Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów. Jak sobie poradzić z chorobą?

  Рет қаралды 170,264

W Szumilesie

W Szumilesie

Күн бұрын

Dziękuję za oglądanie i wspieranie kanału "W Szumilesie".
Pamiętaj że filmy udostępniane tutaj sa bezpłatne i można je zobaczyć za darmo. Jeśli jednak masz ochotę wesprzeć ten projekt, jest na to kilka możliwości. Możesz:
1. Polubić i skomentować film
2. Udostępnić go i polecić swoim znajomym na innym portalu
3. Wcisnąć subskrypcję i dzwoneczek, aby na bieżąco być informowanym o nowych filmach
4. Obejrzeć reklamy, które pojawiają się przed, po lub w trakcie filmu. Dzięki nim twórcy działający na YT dostają wsparcie finansowe.
5. Odwiedzić i polubić stronę "W Szumilesie" na Facebooku. Tam zamieszczam poza filmami również zdjęcia z opisem. Link do strony poniżej
/ wszumilesie
6. Wpłacić na poniższy numer konta dowolną darowiznę:
Konto bankowe
Grzegorz Dominiak
Bank Millenium
nr konta 50 1160 2202 0000 0002 1435 6712
koniecznie z dopiskiem "darowizna"
Przypominam że aby oglądać ten kanał nie musisz tego robić. Wspieraj tylko jeśli czujesz, że chcesz :) Z góry dziękuję :)
Dla zainteresowanych współpracą kontakt mailowy
wszumilesie@o2.pl
Zapraszam również na kanał Agnieszki, gdzie pojawia się więcej tematów o dzieciach i gotowaniu.
Link do kanału na You Tube
/ szumimama
Link do strony na Facebooku
/ szumimama
Do miłego ;)

Пікірлер: 173
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Ponieważ pod filmem część osób niejako potwierdza moje słowa że "sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów nie jest chorobą tylko niedoborem", postanowiłem się do tego odnieść. Otóż ja nie powiedziałem że to nie jest choroba. To jest choroba. Choroba fizjologiczna, nie bakteryjna, nie grzybowa, nie wirusowa ani inna zakaźna, ale choroba. Niedobór wapnia w organiźmie rośliny jest przyczyną. Sama zgnilizna już skutkiem. Choroby są różne. Nie każda jest zaraźliwa. U ludzi też występują choroby związane z niedoborem składników odżywczych. Anemia, osteoporoza, czy nawet anorektyzm to w części skutki niedoborów. To też działa w drugą stronę. Od nadmiaru można nabawić się otyłości, wysokiego cholesterolu czy cukrzycy. Wiadomo że to są szerokie tematy obejmujące również inne czynniki, ale ogółem rzecz ujmując niedobory składników odżywczych prowadzą do chorób. Zmiany jakie występują na owocach pomidora są nieodwracalne. Nie wyleczymy ich. Możemy jedynie wyleczyć roślinę, aby kolejne owoce były zdrowe. Podkreślam to, ponieważ nazywanie tej choroby jedynie niedoborem jest bagatelizowaniem jej, a możemy sporo przez nią stracić. Na filmie chciałem jedynie zaznaczyć że zgnilizna nie jest chorobą zakaźną, ale nie chciałem sprawić aby ktoś pomyślał że można ją całkowicie olać. Podkreślam również aby owoców z objawami suchej zgnilizny nie jeść. Kij jeden wie co rozwija się w popsutej części pomidora. Na zewnątrz widać plamkę, a w środku pomidor potrafi być zepsuty do samego środka. Szkoda zdrowia. Każda publikacja jaką widziałem, odradza jedzenie takich owoców, nawet po odkrojeniu chorej części. Zwyczajowo odradza się jedzenie chorych warzyw. Ja również do tego nie zachęcam. Warto jak najszybciej nawieźć roślinę i zajadać się później zdrowymi owocami.
@jolantakonieczka4696
@jolantakonieczka4696 Жыл бұрын
K😢
@bmatenka579
@bmatenka579 Жыл бұрын
Dokładnie tak. Anemia jest dobrym przykladem. Odnośnie jedzenia uszkodzonych/nadpsutych warzyw należy pamiętać o tym, że w chore tkanki szybko wchodzą grzyby w tym pleśnie. Te natomiast są źródłem mykotoksyn, niezwykle groźne dla zdrowia. Jedna plama na powierzchni, a ponieważ to grzyby strzepkowe, to zajete może być całe warzywo lub owoc i nawet tego nie widać gołym okiem. Mykotoksyny są kancerogenne i neurotoksyczne.
@alwaysjv
@alwaysjv Жыл бұрын
"Wykonanie cytrynianu wapnia do oprysku gron przeciw zgniliźnie wierzchołkowej: Użyć do przygotowania tego roztworu szkolnej białej kredy W paczce jest 10 sztuk a każdy paluszek kredy waży 1 deko. Na każde 3 deko kredy potrzeba 4 deko kwasku cytrynowego. W wyniku reakcji/ uwaga, bardzo się pieni/ otrzymujemy 5 deko cytrynianu wapnia. Wystarczy to na 10 litrów roztworu do oprysku. Przy oprysku cytrynianem możemy pryskać jak leci, cały krzak razem z gronami. (2,5 dkg cytrynianu wapnia/5l butla z wodą) Przy saletrze wapniowej na ten luksus nie możemy sobie pozwolić ponieważ wprowadzilibyśmy do roślin za dużo azotu. Ponieważ kwas cytrynowy ma właściwości chelatujące, wapno z niego jest łatwiej przyswajalne niż z saletry. Uwaga co do cytrynianu wapnia. Najpierw trzeba rozmoczyć kredę w małej ilości wody, powiedzmy 250 ml/ ćwiartka/ dosypać kwasku cytrynowego i poczekać aż przereaguje od czasu do czasu mieszając i dopiero przelać do 5 l butli i dopełnić butlę wodą. Nie wrzucać kredy i kwasku do całych 5 l wody od razu. Można również od razu do butli wlać 0,5 l wody i w tej ilości wody rozmoczyć kredę i dosypać kwasku, a po przereagowaniu dopiero dopełnić wodą. Drugi sposób jest nawet lepszy ponieważ jest pewność, że piana nam nie ucieknie z butli. Tylko nie zakręcać bo rozerwie butlę !. Wymieszać przed wlaniem do opryskiwacza i w trakcie oprysku też mieszać. Jeśli opryskiwacz nie ma mieszadła to w trakcie oprysku co jakiś czas wstrząsnąć zawartością." pozwolilem sobie skopiować z foru ogrodniczego przepis jednego z konkretnych forumowiczów w całości p Mieczysława ;)
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
Stosuję jego środki, są bardzo skuteczne, zwłaszcza ten na bazie jodyny przeciw zarazie ziemniaczanej.
