Teraz slucham i oglądam - żałuję, że tak późno 😁Jędrek, jesteś super! Masz dar-opowiadania, wiedzę i klasę - Gratuluję i czekam na więcej. Więcej takich ludzi z klasą.
@sracnagox2gle5 жыл бұрын
rzadko kiedy widze/slysze specjaliste ktory na pelnym luzie bez nadecia mowi o naszej najlepszej kawalerii w dodatku slychac w jego glosie szacunek i wiedze na temat w ktorym sie wypowiada, z mojej strony wielki szacun :)
@marmolada1116 жыл бұрын
Świetny opis jazdy ❤❤❤❤❤
@NadinWins12 жыл бұрын
Nareszcie można posłuchać kogoś kto opowiada o czasach świetności Polski, a nie ciągle opłakiwac nieudane powstania i klęski naszego kraju, zygac sie juz od tego chce.
@piotrsynowiec99689 жыл бұрын
To był dopiero Polski ,,Blitzkrieg''
@Tycini16 жыл бұрын
Złe porównanie. Polska nie zindustrializowała zabijania cywili.
@Tomikchomik16 жыл бұрын
Bzdura. Blitzkrieg to dosłownie "Wojna błyskawiczna". Z zabijaniem cywili nie ma nic wspólnego, to całkiem odrębna doktryna. Poza tym, po ww2 praktycznie wszystkie kraje używają doktryny blitzkiergu (mniej lub bardziej zmodyfikowaną).
@maksymalnybul61456 жыл бұрын
Raczej jej się nie da zindustrializować.
@adamturbanski71974 жыл бұрын
Polski i Litewski, proszę o tym pamiętać.
@Lehr-km5be3 жыл бұрын
@@Tomikchomik1 Akurat wojna manewrowa (bo słowa Blitzkrieg w trakcie wojny Niemcy nie używali, przed i w trakcie wojny mówiono na tę taktykę Bewegunskrieg - czyli wojna manewrowa) nawet jeśli w mózgach Guderiana i innych jej protoplastów nie zakładała ataków na ludność cywilną, to rzeczywistość wyszła zupełnie inaczej - w trakcie ataków na Polskę, Holandię i Belgię Niemcy specjalnie atakowali miasta, które nie miały żadnego znaczenia wojskowego - Wieluń, Rotterdam i inne. Ich celem była demoralizacja ludności cywilnej, a przez to kierownictwa kraju i skłonienie ich do zaprzestania oporu, czyli szybkiej kapitulacji. W przypadku Holandii na przykład to zadziałało. A jeśli ten cel nie zostawał osiągnięty, to masy uchodźców, uciekający z miast skutecznie blokowali drogi, uniemożliwiając wojskom obrońcy szybkie osiągnięcie linii frontu - a tabory ludności cywilnej często stawały się celami umyślnych ataków samolotów.
@syriush112 жыл бұрын
Uwielbiam go słuchać....wspaniały gościu...
@WronMr12 жыл бұрын
Wielki respekt dla Jędrka. Gdyby tacy ludzie uczyli w szkołach... Ja miałem szczęście... Historii uczył mnie pan Leszek Celej (Mińsk Mazowiecki), którego z całego serca pozdrawia. dzięki takim ludziom pamiętamy przeszłość, I jesteśmy tym czy jesteśmy...
@Corpse666Eater10 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał!
@piotrrozyc478410 жыл бұрын
Gwoli ścisłości... Sępy gnieździły się w Polsce w latach trzydziestych XX w. w Pieninach ( taką informację podaje Prof. Jan Sokołowski w "Ptakach Polski"). Obecnie do naszego kraju regularnie i dość często zalatuje sęp płowy i o wiele rzadziej sęp kasztanowaty. Dziękuję za wykład i proszę o jeszcze !
@MsBodzioch9 жыл бұрын
W maju 2015 widziano orła przedniego 2 razy w Opolu(łowił ryby z Odry).
