Szerintem ideje lesz a régi nagy gyártóknak leszállni a presztizs hajójáról, mert a régi időkben megszerzett szelek eddig dagasztották a vitorlát!
@attilapalhorvath4078 Жыл бұрын
Végre elindult a «kínai autógyártás napjainkban» címmel a beszélgetés! És nem csak a "fikázás" megy. Gratulálok! Folytassátok!
@balintnagy5679 Жыл бұрын
Szeretem amikor értelmes ember érthetően összeszedetten beszél. Annak ellenére pedig milyen nyugodt volt a hangnem végig szinten volt az érdeklődésem. Jó műsor volt.
@benczeimi Жыл бұрын
Ez egy rohadt jó hiánypótló müsor lett, nagyon érdekel a téma, és rengeteg hasznos infót kaptam, köszi fiúk, speedzone forever 🙃
@istvanhadadi6883 Жыл бұрын
Ez is remek tèma illetve adàs lett! 👍🏻 Szerintem az alsò vagy közèp kategóriàs autópiacon van esèllyük. De a felsô kategória euròpai igènyeknek megfelelô minôsèg teljesítèsèhez mèg messze vannak. A jelenlegi autó àrak egyensùlyba kerülèsèhez fogyasztói oldalról nèzve igencsak ideje màr , hogy egy kis versenyeztetèssel normalizàlódjanak vègre az autóàrak. Ha viszont a kèt nagy koreai màrka sikereihez mèrjük a jelenlegi lehetôsèget a kínai autópiachoz , akkor nagyon is meg kell húzni azt a bizonyos nadràgszíjjat az európai gyàrtóknak.
@Adam-zh2fq Жыл бұрын
"a felsô kategória euròpai igènyeknek megfelelô minôsèg teljesítèsèhez mèg messze vannak." - Lehet, de azokhoz a gyártókhoz meg bevásárolják magukat. Egyébként elnézve a Tesla sikerét azért azok az igények is gyorsan változhatnak.
@musichunter65 Жыл бұрын
Remek műsor ! várom a következő adást !
@skypatrik Жыл бұрын
A világ adott hatalmat és pénzt Kínának! Mindennek a gyártását oda vitték mert olcsók és lenézték nézték Őket! Ma meg megeszi a világot Kína! Ezt érdemeljük!
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
Nyugati világ is kelet-euróoaiakból lett "gazdagabb" pl
@zoltankiszel2113 Жыл бұрын
A tények nem hazudnak. Jól látható a stratégiai előnyük és a tőke ami mögötte van.
@laszlopatkos2800 Жыл бұрын
Teljesen jól látod. Ezzel az elektrifikációval-vagy nevezzék bárhogy is a marketingesek ezt a jelenleg futó trendet-kegyetlenül ráteszik a kést az európai ipar nyakára. Sokszorosát tudják K+F- re költeni mint Európa.... Tegnap az Ipar Napjai 2023 kiállításon voltunk a barátaimmal, a kínaiak csúcstechnológiás szerszámgépekkel ,,támadnak" ( lézervágók, CNC forgácsoló gépek, stb.) Megteremtik/megteremtették ahhoz a háttériparukat is, hogy tényleg piacvezető termékekkel tudjanak megjelenni a világpiacon.
@balintmagyar3285 Жыл бұрын
És a saját politikusaik is mögöttük vannak.
@musclemann88true Жыл бұрын
Ez szuper lett....meg ilyet....köszi a munkátokat
@laszlotakacs6970 Жыл бұрын
Hú, ez a Gergő nagyon vágja a dolgot.👍
@mcjencimc7381 Жыл бұрын
Nagyon érdekes volt. Köszönöm
@korodibalazs Жыл бұрын
Amikor Pista azt mondja, hogy a "NIO-n még profit is van a Teslán meg ugye nincs sok" akkor pontosan mire gondol? Tisztában van azzal, hogy a Tesla az egyik legmagasabb profit rátával(20%) dolgozik a gyártók között míg a NIO az egyik legnagyobb veszteséggel (-30%)?
@profemeritus534 Жыл бұрын
A könyv szerinti margint nem szabad összekeverni a valóssal. Abban csak az autógyártáshoz kapcsolódó költségeket szabad osztani az autóértékesítésből fakadó bevételekkel, a Tesla könyveiben viszont egy csomó más pénzügyi művelet és egyéb jövedelem is van, mint pl. a CO2 kreditek, Bitcoin vagy mikor épp mihez van kedve a "menedzsmentnek".
@korodibalazs Жыл бұрын
@@profemeritus534 Bitcoin nyereség ebben nincs benne mert nem adott el, CO2 kreditet kivéve sem változik túlzottan a matek, még úgy is több mint 2szerese az átlag autógyártónak, de egyébként bármiből jön be a pénz az tök ugyanolyan dollár és amikor elköltik például gyár építésre senki nem mondja nekik, hogy ácsi ácsi ez a pénz tax creditből van, nem fogadhatjuk el. Kivehetjük mintha az monopoly pénz lenne, de ez egy évek óta folyamatos bevételi forrás ami az évek során növekedett nem csökkent, így valljuk be nem sok értelme van nem számolni vele. Az összehasonlítás szerint gondolom akkor a NIO-nál is ki kellene venni az olyan bevételeket pl amit bailot jelleggel kap a kormánytól, hogy túléljen, tavaly pl nagyjából $1B értékben, előtte 2019-ben pl több mint $3B értékben, ha már a másik cégnél nem számolunk bele olyan bevételeket amik a piacon bárkinek elérhetőek nem pedig célzottan az a konkrét cég kapja.
@benceszabo465 Жыл бұрын
Szuper érdekes volt.
@thetruemaster1 Жыл бұрын
Taxizásra használok egy dacia logan mcvt, ha most kéne kocsit vennem biztos az MG mellet döntenék, ár-érték arányban most az érné meg. A többi gyártó esélytelen az ár miatt, ja igen és az MG-nél nem kell 1,5 évet várnom egy autóra.
@LelkesTamas Жыл бұрын
Azt se feledjük, hogy totális pénzpazarlás és több száz (!) autógyár állami létrehozása utáni túltermelés állapota van Kínában (EV-ben is). Egy szép nagy vám és az EU gond megoldva (lásd US-ben nincs is kínai autó félelem).
