Silnik krokowy i bezużyteczne jego sterowanie impulsatorem z pary przekaźników JRG 1702.

  Рет қаралды 2,455

Przekaźnikownia

Przekaźnikownia

6 ай бұрын

Niniejszym przedstawiam urządzenie absolutnie sprawne, działające i całkowicie nigdzie do niczego nie przydatne.
Jest to urządzenie służące wysterowaniu silnika krokowego w sposób taki, by uzyskać nierównomierne i nieskończone obroty.
W skład urządzenia wchodzi para przekaźników kolejowych typu JRG 1702.
W normalnych warunkach przekaźniki te służą kontroli świecenia żarówek w obwodach świateł semaforów, jednak z uwagi na postępującą modernizację urządzeń lub wymiany przekaźnika na przekaźniki wtykowe z zastosowaniem układów ERL z prostownikiem i transformatorem, przekaźniki te stają się niepotrzebne.
Prezentowane rozwiązanie jest skuteczną propozycją nowego ich zastosowania, choć nie pełni żadnej funkcji, może stanowić przekonujący argument by przekaźników tych nie wyrzucać na złom!

Пікірлер: 31
@METALLpl22
@METALLpl22 6 ай бұрын
Fajne to bezużyteczne urządzenie. Takie hipnotyzujące 🙃
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 6 ай бұрын
To nawet filozofom z ZWUS i Ericssona się nie śniło 😂
@techniczny84
@techniczny84 6 ай бұрын
Dość nie codzienne ale ciekawe☺️. Rob dalej filmy kolego.
@Pyraz28
@Pyraz28 6 ай бұрын
Gdyby dokładnie dobrać czas... to by można sekundnik zrobić. Dawno temu, z impulsatora i kilku przekaźników JRG zrobiłem dzielnik przez 16, i sterowałem tym lampki na choince w pracy, ale to było ponad 25 lat temu...
@mz7979
@mz7979 6 ай бұрын
Można sobie wyobrazić że podobne przekaźniki (co do zasady działania) są/były używane w liniach produkcyjnych różnego przeznaczenia - spożywczego, przemysłowego np.otwieranie zaworu z sokiem nalewnym do butelek, nalepianiem etykiet, przekładaniem na bok, i miliony innych zastosowań 😊
@steam7087
@steam7087 6 ай бұрын
Z jednej strony przekaźniki pozostają cały czas w użyciu, choć takie jak w filmie chyba tylko na kolei i czasem jeszcze w automatyce kopalnianych urządzeń szybowych czy maszyn wyciągowych, a z drugiej, chyba nikt świadomie nie stosuje impulsatorów na prostych przekaźnikach, nie dedykowanych do tego celu, w roli urządzeń sterujących procesami produkcyjnymi. W tych zastosowaniach prawie wcale nie występują urządzenia wykorzystujące jakieś nieregulowane, poboczne parametry podzespołów. Jeżeli należy wykryć przeciążenie, używa się nastawialnego przekaźnika przeznaczonego do tego celu, jeżeli potrzeba impulsowania, do dyspozycji jest cała gama dedykowanych, jeżeli należy wykryć za niskie/za wysokie napięcie, nie stosuje się do tego celu R15tki, tylko odpowiednich przekaźników nadzorczych. Nie mówiąc o PLC w których wszystkie potrzebne funkcje zawarte są po prostu w odpowiednich blokach programów.
@adamszymanowski2978
@adamszymanowski2978 6 ай бұрын
kurde, bardzo chętnie bym obejrzał odcinek o budowie i zasadzie działania klasycznych rygli w licencjach. dosyć mnie zastanawia ich działanie, a średnio ten mechanizm z poziomu kabiny widać
6 ай бұрын
A mowa o ryglach do drzwi wychylnych czy do automatycznych? W sumie to w obu przypadkach muszę dokoptować sobię drzwi szybowe żeby to się dało pokazać na żywym organiźmie.
@adamszymanowski2978
@adamszymanowski2978 6 ай бұрын
​@ chodzi o te wychylne, a czkolwiek film i o jednych, i o drugich był by ciekawy.
@djzbigi
@djzbigi 6 ай бұрын
To teraz czas na muzyczny syntezator na przekaznikach...
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 6 ай бұрын
Idźmy na całość - procesor na przekaźnikach :)
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
fajne cykadełko :) idealny usypiacz
6 ай бұрын