@b00_y4s12 жыл бұрын
Dziękuję uprzejmie za kolejny odcinek :) Informuję że ja i parę tu kolegów i koleżanek w sensie jakieś parenaście tysięcy ludzi bardzo prosi o nie zamykanie serii :) Pozdrawiam ekipę i Jędrka :)
@stanislawpustulka87710 жыл бұрын
Dobrze że mieszkam daleko od chojnika bo by mnie kuna zjadła z racji nazwiska
@rudolfolma27836 жыл бұрын
Stanislaw Pustulka Mały sokoliku ile złapałeś ptaszków ?
@soczez11 жыл бұрын
fantastyczny gosc. az przyjemnie sie slucha. wiedza, pasja. prosze o wiecej :)
@szablotukpolski52016 жыл бұрын
W temacie broni HUSARII i wielkiej historii szabli polskiej zapraszam więcej jest tuuu szablotłuk polski
@Zakreble12 жыл бұрын
I jest filmik x ) Nawet intro powstało. Brawa i byle by się wasz kanał rozwijał .
@ziomek188912 жыл бұрын
Panie Jędrku mógłby pan zrobić filmik opowiadający o tym jak wyglądało szkolenie i służba w armii husara
@BlueNiko1711 жыл бұрын
Wspaniała lekcja historii. Ja jestem wielkim fanem husarii wiem o niej wiele, a jak sie okazuje wciąż za mało. Dzięki takim ludziom historia staje się bliższa i ciekawsza. Oby więcej takich filmów. Ja ze swojej strony mogę zaprosić do siebie gdzie przechodzę gry z mojej ulubionej tematyki tzn. średniowiecza, dopiero zaczynam także proszę o wyrozumiałość. Zapraszam do oceniania i komentowania, a dla Pana Jędrka jeszcze raz wielki plus i wielkie podziękowania!!
@szablotukpolski52016 жыл бұрын
W temacie broni HUSARII i wielkiej historii szabli polskiej zapraszam więcej jest tuuu szablotłuk polski
@Michu797911 жыл бұрын
Dobrze,że są tacy ludzie jak Jędrek,którzy potrafią ciekawie opowiadać o historii.Chciałbym jednak poddać pod dyskusję sprawę natarcia husarii z odc.4.Otóż wydaje mi się,że Jędrek zapomniał o dwóch szeregach husarzy zwanych pocztowymi.W cwale tworzyli oni drugi szereg jadąc za "towarzyszami".Druga sprawa to znaczenie skór zwierzęcych jakie nosili poszczególni husarze.Otóż skóry lamparcie czy tygrysie nosili jadący na przedzie towarzysze pancerni a wilcze i niedźwiedzie jadący z tyłu pocztowi.
@BezChaosowania7 жыл бұрын
Miazga totalna! CHWAŁA USARZOM NASZYM !
@Artur_M.12 жыл бұрын
Uwielbiam widea pana Jędrka - szczególnie te o husarii, ale dzisiaj się przyczepię. Chorągwią (zwaną też rotą) zawsze oficjalnie dowodził rotmistrz, zaś porucznik był jego zastępcą. Rotmistrzowie często byli czysto tytularni, a z porucznikami też czasem różnie bywało, dlatego (z czasem coraz częściej) dowodzili namiestnicy. Poza tym nie mam uwag, wyborne jak zwykle :)
@MrStaho5212 жыл бұрын
Jędrek z rana jak śmietana ja pana uwielbiam słuchac
@ChrisCovExhall11 жыл бұрын
Proszę kontynuować :-)
@MEEHOWtv12 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@paulinabaran704610 жыл бұрын
