Staropolski styl walki szablą w obcym traktacie szermierskim z XVII w.

  Рет қаралды 18,106

szablotłuk polski

szablotłuk polski

5 жыл бұрын

Najstarszy zachowany traktat o fechtunku szablą polską. Opracowanie w formie e-book, wraz z ilustracjami szermierki znajdziesz tu: 1ct.eu/l2Rb
Zapraszam również do odwiedzenia mojej strony internetowej:
szablotlukpolski.pl/pages/ebooki

Пікірлер: 86
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 жыл бұрын
Więcej o szkoleniu w fechtunku pałaszem polskich szeregowych brygad kawalerii narodowej w XVIII wieku znajdziesz tu: "Taktyka walki i szermierka brygad kawalerii narodowej 1775-1795" (e-book). Link do zakupu i pobrania książki: 1ct.eu/Zdby Więcej o szermierce w XVIII-wiecznych obcych armiach (austriackiej, pruskiej, francuskiej, rosyjskiej, szwedzkiej i angielskiej) znajdziesz w mojej książce: "Taktyka walki i szermierka kawalerii europejskiej w XVIII wieku" moje opracowanie (e-booka) w formacie elektronicznym znajdziesz tu: 1ct.eu/rZwY
@MaciekiKlocki
@MaciekiKlocki 4 жыл бұрын
Świetna robota! Mam plan nadrobić wszystkie Twoje filmy! ;)
@polisheagle4346
@polisheagle4346 5 жыл бұрын
Świetny kanał. Czekam na kolejne filmy :)
@bartolomeodiaz7847
@bartolomeodiaz7847 5 жыл бұрын
Dzięki za kolejne wspaniałe nagranie.
@emceha
@emceha Жыл бұрын
Wspaniały kanał, niesamowity. 130 filmów, wszystkie doskonałe. Jako, że kanał jest skierowany do fanów historii, miałbym ogromną prośbę żeby dodawać tytuły traktatów i źródeł w opisach filmów. Z góry dziękuję, jeszcze raz dziękuję za edukację.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 Жыл бұрын
Dziękuję. Staram się nie opowiadać bajek. Bajkopisarstwa w temacie dawnej szabli polskiej w internecie jest za dużo :)) Pozdrawiam
@jp_adv
@jp_adv 5 жыл бұрын
Cytując klasyka "Wincyj!" :D
@catsplay1658
@catsplay1658 5 жыл бұрын
"This weapon is very dangerous because of its cuts, which are far more lethal than the sword’s and, at times, they remove limbs cleanly." Carlo Parisi - The Sabre of Francesco Antonio Marcelli Przewaga cięcia szablą nad cięciem "mieczem", a nie ogółem że jest groźniejsza. Poniosło Pana ;)
@lalek3346
@lalek3346 3 жыл бұрын
Dobre,dziękuję
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 3 жыл бұрын
Nie ma sprawy tu jest więcej : kzbin.info/www/bejne/iWm2kqiKZ6mZq7s
@krasnalhalabala6907
@krasnalhalabala6907 4 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 жыл бұрын
Podziękował krasnalowi :)
@rolandmountain3000
@rolandmountain3000 5 жыл бұрын
8:51 Pionowe cięcia z góry. Może miał na myśli że jak podczas zamachu odwróci się szablę i zada cięcie z góry to takie jest wrażenie. Bo wg. mnie takie ciosy odwróconą szablą wyglądają jakby cię ptak z góry dziobał. Zresztą jak dla mnie bardzo fajna koncepcja. Jedna taka akcja, koleś nie wie o co chodzi, obracasz natychmiast szable w pozycję normalną, zadajesz cięcie i po gościu ;)
@marekkotlicki9693
@marekkotlicki9693 5 жыл бұрын
Znalazłem informację o fińskiej kawalerii lekkiej w służbie szwedzkiej Hakkapeliitta z XVII w. , która między innymi używała szabel, według Wikipedii. Może ich miał na myśli autor traktatu.
@MirekK
@MirekK 2 жыл бұрын
Pasek wspomina o pojedynku z nachalnym żołnierzem któremu obiecał odstąpienie miejsca w intratnym konwoju do Moskwy. Po zorientowaniu się w pomyłce został wyzwany na pojedynek. Pozbawił przeciwnika ręki jednym cięciem.
