But can you solve this in less than ten minutes ....? I bought some grade A goose eggs for $7 for four and some grade B goose eggs at $9 for six. If the total cost was $117 ... How many grade A eggs did i buy ? How much did i spend on the grade B eggs ? Regards......Elmer Fudd !