Fajnie, dobra robota, ale zabraklo mi kilku waznych rzeczy na temat husarii. Pierwsza rzecz to Jedrek zapomnial o stereotypie kopijnika. To znaczy nie wyjasnil struktury budowy choragwi husarskiej, ktora skladala sie z tzw. pocztow. Dzisiaj wszyscy mysla, ze husaria to tylko i wylacznie kopijnicy, bo tak to jest pokazane we wszystkich filmach. Natomiast poczet husarski skladal sie z towarzysza, czyli kopijnika i pocztu czyli strzelcow. Strzelcow w poczcie moglo byc od dwoch do kilku, w zaleznosci od zamoznosci towarzysza, ktory wystawial poczet. Strzelcy pelnili role oslony kopijnika (cos jak dzisiejszy fizyljerzy w ochronie czolgow) i wystepowali z bronia palna, kuszami lub lukami. Pelnili tez role zbierania lupow po wrogach, ktorych ich towarzysz polozyl. Warto tez wspomniec, ze towarzysze husarscy byli to jedni z najbogatszych szlachcicow w Rzeczpospolitej, bo wystawienie pocztu husarskiego to na tamte czasy majatek. Zold jaki Rzeczpospolita placila towarzyszowi nie pokrywal w zaden sposob wydatkow. Byla to wiec sluzba prestizowa i za wlasne pieniadze. Tym bardziej, ze wyplacalnosc zoldu przez Rzeczypospolita mozna porwonac tylko z dzisiejszym ZUSem. Prestiz spoleczny laczacy sie z byciem towarzyszem husarskim byl niesamowity. Towarzysz husarski mowil, ze nie sluzy pod pulkownikim (czy namiestnikiem) X tylko z pulkownikiem X. Jedrek wspomnial, ze husarie nazywano wojskiem pogrzebowym w XVIII w. Warto dodac, ze juz w XVII wieku towarzysze husarscy czesto kruszyli kopia na pogrzebach dostojnikow, co bylo jedna z bogatych, polskich tradycji pogrzebowych. To tyle co chcialem na szybko dodac po obejrzeniu filmy. Jedrek, pozdrowienia!
@wojmirbart13069 жыл бұрын
Od bodajże Batorego liczba pocztowych w poczcie towarzysza była ograniczona do 2 chodziło o to by w chorągwi było jak najmniej jeźdźców a wynikało to z APROWIZACJI. Dla większej Masy Ludzi i Zwierząt trudniej o obroki i żarcie. Liczba Ciurów czyli sług też chyba była jakoś regulowana. Pocztowi owszem jechali za chorągwią i wspomagali ogniem ale też prowadzili konie zapasowe po to by jak położą konia pod Towarzyszem to by mógł wziąć zapasowego od Pocztowego i dołączyć do szarży z świeżym koniem.
@strzelecmaslos67755 жыл бұрын
@@nicsmiesznego4726 Nie ma czegoś takiego jak broń STRZELCZA :(
@nicsmiesznego47265 жыл бұрын
@@strzelecmaslos6775 A jak inaczej nazwiesz ówczesne kusze, łuki? bronią cięciwową? Może broń dystansowa będzie tu właściwszym określeniem.
@ukaszgarstka31235 жыл бұрын
Pani Paulino źle Pani to opiedziała. była po prostu czeladź pocztowa. też mieli kopię i ekwipunek podobny do towarzysza. choć czasami bywało z tym różnie. oraz czeladź lużna która nie walczyła i zajmowała się tak zwaną całą logistyką
@PopisMateuszka12 жыл бұрын
dlatego wygodniej jest stosowac zasade zachowania pedu, z ktorej moznaby ulozyc rownie, ale potrzeba danych. masa kuli, pretkosc kuli i masa husarza i predkosc husarza. ewentualnie kat pod jakim leci kula w stosunku do husarza. z tego moznaby wyliczyc jaka graniczana predkosc musialaby miec kula, zeby w idealnych wwarunkach, stracic husarza z konia. oczywiscie teoretycznie, bo mozna by uwzglednic mase zmiennych jak np. tak chodu konia, czy polozenie srodka ciezkosci husarza w chwili zderzenia.
@Kacpruh958 жыл бұрын
Boże, w końcu ktoś mówi o husarii rzeczowo, nie mieszając jej opacznie z nowoczesnym pseudopatriotyzmem młodzieży bez zainteresowań. Propsy!!!