@janinakowalski3135
@janinakowalski3135 Жыл бұрын
Dzięki za przepis. Ja korzystam często z oprysku z jodyną, bardzo skuteczny na zarazę.
@elzbietabochenska2994
@elzbietabochenska2994 Жыл бұрын
G01kyhggfdfjyrfswffddss🚘🚗🚐🚐🚑🚈🚊🚋🚂🏊🚃🚈🚈🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚑🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚘🚑fhrfefffyrgvjhfdf
@MM-jo9ci
@MM-jo9ci Жыл бұрын
​@@janinakowalski3135 a można prosić o przepis na ten oprysk z jodyny? I czy to może być też płyn Lugola?
@Dragomir94PL
@Dragomir94PL Жыл бұрын
Dopiero zaczynam oglądać film, ale muszę odrazu napisać jakie to jest niesamowite że dziś rano zobaczyłem tą przypadłość na moich (pierwszych w życiu) pomidorach a mój ulubiony człowiek na yt wrzuca o tym film. Pozdrawiam
@YavannaYvona
@YavannaYvona Жыл бұрын
Mój tez❤
@agaitomekwit9378
@agaitomekwit9378 Жыл бұрын
od kilku lat zbieram skorupki z jaj ,umyte ,wysuszone ,potem je mielę w młynku lub w blenderze ,taki proszek sypię już pod krzaki we wstępnym okresie kiedy nie ma jeszcze gron pomidorów ,musi to działać bo nie widziałem zgnilizny nigdy ,a z tego co wiem występuje ona w momencie gdy jest za gorąco ,krzak pomidora ma wtedy problem z dostarczeniem wszelkich składników do wzrostu ,zwijają się liście w rulon i zawiązane owoce robią się czarne na końcówkach ,to moja metoda zapobiegania i działa
@misss80
@misss80 Жыл бұрын
Ja też tak zrobiłam. Dziś jeszcze problemów nie widzę, a pomidorów cała masa.
@magosia2054
@magosia2054 Жыл бұрын
Stawiam jednak na zbyt wysoką temperaturę . U mnie to samo pomimo, że mieszkam na drugim końcu Polski. Podlałam skrzypem, czosnkiem i cebulą oraz zwykłym calcium takim dla ludzi. Bo to miałam pod ręką. Skoro ja po nim żyję to pomidory też będą 😂Pomidory ze zgnilizną usunęłam. Reszta jest ok, dojrzewa. Nadmienię że moje rosną w skrzyniach nie w szklarni.
@dorotawilczynska6285
@dorotawilczynska6285 Жыл бұрын
Witam ja używam wapna kredowego z magnezem i pomaga. Działa szybko. Pozdrawiam
@nerwuswogrodzie
@nerwuswogrodzie Жыл бұрын
Huta u mnie udało się zaleczyć pomidory zostały tylko blizny ❤ wystąpiło u mnie to dziadostwo miesiąc temu a teraz po problemie
@mariagembala4119
@mariagembala4119 Жыл бұрын
Jeśli zauważę pierwszy chory pomidorek stosuję oprysk cytrynianem wapnia w proporcji łyżeczka na 1,5l wody i opryskuję rośliny po liściach a zwłaszcza grona pomidorów. Rośliny bardzo szybko pozytywnie reagują.
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
U mnie w tym roku też się pojawiła, u mnie to przez zbyt słabe podlewanie bo się rozłączył wąż od podlewania automatycznego. Owoce są jak najbardziej do spożycia, bo to nie jest choroba, w sensie że nie powoduje jej żaden patogen, bakteria ani grzyb, nie są w żaden sposób niezdrowe chyba że wejdzie w to jakaś pleśń to nie, ale te suche zmiany wystarczy odkroić. Nie należy się ich pozbywać zbyt szybko bo to minimalizuje ryzyko pojawienia się tego zaburzenia wchłaniania wapnia na pozostałych pomidorkach. Nawet jeśli jest dość wapnia w glebie ale będzie duży upał i trochę mało wody to też może wystąpić.
@patapatatai3429
@patapatatai3429 Жыл бұрын
U mnie w tym roku też sporo zgnilizny. Miałem już nie brać się za żadną uprawę i nie "wapiowałem". Ale jakoś tak wyszło....
@_Momeq_
@_Momeq_ Жыл бұрын
Może zamiast wapnia użyj mączki bazaltowej przy następnej uprawie? Ma więcej trochę rzeczy niż samo wapno :)
@joannasiekierska3605
@joannasiekierska3605 Жыл бұрын
Fajnie wygląda ta kolora ścieżka w szklarni - teraz, jak są pomidory, jest super!
