DLP [RS Elektronika]

  Рет қаралды 37,687

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

W ostatnim odcinku serii o wyświetlaczach, kilka słów, o technologii DLP.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 57
@piotr410
@piotr410 6 жыл бұрын
Chętnie obejrzałbym film z naprawy tego projektora.
@tymekboj
@tymekboj 2 жыл бұрын
Bogu dziękuję za ten kanał
@atlantisrydultowy
@atlantisrydultowy 4 жыл бұрын
Nie jestem elektronikiem ale lubię posłuchać..... Super.
@stefanendrju8191
@stefanendrju8191 6 жыл бұрын
Bardzo krótko i treściwie opowiedziane. Brakuje natomiast informacji jak lusterko powoduje zmianę jasności piksela, bo na razie wynika, że daje tylko 2 sygnały: 0 i 1, czyli ilość kolorów na ekranie to parę sztuk a nie miliony. Ważną zaletą DLP jest jasność, którą można osiągnąć - jak kolega wcześniej napisał "czy przypadkiem nie są jaśniejsze od LCD" - i są, i nie są. Ze względu na chłodzenie całości i brak filtrów ograniczających przepływ jak w LCD można wydusić z DLP większą jasność. Problemem DLP jest również często trudność z osiągnięciem prawidłowego koloru żółtego (a czasem i zielonego) ale to wiele firm stara się obejść poprzez dołożenie na kole innych barw. Pojawiły się ostatnio modele, gdzie nie ma jednego punktowego źródła światła (typu żarówka/dioda/laser) a zastępuje to prostokątny panel LED o sporej mocy i inna optyka. Taki panel może mieć np. 20-40W (z dobrym chłodzeniem nawet i więcej). W przypadku projektorów laserowych (jeśli dobrze pamiętam casio) są kolory czerwony i niebieski (laserowo) a barwa zielona jest generowana przez kryształ/luminofor na który pada światło niebieskiego lasera. Minusem tej technologii jest kiepskie odwzorowanie kolorów (zwłaszcza zielonego i żółtego) ale wielkim plusem - mniejsze rozmiary, mniejsze chłodzenie itd.
@maciejsowikowski746
@maciejsowikowski746 6 жыл бұрын
Wszystko zależy od klasy projektora. Od wielu lat pracuję z urządzeniami profesjonalnymi i z moich doświadczeń najlepszą jakość oferują urządzenia firm: EIKI, Christi, Barco, Epson. Ostatnio pracuję na laserowym Epsonie i muszę przyznać, że jakość obrazu jest fenomenalna. Praktycznie nie do odróżnienia od dobrej klasy TV. Wadą jest cena - 17 000 zł. Niestety, za pieniądze poniżej 10 000 zł nie da się kupić projektora, który miałby dobrą jakość obrazu.
@GulczTech
@GulczTech 2 жыл бұрын
Kupilem z dwa lata temu w ciemno na pchlim targu Acer x1213. Uszkodzony DMD. Teraz nabrało mocy urzędowej i zamówiłem uklad. :)
@spyoncross
@spyoncross 6 жыл бұрын
Ten zepsuty projektor to tak na prawdę projection design model F32, jak jest martwy to jest duża szansa, że pomoże wgranie nowego softu, można też za pomocą złącza RS232 sprawdzić kody błędów i na ich podstawie sprawdzić co się dzieje z urządzeniem.
@janjanowski2891
@janjanowski2891 6 жыл бұрын
Cieszę się że mogłem dać tysięczną "łapę w górę" - wszystkie filmy bardzo ciekawe - zawsze oglądam z ogromnym zaciekawieniem i uwagą . Pozdrowienia
@Leech782
@Leech782 6 жыл бұрын
Po kupnie projektora DLP efekt tęczy mnie trochę irytował, ale to dlatego, że zamiast skupić się na filmie skupiałem się na tym efekcie ;) Teraz już tego nie widzę, bo po prostu o tym nie myślę. Ciekawe są też ceny projektorów ok. 10-letnich. Swojego kupiłem za 150zł, a w dniu premiery kosztował 13 000 $ (projectiondesign f1+)
@PwewX460
@PwewX460 4 жыл бұрын
Mam już od 4 lat projektor DLP BenQ W1070 FullHD świetny ma obraz, Nigdy nie zauważyłem efektu tęczy. PS jednak najlepszą jakość obrazu przeważnie maja Lcos, Sony i JVC to inny poziom projektora Też cena od 10tyś się zaczyna
@WhiteMatrix1
@WhiteMatrix1 6 жыл бұрын
Ciekawe, ciekawe...
