Stany splątane - studio festiwalowe | Copernicus Festival

  Рет қаралды 71,412

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

Пікірлер: 84
@kubalubo7143
@kubalubo7143 2 жыл бұрын
Nie dość, że znakomita rozmowa to jeszcze takie smaczki jak ten w 7:50 "potrafię sobie wyobrazić, że skok będzie niewyobrażalny"
@lewsalonowy
@lewsalonowy 2 жыл бұрын
Super kanał, super wykłady.
@petrarapta29
@petrarapta29 2 жыл бұрын
A co jest super w tych wykładach???
@ZenonMcRae
@ZenonMcRae 2 жыл бұрын
Świetna rozmowa. Dziękuję. Pozdrawiam.
@natalia001
@natalia001 2 жыл бұрын
Jakież to fantastyczne, że humaniści interesują się fizyką :)
@adamkluska356
@adamkluska356 2 жыл бұрын
Humanista to jest ktoś kto nie ma problemów z matematyką czy fizyką
@verniks
@verniks 2 жыл бұрын
oczywiscie glupie pytanie od humanisty...
@marcinjabonski7132
@marcinjabonski7132 Жыл бұрын
​@@adamkluska356Taki dzisiejszy, typowy humanista nie rozumie ani matematyki, ani tym bardziej fizyki. Może tylko bez sensu filozofować na te tematy.
@adamkluska356
@adamkluska356 Жыл бұрын
@@marcinjabonski7132 dzisiejszy humanista nie jest humanistą. Humanista to ktoś kto ma gruntowną wiedzę o człowieku, świecie w którym człowiek żyje, a więc fizyka i matematyka.
@marcinjabonski7132
@marcinjabonski7132 Жыл бұрын
@@adamkluska356 Więc o czym piszesz? O niedzisiejszych humanistach? Tylko po co?
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@magorzatapacha3973
@magorzatapacha3973 2 жыл бұрын
Super wykłady i świetni prowadzący😊
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
No to był najlepszy dzień tego festiwalu. 2 segmenty, gdzie mogliśmy widzieć Andrzeja Dragana i Tomka Milera... a za drugim razem, jeszcze dołączył duecik Ekert, Kwiatek... no uczta dla umysłu level master.
@grzegorzfranciszek5878
@grzegorzfranciszek5878 2 жыл бұрын
Wielkie naukowce jedne z najlepszych
@jubass8387
@jubass8387 2 жыл бұрын
58:24 Tomasz pięknie-matematycznie podsumował, wcześniejsze pytanie:) Piękny wykład,super studio! pozdrawiam
@szymondomagalski6411
@szymondomagalski6411 Жыл бұрын
😊It
@ewelinawarchol
@ewelinawarchol 11 ай бұрын
Panowie tworzą absolutnie Świetny duet. Artur - oaza spokoju i wiercipięta Andrzej 😂
@mariuszkloniecki4677
@mariuszkloniecki4677 Жыл бұрын
Kiedy, kiedy będzie ten komputer kwantowy? Jest tylko jedno pytanie czy gatunek ludzki przygotowany jest mentalnie, cywilizacyjnie na tak potężne urządzenie. Chyba musimy najpierw do tego dorosnąć.
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 2 жыл бұрын
Pan Dragan dokonał jakiejś zmiany w sposobie prezentowania swojej wiedzy czy podglądu o fizyce. Uważam tą zmianę za dobry kierunek.
@zawszewszystkozle
@zawszewszystkozle 2 жыл бұрын
oglądam dragana od wielu lat, nie widzę żadnej zmiany. może jakiś konkret podrzucisz
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 2 жыл бұрын
@@zawszewszystkozle Raczej nie będę w stanie. Jest to jakieś subiektywne odczucie.
@zawszewszystkozle
@zawszewszystkozle 2 жыл бұрын
@@bartekbartek7036 spoko, może kiedyś był taki bardziej profesorski a teraz jest bardziej pop. mniej tez atakuje filozofów ;) na których miał kiedyś ewidentną alergie. tz dalej ma ale już tak po nich nie jedzie. poglądów o fizyce imho nie zmienił :)
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 2 жыл бұрын
@@zawszewszystkozle Obejrzałem wykład Czy diabeł gra w kości. Jednak to nasz stary materialista. Wyjątkowo za to spokojny podczas wykładu o splataniach.
@tomasz.7983
@tomasz.7983 2 жыл бұрын
@@zawszewszystkozle Założył krótkie spodenki?
