Roboty na 25 minut bo taki podział i zabieg wg Liebiga to pracy na 5 minut ale nie jest tak radykalnie jak tu ale pokazałem bo może komu się kiedy przyda. Poddymiłem delikatnie dwa dni wcześniej, coś potankowały i delikatnie się przegłodziły. Wystarczy. Przegonka nie wymiotła pszczół do zera z korpusu byłej rodni. Średnia za sezon wyszła 28,5 kg. Pszczół nie woziłem. Sama metoda to jak w tytule. W zamian dostaje się turbo rodzinę w następnym sezonie.
@jacekpruszak61173 ай бұрын
Roztwór 3%czego ?
@zibi55623 ай бұрын
Tomku co za zbieg okoliczności, dokładnie tego samego dnia u siebie zrobiłem ten sam zabieg przesiedlenia jednej rodzinki na węzę, zrobiłem to pierwszy raz testowo bo chcę sprawdzić jak ta metoda się sprawdzi. U mnie zrobiłem tylko błąd bo żeby mi było łatwiej zrzucać pszczoły postawiłem pusty półkorpus na górze i efekt był taki że pszczoły nie chciały wejść na ramki z węzą tylko się gromadziły na ściankach półnadstawki, nie mogłem ich zgonić na ramki węzy i tak po przesiedleniu musiałem zostawić. Generalnie pszczoły nie chcą wchodzić na nowe obce im ramki które nie mają zapachu ich ula, trzeba na to uważać. Podałem 4 litry syropu cukrowego 3:2 i miałem wrażenie że tego syropu wcale nie pobierają. Po podaniu na końcu matki ona też nie poszła na ramki tylko za pszczołami na ścianki półnadstawki. Po dwóch dniach zajrzałem bo obawiałem się że zamiast odbudowywać ramki z węzą zaczną budować dziką zabudowę w tej półnadstawce, faktycznie siedziały nadal w półnadstawce ale nic nie zbudowały dzikiej zabudowy a na ramce (sprawdziłem tylko jedną) było widać już początek odbudowy węzy. Dopoero po tych dwóch dniach udało mi się je sprowadzić na ramki odebrać półkorpus i postawìć powałkę i ponownie syrop. Syropu jednak trochę pobrały w sumie 0,8l czyli po 0,4 na dobę i widać na szufladce ula po osypie łusek i wiórków węzy że zabrały się za odbudowę wszystkich ramek, na wszystkich działają równo. Obawiałem się to robić teraz czy to nie za późno ale twój film mnie uspokoił. Teraz też już wiem że lepiej sypać pszczoły tak jak to robisz Ty czyli wyjmując kilka ramek węzy i sypać do tego korpusu a nie tak jak ja to zrobiłem. Czy możesz zdradzić co to za preparat sporządziłeś do opryskiwania pszczół ? Na swoim kanale za jakieś dwa dni wrzucę filmik jak ja to u siebie robiłem. Będzie można porównać jak się to uda i z jakim rezultatem.
@bogdank81383 ай бұрын
Ja odpowiem: Patrz mój komentarz ;-)
@Popszczelony_Marcin3 ай бұрын
Gdzieś zginął mój komentarz pod tym filmem. Trudno. Podpowiem Ci z mojego doświadczenia: przy przesiedleniu pszczół na węze masz "złote okienko" trwające około tydzień- ogromny animusz i werwa do pracy, pszczoły piorunem budują węzę. WAŻNE: węza musi być ze sprawdzonego źródła; matka MUSI być super czerwiąca (nie jakaś zagadka świeżo UN)- to ona intensywnie czerwiąc wywiera presję na pszczoły, zapotrzebowanie na plastry. Słaba matka, nie zweryfikowana może to wszystko zniweczyć. Przy przesypywaniu pszczół na węze robi się ogromny bałagan- ja matkę zwracam w klateczce (odbezpieczonej), omijam ryzyko uszkodzenia matki, ścięcia wypłoszonej matki przez pszczoły (nie można ryzykować utraty "złotego okienka"). Najprościej: ustawić ul w docelowej konfiguracji (ramki z węzą, matka w klateczce na ramkach, podkarmiaczka) a pszczoły sypać na podest przed ul. Pszczoły syrop pobierają początkowo bardzo powoli- ja daje 1:1 (by od razu nie blokowały komórek do czerwienia)- jakieś 1,5dm3, jak pobiorą- dolewka. Gdzieś to u siebie pokazywałem. Trzym się.