@lukaszn8240
@lukaszn8240 Жыл бұрын
Taki rok, czasem odmiana. Mam 22 odmiany, choruje jedna, plus jedna w donicach. Ziemia raczej przygotowana tak samo, kreda jeziorowa plus kompost że skorupkami , więc wapnia w glebie jest, raczej problem z przyswajaniem, zimne noce. Zrobiłem oprysk z wapnia i zobaczymy. W zeszłym roku też tylko jedna odmiana miała z tym problem - cornabel więc pomimo zalet chyba się pożegnamy
@ack4635
@ack4635 Жыл бұрын
Jedną z przyczyn jest niewłaściwy stosunek wapnia do potasu, te pierwiastki w glebie muszą być ale nadmiar potasu utrudnia pobranie wapnia. Często problem pojawia się jak ktoś użyje nadmiernie saletry potasowej....pomidory rosną jak szalone ale na chwile przed dojrzewaniem pojawi się zgnilizna. Jak już ktoś musi używać nawozów to z umiarem inaczej można zrobić więcej szkód niż pożytku.
@szymons7700
@szymons7700 Жыл бұрын
Wtedy trzeba wykonać oprysk dolistny i roślina na pewno pobierze wapń
@SlawekK-i5i
@SlawekK-i5i 2 ай бұрын
Jest to bardziej złożony problem niż przedstawia autor i piszecie w komentarzach
@kazimierzoginski7531
@kazimierzoginski7531 2 ай бұрын
Dajemy wapń w czas i po temacie ja używam vapnowit turbo
@mirellaprzewozniak8478
@mirellaprzewozniak8478 Жыл бұрын
Na kanale #ogrodnictwo intuicyjne Pani Małgorzata podaje sposób na oprysk z gotowanych skorupek jaj. Polecam zbieranie skorupek, bo to i nawóz, i przeszkoda dla ślimaków 😎
@agataczerwien490
@agataczerwien490 Жыл бұрын
Skorupki z jajek zmielić najbardziej jak się da ,zalać octem żeby przykryło Skorupki, po2-3 tygodnie (co jakiś czas mieszając), 2-4 łyżki tego płynu na litr wody i spryskiwać pomidory ,to przepis na od razu przyswajalne wapno dla 🍅
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
No tak, ale czekać 2-3 tygodnie to nie tak "od razu" się robi 😉
@agataczerwien490
@agataczerwien490 Жыл бұрын
Ale na następny rok może pan sobie od razu przygotować 😄
@jadwigaszpak3611
@jadwigaszpak3611 Жыл бұрын
Też tak robię, trochę mniejsze stężenie 😉
@magorzatanedzynska4747
@magorzatanedzynska4747 5 ай бұрын
A zalanie octem jest konieczne ?
@tadeuszw2581
@tadeuszw2581 4 ай бұрын
@@magorzatanedzynska4747 konieczne bo wapń staje się b. przyswajalny dla pomidora
@tablleno2918
@tablleno2918 Жыл бұрын
Dziękuję za podzielenie się wiedzą ale ja też już wyrzuciłam parę pomidorków i podlalwm wodę z skorupek jaj nie wiem czy dobre
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Dobrze tylko nie wiadomo czy zdąży to zadziałać. Skorupki z jajek długo się rozkładają i dostarczają wapnia dość "leniwie", a w tym momencie potrzeba najlepiej szybkiego działania
@bmatenka579
@bmatenka579 Жыл бұрын
Za gorąco w szklarni i jest utrudnione wchłanianie wapnia nawet jak jest w glebie. Ja opryskuje saletrą wapniową 1x 10 dni. Nie ma się co czaić i tracić warzyw.
@bmatenka579
@bmatenka579 Жыл бұрын
@@krzysztofsawicki3636 25% wapnia i 16 azotu. Roztwór 0.5% nie zaszkodzi, to nie mocznik. Zbieram po 100 kg samych pomidorów przecierowych ktore sa wyjatkowo wrażliwe (w tym San Marzano) pod tym wzgledem. W upał nie ma innego wyjscia. Są inne preparaty ktore mają mniej azotu ale przy okazji mają mniej wapnia, czyli trzeba zrobić wieksze stężenie.
@elakwiatek9072
@elakwiatek9072 Жыл бұрын
U mnie też zgnilizna posypalam popiołem podlalam i oprysk wapnem z apteki zobaczę co da pozdrawiam serdecznie.
@retana122
@retana122 Жыл бұрын
Dzięki za radę Panie Grzegorzu. Właśnie u mnie dziś zobaczyłem ten problem.
@_Momeq_
@_Momeq_ Жыл бұрын
Używasz kompostu dużo swojego to o formy się nie musisz martwić. Pamiętaj że bakterię z kompostu "przetłumaczą" formy związków różnych dla roślin :P
@jacekrogalski4352
@jacekrogalski4352 Жыл бұрын
Przy wysokich temperaturach (upały) u pomidorów występuje duży problem z poborem wapnia z gleby, więc nawet jeśli gleba jest zasobna to roślina i tak nie będzie wstanie pobrać tego składnika. W sytuacji wystąpienia suchej zgnilizny ratuje tylko oprysk z siarczanu wapnia a jeszcze lepiej mrówczanu wapnia 🙂. Popiół z biomasy radziłbym unikać bo ma tendencje do większej zawartości metali ciężkich niż np popiół z węgla kamiennego.
@astronik03frl57
@astronik03frl57 Жыл бұрын
Ta choroba jest wynikiem niedoboru wapnia w glebie. Zapobiegawczo można stosować w czasie przygotowania gleby pod pomidory lub paprykę czy innych roślin, nawozów z zawartością wapnia. Można też użyć do tego wysuszonych i zmielonych skorupek jajek. One w glebie powoli się rozpuszczają i uwalniają wapno w postaci przyswajalnej dla roślin. Ja miałem przed kilu laty ten problem z pomidorami uprawianymi w donicach na tarasie. Dmieszałem do gleby nawozu do wapnowania trawników (o skorupkach jaj jeszcze wtedy nie wiedziałem) i podlałem. Chorych owoców naturalnie nie uratowałem , ale następne nie miały już tej choroby. Pozdrawiam serdecznie. Ryszard
@miosaw6459
@miosaw6459 Жыл бұрын
Pomidory nie lubią betonu i płytek ceramicznych.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
A skąd ta wiedza ?