@januszkupis
@januszkupis 5 жыл бұрын
fajny kanał fajny film
@mariuszorawski
@mariuszorawski 5 жыл бұрын
Wspomnianą chorągiew Watykan odstąpił mułkom, niezły deal był.
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 5 жыл бұрын
...cóż, przewaga polskiej szabli...! pozdrawiam
@Daimon-X
@Daimon-X 5 жыл бұрын
Ciekawe, a chodziły plotki jakoby nie zachowały się żadne źródła pisane co do staropolskiej sztuki szermierczej szablą. Kara Mustafa zdołał ewakuować Sztandar Mahometa z tureckiego obozu, podobnież jak część swego skarbca. Ów precjoza zostały przetransportowane na Węgry, do Budy. Wspomina o tym chociażby John Stoye w "The Siege of Vienna. The Last Great Trial Between Cross and Crescent"
@pacthug4life
@pacthug4life 5 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Mógł bym liczyc na jakieś źródła odnośnie przedstawień w Rzymie czy Italii po Wiktorii Wiedeńskiej. Chętnie bym o tym coś więcej poczytał.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 жыл бұрын
A kiedyś taki artykuł czytałem proszę link , pozdrawiam : mobile.wilanow-palac.pl/article/sztandar_wielkiego_wezyra_oraz_rzymskie_uroczystosci_na_czesc_jana_iii_sobieskiego_i_wiktorii_wiedenskiej.html
@pacthug4life
@pacthug4life 5 жыл бұрын
@@szablotukpolski5201 Dzięki
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 жыл бұрын
Więcej o polskiej szermierce w XVIII wieku znajdziesz tu: "Taktyka walki i szermierka brygad kawalerii narodowej 1775-1795"(e-book). Link do zakupu i pobrania książki: 1ct.eu/Zdby
@Krapik
@Krapik 4 жыл бұрын
Proszę pomóż mi! Chcę taką oprawę szablową, ale z 3 kabłąkami połączonymi poprzecznymi wstawkami. W dodatku stalową. Taki mix. Masz może projekt swej oprawy???
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 жыл бұрын
To szabla w typie husarskim z jednym kabłąkiem bez dodatkowych obłęków bocznych. O co dokładnie koledze chodzi ? projekt rękojeści ?
@Krapik
@Krapik 4 жыл бұрын
@@szablotukpolski5201 chodzi mi o projekt gardy, chcę żeby wyglądała jak od powiedzmy pałasza, ale z głownią szabli Polskiej. Taki mix xP
@piotrr5439
@piotrr5439 3 жыл бұрын
5.56 i ganiamy :)
@Aga-ic8dw
@Aga-ic8dw 5 жыл бұрын
Waść machasz jak cepem :-) Gdzie te źródła o machaniu jak cepem tak przy okazji ? Może tak podać konkretnie ?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 жыл бұрын
Tak przy okazji Panu złośliwcowi odpisuje :) Francesco Antonio Marcelli „Regole della Scherma”, Rome 1686.
@Aga-ic8dw
@Aga-ic8dw 5 жыл бұрын
Twierdzisz Pan szanowny, że tam o machaniu cepem napisano ? :-)
@KOSiArz-vn6xz
@KOSiArz-vn6xz 5 жыл бұрын
Ostrą szable kupiłeś? :)
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 жыл бұрын
Nie tępa jest :) zrobię kiedyś odcinek o profesjonalnym ostrzeniu szabelki.