@logistick126
@logistick126 6 жыл бұрын
Mam nadzieję, że będzie film z naprawy tego projektora.
@marcinwiecek9968
@marcinwiecek9968 6 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@charl3s
@charl3s 6 жыл бұрын
Może film o ekranach dotykowych?
@dariusz9980
@dariusz9980 6 жыл бұрын
Prosze zrobic cos o 3D czyli obraz 3D jak to dziala itp. oraz obraz z 2D do 3D dziekuje i pozdrawiam.
@GourangaPL
@GourangaPL 6 жыл бұрын
Super materiał, wcześniej nie słyszałem o DLP. A skoro już zostały wspomniane okulary VR, a jesteśmy w cyklu odcinków o wyświetlaczach to może jakiś krótki materiał poświęcony właśnie takim sprzętom? W końcu nie wszystkie są w DLP, a od pierwszych prób minęło co najmniej 20 lat. Może bym się też dowiedział, że istnieją jakieś okulary VR, w których bym to VR widział, bo próbowałem wielu włącznie z Oculus Rift i na moich oczach to nie chce działać.
@pulawizja
@pulawizja 4 жыл бұрын
Można też dać temat - urządzenie może niszowe - jak działa pistolet do gier wideo, taki którym się strzelało do kaczek w grach typu Nintendo czy Pegasus. Zasada działania jest prosta, ale ciekawy jest fakt, że na wyświetlaczach różnego typu działał lub niedziałał. Często trudno było się połapać dlaczego tak jest. Dzisiaj żeby sobie pograć w kaczki musiałem szukać w piwnicy telewizora kineskopowego, bo na nowej technologii nie działa pistolet.
@TheSt4szek
@TheSt4szek 6 жыл бұрын
MEMSy! Krzemowe struktury z napylonymi warstwami metalicznymi odbijającymi światło. Rzeczywiście, pochylanie się lusterek jest realizowane poprzez elektrostatykę. Ba! wykorzystanie małej ilości lusterek pozwala narysować wiele punktów na ekranie. Teoretycznie jedno lusterko może "malować" na ekranie o ogromnej powierzchni. Ilość zależy od szybkości np lasera który oświetla lusterko i szybkości poruszania lusterka!
@przemekbundy
@przemekbundy 6 жыл бұрын
moze jakis ciekawy filmik o mostku wheastona lub mostku kelvina.
@maniekf2305
@maniekf2305 6 жыл бұрын
Układy tego typu mają małą wadę. - Żywotność, która wynosi kilka tysięcy godzin. Możemy spotkać projektory w którym lampa jest projektowana na 2 tys godzin, a układ DLP na 4 tys.
@artissound970
@artissound970 6 жыл бұрын
Żywotność DLP jest i tak znacznie większa, niż tanich LCD, w których filtry polaryzacyjne wypalają się już podczas pracy 1 lampy.
@michamaj8568
@michamaj8568 5 жыл бұрын
@@artissound970 Możliwe. Ja mam projektor HC3800 już 8lat w tym momencie wymieniam już 3cią lampę ponad 12000h użytkowania i złego słowa powiedzieć nie mogę. Wielkie dzięki dla autora za wyjaśnienie na czym ta technologia polega, zawsze mnie to interesowało.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 6 жыл бұрын
Dostałem w spadku do naprawy projektor DLP jak bym sobie zrobił to byłby mój . Niestety , nie wiem co się stało z nim wcześniej ,ale cała elektronika sie usmażyła :( Było tam zastosowane już to lepsze koło kolorów z dodatkowym żółtym .
@Kanga1974
@Kanga1974 6 жыл бұрын
Od wielu juz lat mam projektor do kina domowego Infocus wlasnie z dlp i na szczescie nie widze efektu teczy.
@piotrf7648
@piotrf7648 6 жыл бұрын
LAMPY BŁYSKOWE, JEDEN ODCINEK BY SIE PRZYDAL.To ciekawy temat napewno.
