Czyli wynika z tego że zakrzywienie czasoprzestrzeni to tak naprawdę złudzenie i trzeba odseparować czas od przestrzeni aby to spełniało z gruntu błędne założenia. Korzystając z okazji chciałbym pogratulować sobie założenia dwóch kanałów na KZbin PodróżeNaKacuOstatniSpirit i drugi NietrzeźweTesty
@mareknot7063 сағат бұрын
Czy pokonanie drogi przez kule w tunelach po skosie w tym samym czasie co kuli w tunelu przez środek Ziemi nie wynika z oporu, który z kolei wynika właśnie z tego skosu? Czy może w tym modelu został uwzględniony ruch Ziemi wokół własnej osi i stąd taki skutek?
@fizyka.nietylkodlaorlow2 сағат бұрын
Opory ruchu są pominięte w tej symulacji. Siła grawitacyjna działająca na ciało jest zawsze skierowana do środka Ziemi. Dla zielonego tunelu, siła grawitacyjna jest zawsze równoległa do tunelu. Dla tunelu po skosie, siła grawitacyjna działająca na ciało nie jest równoległa z kierunkiem tunelu i należy wziąć składową siły wzdłuż tunelu. Składowa siły ma mniejszą wartość i dlatego ciało porusza się wolniej.
@mareknot706Сағат бұрын
@fizyka.nietylkodlaorlow Dziękuję. Ale taki ruch bez oporu w przypadku kuli w tunelu po skosie jest chyba niemożliwy w rzeczywistości? Czy się mylę?
@marcincichopek84407 сағат бұрын
Ziemia nigdy się nie obracała to jest wiedza zgubna
@pawepawe465415 сағат бұрын
Profesorze pozdrawiam bardzo.
@RobertKeipaxx15 сағат бұрын
Mały kawałek gwiazdy neutronowej przebił by ziemię na wylot pod wpływem swojego gigantycznego ciężaru
@kamolsamol473017 сағат бұрын
kiedyś kopałem taki tunel w piaskownicy 😉
@andrzejcisowski630817 сағат бұрын
Problemem jest tutaj tylko grawitacja i dylatacja czasu . To nawet nie teoria to fikcja .
@andrzejcisowski630818 сағат бұрын
To jest jedynie skrót myślowy .
@bartpaw679821 сағат бұрын
A co napędza kółko symulujące kulę na obwodzie? Czy te "tunele" są w jednej płaszczyźnie tudzież czy przecinają tę samą średnicę? i najważniejsze pytanie: Skąd wiadomo jaki kierunek i zwrot ma siła grawitacji w pobliżu środka kuli? Bo to dla mnie nie jest oczywiste bądź inaczej: To jest tak oczywiste, ze nikt nie troszczy się nawet o wyjasnienie tego w związku z tym nigdzie nie jest to wyjasnione jaka jest grawitacja w śtrodku kuli. Proszę o wyjasnienia....Domagam sie ich :D:D:D
@fizyka.nietylkodlaorlow21 сағат бұрын
Kula na obwodzie została wystrzelona z prędkością około 7.9 km/s. To jest pierwsza prędkość kosmiczna. Dla takiej prędkości, kula okrąża Ziemię, ale na nią nie spada. W przedstawionej symulacji, tunele są w jednej płaszczyźnie, ale to nie ma znaczenia, bo tutaj Ziemia jest idealną kulą. Siła grawitacyjna jest skierowana do środka Ziemi. W środku Ziemi siła grawitacyjna wynosi zero. Ciało w samym środku jest przyciągane z każdej strony i siła grawitacyjna się kasuje.
@bartpaw679817 сағат бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow A jakies dowody choćby geometryczne? Bo rozumiem, ze nie opierasz sie na przekazie kogoś kto był wewnątrz odpowiednio wielkiej kuli aby jego osobista grawitacja była nieznacząca ? przy czym wazna tu jest także wartosć tej siły, która moim zdaniem taka sama nie jest na każdym etapie podróży. Tak intuicyjnie to powinna maleć a dokładniej czesciowo się znosić im głebiej....Tylko błagam: NIE UDOwADNIAJ MI TEGO PRZY UZYCIU PSZESCIERADŁA Z PEŁNĄ PIELUCHĄ NA SRODKU !!!!
@leszekkubiak958422 сағат бұрын
To jest właśnie piękno i doskonałość kuli jako figury geometrycznej.
