Рет қаралды 16,124
O stresie przed tablicą, stresie motywującym i tym wyniszczającym opowiada profesor Marek Kaczmarzyk, autor szkolenia: www.edu-akcja....
Stres to przeciwnik pamięci. Nawet dobrze przygotowanemu do odpowiedzi nastolatkowi w sytuacji emocjonalnie niepewnej hipokamp ogranicza dostęp do kory przedczołowej i w ten sposób odcina od zasobów pamięci, które zgromadził na poczet tego testu.
Jeśli sytuacja jest powtarzalna, może się okazać, że dochodzi do uszkodzenia hipokampu, który nie jest w stanie regulować już poziomu stresu. Pojawiają się negatywne konsekwencje nie tylko dla pamięci ale i zmiany psychosomatyczne w całym organizmie. Nie oznacza to jednak, że stres jest sytuacją zawsze negatywną.
Rozróżnia się bowiem dwa rodzaje stresu, z których pierwszy jest mobilizujący, tak zwany eustres i drugi destruujący, tak zwany dystres. Okresowe tworzenie sytuacji w pozytywny sposób stresujących tworzy warunki do większego zaangażowania w naukę czy pracę. Jest to jednakże narzędzie ryzykowne, czego powinniśmy jako rodzice i nauczyciele mieć świadomość. To przecież na nas, dorosłych spoczywa odpowiedzialność za pozytywne środowisko emocjonalne wokół dziecka. W długim okresie to ono sprzyja nauce i wychowaniu.
Poruszone tematy:
01:12 Czym jest pamięć? Pamięć procedur, emocji, faktów
02:37 Hipokamp i kora przedczołowa. Przejście od pamięci krótkotrwałej do długotrwałej
07:52 Szkoła i warunki do zapamiętywania
08:32 Stres a zapamiętywanie.
12:07 Jak stres zjada przed tablicą?
15:22 Intensywność i powtarzalność stresu. Zmiany strukturalne w mózgu
16:37 Stres, czy może być pozytywny?
17:27 Stres mobilizujący i stres podwzgórzowy, paraliżujący.
18:52 Ekspozycja na bodziec czyli oswojenie stresu. Czy działa?
21:22 Hipokamp - regulator stresu
21:47 Stresowe uszkodzenie hipokampu i konsekwencje dla zdrowia
22:42 Nierealne oczekiwania i ambicje rodziców a stres
24:22 Szkoła i wychowanie jako gra z przymusem
25:52 Przywoływanie sytuacji stresujących i mobilizujących. Wcielenie bodźca
27:52 Dbajmy o swoje doświadczenia
Gość EduAkcji: dr prof. UŚ Marek Kaczmarzyk - ekspert EduAkcji, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek. Najważniejsze z nich to „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Specjalizuje się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. W jego szkoleniach i wykładach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli i wychowawców.
EduAkcja to nowoczesny program szkoleń online dla nauczycieli szkolnych, wychowania przedszkolnego oraz rodziców realizowany z wybitnymi ekspertami. Szkolenia zawierają pokazowe zajęcia z dziećmi, po zalogowaniu dostępne są przez 12 miesięcy 24h na dobę. Zarówno dostęp indywidualny lub grupowy dla całej kadry pedagogicznej do platform szkoleniowych można wykupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Po każdym szkoleniu wystawione jest zaświadczenie z jego ukończenia. Zapraszamy!
Szkolenie „Bunt nastolatka” ukazuje młodego człowieka od strony, od której go wcześniej nie znaliśmy. Tłumaczy różnice w postrzeganiu świata między nastolatkiem, z jego mózgiem przechodzącym przez szybkie i intensywne zmiany, a nami - dojrzałymi ludźmi, dla których zachowanie dziecka wkraczającego w dorosły świat zdaje się chaotyczne i pozbawione racjonalności. Dowiedz się więcej: www.edu-akcja....
Subskrybuj nasz kanał (i pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek) → / eduakcja
Poznaj inne nasze szkolenia:
przedszkolne: www.edu-akcja....
szkolne: www.edu-akcja....
Zobacz więcej materiałów wideo na youtube:
Szkoła | Spotkania z ekspertami:
• Spotkania z ekspertami...
Przedszkole | Spotkania z ekspertami:
• Playlist
Szkolenia dla szkół:
• Szkolenia dla szkół | ...
Szkolenia dla przedszkoli:
• Szkolenia dla przedszk...
Konferencje EduAkcji:
• Konferencje EduAkcji
Napisz do nas → bok@edu-akcja.pl
Obserwuj nas:
Strona: www.edu-akcja.pl/
Instagram: / programeduakcja
Facebook: / programeduakcja
EduAkcja. Przyszłość stworzą dzieci
#EduAkcja #mózg #Kaczmarzyk #relacje #dojrzewanie #neurobiologia #szkoła #nauczyciele #uczniowie #nastolatki #kłótnie