@Marcin_z_bloku_obok4 жыл бұрын
Jednak ta młodzież to promuje podczas gdy poprzednia władza najlepiej by tylko kazała nam się bić w pierś a każdego co chodzi z Polską flagą nazywali faszystami. Także lepszy już ten młodzian w bluzie niż polityk, który chce generować nową rzeczywistość, często niestety socjalistyczną i lewicową, bo wiążącą się z zapominaniem o własnej historii.
@Kacpruh954 жыл бұрын
@@Marcin_z_bloku_obok od kiedy socjalizm wiąże się z zapominaniem o własnej historii? Od kiedy promocja faszyzmu jest czymś co można nazwać "patriotycznym"? Chyba nie mieszkamy w tym samym kraju
@Marcin_z_bloku_obok4 жыл бұрын
@@Kacpruh95 Poczytaj o komunistycznej rewolucji kulturowej, zrozumiesz dobitnie czym jest socjalizm i jak działa nie tylko na historię ale i cały dorobek kulturalny. Jakbyśmy dzisiaj żyli dalej w komunie to byśmy dalej żyli w przekonaniu, że w piwnicach NKWD, więźniów częstuje się kawiorem. Nacjonalizm i faszyzm to dwie różne definicje, tu odsyłam do słownika. Jak spojrzysz na niemcy czy USA to jakoś nikogo nie boli, że dzisiaj są nacjonalistyczne ale Polak z flagą to nie nacjonalista tylko faszysta? Faszystami są ludzie z lewicowych bojówek, bo to oni narzucają ludziom swój światopogląd.
@Kacpruh954 жыл бұрын
@@Marcin_z_bloku_obok poczytaj coś nt. doktryn politycznych, np. "Historię doktryn politycznych" Chojnackiej i Olszewskiego, żeby zrozumieć różnicę między socjalizmem a komunizmem
@Marcin_z_bloku_obok4 жыл бұрын
@@Kacpruh95 Aha i to ma być twoja odpowiedź... -.- spoko
@tirpitz16611 жыл бұрын
Pieter Snayers urodził się w 1592, w czasie bitwy pod Kircholmem miał 13 lat, i nie widział jej naocznie. Obraz powstał w latach 20-tych XVII wieku co najmniej 15 lat po wydarzeniu, na podstawie przekazów ustnych. Dlatego raczej trudno na tej podstawie rozstrzygać czy husarze nosili skrzydła czy nie, a już na pewno jaki procent tej formacji nosił wyżej wspomnianą ozdobę.
@bbsv4ever12 жыл бұрын
Super jak zawsze, o Samosierze bym Jędrka posłuchał.
@LordLotr011 жыл бұрын
Mam nadzieję że będziecie jeszcze nagrywać :-)
@TheJMJ197012 жыл бұрын
Oglądam z niecierpliwością:-)
@MrMojsha11 жыл бұрын
Genialne to jest !
@TheJMJ197012 жыл бұрын
Czekam i czekam na kolejne odcinki i nie mogę się doczekać. Pytam wprost kiedy nowe odcinki ?
@966APP12 жыл бұрын
Brawo, Panie Jędrku! To jest właśnie nowoczesny patriotyzm: dociekanie prawdy i popularyzowanie jej. Gratuluję!
@zielonysmokss10 жыл бұрын
Dzięki za materiał
@Marcela3457 жыл бұрын
Po prostu widziałam tę szarżę.... Wspaniały narrator :)
@Tomerlan Жыл бұрын
witam po 10 latach
@ArmedVeteran11 жыл бұрын
DAJCIE NOWE FILMY! CZEKAMY! ŁAPKUJCIE, AŻEBY MOŚCI PANOWIE SZLACHECCY ZWAŻYLI NA MĄ WYPOWIEDŹ!!!
@MsBodzioch9 жыл бұрын
Dziś na Opolszczyźnie istnieje w a.d. 2015 12 gniazd orła przedniego: W Opawskim PK 7 gniazd i Na płaskowyżu Głubczyckim 5 lub odwrotnie. W Stobrawskim PK tzw. Orzełek, to normalka. Ma tam ok. 200-250 gniazd.