@Nm4FXhbRyF6K7lE
@Nm4FXhbRyF6K7lE Жыл бұрын
U mnie też ale szybko zareagowałem saletra wapniowa i problem z głowy !!!
@Marija898
@Marija898 Жыл бұрын
To sztuczny nawóz
@henrykmularczyk
@henrykmularczyk Жыл бұрын
Nie wiem czy to prawda,ale słyszałem że wapnia i obornika nawet przekompostowanego razem w tym samym roku się nie daje jakie jest twoje zdanie.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Dlatego nie wapnowałem, bo poszedł koński obornik i podłoże popieczarkowe w którym też jest obornik koński i często kurzy też. Niestety teraz nie za bardzo mam wyjście. Najlepiej byłoby opryskać dolistnie, ale u mnie jak zwykle nadmiar zajęć powoduje to że użyłem tego co miałem akurat pod ręką w chwili wolnej
@bronisawrak1865
@bronisawrak1865 Жыл бұрын
@@WSzumilesie Wapno na jesień, nawóz wiosną.
@bulinka5422
@bulinka5422 Жыл бұрын
U mnie też jest na dwóch krzakach w doniczkach na 12 donic jeden z owocami podłużnymi i jeden ze zwykłymi okrągłymi, a w glebie krzaki tego nie mają, no ale wiosną sypałam wapno granulowane. Skąd mógł Pan wiedzieć że coś brakuje jak tyle różnej ziemi było namieszane to powinno być niby w niej wszystko.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
trochę się domyślałem że może być problem z wapnem, ale niezalecane jest mieszanie go z obornikiem, więc początkowo zrezygnowałem z wapnowania. Faktycznie przy różnych materiałach można w pewnym momencie stracić rachubę czego ile jest
@tesolid
@tesolid Жыл бұрын
Mi zaraza kończy pomidory. Trochę przykro.
@agnieszkachojnacka7246
@agnieszkachojnacka7246 Жыл бұрын
To jest prawda to żadna choroba poprostu brak w glebie wapna zrobić oprysk najszybciej i zadziała będzie ok😊
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Niedobór prowadzi do choroby, tyle że nie zakaźnej
@KateKitek
@KateKitek Жыл бұрын
By przyspieszyc proces, to zmielic skorupki jajek na pyl, posypac wokol krzakow, wzruszyc ziemie, podlac, I powinno pomoc
@ewawisniewska427
@ewawisniewska427 Жыл бұрын
Popiołu drzewnego nie mam , a co myślisz o mączce bazaltowej bo niektórzy dają i na wiosnę i jesień? Trochę straciłam pomidorków zanim kupiłam oprysk ale też i kwiatów to przy malinowym .
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Można dodać
@domekw
@domekw Жыл бұрын
Moja rada to rozmieszać mleko z woda w proporcji 1:5 wlać to do ręcznego spryskiwacza i opryskać pomidory - czas 15 minut. Miałem tez zgniliznę i tym uratowałem sytuację. Oprysk tez zakupiłem ale zgnilizna się przestała rozprzestrzeniać. Też mam problem z nadmiarem azotu w tym roku. Tak samo na szybko szykowałem podłoże. Pozdrawiam
@Marija898
@Marija898 Жыл бұрын
Sypię dolomit na początku lipca zawsze,potem ze 3 podlewania wodą co 3 dni .wapń z magnezem rozpuszcza się.Wiosną wysypuję ze 2 kg mielonych skorupek z jajek na foliak 3×4 m.Nie mam zgnilizny wierzchołkowe nigdy!
@przemekw8439
@przemekw8439 Жыл бұрын
Widzisz, ja nie sypie niczego i też nie mam. Tak naprawdę ładując taką ilość wapnia do gleby bez jej badania może w dłuższej perspektywie zrobić więcej szkody jak pożytku. Duża ilość wapnia blokuje inne pierwiastki.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
A kto powiedział że ziemia nie była badana? Ja na przykład mam ziemię o Ph 5,5. ile bym nie ładował popiołu drzewnego, dolomitu, skorupek jaj i tym podobnych, to nigdy nie udało mi się przekroczyć Ph 6. Nawet w przypadku stosowania alkaicznego obornika. Trzeba na prawdę mocno się napocić aby zmienić Ph czy przedobrzyć po prostu z jakimś nawozem.
@przemekw8439
@przemekw8439 Жыл бұрын
@@WSzumilesie nie chodzi o samo ph, a o ilość wapnia w glebie. Zbyt dużo też nie dobrze. A odpowiedź dotyczyła 2 kg skorupek, jak powyżej.
@Marija898
@Marija898 Жыл бұрын
Sypię wapń bo mam go za mało,a ph-5,0 przed wapnowaniem,dziś 3 tyg po -6,5 raczej ok.
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
@@WSzumilesie Na dłużej jest bardzo trudno, ale na chwilę się da, na tyle żeby np pomóc roślinie, lub co częstsze zaszkodzić :)
@mrozinka
@mrozinka Жыл бұрын
Podsyp popiołem u dobrze podlej. Ja bym jeszcze zmieliła skorupki z jajek i podlała. Chore owoce usunąć koniecznie. Piekne krzaczki. Razem. Z obornikiem dodaję skorupki z jajek u nie mam problemu z brakiem wapnia ale nam plagę nagich ślkmaków- to tak dla równowagi 😊
@grazynakaucka9277
@grazynakaucka9277 Жыл бұрын
Ma pan dużą wiedzę ogrodniczą, dużo się dowiaduję z Pana filmików i za to wielkie dzięki. 😊
@lukaszcofalik
@lukaszcofalik Жыл бұрын
Wiedzę? Póki co to raczej brak doświadczenia i wiedzy. Pamietam jak przygotowywał podłoże, juz wiedziałem ze za dużo N ładuje...
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
​@@lukaszcofaliknostradamus może być tylko jeden
@Grzegorz.W.
