Surová MDF = plesnivý french cleat

  Рет қаралды 12,704

Dělejte něco! Tomáš Krásenský

Dělejte něco! Tomáš Krásenský

19 күн бұрын

Podpořit mě můžete zde 👉 paypal.me/adelejteneco
nebo zde 👉 670100-2205734330/6210
nebo nákupem v mém e-shopu 👉 www.delejteneco.cz/e-shop
Děkuji! 👍🍻
#dělejteněco

Пікірлер: 75
@tomaskadlcik9057
@tomaskadlcik9057 17 күн бұрын
Ahoj, osobně si myslím, že tím, že natřeš tu MDF, tak vyřešís jen to, že ti nebude plesnivět MDF, ale stěna za ní stejně jo. Jak píše tprofik, problém bude v rosnem bodě. Jednou jsem slyšel starého zedníka říkat: nic nestavět k obvodovým zdem, bude to plesnivět. A mám potvrzené že to platí pro zdivo Ytong lambda tloušťky 45. Předkládali jsme se ženou skříně k vnitřním příčkám a problém vyřešen. Jelikož tam topis i když občas tak se to podle mě orosi a jak to za tou MDF nevetra tak to začne plesnivět.
@tprofik
@tprofik 17 күн бұрын
Zdravím. Myslím si, že plíseň bude hlavně na MDF ze zadní strany....chladná stěna, uzavřeno MDF, minimální proudění vzduchu, tudíž nižší teplota stěny. Mně takto brutálně plesnivý stěna za skříňkama a linkou v kuchyni....kde je zeď pouze tl. 30cm a plná cihla...ideální podmínky pro vznik rosnýho bodu...
@JindrichP.
@JindrichP. 16 күн бұрын
Mockrát děkuji za radu, tyhle videa jsou fakt potřeba... 🙂 Jsem moc rád že vás tu máme !! 🙂
@petrida3425
@petrida3425 17 күн бұрын
Nechci být za všeználka, ale doporučím (i z vlastních - bohužel i těch negativních - zkušeností) brát inspiraci ze starých staveb a chalup. Nic na soklech, ale na nožičkách, vše s odstupem od stěn (20 cm +) a neustálé větrání průvanem. Dříve všechny potenciálně vlhké (tedy i obytné místnosti) prostory byly větrány od jara do podzimu nonstop otevřenými okny a dveřmi (viz třeba plůtky v otevřených dveřích proti vniku slepic do obytných částí). Dnes, protože ty možnosti už nejsou takové (kdo je dnes doma non stop jako dříve hospodyně), tak to chce ventilátory a občas ( ideálně denně, třeba jen na pár minut) nuceně prohnat vzduch i tam, kde se přirozenou cirkulací obměňuje jen málo (rohy, kouty, za nábytkem) - opět vlastní zkušenost. A jen takový postřeh - k vysoušení prostor, kde může kondenzovat vlhkost, hodně pomohou i obyčejná kamna - z místnosti vysají vlhký vzduch a komínem ho vypustí (taková přírodní klimatizace). Ale když je místnost vlhčí, chce to občas topit i v létě, i když to jde proti logice (když je venku vedro, přece nebudu doma topit). Ono se to nezdá, ale když jsou venku vedra, tak se na těch studených konstrukcích (stěny, podlahy, beton) sráží voda (na beton. podlahách dokáže i stát v podobě louží) a pak stačí cokoli, co je schopné plesnivět (i voda umí zplesnivět) a je "vymalováno".
@forces7507
@forces7507 17 күн бұрын
Dobrý večer. Právě tento systém vyrábíme a úvod tohoto videa byl trochu úlek. Mám starou stodolu, takže taky nějaká vlhkost. Ale udělal jsem vzduchovou mezeru, s umožněným prouděním vzduchu a z OSB desky. Takže doufám že se plísni vyhnu. Přední stranu určitě lakovat budu. Každopádně díky za videa, která jsou velkou inspirací. Teď bych uvítal i detaily držáku různého nářadí.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Já bych to lakoval z obou stran, kdybych to ještě neměl namontované. Rošt neřeší rosný bod. Pokud by byl na samotné zdi, tak by to tam plesnivělo už dávno. Pokud není na zdi, na „teplé“ desce není tuplem. Držím palce!
