Stan Wojenny

  Рет қаралды 415,682

IrytujacyHistoryk

IrytujacyHistoryk

Күн бұрын

Mój fanpage: / irytujacyhistoryk
Grupa: / irytujacyludzie
Jakby ktoś chciał wspomóc finansowo: patronite.pl/I...
Dziękuje za waszą uwagę. W intro motyw przewodni z filmu "Byliśmy Żołnierzami". Parę zdjęć z Wikipedii, dwa nagrania z zasobów TVP i wystawa czasowa z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Пікірлер: 1 300
@IrytujacyHistoryk
@IrytujacyHistoryk 2 жыл бұрын
Dziękuję wszystkim, którzy bez zbędnych emocji i współczesnych tez piszą w komentarzach swoje i rodzinne wspomnienia z tamtych trudnych dni. Nie spodziewałem się takiego odzewu, a mogłem się dowiedzieć parę nowych rzeczy z obu stron ówczesnej barykady.
@piotrwalczak1324
@piotrwalczak1324 2 жыл бұрын
Mam pytanie czy jacykolwiek żołnierze z lwp walczyli po stronie Solidarności?
@piotrwalczak1324
@piotrwalczak1324 2 жыл бұрын
I czy Solidarność miała jakąś broń czarną?
@wideotekatwilight
@wideotekatwilight Жыл бұрын
A ja uważam Panie Historyku, że za to co Jaruzel zrobił, powinno się jego szczątki usunąć z ziemi polskiej. Tak jak szczątki bawidamka Carycy Kasi długi czas nie zaznały spokoju w kraju który zdradził.
@christopheorchowski5
@christopheorchowski5 Жыл бұрын
Czy można coś opowiedzieć o procesie podjęcia decyzji przez PolitBiuro KC ZSRR, że nie będą wchodzić? według dokumentów, podjęto decyzję, że nie będzie takiej interwencji i że komuniści polscy jeśli chcą przy władzy zostać, to muszą sami wszystko sobie zorganizować. Żadne wojsko nie miało wchodzić. Mogliśmy mieć przemiany już w 1982 r a nie 1991. Tymsamym straciliśmy dekadę.
@greenbike08
@greenbike08 2 жыл бұрын
Już widzę jak Jaruzelski wprowadza stan wojenny słowami: cześć i czołem drodzy widzowie, w zgodzie z postanowieniami konstytucji wprowadzam stan wojennny ...itd
@piotrhinc5434
@piotrhinc5434 2 жыл бұрын
Irytujący Jaruzel? 😂
@corneliussulla9963
@corneliussulla9963 2 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/m5WVlqB9mbaLqLM
@mikoajstanaszek7979
@mikoajstanaszek7979 2 жыл бұрын
Czekaj co
@hhhh-tc8dv
@hhhh-tc8dv 2 жыл бұрын
Czołem Czołem wielkiej Polsce
@dotykjarka8451
@dotykjarka8451 2 жыл бұрын
Z okazji 5000 subów, w kolejnym odcinku losowanie internowanych
@yetigogo9557
@yetigogo9557 2 жыл бұрын
W moim sąsiedztwie mieszkał facet którego wszyscy nazywali Walker- taki trochę dziwak, nie w pełni sprawny fizycznie (jak by po wylewie), zawsze chodził w zamszowej kurtce i kowbojskim kapeluszu, mieszkał w komórce strychowej (ok 10m3) bez wody. Człowiek ten sprawiał wrażenie odludka i był raczej wysmiewany przez ludzi. Na poczatku lat 2000 kiedy zaczęlismy palić papierosy to pewnego razu nieśmiało podszedł do nas zapytać o papierosa. Wtedy zaczął opowiadać swoją historię. Miał żoną i dziecko, pracę. W 1980 wstąpił do Solidarności i był aktywnym działaczem, aresztowanym w stanie wojennym a w polowie lat 80 został wyrzucony z pracy, stracił służbowe mieszkanie i został pobity przez milicję tracąc stale władzę w czesci ciała. Odeszła od niego żona. Miał mnóstwo zdjęć z tamtego okresu z Frasyniukiem, Bujakiem czy Piniorem. Zmarł kilka miesięcy później na raka w ciasej,zimnej komórce. Los tego typu ludzi to przedewszystkim wina kolegów z Solidarności, którzy kiedy dorwali sie do dzielenia tortu zapomnieli o byłych kolegach którzy nie mieli tyle szczęścia co oni
@czesiu420
@czesiu420 2 жыл бұрын
jak podłym i fałszywym człowiekiem jest frasyniuk to dziś widzimy jak na dłoni
@bartekgarbaczewski420
@bartekgarbaczewski420 2 жыл бұрын
To nie byli żadni "koledzy z Solidarności"... Ci, którym umożliwiono (zrobił to oczywiście gen. Kiszczak) dostęp do władzy po 1989 roku, to nie była Solidarność z 1980 roku, tylko esbecka agentura działająca zgodnie z sowieckim planem. Kolejna sprawa - o ile wiem, to żadnego wejścia do Polski Sowieci nie planowali (aktualnie zajęci byli interwencją w Afganistanie) - przeciwnie, powiedzieli Jaruzelskiemu (bo to on prosił ZSRS o pomoc), że ma sobie radzić sam. A on - jak to wierny sowieciarz - obiecał, że stanie na wysokości zadania. W pierwszej połowie lat 80-tych w ZSRS opracowano, na postawie wcześniejszych operacji, plan transformacji ustrojowej (vide: Anatolij Golicyn "Nowe kłamstwa w miejsce starych"). I niektórzy się dziwią, że dzisiaj PiS ma w swoich szeregach byłych członków PZPR i wybiera na wicemarszałka Sejmu starego komucha Czarzastego... Cóż, towarzysz Wiesław przecież ostrzegał: "Władzy raz zdobytej, nie oddamy nigdy".
@vanhelsing4674
@vanhelsing4674 2 жыл бұрын
@@czesiu420 no niestety. Ci, którzy dogadali się wtedy z czerwonymi, za "13 srebrników" zdradzili sprawę o którą walczyli i zniweczyli dzieło milionów ludzi dziś brylują w mediach i wypinają piersi po ordery jako "ci którzy obalili komunizm".
@IrytujacyHistoryk
@IrytujacyHistoryk 2 жыл бұрын
Ciekawa historia, dziękuję za zabranie głosu! Polecam też zerknięcie na stronę stowarzyszenia Odra-Niemen, obecnie wyszukują takich ludzi i starają się im pomagać.
@tomasztomaszewski8748
@tomasztomaszewski8748 2 жыл бұрын
w Dołżycy jest fatet, ktory prowadzi ala hotel/schronisko (10 lat temu ). ja tam dotarlem po przesciui beskidu niskiego i troche bieszczad. i traf chcial, ze zostalismy sami. ja mialem wodeczke on mial wodeczke i sobie popilismy. w trakcie rozmowy wyszlo, ze facet jest wyksztalcony na politechnice wroclawskiej, gdzie dla uwczesnych jego wykladowcow motywem przewodnim bylo - STYDENT POLITECHNIKI MUSI ZNAC LEPIEJ MATEMATYKE NIZ STUDEN MATEMATYKI NA UNIWERSYTECIE. facet skonczyl politechnike wroclawska. zaangazowal sie w solidarnosci, zas inn koles byl w sb. obaj zostali przyjaciolmi bo obu ich systemy oszukaly .
@witek7755
@witek7755 2 жыл бұрын
12 grudnia wieczorem wróciłem ze strajku na UAM w Poznaniu i poszedłem spać. Spałem prawie do południa, kiedy obudziła mnie zapłakana sąsiadka mówiąc, że jest wojna. Potem od razu pojechałem do miasta, żeby zobaczyć, co się dzieje. Próbowałem też nawiązać kontakt z kolegami. Niektórzy musieli się ukrywać, co stało się jasne w kolejnych dniach. Potem powoli odbudowywaliśmy sieć kontaktów, głównie w oparciu o kolegów z liceum. Mało się o tym mówi, ale klimat jeszcze przed strajkami sierpniowymi był taki, że ludzie dość spontanicznie organizowali się w grupy. Moi koledzy i ja zawiązaliśmy taka grupę jeszcze w 1979 r w V LO w Poznaniu. Naszym celem było głównie samokształcenie. Po strajkach założyliśmy w szkole Komitet Aktywności Licealistów i staraliśmy się przejąć samorząd uczniowski. Byłem wówczas w 4 klasie. Po maturze poszedłem na Uniwersytet. Tam wstąpiłem do NZS Niezależne Zrzeszenie Studentów. Po 13 grudnia właśnie w oparciu o te wcześniejsze kontakty zorganizowaliśmy grupę nastawiona na druk ulotek, ich kolportaż, oraz pomoc ukrywającym się kolegom. Niestety zostaliśmy namierzeni i na początku maja nastąpiły aresztowania. Cześć kolegów miała sprawę karną, a ja zostałem internowany na kilka miesięcy. Ciekawostką było to, że opłacało się nie przyznawać do niczego. Kolega, który został aresztowany zaraz po wyjściu z ukrycia, został uniewinniony, bo SB nie miało żadnych dowodów. Ale przesiedział w śledztwie chyba ze 4 miesiące. Ja tez nie przyznałem się do niczego, wiec śledztwo zostało umorzone z braku dowodów. Skończyło się na internowaniu. Dwaj inni, którzy częściowo się przyznali, dostali po dwa lata w zawieszeniu, a kolega, który się załamał i opowiadał wszystko, dostał 3 lata w zawieszeniu. Jego zeznania udało się podważyć opinią psychologiczną, więc zeznania w części, której nie udało się potwierdzić prokuraturze zeznaniami innych osób, sąd nie wziął pod uwagę. Jeszcze jedna sprawa była interesująca w całej sprawie. Sad Wojsk Lotniczych w Poznaniu, bo przed nim toczyła się rozprawa, przestrzegał prawa i procedur, co było dość niezwykłe jak na tamte czasy. Dzięki temu wyroki były takie a nie inne. Obecnie mam status działacza antykomunistycznego przyznany przez Prezesa UdsKiOR, podobnie jak niektórzy z moich kolegów. Mam tez sporo dokumentów dotyczących tamtych wydarzeń, łącznie z niektórymi grypsami wysyłanymi na wolność podczas internowania.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Czasy się zmieniły, prawo się zmieniło, miejscami na lepsze i miejscami na gorsze, ale jedno się ani trochę nie zmieniło. Mianowicie sądy, prokuratura, rząd oraz policja nie przestrzegają prawa.
@Charlie_Alfa
@Charlie_Alfa 2 жыл бұрын
Miałem wtedy osiemnaście lat i byłem członkiem Solidarności.13 Grudnia rano pobiegłem pod zakład pracy do którego miałem tylko kilometr bo byłem przekonany, że dojdzie do strajku generalnego i konfrontacji z partią. Pod zakładem oprócz świerzego śniegu nie było nic i nikogo. Wszyscy zastraszeni nie wychylali się z domów a działacze już w nocy zostali zaaresztowani.
@Charlie_Alfa
@Charlie_Alfa 2 жыл бұрын
@@janpawlak6112 nie, nie wstydzę się. Nie, nie stoi ani Lidl ani Biedronka. Wstydzę się jedyne kraju w którym do władzy dorwali się i rządzą neokomuniści zafarbowani na prawicę dzięki ludziom jak ty.
@IrytujacyHistoryk
@IrytujacyHistoryk 2 жыл бұрын
@@Charlie_Alfa Ciekawe świadectwo! A do tego w mojej cenie bardzo celna diagnoza. Dziękuję za zabranie głosu.
@Charlie_Alfa
@Charlie_Alfa 2 жыл бұрын
@@janpawlak6112 wstydzę się za ciebie.