@Grzegorz.W. Жыл бұрын
W sklepach z paszami dla zwierząt dostępny jest węglan wapnia z kredą paszową w cenie 18 pelenów za 30 kg. P.S. Dodając ocet jabłkowy możemy wyprodukować nawóz i oprysk na zarazę ziemniaczaną.
@beatak.6960
@beatak.6960 Жыл бұрын
Dzięki👍
@r.moschata752
@r.moschata752 Жыл бұрын
Witam, a jaki stosunek ilościowy do tego octu? Wody też się dolewa?
@danutazaleska5951
@danutazaleska5951 Жыл бұрын
Nie jest to choroba jest to objaw niedoboru wapnia ,Pozdrawiam
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Niedobór wapnia skutkuje chorobą. Tych pomidorów już się nie odratuje. Można jedynie wyleczyć roślinę
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
@@WSzumilesie One nie są toksyczne, to nie jest choroba, to tylko taki objaw fizjologiczny. Można je jeść.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Skąd wiedza że można jeść? Podpytuję bo widzę słabo z wiedzą "ogrodniczo medyczną". Niedobór niezbędnych składników odżywczych wywołuje choroby tak samo u roślin jak u zwierząt i ludzi. Choroba nie musi być zakaźna
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
@@Bartek-3489 ale tam nie ma co zaszkodzić, jak może ci zaszkodzić brak wapnia w pomidorze?
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
@@WSzumilesie Brak wapna w roślinie nie jest w stanie wywołać choroby u człowieka. Muszą być jakieś patogeny żeby po zjedzeniu rośliny się rozchorować. Niedobór wapnia w organizmie oczywiście skutkuje chorobą tegoż organizmu, ale nie przenosi się to na fakt, że jak zje Pan coś z niedoborem pierwiastka to automatycznie wystąpi u Pana niedobór. Jak zje pan dajmy na to zwierzę chore na anemię to nie dostanie Pan anemii. Tak jak krzywa czy niewyrośnięta marchew z powodu jakichś braków mikro czy makro też nie jest w stanie wywołać u człowieka choroby.Nie wiem czy to jest dość jasne. Oczywiście nie ma sensu jeść takich pomidorów, ale jakby ktoś czasem zjadł tę część nieporażoną to nic mu się nie stanie.
@soulfly1125
@soulfly1125 Жыл бұрын
Trzepie sobie owad 😂
@backyard_gardener
@backyard_gardener Жыл бұрын
Ooo... Nawet nie wiedziałem, że to ma taką nazwę. U mnie też dwa pomidorki (owoce) mają takie coś. I też mam roślinki w świeżej ziemi prosto z kompostownika. kzbin.info/www/bejne/bGqtomNoqtp3qq8 Chociaż mam w ziemi sporo skorupek po jajkach...
@backyard_gardener
@backyard_gardener Жыл бұрын
Dzisiaj musiałem pomidorom skonstruować podpórkę, bo tyczki zaczęły się przechylać pod ciężarem owoców kzbin.info/www/bejne/p6HdoImXp9echsk
@Fabi....
@Fabi.... Жыл бұрын
Siemano, późno wszystko w tym roku dojrzewa... U mnie zgnilizny narazie nie ma :)
@unclezygi8220
@unclezygi8220 Жыл бұрын
Sucha zgnilizna wierzchołkowa. Chyba to mam🤔 , dziennie rano ... suszy mnie bo się 🍺 skończyło , jestem zgnioły (czyli leniwy)🙄 a do sklepu jest tak daleko jak na wierzchołek jakiejś góry 🙆‍♂. To ewidentnie musi być to 🤣🤣🤣. Pozdrawiam.
@agnieszkabanasiuk2060
@agnieszkabanasiuk2060 Жыл бұрын
Jakie jest Pana zdanie na proszek zrobiony ze skorupek z jajek i wymieszany z wodą, Skorupek mam dużo. Dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiamf
@violam3044
@violam3044 Жыл бұрын
Skorupki zawsze można dać
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Skorupki bardzo dobre, tyle że to nawóz działający długo i nieintensywnie. Dobrze jest te skorupki dodawać do gleby lub kompostu, ale jako szybka reakcja na widoczną już zgniliznę, może nie zadziałać na czas
@shwarz55
@shwarz55 Жыл бұрын
Jeżeli na szybko wykorzystać wapń ze skorupek to w litrze ciepłej wody rozpuścić kostkè drożdży i ze 4 łyżki cukru, do tego wrzucić sproszkowane skorupki, zacznie trochè buszować i niech sobie tak popracuje z kilka godzin. Potem to jeszcze rozcieńczyć z wodą np. 1:1 i opryskać a co zostanie to wylać pod krzaki
@KS-vk1qn
@KS-vk1qn Жыл бұрын
​@@WSzumilesiev
@zygmuntzamos6039
@zygmuntzamos6039 Жыл бұрын
Podaję ci link do człowieka, który jest naprawdę dobrym ogrodnikiem. Ma imponującą wiedzę i potrafi praktycznie ją zastosować z rewaluacyjnym skutkiem..Ponadto jest na jego kanale mnóstwo porad jak potem zagospodarować to co nam wyrosło, oraz jak zdrowo coś uwędzić, a potem smacznie zjeść.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
YT blokuje linki. Jeśli chodzi o człowieka który ma kanał o pomidorach i wędzonkach to dziękuję ale nie chcę linku bo go znam. To jedyny You Tuber który jest u mnie zablokowany.
@guliwer7413
@guliwer7413 2 ай бұрын
właśnie zauważyłem zgniliznę na ożarowskim na jednym z krzaków na balkonie, co miałem pod ręką to węglan wapnia 98% dla koni od podkowa pl, sypnąłem troszkę do donicy i zobaczymy hehe :)
@Nibyjak
@Nibyjak Жыл бұрын
No słabo
@andrzejukasiewicz3872
@andrzejukasiewicz3872 Жыл бұрын
Polecam oprysk ekologiczny o nazwie Octan Wapnia który można samodzielnie sporządzić z kredy (węglan wapnia) octu jabłkowego oraz wody deszczówki. Działa jako dolistny nawóz wapniowy oraz chroni przed chorobami. Przepisy podany przez Pmodoro na forum ogrodniczym.