@bartpaw679821 сағат бұрын
Prawdopodobnie w przypadku sześcianu byłoby podobnie takze nie ma sie co zakochiwać
@RzeziMieszek_TheFirst19 сағат бұрын
@bartpaw6798to ma raczej związek z sila grawitacji więc tylko koła wchodzi w grę.
@bartpaw679819 сағат бұрын
@@RzeziMieszek_TheFirst nie wiem skąd pomysł, że grawitacja działa tylko w przypadku obiektów, których dowolny przekrój jest kołem... Jest czy nie jest?
@RzeziMieszek_TheFirst16 сағат бұрын
@bartpaw6798 w takiej skali - mowa o ziemi - grawitacja będzie dążyć do kształtu kuli.
@leszekkubiak958415 сағат бұрын
@bartpaw6798 nie było by tak samo w przypadku sześcianu
@dariuszzawadzki311623 сағат бұрын
Ale czemu tak samo
@fizyka.nietylkodlaorlow22 сағат бұрын
Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Trzeba usiąść i policzyć. Tutaj kluczowym założeniem jest to, że Ziemia jest idealną kulą o stałej gęstości. Siła grawitacyjna działająca na ciało jest zawsze skierowana do środka Ziemi. Dla zielonego tunelu, siła grawitacyjna jest zawsze równoległa do tunelu i ciało uzyskuje największą prędkość. Dla np. czerwonego tunelu, siła grawitacyjna działająca na ciało nie jest równoległa z kierunkiem tunelu i należy wziąć składową siły wzdłuż tunelu. Taka siła jest mniejsza i ciało uzyskuje mniejszą prędkość.
@salag553523 сағат бұрын
Wyobraźmy sobie Gilotynę, której ruchome opadające pionowo ostrze tworzy z poziomą podstawą kąt ostry np 1 stopień. Gdy gilotyna opada. punkt geometryczny utworzony przez wierzchołek tego kąta ostrego przesuwa się w poziomie z prędkością większą od prędkości opadania gilotyny ctg1stopnia razy, czyli ok 57,3 raza. Zwiększając odpowiednio prędkość opadania gilotyny i zmniejszając wielkość kąta ostrego doprowadzić można do sytuacji, w której nasz punkt geometryczny wierzchołka kąta przekroczy prędkość światła i nie będzie to sprzeczne z prawami fizyki.
@dawidtwardy5037Күн бұрын
Grawitacja to dziwne subtelne oddziaływanie😊 i nieoczywiste staje się oczywiste😮
@editheproКүн бұрын
Mega ciekawe
@adambrzeczyszczykiewicz7365Күн бұрын
Jesteś Świetny ❤
@fizyka.nietylkodlaorlowКүн бұрын
1) Przedstawione rozważania mają charakter teoretyczny. Nie jest i zapewne nigdy nie będzie możliwe zbudowanie takich tunelów. Najgłębszy odwiert na świecie wynosi około 12 km (a dokładniej 12262 metrów). pl.wikipedia.org/wiki/SG-3_(odwiert) 2) Symulacja opiera się na prawach fizyki przy założeniu, że Ziemia jest idealną kulą o stałej gęstości. W rzeczywistości, gęstość Ziemi nie jest stała. Np. jądro Ziemi ma wielokrotnie większą gęstość niż Ziemia w pobliżu powierzchni. Biorąc bardziej realistyczny model, okazuje się, że czas przelotu w jedną stronę, tunelem przechodzącym przez środek Ziemi, zmniejsza się do około 38 minut (w filmie mamy około 42 minuty). Czas ten zaczyna zależeć od długości prostoliniowego tunelu i zmienia się od 38 minut (długie tunele) do 42 minut (krótkie tunele). Więcej szczegółów można znaleźć w publikacji arxiv.org/pdf/1308.1342
@marekwnek579723 сағат бұрын
Czy ta symulacja uwzględnia fakt że pod powierzchnią ziemi natężenie pola grawitacyjnego maleje proporcjonalnie do odległości od środka masy?
@fizyka.nietylkodlaorlow21 сағат бұрын
Tak, w symulacji zakładam, że Ziemia jest idealną kulą o stałej gęstości. Jak zbliżamy się do środka Ziemi, to siła grawitacyjna maleje i przyśpieszenie maleje. Warto jednak zauważyć, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Modele sugerują, że przyśpieszenie grawitacyjne jest w przybliżeniu stałe aż do jądra Ziemi en.wikipedia.org/wiki/Preliminary_reference_Earth_model
@adamwydra99109 сағат бұрын
Czyli wszystkie 5 kul nie porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym tylko ruchem zależnym od wartości pola grawitacyjnego?