@laurolavanda1807
@laurolavanda1807 4 жыл бұрын
Nice sabre
@agoldek
@agoldek 5 жыл бұрын
Czy czytałeś komentarz autora tłumaczenia Marcellego? Jest to najlepszy komentarz I sumariusz tej pracy. Ma mała wartość dydaktyczną I poznawczą. Obawiam się, że wielu ludzi nawet powiedzmy znając angielski, starają się ukazać Marcellego jako źródło wiedzy o szabli I szabli w Polsce w szczególności. Jest to nieprawdą. Prawda jest taka, że o,polskiej szabli I polskiej metodzie nie napisał nikt I nigdzie Więcej powiem, że ta legendarna metoda polska, jest tym czym napisałem: legendą. Prawdopodobnie wymysł wieku XIX I poszerzany do dnia dzisiejszego. Wystarczy sobie prześledzić poczynania szkół szermierczych aby szybko się połapać, że szukają własnej metody błądząc I po omacku. Opierając się tylko na rzekomej hegemonii polskich fechmistrzów.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 жыл бұрын
Witam czytałem Carlo Parisi - The Sabre of Francesco Antonio Marcelli dostępny w PDF w necie. O tym że nie wiemy na jak wyglądała metoda machania szablą w wieku XVII i później w pełni się zgadzam , dziś próbujemy to rekonstruować z rożnym często skutkiem:) . Mówię o tym w filmach "Staropolski styl walki szablą ( Sztuka Krzyżowa ), a co to jest ?" mówię też o przesłankach i próbie odtworzenia jak to mogło wyglądać.Zgadzam się też że XIX wieczne zapiski są raczej mitami. Natomiast wśród polskich wojskowych w XVII wieku najprawdopodobniej zdarzali się tacy których umiejętności można śmiało nazwać "sztuką" walki. Niestety nic nie pisali na ten temat :) i pozostają nam tylko próby rekonstrukcji. Można się oprzeć na Marcelim , Henningu czy innych ale tam są tylko skrawki informacji ale dobre i to. Pozdrawiam kolegę od broni :)
@agoldek
@agoldek 5 жыл бұрын
Kto pisał takie manuskrypty? Dlaczego one były pisane? Dlaczego dzisiaj uczymy się karate? Ile było szkół fechtunku? Kto je prowadził i dlaczego? Wierzysz, że to co napisane to święta prawda? Jesli tak to co powiesz o książkach alchemicznych.. Parę pytań, które tylko pozornie nie mają nic wspólnego z tematem naszej rozmowy.
@agoldek
@agoldek 5 жыл бұрын
Dlaczego nie ma tłumaczenia tego dzieła na język polski? Odpowiedź: tłumaczenie rzetelne tego dzieła udowodniłyby ludziom że tam poza wspomnieniem o o Polsce jako kraju ugodzie szabla yla w użyciu. I TYLE! Koniec I kropka.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 жыл бұрын
Pisali raczej autorzy tych manuskryptów. Pisali z przyczyn komercyjnych pewnie bardzo często :) Ja w swoich filmikach mówię o przesłankach nie dowodach i bardziej próbie rekonstrukcji. Nie wszystko co napisano w XVII wieku to alchemia i głupoty. Idąc tym tropem po co studiować źródła historyczne i historię. Wiadomo głupoty alchemiczne też się zdarzają. Nie podzielam optymizmu współczesnych niektórych szkół walki polskiej "sztuki krzyżowej" bo wiem że trochę zmyślają :) ale dobrze że coś się dzieje w temacie szabli polskiej.
@agoldek
@agoldek 5 жыл бұрын
Właśnie. Komercja. Nie praca naukowa, historyczna reportaż czy cis takiego. Właśnie z tego względu szczególny sceptycyzm powinien być w użyciu czytając te dzieła. Niektóre są po prostu bredniami o ile mie w całości to przynajmniej w części.
@Elbinger
@Elbinger 3 жыл бұрын
A co z traktatami o walce dussackami? Takie krzywe nie kojarzyły się z pohańcami? ;-)
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 3 жыл бұрын
Tak nawet kiedyś pisałem o tym kilka postów jakiś miesiąc temu w dziale społeczności na moim kanale. Za kilka dni wydaje też e-booka o najstarszym polskim traktacie o szabli wojskowej. Pozdrawiam
@Elbinger
@Elbinger 3 жыл бұрын
@@szablotukpolski5201 Super!
@es-iv3xp
@es-iv3xp 4 жыл бұрын
Czyli ten traktat to raczej jego wyobrażenie o walce szablą?
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 жыл бұрын
Tak Marceli tylko wspomina o walce szablą i coś sugeruje.Nie ma traktatu o sztuce krzyżowej/staropolskim stylu staramy się go dziś zrekonstruować to wszystko ... jeśli ktoś twierdzi że wie na 100% jak wyglądał ten styl to wciska nam kit.