@viliamkosut8698
@viliamkosut8698 16 күн бұрын
Vďaka za tip. Najlepšie sa učí na cudzích chybách. Tiež skladujem niektoré dtd dosky v šope.
5 күн бұрын
V únoru jsem pracoval s MDF a zbytek jsem uložil do sklepa k jinímu materiálu, co tam mám. O víkendu, jelikož předělávám sklep jsem ji vytáhl a byla taky plesnivá. Zajimavé, že OSB a dřevotříska co tam je déle byli bez problému. Jestli by to nebylo lepší dělat z takového materiálu. Alespoň tu zadní desku.
@dělejteněco
@dělejteněco 4 күн бұрын
Díky za komentář a potvrzení toho, co ve videu říkám. Ani moje dílna a asi ani váš sklep nejsou zcela suché, ale problém s plísní mám také jen na MDF, a to nejen té na zdi. Z MDF klidně i desku, ale natřít, jinak ani ty lišty, budou plesnivět také.
@petrzivny3785
@petrzivny3785 16 күн бұрын
Mám kombinaci OSB desek a nosičů z překližky. To celé na laťovém roštu. Dílnu v zimě vytápím jen občas a zatím bez problémů..
@techworks4535
@techworks4535 11 күн бұрын
Ja kdyz jsem se rozhodoval jestli french cleat nebo derovany sololit, nakonec jsem zvolil sololit. Tim ze je to derovany, je to hezky vzdusny a nehrozi plisne. Natiral jsem to pak bilou barvou jenom pro lepsi vzhled. Je to jiny system zaveseni, ale pro nekoho kdo ma podobny problem mozna taky dobre reseni.
@joudajoudis
@joudajoudis 17 күн бұрын
A sakra, já jsem starej surovec, mám taky čekat, že začnu plesnivět? Ale já se pravidelně impregnuju rumíčkem 😁😁😁
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Surovej MaDaFaka? To chce aspoň 60% Stroh.
@joudajoudis
@joudajoudis 17 күн бұрын
@@dělejteněco Aj tak sa dá...
@samhawkins3847
@samhawkins3847 17 күн бұрын
Zajímavé video. To bych nečekal, že Ti to tam začne plesnivět, dílnu znám a vždy v ní bylo sucho. Moje nevytápěná se několikrát do roka opotí, při prudkých změnách počasí, ale neplesniví. Proto v ní nemůžu mít hoblici. Díky za tip. Máš pěkného houpacího koně, vlastní výroba? Ať se daří 😄👍
@ondrejivanko3261
@ondrejivanko3261 17 күн бұрын
Tomáši, prečítal som si všetky komentáre, ktoré tu vaši diváci do tejto chvíle zanechali, a v podstate všetci majú svoj kus pravdy. Vám sa to ale nejako nevidí. To ako chápete rosný bod, striktne fyzikálne, je síce správne, ale nefunguje to na tomto príklade. Ako tu už mnoho chlapov napísalo, problém nie je v MDF-ke. Môžete ju natrieť hoci aj sintetikou v troch vrstvách, alebo rovno gumoasfaltom. Bude to ešte horšie. Plesnivieť začne tá stena, ktorá pred tým neplesnivela. Alebo drevený prach na natretej MDF. Dielňu máte v starej budove, a aj keď stena nechytá vlko od základov, možno tam ani nie je tepelný most od železobetónového venca, tepelný odpor steny je nízky. Ale niekto tu písal, že nepomôže ani Y-tong v hrúbke 45cm. Ide tu o viackfaktorový jav, ktorý ale vôbec nie je výnimočný, skôr všetci s ním máme skúsenosti. Napríklad v dome mojej mamy, postavenom okolo r. 1965 z plných tehál, sa za obývačkovou stenou (nábytková zostava), ktorá 30 rokov zakrývala jednu obvodovú stenu, spravila taká pleseň, že celá stena bola čierna. A nábytok bol možno aj 12cm od steny. Tá miestnosť sa ale nedostatočne a nepravidelne vykurovala, ale vykurovala. Poza