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 2 жыл бұрын
Nie jest wykluczone że aby zrobić postęp w fizyce należy odejść od redukcjonistycznego podejścia do nauki. Z pomocą może tu przyjść nauka o systemach. Wydaje się że to może być sposób na kolejne przełomy. Wcześniej z powodów naszych ograniczeń w obliczeniach nie mogliśmy dokonać tej zmiany. Jednak obecnie komputery przetwarzają olbrzymie ilości danych i dokonują skomplikowanych obliczeń. Nie jesteśmy skazani tylko na swój umysł i wiedzę. Uwolniliśmy też nasze zasoby do twórczego wykorzystania swoich mózgów.
@karolm7361
@karolm7361 2 жыл бұрын
bardzo mi się to podoba :D język przystępny dla zwykłych Kowalskich jak Ja.
@krzysztofstarzynski7236
@krzysztofstarzynski7236 2 жыл бұрын
Jeśli nie da się skopiować stanu czarnej skrzynki to czy wszysto nie poqinno być chaotyczne zamiast przewidywalne?
@Aga19661
@Aga19661 2 жыл бұрын
super wykład
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 2 жыл бұрын
Nauka dokonuje przybliżenia naszej wiedzy o świecie (pojmowania rzeczywistości). Wydaje się że najdokładniejsze przybliżenia oferuje fizyka. Natomiast już nauki takie jak biologia, ekonomia są o wiele mniej dokładne. Pytanie do jakiego poziomu przybliżenia, daną dziedzinę badań o świecie, nazwiemy nauką?
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
Co mnie bawi najbardziej? Powiem wam. Moje rozumienie świata w części, którą pokazujecie, się pokrywa. Bawi mnie tylko, że od wieku nie posunęliście się do przodu. Ok, zakrzywienie, ale nadal nie jesteście w stanie powiedzieć, co zakrzywia? Czy coś mnie ominęło? Się urodziłeś, co, gdzie, jak zatrzymuje tą informację? W sensie, że co, Bóg! Dlaczego ta podstawowa informacja trwa? Wiem, zmienia się, ale w sensie, na początku proste białka, teraz z nich my. W sensie teoria kwantowa rozwala powstanie życia. Nazywanie... A taka ciągłość? Przyczyną I skutek? Ale tak, Dragan nie widzi przyczynowości, w swoim ograniczeńiu nie zdaje sobie sprawy że swojego ograniczenia. Ok, takie zadanie z fizyki mam. W lasach tropikalnych, motylek zatrzepotał skrzydełkami. Jaki to ma wpływ na mnie? To takie porównanie, Ten foton, jeden, sam w waszych doświadczeniach. Ile zmiennych, tak szkiełka, odległości, bo niby interferencja. Ale dlaczego to szkiełko przepuszcza tylko połowę, przecież inne tylko 15 procent, a z kolei inne 100. Co to jest za doświadczenie? Tak, wiem, chodzi o to, że nie mają "wąsów", ale gościu! Tyle zmiennych, ja pierdziu!!!
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
Chaotycznie? Dragan, Twoje uproszczenia, pominięcia, zakłamania! Myślisz, że przedstawiając dane, czyste fakty w ten sposób, przekażesz wiedzę? To się zastanawiam. Jesteś, czy myślisz, że ludzie są analfabetami?
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
Przecież on deterministycznie. Nasz świat właśnie taki jest, udowodnione, koń jaki jest, każdy widzi. I tak, księżyca jest, nie dlatego, że na niego patrzę, interreaguje z, no właśnie, eteru przecież nie ma, to z czym? Co to jest czasoprzestrzeń? O taką rzeczową definicję proszę. W końcu co, w czym przenosi się informacja?
@Manjushri44
@Manjushri44 2 жыл бұрын
Czy stany kwantowo splątane są możliwe dla więcej niż dwu elementów i jeżeli tak to czy istnieje jakaś górna granica takich zespołów?
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Tak, są możliwe splątania wielocząstkowe i o ile wiadomo, nie na górnej granicy na liczbę splątanych cząstek. Przykładem są tzw. stany GHZ (Greenbergera-Horne'a-Zeilingera)
@Manjushri44
@Manjushri44 2 жыл бұрын
@@rigelheron9997 dzięki za naprowadzenie 👍
@panjash41
@panjash41 2 жыл бұрын
Obowiązuje chyba jak na razie powszechne mylenie pojęć co obaj Panowie Profesorowie starali się uporządkować. Czym innym jest mityczny jeszcze "komputer kwantowy" a czym innym już nie mityczne algorytmy kwantowe, które z powodzeniem można implementować na obecnie używanych komputerach.