@jarosawsek3722
@jarosawsek3722 2 ай бұрын
Dałem dolomit i dałem popiół drzewny intez mam sucha zgnizlizne pomidorów
@WSzumilesie
@WSzumilesie 2 ай бұрын
Ja w tym roku już nie.mam. jeśli nie podniosło się zbytnio pH gleby, to proszę spróbować wapno kredowe. Działa szybciej niż wymienione
@gracemadej5564
@gracemadej5564 Жыл бұрын
W tym roku mam sliczne pomidory 😊
@PasiekaDolinaBialki
@PasiekaDolinaBialki 3 ай бұрын
ja pryskałam dwa razy wapniem i miałam na dwóch owocach w dwóch pomidorach ale owoce byly przyduszone kwiatem więc nie wiem
@piotrp6859
@piotrp6859 Жыл бұрын
Ratuje cie tyko oprysk inaczej nie uzupelnisz wapna przynajmniej ja tak zrozumialem jak czytalem etykiety z nawozów i o ile sie nie myle to bylo zeby stosowac na jesieni i min 3 mies przed posadzeniem gdyż niektore warzywa slabo znosza swieżo zwapnowana glebe.
@snowflake7894
@snowflake7894 Жыл бұрын
W tym roku i moje pomidory😊 to dopadło.
@jolantaxyz7041
@jolantaxyz7041 Жыл бұрын
Zaczęłam stosować to co mam czyli apteczny wapń (kalcium) dla ludzi. Obserwuję czy pomoże.
@elzbietaziabkowska5365
@elzbietaziabkowska5365 Жыл бұрын
Wapno, wapno, wapno się kłania. Wywapnować na zimę. U mnie tego nie ma, natomiast mam problem z niedoborem fosforu.
@efkaaa
@efkaaa Жыл бұрын
A popiół drzewny jak stosować? Rozsypać? Czy zmieszać z wodą 🤔
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Wystarczy wysypać choć warto lekko zgrabić żeby wiatr nie wywiał. Wraz z podlewaniem woda będzie dostarczona
@przemekgrzyb6021
@przemekgrzyb6021 Жыл бұрын
Miałem kiedyś na papryce suchą zgniliznę wierzchołkową. Pousuwałem chore sztuki i na glebę wyspałem pokruszone skorupki jajek, zacząłem podlewać po tych skorupkach i od razu pomogło.
@justynapiotrowska9464
@justynapiotrowska9464 Жыл бұрын
U mnie też wapno pomogło
@fastt11
@fastt11 Жыл бұрын
Nie możliwie, doraźnie zadziała tylko wapno w płynie. Skorupki są ok. ale co najmniej rok muszą być w glebie.
@przemekgrzyb6021
@przemekgrzyb6021 Жыл бұрын
@@fastt11 tak niemożliwe, że zadziałało - logika
@fastt11
@fastt11 Жыл бұрын
@@przemekgrzyb6021 ok. wiesz swoje. Ale posypanie nawet czystym wapnem pod pomidory nic nie da, albo da ale już jak będzie dawno po zbiorach. Po prostu każdy ogrodnik ci to powie stosowanie wszystkich preparatów, czy to nawozów, czy odżywek trwa dużo dłużej, niż oprysk. Szczególnie gdy trzeba działać szybko interwencyjnie.
@ZuziaBaka
@ZuziaBaka Жыл бұрын
@@fastt11'm
@wandazajac6079
@wandazajac6079 Жыл бұрын
U mnie też jest.Plakać mi się chce tak chuchalam i nic z tego,a ja kocham jeśc pomidory
@igorniewiadomski5472
@igorniewiadomski5472 Жыл бұрын
A ja nie mam sily sie denerować na pomidory, uważam, ze to warzywo czy tam owoc nie rosnie u nas w Polsce dobrze. Poprostu nasz klimat sie nie nadaje na uprawe eko pomidorow.
@igorniewiadomski5472
@igorniewiadomski5472 Жыл бұрын
@@Bartek-3489ja chciałem jeszcze dodać że mowa tutaj o pomidorach pod chmurką, więc typowo zagrożone zaraza ziemniaczana czy innym grzybem. Koktajlowe pomidorki się udają. A co do borówki sproboj jagodę kamczacka jest bardziej odporna na mrozy i choroby. Pozdrowki
@igorniewiadomski5472
@igorniewiadomski5472 Жыл бұрын
@@Bartek-3489 super pomysł, polecam w takim razie agrest jeszcze plus malinę wczesna jak i ta pózno jesienna- ostatnie owoce zbierałem na początku grudnia. Śnieg lezał a ja palaszuje malinki z krzaka. a jak jagód się chce to lasu. Udanych zbiorów !
@jareknowak5019
@jareknowak5019 Жыл бұрын
U mnie pomógł oprysk z mleka . Mleko 2% świeże nie UHT.
@katarzynaptasinska8890
@katarzynaptasinska8890 Жыл бұрын
Właśnie uratowałam moje pomidory, dzięki mojej mentorce, która Pana ogląda (pozdrawiam pani Bożenko). Ona poleciła mi jogurt. Jogurt z wodą, dzięki szybkiej reakcji udało się zwalczyć niedobory. Zainteresowałeś mnie tym popiołem drzewnym, a powiedź czy wiesz coś może jak to jest w przypadku popiołu torfowego? Pozdrawiam Grzesiu.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
O popiele torfowym nic nie wiem, ale domyślam się że mógłby być wykorzystany skoro pochodzi od naturalnego materiału. Nie wiem tylko jak go porównać do drzewnego
@jolantaxyz7041
@jolantaxyz7041 Жыл бұрын
Skoro joghurt z wodą pomaga to może mleko z wodą także? Właśnie rozpoczęłam kurację.