@mchl_-sw5ii
@mchl_-sw5ii 6 жыл бұрын
Zrób odcinek o trójfazowce
@polishconnoisseur8121
@polishconnoisseur8121 5 жыл бұрын
czy to jest ta sama technologia co byłą w gameboyach color ?
@michalbugajski
@michalbugajski 6 жыл бұрын
Będzie kiedyś sensor CMOS? :(
@grzes73hej
@grzes73hej 6 жыл бұрын
ciekawy odcinek. A przy okazji miałem na warsztacie projektor DLP z trzema modułami i jeden z nich - czerwony wyglądał jak rozlany od dołu. Na ekranie wyglądało to jak plama z atramentu. Pytanie, czy da się jakoś te moduły regenerować czy tylko do wymiany? Koszt niestety dość wysoki. Zaciekawiły mnie też laserowe odtwarzacze a mianowicie jaki laser tam jest użyty? przecież laser generuje światło monochromatyczne. Czy może są to trzy lasery RGB? Czy może jest coś o czym nie wiem - białe lasery??? Słyszałem też o światłach laserowych w samochodach. Może coś bliżej na ten temat? Pozdrawiam cieplutko.
@grzes73hej
@grzes73hej 6 жыл бұрын
Ok już się dowiedziałem w czym rzecz. Laser jest niebieski i pada na luminofor powodując białe światło. Zupełnie jak w białych diodach LED. Ot ciekawostka :)
@krisbeee7529
@krisbeee7529 6 жыл бұрын
Takiego rozwiązania to nie widziałem, kto coś takiego stosuje. W tanich projektorach potrafią stosować koło barwne z naniesionymi fosforami, które z niebieskiego lasera produkują światło zielone i czerwone, nie białe, bo to nie ma sensu. Drogie projektory, to 3 lasery RGB i 3 matryce DMD. Chyba nic lepszego w technologii projekcji już nie da rady opracować.
@abscissaempathy7881
@abscissaempathy7881 6 жыл бұрын
A teraz plazmowe ekrany ? Pls
@ibreathetires4321
@ibreathetires4321 6 жыл бұрын
Akurat dziś miałem o projektorach tego typu na lekcji
@as073
@as073 5 жыл бұрын
Udało się naprawić?
@mateo8945
@mateo8945 6 жыл бұрын
Jaki masz mikrofon ?
@art-remii6473
@art-remii6473 6 жыл бұрын
Fajne są projektory laserowe
@SubstratyPL
@SubstratyPL 6 жыл бұрын
@@krisu9127 Mogę prosić o jakąś argumentację ? Zakupiłem taki jeden i jestem mile zaskoczony
@panDyletant
@panDyletant 6 жыл бұрын
Tego w ogóle nie znałem. Człowiek rodzi się głupi, uczy się przez całe życie i umiera głupi :)
@krynglak
@krynglak 6 жыл бұрын
:) też widzę tą tęczę ale tylko w momencie poruszania wzrokiem ale nie przeszkadza mi to bardzo. Jaka moc tego sprzętu i ile lumenów?
@robsonicam
@robsonicam 6 жыл бұрын
O kurde! To przyszlosc telewizorow 3d bez okularow!
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 6 жыл бұрын
Witam zostawiam pierdoły 👍 Pozdrawiam z Olkusza 🙋
@karolborys804
@karolborys804 6 жыл бұрын
A czy to przypadkiem nie jest główna zaleta DLP, że mają jaśniejszy obraz od LCD, bo światło nie musi przez nic przechodzić, a w związku z tym nie jest przez nic zatrzymywane jak to jest w przypadku projektorów LCD?
@RSElektronika
@RSElektronika 6 жыл бұрын
Przypadkiem nie.
@krisbeee7529
@krisbeee7529 6 жыл бұрын
Właściwie dość trudno stwierdzić, w DLP obraz musi być wygaszany na czas przejścia koła barwnego/przełączania źródła RGB (tu już dość krótko). LCD świecić może cały czas ale na dzień dobry filtr polaryzacyjny zjada >50% światła dostarczonego z lampy. Jeśli bym miał obstawiać jasność DLP a LCD z tej samej mocy to raczej postawił bym na DLP. Ale jest coś jeszcze, projektory dużej mocy (np kinowe) produkuje się tylko w technice DLP z bardzo prozaicznej przyczyny, matryca LCD musi pochłoną całe światło kiedy obraz ma być czarny. Nie da się tego zrobić przy rozsądnych wymiarach, no można by jeszcze próbować chłodzić ją zanurzając w cieczy, ale było by to zbyt skomplikowane, nie wspominając już o odstępach pomiędzy pixelami w LCD.