@ValturPL12 жыл бұрын
Jeśli masz możliwość to 11-12 jest rekonstrukcja bitwy pod Gniewem (w Gniewie). Pewnie można będzie takie natarcie zobaczyć. Pozdrawiam! :)
@vivanesca12 жыл бұрын
chętnie posłuchałabym o szwoleżerach, jak już jesteśmy przy konnicy.
@kalmarzec10 жыл бұрын
świetne !!!
@sewerynadamczyk562812 жыл бұрын
Będą kolejne odcinki? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
@SayberPL11 жыл бұрын
Czekamy na te zajebiste filmy! :D
@ИринаБарышева-е9щ2 жыл бұрын
Моя, любимая ПОЛЬША!!!!
@eugeneukr80358 жыл бұрын
Interesting video:) Bardzo dobze. Sory, my polish is bad. Спасибі велике за таке цікаве відео:) Thank for so interesting video:)
@siurek11354 жыл бұрын
Come back to Crown, brother.
@Potworzerca1211 жыл бұрын
defakto ^^ Fajne filmy chcemy więcej !!
@witkocaster12 жыл бұрын
Kurcze, chciałbym żeby zrekonstruowano chorągiew husarską, wyszkolono według tego co mówi Jędrek. Husaria to najlepsza polska tradycja wojskowa. Chwała Najjaśniejszej Rzeczpospolitej!
@sandrakunze-dr3bt4 ай бұрын
skrzydla w husarii, wiem o 3 powodach czyli 1- jezdziec byl optycznie wyzszy - podobno sredni wzrost to bylo wtedy 160cm, 2.powod jak husaria walczyla na wschodzie rzyczypospolitej to skrzydla uniemozliwialy sciagniecie husarza w niewole na lasso-arkan, powod nr .3 to uchrons przed cieciami z tylu
@maciekziokowski920412 жыл бұрын
Dobre i fajny koń na pewno świetnie galopem jezdzi
@gagaadzibum2 жыл бұрын
Super!
@hunter_56_pl582 жыл бұрын
Chorągwią dowodził rotmistrz i rzeczywiście, był to często tytuł honorowy (rotmistrzem chorągwią królewskiej był król, prymasowskiej - prymas). Rotmistrz był dowódcą chorągwi, porucznik - jego zastępcą. Oznaką władzy był buzdygan oraz nieco inny sposób noszenia się (np. brak hełmu w bitwie lub odsłonięty rękaw, w husarii inny kolor skóry narzuconej na zbroję). W chorągwiach nie istniało pojęcie sztabu. Stanowisko chorążego nie było stopniem oficerskim, a jedynie wyróżnieniem dla doświadczonego towarzysza, opiekującego się znakiem-chorągwią. Na dodatek rotmistrz był często stanowiskiem tytularnym, piastowanym przez finansującego chorągiew magnata, który w ataku nie brał udziału, a czasem nie wyruszał nawet na wojnę. Tak było zwłaszcza w chorągwiach husarskich, organizacja których była sporym wysiłkiem finansowym. De facto dowódcą był więc porucznik. Gdy padł w walce, był ciężko ranny lub chory: oddziałem dowodził namiestnik - doświadczony towarzysz mianowany przez rotmistrza.
@mysielenie11 жыл бұрын
„Husarz kopije jeno co swe złoży Niejeden na szpil zostaje wetchniony, Co ich nie tylko zamiesza, lecz strwoży, Sztych nieuchronny i nie odłożony, Bo kogo trafi, tyrańsko się sroży Biorący czasem i po dwie persony, A drudzy pierzchną tak skwapliwym tropem, Jak muchy przykrym sobie przed ukropem”
@arkadiuszkrasicki5478 Жыл бұрын
Czyli przed koperkiem
@PopisMateuszka12 жыл бұрын
Czyli jesli brzebilaby napiersnik, to rowniez bylaby spaszcozna, jak napisales, taka amunicaj dum-dum powoduje powazne obrazenia. mozna spekulowac w jaka czesc ciala, czy energia po przebicu napiersnika byla wystarcajaca do zadania powaznych obrazen itd. to zalezy od wielu zmiennych. jesli kula sie rozplaszczy to bedzie poprostu inny typ zderzenia. calej energii nie odda nigdy, szczegolnie ze przy spalaszczeniu do chodzi strata potrzeba na prace do jego wykonania, straty cieplne itd.
