W fizyce pojawia się siła dośrodkowa i siła odśrodkowa. To są dwie różne siły. Wektor w kolorze żółtym przedstawia siłę dośrodkową. Jak wskazuje nazwa, wektor ten skierowany jest do środka. To siła dośrodkowa odpowiedzialna jest za zakrzywienie toru ruchu ciała. Siła odśrodkowa pojawia się w układach obracających. Jest to przykład siły bezwładności, nazywanej też siłą pozorną. Siła bezwładności nie jest oddziaływaniem pomiędzy ciałami tak jak np. siła elektryczna.
@ImieNazwisko-vo8wu12 күн бұрын
A co z drganiem w fizyce i atomami ubożejacymi? I w ogóle że grawitacja na wysokości jest inna?
@ImieNazwisko-vo8wu12 күн бұрын
I tak myślę, że to właśnie grawitacja jest siłą odśrodkową reszta to przypadek energii w czasoprzestrzeni powstałej z materi a pozornie zakrzywiajace się trajaktoria są wynikiem różnicy siły nic więcej
@jacek192911 күн бұрын
@ImieNazwisko-vo8wuco to jest atom ubożejący?
@jacek192911 күн бұрын
@ImieNazwisko-vo8wuCo to jest atom ubożejący?
@jacek192910 күн бұрын
Co to jest atom ubożejący?@ImieNazwisko-vo8wu
@MałaMiss1239 күн бұрын
Udalo mi sie w końcu to zrozumieć. Moze gdyby ludzik znajdowal sie nie w środku a na powierzchni ziemi było by łatwiej:)
@fizyka.nietylkodlaorlow8 күн бұрын
Tutaj ludzik unosi się nad Ziemią
@ukaszfrymus362211 күн бұрын
Laska:) Dobrze Cię słyszeć ❤
@MałaMiss1239 күн бұрын
@@ukaszfrymus3622 nie kojarzę Cię ukaszufrymuszu🥰
@enormalny9 күн бұрын
O film mu chodziło, o marzenia i podróże Laska...
@MikkaJo9 күн бұрын
Bardzo fajny kanał. 😊
@gmachura12223 күн бұрын
Genialnie wytłumaczone. Szkoda że w szkole tak nie uczą 😢 tylko regułki i definicje
@NoNick-xr3jd6 күн бұрын
Dobra, nie znam się to się powymądrzam. Primo - obserwator może być w układzie zewnętrznym (patrzeć na jadące auto) lub wewnętrznym (siedzieć w jadącym aucie) Secundo - auto może stać, jechać ze stałą prędkością bądź przyspieszać Tertio - problem powstaje gdy auto przyspiesza; dla "zewnętrznego" auto musi "coś" popychać z jakąś siłą , dla "wewnętrznego" jest problem - jego nic go nie pcha a leci na plecy albo, przy hamowaniu, na buzię - pojawiła sie "siła bezwładności", tym większa im większe przyspieszenie/opóźnienie całego ukladu. Nazywa się to że znajduje się w "nieinercjalnym" (-yjnym) układzie odniesienia. Znajduje się w takim układzie zawsze gdy uklad obserwatora "wewnętrznego" zmienia prędkość. Quarto - prędkość jest wielkością wektorową więc może zmieniać się co do wartości (przyspieszamy/hamujemy) jak i co do kierunku (zakręcamy) - w obu przypadkach obserwatorem w środku rzuca tylko w różnych kierunkach. Prędkość liniowa, czyli "wartość" wektora prędkości, jest niby stała a mimo to podlegamy przyspieszeniu. Przyspieszenie to. też wektor, jeśli jego kierunek nie pokrywa się z kierunkiem ruchu to mówimy o jego składowej normalnej lub o p. dośrodkowym. I tak czy siak jesteśmy (tzn obserwator "wewnętrzny") w ukladzie nieinercjalnym, a czy w skręcającym aucie czy na orbicie to właściwie to samo. I o tym był ten film😂.