@alanmcshire3379
@alanmcshire3379 4 жыл бұрын
"W paczce, w przesylce..." ;) DHL
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 4 жыл бұрын
Swoją drogą to przykre i zawstydzające, że ŻADEN Polak nie napisał traktatu o szermierce szablą. W Rzeczpospolitej rzadkością były też szkoły szermiercze. Na pewno Istniały takie w niemieckojęzycznym Gdańsku. A czy były takie w Warszawie czy Krakowie nie jest pewne.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 жыл бұрын
Fakt nie pisali :) Sztuka krzyżowa szablą była raczej ... pochodzenia wojskowego uczyli jej zwykle starzy weterani młodych synów szlacheckich. Nie był to jakiś jeden zwarty i jednorodny system myślę nawet że mógł się trochę różnić w poszczególnych częściach tak wielkiego kraju jak dawna RP. To była szermierka naturalna i nie pisano o tym rodzaju walki traktatów. A szkoły były w dawnej Polsce tylko że prowadzone przez obcokrajowców uczących walki rapierem czy później szpadą. Pozdrawiam
@LUCIAN8016
@LUCIAN8016 5 жыл бұрын
Z tym "pionowym" to pewnie zamach z ramienia.
@pogononiefamiliare9043
@pogononiefamiliare9043 4 жыл бұрын
Mowa o Radziwiłłowskiej chorągwi w koalicji z Adolfem Gustawem .
@wiruskorona1504
@wiruskorona1504 3 жыл бұрын
Raczej o chorągwiach husarskich i pancernych Sobieskiego, który Szwedom służył najdłużej , między innymi oblegał Jasną Górę. To te same chorągwie na których czele po Potopie Sobieski wymordował bohaterów wojny ze Szwedami dragonów Czarnieckiego.
@adamjaworski3913
@adamjaworski3913 4 жыл бұрын
No i Marceli ma rację. Pamiętajmy, że w tamtych czasach szable są ciężkie, zakrzywione i szerokie. Tak się takimi szablami walczy.
@elvrro
@elvrro 5 жыл бұрын
Kiedyś Polska i język polski były popuralne w Europie, na innych dworach mówiło się po polsku np w Moskwie. A teraz tak wszędzie na polskich ulicach badziewny angielski, wstyd.
@polisheagle4346
@polisheagle4346 5 жыл бұрын
I do tego anglicyzacja języka... Zamiast wybacz, przepraszam jest jakieś "sory", zamiast dobra albo spoko jakieś zachodnie "okey"... Jeżeli chcemy być Polakami to sprawiajmy razem, aby nasz wspaniały język był POLSKI. To to jest największym kłopotem ówczesnego języka a nie zasady pisowni... Dlaczego unikamy tylko rusycyzmów jeśli jest o wiele więcej zapożyczeń, które według mnie kaleczą nasz piękny język...
@elvrro
@elvrro 5 жыл бұрын
@@polisheagle4346, właśnie bądźmy dumni z własnego języka i tradycji z własnych produktów, sklepów, banków. Trzeba to głosić i uczynić polskość modną. Pozdrawiam
@polisheagle4346
@polisheagle4346 5 жыл бұрын
@@elvrro Dziękuję. Dlaczego Polacy nie mogli zrobić tak jak Czesi, Litwini czy Rumuni... Co oni zrobili? Wyrzucili większość obcych zapożyczeń ze swych języków (Czesi ograniczyli wpływy j. niemieckiego, Litwini j. polskiego, Rumuni zapożyczenia z języków słowiańskich) Również nasi bratankowie - Węgrzy, zajęli się madziaryzacją własnego języka i ograniczenia wpływów obcych języków. I dlaczego my nie jesteśmy w stanie tak zmienić języka i go najzwyczajniej w świecie SPOLSZCZYĆ. Zejdźmy teraz z języka... Całkowicie cię popieram. Wszystkie gazety, banki, firmy powinny przejść repolonizację. Według mnie to niedopuszczalne, aby Polak budząc się korzystał z budzika wbudowanego w koreańskim telefonie, na szwedzkim łóżku z ikei, robi śniadanie na rosyjskim gazie, wsiada do czeskiego samochodu i idzie do pracy w brytyjskiej korporacji zasiadając przed amerykańskim laptopem, później robiąc zakupy w niemieckim sklepie... Ten kraj w dużej części został sprzedany za rządów zdrajców i idiotów i niestety jeśli my tego nie odkupimy to nikt tego nie zrobi.