@Emerych13510 жыл бұрын
jak to by powiedział pan Cejrowski - lamparty nie żyją w Europie, więc czemu niby są pod ochrona ??
@25Bayor12 жыл бұрын
Aleś pocisnął :D 100 punktów ode mnie!
@MrKawa9996512 жыл бұрын
Jeśli chodzi o książki mówiące o tamtej kampanii to serdecznie polecam cykl "Orły na Kremlu" (Samozwaniec t, 1-3) Pana Jacka Komudy.
@92TheMask11 жыл бұрын
Przydałaby się jakaś lista książek polecanych przez Pana Jędrka, dotyczących husarii, życia w średniowiecznej Polsce i Europie. ;)
@bakla867 жыл бұрын
Jan Matejko malował 2 skrzydła ale pewni zależało to od okresu 125 lat (istnienie husari) to sporo czasu
@paweandonisgawralidisdobrz25227 жыл бұрын
Im późniejsi tym częściej były podwójne
@dariuszkowalski35818 жыл бұрын
świetny materiał (Y)
@marcinw.34315 жыл бұрын
Świetny film dużo wiedzy o husarii.Ale pióra sępie?Chyba że kupione od kupców.Dla mnie to nowóm.Ogólnie fajny kanał.Dołączyłem do subskrybentów.
@twojastara532811 жыл бұрын
Więcej takich odcinków.
@jacekolesz572 жыл бұрын
Sęp płowy spotykany jest w Bieszczadach.
@MAX4CALI5 жыл бұрын
Kurcze, ja chcę do Husarii :))
@Majki150911 жыл бұрын
Kiedy nowe odcinki : (...
@megacccp8811 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, rozczarowało mnie tylko to że te "słynne" skrzydła husarskie tak rzadko używano...
@ScorpionTHEGAME11 жыл бұрын
Ciesze się :)
@Yogi231faza3 жыл бұрын
Super 🤗🇵🇱💓💪
@zbyszekprzemek47314 жыл бұрын
Jędruś, nad chorągwią komendę sprawował rotmistrz. Jednak w chorągwiach husarskich np królewskich rotmistrzem był sam Król Jegomość, więc faktyczną władzę sprawował porucznik (od słowa poruczać komuś coś) i do pomocy miał namiestnika. Ot cała filozofia.
@nathandereksprezak6208 жыл бұрын
dzieki
@kama336112 жыл бұрын
jest bombowa!
@kielek199612 жыл бұрын
Kiedy będą kolejne odcinki? Proszę o odpowiedź
@bikenlegend10408 ай бұрын
Ja usłyszałem że pióra na plecach husarza czy konia służyło po to żeby wzbudzić strach w przeciwniku i także te pióra powodowały jakis głośny dzwięk pod wiatrem gdy koń szybko biegł. Nie wiem czo to prawda.
@NihonDream9 жыл бұрын
Świetne.
@asdad800612 жыл бұрын
HURA!!!!!!!! NOWY ODCINEK
@papairan26377 жыл бұрын
fajne odcinki
@TheJMJ197012 жыл бұрын
Coś ostatnio na kanale cisza nastała:-) kiedy jakiś nowy filmik ??
@rjpancerniCAUSA12 жыл бұрын
Any chance for English subtitles?
@pawemolenda30948 жыл бұрын
świetne!!!!!!
@ScorpionTHEGAME11 жыл бұрын
nie zauważylem,ale niech to również przestrzega innych użytkowników
@Majki150911 жыл бұрын
Kiedy będą nowe filmy? :D!