@marektln
@marektln 2 жыл бұрын
@@janpawlak6112 a co złego jest w Lidlu, czy Biedronce? Lepsze były Baltona i Pewex, w których banknoty NBP były nielegalne? mimo, że było na banknotach napisane, że są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 жыл бұрын
@C A Ten komentarz to chyba najlepsze, najbardziej wymowne i prawdziwe podsumowanie tematu. Ja miałem 16 lat i nie mogłem w swojej naiwności pojąć, jak teoretycznie zjednoczona, zdeterminowana, 10 milionowa siła została tak łatwo złamana. Gdzie się podziały te setki tysięcy ze spotkań z JP2? Wystarczyło zneutralizowanie kilku tysięcy liderów i zastraszenie pozostałych niepokornych. Bo chyba każdy naród to garstka prawdziwych elit, trochę szalonych, głównie młodych głów i bezbrzeżna masa obojętnych, oportunistów i konformistów (w naszym przypadku dochodzi jeszcze kilka milionów prawdziwych entuzjastów/beneficjentów PRL).
@tomaszjaworski4427
@tomaszjaworski4427 2 жыл бұрын
masz rację o polaryzacji naszego społeczeństwa , pełen obraz sytuacji jest o wiele bardziej skomplikowany niż tylko skrajności , bardzo dobry odcinek
@lakosta4534
@lakosta4534 2 жыл бұрын
to idealnie pokazuje co się dzieje w obecnej polityce. Niby różne partie a i tak rządzą te same mordy, które dogadywały się w Magdalence komuniści dobrze wiedzieli jak przeprowadzić "transformacje". Zmieniły się zasady lecz nie kuluary
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Miałem 6 lat i pamiętam, że czołgi bardzo mi się podobały. Nie rozumiałem, dlaczego mama n pozwalała mi do nich chodzić. Pamiętam, że niedaleko mojego domu podpalili SKOTa i też nie pozwolili mi tam pójść. Nikt mi nic nie mówił, docierały do mnie tylko strzępki informacji, ale chodziłem do tzw. "zerówki". Na ulicy można było znaleźć petardy. często odpalano świece dymne i gaz łzawiący. Bywało, że wszystko było tak zadymione, że na 4 piętrze było ciemno od dymu. W sumie trwało to z mniejszym lub większym natężeniem kilka lat. Akurat mieszkałem koło parku blisko centrum miasta i bardzo mi się podobało jak ZOMO formowało szyki. W trakcie jazdy wyskakiwali z ciężarówek i formowali szyki. Wyglądało to bardzo sprawnie. Testowali też armatki wodne. Niestety walki uliczne widywałem rzadko i z daleka. Nie wolno mi było chodzić do okna. Bardzo mi się to podobało. Do czasu jak mój tata nie przyszedł pobity do domu. Pamiętam, że miał fioletowe stopy. Po latach pamiętam, że mi opowiadał jak musiał biegać w komendzie po schodach, a policjanci bili go pałkami - to się nazywało "ścieżka zdrowia". Musiał wziąć w pracy urlop na miesiąc, by nie zgłaszać się z tym do lekarza. Zatrzymali go za to, że mieliśmy w domu malowanie i niósł ze sobą butelkę rozpuszczalniku.
@bbliberator1615
@bbliberator1615 2 жыл бұрын
Mój dziadek zmarł właśnie w grudniu 81 roku, strajkował przez kilka dni wraz z innymi górnikami na kopalni. Jak babcia była w pracy ktoś pdrzucił jego ciało do mieszkania. Oficjalnie stwierdzono że pękł mu tętniak i zmarł po powrocie do domu. Jak było naprawdę do dziś nie wiemy.
@michalk643
@michalk643 2 жыл бұрын
W 2001 roku byłem kierowcą w wojsku. Dużo jeździłem z pewnym majorem po Polsce rozformowujac naszą jednostkę. Miałem okazję nawet przy kielichu wypytać go o różne rzeczy. W 81 był porucznikiem w jednostce pancernej. I ze swoim plutonem został skierowany do Warszawy. Tworzyli jakiś punkt kontrolny. Gdy oni skontrolowali i puścili autobus sto metrów dalej ZOMOwcy wytargali z niego kobietę w ciąży. Kierowcą tego majora (wtedy porucznika) odpalił czołg i chciał rozjechać zomowską sukę. Reszta jego ludz przeładował broń i mało się z zomowcami nie postrzelali. Do czego zmierzam? Wtedy było w Polsce tak dużo sowietów tak znienawidzonych że wystarczyło by aby wystawili nos za bramę jednostek (a trzeba przyznać że siedzieli cicho jak mysz pod miotłą) i nawet przypadkiem kogoś zabili i była by wojna domowa. Wojsku polskiemu trzeba było dać zajęcie w reżimie wojennym żeby nie myślało i nie analizowało. Dopuki był to nasz kociołek doputy ludzie jeszcze trzymali nerwy i pięści na wodzy. Bo poza elitarnymi jednostkami nadwiślańskim podległymi "MSW" nikt nie był pewny co zrobią jednostki linowe i po której stronie się opowiedzą jak zacznie się strzelanina.
@michalk643
@michalk643 2 жыл бұрын
Ps. Między innymi skutkiem tego zajścia z czołgiem i suką jego pluton wycofano i rozwiązano, kierowca i jeszcze ktoś poszedł siedzieć, majora zdegradowano przeniesiono do zielonego garnizonu i był pod koniec słuzby nadal tylko majorem.
@IrytujacyHistoryk
@IrytujacyHistoryk 2 жыл бұрын
Ciekawe słowa, dziękuję za udział w dyskusji. Szkoda, że nie zapamiętał Pan więcej detali bo brzmi to interesująco.
@8grzesiekc82
@8grzesiekc82 2 жыл бұрын
Jestem sierpień 82. Jak już dorosłem to odliczyłem sobie 9 miesięcy i już wiem co moi rodzice wtedy robili XD
@Anty_Cyklon
@Anty_Cyklon 2 жыл бұрын
Szkoda że nie wrzesień 82
@8grzesiekc82
@8grzesiekc82 2 жыл бұрын
@@Anty_Cyklon 27 sierpień. Z resztą potwierdziłem u źródła.
@MrKam55
@MrKam55 2 жыл бұрын
Tzw pokolenie zemsty Jaruzelskiego
@pawekowalik9805
@pawekowalik9805 2 жыл бұрын
prądu brak, rozrywek brak... no coś musieli robić
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
Wojna zbliża ludzi. ;-) Znaczy się niektórych...
@abstrakt2003
@abstrakt2003 2 жыл бұрын
A mnie by interesowała techniczna analiza operacji "stan wojenny". Czy LWP zrobiło to sprawnie z wojskowego punktu widzenia? Stan wojenny to potężna pod względem logistycznym operacja.
@alchymistaXVII
@alchymistaXVII 2 жыл бұрын
Jaruzelski był pracowity i skrupulatny, niestety.
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
Z tego co wiemy, w 81 komuna nie upadła...
@konradadamczyk5755
@konradadamczyk5755 2 жыл бұрын
@@BartekSychterz w 89 też nie upadła a jeśli nawet to na 4 łapy
@gklonowski
@gklonowski 2 жыл бұрын
Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie. To był chyba największy sukces operacyjny Jaruzelskiego i największa operacja w historii LWP
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
@@konradadamczyk5755Komunizm w 89 upadł. Ale komuniści, to... No to już jest inny temat. ;-)
@aleksanderwaszkiewicz9821
@aleksanderwaszkiewicz9821 2 жыл бұрын
Jak zwykle merytorycznie syntetycznie i obiektywnie. Dzięki Bogu za internet bo propaganda w TV gorsza niż za stanu wojennego.
@axiom1509
@axiom1509 2 жыл бұрын
Towarzysze, po wyludzeniu wladzy w 1989, solidarne bydlo zapragnelo postawic sie w roli bohaterow ktore "wyzwolilo" Poske z odchlan piekla nieslychanego. W tym celu stworzono gigantyczna armie historykow finasowanych z budzetu i nakazano im napisac nowa historie Polski. Tak aby solidarne bydlo moglo pozowac za bohaterow, kombatantow,.. wojownikow i na bazie tegoz zerowac na polakach, dawac sobie odznaczenia, kombatanckie emerytury i przywileje. Powstaly nowe teorie "sowiecka okupacja",.. jeszcze gorsza od okupacji niemieckiej,... "zbrodnie komunistyczne".... jeszcze gorsze od zbrodni hitlerowskich,... I jak "sowieci nas okradali",.. i jednoczesnie wszystko co w Polsce bylo Polskie.... A jak zostalismy skrzywdzeni w Jalcie,... w Poczdamie,... Zaden normalnie rozagarniety polak, dorosly nie kupil by tych bredni. Ale polacy nigdy nie dorastaja. To narod stworzony pod wyzysk. "Sowiecka okupacja",... nie bylo zadnej okupacji,.. rozmieszcznie wojsk kolalicji antyhitlerowskiej zoatalo postanowione w Jalcie i Potczdamie. Na zachodzie zostali ameykanie, na wschodzie sowieci. Taki byl porzadek. Pobyt sowietow w Polsce pozwoli zachowac ziemie poniemieckie pod polska kontrola,.. szczgolnie w okresie zimnej wojny. Po wojnie Polska nie miala nawet jednego plutonu swojej kawaleri,... Ci co krytykuja Jalte, Potczdami i pobyt sowietow w Polsce (glownie na ziemiach poniemieckich przylaczonych do Polski) to zdrajcy dazacy do zmiejszenia Polski o polowe. Czyli do rozpadu i zaglady panstwa. Zbrodnie komunistyczne,.. IPN na ktory wydano juz 20 mld zl,.. badal te zbrodnie. IPN skierowal 83 sprawy do sadow i pozyskali ani jedneigo wyroku skazujacego. IPN nie odwazyl sie odowalc do Strasburga i tam tez sie skompromitowac. Pod przykrywka tzw zbrodni komunistycznych polacy zostali wydymani na 20 mld zl. To co sie dzieje, ta ochydna propaganda, klamstwa, szczucie, judzenie, podzeganie, sklocanie polakow na wszystkich mozliwych frontach i pandemia rusofobi do ktorej ciagle dolewa sie ognia,.. to robota judaszy wsrod nich znowu dr Lech Pietrzak,... w celu odwrocenia uwagi od zalosnych efektow nie-rzaow ostanich 32 lat. Rozliczyc tzw “solidarnosc” za zrujnowanie Polski ! Odpowiedzialnosc jest elementarnym wymogiem demokracji i cywilizacji. ### Solidarne bydlo obiecalo; 21 tzw postulatow Miedzy innymi; Poprawe poziomu zycia polakow. Poprawe warunkow pracy i praw robotnika. Zmniejszenie biurokracji Demokratyzacje kraju A ich haslem bylo “im gorzej tym lepiej”. ### Co solidarne bydlo osiagnelo ? Zadnego z postulatow nie zrealizowali po wyludzeniu wladzy w 89. Solidarnosc wywalczyla prawa ale dla burzuazji i glownie obcej burzuazji. Poziom zycia polakow sie obnizyl. Powstalo gigantyczne bezrobocie, gigantyczne zadluzenie gospodarstw domowych, 5 milionow wyemigrowalo w poszukiwaniu pracy i warunkow zycia. Tylko w czasie 2WS Poska stracila wiecej ludzi. Kraj zostal zadluzony ponad wyplacalnosc. Po 30 latach lajdactwa na koszt dzieci i przyszlych pokolen dzieci nie maja po co sie rodzic. Dzietnosc polakow dwa razy nizsza niz w Generalnej Guberni. 