skrine vzduch dobre neprúdil, neohrieval ju ani na takú teplotu, ako bol vykúrený zbytok miestnosti. Murivo s nízkym tepelným odporom sa najmä v zime na týchto miestach podchladilo a orosilo. Perfektné podmienky pre pleseň. Pred 8 rokmi sme odtiaľ všetky skrine odstránili, Savom pleseň zabili, staré omietky vybielili vápnom a odvtedy ten problém nieje. Stena je už dobre vetraná. Spôsob vykurovania sa nezmenil. Ani zatepľovanie domu sa nevykonalo. Ten istý problém je aj vo vašej dielni. Kúrite tam len sporadicky a to je pre predchádzanie vzniku plesní horšie, ako žiadne vykurovanie. Niekto tu uviedol, že dať nejaký rošt pod french cleat, aby vzduch lepšie prúdil. Môže, ale nemusí to pomôcť. V našom prípade tie skrine ani nemali nohy, ale prekrývali stenu už od podlahy, od jedného konca miestnosti, po druhý. Ten váš french cleat by nejaký rošt mohol odvetrať. To, kde sa do MDF dostala pleseň je úplne jedno. Plesne sa šíria vzduchom. Ak by tam neboli vhodné podmienky pre život plesne, tak by ste tam mohli zavesiť aj plesnivú dosku a nič by sa nedialo. A ak tam pre pleseň vhodné podmienky sú, tak možete mať vydenzinfikovaný materiál, a pleseň príde.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Také si myslím, že je to víc faktorů. 1) Není to na obvodové zdi. 2) Topím infrazářiči, takže neohřívám vzduch, ale víc předměty/zdi. 3) Plíseň je v nějakém množství vždy a všude. 4) Rošt bude fungovat jako ta skříň. 5) MDF na zdi funguje jako vnitřní izolace, což za daných podmínek může rosný bod posouvat dovnitř skladby konstrukce (zdi). Ale plíseň je na povrchu MDF. Takže si momentálně myslím, že plíseň jsem zatáhl (k těm všem, které tam byly, ale nebyly viditelné a čichem zjistitelné) v MDF. A podmínky pro její růst jsou na hraně, takže roste.
@kelwinklein1798
@kelwinklein1798 6 күн бұрын
Já to udělal tak,že jsem na zeď navrtal prkna na svyslo, cca po 50cm a do nich vodorovně prkna seřiznuté zhora pod úhlem. Prkna jdou tuším 10cm široká, tak je dostatek materiálu na opeření se.. Dejchá to a mám klid….
@viktorkostka8794
@viktorkostka8794 17 күн бұрын
Premýšľam nad tým a určite by možno bolo dobré umiestniť tento závesný systém na rošt (napr. zo strešných lát). Vznikla by tam medzera ktorá by zaisťovala prudenie vzduchu. A samozrejme aj to ošetrenie je určite veľmi dobré.
@ElektronixHS
@ElektronixHS 17 күн бұрын
Ve starým baráku, kde už naštěstí nebydlíme jsme měli nový gauč s vysouvacím šuplíkem, který měl dno z MDF desky cca 4mm tlusté. Po nějaké době mi přišlo, že když si sednu, zacítím plíseň. Mrknu a co nevidím, ta MDF totálně zelená včetně krabic s deskovýma hrama, který tam byly schovaný. Zbytek gauče ok. Desku jsem vyměnil za děrovanej sololit a byl klid. Pak jsme se po pár letech odstěhovali a byl klid uplně. Barák měl prasklou izolaci, asi, doma pořád víc jak 80% vlhkost.. Mdf to pobrala jako první, to stejný záda skříní u zdi
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Nový gauč ve starém baráku. To je jasný. 😁 Já to vidím podobně: sice nemám takovou vlhkost, ale 60-70 % tam je. Což normálně nic nedělalo, ale MDF asi za těchto podmínek funguje jako inkubátor.