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Raczej czym innym jest mityczny "uniwersalny komputer kwantowy", który można programować na podobnej zasadzie jak uniwersalną maszynę Turinga, a czym innym istniejące, wysoce wyspecjalizowane prototypy. Natomiast algorytmów kwantowych, które w istotny sposób wykorzystują superpozycję właściwą kubitom, to chyba z definicji nie da się w pełni zaimplementować na komputerach klasycznych.
@magicbarbapapa5835
@magicbarbapapa5835 2 жыл бұрын
to przeniesienie informacji kwantowej w sensie teleportacji obu stanów...to był żart? Prawda sama w sobie?
@johnybravo7253
@johnybravo7253 2 жыл бұрын
Zmierzenie stanu powoduje nieprzwidywalne wyniki, ale czy nie można po prostu zmieniać stanu i na durgim końcu wszechświata sprawdzać co sekundę czy stan się zmienił i w ten sposób przesyłać info 0, 1. Np. chcemy przesłać 0 1 0 to w ciągu trzech sekund -> nie ma pomiaru, nie ma pomiaru, jest pomiar i odbiorca startuje zegar i sprawdza co sekundę czy była jakaś zmiana.
@bedrich8888
@bedrich8888 2 жыл бұрын
nie, ponieważ pomiar niszczy splątanie
@zawszewszystkozle
@zawszewszystkozle 2 жыл бұрын
to nie jest tak ze w tym drugim końcu wszechświata zapala ci się jakaś lampka tylko tez musisz dokonać pomiaru stanu. czy zrobisz to po sekundzie czy po 10 nie ma to znaczenia
@77matlak
@77matlak 2 жыл бұрын
Prowadzący na końcu nie błysnął. Przecież są takie urządzenia :)
@edwardlewandowski2512
@edwardlewandowski2512 8 ай бұрын
Pytania kosmiczne 🌌👀 pozdrawia Mistrz Jackowski i Igor Witkowski oraz Robert Bernatowicz 👽🤚Antena-glaca-sen🌚 szanuj siebie i bliźniego ❤ ściska czule K.Zanussi i Poland Vogule 🍀AI?/Astrofaza/vivat Copernicus 🌹 czujność na Watykan 👹 edukacja) rodzina/bezpieczeństwo dziecka ❤️ zalecana odporność na dokopaczy zza firanki
@andrzejb4050
@andrzejb4050 2 жыл бұрын
Szum informatyczny w mediach. To musi być ciekawe zagadnienie.
@whateverLDZ
@whateverLDZ 2 жыл бұрын
Dragan nie mógłby mieć lepszego nazwiska. Cool postać i bardzo medialny i nie pakuje się w garnitury
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Ja myślę, ze nie tyle będziemy mieli kwantowe PCty, co to technicznie jest cieżkie w implementacji. Zapewne miniaturyzacja nastąpi, jednak utrzymywanie tego w możliwie najniższej, bliskiej zera absolutnego w warunkach domowych jest dość trudne. Raczej bym widział zastosowania komercyjne w postaci streamowania obliczeń. Jakiś superszybki Internet już nie 5G, ani nawet nie 6+G, a powiedzmy 9G. A w domach co najwyzej zwykły PC, a wręcz nie PC, a smart TV zaledwie...
@heeenryk
@heeenryk Жыл бұрын
thX
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Tu się muszę skrajnie nie zgodzić z prof Draganem. To, że uczenie maszynowe dzisiaj działa lepiej, to tylko po części zasługa tego, Że działają na superszybkich komputerach. To ważny komponent, ale nawet nie połowa sukcesu. Uczenie maszynowe, zwłaszcza w kwestii rozpoznawania obrazów i mowy, działa tak dobrze, głównie dlatego, że mamy dostęp do dużo większej ilości danych o dużo lepszej jakości. Choćby taki asystent Google jest w stanie tak sprawnie rozpoznawać mowę, nie dlatego, że działa na serwerze o zabójczo szybkim taktowaniu, ale dlatego, Że przez lata miliony osób wypowiedziały do niego tryliony słów. I dalej wypowiadają i to coraz więcej, a on działa przez to coraz lepiej. bo uczenie maszynowe polega na przetwarzaniu danych i jak się to odbywa szybciej, to efekty są lepsze w tym samym czasie, ale przede wszystkim efekty są lepsze, jeśli - i tu już niezależnie od tempa tego procesu - przetworzone zostanie więcej danych. I to jest to, co daje im dzisiaj przewagę względem tego, co było kiedyś - ogólnodostępny Internet i urządzenie generujace pożywkę dla algorytmów w kieszeni każdego człowieka, ale i na jego nadgarstku, czy wbudowane w jego lodówkę, czy odkurzacz, o samochodzie nie wspominając. GPS też w dużej mierze opiera się na tych samych satelitach od lat, a jest o rzędy wielkości dokładniejszy i bardziej nieomylny, nie dlatego (choć to też ma wpływ), że szybciej przetwarza dane, ale dlatego, że przetworzył już petabajty danych i tryliony zapytań, popełniajac na początku wiele błędów, ale ucząc się na nich i weryfikując, w rezultacie dzisiaj mając doskonałe poprawki i już nie robiąc tych błędów ponownie. Jakość, dokładność i rozdzielczość map też znacznie wzrosła.