Prawie, bo jak już się przy nim uśnie to zaraz ktoś z dołu przybiegnie i będzie drzeć ryj że mam ten hałas wyłączyć... ot co, totalny brak zrozumienia wśród domowników!
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
@ no cóż mieszkam w domku (moim prywatnym) więc to ewentualnie tylko ja mogę inny zwracać uwagę że mi coś nie pasuje :) taki luksus bycia na swoim
@szarpik420
@szarpik420 6 ай бұрын
Siema mam pytanie ostatnio w galerii wyłączyli winde i teraz na wyswietlaczu koło przycisku pojawił sie taki pusty kwadrat z małym kwadratem w lesym górnym rogu wiecie moze co on znaczy? (Winda nie reaguje na przyciskanie guzika
6 ай бұрын
Proponuję zapytać kogoś kto potrafi w nowożytne windy.
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 6 ай бұрын
Kusi dokleić wskazówki, albo sam mechanizm zegara i skalibrować mozolnie ;-}
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 6 ай бұрын
Ciekawe jaka byłaby precyzja odmierzania czasu i żywotność :) W imię nauki można się pobawić.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 6 ай бұрын
Stara technologia w napędzie czegoś nowszego, działa ale bezużyteczna. Skojarzenie z samochodami elektrycznymi.
@steam7087
@steam7087 6 ай бұрын
Nieuzasadnione. We współczesnych samochodach elektrycznych chyba tylko ideę można uznać za starą. I o ile ludzie na ogół nie mają problemu z coroczną, ewentualnie co dwa, trzy lata wymianą smarfona, kupnem miliona gadżetów zasilanych akumulatorami litowymi, to w przypadku samochodów nagle problem pozyskiwania litu urasta do rangi globalnego i ckliwego współczucia małym Afrykanom. Może czas oddzielić ideologię od korzyści i w ten czy inny sposób wywrzeć presję na koncerny. Tak jak miało to miejsce w przypadku energetyki węglowej, gdzie jednak udało się dopracować systemy filtrów pyłu czy systemy odsiarczania i dziś w zasadzie nie ma już takich problemów jak niegdyś, oprócz propagandy zielonych. Przy rozproszonej produkcji energii i kontekście wciąż rozrastających się miast i związanym z tym ruchem na ciągle dość niewielkie odległości, moim zdaniem dla lokalnego transportu opartego o energię elektryczną nie ma alternatywy. Można się spierać i należy, czy źródłem mają być akumulatory, czy ogniwa paliwowe, ale odwrotu chyba nie ma. Inaczej w transporcie dalekobieżnym, gdzie czas uzupełnienia nośnika energii odgrywa w całym procesie dużą rolę, myślę, że tam ropa będzie jeszcze długo niezastąpiona.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 6 ай бұрын
@@steam7087 jeśli coś jest dobre to się przyjmie samo. Dlatego przy elektrykach trzeba dotacji i opodatkowania spalinowych. Taka to wspaniała technologia. Problem jest taki sam jak 100 lat temu - mała pojemność aku, zbyt duża masa i długi czas ładowania. Owszem jest progres ale wg mnie to ślepa uliczka. Nie uzyskamy takiego zagęszczenia energii elektrycznej by zbudować pojazd o masie zbliżonej do obecnych i podobnym zasięgu. Poza tym motoryzacja na świecie to 5% zanieczyszczenia powietrza, więc walka w Europie jest o 1% w skali świata. Jakim kosztem? Kosztem zubożenia społeczeństwa w imię ideologii zwanej "ekologią" pod którą kryje się zysk pewnych grup, kosztem plebsu. Tak samo nie zbudujemy sterownika silnika krokowego na przekaźnikach. To po prostu się nie opłaca i nie uzyskamy takiego efektu jak potrzebny.
@steam7087
@steam7087 6 ай бұрын
​@@Micha-dx2xw5% zanieczyszczeń ogólnie na świecie, czy 5% w miastach?
@elektrodatv
@elektrodatv 6 ай бұрын
Sterownik odporny na impuls EMP 😉
6 ай бұрын
Sterownik tak, ale na połowie ujęć dźwięk z DR-40X do wywalenia bo mikrofony od produkowanego w przekaźnikach i silniku EMP głupiały, ratować się trzeba było monofonicznym dźwiękiem z aparatu. Wyraźnie to na filmie słychać.