@ElektronixHS
@ElektronixHS 17 күн бұрын
@@dělejteněco A zrovna teď je klasický období, kdy to bývalo nejčastější. Venku vedro, že přes den se moc nehodilo větrat a v noci zase bouřky, že to moc nešlo a vzduch byl stejně vlhkej. Zkrátka tu vlhkost jsme nemohli dostat obyčejným větráním pryč. V zimě samozřejmě v pohodě
@user-zh4xl9tk9c
@user-zh4xl9tk9c 17 күн бұрын
Zdravím pane Krásenský, já mám stěny udělané z překlížky a ošetřené lodním lakem a bez problémů.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Lodní lak byl můj oblíbený v dětství, když jsem modelařil. Asi ho zase budu muset vyzkoušet. 👍
@JuloMihal
@JuloMihal 17 күн бұрын
Ak sa smiem opýtať, akú značku lodného laku používate? Môj dedo kedysi v 70. rokoch natrel chatu niečím, čo v tom čase nazývali lodný lak, a tie dosky sú dodnes lepkavé na dotyk.
@Chosee007
@Chosee007 17 күн бұрын
Zdravím Vás Tomáši. Je celkem paradox, že jsem dnes na Vaše videa o systému French Cleat koukal. Zcela běžně, když jsem v dílně, tak mi běžíte jako pozadí na televizi. A napůl ucha poslouchám Vaše starší videa. Zrovna když jsem si říkal, že se do výroby takovéhoto systému pustím, tak vydáte toto video.😂 Nepomohl by většinou jenom nějaký distanc od stěny aby mohl proudit vzduch?! Děkuji za Vaši tvorbu. Mějte se pěkně. 😉
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Díky za milý komentář. Nevím, zda by to pomohlo, nemyslím si, že ani na samotné zdi je rosný bod, natož na povrchu „teplé“ desky. Plíseň by se tam přece dělala už v minulosti na samotné zdi. Myslím, že plíseň v deskách byla a nemá úplně nevhodné prostředí pro svůj růst.
@noplastik
@noplastik 13 күн бұрын
@@dělejteněco To si nemyslím. Ona ta zeď může jako suchá vypadat, ale vzhledem k tomu, že kumulovaná vlhkost se nemúže odpařovat má plíseň dobré podmínky (vlhko ,tma). Nátěrem z přední strany to lepší nebude, protože to přestane dýchat úplně, takže efekt nátěru bude spíš opačný. Obávám se, že bez alespoň minimální cirkulace vzduchu za MDF to nepůjde ...
@alexanderkopal2368
@alexanderkopal2368 17 күн бұрын
👍👍👍
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 17 күн бұрын
Marné, prostě Komu se nelení, tomu se zelení. 😉
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Tak to by ta plíseň za poslední měsíc musela chcípnout. 😉
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 17 күн бұрын
Ale určitě až to sundáš, Hoď to na rošt. Mělo by to pomoct výrazněji.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Rošt neřeší rosný bod. Pokud by rosný bod byl na samotné zdi, tak by to tam plesnivělo už dávno. Pokud není na zdi, na „teplé“ desce není tuplem.
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 17 күн бұрын
@@dělejteněco No, neboj, že by to u mě bylo jiné. Mi už nářadí pomalu začíná vykat.
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 17 күн бұрын
@@dělejteněco však uvidíš až to sundáš. Když budou čisté tak nic. Já ještě neměl novou izolaci a stejně mám křivé stěny, tak jsem dal rošt.
@sergioramon7217
@sergioramon7217 17 күн бұрын
Prijemny den Vam prajem 🙋‍♂️🙂 Hmm.presne z dovodu plesnivenia nosnej tabule zo zadnej strany som moju stenu s podobmym systemom uchytenia polic (ale nebolo to v dielni ale v 🍺pube,🍻 pivarni 🥂😄) som zadnu stenu panelu natrel a nenaskrutkoval priamo na stenu ale na 1,5 cm hrube laťky cik-cak umiestnene tak aby medzi nosnou tabulou a stenou mohol prudit volne odspodu hore vzduch (...alebo opacne ? 😄🤔 ) Podotykam ze pub bol umiestneny v pivnicnych priestoroch a tabula neplesnivela aj ked ine steny v "pivnici" odspodu trochu ano. Neviem ako vy mate tu nosnu tabulu prichytenu na stenu, ci.ste tam tiez nechal vetraciu medzeru (nepozeral som predmetne video 😉) Mne ta "vetračka" možno pomohla...