@beatawasik8938
@beatawasik8938 2 ай бұрын
Przepraszam, w jakich proporcjach ten jogurt z wodą.?
@urszulaimioek2556
@urszulaimioek2556 2 ай бұрын
Dzień dobry dzięki za film pozdrowienia ❤
@arturkania1494
@arturkania1494 2 ай бұрын
U mnie też w tym roku się pojawiła , opryskałem wapnovit turbo pomógł od ręki .Pozdrawiam serdecznie
@annasz2212
@annasz2212 Жыл бұрын
U mnie to jest tylko na podłużnych pomidorach: San Marzano i Hugo.
@mokrispisopop
@mokrispisopop Жыл бұрын
gipsu mu dej
@krzysztofhipszer1999
@krzysztofhipszer1999 Жыл бұрын
W jakim stężeniu podlewać lub opryskiwać pomidory w gruncie saletrą wapniową?
@piotrpiotr6288
@piotrpiotr6288 Жыл бұрын
Mógł Pan tego uniknąć tak tak ja,miesiąc temu 2 opryski Hela Plant Ca i mam spokój straciłem tylko 1szt pomidora pozdro.
@edekmeny3562
@edekmeny3562 2 ай бұрын
A jakie masz inne sprawy
@miroslawamarcinkowska1953
@miroslawamarcinkowska1953 Жыл бұрын
takie ładne owocniki , a tu taka przykra przypadłość
@yutaro9519
@yutaro9519 Жыл бұрын
Mógłbyś za jakiś czas podsumować w jakich odmianach sucha zgnilizna się nie pojawiła (a w jakich pojawiła)? To będzie cenna informacja - skoro mówisz, że w Twojej ziemi w tunelu może być mało wapnia + mieliśmy falę upałów. Ja niestety przegapiłem ten moment i parę mi niedoborów na pomidorach wyszło - najmniej (sporadycznie) na ożarowskim żółtym, sporo na karłowym Ace 55VF.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Postaram się jakieś notatki porobić
@JanRej
@JanRej Жыл бұрын
Ja dałem skorupki od jajek i też mi zgnilizna wystąpiła. Skorupki były rozmiażdżone ale nie mielone.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Skorupki działają długo ale delikatnie. Trzeba by było ich mieć dużo. Poza tym czasem warunki atmosferyczne są mocno zmienne i roślina po prostu ma problem z przyswajaniem minerałów z gleby
@halinazablotna8699
@halinazablotna8699 2 ай бұрын
Dziekuje bardzo pozdrawiam
@bgawlzk5022
@bgawlzk5022 Жыл бұрын
Nie sadzę bo to niema sensu dla kilku kilogramów pomidorów a uprawiałem wiele lat
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
U mnie zapowiada się na minimum 100 kg w tym roku
@basienka9878
@basienka9878 Жыл бұрын
Jak często i czym naturalnym ogólnie nawozić pomidory? Ja pierwszy raz sadzę w donicach na balkonie :)
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Najlepiej to mieć dobry kompost z różnorodnych materiałów i raz w roku na jesień dosypać go trochę na grządkę.
@orlowskamal7994
@orlowskamal7994 2 ай бұрын
Ja także mam to samo
@Marek12450
@Marek12450 Жыл бұрын
Super komentarz :) Pozdrawiam
@renatacierpisz3521
@renatacierpisz3521 Жыл бұрын
Dzień dobry. Chciałam dopytać. Jeżeli obornik dajemy na jesień to posypać wapnem na wiosnę? Jaka powinna być procedura żeby było dobrze? Pozdrawiam
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
W ostateczności tak można ale zaleca się żeby obornik i wapno nie były rozrzucane jedno po drugim i miały nawet 2 lata przerwy między sobą. To też zależy jakie wapno i obornik ale na pewno warto unikać dawania na jesień jednego i drugiego
@dariuszseferyniak1543
@dariuszseferyniak1543 Жыл бұрын
Ok
@wioletatyrna6757
@wioletatyrna6757 Жыл бұрын
Witam i pozdrawiam Szumilas 👍😄🤗
@ew4797
@ew4797 Жыл бұрын
Dzien dobry..skad wiadomo ze ziemia ma 5,5 ph?.dzieki pozdrawiam
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Przeprowadzaliśmy badania wody gruntowej i właśnie tyle ona miala. Sam robiłem badania gleby amatorskimi metodami i choć są one mało dokładne to również potwierdziły podobny wynik
@teresaba6522
@teresaba6522 Жыл бұрын
Mmk
@marekwitkowski6056
@marekwitkowski6056 Жыл бұрын
to nie jest choroba , to tylko jak zaznaczyłeś brak wapnia
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Choroba ....tyle że nie grzybowa, wirusowa czy inna zakaźna a fizjologiczna
@katarzynaoglada2561
@katarzynaoglada2561 Жыл бұрын
Pozdrawiam i 👋😎👍
@joannapaczkowska2304
@joannapaczkowska2304 Жыл бұрын
Pozdrawiam 🌞
@bozena6996
@bozena6996 Жыл бұрын
Miłej niedzieli 👍🙂
@companera6989
@companera6989 Жыл бұрын
👋😃👍
@bozenabazylczyk8671
@bozenabazylczyk8671 Жыл бұрын
👍👌♥️♥️♥️
@emileczkalca
@emileczkalca Жыл бұрын
🤔🤔🤔
@ellenajii2156
@ellenajii2156 Жыл бұрын
👍👍👍👍
@monikac278
@monikac278 Жыл бұрын
👍🍅
@bartekcibor9865
@bartekcibor9865 Жыл бұрын
Witaj. Mam pytanie. Jest szklarnia, kompostownik, ogród, piwniczka. A masz w planach coś dla odpoczynku? Może jakiś murowany grill, basen, sauna tylko w stylu diy.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
grill na pewno. Co do innych rzeczy to jeszcze się okaże. Ja odpoczywam jakoś pracując, więc typowych miejsc do leżakowania nie przewiduję na początku. Może w późniejszym czasie jak już ważniejsze dla mnie rzeczy ogarnę. Nie wiem czy będą to projekty typu DIY, ponieważ nie wszystko umiem zrobić sam np: Nie znam się na robieniu grilla wcale. Do tego widzę że jest sporo różnych gotowych rozwiązań do złożenia samemu w domu już, więc takie mnie też interesują. Dzięki temu moge zrobić dużo różnych rzeczy szybciej i czasami lepiej niż jak sam bez doświadczenia się za to zabiorę. Do tego dochodzi fakt że jak ktoś zobaczy u mnie to może sobie dla siebie takie samo kupić. Nie wiem jeszcze jak to będzie wszystko wyglądać, ale póki co skupiam się na trochę innych rzeczach niż wypoczynek. pozdrawiam
@teresamay1885
@teresamay1885 Жыл бұрын
Pomidory są bardzo ładne u mnie też się pojawiła sucha zgnilizna ale ja całe krzaki wywaliłam.