@SajtosNokedli Жыл бұрын
Ilyen halva született ötletekre költi a kínai állam a pénzt: kzbin.info/www/bejne/pYW7oaeLqrB6qMU Ha tényleg le tudják dominálni a szabadpiacot, akkor kb. dobhatjuk ki az összes közgáz könyvet, újratervezés.
@jockeywilson3253 Жыл бұрын
Szerintem a vevők fejében kellene rendet tenni, hogy csak Európai terméket vegyél, ha már a vezetők nem tudják/akarják korlátozni az importot...
@laszlopatkos2800 Жыл бұрын
Ez lehetne a megoldás, meg az erős védővámok, mint pl. az USA esetében. De azt is ki tudták akkor még játszani pl. a japók: Accura- Amerikában gyártott Honda, Infinity- Amerikában gyártott Nissan. stb. Lassan ott tartunk, hogy annak kellene örülni, hogy a kínaiak itt nálunk ,,csak" akkumulátorokat akarnak gyártani európai márkájú autókba. (?)
@akosmazik3026 Жыл бұрын
8-perctől olyan érdekes volt, hogy nem bírtam abbahagyni. És ezzekel akar az EU gazdaságilag úgy versenyezni,hogy közben szankcionálja a saját iparát. Nagyon para.
@peterhever7875 Жыл бұрын
Masodjara a speedzone-nal sokkal nyitottabb es szimpatikusabb volt Gergö. Elsö alkalommal, mikor harman, vagy negyen voltatok a speedzone-tol es ö volt az ötödik a kamerak elött, szoval akkor olyan furcsa volt.... mint akit csak a szamok, adatok, statisztikak erdekelnek. Ezzel a kis transzformacioval es a sok erdekes adattal igy ez egy nagyon erdekfeszitö es tanulsagos adas lett.
@belamiezaszar5878 Жыл бұрын
Ez nagyon érdekes volt. Szerintem semmi nem mentheti meg az európai gyárakat, legalábbis a mai volumenben. (Persze előbb-utóbb, évtizedek múlva, mindenképp talpra fog állni, azért itt se hülyék az emberek, sőt...) De kérdés, hogy meg kell-e menteni (a jelenlegi formájában) egyáltalán? Akarunk-e 30-60 milliós Golfot, Astrát, Pandát, Pumát, Formentort? Akarunk-e 1.2-es 3 hengeres szüttyögőket 40 millióért? Akarunk-e filléres troli bőr ülést és pet palack műszerfalat megmarketingelve, extra 14 millióért? Akarunk-e havidíjas ülésfűtést és sávtartót? Akarunk-e színes cérnát a kárpitba 3,5 millióért?🤯 Engem abszolút nem zavarna, ha visszaesne az európai gyárak, minden évben rekordot döntő profitja, cserébe lennének olcsóbb vagy jobb ár/érték arányú kínai (elektromos) autók.
@_Tinky_ Жыл бұрын
Minden 3. munkahely az autózáshoz és az autóiparhoz kapcsolódik. Ha nincs európában gyártás akkor sok lesz a munkanélküli. A politika ezt nem fogja hagyni. Akkor a kínai autóipar pedig majd kap büntetővámot. A 4000Euros nyugat-európai munkaerő (munkabér+járulék) nem tud versenyezni az 1000-1200 Euro-s kínaival. Ez valahol érthető.
@profemeritus534 Жыл бұрын
@@_Tinky_ Az 1940-es évek végén minden 3. munkahely a háborús újjáépítéshez kapcsolódott. Tehát akkor is sok lesz a munkanélküli, ha nincs háború? De motorkerékpár gyártásban is rengeteg ember dolgozott - azt mégis zokszó nélkül engedte el Európa és nagyjából tényleg csak a kézműves gyártók maradtak, nem lett belőle katasztrófa.
@_Tinky_ Жыл бұрын
@@profemeritus534 egy motorkerékpár 100-150-200kg egy autó meg 1200-1500-2000. Vas, acél, aluminium, műanyagok, gumi, beszállítók termékei, szállítás, raktározás etc. Más volumen a kettő össze sem hasonlítható főleg, hogy a motor hobbitermék lett ahogy jöttek a megfizethető járművek..
@negrusz Жыл бұрын
ezeknek a kinai autoknak itt az eu-ban szerintem inkabb a 2-3. autoknet lesz terfoglalasa elsosorban es azok veszik majd akiknek nem lesz ciki egy kinai marka mert all a garazsban egy merci, alfa, de akar egy mazda, stb. egy europainak azert fontos a branding es a haritge. amit irsz tovabba az viszont valid. tul vannak arazva az autok es nem csak a magyar fizetesek menten egy romlo annyag minoseg es megbizhatosag mellett amit jofarman csak 5-6 eus orszagban levok tudnak es akarnak kifizetni.
@profemeritus534 Жыл бұрын
@@_Tinky_ Egy teherhajó meg több százezer tonna, több tízezer lóerő, iszonyatos műszaki és biztonsági előírásoknak kell megfelelnie, mégsem gyártjuk már őket, szóval ezekkel a tömeg adatokkal nem tudom mit akartál sugallni. Vagyis ezen a téren is csak a "kézműves" luxusóceánjárók, jachtok meg hadihajók készülnek európai hajógyárakban.
@denes123s Жыл бұрын
Semmi meglepő nem történik, a cost curve-ök tanulmányozásából már hosszú évek óta megbízhatóan látszik hogyan éri el először a villanyautó az árparitást a belsőégésűvel, majd következő lépésben hogyan megy be az ára messze utóbbiak alá. Kicsit gondolkodni kellett volna és időben komolyanvehető fejlesztésekbe kezdeni. Ez a vonat mára elment.
@tamasdonko8996 Жыл бұрын
A kínai Tesla nem vegyesvállalat, onnan maximum lopnak a kínaiak.
@jacobweis8311 Жыл бұрын
Épp új autó vásárlása elött vagyok, a keret 11-12 millió. És a Dongfeng Fengon 5, és a Ssangyong Korando 1.5, és az MG HS Luxury. között gondolkodom. A Dongfeng szervíz hiány miatt aggaszt leginkább.. 120 nál többel nem szoktam menni a pályán se, szóval nem igazán zavar a lóerőhiány sem. (2019 es Vitaráról váltok) Valakinek van esetleg tapasztalata?