@fizyka.nietylkodlaorlow6 күн бұрын
@@NoNick-xr3jd Zgadza się
@Mati-gt1rz10 күн бұрын
W podanym przykładzie bardzo ważna jest prędkość czerwonego ciała, dlatego nie spada tylko porusza się po okregu, gdyż ma wystarczającą prędkość żeby równoważyć siłę grawitacji, patrz nasz księżyc poruszający się wokół ziemi, ale za miliony lat księżyc czeka ten sam los jak niektóre księżyce Saturna, jesli zwolni grawitacja ściągnie go bliżej i zostanie rozerwany tak że bedzie kolejne lata krążył wokol ziemi tworząc pierścienie jak wokół Saturna.... Pewnie nie dożyjemy 😂
@cybularz9 күн бұрын
Księżyc akurat od Ziemi się oddala.
@Mati-gt1rz9 күн бұрын
@cybularz Minimalnie tak, ale jeśli zwolni to z czasem czeka go taki sam los jak księżyce Saturna, poza tym księżyc porusza się po elipsie więc są momenty kiedy jest dalej i bliżej ziemi.
@fizyka.nietylkodlaorlow9 күн бұрын
@Mati-gt1rz Księżyc cały czas oddala się od Ziemi o kilka centymetrów na rok. Odbywa się to kosztem energii ruchu obrotowego Ziemi (doba się minimalnie wydłuża). Miliony lat temu Księżyc był bliżej Ziemi i doba była krótsza. en.wikipedia.org/wiki/Tidal_acceleration
@Mati-gt1rz9 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Oznacza to że za miliony lat zwolni na tyle że Ziemia zacznie go przyciągać i odległość będzie się zmniejszać, i za jakiś czas czeka go taki sam los jak księżyce Saturna.
@fizyka.nietylkodlaorlow9 күн бұрын
@Mati-gt1rz Księżyc będzie się oddalać do momentu aż Słońce wybuchnie. Nie wiadomo jakie będą dalsze losy Ziemi i Księżyca.
@felicjankowalski15035 күн бұрын
Czyli zasady odnoszące się do ruchu masy występują wyłącznie gdy masa jest obserwowana? :))) Siła o wektorze na zewnątrz wynika z dążenia masy do poruszania się po linii prostej, a grawitacja aż do uzyskania drugiej prędkości kosmicznej zakrzywia tor przemieszczania;) Zjawisko w żadnym przypadku nie zależy od punktu obserwacji.
@ZdzichaJedziesz7 күн бұрын
Dla mnie to jest świetny przykład na to ze to samo w fizyce można opisać na wiele rożnych sposobów i ze dlatego nie mamy gwarancji ze używany właściwych struktur matematycznych do opisu kosmosu. 🤔
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
Jeśli teoria (oparta na pewnym formalizmie matematycznym) jest zgodna z doświadczeniem to jest sukces. O to chodzi w fizyce. Nie jestem pewien co to znaczy "właściwa" struktura.
@ZdzichaJedziesz7 күн бұрын
Tutaj mam myśli to że siła ośrodkowa i grawitacja to siły pozorne zgodnie z OTW Einsteina. Taki klasyczny opis jak ten tutaj to ok pozwala otrzymać przewidywania zgodnie z obserwacją ale OTW Einsteina posługuje się lepszymi strukturami matematycznymi które więcej wyjaśniają i generują nowe przewidywania, czego taki klasyczny opis nie robi. Reasumując to samo daje się opisać na więcej sposobów ale niektóre z tych opisów będą lepiej przyklejone do rzeczywistości / będą bliższe prawdziwej strukturze kosmosu. Tak to widzę i twój film mnie w tym utwierdza.
@fizyka.nietylkodlaorlow6 күн бұрын
Tak, OTW pozwala opisać więcej zjawisk niż klasyczna teoria grawitacji i w tym sensie jest to lepsza teoria. Grawitacja Newtona jest tylko pewnym przybliżeniem OTW.
@jaceknowak34043 күн бұрын
Nie za bardzo. Nie muszę się kręcić w wirówce laboratoryjnej, żeby rozwarstwić próbkę krwi na krwinki i osocze. Wytłumacz kolego, w jaki sposób siła pozorna wywołuje fizyczny skutek?
@fizyka.nietylkodlaorlowКүн бұрын
Siedzę w samochodzie, który przyśpiesza w prawo. Ktoś z zewnątrz widzi, że popycha mnie siła w prawo i dlatego przyśpieszam w prawo. Ja (będąc w samochodzie) czuję siłę w lewo. Siła ta wciska mnie w fotel. To jest siła pozorna. Ja czuję wciskanie w fotel i to jest fizyczny efekt.