@chruscof1
@chruscof1 17 күн бұрын
A čo tak skúsiť olej na drevo
@user-hx5cn8ll4l
@user-hx5cn8ll4l 17 күн бұрын
V předchozím komentáři řekl pan správně od zdi to nema přístup vzduchu to je ten problém taky jsem to měl a udělal jsem mezeru a vše v pohodě
@jozefnovak92
@jozefnovak92 16 күн бұрын
Dobry den. Davali ste to na hranoly alebo priamo na stenu ? To moze byt problem ze to nie je zozadu odvetravane.
@dělejteněco
@dělejteněco 16 күн бұрын
Dobrý den, nedával, protože si myslím to samé, co odborníci na vnitřní izolace: Nutno dodržet zásadu celoplošného přilepení izolantu na podklad nebo přilepení, které zabraňuje proudění vzduchu pod izolantem. Proudění vzduchu za izolantem může mít za následek vznik plísní, což je vážný zdravotní problém
@Geodon750
@Geodon750 16 күн бұрын
Upřímně... Možná by mě víc štvalo všechno sundavat z té desky, než pak sundavat samotnou tu desku ze zdi (i když je tam 45 vrutů), takže když už budou desky holé, sundal bych je ze zdi, ošetřil zeď i desky ze zadní strany a zpátky to dávat přes 3cm distanc, která umožní vertikální proudění (samozřejmě by se museli o to dát delší vruty), ale když už bych takto organizovaný systém totálně rozhodil, tak ať to má smysl.
@vaclavturek2571
@vaclavturek2571 14 күн бұрын
díky, ale pozdě 😪
@dělejteněco
@dělejteněco 14 күн бұрын
Co to znamená? Že taky plesniví?
@vaclavturek2571
@vaclavturek2571 14 күн бұрын
@@dělejteněco Zatím ne, ale mám to namontované jen měsíc.
@dělejteněco
@dělejteněco 14 күн бұрын
Taky surová MDF? Třeba za podmínek vaší dílny to bude OK.
@vaclavturek2571
@vaclavturek2571 14 күн бұрын
@@dělejteněco ano teké ze surové MDF, uvidíme byla nová bez vlhkosti tak snad to bude dobré 😃 jinak děkuji za super videa
@PC-qc2er
@PC-qc2er 16 күн бұрын
Nemulčovat, prosím, vždycky všechnu zelenou hmotu pryč. Jinak dochází k přehnojení dusíkem a k tvorbě zelené poušti. Za sekání kosou máte za 1! To je to vůbec nejlepší. I od sekačky s košem padá spousta kousků trávy a pak se všichni diví, proč mají na jaře všude mech.
@dělejteněco
@dělejteněco 16 күн бұрын
Dovolím si vás opravit: nejlepší je nesekat. 😁 Posekané kopřivy u ovcí naopak nechat, po zavadnutí si na nich posekají. Tam už na nějakém dusíku nezáleží, protože od oveček je ho tam habaděj. I proto se tam tak daří kopřivám. Chtělo by to rozdělit na dvě části a střídat to.
@standasmolka4879
@standasmolka4879 16 күн бұрын
Asi bych tu desku nejak provrtal,at tam cirkuluje vzduch. At to vetra. Je tam ta vlhkost zavrena,vetrat
@glottis512
@glottis512 17 күн бұрын
zplesnivela by i brezova preklizka. Pry je na to drevo z listnatysh stromu nachylensji. Mozna osb ze smrku by mohlo by tlepsi. Plesnivou OSB jsme jeste nevidel. Preklizky ano.
@radimvajchr7266
@radimvajchr7266 17 күн бұрын
Pokud někde něco začne plesnivět, tak v daném místě bylo dosaženo teploty rosného bodu. Jinak se tam ta vlhkost nemá jak dostat, to je prostě fyzikální zákon. Samozřejmě teď se nebavím o vzlinavé nebo zatekajicí vlhkosti. Spory plísně jsou všude, pokud nemám filtrovaný vzduch, takže na površích s opakovanou teplotou rosného bodu prostě začnou růst. Doporučuji koupit slušný vlhkoměr, vzít si infra teploměr (nebo pro fajnšmekry termokameru) a změřit teplotu plus vlhkost. Pak stačí tabulka rosného bodu a je hotovo. U těch desek je problém, že jsou částečně hydroskopické (nasákavé), takže povrchová vlhkost tam chvilku zůstane. Tahle tenounká vrstva vlhkosti na povrchu plísni stačí.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Myslíte hyGroskopický, tedy přijímající vzdušnou vlhkost? To ano, stejně jako ty stěny vůkol, na kterých plíseň nerostla a neroste (tedy alespoň ta mým okem a nosem postřehnutelná). A proč by na povrchu „teplé“ desky s úplně jiným koeficientem prostupu tepla, než má „studená“ zeď, měl být rosný bod, když zřejmě není ani na té zdi?