@damiangorgolewski3243
@damiangorgolewski3243 2 жыл бұрын
Czy kanał Copernicus zrzesza prowadzących, którzy mają wadę wymowy (seplenią, nie mówią litery ''R'') czy to przypadek?
@sulphurpl
@sulphurpl 2 жыл бұрын
Fajne informacje btw optymalizować a nie optymizować i lubić a nie lubieć btw dziwna mimika pana Andrzeja czyżby poszerzanie horyzontów pzdr
@grzegorzfranciszek5878
@grzegorzfranciszek5878 2 жыл бұрын
Wielkie naukowc
@romansobczyk6073
@romansobczyk6073 2 жыл бұрын
Komputer kwantowy to jeszcze długa historia. Może jeszcze z kondensatu Bosego-Einsteina ale to nie na Ziemi o wiele lepiej prezentuje się kondensat w mikrograwitacji co udowodniły badania na ISS. Szybsze i lepsze komputery będą zbudowane z kryształòw fotonicznych,obecnych mikronowych zwierciadeł odbijających wiązkę femtolasera.Przykład kryptografii opartej na kryształach fotonicznych to dwie takie same kostki sześcienne zbudowane z takiej samej kombinacji układu warstwowego kryształòw fotnicznych .Informacja wychodząca jest szyfrowana w postaci różnej długości fal które tylko poprzez ugięcie w krysztale jest odczytywana w danej kostce i na odwrót.Tylko posiadacze dwóch takich samych kostek z układem kryształòw fotonicznych mogą odczytać informację.
@roberttumidalski4713
@roberttumidalski4713 2 жыл бұрын
W kraju na peryferiach swiata czy ma sens szkolenie kadry dla innych jezeli akurat okaże się zdolna.
@robertprzybylak7387
@robertprzybylak7387 2 жыл бұрын
Peryferyjne myślenie?
@roberttumidalski4713
@roberttumidalski4713 2 жыл бұрын
@@robertprzybylak7387 po zamknięciu szpitali w czasie pamdemi w Polsce czy można coś dodac
@roberttumidalski4713
@roberttumidalski4713 2 жыл бұрын
@@robertprzybylak7387 rehabilitacja komunizmu w Polsce
@roberttumidalski4713
@roberttumidalski4713 2 жыл бұрын
@@robertprzybylak7387 bez kasy to można beznadziejna nikomu niepotrzebna katedrę filozofi założyć we współczesnym świecie smutne
@mariolamariola9385
@mariolamariola9385 2 жыл бұрын
Dlaczego ludzie dziwią się że w centrum galaktyki jest czarna dziura, a czy tak nie jest w każdym przypadku? Jak inaczej możliwy byłby ruch materii wokół tego centrum, bez niczego w środku? Takie pytanie od gospodyni domowej
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Zasadniczo tej supermasywanej czarnej dziury nie musiałoby tam być - materia mogłaby sobie krążyć wokół wspólnego środka masy. Np. galaktyka M33 ponoć nie ma takiej supermasywnej czarnej dziury, choć też jest spiralna i wielkością zbliżona do Drogi Mlecznej.
@przemysawkusmierczyk9513
@przemysawkusmierczyk9513 2 жыл бұрын
Rozbiliście bank zapraszając gości w tak dobrej formie mentalnej. Czacha dymi...
@magicbarbapapa5835
@magicbarbapapa5835 2 жыл бұрын
... a może teoria względności została upleciona na pajęczynie rzeczywistości i zdeterminowane są nazwy poszczególnych zjawisk? W ten sposób teoria względności nie załamie się nigdy bo zasady istnienia wszystkich naszych narodzonych rzeczywistości są jedne zatem ich opis będzie doskonale plastyczny
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 2 жыл бұрын
Tego się zapewne lepiej słucha, wiedząc chociaż trochę, co to jest komputer kwantowy. Ja nie wiem 🙂 Niestety 😭
@natalia001
@natalia001 2 жыл бұрын
Raczej, czym będzie. Niemniej, dowiedz się. W intrnecie jest ta wiedza. To tylko Twoja decyzja, czy po nią sięgniesz. Ach, i nie bój się nierozumienia. Nierozumienie jest fundamentem rozwoju.