@polskikraj110 күн бұрын
Dobre 🏆
@MałaMiss12312 күн бұрын
Nie rozumiem. Dlaczego dla obserwatora który się nie obraca na satelitę nie dziala siła odśrodkowa? Co w takim razie powoduję ze satelita nie spada na ziemię?
@HaedonPL12 күн бұрын
Cały czas spada, ale nie może spaść :)
@kameleon438611 күн бұрын
Na satelitę działa tylko siła grawitacji i nic więcej. Siła grawitacji pełni tu jedynie rolę siły dośrodkowej. Dla obserwatora nieinercjalnego z 1 zasady dynamiki siły działające na satelitę się równoważą więc jeśli obserwator nie wie że działa siła grawitacji to równoważnie może powiedzieć że nie działa żadna siła. Siła dośrodkowa jest zawsze wypadkową wszystkich sił w ruchu po krzywej.
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
@MałaMiss123 Dobra, wyobraźmy sobie, że obserwator nieobracający się też widzi siłę odśrodkową, która równoważy siłę grawitacyjną. Teraz całkowita siła działająca na satelitę wynosi zero. Takie ciało musi być w spoczynku lub poruszać się po linii prostej ze stałą szybkością. Satelita porusza się po okręgu a nie po linii prostej. To oznacza, że nasze początkowe wyobrażenie było niepoprawne. Na orbicie kołowej, siła grawitacyjna cały czas zmienia kierunek prędkości ciała. Gdyby ciało się nagle zatrzymało, to zaczęłoby opadać w kierunku środka Ziemi.
@kosmaty7111 күн бұрын
@@HaedonPL Cały czas ucieka, i Ziemia nie może go dogonić. Gdy zmniejszy swoją prędkość, Ziemia zacznie go doganiać ostatecznie to zrobi.
@cybularz9 күн бұрын
Możemy też sobie wyobrazić, że ten satelita porusza się ruchem jednostajnym prostym, (bo nie działają na niego siły, lub się równoważą), orbita jest linią prostą a to tylko czasoprzestrzeń jest grawitacyjne zakrzywiona.
@Treboroll7 күн бұрын
Fajny kanał i często oglądam ale i tak nic nie kumam 😂
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
Proszę się nie zniechęcać. Fizycy też mają problem ze zrozumieniem fizyki :)
@tretowntret7541Күн бұрын
krzewienie tzw naukowych bzdur
@Mati-gt1rz10 күн бұрын
Jesli siła odśrodkowa pojawia się gdy opisujemy świat z punktu widzenia obracajacego sie układu odniesienia to by oznaczało ze opisując świat z punktu widzenia obserwatora stojącego w miejscu siła odśrodkowa NIE ISTNIEJE? To trochę dziwne ze istnienie siły działającej na ciało warunkuje sposob obserwacji tego ciała???
@fizyka.nietylkodlaorlow10 күн бұрын
Taka jest właściwość sił bezwładności. W jednym układzie jest siła odśrodkowa a w innym jej nie ma. Tak samo jest z siłą Coriolisa (mój poprzedni filmik). To są takie dziwne siły. Okazuje się, że oba opisy są równoważne.
@Mati-gt1rz10 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Bardziej chodzi mi o to że jeżeli ciało porusza się po okręgu to działają na niego "dane siły" a gdy patrzysz w określony sposób "jeszcze siła odśrodkowa" gdy przestajesz patrzeć ta "siła znika". Chodzi o taki paradoks że siła "jest" kiedy patrzysz w określony sposób a kiedy nie patrzysz siła "znika".
@Mati-gt1rz10 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Przecież ciało porusza się tak samo w ten sam sposób, więc powinny działać te same siły, a dodatkowa "siła odśrodkowa" pojawia się w momencie obserwacji.
@fizyka.nietylkodlaorlow10 күн бұрын
@fizyka.nietylkodlaorlow To jest kwestia wyboru układu odniesienia. Podobnie jest gdy siedzimy w samochodzie, to auto się dla nas nie rusza. Dla kogoś na ulicy samochód się porusza. Tu nie ma paradoksu. To też jest kwestia wyboru układu odniesienia.