@radimvajchr7266
@radimvajchr7266 17 күн бұрын
Ano, hygro, překlep. Jinak rosný bod respektive jeho umístění je dáno tzv. tepelným spádem, takže proto vlhne i nenasákavá izolace (skelná vata např). Voda se srazí v místě rosného bodu. Tady došlo k posunutí rosného bodu do oblasti desky, to je celé. Je na to program, který to umí spočítat a na školení nám dávali moc hezké příklady, jak a co začalo vlhnout po přidání izolace. Problém je, že se celá věc počítá v rámci roků, kdy v létě a v zimě materiály různě vysychají a vlhnout. Platí, že v rámci roku musí být bilance záporná, nikoliv kladná (pak to vlhne). No a jako pozitivní člověk máte jak vidno roční bilanci kladnou 😁.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
V rámci školení jsem právě pochopil, že při použití vnitřní izolace (za což by se MDF mohla považovat) se rovina rosného bodu posouvá do vnitřku skladby. Takže za předpokladu, že rosný bod byl na povrchu chladné zdi (která se nikdy viditelně nerosila a viditelnou plíseň nehostila), měl by nyní být pod povrchem zdi. nikoli na povrchu MDF. Zkrátka nechápu, proč se ta plíseň stejným způsobem neprojevila na zdi, ale až teď na MDF, když podle všech mně známých pouček by neměla. 😁
@radimvajchr7266
@radimvajchr7266 17 күн бұрын
@@dělejteněco Vysvětlím, pokud přidáte izolaci zvenku, zeď se oteplí a rosný bod se posune do zdi za chladem. Pokud dáte izolaci dovnitř, zeď se ochladí, je izolována od vnitřního tepla a rosný bod se posune do místnosti. Takže se to chová dle pouček 👍
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Jakou emisivitu pro MDF mám na termokameře nastavit? Protože zatím ti to ukazuje, že povrch je teplejší než vzduch, takže rosný bod nehrozí.
@johncoffi1316
@johncoffi1316 17 күн бұрын
Odstrojit to bude teda pořádná hokna🤔
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Šak po kóskách
@vojtech6315
@vojtech6315 16 күн бұрын
Za mně to je více věcí dohromady: MDF desky, dřevotřískové desky a další moderní materiály na bázi dřeva extrémně sají. Vskutku to není dobré skladovat ve stodole. Další problém jsem postřeh - myslím , že máte tu MDF desku priplacnutou rovnou na zeď - to taky není dobré. A to se žádným nátěrem dlouhodobě nevyřeší. Všechno potřebuje vzduch a větrat. Nad tím se dnes moc nepřemýšlí a stává se kvůli tomu spoustu problémů - + do toho staré zdi, a problém je na světě.
@dělejteněco
@dělejteněco 16 күн бұрын
Děkuji za hození do jednoho pytle s nepřemýšlejícími. 😁 Zkusím udělat dobrý první dojem napodruhé: MDF deska po celé stěně je vlastně vnitřní izolace. A odborníci říkají jasně: proudění vzduchu za izolantem může mít za následek vznik plísní, což je vážný zdravotní problém. Nutno dodržet zásadu celoplošného přilepení izolantu na podklad nebo přilepení, které zabraňuje proudění vzduchu pod izolantem.
@ptygr
@ptygr 17 күн бұрын
Když teď vidím, že tou emdéefkou je uzavřená celá zeď, tak mám obavu, jestli to fakt není zkondenzovaná vzdušná vlhkost. Já mám dílnu v kamenném sklepě a když v parném létě otevřu okno, okamžitě se mi chladné stěny orosí. A to i když relativní vlhkost držím vysoušečem pod 70 %.
