Puikus video, ačiū. Sakykite, ar galima pradinę fermentaciją atlikti ne kibire, o jau iš karto stikliniame fermentavimo inde?
@viskasaplinktave43773 ай бұрын
Šie indai kaip ir nesiskiria. Man patogiau pirminė fermentacija kibire nes jo talpa ( 25 - 27 litrai), didesnė nei stiklinio 20. Įpylus apie 23-24 litrus dalis nueis nuosėdoms ir kai sidras stabilizuosis jį perpilu į stiklinį butelį jį beveik pilnai užpildant.
@RugileMonkute3 ай бұрын
@@viskasaplinktave4377 Ačiū labai, o kokioje temperatūroje reikėtų vykdyti pradinę fermentaciją ir tolimesnę fermentaciją (su mikroorganizmais)? Visur randu skirtingą info.
@viskasaplinktave43773 ай бұрын
@@RugileMonkute temperatūrą gali skirtingai nurodyti dėl skirtingų kultūrinių mielių. Neturiu sąlygų palaikyti konkrečią temperatūrą, laikau kambaryje pirminėje fermentacijoje 16 - 20 laipsnių. Žemiau fermentacija bus per lėta ir gali nugalėti kiti mikroorganizmai, didesnėje taip pat gali kas nors nereikalingas pasivystyti. Kai nustoja aktyviai burbuliuoti perkeliu į lauko virtuvę kur jau tuo metu būna apie 10 - 12 laipsnių, vėliau atšalus gražinu į gyvenamą patalpą kur taip pat būna kokie 8 - 12 laipsnių. Manau skaidrinimas bus geriausias 10-12 laipsnių. Rusys aišku idealu. Taip pat siūlau itin neisškaidrinti, nuosėdos yra manoproteinų šaltinis nuo kurių priklauso burbuliukų apvalkalas. ( burbuliukai kaip šampane ilgai plaukioja paviršiuje) manoproteinų galima ir pridėti, yra pirkti - nesumaišykit su monoproteinais.
@EdmundasLideikis2 ай бұрын
Norėjau paklausti ar po brandinimo išpilščius į butelius ir įbėrus cukraus mielės dar užsikurs ir įvyks karbonizacija?
@ASALTTV2 ай бұрын
Nesu tikras dėl termino brandinimas, gal skaidrinimas? Kiek nagrinėjau yra įvairių nuomonių dėl mielių būklės. Vieni teigia, kad mielės visos miršta, kiti, kad tik dalis murisių, dalis gyvų, miegančių. Bet kokiu atveju kuo ilgiau laikoma dideliuose buteliuose tuo aktyvių mielių kiekis mažėja. O tai įtakos karbonatizacijos laiką. Aš dabar išpilstau kai tik suvalgomas visas cukrus ir sidras tampa gana skaidrus. Tai apie 3- 4 mėnesiai. Atmosferų nematuoju, bet manau 3 atmosferas pasiekia per 2-3 mėnesius 12-14 laipsnių. Taip pat turiu partijų kur laikyta metus. Tą patį burbulų kiekį pasiekia per 8 - 12 mėnesių. Mano nuomone vėlyvam išpilstyme, žemesnėje temperatūroje kyla pavojus, kad cukrų ims perdirbti pieno rūgšties bakterijos. Dabar mano technologia: išpilstyti išskaidrėjus, nucukrėjus po 3-4 mėn, savaitė dvi buteliuose 18 - 20 temperatūros, toliau 12-14 laipsnių. Aš dalį sidro išpilstau į plastikinius butelius ir galiu "apčiuopti" slėgį. Kai butelys nesuspaudžiamas dedu vėsiau.
@ASALTTV2 ай бұрын
Dar atkreipčiau dėmesį, kad laikymas ant nuosėdų ( kurios susidarys gana gausiai) po ankstyvo išpilstymo duoda sidrui manoproteinų. Manoproteinai iš mielių ir nuo jų priklauso burbuliuko stabilumas. Manoproteinai apvelka angliarūgštę ir gaunamas ilgai nesprogstantis burbuliukas, plaukiojantis paviršiuje. Dėl to buteliai laikomi horizontaliai. Nors galima ir nusipirkti manoproteinų. Dar tik pabandžiau įdėti, žiūrėsiu kas išeis. Taip pat prieš kelias dienas sugebėjau nuimti drumzles su karūninio kamščio konteineriu, nufilmavau, turėtų greitai atsirasti filmas.
@EdmundasLideikis2 ай бұрын
Ačiū už greitus atsakymus. Taip, turėjai omenyje skaidrinimą. Po fermentacijos pabaigos sidras dar absoliučiai neskaidrus. Norėtųsi perpilti į kitą indą (nes dabar po fermentacijos daug nuosėdų) ir palikti skaidrinimui. Tačiau yra baimė, kad po to išpilsčius į butelius ir įbėrus cukraus, nebevyks karbonizacija. Gal po fermentacijos naudoti nuskaidrintoją ir pilstyti tiesiai į butelius?