@TomaszKarczmarski3 ай бұрын
@@Popszczelony_Marcin komentarzy nie kasuję, od tego jest YT, ale też zauważyłem, że jak coś napiszę na innym kanale to wcina to nie wiadomo gdzie i dlaczego, nie ma co posądzać właściciela kanału, jest najwyraźniej jakiś poprany algorytm, co łapie i wyzwala delete, a co do matki to 😁czas pokaże a ja pokażę, pokażę
@Popszczelony_Marcin3 ай бұрын
@@TomaszKarczmarski przeca ja Cię o kasowanie nie posądzam :) (Moze wisi jako ten do zweryfikowania(
@zibi55623 ай бұрын
@@Popszczelony_Marcin to co napisałeś to jest oczywiste i wiadomo. Pytanie do Tomka dotyczyło tajemniczej mikstury którą pryskał pszczoły w trakcie przesiedlania - w filmie nic na jej temat nie powiedział
@mariuszbobrowski38843 ай бұрын
Dzień dobry Panie Tomaszu. Czy tak traktuje Pan wszystkie rodziny w pasiece?
@TomaszKarczmarski3 ай бұрын
Proszę przeczytać mój komentarz z cz. II pozdrawiam
@mariuszsliwa26413 ай бұрын
👍 dużo zabawy
@bronislawzbylut3083 ай бұрын
Witaj Tomek dobra robota ja jak sie z rodzina cos dzieje robie podobnie
@bogdank81383 ай бұрын
Co w przypadku zakupu węzy "ubogaconej", bardzo często występującej w handlu, w której pszczoły robią dziury i ją wynoszą, zamiast ciągnąć komórki?
@Popszczelony_Marcin3 ай бұрын
robi się pierdolnik, rok temu to przeżyłem (i pokazałem), węza zjechała na dennicę...
@owady13 ай бұрын
👍
@tajfun98553 ай бұрын
Jak nie izolujesz matek to skąd masz te dane? Ja izoluje matki i w tym roku na 15 rodzin po izolacji mam w dwóch ulach mateczniki cichej wymiany. Mi jak nie wychodzi 66%. W zeszłym roku ta samą ilość uli i zero wymian po izolacji.
@GrzegorzZawadzki-b4o2 ай бұрын
Może mi coś umknęło, ale skąd wiadomo, że jest młoda matka i jest unasieniona?