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
Úgyis mindenki le fog ezekről beszélni, ködben való tapogatózásnak fogják mondani, meg hogy válassz egy ismertebb márkát...
@Patapista Жыл бұрын
Ne támogasd kínát! Bármi más!
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
@@Patapista Kit érdekel, hogy kit támogat? Európának semmi, de semmi beleszólása nincs a kínai gyártók sorsába. Minden ott, az ő piacukon dől el. Kiszorítják a 3,14chába az összes európai gyártót Kínából, aztán az európai autógyártásnak reszeltek. Európa túl kicsi piac, Amerikában meg Európa gyenge, Indiában is.
@benczeimi Жыл бұрын
@@Patapista Ssangyong Korando egy jó választás lehet, és a hozzáértöknek, ez koreai 😀
@profemeritus534 Жыл бұрын
A járműgyártás egy elég alacsony hozzáadott értékű ipar - természetes, hogy áttevődik az összeszerelő országokba, ahogy korábban a cipőkkel, elektronikai eszközökkel vagy 100 forintos áruval is történt. Akik meg a high-tech-ebb részén dolgoznak (AVL, Bosch, ZF) azoknak ez után is jut kenyér az asztalára, a kínai autók is tele vannak európai technológiával. Amit belpiacon le mernek másolni azt itt már licenszelik. Régen is megvoltak a nemzetközi együttműködések, mint az Austro-Daimler, Innocenti Mini, most is megvan a Geely-Volvo vagy MG-SAIC. Semmi szükség a várkonyigáboros sinofóbiára meg parára, hanem meg kell látni a szépségét. Vehetsz majd Peugeot Dongfeng áron - a mostaninál csak jobb lehet.
@gabriellaanonim6142 Жыл бұрын
Köszönöm szépen! A Volkswagen Santana az nem a Passat Szedán változata volt? Tamás
@benceszabo465 Жыл бұрын
De
@prem51000 Жыл бұрын
Minden népnek meg van autópiaca is pont!
@mihalysimon007 Жыл бұрын
Nagyon szépen köszönöm igazi információs halmazt nagyon tömény volt és csak kapkodtam a fejem. Király az ízös beszédöd !!! Feliratkoztam autó mániás vagyok no meg motorsport kedvelő! Akkor itt a helyem?!!!
@bokiati Жыл бұрын
Jó téma, jó vendég. 👍 A Tesla 100% magántulajdon, nem "joint venture". Többet keres egy autón, mint a Mercedes. 15 negyedéve nyereséges. 22 milliárd dollár a készpénztartaléka.
@ErniePantuso Жыл бұрын
465 millió dollár kormányzati támogatást kapott az indulásnál...
@nagyabonyiattila Жыл бұрын
@@ErniePantusoaz nem összeg.
@tcfs Жыл бұрын
@@ErniePantuso Kamatokkal együtt vissza is fizette évekkel ezelőtt...
@attilapalhorvath4078 Жыл бұрын
Nem ismeretlen a Nokia effektus. A VW lehet a gépjárműipar Nokiája?
@dnc3861 Жыл бұрын
A vw a 3.legnagyobb villanyauto gyártó jelenleg. Ha már nokia, mi van a toyotaval és az összes japan céggel? Ők is meghalnak😂? Vagy csak a csúnya, gonosz németek nyerik el méltó büntetésüket a jóságos kínai testvéreinktől?
@ferenctoth788 Жыл бұрын
ez a "flotta-kezelés"...egy igazi piramis-játék ! ' valaki jár igazán jó, a flotta-kezelő!! Míg a külföldi cégek itthon kifizetik a magyar szervizek munkadíját, tökéletesen értelmetlen a magyar, lehúzós flottakezelőkkel dolgozni !!!
@jozsefhantal4965 Жыл бұрын
Ezer éves multjuk van,szorgalmasak, figyelnek, megtanultak mindent amit más valamikor jobban tudott náluk . Megspékelve egy komoly demográfiával, 1.5 milliárd ember az már több mint tömeg !
@Zenenergie Жыл бұрын
Nagyon Jóóóó!!:)
@mystoneful Жыл бұрын
Ez várható volt az európai gyártók,amit kivitel Kínába mindent koppingtottak picit változtatnak rajta és az EU.mehet a francba
@szekeresugronzeteny Жыл бұрын
jó lenne hallgatni egy 2 órás beszélgetést is
@janoshajosi8777 Жыл бұрын
Némi Tesla-BYD összefonódás azért kitűnik a dologból. Nehéz kihozni a profitot ezért befektetjük kínai autógyárba és megcsinálják belőle a világ a második legütőképesebb villanyautóját amit világszerte lehet árulni és kész a tuti üzlet.
@Optimistic7718 Жыл бұрын
Lehet választani! Kínaiak,gyárakkal,meg pénzel! Vagy! Muszlimok millió számban ,mecsetekkel,pénz és tudás nélkül+egy kis terror! Lehet választani👆🏻
@janosholptalicskavaltolomk446 Жыл бұрын
Edukàlni köll.