@dainiuskubeckas9734 Жыл бұрын
Labai saunus video! Didelis aciu! Idomu kokia yra geriausia laikymo temperatura kad islaikyti metus ir daugiau?
@viskasaplinktave4377 Жыл бұрын
Aš laikau rūsyje, žiemą apie 8 , vasarą apie 16. Manau geriausia apie 12 - 14 , po to kai susidarė pagrindiniai burbuliukai.
@evaldasbakutis70894 ай бұрын
1 saukstas cukraus ? Kiek gramu reikia litrui
@viskasaplinktave43774 ай бұрын
10 g litrui
@Rytauzenas Жыл бұрын
Laba diena, turiu klausima del buteliu kamsteliu. alaus tipo karuniniai kaip suprantu netinkami sitam reikalui? nes esu mates jog buna 29mm kurie kaip ir tinka sampano buteliui.
@viskasaplinktave4377 Жыл бұрын
Šitie karūniniai kamščiai skirti drumzlių nuėmimui. www.vitis.lt/sampano-buteliams/metalinis-karuninis-kamstis-29-mm-auksinis-su-auksta-kapsule.html Dar neišbandžiau, tačiau tikiuosi šiais metais juos panaudosiu drumzlių nuėmimui. Didžiausia problema tai kakliuko užšaldymas. Pamačiau įdomu filmą kuriame kakliukai užšaldomi įkišušus juos į ledą ir apibarsčius druska. tirpstantis ledas išskiria daugiau šalčio ir kakliukas užšąla. Pigus variantas. Po to uždaroma normaliais kamščiais
@viskasaplinktave43773 ай бұрын
Karūniniai kamščiai atlaiko gana didelį slėgį, manau galima bandyti naudoti ir kaip pastovų
@Elitellt Жыл бұрын
Ar galima naudoti iprastas mieles is parduotuves ar butinai reikia pirkti skirtas sampanui?
@ASALTTV Жыл бұрын
Galima iš viso pirktinių mielių nenaudoti, jų yra ir ant vaisių. Tačiau manau man šampaninės davė mėgstamiausius itin mažus juostinius burbuliukus. Kolega be pirktinių mielių išgavo taip pat panašius, tik mažiau. Man atrodo champ duoda gerą skonį, aš jas mėginau su klevo sultimis - išėjo geriau nei su laukinėmis pieno rūgšties bakterijomis.
@viskasaplinktave43773 ай бұрын
parduotuvinės yra skirtos kulinarijai, duonai ir tikrai sidrui netinka, jau geriau natūralios nuo obuolių. Šampaninės specialios mielės leidžia geriau procesą kontroliuoti. Panaudojau jas klevo sulos rauginimui ir pirmą kartą pavyko gauti nesmirdintį gėrimą.
@kastiss63113 ай бұрын
Vyninės taip pat tinka.
@tomvanhalen8212 жыл бұрын
Puikus video. Tik turiu klausimą dėl išpilstymo proceso. Nepastebėjau, kad būtumėte dezinfekavęs tiek butelius, tiek kamščius? Ar tai nėra būtina?
@viskasaplinktave43772 жыл бұрын
buteliai ir kamščiai nauji, sterilūs, iš dėžių.
@viskasaplinktave43772 жыл бұрын
naudojant butelisu antrą kartą reikėtų išplauti sodos tirpalu ir kelis kartus praplauti karštu, net verdančiu vandeniu. Tik neplaukit šalto stiklo - gali sutrūkti
@tomvanhalen8212 жыл бұрын
@@viskasaplinktave4377 Ačiū :) Dabar jau aišku.
@Avocete Жыл бұрын
Kada naudojot pieno rūgšties bakterijas?
@viskasaplinktave4377 Жыл бұрын
Kai eina į pabaigą ar baigiasi fermentacija. Reikėtų įdėti prieš jei naudosite skaidrintojus ar sulfitus
@Avocete Жыл бұрын
@@viskasaplinktave4377 o kiek laikyti?
@vaidassuopys4295 Жыл бұрын
nereikia jokiu bakteriju!!!!! Naturalus sidras ir yra naturalus. Gaminu keletas metu isspaudi sultis,net mieliu nededu ,nes laukines mieles atlieka darba naturaliai.Tik fermentuoti reikia zemesneje temperaturoje,gal turit rusi? Jokiiu perpylimu . Naudoju stikline talpa ,supili sultis iki pat virsaus,keleta dienu palieki ,pradeda rugti ,putoti,kai issivalo putos uzdedu alsuokli ir viskas. Praeina kokie 4 menesiai jau galima ragauti,ziema rusyje pas mus apie +5C ,sidras tampa kaip asara skaidrus. Taip mane ismokino draugas ispanas is Asturijos regiono ,ten jie zino apie sidra :)