@miecio19484 жыл бұрын
Jędrek wracaj!
@atsopole53327 жыл бұрын
Świetne
@WezSieUtop10 жыл бұрын
Mój idol
@Maarcinos12 жыл бұрын
Jędrek na Prezydenta !
@wariaxowo12 жыл бұрын
Będzie 5 odcinek?
@jaroslawparzych4719 Жыл бұрын
Brawo dobreee
@martinezbhx12 жыл бұрын
no to go zacheciles do zapoznania sie z nasza historia, brawo... ciekawe jak twoj angielski tak a propo
@rjpancerniCAUSA12 жыл бұрын
Tak! ;)
@MsBodzioch9 жыл бұрын
Orzeł Przedni jest w lini prostej potomkiem ptaka o nazwie Gastornis z początku Trzeciorzędu.
@paweandonisgawralidisdobrz25227 жыл бұрын
Nie, po prostu nie
@athaeus26675 жыл бұрын
Czyżby? Nie wiedziałem.
@Alina-by8ui4 жыл бұрын
Czyli dinozaur?
@grudru587312 жыл бұрын
jeżeli dostał z kuli ogromnego kalibru 16mm to pomyśl sobie jaka to jest siła przekazywana na husarza i na jego zbroję w tym wypadku napierśnik.
@TheGiroteQ11 жыл бұрын
Powiedz mi gdzie on popełnił błąd ?
@sarahwaldock31964 жыл бұрын
... it would be awfully nice to have subtitles ...
@baldandevil10 жыл бұрын
Kiedy więcej filmów???
@adamgrochowski83902 жыл бұрын
Sępy wracają. I husarzy też potrzeba. Oj potrzeba...
@UniiFAN12 жыл бұрын
Jak siedzisz na krześle, i ktoś Cię kopnie za partyzanta w klatkę piersiową, to naprawdopodobniej Cię nie zabije, ale z krzesła raczej spadniesz :) czujesz zależność ?
@PopisMateuszka12 жыл бұрын
kulisty naboj 16 mm z lufy niegwintowanej odpalanej czarnym prochem, plus to, ze nawet przy dokladej przybitce caly ladunek jest nieszczelny. nie wiem jaka to sila, ale skoro skuteczny zasiego wynosil okolo 50 m, wielki kaliber nie ma znaczenia. glownie chodzi o to, ze sila przekazywana na napiersnik w idealnym modelu powinna rownac sie sile odrzutu muszkietu dzialajacej na ramie strzelca. skoro strzelec ustal, tym bardziej husarz. chyba, ze sie myle, dlatego pytam.
@Quaero9412 жыл бұрын
Prosze o dokladne sluchanie kazdego odcinka. Pan Jedrek mowil w pierwszym ze jest to zbroja robiona na wzor tych z XVII w. Czy ktos moze zna dobre ksiazki o husarii lub o naszych podbojach Moskwy (np. 1610r.)?
@racingkiedystokurabyo94568 жыл бұрын
Czy 2 szereg husarii używał kopii?
@paweandonisgawralidisdobrz25227 жыл бұрын
Nie zweihanderów
@Trias8055 жыл бұрын
Przecież to był de facto jeden szereg. 4:34
@Knoopersik8 жыл бұрын
Czy ktoś wie z jaką prędkością w poszczególnych momentach biegły konie z huzarami? Bardzo potrzebuję!
@ryszardnanke38608 жыл бұрын
+shibson 04:53 - w ostatnim etapie, kiedy puszczano konie cwałem (czyli z maksymalną szybkością) chorągiew szła prawie 60 km/h
@pawel176 жыл бұрын
Posłuchaj Jędrka w tym filmie to się dowiesz.
@-xyz10704 жыл бұрын
Husarzami nie huzarami
@Sarmata66612 жыл бұрын
Panie Jędrku, orzeł nie zgubił pióra, to był znak od przodków, by dalej nauczał Pan o historii