@nemka_muzik Жыл бұрын
Elhangzott a kérds, hogy miután a kínaiak ennyire feltörtek, mint a talajvíz, és jönnek és győznek, ami már olyan egyértelmű, mint Massada ostrománál, akkor mi jelenthet esélyt az európai gyártók számára, hogy legalább a hazai pályán versenyképesek maradjanak. Nos, a jelenlegi tendenciákat figyelembe véve, nagyjából semmi. Miből gondolom ezt? Abból, hogy miután a kínaiak belátták, hogy a belsőégésű motorok fejlesztése, gyártása terén behozhatatlan lemaradásban vannak az európaiakkal szemben, inkább el is engedték ezt a dolgot, és gőzerővel az elektromos autókra koncentrálnak, amiben viszont sokkal versenyképesebbek tudnak lenni, mint az európaiak. A patinás európai és nem utolsó sorban a német gyártók még egy darabig éppen a korszerű, megbízható benzines és dízel autókkal tudnának "labdába rúgni" a kínaiakkal szemben, amíg az akku-technológia el nem jut arra a szintre, hogy valóban olcsón és környezetkímélő módon előállítható legyen, és biztosítani tudjon annyi hatótávot, hogy nagyjából az összes életszerű helyzeteben tényleges alternatívája lehessen a belsőégésűeknek, és ez csak az egyik dolog. A másik pedig a rohamléptekben előretörő elektromobilizáció óriási energiaigényét kiszolgálni képes villamosenergia-hálózat felfejlesztése, az erőművektől kezdve a sokszáz vagy ezer töltőpontig, ami igencsak idő és költségigényes, nem megy egyik napról a másikra. Ehhez legalább egy, de inkább több évtized kell. Ehhez képest a munkálatok még el sem kezdődtek, hiszen még épkézláb tervek sincsenek, hanem még a villamosenergia zöldítéséről és a megújulóságáról folyik a vita. Ez pedig azt jelenti, hogy hiába jelölték ki a brüsszeli elvtársak a 2035-ös dátumot, hogy onnantól már csak elektromos új autót lehet forgalomba helyezni, a fizika törvényei nem brüsszeli vagy washingtoni döntéshozók akarata szerint működnek, és ez még 2035-ben is így lesz. Tehát lenne még az európai autóipar számára lehetőség egy - két évtizedig, de azzal, hogy eldobják a sok évtizedes tapasztalatukat, és az ázsiai villanyautó - cunamin akarnak szörfözgetni, előre borítékolható a bukta. 😏
@dnc3861 Жыл бұрын
Nem olyan fasza az a kínai auto inkább csak olcsó. Azért az Mg4 et meg lehet nézni. Nem nagyon rúg labdába egy cupra mellett. Nyilván Kínában kínai aron már más a különbség. Egyébként meg a 2035 bol sem lesz semmi.
@krisztianborbely6743 Жыл бұрын
@@dnc3861130-140kw-tal töltöd 50-55%-ig és utána is elég jó a töltés teljesítmény. Aránylag keveset fogyaszt, 1600kg. Villanyautónál ezek számítanak és itt vérzik el a legtöbb eu gyártó. Senki sem szeret sokáig szobrozni töltés közben.
@krisztianborbely6743 Жыл бұрын
A töltőhálózat kapcsán igazad van, már most nagy a baj, nem elég. Pár év múlva rendszeres lesz a sorbanállás. 1-2 éve volt minden optimális, viszonylag jó lefedettség mellett, elvétve kellett várni.
@nemka_muzik Жыл бұрын
@@krisztianborbely6743 Na igen, de a hangsúly nem is a töltőállomások számán (mennyiségén) van. Az elvakult villanyautó hívők gyakran hivatkoznak arra, hogy százhúsz évvel ezelőtt is alig voltak benzinkutak, aztán mégis lett annyi, amennyi kellett. A két dolog pedig nagyon nem ugyanaz. Akkor az olajkitermelés, feldolgozás, és a kúthálózat kiépítése képes volt lépést tartani az automobilitás fejlődésével. Egyrészt, mert messze nem ekkora volumenről szólt a történet mint ma, és nem is szorongatta az autóipart semmilyen szoros határidő, amire az összes lovaskocsit automobilra kellett volna cserélni. Másrészt pedig az olajipari fejlesztésekről hamar kiderült, hogy igen komoly biznisz, úgyhogy volt is bőven befektetés ebbe az iparágba, amivel szénné keresték magukat azok a cégek sőt később egész országok is, akiknek volt lehetőségük ebbe az üzletbe beszállni (lásd: sivatagi arab országok). Ha a villamosenergia - ipart az olajbiznisszel összehasonlítjuk, akkor a kettő nagyon más képet mutat. Nem kell hozzá szakértőnek lenni, hogy belássuk: kőolajat kitermelni és eladni valahogy mindenkinek sokkal jobban megy (ha van elegendő), mint villamos energiát (főleg zöldet). Aki azt mondja, hogy majd annyi erőművet építünk (főleg úgynevezett "megújulóból") és olyan hálózatot építünk ki (5-10 év alatt), ami majd elegendő lesz több százezer, össz-európai viszonylatban több tízmillió elektromos autó kiszolgálásához, az nem tudja mit beszél. Telepíthetnek töltőpontokat az utak mentén akár tízméterenként is, de vágyvezérelt gondolatokkal nem fogják tudni feltölteni az autóikat, hanem ahhoz sok kilowattnyi villamos energia kell. Jelenleg Európa éppen egy komoly energiaválsággal néz szembe (a villamos energia terén is), úgyhogy nem tudom, miből gondolják emberek, hogy az elektromos autók gyors térnyerését majd az energiaipar is simán követni fogja, hiszen "EZ A JÖVŐ!" -ahogy ők mondják. Mondani lehet bármit, de ha megnézzük hogy jelenleg mi a helyzet Európában az elektromos hálózattal és az erőművekkel, akkor én azt látom, hogy bár bizonyára az elektromobilitásé a jövő, de az a jövő nem olyan hamar válik jelenné, mint ahogyan azt sokan gondolják és akarják.
@krisztianborbely6743 Жыл бұрын
@@nemka_muzik sok probléma mellett a fő gond, hogy az áram árát a gázhoz kötik. Ugye ebbe az a ráció, hogy a jól skálázható erőművek, amelyek képesek lekövetni a gyors energiafelhasználás-változást, mind gázüzeműek. Ezt kellene megoldani, pl. nagykapacitású akkutelepek építésével, mert ezenkívül csak a hidrogén marad, mint alternatíva, viszont az kevésbé hatékony. Ha ez a része megoldódik, legalább részben, akkor jó eséllyel csökken az áram ára. Még egy opció, hogy az autók többségét lehetne este tölteni, ha az utcára telepítenek kis teljesítményű töltőpontokat. Ezek költsége töredéke a nagy teljesítményű társaikhoz képest. Az energiatárolása egy lehetőség, hogy nappal feltöltik az autókat, amikor rengeteg energia áll rendelkezésre éjjel pedig az autók aksijairól látnák el árrammal legalábbis a lakosságot. Ezek az ún. V2G hálózatok, ami egyelőre csak egy jövőbe mutató elképzelés. A lényeg, hogy átmeneti időszakot élünk, ez egy útkeresés egyelőre. Még nem lehet tudni, mi az ami megvalósul, mi marad utópia.
@tamaskeresztes3330 Жыл бұрын
Miert nem teszteltek egy Dongfenget?
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
"Az az erős ország, aminek van erős autóipara..." Kanada felsír a háttérben...
