub XplainedMini Tiny817 żeby korzystać z wbudowanego CDC to trzeba dać znać debugger`owi że ma być mostem poprzez ustawienie terminalem sygnału DTR. Jest to wprost napisane w instrukcjach do tych płytek. Dlatego zaciekawiło mnie, że Tobie to chodzi w tym terminalu bez tego :D Pozdrawiam.
@tmfmikro Жыл бұрын
Bo to jest domyślny stan DTR. Dlatego domyśłnie UART over USB działa i działa niezależnie od debuggera. Jeśli chciałbyś go wyłączyć to trzeba deaktywować DTR. Ale to wymaga zazwyczaj celowego działania.
@MikuniaPikunia Жыл бұрын
@@tmfmikro Nie będę się upierał :D Sprawdziłem Realterm i są faktycznie włączone na karcie Pins, ale w pozostałych terminalach typu Hercules, HTerm, PUTTY i w każdym innym który kiedyś widziałem to chyba nie był stan domyślny :D To może być hint dla użytkowników przy braku komunikacji.
@yeeezooo Жыл бұрын
odcinek i tłumaczenie złoto czekam na więcej 😀
@TheDSOS Жыл бұрын
Witam jeżeli mam urządzenie które ma na zewnątrz uart to jest łatwa możliwość zgrania softu i wgranie od innego urządzenia ? Uklad w urzadzeniu to EFM32TG11B320F128GQ64
@tmfmikro Жыл бұрын
Zwykle nie ma.
@TheDSOS Жыл бұрын
@@tmfmikro łatwego nie ale czy da się to zrobić? Myślę czy nie dać komuś bardziej ogarnietemu aby skopiował mi "soft" z jednego urządzenia i wgrał do drugiego tylko nie wiem czy jest to fizycznie możliwe.
@tmfmikro Жыл бұрын
@@TheDSOS zależy od urządzenia. W komercyjnych praktycznie zawsze producent to blokuje
@qbi-wan8 ай бұрын
Etap z napięciami jest dla mnie niejasny. Czyli mamy MIKROKONTROLER, czyli urządzenie które docelowo programujemy i przejściówkę, czyli USB z jednej strony i Rxd, Txd, GND z drugiej. Czego musimy znać napięcie żeby co nam się nie spaliło i co kupić żeby najlepiej obejść ten problem całkowicie?
@tmfmikro8 ай бұрын
Napięcie z przejściówki musi być takie samo jak układu do którego ja podłączasz. Wiele przejściówek ma możliwość zmiany napięcia lub użycie napięcia zewnętrznego z układu do którego to podłączasz. Zwykle są do tego odpowiednie zworki. Najlepiej sprawdzić schemat przejściówki.
@qbi-wan8 ай бұрын
Dzięki za błyskawiczna odpowiedź 👌🏻 Nie mam schematu, czaję się na zakup modułu audio bluetooth. W ofercie 2 razy jest powtórzone "zasilanie: od 3,7V DC do 5V DC. W takim razie szukam konwertera pracującego w jednym z tych napięć, lub obsługującego oba, tak? Napięcie na USB nie ma znaczenia w tym wypadku - tak to rozumiem teraz.
@tmfmikro8 ай бұрын
@@qbi-wan zależy od konwertera. Niektóre biorą wprost 5V z USB, inne mają jeszcze wbudowane LDO dające 3,3V, jeszcze inne mają większe możliwości regulacji. Ale jak masz urządzenie tolerujące 5V to chyba wszystkie konwertery z tym zadziałają.
@jankes2k1782 ай бұрын
Fajny film tylko przyczepiłbym się do wymowy "curiosity" mnie to osobiście irytuje.
@dmckrk Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo fajnie zebrany materiał, chociaż ja zazwyczaj jednak korzystam już z gotowców i tylko konfiguruję parametry, a i to z drugiego końca zakresu bo z baud rate w M, relatywnie nowy CH343 ma do 6M. Na jednej z typów płytek natrafiłem na dziwny problem, UART działa w porządku jako dodatkowa konsola, piny RX, TX i GND, do tego na płytce diody odbierania i wysyłania. Wszystko działa, ale prędzej czy później zawsze był zwis. Któregoś dnia zauważyłem, że przy braku zasilania płytki diody lekko się żarzą, odłączyłem wszystkie trzy piny i okazało się to źródłem problemu. Testowane kilka interfejsów zarówno ftdi jak i ch340 czy nawet ch343 jak i samych płytek. Skąd to napięcie na diodach?
@tmfmikro Жыл бұрын
Pasożytnicze zasilanie z pinu tx?
@dmckrk Жыл бұрын
@@tmfmikrono coś puszcza niestety. I niestety ma to wpływ na stabilność. Widać jak płytka nie ma zasilania. Szkoda bo UART to fajna konsola do pracy.
@jarekt.4523 Жыл бұрын
Jestem bardzo zainteresowany przykładem obsługi UARTa za pomocą przerwań mikrokontrolera 4809 a jeszcze lepiej któregoś z nowszych AVR serii Dx
@tmfmikro Жыл бұрын
AVR Dx mają system przerwań podobny do xmega, tylko dwupoziomowy. Wrzuciłem temat na moją to do list
@tmfmikro Жыл бұрын
No i jest o przerwaniach UART: kzbin.info/www/bejne/roW1d4qngdmiq5Y
@Kaczakat Жыл бұрын
I bardzo dobrze, że współczesne komputery nie mają RS232, bo w świecie mikrokontrolerów też nie jest popularny, a po tym wstępie, ktoś mógłby pomyśleć, że można podłączyć Avrka do portu COM RS232.
@tmfmikro Жыл бұрын
Dlatego lepiej najpierw dojść do końca, a potem działać. W kilku miejscach wyraźnie zaznaczyłem, że tak to nie zadziała.