@tomeq4
@tomeq4 6 жыл бұрын
Czy usterka nie są napędzane siłownikami piezoelektrycznymi?
@RSElektronika
@RSElektronika 6 жыл бұрын
Krisu Ostrzegam, jeszcze jedno takie obrażanie, a usuwam komentarz.
@smykutech5461
@smykutech5461 6 жыл бұрын
Jak się patrzy (i rusza oczami) na obraz z normalnego projektora to też widać tęcze. Chyba że mają matrycę DLP.
@danasd87
@danasd87 6 жыл бұрын
Jak to ostatnim, a wyświetlacze plazmowe?
@alantomczak517
@alantomczak517 6 жыл бұрын
Mi tam dlp kojarzy się z drukarkami 3D albo raczej ich technologii :p
@jankowalski6208
@jankowalski6208 4 жыл бұрын
2:00 stąd już o krok od czipowania ludzi
@witulo1
@witulo1 6 жыл бұрын
na szczęście należę do tej lepszej połowy, która nie widzi efektu tęczy
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 6 жыл бұрын
Raczej lampa Metalo Halogenkowa nie halogenowa
@RSElektronika
@RSElektronika 6 жыл бұрын
Od dzisiaj będę pamiętał że mam w łazience lampy Metalo Halogenkowe - nie takie zwykłe halogeny...
@asxsnlol5703
@asxsnlol5703 6 жыл бұрын
Myślałem że miałeś namyśli żarówkę halogenową bo chyba takich się nie stosuje w projektorach. Jeżeli coś to w większych są Lampy Metalohalogenkowe wyładowcze :)
@RSElektronika
@RSElektronika 6 жыл бұрын
Kabel AsXSn Gaming Stosuje się, a raczej stosowało się, zwykłe lampy halogenowe w mniejszych projektorach, nie tylko DLP.
@piotrc966
@piotrc966 6 жыл бұрын
Dobrze napisał. W projektorach stosuje się lampy wyładowcze.
@michakapuscinski7772
@michakapuscinski7772 4 жыл бұрын
Ja tęczy nie widzę.
Kineskopy [RS Elektronika] #120
21:49
RS Elektronika
Рет қаралды 87 М.
Anteny [RS Elektronika] #100
21:48
RS Elektronika
Рет қаралды 184 М.
这三姐弟太会藏了!#小丑#天使#路飞#家庭#搞笑
00:24
家庭搞笑日记
Рет қаралды 123 МЛН
Je peux le faire
00:13
Daniil le Russe
Рет қаралды 19 МЛН
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 7 МЛН
OLED [RS Elektronika] #118
13:28
RS Elektronika
Рет қаралды 113 М.
DLP & LCD & Laser PROJECTOR - How They Work + TEARDOWN
13:25
Electronoobs
Рет қаралды 382 М.
Germanowa gra telewizyjna- prototyp
0:51
Aleksander Zawada
Рет қаралды 3,5 М.
How 3 Phase Power works: why 3 phases?
14:41
The Engineering Mindset
Рет қаралды 923 М.
E - papier [RS Elektronika] #119
14:05
RS Elektronika
Рет қаралды 50 М.
Magistrala "I kwadrat ce" [RS Elektronika] #179
19:51
RS Elektronika
Рет қаралды 52 М.
Memrystory [RS Elektronika]#94
9:28
RS Elektronika
Рет қаралды 45 М.
Pamięci ferrytowe [RS Elektronika] #245
26:53
RS Elektronika
Рет қаралды 56 М.
Dlaczego prąd "kopie"?[RS Elektronika] #127
21:34
RS Elektronika
Рет қаралды 182 М.
Magistrala PCI [RS Elektronika] #249
23:03
RS Elektronika
Рет қаралды 43 М.
PlayStation 5 Pro Console - Reveal Trailer
1:05
PlayStation
Рет қаралды 2,3 МЛН
... #android #smartphone #error
0:16
Errorswerty
Рет қаралды 470 М.