@tazvagyok Жыл бұрын
+ Norvégia
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
@@tazvagyok Vannak még jó páran, és az autóiparral rendelkező országok se feltétlenül erősek...
@pennesalmone6350 Жыл бұрын
keress rá a legnagyobb GDP-vel rendelkező országokra és meglepő egyezést találsz a nagy autógyártó országokkal. Kanada becsűszott, Franicaorzság meg Olaszország mőgé, mint ahogy Brazlia, Ausztrália is bent van a top 15-ben. Nyilván az autógyártás nem az egyetlen tényező, ha egy kontinensnyi országban laksz akkor talán autógyártás nélkül is összejön. Norvégia a kanyarban sincs (28. a rangsorban)
@Gabriel84365 Жыл бұрын
@@pennesalmone6350 a GDP nem reprezentálja az átlagemberek életszinvonalát.
@pennesalmone6350 Жыл бұрын
@@Gabriel84365valóban nem 1 az 1 az összefüggés, mert számít az hogy kevesek zsebében landol a megtermelt érték vagy igazságosabban oszlik el, de nem is erről volt szó hanem arról hogy "az az erős ország amelyiknek van autóipara". És azt hogy erős-e egy ország azt viszont (egy szempontból) megmutatja a GDP.
@nyerskaroly4254 Жыл бұрын
Elaludt Európa. Kényelmes volt hátra dőlve számolni a pénzt, közbe felfaltak minket. Azt azért látni kell, Kína az exportból él. Erre kellene koncentrálni.
@TundeEszlari Жыл бұрын
Briliáns kontent. 😁
@pandamacska Жыл бұрын
Szerintem még mindig a Mazda cégmodellje és mentalitása a legszimpatikusabb a piacon, a korszerű de még mindig tradicionálisnak mondható belsőégésű motorjaikkal, van egy olyan megérzésem, hogy nagy pofáraesés lesz az egész emberiség számára az EV-kre való átállás eröltetése. Nem feltétlenül a technológia a rossz, hanem a háttérben húzódó kapcsi és totál értelmetlen gazdasági érdekek. Láttunk már hasonlót mostanában khhhöhömvilágjárványparaköhömm, amikor nagyon gyorsan nagyon sokan meggazdagodtak de az átlag humán csak szívott vele mint a torkosborz.
@zzsolnay Жыл бұрын
Videót lementeni, speedzone emberkéket bekövetni, ezek után ki tudja meddig láthatjuk őket...
@norbertnemeth9373 Жыл бұрын
Ez nagyon komoly műsor volt!Emberek öveket bekapcsolni,mert rázós évek elé nézünk!
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
Régigyártók: Csipkerózsika=Olajrészvényesek
@leventetokacs6312 Жыл бұрын
Kína az új 80-as évekbeli Japán csak 10 szer nagyobb
@wsvap Жыл бұрын
😅🤣😂
@TheSchnitzelable Жыл бұрын
Európa szeréntem már csak prestízs luxus modelleket tud majd eladni és sok közép és kis kategóriára özpontosító gyártó meg fog szűnni. It az a kérdés meddig fog kína nagylovon ülni mikor fog elbotlani mint japán mert ez azért nagyon hasonlít a japán invázióhoz ugye? Amúgy tökéletesen egyet értek az is egy fontos megfigyelés hogy egyre többen le sem sz..ják mi van a kormány vagy a gépháztetőre írva az én koncsim legyen nyugottan Jackie chan new energy ha az jópézé tobbet fogy nyújtani
@TheSchnitzelable Жыл бұрын
He, nemrég amikör mind tüsszögtünk volt egy kis balhé oda átt a too big to fall Evergrande azt húzták ki a komunisták a pácból. Lehet hogy konspirálok de érdekes a kínai gdp aminek a fele az ingatlanbol ömlik az államnak lehet hogy az a sok ghost town csak mese meg hogy a kínai népnél az a presztízs hány ingatlant birtokolnak ami ott penészedik üresen szeréntem nekifutnak a nagy falnak egyszer...
@atianeemeseratkai302 Жыл бұрын
Hogy a francia jön össze a bezárás a kivezetett pénz,a contról limit virtuális pénz, a 15 perces város, meg a nem lesz semmid ,de boldog leszel ????? Meg a leégő felgyulladó elektromos és önvezető autók ezekkel mi van ,hogy lesz ez össze egyeztethető K.Swabék tervével??????
@zoltankecskes4133 Жыл бұрын
Talán mi vásárlók tudunk ebből profitálni és egy picit őszekapják magukat az európai gyártók. Wv golf vagy kia ceed hát a golfban elsirod magad a műanyagoktol....De ott van a Skoda egyszerű de jó autó volt most probál több lenni de minek arra ott volt a wv. Ültem sangyong-ba kényelmes puha anyagok jó volt vele utazni. Meg már az európai is csak kívülről európai belsejében kínai alkatrész van.
@zoltan206 Жыл бұрын
Irigylem az embereket hogy a legnagyobb problémájuk hogy milyen 10-20 milliós kocsit vegyenek...Akiknek a munkájából megveszik, azok meg forduljanak fel a 20 éves autóikban.Vicc ez a világ.
@zorbontrek844 Жыл бұрын
"Vicc ez a világ"....Hát igen... Nagyon ROSSZ VICC... A nyugati-világ az mindenképpen...!
@ldsman1global587 Жыл бұрын
Ha nem vennék meg a '10-20 milliós kocsikat' akkor már most felfordulnának azok, akiknek a munkájából most még megveszik...
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
Nyugati világ is kelet-európaiakból lett "gazdagabb" Pl: Híres magyarok nyugaton pl.
@gaborstone Жыл бұрын
Munkám miatt gyakran járok nyugat Európában. Amit látok az baj! Sok kínai autó van már forgalomban, és csak egyre többet látni. Akinek csak közlekedési eszköz az autó, annak az ár számít igazán. Ezen nincs mit szépíteni. És némelyik már egészen jól nézki.
@ErniePantuso Жыл бұрын
És ez miért baj? Véget kell vetni az autogyártók kartellezésének. Amikor egy konszern kezében van 4-5 márka akkor úgy áraznak mindent hogy ha ezt veszed akkor is jó nekik, meg ha a másikat veszed akkor is jó neki. Mi lesz a baj azzal, hogy a Kínaiak hoznak majd megfizethető autókat?