@fizyka.nietylkodlaorlow3 сағат бұрын
@adamwydra9910 Jeśli na ciało działa siła, to ruch nie jest jednostajny prostoliniowy. Dlatego prędkości kul w tunelach się cały czas zmieniają (ruch nie jest jednostajny) a biała kula porusza się po okręgu (ruch nie jest prostoliniowy).
@xyy9805Күн бұрын
Był taki czas, gdy o Entropi i Entalpi uczono w szkołach średnich ,ale dopiero chemia fizyczna wjaśniała w pełni te pojęcia przy pomocy aparatu matematycznego .Pamiętam egzamin u pięknej pani dr Krystyny Kerste .
@absentchronicler9063Күн бұрын
i wtedy kiedy z układu odniesienia ziemi planeta porusza się w drugą strone to jest ona w retrogradacji :-)
@michadabrowa443Күн бұрын
Czy to jakiś program czy twoja twórczość?
@fizyka.nietylkodlaorlowКүн бұрын
Symulacje napisane są od zera w VPythonie
@krzysztofkaron33922 күн бұрын
Jest obiekt bez MASY! To dowolna przestrzeń g.eometryczna i tylko i aż tyle. Czy przestrzeń geometryczna istnieje? Czy można ją zwymiarować? Tak. Czy ma masę ? Nie. Posiada wymiar. Czy można rozważać ruch tej przestrzeni? Tak. A czy można rozważać ten ruch dynamicznie(dynamika)? tak tylko wszelkie oddziaływania będą ZERO. I to jest spójne. Jest poziom techniki taki, że nauka już widzi wnętrze chemi i takie teorie jak Ewolucji Darwina są nieprawdziwe. I tak pozostałe .... Energia jest też pojęciem służącym do określania ilości i tylko tyle- nie jest materią
@AdamMaszynotwor2 күн бұрын
Miałem w wojsku gościa który robił baty na jakieś konkursy. nie było bata na jego bata hehe
@marcinokun63772 күн бұрын
Na polibudzie mierzylismy i wychodzilo ok 425 m/s to trochę inaczej.
@fizyka.nietylkodlaorlow2 күн бұрын
To pewnie zależy od rodzaju bata. Polecam ciekawy artykuł o fizyce strzelającego bata foton.if.uj.edu.pl/documents/12579485/0c98565a-5b85-4a1c-b1c4-6db47c222b77 Na str. 10 jest informacja o zmierzonych prędkościach, które wynoszą nawet 750 m/s.
@Amik10002 күн бұрын
To daje do myślenia
@rafal72173 күн бұрын
Panie profesorze mam pytanie, jeżeli robimy eksperyment z interferencja światła lasera, i jeżeli ustawimy lustra tak żeby na detektorze były w przeciwfazie, czyli detektor nic nie wykrywa, to gdzie wydziela się energia dostarczona do układu, zgodnie z zasadą zachowania energii fotony nie mogą zniknąć, muszą gdzieś wydzielić swoją energię, czy dzieje się to na półprzezroczystym zwierciadle? Gdzie się ta energia ulatnia?
@fizyka.nietylkodlaorlow3 күн бұрын
Polecam ten artykuł web.stanford.edu/~kimth/www-mit/6.161/lab2writeup/paper.pdf Proszę popatrzeć na drugi rysunek. Jeśli detektor nie widzi światła (różnica faz wynosi Pi), to oznacza, że światło leci w kierunku źródła.
@rafal72173 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow dziękuje za odpowiedź
@ukaszs87983 күн бұрын
Ej filmik tak krótki że nie zdążyłem za pierwszym razem zalajkować😂
@fizyka.nietylkodlaorlow3 күн бұрын
:-) nie lubię lać wody
@AdamKowalski-w5w5 сағат бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow ależ! Absolutnie. Zadnego lania wody. To jest nauka. Ścisła, podkreślam. Całe szczęście, że autor materiałów doskonale to rozumie. Ja wiedziałem że fizyka potrafi zadziwić, ale że w taki wyrafinowany sposób?