@Mati-gt1rz10 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Ale gdy siedzimy w samochodzie to auto się dla nas nie porusza bo poruszamy się razem z nim z tą samą prędkością, zupełnie tak jak nie odczuwamy w tym momencie obrotu ziemi, która cały czas jest w ruchu... Mimo wszystko ruch auta czy ziemi istnieje nawet jeśli go nie odczuwamy, a tutaj wprowadzamy dodatkową siłę w momencie obserwacji, kiedy nie patrzymy tej siły nie ma, a ciało porusza się tak samo, tym samym torem
@aleksandermacedonski564423 сағат бұрын
No dobrze ale gdzie jest predkosc? Bo zależne jest to co przedstawiasz wlasnie od predkosci satelity. Musi buc odpowiednia do odleglosci satelity od ziemi (grawitacji).
@fizyka.nietylkodlaorlow22 сағат бұрын
Wektor prędkości nie jest pokazany. Prędkość jest taka aby była orbita kołowa.
@tomaszkuczynski66009 күн бұрын
Satelita nie porusza sie względem obserwatora ziemskiego tylko wówczas kiedy znajduje sie na orbicie geostacjonarnej tzn tak daleko, że siła odśrodkowa równoważy grawitację. Dla satelitow telekomunikacyjnych to jest pona 30 tys. km. A wszystkie starlinki, gpsy i ISS umieszczone na kilkuset km muszą ganiać biegusiem, żeby nie spaść na ziemię😂😂.
@MałaMiss1239 күн бұрын
Nie jestem pewna czy prędkość liniowa satelit, które są blisko Ziemi będzie wyższa od prędkości satelit znajdujących się dalej
@MałaMiss1239 күн бұрын
Ale może można to policzyć :) Potrzeba tylko znać odległość satelit od środka lub od powierzchni Ziemi (jeśli od powierzchni potrzeba nam będzie jeszcze znać jej promień). No i ile razy na dobę te bliskie satelity okrążają Ziemię. A i jeszcze potrzeba wzór na obwód koła oraz przybliżenie wielkości liczy π. Im wyższe przybliżenie tym dokładniejszy będzie wynik. Mogę spróbować to policzyć o ile podasz te wszystkie rzeczy
@tomaszkuczynski66009 күн бұрын
@@MałaMiss123 jeżeli masa satelit jest identyczna to te bliżej muszą poruszać się szybciej bo bliżej jest większa grawitacja.
@beatakozowska66576 күн бұрын
Jakies pińset kaemow
@SapphireScroll3 күн бұрын
Na orbicie kołowej siła odśrodkowa zawsze równoważy siłę grawitacji. Inaczej orbita przyjmuje inne kształty lub przestaje być orbitą
@deepfake385110 күн бұрын
Zapomnial dodać że słońce oddziaływuje itd. Nie jest tak że tylko dwie siły tu działają. I sa ode zmienne w czasie.
@musclebuilder20428 күн бұрын
A ja nigdy mie zrozumiem dlaczego pręt zakończony dyskiem powiedzmy 20kg jest ciężko podnieść trzymając za koniec pręta a łatwo kiedy dysk się szybko obraca.
@mariuszswistak60562 күн бұрын
Grawitacja nie została nigdy udowodniona, działa wybiórczo nie na wszystkie ciała, zwłaszcza lżejsze od powietrza!
Dość nieintuicyjne tłumaczenie siły odśrodkowej. Ale prawdziwe oczywiście
@fizyka.nietylkodlaorlow10 күн бұрын
Proszę podzielić się tutaj intuicyjnym wytłumaczeniem
@TrockeyTrockey10 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow, e tam. Ten krytykant nie zrozumiał. Jest odwrotnie - bardzo interesująconpokqsaliaxie spojrzenie jak siła odśrodkowa zależy od obserwatora i jest związana z "obracającym się wszechświatem".
@michal65315 сағат бұрын
W ruchu orbitalnym nie ma zadnej siły odsrodkowej
@michal65315 сағат бұрын
Dlaczego obserwator wie o grawitacji a nie wie ze obiekt orbituje?