@krisztianborbely6743 Жыл бұрын
@@ErniePantusoÍgy van, majd egy kicsit visszavesznek az extraprofitból, adják egy kicsit olcsóbban az EU cuccokat.
@Andor-Szabo Жыл бұрын
Engem leginkább az európai autó fejlesztés érdekel, hogy vajon mennyi jövője van még ? Mert a kínaiak megoldanak maguknak mindent és ha tárolják a piacot, akkor nyilván Európában kevésbé lesz szükség fejlesztése is. Remélem tévedek…
@profemeritus534 Жыл бұрын
Nincs már gyakorlatilag egyik európai autógyárnak sem komoly fejlesztési kapacitása. A '90-es és 2000-es évek elején leépítés divat volt, aztán jött a válság s megint elbocsátották a fejlesztőmérnökök jó részét, aztán a mostani menedzserek meg ismételten a 'racionalizálás' hívei és így farigcsálták egyre kisebbre a fejlesztőgárdákat. A meglévő fejlesztőcsapatok még arra elegek, hogy 4-5 évente lefejlesszenek 1-2 korszerű platformot meg hajtásláncot amire aztán a fiatalabb kollégák összelapátolnak valamit a beszállítói katalógusokból a marketing és design munkatársak ötletei alapján, majd a tesztelők és gyártástechnológusok igyekeznek olyan szintre hozni, hogy lehetőleg ne legyen túl sok szériahibája és autó formája legyen. Szóval az európai gyártók már bebizonyították, hogy nincs szükség fejlesztésre, s a vásárlóknak ez nem tűnik fel. Vagyis legfeljebb akkor, mikor egy 30 éve tervezett irányjelző, tempomat kapcsoló vagy klímakonzol nagyon kifittyen az összképből. Nincsenek már olyan több száz fős mérnöki részlegek, mint amik mondjuk a régi fényképeken büszkélkednek egy-egy új típus mellett, a munka nagy része automatizálódott, ki lett szervezve vagy (mint pl. a szoftver) eleve nem is az ő kompetenciájuk. Talán a VAG-nak vagy a Daimlernek van még jelentős házon belüli fejlesztési kapacitása, de mondjuk a Stellantis előd cégeinél minden összeolvadáskor (először Peugeot-Citroen, Fiat-Alfa Romeo, Fiat-Chrysler, PSA-Opel majd PSA-FCA) az volt a menedzserek gondolata, hogy elég ha mindkét cégből csak a tervezőmérnökök felét tartják meg, mert nincs szükség kétszer akkora divíziókra. Na, így ma kb. az egész Stellantisnak van annyi dedikáltan fejlesztéssel foglalkozó embere, mint önmagában a Fiatnak a '70-es években.
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
40:27 Kínai Tesla 7 ezer dollár lesz max 10 éven belül Kínában, nyersanyag árak folyamatosan esnek...
@_Tinky_ Жыл бұрын
Dehogy. Csak a vas (nyersanyag) amit beépítenek az autóba többe kerül. Az acél már most 20%-al magasabb mint egy éve. Csak az akkumulátor lett olcsóbb mert a lítium ára esett a tőzsdén, mert most recesszió van.
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
@@_Tinky_ 7jrahasznosítják a most kibányászott nyersvasakat, ezért is lesz akkor már mégolcsóbb. Most még a bányászati díjjak miatt "drágább"
@_Tinky_ Жыл бұрын
@@lajostkacs8900 Hát erre kíváncsi vagyok, leszek. Az autóipar mindig ezt mondja ilyen meg olyan újrafeldolgozás és így 20 év után oda jutottunk, hogy autó modellnek az ülésszövetét újrafeldolgozott PET palackból csinálják. Robbanékony az a lítium akkumulátor. Hallunk mi még majd felrobbanó újrafeldolgozó üzemekről. Ráadásul olyan volumenről lenne itt szó amit nehezen hiszek, hogy működni fog. Egyenlőre a papír mindent elbír elvet látom, hogy meggyőzzék a felhasználókat. Vegyed mert az ipar megoldja az újrafeldolgozást. (Ha meg nem akkor mérgezz(t)ük tovább a világot. Nincs új a nap alatt.)
@storchbalazs8051 Жыл бұрын
Sajnon ez a szomorú valóság és jövő. + ami nekem fájó,mint olasz autó rajongó,hogy az európai törvényhozás a (sok f@sz törvényhozással) sokkal közelebb fogja hozni ezt.
@SajtosNokedli Жыл бұрын
Nézőpont kérdése. A sok EU-s szabályozás kihat a világpiacra is + burkolt protekcionizmus az európai gyártók irányában. Már rég tele lehetnénk 1,5 milliós, indiai papírautóval.
@babazsebi1355 Жыл бұрын
Sirály! Regényes Történelem+Élet és Tudomány+HVG+Képtelen Krónika egyben.
@majdnembiztosalkeresztenya1164 Жыл бұрын
Kínai autó, hm. Idővel majd felmegy az ára s ezért majd csökken az olcsó autó ábránd utáni vágy. Amúgy alapból maguknak építik ezeket a vasakat s a nyugati piaci elvárások miatt lettek jobbak de ezzel együtt az árak is kúsznak felfelé.
@@nagyabonyiattila igen tudom és akkor még c3 Audi meg jetta 2 készült. A Jettak nagyresze taxinak.
@dnc3861 Жыл бұрын
@@nagyabonyiattila ugyanolyan rakás szar azóta is az egész orszag, minden tarsadalmi kerdesben. Olyan mint egy testépitő aki szarra koxolta magát, de az ízületi nem erősödtek meg a nagy izomhoz. Szenved a lakosság 90%-a. A felső 10% valóban hatalmas vagyonra tett szert azóta...
@Optimistic7718 Жыл бұрын
60 millió dollár milliomos él Kínában 👆🏻
@lajostkacs8900 Жыл бұрын
+Kutyát esznek.
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
A franciák meg csigát...
@ldsman1global587 Жыл бұрын
Nehogy mi is kutyát együnk nemsokára... :(
@Pellionisz11 ай бұрын
@@ldsman1global587 Az EU a hús mentes kajára hajt - felejtsd el a kutyát is!
@tvamos73 Жыл бұрын
Talán a hadiipar még jobb...
@fefeeeere9675 Жыл бұрын
Hajrá BRICS!!