@hahahahhihi20984 күн бұрын
Ciekawe bardzo nie wiedziałem o tym że aby czarny zaczął pracować konieczne jest przekroczenie prędkości dźwięku
@tominfonewsКүн бұрын
Tak, trochę to irytujące ale dane statystyczne z okresu t=1800 lat potwierdzają tą zasadę. Można więc bez wątpienia uznać to za ,,prawo poprawnego wykonania pracy" i odpowiednio zdefiniować w układzie miar SI. Cóż że statystyką trudno dyskutować gdy posiadamy twarde dane z okresu obserwacji t.
@ROSY-prg4 күн бұрын
1. rzut mysli: albo jakies fale magnetyczne, ktore coraz mocniej rezonuja.. albo jak dynamo, ktore krecac sie przeskakuje pomiedzy magnesami, gdy odpowiednio zwolni - ten przeskok nie zachodzi i przekazuje predkosc tym magnesom. Przy okazji... mam wrazenie, ze np. pilka zachowuje pamiec ruchu. Jesli kopniemy lecącą pilke tak, ze skreci o 90 st., to po chwili zacznie lekko skrecac w kierunku wczesniejszego ruchu. Czy zjawisko to jest znane "nauce" ?
@fizyka.nietylkodlaorlow3 күн бұрын
Obracająca się piłka zakręca w powietrzu. Jest to efekt Magnusa pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Magnusa Pewnie o to tutaj chodzi.
@ROSY-prg3 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow No wydaje mi sie, ze to nie to. Choc ten efekt tez jest dziwny, bo skoro pilka spycha powietrze w dol, to powinna sie przesuwać w gore.
@ROSY-prg4 күн бұрын
Jak ktos uwaza, ze sila bezwladnosci jest pozorna, to niech sie rozpedzi i walnie "pozornie" w sciane... To co utrzymuje ksiezyc jest sila bezwladnosci, mozna ja nazwac odsrodkowa i wystepuje zawsze, nawet jak sie nie krecimy.
@gpcga4 күн бұрын
Ja też lubię strzelić z bata 😁
@ROSY-prg4 күн бұрын
I jak to sie ma do twierdzen, ze swiatlo nie ma masy, ale ma energie i ped ?
@fizyka.nietylkodlaorlow4 күн бұрын
kzbin.info/www/bejne/g2qnqIBoa9hko9E
@ROSY-prg4 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Na koncu jest wzor E=pc, a mowione bylo, ze p zalezy od masy, czyli E=0..
@fizyka.nietylkodlaorlow4 күн бұрын
Masa fotonu wynosi zero, ale jego pęd i energia nie są zerowe.
@ROSY-prg4 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow Z podanych wzorow i wyprowadzen wynika, ze sa.
@sebeqd89434 күн бұрын
Bardzo lubię Twój kanał i filmik. Pozdrawiam i dziękuje 👍👍
@ROSY-prg4 күн бұрын
1:00 1. We wskazanym miejscu sily sie rownowaza. 2. Czastki najpierw przesuwaja sie w gore i z tego wniosek ze dziala na nie wieksza sila z gory ?? Jak sie mowi o cisnieniu, to wypada wspomniec jakim i w ktora strone dziala. 3. Z kim dydkutujesz ? Z sobą ?
@ROSY-prg4 күн бұрын
Czyli skladamy sie z samego tłuszczu ?
@antolak16825 күн бұрын
Spadnie ale po drugiej stronie wieży.
@nowy55 күн бұрын
4:39 odchylaniem strumienia powietrza zajmują się stery, samo skrzydło korzysta z omówionej dalej samej różnicy ciśnienia, górna część skrzydła jest tak wyprofilowana, że powietrze ma większą drogę do pokonania, więc musi się poruszać szybciej, wtedy jest tam spadek ciśnienia
@fizyka.nietylkodlaorlow5 күн бұрын
Jest to popularne błędne objaśnienie powstawania siły nośnej. Proszę zobaczyć na wpis "Model dłuższej drogi i konieczności spotkania się cząstek" pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_no%C5%9Bna#Popularne_b%C5%82%C4%99dne_obja%C5%9Bnienia_powstawania_si%C5%82y_no%C5%9Bnej
@nowy54 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow no i tam napisano dokładnie co wspomniałem: "Siła nośna powstaje gdy ciało poruszające się względem płynu zmienia całkowitą ilość ruchu (pęd) otaczającego to ciało płynu w kierunku prostopadłym do tego ruchu. Ciało działa wtedy na płyn siłą określoną przez drugą zasadę dynamiki. Płyn w reakcji działa na opływane ciało siłą o takiej samej wartości, ale przeciwnym zwrocie (trzecia zasada dynamiki). Siła ta jest bezpośrednio wynikiem ciśnień, występujących na powierzchni ciała. Ciśnienia te na skutek ruchu są różne dla różnych punktów tej powierzchni, a siła nośna jest składową sumy wektorowej wszystkich elementarnych sił, wynikających z działania ciśnień na odpowiadające im elementarne powierzchnie ciała."
