Köszönöm a megosztott információt amit nagyon hasznosnak találtam, és ahogyan azt korábban már említettem várom a könyvedet. További sikereket.
@nepazarolj6 жыл бұрын
Köszönöm! :-)
@tiborfajka91846 жыл бұрын
Üdvözlöm Tisztelt László , minden vályogházzal kapcsolatos videoját követem nagyon tanulságosak ,, én most jelen esetben a nyilászárókhoz szeretnék hozzászólni,, milyen is legyen ,, jelenleg én is egy vályogház teljes felujjításában vagyok ,, ahogy ön is említette elég komlex dolog , én asztalos vagyok és semmiképpen sem tudom elképzelni , a saját vályogházam müanyag a ablakokkal ,, a müanyag nekem nem illik 50 ..60 éves vályogházba inkább festem 5 évente ,, nagyon idöálló vízbázisú felületkezelö anyagokat lehet manapság alkalmazni,, minimális természetes szellözést lehet biztosítani pl ,,alul vagy felül el lehet távolitani a szigetelö gumi profilt valamelyest szellözik , és nem fog penészedni ,, de azért a höszigetelése megmarad , abban teljesen igaza van , hogy ne durjuk , furjuk faragjuk a vályogházat , ne probáljuk telepakolni , üvegfeluletekel ,hogy nagyobb fény legyen ,, mert hidegebb ill melegebb is lesz ,,, Varom a további videokat , sok sikert , Tisztelettel Fajka Tibor , Dublin Ireland ,
@nepazarolj6 жыл бұрын
Kedves Tibor! Köszönöm a szakmabeli hozzászólását ilyen messzi távolból, egyet értek Önnel!
@sirkokrisz6 жыл бұрын
Gyönyörűek azok a tavak :)
@zoltanbalogh13156 жыл бұрын
Jó kis videó volt Laci , köszi
@nepazarolj6 жыл бұрын
Én is köszönöm, hogy nézitek! :-)
@Thejano19986 жыл бұрын
Köszi szépen. :)
@aronnagy753 жыл бұрын
Szia Laci, ha jól értem, akkor ugyan úgy megfelel egy vályogházba a műanyag nyílászáró? Kell valamire még figyelni, hogy ne párásodjon az ablak /fal ne kezdjen penészesedni? Ablak/fal közé kell valamit tenni ami szellőzteti vagy sima purhab köré és ennyi?
@shoichikawasi6 жыл бұрын
Kedves László! Említette néhány videóban, hogy van légáteresztő aljzat kiegyenlítő. Vályogfödémre milyen terméket ajánlana? Néhány helyen van régebbi egérlyuk, és van ahol kicsit jobban kopott a födém, ezek javítására gondoltam. Köszönöm a válaszát!
@nepazarolj6 жыл бұрын
Az aljzatkiegyenlítő, amit én használtam, az átszivárogtatja, átengedi a nedvességet. Így persze valószínűleg a levegőt is, ám ez nem biztosa. A nedvességet azt igen. :-) Ám ez is csak az én nagyon kis rétegvastagságomnál. Vályogfödémre én csak vályogot vagy agyag-homok keverékét javaslom, esetleg üvegdarabokkal az egerek ellen.
@shoichikawasi6 жыл бұрын
Lukács László - Az élet iskolája László, nagyon köszönöm! :) Kíváncsian nézem mindig a video bejegyzéseit. Nagyon hasznosak.
@ThePupaak3 жыл бұрын
Kedves László! Házvásárlás előtt állunk és ráfüggtem a videóira.. sokat tanulok belőlük, viszont a szőnyeggel kapcsolatban kérdezem, hogy találkoztam már bambusz"szőnyeggel" , aminek vékony filcszerű alja van csak, az sem jó a cementlapra??