@elektrodatv
@elektrodatv 6 ай бұрын
@No nieźle, nie dość, że odporny na EMP to jeszcze generuje takie EMC, że unieruchamia konkurencyjny sprzęt elektroniczny w okolicy 😀
@rekawek6
@rekawek6 6 ай бұрын
Znów, zbyt surowo podchodzi Pan do budowanych przez siebie układów. Owszem z punktu widzenia, praktycznego zastosowania, to średnie, ale z punktu widzenia edukacyjnego, już zupełnie inaczej. Nie dość, że miło się to ogląda to jest to jakoś tak bardziej zrozumiałe, jeżeli chodzi o działanie silnika krokowego. Czy każdy silnik moze ruszyć tylko na dwóch cewkach?
6 ай бұрын
Oj tam, to nie surowość tylko taka autoironia. Co do dwóch cewek, wszystkie silniki krokowe mają 2 cewki, a przynajmniej 2 zestawy biegunów (silniki "unipolarne" mają podwójne uzwojenia w celu ułatwienia sterowania pojedynczym napięciem, coś na wzór transformatora z odczepem i dwoma diodami zamiast zwykłego i 4-diodowego mostka). W każdym razie z punktu widzenia czystej teorii i geometrii to żeby móc określić ruch po okręgu w konkretnym kierunku trzeba minimum 3 punkty. A to znaczy że żeby taki silnik mógł działać to trzeba albo minimum 3 bieguny (ich zestawy) zasilane sekwencyjnie napięciem o jednej polaryzacji, albo minimum 2 bieguny zasilane napięciem o przemiennej polaryzacji i z przesunięciem w fazie. Dlatego w praktyce wszystkie silniki krokowe jakie spotkałem wykorzystują tą drugą opcję (ewentualne "unipolarne" zamieniają przeciwne polaryzacje na 2 przeciwsobne uzwojenia na każdym biegunie). Chyba idealną analogią będzie tutaj napęd parowozu, 2 silniki parowe też pracują w przesunięciu fazowym o pół radiana i są zasilane napięciem o przemiennej pol... tfu, parą raz z jednej a raz z drugiej strony tłoka. Gdyby ręcznie sterować dopływem pary do każdej strony każdego tłoka to uzyskali byśmy parowy silnik krokowy. I ostatnim zdaniem, silniki o 3 zestawach biegunów też istnieją - to najzwyczajniej synchroniczny silnik 3-fazowy.
6 ай бұрын
A tak jeszcze odpowiadając na drugie zdanie, w sumie bardzo mnie cieszy że takie pozornie nie zasadne mini-projekty mogą nieść jakąś korzyść, od rozrywki (jak wspomniane useless machine) po wartość edukacyjną. Z miejsca mówię że jestem otwarty na inne ciekawe propozycje, zawsze jest szansa że pokonam wbudowanego lenia i zmienię je w czyn.
@gopdriver9065
@gopdriver9065 6 ай бұрын
Oddawaj moje 4,31(6) minuty życia
6 ай бұрын
Choćby skali srali, nie oddam. Będę dusił je w śmietanie i zjem rano na śniadanie!
@hublanek
@hublanek 6 ай бұрын
@ bele z chlebusiem :)
Gasimy żarówkę fotoimpulsatora, czyli czy wjedzie w krańcowe?
11:31
Przekaźnikownia
Рет қаралды 19 М.
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 53 МЛН
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 24 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 11 МЛН
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 101 МЛН
DIY Stepper Motor Driver From Scratch
9:56
Sine Lab
Рет қаралды 18 М.
Sterownik silnika krokowego + generator impulsów - cz. 1 podłączenie
18:42
EBMiA.pl - Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
Рет қаралды 52 М.
Radio control for 8 commands
1:20
Shuric_U
Рет қаралды 104
Arduino 15: SILNIKI NIE TYLKO KROKOWE
15:39
Adam Śmiałek
Рет қаралды 23 М.
The last "Leonard" is gone - part 2 - what's left of it.
24:24
Przekaźnikownia
Рет қаралды 1,4 М.
I po ostatnim "leonardzie".
7:13
Przekaźnikownia
Рет қаралды 4,1 М.
Express elevators - Ward-Leonard drive and 1.7m/s
9:45
Przekaźnikownia
Рет қаралды 21 М.
Heavy package 🤭🤣 #demariki
0:25
Demariki
Рет қаралды 2,6 МЛН
КАРМА ПОРАЗИТ ЭТОГО ЧЕЛОВЕКА
0:41
Don’t Bully a Vampire Girl 👿
0:38
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 20 МЛН