@Sorosgyorgybaloldal Жыл бұрын
Ezt remélem nem európából írtad, vagy az államokból.
@fefeeeere9675 Жыл бұрын
@@Sorosgyorgybaloldal Nektek annyi...
@Sorosgyorgybaloldal Жыл бұрын
@@fefeeeere9675 hány száz év múlva?
@nyomnyomi1116 Жыл бұрын
Ez. Fickó nem a bêla ügynök ? 😂
@xeraoh Жыл бұрын
37:39 - tehát rájöttek hogy európát rá kell venni hogy felejtse el amiben jó és meg kell kenni pár eu politikust és mire kiderül a turpisság addigra már kina lesz a top elektromos autókban
@markd7095 Жыл бұрын
Mármint a vw, többi stimmt
@krisztianfekete3000 Жыл бұрын
Engem az érdekelne, hogy ennek fényében miért öli meg az Eu a belsőégésű autókat? Az egyetlen dolgot amiben Európa a világ előtt járt.
@profemeritus534 Жыл бұрын
Azok a belsőégésű motorokkal foglalkozó európai cégek amelyek valóban a világ előtt jártak - Wärtsila, VM Motori, Rotax - autók nélkül is az élvonalban maradnak.
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
Miért járt volna a világ előtt? Amerika, Japán, Korea, ráadásul a dízelmániánkat semmilyen más kontinensre nem sikerült rámelegítenünk...
@zoltancsilics7810 Жыл бұрын
Megerősített abban hogy a nyugat szabta privatizációs szabályok, szabad rablás volt, és a nagytőke dominanciája. Milyen jó lenne az 50%-os magyar tulajdon minden külföldi cégekben. Kell a piacom fizess érte. Mi voltunk a birkák mert egy "elit" körhöz akartunk tartozni? Tanulságos, tartalmas műsor volt.
@KakaBubus Жыл бұрын
Ez a modell Magyarorszagon nem mukodott volna, mert nagyon kis piac vagyunk. Nem hozna senki ide toket, ha annak a felet rogton oda kene adni a magyaroknak. Jelenleg azert jonnek, mert olcso a magyar munkaero, EU-n beluli orszag vagyunk, illetve jellemzoen minden nagy “latvany” beruhazast az allam megtol egy nagyobb tamogatassal.
@zoltancsilics7810 Жыл бұрын
@@KakaBubus Üdv, abban nem értek egyet hogy nem működött volna, a százalék aránya alkuképes. A konkurens piacterületek meghódítása nem csak a termelő és vásárló erő megszerzéséről szól. Az elsődleges célja a konkurencia megsemmisítése vagy létrejöttének ellehetetlenítése. Ha nincs konkurencia, akkor az a fogalom megszűnik hogy "a legjobbnak kell lenni". A konkurencia kiiktatása minden pénzt megér.
@KakaBubus Жыл бұрын
@@zoltancsilics7810 lehet, hogy kisebb mertekben mukdohetett volna nalunk. Viszont a konkurencia teljes kiiktatasa nem jo hosszutavon, mert nem tamogatja az innovaciot, es a fejlesztesre valo igenyt. Nagyon konnyen bele lehet kenyelmesedni a helyzetbe, de a tarsadalmat mindig is az innovacio vitte elore. (Lehet csak szemelyes artalom, de villamosmernokkent, en mindig azt nezem, hogyan lehetne fejlodni, es hogy mik az uj technologiak. )
@gyeppmester Жыл бұрын
@@KakaBubus tőkéletesen müködtt volna kína azért ász mert szocilaista gazdaság és nem kapitalista ilyen egyszerű
@cukigumi8437 Жыл бұрын
kínába az apple a piacvezető túlvan hypolva kína, majd 20 év mulva kiderül, felesleges jósolgatni
@laszloblue3611 Жыл бұрын
Nem. 20 évre előre terveznek, és pontosan azt, és akkor érik el. Nincs olyan, hogy majd hátha nem így lesz. De. Pont úgy lesz. Nyugat-Európa hanyatlik. Nincs dolgozni, szülni akaró polgári réteg.
@galantaithomas5540 Жыл бұрын
De az Apple termékeket is Kina gyártja. 😂 Mi van az Iphone hátulján? Made in China. Nem értessz te semmit a közgazdasághoz, pláne nem globális szinten.
@galantaithomas5540 Жыл бұрын
@@laszloblue3611 De van nekünk itt az EU-ban egy a klima megmentésébe és annak mindent alárendelö teljesen kretén politikai elitünk. Ami az iparnak lassan mindent megtilt. Aki ezt nem érti, közgazdasági dolgokban nem vitapartner. Kár vele vitázni… Kina túl van hájpolja. 😂 Ez kész.
@pennesalmone6350 Жыл бұрын
Magánembernek felesleges jósolgatni, ha autókkal foglalkozol vagy az ország gazdasága az autóiparra épül akkor a munkahelyed, a céged meg az ország sorsa műlik azon hogy jól jósolsz-e vagy nem. @Galantai Thomas lol ez a "nem vak ez a ló, bátor" esete. Azt mivel magyarázod hogy Nagy Britanniában 2023 Q1-ben a második legnagyobb számban eladott villanyautó az MG4? Btw közgazdasági dolgokban mélyenszántó vitákat pont ilyen érvekkel szoktak indítani, hogy "mindent alárendelő" " kretén elit" meg "mindent megtilt az iparnak". Na ehhez én tényleg nem vagyok felnőve...
@laszloblue3611 Жыл бұрын
@@galantaithomas5540 Túl van hájpolva? Szerinted ellenfél Nyugat-Európa neki, bármiben is?
@haewien Жыл бұрын
Nem fog.
@ldsman1global587 Жыл бұрын
De. Akkor most döntetlen: 1:1?
@haewien Жыл бұрын
@@ldsman1global587 nem fog. 2:1. egyrészt megrekedt fejlődő országnak, másrészt demográfiai problémák vannak erősen, harmadrészt a deglobalizáció miatt egyre kevesebb szellemi tulajdont fog tudni ellopni, ezáltal lemarad a fejlődési versenyben.
@-Harry74- Жыл бұрын
Magyar autó vásárlóknak beleszólása, NULLA. Nem hogy a partvonalon nem állunk. Maximum a lelátóról figyelhetjük az eseményeket. Mondtak már párszor pár helyen, magyarországi autó eladások, az Kínában kerekítési hiba százalék.