@_kekwksk_12 күн бұрын
Tzw. siła bezwładności
@marcinr.pawlik845211 күн бұрын
dokładnie, to siła bezwładności d'Alemberta
@fizyka.nietylkodlaorlow10 күн бұрын
@marcinr.pawlik8452 Ja chyba nigdy nie słyszałem żeby fizycy używali nazwy "siła bezwładności d'Alemberta". Wrzuciłem na Google i widzę, że w zagadnieniach technicznych rzeczywiście pojawia się taka nazwa.
@broilibroili99717 күн бұрын
te siły to bzdura, ponoć pole magnetyczne ziemi jest zmienne i w różnych miejscach na swiecie jest różna , więc ta kulka powinna zwalniac i przyspieszać , pytanie teraz z kąd ona ma mieć tyle paliwa żeby takie manewry wykonywać i jak ona ma po zwolnieniu przyśpieszyć skoro silniki spalinowe w kosmosie nie działaja bo nie ma tam cząsteczek od których można się odbić
@Zycie_Na_Dzialkach5 күн бұрын
A Fdośrodkowa w barze?...🍻🍺🍻
@tomaszkuczynski66003 күн бұрын
No a po co brnąć w te njutonowskie siły grawitacyjne zamiast od razu rzucić satelitę do tego ajnsztajnowskiego lejka zakrzywionej przez masę czasoprzestrzeni?😂😂😂
@msady75278 күн бұрын
Zaznaczoną siłą na początku jest dośrodkowa nie odśrodkowa
@fizyka.nietylkodlaorlow8 күн бұрын
@@msady7527 Nikt nie mówi, że siła na początku jest siłą odśrodkową.
@sawomir92378 күн бұрын
Fajne...szkoda że nieprawda...
@betelgezaa9 күн бұрын
Trudne. Przecież jak obserwator stoi na ziemi to ziemia tez się obraca a tu - stoi.
@fizyka.nietylkodlaorlow9 күн бұрын
Tutaj obserwator unosi się nad Ziemią (mówię "nad Ziemią unosi się obserwator") i na początku się nie obraca. Jego pozycja względem gwiazd jest stała. Dopiero później obserwator zaczyna się obracać.
@betelgezaa9 күн бұрын
Np tak. Unosi się mówiłeś.
@gamehacker290210 күн бұрын
Siła odśrodkowa albo sila coriolisa to są pseudo siły wynikajace z obrotu
@MałaMiss1239 күн бұрын
Potwierdzam oraz proponuję żeby zaprzestać nazywania "siłą" rzeczy które nią nie są
@pawelkiwak87529 күн бұрын
PROSTE
@MałaMiss1239 күн бұрын
PROSTO
@ireneusztokarz81668 күн бұрын
Siła tak, reszta teorii to nie prawda.
@Zycie_Na_Dzialkach5 күн бұрын
Nie rozumiem...
@Marek-qx1zv9 күн бұрын
To nie fizyka tylko filozofia i można różne głupstwa paranaukowo bełkotać😂😂
@jacek19298 күн бұрын
To nie jest filozofia tylko zwykła fizyka. I nie można tu opowiadać farmazonów. Tak działa nauka. To, że Ty tego nie rozumiesz nie znaczy że to kłamstwo.
@Marek-qx1zv8 күн бұрын
@jacek1929 tym sposobem🤣🤣 mogę wszystko wytłumaczyć i te dziesiątki pułci🤣🤣😭😭to nie nauka ale dla niektórych to bóstwo jak fizyka teoretyczna wymyśla się coś a później to na siłę się udowadnia a jeśli się nie da to kolejną bzdurę się wymyśla i którymś razem się w coś trafi zamiast nazwać rzeczy prościej to udaje się naukowców z kwadratowymi głowami aby ludzie ich podziwiali nosili na rękach kto to zrozumie to zrozumie😁😁 większość odkryć i wynalazków to przypadek i do tych odkryć tworzyli dział nauki aby to zrozumieć
@jacek19298 күн бұрын
@Marek-qx1zv ...pułci...? Gdyby nie ta nauka to nie mógłbyś pisać tych bzdur bo nie byłoby internetu, bankomatów, telewizji satelitarnej, lekarstw... A tacy jak Ty chodziliby srać za stodołę i podcierali dupę liśćmi łopianu. Naucz się pisać po polsku, potem pisz dalej te bzdury.