@VietnamShorts
@VietnamShorts Жыл бұрын
świetne, i jest poziom i rozmowa ciekawa. A pesymizm (może lepiej sceptycyzm) Pana Ekerta jest przezabawny (i uzasadniony)
@PrzemyslawSliwinski
@PrzemyslawSliwinski 2 жыл бұрын
17:46 - niekoniecznie odkrylibyśmy wtedy nową fizykę - bo być może właśnie żyjemy w tym z wieloświatów, w którym ten eksperyment nigdy nie zadziała?
@ortnisible
@ortnisible 2 жыл бұрын
dajcie redbulla prowadzącemu :P Kontent petarda, ale trochę sztywny klimacik.
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
I jeszcze raz! Dlaczego Newton mial rację i nie jesteście w stanie podważyć jego praw?!!!
@mariusz76543
@mariusz76543 Жыл бұрын
Dragan jak zwykle pokazuje że nie rozumie uczenia maszynowego :p
@darekcebula3595
@darekcebula3595 2 жыл бұрын
Powstanie kolejnego człowieka. To całe DNA. Dlaczego ta informacja się nie rozprasza? Zgodnie z podejściem entropicznym, dane powinny się rozmazywać. A, no tak, zmieniaja się? Proszę o wytłumaczenie tego zjawiska. Znaczy Darwin, czy coś tam, ale po kwantowemu proszę. Znaczy, nic nie jest deterministyczne, że tak powiem.
@prestissimoLIVE
@prestissimoLIVE 2 жыл бұрын
Zdjęcie ciarnej dziœry? I to jeszcze pod takim kątem jakby widok był powyżej dysku galaktyki! A po drodzie ani jednej gwiazdy z tych 200 miliardów gwiazd w całym tym dysku? I żadnego po drodze efektu soczewkowania grawitacyjnego owych gwiazd jakie powinny być po drodze? Hmmm. Wali mi tu czarnym humorem naukofcöf.
@eduardobadziolo1353
@eduardobadziolo1353 2 жыл бұрын
co ze sztuczną inteligencją w komputerze kwantowym ?? psssy co to będzie, niech może głucho wszędzie
@ewaewa1031
@ewaewa1031 Жыл бұрын
Panie Dragan prosze nie drapac sie i ciagle cos dlubac....
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 2 жыл бұрын
?
@Gibolingos
@Gibolingos 2 жыл бұрын
dzisieszy pecet to cpu+fpu+gpu pecet jutra to cpu+fpu+gpu+qpu (quantum processor unit) kazdy *pu to procesor który zajmuję się INNYMI obliczeniami.. INNEGO TYPU ! ehhh ręce opadają.
@kubexiu
@kubexiu 3 күн бұрын
Co to za "polski" naukowiec, który choćby dla potrzeby dyskusji nie potrafi przetłumaczyć zagadnień powstałych w innym języku? Nie mówiąc o podejściu naukowym, gdzie pewne rzeczy trzeba umieć nazwać. Bez żadnych złośliwości, trochę mnie to uderzyło. Dodatkowo zawahał Sie nad sformułowaniem Machine learning, co świecie AI już śmiało mogę powiedzieć jest pewną kompromitacją
Co się dzieje (i nie dzieje) z kotem Schrödingera? Tomasz Miller
1:48:31
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan, Tomasz Miller
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 779 М.
Every team from the Bracket Buster! Who ya got? 😏
0:53
FailArmy Shorts
Рет қаралды 13 МЛН
Хаги Ваги говорит разными голосами
0:22
Фани Хани
Рет қаралды 2,2 МЛН
"Идеальное" преступление
0:39
Кик Брейнс
Рет қаралды 1,4 МЛН
Problemy z informacją - Studio festiwalowe | Copernicus Festival
1:15:53
#53 "Lepsi ludzie" - Andrzej Dragan - "Komputer kwantowy i kury przyszłości"
2:01:39
Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza
24:43
Astrofaza
Рет қаралды 473 М.
Podkast 19. Tomasz Miller: Fizycy biorą Wszechświat na tortury
56:58
projekt pulsar - portal popularnonaukowy
Рет қаралды 19 М.
Bliżej Nauki: O „niepojętej” matematyczności przyrody - dr Tomasz Miller
1:15:06
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 63 М.
Every team from the Bracket Buster! Who ya got? 😏
0:53
FailArmy Shorts
Рет қаралды 13 МЛН