@istvanzoltanmagyar4218 Жыл бұрын
Sajnos, ez van, mert megengettük nekik, hogy tanuljanak tőlünk, de nem csak az autóipar ilyen, én konkrétan, mivel nyomdász vagyok ... ott is ugyanez a helyzet, az egyik legnagyobb német cég a heidelberg elment kínába gyártatni a dolgait, most ott tartunk, hogy a kínai jön európának, amerikának, ázsiának a saját márkás termékeivel, gépeivel, amik ugyszinén prémium kategória! És hát, ne felejtsük el, hogy ők alkotják a világ népességének közel felét, tehát van miből csinálniuk amit csinálnak, sőtt, sokkal többet és több ideig, teszem azt 2-300 évig is van nyersanyag, nem úgy mint nekünk, és ami nekik van, az olcsóbb is, mint ha európa behozat bármit, ergó a végterméken is meglátszik, tehát nemhogy árháború nem lesz, de ők diktálnak!
@Turbo_TechnoLogic Жыл бұрын
Nagy a hype meg a marketing kinabol, toljatok ti is, de szervizelhetoseg, minoseg, tamogatas, ezeket mind nem tudjuk meg. Ha dobhatjuk ki 10 ev mulva a kinai autokat akkor lesz nagy moka, es az lesz am az igazi zold fordulat.
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
Meséld már el, szerinted hányadik tulajánál lesz egy autó 10 éves korában? Na, ugye...
@Turbo_TechnoLogic Жыл бұрын
@@tiborsztancs4779 Elobb te meseld el ezzel mire celoztal, mert nekem nem jott at
@tiborsztancs4779 Жыл бұрын
@@Turbo_TechnoLogic Nem jött át? :D A mai autókat garanciaidőre és az első tulajra optimalizálják, és a piac felmérése során arra jutottak, hogy az első tulaj pár év után eladja az autóját - ami aztán egyre rosszabb anyagi helyzetű egyénekhez kerül, akiknek nincs pénze a normális fenntartásra, vagyis abszolút nem képezik a potenciális újautó-vásárlók rétegét. Tehát le vannak xarva. Bármilyen nemzetiségű autót kidobhatnál jóval előbb, mint 10 év, csak az alkatrészgyártó-háttéripar és a szigort csak hírből ismerő magyar műszaki vizsgáztatás miatt sokkal tovább az úton lehet őket tartani, legózgatva, az "öregapám fejszéje" stílusában. Talán így már világos. Én ezért nem szeretem a "tartósság" szót, mert ha egy kocsi 3/4-e már ki van cserélve és úgy van úton, az nem tartósság, hanem csak legó.
@ldsman1global587 Жыл бұрын
Majd lesznek szervizek is, ha itt az ideje, nem kell aggódni... kis kínaiakkal, akik loholva fele idő alatt megcsinálják, ugyanazt, amit az europai munkás...
@kristofkengyel926 Жыл бұрын
Nem kell beszarni a kínai autóktól. Semmi esély sincs arra, hogy elárasszák az európai piacot. Emlékszem jó tíz éve azt hittük, hogy Kína lenyomja az európai buszipart, oszt ez egyáltalán nem sikerült nekik. Egyszerű az ok: minőségi járművet ők sem tudnak olcsóbban gyártani, mint mások.
@lk-rr7yu Жыл бұрын
Milyen márkájú a mobilod?
@dnc3861 Жыл бұрын
Ez itt a lényeg amit én is írtam. Jót csak relatíve drágán lehet készíteni. Az akkumlatorban van egy nagyobb költség előnyük, de igazabol a felső polcos termékeket nem ez dönti el, fejlettségben (nem árban) meg nagyon nincsenek nyugat eu/amerikai/japan szinten. Lásd, nem nagyon omlott be az S osztaly/Eqs, Toyota Hilux, 5os Bmw, Tesla eladás, meg Kínában SEM. Ahol nem az ár számít ugye...
@_Tinky_ Жыл бұрын
Ott van csak előnyük ami sok élő munkaerőt igényel, mert a munkabér az olcsóbb. De a kínai munkaerő a nagyvárosokban már annyiba kerül körülbelül mint a kelet-közép európai országban. A nyersanyagok ára közel azonos nekik is. A konténeres szállítás árának megugrása miatt sok cég újragondolta a gyártás kiszervezését kínába. Korábban K+F költségeik sem nagyon voltak mert inkább másoltak vagy közös vállalatot alapítottak ahol a technológiát "ajándékba" kapták. Ez emeli majd a jövőben az árakat és a munkaerő is folyamatosan drágul. A társadalmuk az egyke politika miatt öregszik. Egyre csökken majd a versenyelőny. India pedig már a sarokban áll és várakozik.
@Gabriel84365 Жыл бұрын
@@_Tinky_ Ez így van, sőt a vizi szállítás még drágább lesz amikor kitalálják hogy a hajók se mehetnek majd sima gázolajjal.
@rtamasmail Жыл бұрын
@@_Tinky_ Meg ott van az előnyük, hogy nem a drága, cserébe fedezetlen kamatos játékpénz (USD, EUR, stb.) szükséges a termelésükhöz! Az EU-s gyáraknak, a munkavállalóknak a kamatok kamatait, továbbá a befektetők előre elvárt profitját is ki kell termelni! Ezért kell itt mindent drágábban, jó magas profittal adni, mert sok az "éhes" befektető meg finanszírozó.
@g.a.s.8788 Жыл бұрын
30:45 Onnan lett pénzük, hogy USA és Európa bődületes mennyiségben vásárolta a kínai árut, ömlött be a dollár/euró, a 2010-es évek közepén csak kp-ban cc. 3000 milliárd dollár devizatartalékuk volt. Egyébként ma is ez történik. A GDP-jük 60% export bevétel, és az export cc. 70% USA és Európa, különösképpen azért mert USA és Európa meg tudja venni a már nem gagyi termékeket is, míg a többi régió még nem. 2022-ben csak az USA több mint 404 milliárd dollárral finanszírozta Kínát a kereskedelmi mérleg szerint (en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_largest_trading_partners_of_China), ezek USA adatok és nem a kozmetikázott kínaiak, persze az USA adat sem tiszta, de az arány azért erősen látható, hogy hova dől a nyelve.