30 kolejnych deficytow w 30 lat !!! Kraj zostal wywlwaszczony. W kazdym znaczacym sie sektorze gospodarki dominuja obce podmioty Po 89 stracono 6.8 milionow miejec pracy. Do dzis poziom zatrudnienia w Polsce jest o 5 milionow nizszy niz byl w 89. Biurokracje zwiekszono az 4 krotnie. W 89 rzad i administracja zatrudniali 159 tys, dzis prawie 700 tys. A demokracjii dalej nie ma. System polityczny jest farsa. Rzadu nikt nie wybiera ani nie odwoluje ani nie rozlicza, dyktatorem jest posel nawet oficjalnie nie zajmujacy stanowiska naczelinka panstwa. I za nic nie jest formalnie odpowiedzialny. Co najgorsze, upadek edukacji. Np,.. po 89 stracono 6.8 milionow miejsc pracy co jest glownym zrodlem problemow budzetu i problemow ZUS. Polak jest za glupi zeby rozpoznac range tego wydarzenia. To sprawa tak samo wazna jak cena butelki z piwem czy lakieru do paznokci. Polacy nie maja zdolnosci rozpoznawania i rozumienia spraw waznych. To dzieci ktore nigdy nie dorastaja. Dzis dobrobyt buduje sie na zdolnosciach tworczych norodow. Gdzie sa polskie zdolnosci tworcze ? Prawie na poziomie zwierzat. Miernikiem jest liczba rejerstrowanych patentow na million mieszkancow. Np,.rok 2015, zwierzeta zarejerstrowaly 0 patentow na million swoich przedstawicieli. Polacy 2.35. Niemcy 250, Szwajcaria 325, Izrael 395, Korea Pld 400, USA 435, Japonia 500. Elektryk obiecal Japonie przypominam. Tylko brak tworczosci skazuje polakow do roli parobkow dla innych narodow. Za brak toworczosci odpowiedzialana jest edukacja zdominowana przez religie. To model ze sredniowiecza. Na poziom przywodztwa solidarnego bydla zwrocil uwage Jeffery Sach w ksiazce “the end of poverty”. Jeffery wtedy w 1990, 34 letni chlystek, cudowne dziecko Ameryki, bez doswiadczenia zawodowego poza akademickimi wybrykami,.. odwiedzil Polske i spotkal sie z czolowymi figurami solidarnego bydla. Jeffery pisze. Przedstawilem im plan dla polskiej gospodarki ktory napisalem w 5 godzin jednej nocy. Odpowiedzieli, ### nic z tego nie rozumiemy ale popieramy w calosci ###. To ten plan ktory Balcerowicz realizowal, plan ktory doprowadzil do straty 6.8 milionow miejesc pracy. Niech zdychaja jak mowil Janusz Lewandowski. Wniosek jest wiec taki. Nalezy zalowac i ubolewac ze wtedy gdy byla okazaja Zomo nie rozwalilo lbow solidarnego bydla. W 81, Zomo i wojsko zapobiegly katastorfie totalnej. Tak by sie stalo gdyby siec energetyczna upadla. Setki tysiecy by zmarlo w glodzie, mrozie, brudzie,… epidemiach i ciemnosciach. Po 89 mamy progresywny process niszczenia panstwa. Podsumowujac,..na przykladzie znanego elektryka tez widac co sie stalo. Wtedy, elektryk,.. mial stala prace,.. mieszkanie,… ponad przecietne warunki zycia,… 8 dzieci, plus nieslubne dzieci. Pracowal, chlal i jebal. Konsekwencje przerzucal na panstwo i wszystkich obywateli. I jak sie zbuntowal !!!. Dzis elektryk nie zaadoptuje nawet psa ze schronis Dzis funkcjoanariusze szatana,.. tyraja w celu odwrocenia uwagi polakow od rozwijajacej sie tragedi. Sludzy szatana, judza, szczuja, klamia, podzegaja,... W rezultacie dzis mlody polak ma piane na pysku, jest wsciekly,.. czeka na rozkaz by chwycic za brone i pobiec na Moskwe. Osobiscie,..wtedy w 80 mialem praktyke zawodowa. Jednego dnia moi wspolpracownicy objawili sie jako solidarne bydlo i oglosili strajk. Chlajac wodke z musztardowek pod portretem Jana Pawla i flaga solidarnosci. Do polowy dnia, wiekszosc byla juz pijana, wykonywali fuchy, materialy rozkradziono. Dyrektorowi rozkazali wypierdalac. Do poludnia zaklad byl obrzygany, obszczany i nawet obsrany. Okolo poludnia dostalem rozkaz od solidarnego bydla zeby pic albo wypierdalac. Wypierdolilem. Na drugi dzien zaklad byl zamkniety i pod ochrona milicji. Juz go nigdy nie otworzono. Wszyscy stracili prace. Tak wspominam to solidarne bydlo. To bylo dzikie bydlo. I to jest wielka duma oglupionych polakow, ze zniszczyli wlasny kraj.
@Daniellew4
@Daniellew4 2 жыл бұрын
Komentarze pod filmem ciekawsze od samego filmu
@skinrew
@skinrew 2 жыл бұрын
Jestem jeszcze z tych, którzy rano 13 grudnia roku pamiętnego byli wkurzeni, bo "popsuło się radio", nie było "Trójki", w ogóle nic nie było tylko szum na UKF-ie. Czekałem jak co niedzielę na "60 minut na godzinę". Telewizor dopiero powiedział, że "wojna". Było to rzeczywiście przerażające. Nie wiedzieliśmy czy na ulicach nie pojawią się sowieckie czołgi - to wydawało się nam wówczas bardzo realne. Dopiero w poniedziałek, przedostałem się na uczelnię, normalnie nie dało się wejść, bo pilnowała milicja i esbecy(?). Wówczas dowiedziałem się, że to tylko "nasi" wygarnęli ludzi z uczelni i akademików, jednych wsadzili do pociągów, innych do "suk". Rzucono jakieś zapasy do sklepów. Dostawy z Chin, NRD i ZSRS, aby zająć ludzi zakupami rzeczy, których nie widzieli od miesięcy. Ktoś na murze uczelni wymalował (styczeń 1982) "Telewizja kłamie" - od tego czasu czekam, aż przestanie kłamać, chyba nie doczekam. Taki był mój początek stanu wojennego. Uważam, że stanowczo winno się zakazać używania symboli, w tym nazwy, "Solidarność" na podobieństwo "Armii Krajowej" i na tej samej zasadzie. Podpinanie się - to dobre określenie, jest niegodziwe. Można oczywiście różnie oceniać poszczególne epizody z historii "Solidarności", ale to był spontaniczny Ruch ludzi zupełnie nieprzygotowanych na to co im podarował na chwilę los. Popełniali błędy, dawali się podpuszczać - dziś mamy szczątki obrazu tego jak ten Ruch był zinfiltrowany przez bezpiekę. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy. "Solidarność" była jedna i nie można jej legendą kupczyć na polityczny użytek. To co dała, choć przez chwilę, w tym szarym, brudnym i niezmiernie dziś trudnym do opisania świecie peerelu, było jak pierwszy haust powietrza po wyjściu z zatęchłej piwnicy realnego socjalizmu. Tak to się odczuwało. Stan wojenny to wszystko pogrzebał, choć i wówczas słyszało się głosy, nie tak rzadkie, "nareszcie zrobili porządek z tą Solidarnością". Ludzie byli katowani propagandą z telewizora, a były tylko dwa programy oba partyjne. Telewizor przedstawiał świat czarno-biały. Polska Ludowa krocząca ku przepaści i zatroskane o naszą przyszłość bratnie kraje ze Związkiem Zdradzieckim na czele. Z drugiej strony, "chwilowe-przejściowe" problemy wywołane przez nieodpowiedzialną ekstremę "Solidarności". Nie "Solidarność" była wówczas "winna" wg telewizora, tylko "ekstrema". Taki zabieg socjotechniczny mający skłócić lub nastawić nieufnie, obarczyć winą tę "ekstremę" "Solidarności" wobec szeregowych członków Ruchu oraz przed całym społeczeństwem. "Dziel i rządź". Panie Jakubie. Jeżeli nie podjął Pan jeszcze tematu "Solidarności" to zachęcam - choć dalekie to od Pańskiej specjalizacji, wojskowości. To bardzo trudne, wymagające, zapewne nie na jeden odcinek.
@MrSzuflik
@MrSzuflik 2 жыл бұрын
Z uwagą oglądam wszystkie Twoje odcinki. Uważam, że akurat ten zasługuje na szczególną uwagę. Świetnie nadaje się na lekcję historii. Ja , rocznik 77 pamiętam pytanie kierowane do mamy: "dlaczego nie ma kukuryku".
@yabu8523
@yabu8523 2 жыл бұрын
Ja rocznik '68. Podobnie, a Teleranek był chyba jedynym, wtedy dostepnym, dłuższym programem w TV dla małolatów.
@jurekzmalopolski8309
@jurekzmalopolski8309 2 жыл бұрын
@@yabu8523 a "ekran z bratkiem" w czwartek, a "zwierzyniec" w poniedziałki?
@yabu8523
@yabu8523 2 жыл бұрын
@@jurekzmalopolski8309 Ekranu z bratkiem nie pamiętam, a Zwierzyniec niezbyt interesował.
@TheMKBOxide
@TheMKBOxide 2 жыл бұрын
Jeno będąc amatorem historii i tubylcem tego kraju, cieszę się, że skończyło jak się skończyło. Cieszę się, że męczeńska ofiara skończyła tylko na koło 100 osobach, że te wydarzenia doprowadziły do takiej sytuacji u nas, że niepodległość wywalczyliśmy kartą do głosowania, a nie karabinem w dłoni, że udało się zachować te resztki cywilizacji i nie musieliśmy dotrzymać tradycji jaką jest powstanie. Bo nie wiadomo co by było gdyby, więc cieszę się, że historia wylosowała mym zdaniem jedną z najmniej krwawych kart do rozgrania dla nas.
@krzysztofccc2705
@krzysztofccc2705 2 жыл бұрын
Najkrótsza, obiektywna i najbardziej dogłębna analiza stanu wojennego jaką znam. Dziękuję. Zdrowia życzę.
@panmaruda7072
@panmaruda7072 2 жыл бұрын
Ojciec służył w WOPK w Gdyni na Grabówku. Dwa wspomnienia. 1.Był Kurierem , tego wieczora gdy jechał z rozkazami do jednego z oficerów do domu. Ten gdy otrzymał przesyłkę od taty bąkną tylko pod nosem: „No to skończyło się Wałęsanie !” 2. Gdy stan wojennny stał się już faktem . Pamięta jak wychodzili na patrol dowódca patrolu powiedział : „Panowie , odpinamy ostrą amunicję , idziemy środkiem ulicy i niiiicccc naaas nieee intererrsuuujeee !”