@nepazarolj3 жыл бұрын
A sima filc szőnyeg, amit alátét szőnyegnek szoktak használni az a jó. Nem kell semmi bambusz varázslat, mert minden, ami fékezi a nedvesség útját az nem jó. :-)
@pali4866 жыл бұрын
A mi házunk nem vályogtéglából van hanem sárfalból vagy vert falból (nem tudom pontosan melyik), már több mint egy éve hogy fel lett újítva a ház és mindenhova műanyag nyílászáró került még a bejárati ajtó is az. Mivel a régi nyílászárók nagyon rossz állapotban voltak ezért azok tokostól ki lettek szedve és mivel áthidaló csak úgy volt mindenhol hogy régen a téglából boltívet raktak, ezért az alá bekerültek a rendes vasbeton áthidalók is. Nyilván ha valaki mindenképp új nyílászárót akar nagy bontás nélkül, én azt javaslom hogy hagyja bent a régi nyílászáró tokját és abba építse bele az új nyílászárót ami ha műanyag akkor még a régi tok színéhez is passzol (feltéve ha fehérre volt festve) és nem fog elütni tőle. Tapasztalatom az hogy ha ügyelünk hogy mindig meglegyen a kellő légcsere akkor abszolút nem párásodik illetve penészedik a fal, pedig belül diszperziós festékkel lett festve minden helység. Szellőztetni úgy szoktam hogy reggel mindenhol résszellőző állásba fordítom a kilincseket (a bukó és a nyitott állás között 45 fokban) és csak este fele amikor begyújtok akkor zárom vissza, így nem is hűl ki a ház és mégis jut be friss levegő illetve az elhasznált párás levegő el tud távozni. Régebben én is hallottam a vályogház és műanyag ablak párosításáról szóló rémtörténetekről de én megcáfolnám ezeket a mende-mondákat továbbá a vályogfal és a műanyag nyílászárók együttes remek hangszigetelése miatt is jó választásnak tartom ráadásul most már olcsóbbak a fa nyílászáróknál ami ugyancsak nem egy utolsó szempont.
@nepazarolj6 жыл бұрын
Kedves Pali! Köszönöm, hogy hozzászólt a videóhoz. Bízom benne, hogy a betonáthidalókhoz került a hőhíd elleni szigetelés is, mert ez van, hogy kimaradt, főleg a 80-as évek házainál. Nos, nem fogom a kályhától kezdeni, mert a többi videómban azért már ott a lényeg. Abban az esetben, ha Ön diszperziós festékkel festett, természetesen nem lesz magas a páratartalom, amennyiben az üzemi pára, vagyis, amit a tevékenységünk közben termelünk az nem magas, vagy ki van szellőztetve rendszeresen pl. résszellőző állásban. Ám, ha résszellőzőre tesszük az egyébként jól szigetelő ablakunkat, akkor hasonló lesz a hatásfok ilyenkor, mint ha a régi ablakok maradtak volna. Nos tudom, hogy nem esik jól, ha valaki beleokoskodik azokba a dolgokba, amit mi magunk jónak tartunk és alkalmaztunk már a házunkban, kérem ne is vegye a szavaimat magára, nem célom megingatni az erős hitben, hogy mindaz, amit létrehoztak működik. Ám sajnos ez egyszerű fizika és, ha nincs a háznak jó vízszintes szigetelése, akkor biztosan érkezik mind a falakba, mind a padló felől nedvesség. a felújítás előtt sokszor szárazak a falak ezért is ajánlják a festők a diszperzitet. Addig a fal el tudta párologtatni látható nedvesedés nélkül az érkező vizet, ám a festés után már nem fogja. :-( Nos mivel a festék nem engedi át a nedvességet, így természetesen nem lesz magas a páratartalom sem a szobákban. Így nem is lesz penész műanyag ablak körül, stb. Persze sorolhatnám még hosszasan az információkat, ám Önt valószínűleg nem tudnám eltántorítani a saját igazától. Én el is fogadom ezt. A javaslat, hogy tegyük bele a régi tokozásba az új ablakot, picit olyan, mint az autónál a rozsdára ráfújni a szép új színt. A régi tokot nem tudhatjuk milyen állapotban van a nem látható helyeken és milyen állapotban lesz, ha azt bent hagyjuk megfosztva a funkciójától. Vagyis nagy az esély, hogy elkorhad, károsodik a műanyag ablak 20-30 évnyi élettartama alatt. Ezért nem ismerek olyan ablakost, aki jó szívvel ajánlaná ezt a megoldást, olyat viszont igen, aki egyenesen ellenzi. Sajnos az általam említett hibák következményei csak 4-5 esetenként 10 év múlva válnak láthatóvá, mikor már a diszperziós festéken is átszivárog a víz, vagy ledobja a festéket. Ám ilyenkor már sajnos sokszor késő és nincs lehetőség a kiszárításra. Még egyszer, kérem nézze el nekem, a leírtakat, én békével és elfogadással írtam mindezt! Tisztelettel: Lukács László
@pali4866 жыл бұрын
Kedves László! Köszönöm hogy elolvasta a kis beszámolómat :). Nincs szándèkomban megharagudni vagy megsèrtődni hisz mindent a legnagyobb jóindulattal ìrta, köszönöm az èszrevèteleit ès hogy megosztotta saját tapasztalatát, vèlemènyèt. Bìzom benne hogy hosszùtávon sem lesz semmilyen káros következménye az általam eszközölt átalakìtásnak. A règi tokba törtènő be èpìtèst azèrt javasoltam mert règen dolgoztam egy neves műanyag nyìlászárókat be èpìtő vállalkozónál ès ott sok helyen alkalmaztuk azt a megoldást, persze elfogadom a kritikát de akkor mèg az eljárás ujdonsága miatt nem hallottunk negatìv visszajelzèst. Csak ìgy tovább ès várom a következő videókat :) !!!