@SapphireScroll3 күн бұрын
@Marek-qx1zvZawsze mnie niezwykle śmieszy, kiedy ktoś z zerowym pojęciem o nauce mówi "to nie nauka, bo nie"
@jacek19293 күн бұрын
@@SapphireScroll On jest albo taki głupi albo jest trollem Trzeciego wytłumaczenia nie ma
@areckiss10 күн бұрын
😂😂😂 siła magiczna, nazwali grawitacyjna 😂😂 . Nie ma satelitów w kosmosie bo nie ma kosmosu
@stalker1976049 күн бұрын
Dokładnie 😃👍🏻
@stalker1976049 күн бұрын
Dokładnie 😃👍🏻
@roko36929 күн бұрын
i nie ma Internetu
@jagoda12349 күн бұрын
I dziury w mózgu 😮
@ZdzichaJedziesz7 күн бұрын
Wania , za dużo oglądasz rosyjskiej telewizji państwowej 😁
@marcinnobis26028 күн бұрын
Grawitacja to nie siła
@thepaxgame125512 күн бұрын
Czyli tak dziala tez te koło w srodku karuzeli? No bo jak odejdzie sie na pewną odleglosc to te kolo ktorym napedzamy karuzele "przestaje" sie krecic natomiast bedac w srodku karuzeli widizmy normalnie jak sie porusza
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
Nie bardzo rozumiem. Koło w środku karuzeli się zawsze kręci (jeśli karuzela się kręci).
@thepaxgame125511 күн бұрын
@fizyka.nietylkodlaorlow tak koło w karuzeli zawsze się kręci jednakże gdy jest ktoś poza karuzelą i obserwuje kręcące kółko w karuzeli to gdy odejdzie na określoną odległość te kółko w środku "przestaje" się kręcić z perspektywy obserwatora mimo że realnie ono się kręci ciągle (oczywiście jeśli kręci się karuzela)
@thepaxgame125511 күн бұрын
Mam nadzieję że rozumiesz co mam na myśli. Sam czegoś takiego doświadczyłem i moje pytanie brzmi jak to działa?
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
W filmie chodzi o coś innego. Dla obserwatora z zewnątrz karuzela się kręci. Dla kogoś na karuzeli, karuzela się nie kręci i ten ktoś czuje siłę wyrzucającą na zewnątrz (siła odśrodkowa).
@kosmaty7111 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Siedzący w siodełku czuje siłę dośrodkową. Zewnętrzna część siodełka wywiera na niego nacisk. Kosmonauta nie czuje żadnej siły. Dlaczego?
@krzysztofbaran58057 күн бұрын
Błędne wyjaśnienie
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
To oznacza, że ma Pan dzisiaj szansę się czegoś nauczyć
@krzysztofbaran58057 күн бұрын
No niekoniecznie. Obserwator się nie obraca stoi w miejscu i widzi stojącego satelitę. Określenie obracający się układ odniesienia nie jest z punktu widzenia układu odniesienia który stanowi obserwator i satelita. Określenie jest niefortunne jakkolwiek wprowadzenie siły pozornej ma sens
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
Na filmie obserwator obraca się względem układu inercjalnego. Obracający się układ odniesienia oznacza obracający się układ względem układu inercjalnego.
@krzysztofbaran58057 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow ostatni raz odpisuje. Trzeba się zdecydować wg jakiego układu odniesienia opisujemy. Obserwator siedzi na kanapie i widzi nieruchomego satelite nie obraca sie siedzi... to obserwator z zewnątrz widzi obracającego się Obserwatora i z nim satelitę. Obserwator z kanapy ma świadomość że na satelitę dzia siła ciężkości więc skoro nie spada jest równoważąca siła zwrócona przeciwnie.. ot takie tam słóweczka...
@fizyka.nietylkodlaorlow6 күн бұрын
No przecież mówię to samo...
@subufer75609 күн бұрын
Teraz zrozumiałem dlaczego Sutryk mówi, że jest niewinny! On jest w patologicznym układzie odniesienia i wszystko, co jest patologiczne, jest dla niego normalne. Dzięki, Kolego!