@TomaszKarczmarski2 ай бұрын
@GrzegorzZawadzki-b4o po tym filmie (nagranym 21 dni po osieroceniu) wgrałem 5 kolejnych, tylko i wyłącznie ta rodzina by nie mieszać widzom, film o rabunkach to ta i inna. Brak matki sygnalizują same pszczoły charakterystycznym wachlowaniem. Matka ratunkowa wygryza się 5 + 8 dni od osierocenia. Dojrzałość płciową osiąga w ciągu kilku następnych dni. Po 4 tygodniach od osierocenia co do zasady są jaja a jak sprzyjająca pogoda nawet i wcześniej w tym i czerw zasklepiony już, a jak niesprzyjająca to może się opóźnić z tydzień czy dwa. Młoda matka niemal natychmiast i z niesamowitym impetem rusza do składania jajek, ilość czerwia jest skorelowana z ilością dostępnych robotnic w ulu. Ten impet można zauważyć już trzy tygodnie po przerzucie na węzę, pokazałem koziołka :) Termin wgrywania przeze mnie filmów dokładnie odzwierciedla te stadia. Po 3 dniach ubyło połowę wiaderka i widać było budowę plastrów w pełnym toku, natomiast co do unasiennienia byłem pewnym tydzień później. W filmie z wczoraj o prostej gospodarce mówię na bazie swoich doświadczeń, że co do zasady niemal każda późnoletnia unasiennia się, incydentalne przypadki, że nie. Na filmie ze zrzutu po zachowaniu się pszczół byłem pewny, że młoda matka jest, natomiast co do unasiennienia nie byłem pewnym, założyłem, że tak co się potwierdziło później. Pszczoły zacząłem strząsać od mniej ludnej strony ula by zapewnić młodej matce materac do jej wylądowania. Miłego
@GrzegorzZawadzki-b4o2 ай бұрын
@@TomaszKarczmarski OK, jasne czyli bez sprawdzania...( chociaż można teoretyczne popatrzeć na ramki) przerzucamy pszczoły na węz zakładając, że jest matka i się unasieniła. Dzięki! Oglądasz "Live von Pias Bienenstand"?
@TomaszKarczmarski2 ай бұрын
@GrzegorzZawadzki-b4o Czasem oglądam ale muszę sobie tłumaczyć na angielski bo niemieckiego nie znam bo automat strasznie przeinacza na polski. A tak filozoficznie to w sumie to jakby popatrzeć i dzielić namiętnie włosa na n-części, tak jotka w jotkę, to człowiek nie powinien nic robić bez otrzymania pierw zatwierdzenia z mocy minimum ustawy :) Zgadzam się występuje ryzyko ale ja to ryzyko akceptuję a efekty pokazuję. Pozdrawiam a Ty oglądasz?
@GrzegorzZawadzki-b4o2 ай бұрын
@@TomaszKarczmarski Tak, oglądam (znam niemiecki) , szczególni chętnie słucham co mówi Gerhard (facet ma zajebista wiedzę) on przemyca w swoich wypowiedziach dużo ciekawych informacji, przemyca bo trzeba go uważnie słuchać. Widać, że bardzo się postarzał ostatnio. Ja jestem amatorem/hobbistą mam od lat dadanty, trochę mi ciężko stostawć jego metody dla Langstrotów, ale generalne zasady jak najbardziej. Dlatego zaciekawiła mnie twoja metoda zrzutu na węzę, nigdy nie tego nie robiłem, kiedyś gdzieś czytałem o tym chyba na Ambrozji, ale pszczelarze bardzo sceptycznie wtedy o tym pisali, że bardzo słabo pszczoły o tej porze roku odbudowują węzę ( szczególnie rodziny produkcyjne) i mają do zimowli małe zapasy pierzgi, nie zdążą zgromadzić.
@TomaszKarczmarski2 ай бұрын
@@GrzegorzZawadzki-b4o i zawsze jak chce coś więcej powiedzieć to Pia ucina 🤐 Ta rodzina była za słaba by zrobić na podziel i wylecz, a z drugiej strony za mocna by dać jej odrobione jasne plastry miodni. Z podziel i wylecz też jest problem z przekonaniem widowni, że stara matka na nalot zaczerwi sama i bez słoika. Jak rozumiem obejrzałeś już kolejne filmy? Po przodkach dostałem warszawskie zwykłe (zbudował je mój pradziadek jeszcze) ale czasu mało to spróbowałem na dadant korpus i dadant 1/2 korpus i pomimo korpus niczym nie różniło się od WZ leżaka co do zasady. Langstroth bije na głowę prostotą. Miodu tyle samo ale pracy drastycznie mniej. W dadant czy WZ jest uciążliwym systematyczna podmiana gniazda a to jeden z critical factor witalności rodziny pszczelej. 1/2 dadant za dużo ramek i słabsze rodziny. Takie mam zdanie.