@nepazarolj6 жыл бұрын
Rendben! :-)
@MrCluin6 жыл бұрын
A mai ablakokon már van "légzőnyílás".Sokszor a szakik hozzáértésén múlik hogy ezek a "nyílások" el vannak tömve.Sokszor elvakolják vagy rászigetelnek s ezzel meg is ölték a jól működő szellőztetést. :S
@nepazarolj6 жыл бұрын
Nos nem tudom mire gondolsz. Az alsó kis résekre a "kereten", lent? Ezekbe szoktak kis műanyag "dugócskákat" is helyezni.
@legjobbakona85336 жыл бұрын
Azért amiket megtöltöttél "üvegek" igen csak pet-palack kinézetük volt ..
@nepazarolj6 жыл бұрын
Igen, az üvegből készültek jobbak lennének, ám nagyon sérülékenyek, ezért a kompromisszum. Tudom, hogy a fehér kannák a köztudatban jobbak, ám ezeket a kannákat cserélni kell, nem szabad megvárni míg az üledék már kiül a falukra. A fehér kannák pedig nem olcsóak. Amúgy ezek a kannák szerintem azért jobbak, mint a vékonyabb társaik. :-)
@retrobudapest6 жыл бұрын
Nem biztos hogy jó dolog egész életedben vasas vizet inni. Én deszt vizet iszok és müanyaggal nem érintkezik.
@nepazarolj6 жыл бұрын
Érdemes váltogatni a beszerzési forrásokat . Mi is ezt tesszük. Szerintem a legveszélyesebb, ha évekig egy helyről hordják a vizet, mert azonos az összetétele. Nem is a hiányzó anyagokkal van a baj, hanem azokkal, mik túlsúlyban vannak. Így pl. az általad is említett vassal. Már én is régóta kacérkodom a gondolattal. hogy desztillálok magamnak vizet. Most nyáron lehetne is napkollektor csővel ingyen. lehet össze is hozom. :-)
@retrobudapest6 жыл бұрын
A napkollektor csövest nem értem, szerintem nem lesz steril a nagy felületek miatt . Én nem kockáztatnék. Ebayen már profi 4l es gépeket kapsz 30e Ft ért , saválló felületekkel belül . Potom összeg a lepárlás hálózati árammal 1 l kb 25Ft ba kerül . Vagy ha van egy 1Kw os napelemed akkor nyáron ingyen megvan mert 750W os a gép és csak 3-4 órát fogod járatni. Ég és föld minden más vízhez képest, két hét alatt rászoksz és már nem tudsz meginni semmilyen kútvizet ,felerősíti az ízérzékelést és gusztustalannak fogsz érezni minden más vizet. Ez a kockázata.
@nepazarolj6 жыл бұрын
Értem. Pálinkafőző nem megfelelő erre? Az van a családban. Ha megtennéd, megkösszönném ha küldenél nekem egy linket egy ilyen készülékhez az e-bayről ide: valyogdoktor@gmail.com Köszönöm!
@retrobudapest6 жыл бұрын
Nem tudom milyen azzal de ha rézből van akkor szerintem nem jó mert átveheti a réz ízt ,másik hogy hogy automatizálsz egy gáz üzemű lefőzést , és nem baj hogy levízkövesedik a pálinkafőződ? . Amit küldök ott már minden gőzzel érintkező rész nemesacélból van .Mivel elektromos magától kikapcsol ha végzett .
@nepazarolj6 жыл бұрын
köszönöm!
@madrian_hello6 жыл бұрын
Laci, ami vicc, hogy az uszadékfát sem lehet hazavinni.
@nepazarolj6 жыл бұрын
:-) Értem én a környezet barátságot, ám van, hogy egyes dolgokkal pont ezt köpik szembe. Mint pl. a "meghalt" kidőlt fákat összeszedni szerintem továbbra is kevésbé káros, mint élőket kivágni. A fák nem a talajból felvett tápanyagtól gyarapodnak, hanem a levegőből megkötött temérdek széndioxidtól, amiből a szenet beépítik magukba az oxigént bepumpálják a levegőnkbe. A halott fa már nem teszi ezt, ám élő, ha nagy, akár 100 kg-ot is gyarapodik a széndioxidból évente! Egy embernek, ha nem fűt és nincs autója, legalább 100 fa oxigénjére van szüksége. Ezért pártolnám azt, hogy mindenki ültessen élete során minimum 100 fát.