@TheMilesz1
@TheMilesz1 2 жыл бұрын
Ojciec służył również w WOPK ale Książenicach, sporo opowiadał o stanie wojennym ale szkoda że mało kto opowiada jak to wyglądało od strony zwykłego wojskowego
@szron6890
@szron6890 2 жыл бұрын
Co to było WOPK
@panmaruda7072
@panmaruda7072 2 жыл бұрын
@@szron6890 Wojska Ochrony Powietrznej Kraju
@TheMilesz1
@TheMilesz1 2 жыл бұрын
@@szron6890 Wojska Obrony Powietrznej Kraju
@wacawwojaczek2853
@wacawwojaczek2853 2 жыл бұрын
Bardzo rzetelny materiał. Ponieważ byłem "w środku" mogę porównać sytuację tuż przed i po ogłoszeniu stanu wojennego. Przed - faktycznie, czuć było napięcie społeczne. Jako podchorążowie, spotykaliśmy się czasami "na mieście" z nieprzyjemnymi docinkami typu "sługusy komuny". Alarm ogłoszono o 03.10, 13 grudnia; wydano broń i ostrą amunicję, nie wyjaśniając niczego do 06.00. Nie były to przyjemne godziny oczekiwania. W następnych dniach pełniliśmy służbę patrolową i wartowniczą, m.in. ochraniając stacje łączności. Święta spędziłem w lesie, w namiocie ogrzewanym "kozą". A mrozy były, oj były, prawie 30 st.C. I wtedy NIGDY, NIKT nie odnosił się wobec nas wrogo. Ludzie przychodzili do naszego "obozowiska" i pytali, czego nam potrzeba. Po 2 tygodniach nabrałem rzeczywistego szacunku dla żołnierzy wojen światowych, przebywajacych w okopach przez tygodnie, miesiące... Oby więcej się to nie powtórzyło. I nie wierzcie w twierdzenia, że nie było zagrożenia interwencji CS, NRD i ZSRR.
@AWENGERR
@AWENGERR 2 жыл бұрын
Lata temu pytałem rodziców co robili gdy ogłoszono stan wojenny. Zawsze odpowiadali, że byli młodzi i nie za bardzo ich to interesowało, po prostu żyli z dnia na dzień.
@alchymistaXVII
@alchymistaXVII 2 жыл бұрын
No cóż. Ojciec poszedł na kongres kultury niezależnej. Nie zauważył że na ulicach stoi milicja, podszedł do drzwi sali kongresowej gdzie kongres się odbywał i tam dowiedział się o stanie wojennym. Mama spała smacznie w przeświadczeniu, ze może być tylko lepiej, po czym włączyła radio. Wszędzie grali tylko Chopina. Potem przez 30 lat nie mogła słuchać Chopina. Taki uraz.
@cacaroto8731
@cacaroto8731 2 жыл бұрын
Tak w zasadzie to każdy normalny człowiek miał w 4 literach ten cały stan wojenny.
@jahuzi98
@jahuzi98 2 жыл бұрын
Mój tata robił bimber xD
@pz3328
@pz3328 2 жыл бұрын
@@jahuzi98 Ryzykował..
@kANAPOWYkOMANDOS
@kANAPOWYkOMANDOS 2 жыл бұрын
Miałem 9 lat, nie było szkoły, piękna zima - raj dla dzieciaków. Na ulicach ciekawe dla nas czołgi i transportery, żołnierze w moro z kałachami na plecach. O co naprawdę chodziło zrozumiałem wiele lat później - gdy uczyłem w szkole roczniki 81 - 84. Dzielna partia i towarzysze zapewnili nam wyż demograficzny na niespotykaną od powojnia skalę, i to bez 500+ 😁😁😁😁
@newhomes2023
@newhomes2023 2 жыл бұрын
Teraz też jest na to szansa (wyż demograficzny) jak Putin zamiesza na Ukrainie, przykręci Europie gaz a niewydolny system energetyczny się posypie zapewniając długotrwałe blackout'y
@czestimirkorziszek8441
@czestimirkorziszek8441 2 жыл бұрын
Co do końca odcinka. Jest/było takie powiedzenie: "im dalej od wojny, tym więcej ZBoWiD-owców". Przysłowia mądrością narodu.
@GrubyBurak
@GrubyBurak 2 жыл бұрын
Heh, pamiętam jak kolega z harcerstwa opowiadał, że na jakiejś imprezie w latach 80-tych "bezpiecznikom" dali znaczki ZBoWiD-u żeby ich jakoś legitymizować. Ktoś (może nawet któryś z byłych partyzantów, bo to była taka impreza) podszedł do takiego na oko 30-latka i zapytał gdzie walczył, to ten się mocno zmieszał, także to nie zawsze byli geniusze. 🤣
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
Pytałem matki. Odpowiedziała, że jak Solidarność dostała trochę władzy to co kto wyżej w hierarchii dumniej głowę nosił. I jako pierwsza oddała legitymację "S" bo byli gorsi w tym niż kto kolwiek z Partii Ps. Jej brat zginął rok po "S. W." z powodu krwiaka, który wytworzył się właśnie po jakimś pałowaniu w 82' "
@jarobt5241
@jarobt5241 2 жыл бұрын
I ta głowę przy korycie do dzisiaj tak noszą. Wystarczy troche władzy i już czuje się lepsi
@mwkoala
@mwkoala 2 жыл бұрын
No cóż, władza jest jak narkotyk, obstawiam, że większość liderów solidarności nie byłaby za obaleniem ustroju gdyby partia podzieliła się z nimi władzą
@jarobt5241
@jarobt5241 2 жыл бұрын
@@mwkoala W pewnym sensie tak zrobiła. Dopuścili do koryta wielu i do dzisiaj tam siedzą
@robertsobczak5595
@robertsobczak5595 2 жыл бұрын
O ile pamiętam. Teleranek nie był nigdy o 6:00 tylko o 9:00. Tak to pamiętam...
@jimlahey5623
@jimlahey5623 2 жыл бұрын
@@robertsobczak5595 o 6 to jakies morele tv
@kaczor1582
@kaczor1582 2 жыл бұрын
Świetną robotę robisz. Mój 11-letni syn ogląda wszystko co nagrywasz, ciągle zaskakuje nauczyciela od historii w szkole. Pozdrawiam.
@wojciechsmietanka5693
@wojciechsmietanka5693 2 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. 👏 I super podsumowanie. Byłem wtedy w podstawówce na tyle duży, by mieć własne wspomnienia i trochę świadomości, czego jestem świadkiem. Lęk przed obcą interwencją był dość powszechny.
@koba1711
@koba1711 2 жыл бұрын
Jesteś wspaniały z tymi godzinami
@wojtikrep7598
@wojtikrep7598 2 жыл бұрын
mi pasuje właśnie mam pracować do 04:00 i do zasypiania najlepiej, :) a rano powtórka z obejrzeniem wideo, pozdrawiam irytującego bardzo historyka:), gdy moje dzieci miały takiego nauczyciela w szkole to, nie ma bata ze by się wkręciły w klimaty inne niż :babilon: po raz 3 trzeci...
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
Mógł ustawić publikację o 8 rano z 30 minutowym odliczaniem. Tylko po co?
@piotrgrzegorzek9635
@piotrgrzegorzek9635 2 жыл бұрын
Byłem w rozumieniu obecnej historii po ciemnej stronie mocy. W 1981 roku byłem w wojsku jako tak zwany bażant. W owym czasie towarzysz Kania nader często powiadał, że - Socjalizmu będziemy bronić tak jak się broni niepodległości kraju. Nas jako absolwentów uczelni, mnie na wrocławskim ZMECH-u nauczano jakich sił i środków do tego celu potrzeba. W lipcu onego roku, już z Wędrzyna w ramach ćwiczeń dowódczo sztabowych odbyliśmy coś w rodzaju próby generalnej. Znaczy się akcja wojskowa była planowana, zaś to kiedy to będzie zawsze jest zaskoczeniem. Kiedy 13 grudnia pojechaliśmy do Warszawy byliśmy przerażeni.
@MarcoMatador
@MarcoMatador 2 жыл бұрын
Ruscy zawsze bratnio wyzwalają 1956 Węgry, 1968 Czechosłowacja,Afganistan 1979-89, Czeczenia dwie wyprawy na Kaukaz, 2008 Gruzja. Świetny materiał Irytujący, Zdrowych Wesołych Świąt.
@jakubpajka2196
@jakubpajka2196 2 жыл бұрын
Jeden z lepszych odcinków. Interesuje mnie jeszcze twoja ocena Lecha Wałęsy. Może nagrasz o nim odcinek?
@johnbrown3560
@johnbrown3560 2 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł
@antyKNP
@antyKNP 2 жыл бұрын
walesa wstrzymał słońce ruszył ziemię każde dziecko to wie po co dreczyc pana historyka
@fpawel19669
@fpawel19669 2 жыл бұрын
Musiałby być nienormalny. W tym spolaryzowanym kraju nie ma miejsca na rzetelną ocenę Lecha Wałęsy. Tzn jest, ale 30-40 procent to agresywni idioci
@johnbrown3560
@johnbrown3560 2 жыл бұрын
@@fpawel19669 To prawda. Cęnckiewicz napisał rzetelną biografie, to do teraz nie chcą go zostawić w spokoju.
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
Lechu Lechu, nie przynieś Polsce pechu.
@zako16
@zako16 2 жыл бұрын
u mnie nikt nic nie pamięta lub nie żyje, w każdym bądź razie dziadek był w solidarności brał udział w burdach na Zakładach Azotowych, a po 89 stwierdził że to przywództwo solidarności to "takie same kurwy jak ci których pogoniliśmy" rzucił kwitem i wyjechał i muszę mu przyznać rację bo od 30 lat w rządzie nikt sie nie zmienił przychodzą i odchodzą ale tylko nowi a bieda jak była tak jest ci co mieli się dorobić to zrobili to na przekrętach.
@karlosss20
@karlosss20 2 жыл бұрын
Smutna prawda
@maksymiliancieplechowicz1579
@maksymiliancieplechowicz1579 2 жыл бұрын
Powiem tak: w ostatnią niedziele organizowaliśmy w Zgorzelcu fajną imprezę upamiętniającą stan wojenny. Ja byłem akurat żołnierzem LWP w całej inscenizacji. I naprawdę było super móc posłuchać opowieści wielu ludzi którzy przychodzili do nas, robili sobie z nami zdjęcia i opowiadali co robili 13 grudnia. Różne były historie: od pana, który wracał z elektrowni i dopiero żołnierze go poinformowali co zaszło aż do pani która opowiadała, jak siostrzeniec się chował po nyską żeby go ZOMO nie znalazło. Tez mieliśmy wspomnienia żołnierzy którzy stacjonowali wtedy w Wrocławiu i ich opowieści, które też mrożą krew w żyłach. Te historie były naprawde fascynujące. Ale do czego zmierzam: dzisiaj my, nasza generacja, żałuje ze już mamy tylko ostatnich świadków drugiej wojny światowej. My ignorujemy jakby trochę tą nowszą historie. A gdyby tak pomyśleć, to za 30 lat tez powoli będziemy mieć coraz mniej tych generacji które pamiętają ten stan wojenny. Także podpinam się do apelu pana Jakuba: popytajmy się rodziny i zanotujmy sobie co ciekawego mają do powiedzenia. Bo kiedyś będzie to miało bardzo dużą wartość i emocjonalną, jak też i historyczną :D P.S. W Zgorzelcu w 81 było internowanych 3 żołnierzy. To nie było przy mojej stacji, ale kolega opowiadał że przyszli pierwsi dwaj panowie i akurat się złożyło ze obaj byli internowani ;D ale to taka śmieszna ciekawostka
@marcinkubickiwalker
@marcinkubickiwalker 2 жыл бұрын
Co do apelu masz rację. To ostatni moment. Mój dziadek był żołnierzem Warszyca KWP. Znasz na pewno. Powtarzał tylko ze czy dalej od wojny to coraz więcej kościelnych partyzantów. Chodziło o to że różni przebierańcy próbowali się przytulić do tego środowiska. Przeważnie podczas uroczystości, rocznic, mszy rocznicowych itd. Taka to już nasz Polaków historia
@mariusznowak6902
@mariusznowak6902 2 жыл бұрын
Zgadza się. Podobno nawet Piłsudski na zjeździe Legionistów mówił, że gdyby miał tylu żołnierzy co ich tam wtedy przyjechało to by tę wojnę szybciej wygrał.