@fizyka.nietylkodlaorlow4 күн бұрын
@ To nie ma nic wspólnego z "większą drogą do pokonania".
@nowy54 күн бұрын
@ jednak ma, prosty przykład ze szkoły podstawowej: kiedy ludzie stoją w kolejce do kina przed kontrolą biletową, stłoczeni, jest ich dużo poruszają się wolno, jest wysokie ciśnienie, po kontroli rozchodzą się do swoich sal kinowych, poruszają się szybko, maja dużo miejsca, jest niskie ciśnienie
@TheGeneratt5 күн бұрын
👍
@mareknot7065 күн бұрын
A dlaczego mówimy o przyspieszeniu ziemskim? Czy dlatego, że ziemia poruszając się wokół słońca cały czas skręca?
@fizyka.nietylkodlaorlow5 күн бұрын
Gdy mówię o przyśpieszeniu ziemskim to mam na myśli przyśpieszenie grawitacyjne w pobliżu Ziemi. Gdy upuścimy jakieś ciało to zacznie opadać z przyśpieszeniem wynoszącym około 9.8 m/s^2. pl.wikipedia.org/wiki/Przyspieszenie_ziemskie
@mareknot7064 күн бұрын
@fizyka.nietylkodlaorlow Dziękuję za odpowiedź.
@sebastiankos4223 күн бұрын
Z takim przyśpieszeniem w przybliżeniu będzie opadać znajdując się na kuli ziemskiej, gdy będzie się oddalać od centrum ziemi to będzie coraz mniejsza, a jak będziemy się zbliżać do jądra ziemi to wzrośnie.
@fizyka.nietylkodlaorlow3 күн бұрын
@sebastiankos422 Drobna poprawka. Jeśli zbliżamy się do jądra Ziemi, to przyśpieszenie grawitacyjne też maleje. Np. w samym środku Ziemi przyśpieszenie grawitacyjne wynosi zero.
@pastek65985 күн бұрын
I to się nazywa wartościowy content
@MrAndrzer19 сағат бұрын
Jaki content? To jest treść!
@kotazjata20145 күн бұрын
Genialny kanał uwielbiam to pozdro
@frankpal11805 күн бұрын
Czemu
@edithepro5 күн бұрын
Fajne
@JareIII6 күн бұрын
Jakimi aplikacjami można robić podobne symulacje?
@fizyka.nietylkodlaorlow6 күн бұрын
Symulacje robię w VPythonie vpython.org/ Napisanie takiej symulacji wymaga znajomości praw fizyki oraz podstawowej wiedzy jak rozwiązywać równania ruchu.
@JareIII5 күн бұрын
@fizyka.nietylkodlaorlow dziękuję :)
@tomaszjaworski44276 күн бұрын
dlaczego jest 105 stopni , a nie 180 ??
@krzysztofkaron33926 күн бұрын
No i jest super wykład. Znów króluje E=mC2. Wywołany został DUALIZM i foton ma zerową masę. I nadal nie mogę zrozumieć: energia spoczynkowa masy wynosi mC2 i energia ciała w spoczynku równa jest zero. I 'jak powiedział Einstein"- a! to nie Einstein wymyślił zjawisko fotowoltaiczne tylko jego żona. Czy to co tu usłyszałem to Pan tak uważa czy jest to uznana przez fizyków teoria. Tak podpowiem, że aby powstała fala musi istnieć materia czyli masa- brak materii powoduje brak fali. Gdzie publikuje się artykuły? Nikt nie chce powiedzieć.
@fizyka.nietylkodlaorlow6 күн бұрын
Już chyba kiedyś Panu pisałem, że energia kinetyczna ciała w spoczynku wynosi zero, ale nie energia spoczynkowa m*c^2. Artykuły publikuje się w przeróżnych czasopismach. Proszę wpisać sobie imię i nazwisko jakiegoś naukowca w Google Scholar scholar.google.com/ i pojawią się jego/jej artykuły.