@MrCzucz
@MrCzucz Жыл бұрын
Niepotrzebnie. To jest choroba fizjologiczna niedoboru wapnia. Wystarczy dokarmić wapniem. Nie jest to choroba zaraźliwa.
@treborw6140
@treborw6140 Жыл бұрын
Bardzo duży błąd że nie dodałeś wapnia .
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
Wystawiasz komentarz 5 minut po publikacji filmu a ma on 17 minut. Warto posłuchać czemu go nie dodałem
@treborw6140
@treborw6140 Жыл бұрын
@@WSzumilesie chciałem być pierwszy i ogólnie to tylko dla zasięgu komentarz 😅
@olakozowska7680
@olakozowska7680 Жыл бұрын
Pozdrawiam Pana 😊Mam ten sam problem ale trzeba być pozytywnym w życiu.Dlatego lubię słuchać i oglądać Pana filmiki.POWODZENIA ,POZDROWIENIA ❤🎉😊
@WiedzmaDiwina
@WiedzmaDiwina Жыл бұрын
A jakby tak wapń i magnez musujące? Takie dla ludzi. Pokazała się na moich pomidorach w doniczkach.
@WSzumilesie
@WSzumilesie Жыл бұрын
To trzeba by było sprawdzić. Nie orientuję się czy taka forma jest przyswajalna
@WiedzmaDiwina
@WiedzmaDiwina Жыл бұрын
​@@WSzumilesie no to będzie eksperyment, i dam znać.
@robertjarszak5645
@robertjarszak5645 Жыл бұрын
SUPER gratulacje za podpowiedzi. Tylko jest jeden problem, mam przepuszczalna glebe dbam o nia od 6 lat od kiedy kupiłem dom z ogrodem. Mam dom 150 m ogrzewany kominkiem cała zime wysypuje popiołem z drzew liściastych. A jestem z wykształcenia ogrodnikiem. Zbieram cała zime skorupki jajek, moja rodzina pochłania mega ilosci jajek. I co mam to ,sucha zgnilizna szaleje. Zaraza szaleje. Stosowałem wszystkie eko opryski itp. Mam 4 odmiany pomidorów malinowych i dwie koktajlowych. Na szczęście pierwszy raz nie byłem GÓWNOZJADEM. Kupiłem drogie nasiona F1 Holenderskie , reszta za 3 zł z marketu. Holenderskie zebrałem już po 4 kilo z krzaka , nie chorują . Marketowe tragedia praktycznie robię zielone sałatki w słoiki. Zaraza , zgnilizna , wszystko. . A uprawiam w ogrodzie nie tunelu. Krzak Holenderskich obok z marketu, jeden zgnite wszystko drugi piękny. PODSTAWA NASIONA .
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo Жыл бұрын
Ogrodnik z wykształcenia i eko-opryski he he. Nie zastosowałeś zaklęć ? To podstawa ! Nie jestem z wykształcenia ogrodnikiem. Miałem nie więcej niż 2 uszkodzone zgnilizną pomidory na setkach krzaków. Gdy zobaczyłem pierwszego ekozaklęcia i oprysk z saletry wapniowej.
@jajaj33
@jajaj33 Жыл бұрын
Miedzianem lać
@lucynanitschke1066
@lucynanitschke1066 Жыл бұрын
a po co?
@kingaciaputa8549
@kingaciaputa8549 Жыл бұрын
Pomidory mam posadzone w workach i kilka pomidorków usunęłam i wyrzuciłam z chorymi zmianami, reszta jest ok:) Teraz wiem, z czym miałam do czynienia😊 Bardzo dziękuję za edukacyjny filmik! Pozdrawiam bardzo gorąco!🤗😘😍
🛡 Zabezpiecz SKUTECZNIE pomidory (13 sposobów na ZARAZĘ ziemniaczaną) 🍅
22:06
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 44 М.
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 4,7 МЛН
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 24 МЛН
БЕЛКА СЬЕЛА КОТЕНКА?#cat
00:13
Лайки Like
Рет қаралды 2,7 МЛН
SHAPALAQ 6 серия / 3 часть #aminkavitaminka #aminak #aminokka #расулшоу
00:59
Аминка Витаминка
Рет қаралды 2,1 МЛН
Najskuteczniejsze sposoby na choroby pomidorów. Porady eksperta.
20:19
Dwóch wielkich ogrodników
Рет қаралды 246 М.
Podaj to pomidorom a zaplonują jak szalone
15:20
Kobieta z zachodu
Рет қаралды 784 М.
Ogławianie pomidorów by szybciej rosły i dojrzewały
14:37
W Szumilesie
Рет қаралды 9 М.
Jak Uratować Pomidory: Czyli jak  pryskać  na Zarazę ziemniaczaną
14:55
Sucha zgnilizna atakuje - jak ratować pomidory?
8:51
Zielone Pogotowie
Рет қаралды 155 М.
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 4,7 МЛН