@przemyslawgorzynski9813
@przemyslawgorzynski9813 2 жыл бұрын
Ja pamiętam co robiłem 13-12!!! Na sikałem w galoty dosłownie pojechałem z ojcem na narty ale z miasta już nie szło wyjechać bo stał Brdm na drodze i wszystkich zawracali udaliśmy się więc do parku gdzie zjechałem z góry i zachciało mi się siuru zanim ojciec dobiegł i zdjoł kombinezon ortalionowy było już po wszystkim. I na sygnale gnaliśmy naszym maluchem do domu🤣. Tak minął mi 1 dzień wojny Polsko Jaruzelskiej miałem wtedy 6 lat i zaświadczam że nie było teleranka w rubinie!!! Ale nastrój był wtedy nerwowy i podły w społeczeństwie ale chyba już nigdy nie było tak Zjednoczone i dobre dla siebie jak wtedy.
@flowerpeeboi4664
@flowerpeeboi4664 2 жыл бұрын
Dzięki że Pan jest od 4 miesięcy siedzę na l4 z powodu depresji i Pana filmy jakoś mnie wyciszają Dziękuję xoxo
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 2 жыл бұрын
dzięki - dobry film, mimo wszystko pozwolę sobie dorzucić kilka liczb i faktów z tamtego okresu, wcześniejszego i nieco późniejszego - wszystkie dotyczą "transformacji" Czy Ruscy nie wejdą ? *w Polsce STACJONOWAŁO WTEDY ponad 300.000 wojsk ZSRR - nie musieli tu wchodzić - oni tu byli* , mieli w Polsce swój ARSENAŁ NUKLEARNY i na pewno Polsce "za darmo by go NIE ODDALI" - dla porównania często przywoływana interwencja w Afganistanie to było 118 tys. żołnierzy i w porywach do 3% budżetu "obronnego ZSRR"
@ignaigna2
@ignaigna2 2 жыл бұрын
Ciekawe
@AkaSekaii
@AkaSekaii 2 жыл бұрын
o takiego nocnego histeryka nic nie robiłem !
@piotrgago4811
@piotrgago4811 2 жыл бұрын
Niedzielnego śnieżnego poranka w grudniu o 9 -tej nie było Teleranka . Na pocieszenie w poniedziałek i przez następne tygodnie nie szło się do szkoły. Czas ten urozmaicały nocne przejazdy czołgów aleją Lenina do FSC Lublin i WSK Świdnik. W drodze pieszo do babci na obiad mijała mnie zagubiona kolumna czołgów w dzielnicy Bronowice w Lublinie . Pamiętam jak długo te ślady po gonsielnicach mijałem jeszcze przez wiele lat (babcia dozyla 95 lat) do czasu remontu drogi już po 89.
@tomasztomaszewski8748
@tomasztomaszewski8748 2 жыл бұрын
dodam swoje trzy grosze. jak w niedziele 13.12.1981r. matka wlaczyla telewizor ametyst i jak pokazal sie oredzie gen. w.jaruzleskiego tak okolo 09:00, gdzie mroz byl taki, ze na oknach byly "gwiazdki ". w tym czasie nie bylo oniek polastikowych, a my w domu stosowalismy lignine do ich uszczelnienia. to powiedzmy, ze o 9:15 praktycznie wszystkie drzwi na klatce schodowej sie otworzyly i wszyscy sie zastanawiali czy to juz wojna. pamietam z tamtego okresu traumatyczne przezycie jak rajtuzki aby Tomkowi nie bylo zimno podaciagniete pod same cycki, szary korzuszek i rekawiczki welniane z jednym palcem na sznurku aby nie zgubic na sankach. tydzien pozniej matka wstala o 4 rano aby zamowic kolejke do rzeznika bo tak sie nazywal miesny. i radosci jak matka przyniosla parowki :) CDN !!
@frontprokapitalistyczny4593
@frontprokapitalistyczny4593 2 жыл бұрын
7:08 - My stoimy tam gdzie stał generał a oni tam, gdzie sułtan kosmitów
@dariuszbudziszewski2788
@dariuszbudziszewski2788 2 жыл бұрын
Mądrego aż miło posłuchać.... Ja Teleranka nie widziałem tamtego dnia bo wstałem ok 10.40 ... To Pamiętam jednak wielką radość swą jak wieczorem z ,,dziennika,, dowiedziałem się, że od jutra 3 tygodnie ferii zimowych , a uczyłem się na klasówkę z geografii w poniedziałek..... :-)
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 2 жыл бұрын
Ja wstałem na Teleranek...
@krzysztofkwietniewski9100
@krzysztofkwietniewski9100 2 жыл бұрын
Warto pamietac ze *Solidarnosc* nigdy nie byla anty-komunistyczna. Po prostu nie lubili zmian PZPR. Gdyby PRL wystawilo nowa partie komunistyczna ktora nie cisnie tak po kosciele to Solidarnosc by ich poparla. Nikt nie biegal z plakatami: "wolny rynek", "niskie podatki", "kapitalizm"
@igorz11
@igorz11 2 жыл бұрын
Prawda jest taka, że głównym zapalnikiem była cena kiełbasy a nie jakieś pragnienie wolności. Później doklejono do tego ideologię.
@niezesrajsierobaczku7414
@niezesrajsierobaczku7414 2 жыл бұрын
@@igorz11 masz kiełbasę i nie przeszkadzaj po co ci jakąś tam wolność
@piotrsetlik4683
@piotrsetlik4683 2 жыл бұрын
Dziękujemy za życzenia. "Co prawda Teleranka już nie ma - ale za to w telewizji będą normalne wiadomości"... A moja żona dodała: "Ale to zależy na którym kanale"... (A zapewne miała na myśli kanały "TVP i TVP INFO" oraz "TV TRWAM").
@_Majki_2137
@_Majki_2137 2 жыл бұрын
U was ogląda się tylko lewacki bełkot spod znaku TVN? xD Współczuję.
@dominikmrozek2706
@dominikmrozek2706 2 жыл бұрын
Dziadek opowiadał mi że był na polowaniu ( był myśliwym, prezesem kółka myśliwskiego ). Rano do domu przyszła milicja, i chciała skonfiskować broń a tu dziadka nie ma. Babcie mocno wystraszyli ale na szczęście po chwili dziadek już był na miejscu, broń oddał bo musiał i tak to się skończyło. Muszę się go dopytać czy po wszystkim mu ją oddano. Ciekawe do ilu osób tego poranka milicja zapukała do drzwi. Ojciec z kolei opowiadał mi że po mieście ( Pszczynie ) chodziły słuchy, że Czechosłowacka armia już się szykuje, podobno chcieli nam odpłacić za Pragę w 68'. Nie wiem ile w tym prawdy ale fakt, z Pszczyny do czeskiej granicy jest rzut kamieniem. Osobiście też mi się wydaje że ruscy by wtedy tak tego nie zostawili. Pamiętajmy że to była zupełnie inna ekipa niż ta która rozmontowała Związek Radziecki. Musiało trochę lat upłynąć, ruscy wykrwawili się i zostawili sporo rubli w Afganistanie i na "gwiezdnych wojnach". Te kilka lat przelało też czarę goryczy w kilku innych krajach. Kto wie, może gdyby nie Stan Wojenny i ruscy by nas wtedy spacyfikowali to innym bratnim narodom by się odechciało walczyć na jakiś czas i cały ten koszmar potrwał by dłużej niż do 89'. Oczywiście nie chcę tutaj usprawiedliwiać Jaruzelskiego ani reszty tej bandy. Całe szczęście że to jest już historia.
@Durzy007
@Durzy007 2 жыл бұрын
Bardzo ładnie i z wyczuciem zrobiony materiał! Nie wiem czemu, ale jakoś mi się przypomniał film Irytującego, w którym przestrzegał przed władzą, która zagląda pod kołdrę swojemu narodowi...
@skildertwoo
@skildertwoo 2 жыл бұрын
Czesi już piszą w zwykłych gazetach, że rząd pod pozorem zaostrzenia prawa aborcyjnego wprowadził rejestr ciąż jak w Rumuni Caucescu
@Durzy007
@Durzy007 2 жыл бұрын
@@skildertwoo film o Krzyżu Matki był już 2 lata temu i dosadnie tłumaczył jak totalitarne umysły pchają się w życie intymne (żeby nie powiedzieć rozmnażanie się) obywateli.
@holajza
@holajza 2 жыл бұрын
Dowiedziałem się z tego filmu więcej niż ze szkoły :)
@adamrusiowski8367
@adamrusiowski8367 2 жыл бұрын
1:53 - w 1946 r nazwę ,,Armia Czerwona'' zmieniono na ,,Armia Radziecka'', materiał jak zawsze świetny, pozdrawiam.
@kkrrzzyycchhuu88
@kkrrzzyycchhuu88 2 жыл бұрын
PIS zawstydził Jaruzela. Wprowadził stan wojenny bez wprowadzania stanu wojennego na 2 tygodnie i trwa już 2gi rok. Ogólnie te historie z lat komuny choć przerażające to dodają otuchy w popieprzonych czasach bo tak na prawdę "wszystko to już było". A ludzie (przynajmniej większość) jakoś przetrwali ten syf.
@artemsokolowski7918
@artemsokolowski7918 2 жыл бұрын
Teza, że PiS to najgorsze zło pośrednio stanowi stwierdzenie, że wszystko jest lepsze od nich. Czy wychowankowie post-PZPRowskiej nomenklatury także? Żeby tylko to nie uśpiło czujności społeczeństwa, które na razie daje się mamić politycznemu teatrzykowi "śmiertelnych wrogów"...
@kkrrzzyycchhuu88
@kkrrzzyycchhuu88 2 жыл бұрын
@@artemsokolowski7918 to był rzecz jasna mały skrót myślowy. Oczywiście, że takim samym złem są wszyscy pozostali członkowie "zjednoczonej koalicji kowidowej" jak mawia G. Braun. Co nie zmienia faktu, że PIS jako partia rządząca bierze na siebie największą odpowiedzialność za szkodzenie narodowi polskiemu na niespotykaną od komuny skalę.
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 2 жыл бұрын
Daje w ciemno łapkę w górę, bo nikt tak jak Pan nie opowiada o PRL. Bez żadnych dziwnych wycieczek polityczno/światopoglądowych rodem z IPN, tylko zrównoważone przedstawienie faktów opatrzone ciekawym osobistym komentarzem. To absolutnie unikalna wartość, której ze świecą szukać.
@TheChrisspeed
@TheChrisspeed 2 жыл бұрын
Jak to słucham to z przerażeniem patrzę co robi Polska Policja pod przykrywką pandemii . To straszne
@krystiand.7052
@krystiand.7052 2 жыл бұрын
Mój ojciec był w tym czasie w ramach zasadniczej służby wojskowej w WOP ( Wojska Ochrony Pogranicza - dziękuję za zwrócenie uwagi na błędne rozwinięcie skrutu) na strażnicy na granicy Czechosłowackiej. Opowiadał, że w tamtym okresie po czeskiej stronie non stop słychać było grzanie silników w czołgach. I mówiło się, że Czesi liczą na rewanż za 68.
@louiscyphre6655
@louiscyphre6655 2 жыл бұрын
Wojska OCHRONY Pogranicza. Dzisiejsze wersje Volkische Beobachter mają gęby pełne ,,obrony'' (manipulowanie słowami to ich specjalność), więc rozumiem pomyłkę.
@krystiand.7052
@krystiand.7052 2 жыл бұрын
@@mpop6555 Podaje realna relacje świadka wydarzeń. Ty narzucasz na to swoją INTERPRETACJĘ, do czego masz prawo. Pamiętaj tylko, że to tylko TWOJA INTERPRETACJA. Tak na marginesie warto popracować nad kulturą osobistą i nauczyć się kultury wypowiedzi.