@dělejteněco
@dělejteněco 17 күн бұрын
Pokud by rosný bod byl na samotné zdi, tak by to tam plesnivělo už dávno. Pokud není na zdi, na „teplé“ desce není tuplem. A nikde mi tam nic nekondenzuje ani na litině apod.
@ptygr
@ptygr 17 күн бұрын
@@dělejteněco Nemuselo by. Já v tom sklepě taky nemám plesnivé zdi. Pokud jsou zdi vystavené výměně vzduchu a mají šanci zase rychle vyschnout... Zvlášť, když jsou pěkně postaru - ve vápně. Ale nevím, já u tebe nebyl 😎
@MartinDostal-f1l
@MartinDostal-f1l 10 күн бұрын
​@@dělejteněco Dobrý den, právě tím že jste na stěnu použil tepelněizolační materiál, jste posunul rosný bod na rozhraní MDF desky a stěny. "teplý" vzduch z dílny se na stěnu nedostane. Proto bych doporučil provětrávanou mezeru za MDF desku, která by pomohla případnou vlhkost za deskou odvětrat. Bohužel řešení takových to problémů není jednoduché, obzvláště ve starších domech, kde se málo topí. Rosný bod není stálá konstanta, vždy záleží na vlhkosti, teplotě a tepelném odporu stěny. Řešil podobný problém na poličkách v ložnici, kde jsem na zadní stěnu namontoval záda ze sololitu, letos na jaře jsem musel sololit odstranit, protože byl celý zelený.
@ptygr
@ptygr 16 күн бұрын
Ale shodli jsme se tady všichni, že Tomáš vyklidí a sundá jeden ten MDF panel, abychom se přesvědčili, jestli to jde od zdi anebo z MDFky, že jo? 😊
@dělejteněco
@dělejteněco 16 күн бұрын
ANO, bude líp! A přijede brigádník z Litoměřic (že by z poslanecké kanceláře AB?).
@ptygr
@ptygr 16 күн бұрын
@@dělejteněco Tak to prrr! Tomu patřej Lovosice a poslaneckou kancelář, kde ho nikdo nikdy neviděl, má v Roudnici. V Liťáku je čisto, tady je Sašovo (Vondrovo) 😜
@dělejteněco
@dělejteněco 16 күн бұрын
To jsem podělal. Skoro můj rodnej kraj a já to takhle zvorám. Holt Bermudský trojúhelník v Českém středohoří. Fakt se mi ta tři města někdy pletou. tedy aspoň názvy. Jediné, v čem nemůžu udělat chybu, je okřídlené rčení dlouhý jak Litoměřice. 😋
@ptygr
@ptygr 16 күн бұрын
@@dělejteněco To je házení perel, tady… Přitom jsi v podstatě přespolní (přeskopčák), dělí nás jen Kokořínsko 😎
How to make clean cuts with circular saw
13:55
Billshowto
Рет қаралды 1,2 МЛН
Became invisible for one day!  #funny #wednesday #memes
00:25
Watch Me
Рет қаралды 60 МЛН
HANDYMAN AND CONSTRUCTION TIPS AND TRICKS THAT REALLY WORK #2
24:13
Jak vyrobit závěsný systém FRENCH CLEAT, díl třetí
8:17
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 17 М.
Velký přehled automatických tužek/ceruziek pro řemeslníky
12:23
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 125 М.
28 ways to use a Multi Tool | Dewalt
10:10
Bacren Property & Fencing
Рет қаралды 759 М.
10 Historických Vynálezů, Které Byly Zamlčeny
16:10
Zajímavosti Česky
Рет қаралды 425 М.
Jak vyrobit závěsný systém FRENCH CLEAT, díl první
8:16
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 35 М.
Vyrábím BETON BLOKY a konkurenci neřeším
13:27
Adam Betonář
Рет қаралды 161 М.
Jak pečuji o černěné klíče, aby nerezivěly?
8:25
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 15 М.
OPRAVA RZI NA AUTĚ SPREJEM
12:06
O AUTECH
Рет қаралды 129 М.
Funny Escalator #katebrush #shorts
0:11
Kate Brush
Рет қаралды 4,3 МЛН
他们在说什么,不能当面说。#海贼王#路飞
0:15
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 11 МЛН
Когда НИКА пришла к бабушке!
0:21
Привет, Я Ника!
Рет қаралды 8 МЛН