@krzysztofkaron33926 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow. Baardzo dziękuję- już na google byłem. Też pamiętam o wartości 0 energii kinetycznej masy w spoczynku. Problemem dla mnie jest(zmierzam okrężną drogą do celu mi znanego) określenie "energia masy spoczynkowa" i energia masy w spoczynku.
@krzysztofkaron33925 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow " energia spoczynkowa masy to ilość energii jaką uzyska się z przekształcenia tej masy w fotony". Masa to ilość materii czyli zajmuje przestrzeń i może oddziaływać. Foton to bezmasowa i bezładunkowa cząstka światła posiadająca masę w ruchu, a w spoczynku nie ma masy bo jest energią " mC2". Kwant energii, kwant masy, kwant obrazu, kwant fali, kwant czegoś i kwant niczego ... kwant myśli i kwant braku myśli, kwant - porcja... czegoś. Lampa stroboskopowa (np. świetlówka) oświetla wirujące koło pasowe silnika elektrycznego. Silnik pracuje cicho, a elektryk niedosłyszy. Częstotliwość lampy jest równa częstotliwości wirowania. Należało wymienić pasy klinowe, ale lampa spowodowała, że elektryk widział kwanty światła- silnik się nie obracał?
@TymexComputing7 күн бұрын
"Obliczenia numeryczne opierają się na prawach fizyki" - nie jestem trolem ale to fajna "literówka" - obliczenia pewnie opierają się na prawach mateMatyki ale model i schemat obliczeń uwzględnił prawa fizyki dla tego układu ;) + analiza stabilności obliczeń numerycznych. Sztywna sprężyna to tak jak po prostu twarde połączenie, sztywne - jak bez sprężyny ?
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
Dla mnie stwierdzenie, że obliczenia opierają się na prawach fizyki jest równoważne stwierdzeniu, że w obliczeniach uwzględniam prawa fizyki.
@TymexComputing7 күн бұрын
Dziękuję Tobie za stworzenie i Jutubowi że podpowiedział mi ten film! Ciekawi mnie ile razy niebieska kula jest cięższa od czerwonej kuleczki PIękna osobliwość na przegięciu ale z tym przyspieszeniem to tak jak z błyskawicą - ma olbrzymie natężenie prądu... ale przez ułamek mikrosekundy, może całą mikrosekundę - nie pamiętam. Jeżeli kuleczka bata porusza się z prędkością 600m/s to te 5cm zmiany kierunku ruchu pokonuje w 1/10.000 część sekundy :) w 100 us - czyli to zupełnie tak jak byśmy na planecie z 20.000 g np. z 20.000 razy większą od ziemi masą a takim samym promieniu upuścilibyśmy orzeszka z X cm :) - muszę policzyć te 100 us
@TymexComputing7 күн бұрын
dobra, policzyłem :) 1/2 x 2E+4 * 1E-8 Czyli dla orzeszka na końcu bata przekaz energii przy tym przyspieszeniu byłby taki sam jakbyśmy go umieścili 0.1 mm nad powierzchnią tejże masywnej planety :D ale sami byśmy tam nie wstali z łóżka, 50 gramowy palec ważyłby tam jedną tonę :D ale inaczej palec zachowałby się też na końcu bata.
@fizyka.nietylkodlaorlow7 күн бұрын
W obliczeniach masa kul rośnie jak n^1.1, gdzie n=1,2,...,50. Masa niebieskiej kuli jest większa od czerwonej o czynnik 50^1.1, co wynosi około 74.
@bor99997 күн бұрын
Super 🎉🎉🎉 proszę nie przestawać nas zadziwiać i dużo zapału do pracy
@nowy57 күн бұрын
film zawiera sporo nieścisłości: 'Ruchy Browna są manifestacją faktu, że materia składa się z malutkich cząsteczek będących w ciągłym ruchu.' to niczego nie dowodzi, ruch dużych cząsteczek hipotetycznej wody da ten sam efekt, nie da się zaobserwować atomów, skoro się da, nie wspomniano, że te ruchy to efekt fluktuacji gęstości wody a nie dowodziło to bezpośrednio istnieniu atomów, atomy mogłyby być porównywalne z wrzuconym tuszem i efekt byłby podobny
@nowy57 күн бұрын
najważniejsze, że udało się zademonstrować efekt zarówno dla zwykłego kubka jak i dla niezwykłego palikowego wiaderka