@elvrro
@elvrro 5 жыл бұрын
@@polisheagle4346, problem w tym że po upadku komuny zachwyciliśmy się zachodem bo ruskich mieliśmy, tylko że za bardzo zachód nas zachwycił, przecież po upadku komuny państwo polskie żeby mieć pieniądze na podstawowe wydatki sprzedawało , prywatyzowało gospodarkę, my nie mieliśmy kasy zachód miał i nas wykupił i teraz robi z nas społeczeństwo głupich konsumentów zachodnich produktów, niby kultury. My kupujemy a ich społeczeństwa maja dobrą pracę za godne pieniądze. Rząd nie może zakazać kupować zachodnich produktów bo prawo UNI ale dlaczego naród tego nie widzi że każda złotówka wydana u niemca czy zdrajcy z francji czy brytani daje im siłę a nam odbiera, czy Polak frajer przed szkodą i frajer po szkodzie. Praca organiczna w społeczeństwie jest potrzebna, po cichu i z głową gdyż nikomu na zachodzie i wschodzie nie będzie się podobać że mądrzejemy. Moi znajomi zaczynają to rozumieć ale kilka lat w rozmowach do tematu wracałem. Zdrówka
@elvrro
@elvrro 5 жыл бұрын
@@polisheagle4346 kzbin.info/www/bejne/h5yyfaZ7r9ygbNk obejrzyj sobie fajna i ciekawa rozmowa
@saintghost
@saintghost 5 жыл бұрын
traktaty XD poczytać można, ale nauczać z tego to duża nieodpowiedzialność
@wiruskorona1504
@wiruskorona1504 3 жыл бұрын
Kłamiesz, papież nie był szaleńcem, to bezpodstawna potwarz niegodna Polaka.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 3 жыл бұрын
... ok sory jeśli uraziłem uczucia. Pozdrawiam
@wiruskorona1504
@wiruskorona1504 3 жыл бұрын
@@szablotukpolski5201 papież od setek lat nie żyje , nie przepraszaj go a raczej nie znieważaj.
@zenonkaczmarek5232
@zenonkaczmarek5232 5 жыл бұрын
Nie zgadzam sie miecz samuraja byl i jest uznany za jedyna doskonala biala bron jakakolwiek w ostatnim tysiacleciu wykuto jego forma przez niemal 1000 lat sie nie zmienila i jest kuty do dnia dzisiejszego iznany na valium swiecie. Husarska szabla sami Polacy nie znaja histori nie wspominajac o europie.
@rafadmytrenko1687
@rafadmytrenko1687 4 жыл бұрын
A z jakimi przeciwnikami walczyli Japończycy? Pomijam Amerykanów.
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 4 жыл бұрын
Tylko że sami Japończycy też nie mają pojęcia jak dawniej walczono ich mieczem , dzisiejsze Kendo zostało wymyślone w XX wieku przed II wojną światową :)
@maciejklepczarek223
@maciejklepczarek223 Жыл бұрын
Za jedyną doskonałą broń? A kto tak uznał - Hollywood?
Sytuacja w Prawie i Sprawiedliwości - zmiana nazwy? | Salonik polityczny 2/3
20:25
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 8 МЛН
ОДИН ДЕНЬ ИЗ ДЕТСТВА❤️ #shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 8 МЛН
Pałasz, koncerz a na co to komu ? Mamy przecież szablę.
17:44
szablotłuk polski
Рет қаралды 24 М.
SZABLA węgiersko-polska, czyli narzędzie do MOKREJ roboty
9:09
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 61 М.
Clips from Richard Marsden's Polish Saber seminar, 19 July 2015
8:44
Podstawowe sekwencje cięć
7:32
Jurek Miklaszewski
Рет қаралды 60 М.
Dlaczego szabla się u nas przyjęła w połowie XVI wieku ?
12:15
szablotłuk polski
Рет қаралды 19 М.
Najbardziej polska z niepolskich szabel KARABELA
16:24
szablotłuk polski
Рет қаралды 12 М.
Historia Szabli Polskiej - Kresowa Historia
29:04
Korporacja Akademicka Sarmatia
Рет қаралды 48 М.