@krystiand.7052
@krystiand.7052 2 жыл бұрын
@@louiscyphre6655 WOP to dziś Straż Graniczna. Co do reszty wypowiedzi to nawet niema do czego się odnosić.
@louiscyphre6655
@louiscyphre6655 2 жыл бұрын
@@krystiand.7052 W szkole podstawowej nie uczą dziś czytania ze zrozumieniem? Zamiast poprawić błąd, to wybierasz pyskówkę? Pewnie, że można i tak. Tylko, że wtedy trzeba jeszcze umieć poprawnie napisać NIE MA.
@krystiand.7052
@krystiand.7052 2 жыл бұрын
@@louiscyphre6655 Spuść ciśnienie. Raczej trudno żyć z kimś kto nie panuje nad emocjami. Współczuję.
@johnbrown3560
@johnbrown3560 2 жыл бұрын
Fajnie byłoby zobaczyć Twój film o Wałęsie, możesz nagrasz swoją ocenę?
@dorotasmieszniak2281
@dorotasmieszniak2281 2 жыл бұрын
Witam, uwielbiam historię. Bardzo ciekawie opowiadasz . Cieszę się że jesteś moim sąsiadem 😉i masz nowa fankę. Dziękuję i pozdrawiam.
@TrokSpec
@TrokSpec 2 жыл бұрын
Jak zwykle wysoki poziom jakościowy materiałamu. Ale taka mała uwaga🤪 czy wtedy nadal istniała Armia Czerwona? Wydawało mi się zawsze że po wojnie przemianowano ją na Armie Radziecką🤔
@marcinwator4638
@marcinwator4638 2 жыл бұрын
Witaj Irytujacy super opowiedziane. Właśnie 13 grudnia rozmawiałem z byłym oficerem wywiadu(pracuję w okolicy gdzie byli wojskowi mieszkają i to raczej ci wyżej postawieni) tak ruscy przymierzali się do interwencji bo uważali że rządzący się cackają z protestujacymi, a jeśli ktoś twierdzi że są dokumenty o tym że nie, to nawet teraz Putin wchodząc na Ukrainę twierdził, że to zielone ludziki nie Rosja a oni w ciężarówkach tylko pomoc humanitarną dowożą...
@ignaigna2
@ignaigna2 2 жыл бұрын
Też uważam że Rosjanie manipulują historią. Pokazują wybiórczo dokumenty i opinie i robią nam wodę z mózgu. Tam rządziła jedna partia, jeden wódz. Wystarczył jeden rozkaz. Myślisz że jak Putin najeżdżał Krym to wcześniej zrobił referendum?
@Jaroslaw.W
@Jaroslaw.W 2 жыл бұрын
Mówienie o zapaści gospodarki, niskiej wydajności pracy i produkcji na eksport niestety wpisuje się w propagandę tamtych czasów. Szkoda, że Irytujący ani słowem nie zająknął się o skali "eksportu" polskiej produkcji do ZSRR. Są twarde dowody, m.in. w postaci raportów kolejarzy pracujących na stacji przeładunkowej Medyka oraz dokumentów przewozowych (które miałem okazję widzieć na własne oczy), jak ogromne ilości towarów, także deficytowych i "kartkowych" jechały na wschód w czasie, kiedy narodowi wciskano te same ciemnoty. Towarów, które były rozliczane w rublach transferowych w cenach skrajnie dla nas niekorzystnych, na podstawie umów. Tych, ktorzy te umowy podpisywali należało po 89 sądzić za zdradę stanu a wyroki wykonać. Oni byli znanni z imienia i nazwiska, a nie przez 30 lat szukać winnych za dziewieciu z w"Wujka" czy jednego Pyjasa.
@MrKam55
@MrKam55 2 жыл бұрын
Mięso wywożone w puszkach na farbe na olimpiade.
@piotrwarszynski797
@piotrwarszynski797 2 жыл бұрын
Ja pamiętam, jak w drugiej połowie lat 80tych rodzice kupili farbę olejno-ftalową w puszkach od szynki, tzw. opakowanie zastępcze.
@rekon8302
@rekon8302 2 жыл бұрын
OK. Tak było. Co to zmienia w sprawie stanu wojennego"
@nob2243
@nob2243 2 жыл бұрын
@@rekon8302 To po prostu mocno zmienia pogląd na (rzekome lub faktyczne) powody wprowadzenia stanu wojennego.
@michaschulz9511
@michaschulz9511 2 жыл бұрын
Masz trochę racji - Związek Radziecki traktował państwa zależne od siebie jak kolonie, które się eksploatuje. Niemniej gospodarka PRL-u była niewydajna. Brak technologii, przerost zatrudnienia, gospodarka planowa skutecznie niszcząca inicjatywę, kulejąca logistyka... To był skansen.
@Domozabijaka
@Domozabijaka 2 жыл бұрын
Ja z pół roku temu poruszyłem ten temat z babcia i dziadkiem co robili w tym czasie i okazało się że cała "imprezka" ich ominęła bo akurat leżeli w szpitalu na żółtaczkę oboje xDD
@user-T90
@user-T90 2 жыл бұрын
Świetny materiał. 👍 Panie Irytujący Historyku nie zrobił byś może materiału na temat potencjalnego konfliktu państw UW z NATO, i inwazji Polski na Danię?
@flying_hussar3034
@flying_hussar3034 2 жыл бұрын
Moj ojciec mial pecha gdyz odbywal dwuletnia obowiązkową służbę wojskowa w Warszawie gdy wprowadzili stan wojenny. Opowiadał mi jak oficerowie mieli pelno w gaciach. Jego jednostka nie została postawiona w stan gotowosci na czas ponieważ oficer na dyżurze zapil mordę i zaspal. Wspominal, ze jesli sowieci podjęliby sie pacyfikacji to wojsko stanęłoby po stronie ludu, nawet gdy ludzie pluli na nich i wyzywali kiedy musieli obstawiac skrzyzowanie. Natomiast czerwone szychy dziękowały im za służbę.
@anghell89
@anghell89 2 жыл бұрын
Mój ojciec w tym czasie służył w Szczecinie jako mechanik. Opowiadał czasami o tym, jak w trakcie stanu wojennego został zmobilizowany. Ogólnie, miał szczęście. Stamtąd przeszedł do służby więziennej i zaraz na początku jego służby w zakładzie, w którym pracował, wybuchł bunt więźniów.
@ukaszf.9437
@ukaszf.9437 2 жыл бұрын
Świetna rada na końcu! Trzeba pamiętać że wtedy to był inny świat, tzn "każdy wiedział że ZSRR to potęga", więc strach był, dziś każdy odpala internet i może szukać informacji z świata co się dzieję, porównywać danę itp. Takie dane jakie dziś my mamy to wtedy miała tylko władza, naród miał tylko "swój pogląd", wiec nie dziwie się że był strach, pomyślcie co dziś wiemy o świecie i zastanówcie się czy wtedy ludzie mogli tyle wiedzieć co my dziś? Przykład: wojna w Dombasie, wiedzieliśmy odrazu o tym, w czasach komuny takich informacji nie było, wiec z perspektywy czasu łatow oceniać, i głosić tezy np "ruski nie wejdą bo utkneli w afganistanie", ale to ze utkneli tam to wiemy my dziś, w tamtych czasach to była dla ludzi "bratnia zwycieska interwencja"
@PilotPirx-PL
@PilotPirx-PL 2 жыл бұрын
Niby wszystko co powiedziane w materiale znałem ale słuchałem jak wryty :) Miałe wtedy 13 lat i całkiem sporo jeszcze pamiętam choć oczywiście nie z działań Solidarności (byłem za młody) ale to co się działo w społeczeństwie całkiem nieźle. Codziennie rodzicie słuchali Radia Wolna Europa, które komuniści starali się zagłuszać (bezskutecznie). Bardzo podoba mi się zdroworozsądkowa ocena Stanu Wojennego. Dzięki za super materiał !!!! Jedna uwaga - teleranek był o 9tej nie o 6tej.
@jw1604
@jw1604 2 жыл бұрын
40 lat temu w grudniu było naprawde strasznie...Szaro, zimno i cicho na ulicach. Dla współczesnego nastolatka poranek bez internetu, FB czy smartfona to osobista tragedia. To wyobraźcie sobie jeszcze zero TV (oprócz generała) milczący telefon (jak ktoś miał) i rodzice szepcący ze sobą w kącie żebysmy nie słyszeli. W lodówce nie ma jak dziś świeżej wędliny, serka pleśniowego czy czekolady milki. A pomarańcze czy banany widziałem raz w roku. A kilka dni później smród gazu łzawiącego po otworzeniu okna i patrole zomowców z automatami. Przywykliśmy, ale trudno zapomnieć.
@allmypassionsallmylife
@allmypassionsallmylife 2 жыл бұрын
Ależ to zaszczyt i przyjemność słuchać takiej historii!
@Knopson
@Knopson 2 жыл бұрын
Z rodziców to tak: mama była w ostatniej klasie liceum. Nastolatków mocno uderzyła godzina policyjna i utrudnienia w spotykaniu się. Później w szkole ogłoszono, że nie odbędzie się wyczekiwana studniówka. Ta jednak się odbyła. Ojciec jednej z uczennic był oficerem milicji i komendant przyklepał pozwolenie na zorganizowanie zabawy. Tata był na pierwszym roku studiów. Po ogłoszeniu stanu wojennego na polibudowej auli wygłoszono mowę o wichrzycielach, kryzysie i o posłusznej postawie. Jakoś potem on i inni mieszkańcy akademika mieli się jak najszybciej wynieść i wrócić do rodzinnych domów, a w ich miejsce zakwaterowano zomo
@starosielczanin7192
@starosielczanin7192 2 жыл бұрын
Pamiętam, jak kolega mi opowiadał, że jego dziadek w stanie wojennym miał jechać i pałować stoczniowców, ale się na autobus spóźnił.
@sadberserk7109
@sadberserk7109 2 жыл бұрын
U mnie w miejscowości, jeden z czołgów się zepsuł w tych dniach i przez jakiś czas stał w miejscu. Ludzie donosili poborowym posiłki, bo musieli pilnować maszyny.
@JanKowalski-qv1oe
@JanKowalski-qv1oe 2 жыл бұрын
zepsuł
@termometr11
@termometr11 2 жыл бұрын
no to było jak w czterech pancernych
@sadberserk7109
@sadberserk7109 2 жыл бұрын
@@JanKowalski-qv1oe dziękuję za zwrócenie uwagi
@TomaszRomanowicz
@TomaszRomanowicz 2 жыл бұрын
Ja akurat zaliczyłem brak teleranka 13.12.1981 r. Rozmawiam z ludźmi, którzy internowani byli ale znam też ludzi którzy donosili. Tak czy siak świetne podsumowanie i pozdrawiam.
@psuja2010
@psuja2010 2 жыл бұрын
Świetne materiały tworzysz. Co do apelu zachęcam odwiedzić izbę muzealna Kopalni Wojek i "miło" się zaskoczyć bo kustoszy mają oj mają naprawdę wiarygodnych :) Ps. Miło w cudzysłow bo ekspozycja i przygortowanie ciśnie łzy w oczy a historia sieje ciarki na skórze. Pozdrawiam !
@kaiserchef9193
@kaiserchef9193 2 жыл бұрын
Dzień dobry wszystkim ^^ Miłego oglądania
2 жыл бұрын
Bardzo fajnie wytłumaczone - super! Jedna uwaga... "Teleranek" był o 9:00, nie o 6:00 (nawet komuniści nie kazali dzieciom wstawać w niedzielę o 6:00) ;-)
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
Temat na czasie - ale to mocno subiektywna wizja. Większość źródeł wyraźnie wskazuje, że Rosjanie nie byli gotowi do interwencji - odwrotnie, to Jaruzel prosił ich o pomoc, a oni odpowiadali, że go wspomogą (np. demonstracją zbrojną na granicy), ale musi sobie poradzić sam - to potem komuniści zaczęli szerzyć legendę, że nie mieli wyboru, bo Rosjanie byli gotowi wejść...
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
Rosjanie odmówili bo mieli Afganistan jednak zapowiedzieli, że jeśli PZPR nie da rady to wpadną z wizytą.
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
@@mpop6555 - Już tak dawno dyplom robiłem, że nawet nie wiem gdzie praca jest moja. Jak znajdę to pewnie mam w przypisach. Choć to chyba u Pożogi było. Ps. Google nie boli 😅
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
@@mpop6555 i jedna rzecz trolu. PiS=PO=SLD=Konfederacja. Adresy Ci się trolu pomyliły. Ja nie mieszkam w galaktyce Kurvix. A mówią Ci coś skróty OKP? PC? UW? ZChN? PZPR? SDRP? SLD? ZSL? Zły adres matołku.
@locoloco666
@locoloco666 2 жыл бұрын
@@mpop6555 - Ciebie nie trzeba sądzić. Takich jak Ty trzeba leczyć. Widzę że gdzieś już tu wyskakujesz z archiwami z Kremla. I ktoś dobrze napisał. Uznaną zweryfikowaną publikacje pokaż. Na dysku mam taśmy od Sowy. Wiarygodność ich samych to w sumie 0. I tłumaczę poraz ostatni. Ja nie mieszkam w PL. Dla mnie PiS=PO (ach ten słynny PO-PiS) Komentarzy jest najebane fest co by materiał miał up. Jak nie znajdziesz publikacji to zamknij mordę.
@mishaashim9583
@mishaashim9583 2 жыл бұрын
pamiętam tamten dzień ... przygnębiający ...
@Dabu-Dabu
@Dabu-Dabu 2 жыл бұрын
rewelacyjny komentarz nt obiektywizu, dystansu wobec każdej z teorii dot. oceny moralnej SW. Szacunek za pokorę.
@d4n737
@d4n737 2 жыл бұрын
Od matki słyszałem - Babcia płakała za dziadkiem, bo ten pojechał do sąsiedniej miejscowości i wtedy wybuchł stan wojenny. Potem nie mógł wrócić, bo podróżować nie było można. raczej już bym się o tym nie dowiedział, bo dziadek nie to że martwy, to jeszcze przed śmiercią miał Alzheimera i na pytania o prl'u zawsze odpowiadał "Neem..." a potem mlaskał i patrząc w telewizor pogrążał się w myślach. Babcia w pełni sprawna, ale mam wrażenie że kontakt z rzeczywistością ma zachwiany i na pytania o stanie wojennym pewnie odpowiedziałaby "A bo to tak było że i chodzić nie wolno było i... aaahhh, zrobioł ten tam... w rządzie tak że sie szysko posypało..." - resztę trzeba sobie samemu dopowiedzieć. No i jeszcze jedna sprawa. Niedawno zginął Podporucznik AK, niezłomny Jan Kielar, pseudonim bodajże Karolina. Wiem, że doxxuję się teraz dosyć mocno, ale co tam. Ważna osoba na terenie całego województwa. W Rzeszowie wystawiono mu całą paradę. Babcia zobaczyła w telewizji, gada do mnie "Ty, a pamiętasz może wujka Janka?" - Miałem paru takich, bo Jan to częste imię w naszej rodzinie. Patrzę na ekran - zmarł jakiś bohater wojenny. Kurna, podobno wszyscy wiedzieli że on coś tam w wojsku robił, ale nikt nie pytał bo o tym się nie mówiło. I teraz okazuje się że miałem postać historyczną pod nosem i nikt mnie nie uświadomił. Irytujący, proszę cię. Znajdź o nim coś więcej nić mi się udało doszukać, bo wszystko mu z domu zabrali do muzeum. chcemy wiedzieć więcej
@BardachKOT
@BardachKOT 2 жыл бұрын
Wywiady z moim dziadkiem, działaczem solidarności z woj. Ostrołęckiego, są bardzo fajne wywiady wydane pod tytułem "Przyszli po mnie 13 grudnia 1981 - we wspomnieniach internowanych z Ostrołęki". Jak chcesz mogę Ci wysłać z autografem :)
@rejmons1
@rejmons1 2 жыл бұрын
A propos stanu wojennego, to mnie zadziwił jeden, dziwnie znamienny akcent. A mianowicie, mój ojciec przyjaźnił się z oficerem milicji z ówczesnej komendy wojewódzkiej MO. Pan... był specem od spraw gospodarczych, szefem odpowiedniego pionu w KW. I on mi opowiadział jak to wyglądało "z tamtej strony". Już jesienią 1981 r. wszyscy wiedzieli, że coś się będzie działo, a do sejfu komendy trafiły tajemnicze koperty. Ale to był "top secret". Klucze miał komendant i jego zastępca. I obaj się ostro blokowali. Bo w KW był jeszcze "pion specjalny" (agentura SB) i roiło się od "ucholi" (informatorów) "bezpieki". Jakikolwiek przeciek skończyby się czymś na prawdę niebezpiecznym dla nieostrożnego "klepy". Dlatego nikt otwarcie o tym nie mówił, choć wszyscy wiedzieli, że "coś się stanie". A koperty z rozkazami leżały sobie bezpieczne i nieodwarte. To było po pokazie "styropianowego" filmu o akcji przejęcia pieniędzy "S" przez "opozycję" pt: "80 milionów". A pan T, nazwał go "straszną bzdurą". Bo skoro oni w KW nic "na pewno" nie wiedzieli, to jakim cudem wiedzieli "działacze" z Wrocławia? A na dodatek, wszystkie procedury zostały złamane! Pobranie z banku 80 milionów nie było proste i bezwzględnie wymagało zgody "organów"! Ba! W banku na pewno był "uchol" z SB! I NIE ZAREAGOWAŁ. Dlatego pan T. powiedział mi, że za tą akcją stał SB. I to ktoś nadzyczaj wysoko postawiony. Ktoś z otoczenia samego Czesława Kiszczaka (lub on sam). A Pinior i Frasyniuk byli ewidentnie TW (tajnymi współpracownikami) SB. Podobnie ówczesny Arcybiskup Wrocławski, Henryk Gulbinowicz. Znaczy "S" ROIŁA SIĘ OD AGENTÓW SB...
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 2 жыл бұрын
No właśnie.....#
@waldemarfabin3741
@waldemarfabin3741 Жыл бұрын
O sytuacji w LWP w 1981r świadczy los mojego Taty. Był oficerem w stopniu podpułkownika i wykładowcą w Stud. Wojsk. pewnej uczelni cywilnej. Na wiosnę 1981 roku został na rozkaz przeniesiony do cywila, choć o to nie wnioskował. W tym czasie trwały już przygotowania do stanu wojennego. W jego teczce jako oficera zapisano: przenieść do rezerwy jako element niepewny politycznie. Tak potraktowano wielu starszych oficerów z roczników przedwojennych. Obawiano się ich niesubordynacji.
@patrioratassadar6844
@patrioratassadar6844 2 жыл бұрын
Moja babcia wstała o 5 rano, bo pracowała w mleczarni. Gdy usłyszała przemówienie Wojtusia w radiu to aż spadła z krzesła, a wtedy akurat szyld wieszała. Pobiegła do domu i powiedziała o tym dziadkowi, a ten trochę ją zwyzywał, że bajki opowiada, bo najpierw musi być stan wyjątkowy i tak dalej. Opowiada mi tę historię praktycznie za każdym razem jak jest okazja.
@NiePrzeklinaj
@NiePrzeklinaj 2 жыл бұрын
Świetny materiał, przede wszystkim wyważony i obiektywny, taki jaki powinien być. A co do psioczenia na tamtych ludzi, na to że dali się spacyfikować, że to wcale nie chodziło o niepodległość i ideały, a tylko o tańsze żarcie i spokój... Ludzie kochani, my 40 lat po tym wszystkim żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, nie mamy na plecach oddechu jebanej Armii Czerwonej i całego Układu Warszawskiego, nie pamiętamy(tak jak wielu ludzi w 1981 roku) piekła okupacji najpierw Niemieckiej, a potem wojny domowej(bo tak można nazwać to co działo się w latach 1944-1949), nie musimy się zastanawiać czy będzie co włożyć do garnka ani czy będzie regularnie prąd w gniazdkach płynął. Dziś z wygodnego fotela przed komputerem możemy sobie snuć opinie że Solidarność wymiękła, albo że wcześniej AK dała się zrobić NKWD, a NSZ i reszta leśnych byli słabi... ciekawe ilu z nas miało by kurwa choć 10% jaj i odwagi tych ludzi którzy wtedy strajkowali czy szli do lasu. Pozdrawiam.
@donshogo1971
@donshogo1971 2 жыл бұрын
Stary kumpla robił w NRD i kumpel był tam na wakacje jakoś 2 tygodnie ,pytaliśmy się i jak tam jest . A on mówi codziennie pół kurczaka z rożna i frytki w kanjpie ,a w sklepach wszystko było.Kuźwa jakimi cuksami nas częstował no rzesz ku..wa mać . A u nas kartki ocet i musztarda ,stanie po nocach pod sklepami i chowanie sie po klatkach przed pałami . Pamiętam.
@rudibenek5047
@rudibenek5047 2 жыл бұрын
jest seria- ddr kulinarisch, tam wlasnie nawet w odcnku nr 1 jest omowione ze niemcy lubia mieso a ze byl problem z wyprodukowaniem odpowiedniej ilosci wolowiny i wieprzowiny to zaczeto z drobiem , gdyz szybciej rosnie
@mareksekula6546
@mareksekula6546 2 жыл бұрын
Byłem wtedy na IV roku. żadne zajęcia się od października uczelni
@krecikmariuszbeher
@krecikmariuszbeher 2 жыл бұрын
jeszcze nigdy tak szybko nie kliknalem w powiadomienie
@kaes2000
@kaes2000 2 жыл бұрын
Teleranek jak już nadawano o godzinie 9 rano nie o 6. xD. Nie było zakazu przemieszczania się między miastami, tylko na rogatkach stały kontrole i sprawdzały powód i legitymowano ludzi. I ciekawa sprawa, już w Wigilię zawieszono godzinę milicyjną i można było legalnie pójść na pasterkę. Patrole wojska i czołgi na ulicy wzbudzały więcej ciekawości i niż strachu, ludzie częstowali żołnieży gorącą herbatą i w miarę możliwości kawą, bo mróz był konkretny. Dzieciaki łaziły po czołgach, a mi po kryjomu żołnież dał potrzymać kałacha.(miałem 15 lat). Stanisław Kania podczas stanu wojennego już nie rządził partią, od października 1 sekretarzem był Jaruzelski. Ludziom wydawano paszporty i namiawano do emigracji? No mordo pomyliło Ci się z rokiem 1968. xD. Było wręcz odwrotnie. Owszem, generał Jaruzelski był dobrym człowiekiem, uchronił nas przed dużym rozlewem krwi i honorowo zrzekł się emerytury generalskiej. Nie to co kuklinski, zdrajca za jacht i daczę w Miami.
@MistrzSeller
@MistrzSeller 2 жыл бұрын
Z tym telerankiem to pewnie pomyłka związana z tym, że ludziom wydaje się, że przemówienie Jaruzelskiego zamiast Teleranka było pierwszym jego puszczeniem. Pewnie puścili je o 6 zamiast standardowej pozycji w programie, a potem o 9 zamiast teleranka, ale to właśnie tą emisje ludzie zapamiętali
@marcinmajor6828
@marcinmajor6828 Ай бұрын
Mój ojciec wiedząc co się stanie w październiku wyjechał do Austrii wiedząc co będzie a był przewodniczącym rady zakładowej , jego młodszy brat mój chrzestny miał przedłużaną służbę w Bartoszycach o pół roku , skutki stanu wojennego ponosimy do dzisiaj . Mama musiała sprzedać nowo kupioną wtryskarkę a mój dziadek po pracy w kopalni budując warsztat , nie chcę do tego wracać tym bardziej że jutro 1 sierpnia ...
@meran110
@meran110 2 жыл бұрын
Nurtuje mnie jedno pytanie, kto personalnie podburzył górników z "Wójka" aby uzbroili się w zaostrzone pręty, młoty i pozwolił wyjść z tym sprzętem i w jakim celu naprzeciw uzbrojonych w broń palną żołnierzom Polakom.
@meran110
@meran110 2 жыл бұрын
@@mpop6555 Sami uczestnicy to mówili, raczej chwalili się, że przygotowywali się w ten sposób do starcia.
@meran110
@meran110 2 жыл бұрын
@@mpop6555 "Uczestnicy protestu w "Wójku"", słyszałem lub czytałem chyba w okolicach przełomu wieków oczywiście jako wspominki stanu wojennego. Do tej pory zadaję pytanie, na kogo i z jakim zamiarem się szykowaliście i kto was do tego skłonił, a sam zapewne stał z boku.
@meran110
@meran110 2 жыл бұрын
@@mpop6555 Czyli sugerujesz, że na kopalni robili bolszewicy i potem się przechwalali.
@meran110
@meran110 2 жыл бұрын
Górnicy z Wujka, nie wiedząc jeszcze wówczas, że strzelano do robotników w Manifeście, rozpoczęli przygotowania do obrony swojego zakładu. Bronią stały się łopaty, kilofy, łańcuchy, zaostrzone pręty, cegły i śruby
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 2 жыл бұрын
Oglądnąłem i jestem pozytywnie zaskoczony - jak o tak trudnym temacie można powiedzieć przedstawiając zdania obydwu stron i nie narzucać "jedynej słusznej wizji". Jedyne z czym się nie zgadzam, to ilość ofiar. Było ich znacznie więcej - ale padli ofiarą braku łączności - czyli odciętych telefonów. Nawet mój Tato - w nocy z 13 na 14 grudnia miał udar i leżał nieprzytomny w przedpokoju - przy samym telefonie. Głuchym telefonie. Na szczęście przez patrol wojskowo-milicyjny chodzący po osiedlu udało się zawiadomić pogotowie i trafił do szpitala. Pamiętam jak Mama się pytała lekarza "Czy dużo takich przypadków, gdy za późno na ratunek?" A lekarz westchnął i powiedział za dużo. I tak mieliśmy szczęście, że to zdarzyło się w środku Krakowa, a nie na wsi, gdzie telefony nie dotarły, lub był jeden we wsi.
@lordbaysel3135
@lordbaysel3135 2 жыл бұрын
To ja doleję oliwy do ognia i przypomnę, że przewrót majowy pochłonął więcej ofiar.
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
W pierwszych dniach - ale stan wojenny to były miesiące prześladowań, nie tylko otwarte pacyfikacje.
@mikeritter7207
@mikeritter7207 2 жыл бұрын
Ofiary w przewrocie majowym to byli żołnierze którzy zginęli w walce. Ofiary stanu wojennego to zamordowani cywile.
@WladcaKlanow
@WladcaKlanow 2 жыл бұрын
@@miceliusbeverus6447 Tadeusz Rozwadowski.
@WladcaKlanow
@WladcaKlanow 2 жыл бұрын
@@mikeritter7207 164 cywilów. edit też nie wszyscy żołnierze zginęli w walce.
@okoproroka1561
@okoproroka1561 2 жыл бұрын
@@miceliusbeverus6447 No bo po przewrocie to nikt nie gnił w więzieniach do końca życia jako więzień polityczny XD Drogi pamiętniczku grupa rekonstrukcji sanacji nadal nie przyznaje się do swoich zbrodni.
@mirkas47
@mirkas47 2 жыл бұрын
Stan Wojenny to było wielkie nieszczęście. Kręgosłup narodu został złamany i skutki tego są do dzisiaj. Ale myślę także że ten wybuch Solidarności był za wcześnie. Komuna była już bliska upadku ale też najbardziej wtedy gryzła. Solidarność przyłożyła się do rozkładu komunizmu, ale sam proces i bez niej też by się zaczął. Inaczej by to wyglądało np 6 lat później. Byliśmy niecierpliwi. Ponieśliśmy największe koszty, a inni potem lepiej na tym wyszli. No cóż. Taka nasza natura....
@mojtel4435
@mojtel4435 2 жыл бұрын
Nie spodziewałem się o tej porze
@jakubskowronski3016
@jakubskowronski3016 2 жыл бұрын
Też życzę sobie normalnych wiadomości...
@cronos9660
@cronos9660 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za taki świetny materiał.Pozdrawiam.
@grzegorzpawowski2076
@grzegorzpawowski2076 2 жыл бұрын
Moja rodzina ma w sprawie stanu wojennego dość kontrowersyjną historię. Mój dziadek w stanie wojennym wierzył, że Sowieci wkroczyliby gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego. Moja babcia pracowała w zarządzie PDT w Dąbrowie Górniczej więc nawet w stanie wojennym rodzina nie odczuła skutków kryzysu. Opowiadała jak na własne oczy przez okno swojego biura widziała bojówkarzy z Solidarności jak szli na ZOMO uzbrojeni w łomy, gazrurki i łańcuchy. Stąd wzięło się przekonanie moich dziadków, że Solidarność to były bandy chuliganów które same prowokowały milicję, i że to byli ludzie wystawieni jako mięso armatnie przez Wałęsę, który sam się schował. Dziadek opowiadał też że podawano do wiadomości że podczas pacyfikacji kopalni Wujek użyto amunicji, której w arsenale nie miało ani ZOMO ani nawet LWP. Mama pracowała w stanie wojennym na poczcie, zanim została nauczycielką. Pamięta jak kazano jej otwierać listy i paczki żeby przechwytywać bibułę albo dysydenckie treści. Ja uważam podobnie jak Irytujący - jeśli nastaje widmo możliwości najazdu wojsk rosyjskich, to zawsze jest to powód do niepokoju. Żeby było śmieszniej, w 1989 roku dyktator Rumunii Ceausescu - którego władza sama już nie drżała w posadach a po prostu wszystko się waliło na około niego - zaproponował państwom Układu Warszawskiego interwencję zbrojną w Polsce celem obrony rządów PZPR... dokładnie taką samą interwencję jak ta w Czechosłowacji za którą publicznie potępił ZSRR w 1968. Tutaj klip z DT w którym jest o tym mowa: kzbin.info/www/bejne/n6SXeYNjmtaFgpo
@k.w.2528
@k.w.2528 2 жыл бұрын
"Towarzysz Generał idzie na Wojnę" - polecam do obejrzenia.
@przemyslawgorzynski9813
@przemyslawgorzynski9813 2 жыл бұрын
Świetny dokument Grzegorza Brauna tego od Będziesz Pan wisiał 😂
@jpfx9470
@jpfx9470 2 жыл бұрын
I koniecznie "Transformacja - od Lenina do Putina".
@malicious_sender
@malicious_sender 2 жыл бұрын
Byłem dzieckiem jak UBeki wpadły do mojego pokoiku i przetrząsali cały ten pierdzielnik na moim regale. Nadal jestem pod wrażeniem ich determinacji i starannościi w węszeniu - znalazł, miny triumfiu nie zapomnę do dziś. Dotąd nie oglądałem lepszego komentarza dti stanu wonennego.
@pierredolas3097
@pierredolas3097 2 жыл бұрын
Nocne Marki Działają dalej, essa
@TheAnarchyOficial
@TheAnarchyOficial 2 жыл бұрын
To pięknie pokazuje jak Rządzący w tzw Zgodzie z Konstytucją mogą zrobić z nami wszystko co tylko chcą ..
@ukaszkaminski4405
@ukaszkaminski4405 2 жыл бұрын
Operacja "z" brzmi znajomo
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 жыл бұрын
To była niedziela rodzice z ulgą i obawą jednocześnie ulga bo MPK we Wrocławiu z Frasyniukiem cięgiem strajkowała . To z nogi się wracało do domu na peryferiach czyli tą godzinę z okładem. No i nic nikt nie wiedział
@marcinkubickiwalker
@marcinkubickiwalker 2 жыл бұрын
Ja jestem z tego rocznika ze pamiętam stan wojenny ale dobrze ze robisz takie materiały dla młodych. Mój like 405..pozdrawiam z Walii i życzę Dobrych Świąt Bożego Narodzenia. Ja pracuję w nocy także więcej materiałów o tej godzinie to dla mnie super bonus
@henrykkot1893
@henrykkot1893 2 жыл бұрын
I właśnie w tym momencie nastąpiło wyjście z gówna i równoczesne wpadnięcie do szamba..... w którym Polak topi Polaka
@aleksanderwojcieszczak7791
@aleksanderwojcieszczak7791 11 ай бұрын
miałem 8 lat rano ojciec włączył radio i usłyszałem jaruzela nic nie rozumiałem z tego co mówił. Na 8 poszliśmy do kościoła bo była niedziela ksiądz na koniec zaintonował boze coś polske Ojciec mówił że nic się wielkiego nie dzieje bo inaczej były by czołgi na ulicach itp ( u nas ani jednego ). Wróciliśmy do domu i tato spakował sie matka zrobiła kanapki płacząc przy tym i poszedł do pracy pracował w wzr ( wojskowe zakłady remontowe )na rakowickiej w Krakowie był żołnierzem zawodowym . Ja z mamą poszliśmy do sąsiadki na ploty w telewizji zero teleranka a program chyba o 13 ruszył z tego co pamiętam chyba jarzębina czerwona poszła. Jakież było moje zdziwienie i zadowolenie kiedy wrócił o 15 do domu i powiedział że u nich spokój , całą "wojnę" przechodził do roboty od 8 do 15. raz widziałem kilka samochodów wojskowych jadących Bieżanowską i to wszystko co z wojny widziałem. w sumie szczęśliwy byłem bo do szkoły chyba przez miesiąc nie chodziliśmy ...A wy jak to pamiętacie?
Policja Żydowska w gettach
19:52
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 262 М.
Krótka historia terroryzmu
23:14
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 261 М.
How To Get Married:   #short
00:22
Jin and Hattie
Рет қаралды 21 МЛН
Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:20
Leisi Crazy
Рет қаралды 9 МЛН
The joker favorite#joker  #shorts
00:15
Untitled Joker
Рет қаралды 30 МЛН
Droga do stanu wojennego | Dudek o Historii
36:55
Dudek o Historii
Рет қаралды 331 М.
Goralenvolk
20:35
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 383 М.
The Breakup of Yugoslavia (with text)
19:20
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 1,1 МЛН
Wtopa ZSRR - Afganistan. Historia Bez Cenzury
19:45
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,9 МЛН
Gwiazda Dawida
16:03
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 174 М.
Inwalidzi wojenni
28:32
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 549 М.
Referendum 3xTAK
11:23
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 151 М.
Czemu USA przegrało w Wietnamie?
24:10
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 321 М.
Kosynierzy
15:27
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 232 М.
Skąd się wziął sierp i młot?
14:56
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 281 М.
How To Get Married:   #short
00:22
Jin and Hattie
Рет қаралды 21 МЛН