Svobodná akademie #4 Jiří Horáček: Teorie vědomí a současná společnost

  Рет қаралды 28,475

knihovnavaclavahavla

knihovnavaclavahavla

Жыл бұрын

Otázka vztahu mezi vědomím a mozkem je doposud otevřená a představuje zásadní výzvu současné neurovědy. Její řešení by umožnilo nejen porozumět tomu, jak je konstruována a strukturována vědomá skutečnost a jaká je povaha reality, ale rovněž by bylo lépe zřejmé, jakými mechanismy dochází k rozvoji duševní nemoci. Na rovině celospolečenské pak teorie vzniku vědomé skutečnosti může přispět k pochopení a řešení negativních jevů jako jsou konspirační teorie apod.
Přednáška profesora Jiřího Horáčka, přednosty Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucího Centra pokročilých studií mozku a vědomí NUDZ.

Пікірлер: 28
@renatazavadilova6742
@renatazavadilova6742 Жыл бұрын
Děkuji za přednášku. Jako vždy velmi obohacující. Dekuji i za zkoumání nových témat ❤️
@markotanis6130
@markotanis6130 Жыл бұрын
Klasická záměna vědomí a mysli. Rozebíráte vědomí, ale přitom mluvíte o mysli a vůbec nerozumíte, co to vědomí je. Nerozumíte rozdílu mezi myslí a vědomím. Mysl není naše, tu získáváme. S vědomím se rodíme. Lidé rozdílně vnímají svět skrze mysl, né skrze vědomí. Jiné vnímání světa a života má hinduista v Dillí, jiné vnímání muslim v Damašku a jiné vnímání bílý katolík v USA. Když ale srovnáte čerstvě narozené děti, tak v jejich vnímání není rozdíl ať už jsou narozené kdekoliv a komukoliv. Nemají totiž ještě utvořenou mysl, ego, vlastní identitu. Vědomí je stav bez mysli. Ve chvíli kdy se nacházíte ve stavu bez mysli, tak rozdílné vnímání přestane existovat a začnete poprvé vnímat skutečnost, ryzí realitu. Poprvé zakusíte vlastní vědomí. Je to čisté uvědomění si přítomnosti, ve které zmizí všechna vaše identita, včetně jména, pohlaví, rasy a náboženství. Zmizí čas, který existuje jenom v naší mysli. Ve skutečnosti existuje jenom přítomnost. Zmizí vaše názory a postoje. Tohle symbolizuje Ježíšovo z mrtvých vstání v bibli. Ten příběh křesťanství zneužívá vlastním doslovným výkladem zázraků božího syna, ale jeho skutečný význam je úplně jiný. Proto Ježíš prohlašoval, že se musíme znovu stát dětmi. Je to přirozený koloběh jako léto a zima, den a noc, život a smrt. Člověk se narodí bez ega, bez jakékoliv identity, názorů, postojů, narodí se jen dítě s čistým vědomím. Osvícení, vrchol lidského uvědomění je dojít do bodu takového uvědomění, kdy svým pochopením přirozeně mysl přestane existovat, člověk zažije vlastní smrt, smrt své vlastní identity a znovu se narodí. To je symbol ježíšova vzkříšení. V tu chvíli člověk znovu nalezl vlastní přirozenou podstatu a tou je vědomí. Vědomí máme všichni stejné. Ve vědomém stavu totiž už existuje jen pozorovatel a i to je chybný výklad, protože v úplném vědomém stavu zmizí i pozorovatel a splynete s existencí. Věci se dějí a vy k nim nezaujímáte žádný postoj. Není totiž kdo by ho zaujímal. Mysl neexistuje, když neexistuje mysl, neexistujete vy, není tu vaše identita, nejsou tu vaše zkušenosti, vaše emoce, všechno je pryč. Je tu jen život a vy jste čistou neposkvrněnou součástí toho plynutí. Rozplynuli jste se do existence, do nekonečna. Už nejste od života oddělení, ale vy jste ten život. To o čem mluví pan psychiatr je mysl, díky které on má práci. Vědomí se zbláznit nemůže, protože nemá myšlenky. Toto není filosofie, protože filosofie je mluvení o něčem a to můžete dělat jen skrze mysl. Není to ani náboženství, nemluvím tu o bohu. Já tu mluvím o realitě, o skutečném vědomí. Vědomí čerstvě narozeného dítěte. Tohle je vědomí. To má každý z nás, my jsme to vědomí. Ale mysl, tu získáváme až tady od svého okolí.
@abdallahi1287
@abdallahi1287 Жыл бұрын
zajimave pisete, premyslite....
@drahomiralunackova479
@drahomiralunackova479 Жыл бұрын
Markotanis. Je to o zde podmíněno možná i přítomnosti hostů v této přednáškové síni!!! Vždy zde jakákoli přednáška dostává jiné nuance .!! Ale máte pravdu. Dá se to vysledovat z malých dětí do tří let. A i u velice intuitivních přestárlých lidí. Kteří prošli poznáním i vzděláním mnohým. A tak v tom optlravdu věku už pokročilém ,kolem 90 ti let jejich , kdy mají smysli všechny pohromadě ale reagují už smířlivě. Ne tak hr, jako mladí lidé i jimi proškolení ale mladší v jejich přítomnosti c tomto věku poznají ti opravdu vnímaví ten rozdíl ..moc hezký patrně vyrovnání se s životem. Stanou se moudrými. .což je úžasný pozorovat...i když velice vnímají svět kolem sebe a jeho ,,boj,, snaží se nebrat to už tak vážně. Berou už vše s rezervou. Moudrosti věku...
@bh69videa
@bh69videa Жыл бұрын
skvěle napsáno !
@tomasjagr9465
@tomasjagr9465 Жыл бұрын
Pan Horáček mluvil především o našem hardware (tj. mozku, očích, atd) a jeho fyzikálních schopnostech interpretace vjemů. Nemluvil tam o naučených postojích ani názorech.
@martinzavrel2562
@martinzavrel2562 7 ай бұрын
Chápu, jak to myslíte, ale v reálu si nedokážu představit, jak by vypadal svět, kde by 8 miliard lidí nemělo mysl, ale jen vědomí… to bychom asi všichni museli být mrtví. Člověk, co se zbaví myšlení, musí zákonitě umřít, protože nepotřebuje řešit základní existenční věci jako hlad, žízeň, teplo, chlad atd. V čistém vědomí nepotřebujeme řešit nic, ani smrt, protože ta vlastně neexistuje, protože vědomí stále “JE”. Být, či nebýt? Toť otázka: Kde být je mysl a nebýt (ve smyslu individuální já) je vědomí. Jen mě zajímá, proč vědomí, jako ucelený komplexní stav všeho, mělo potřebu se poznat i ve stavu individuální mysli? Odpověď je asi taková, že prostě mohlo. Když jste absolutně VŠE, tak nejspíš dojdete i k prožitkovému pocitu, co nejste, takže za tímto účelem vytvořilo například člověka, který vědomím na 100 % vědomě není a vědomí skrz něj může zakoušet, jaké je to nebýt “samo sebou”. Jsme tedy nástrojem “Boha”. My jsme Bůh.
@markova5480
@markova5480 11 ай бұрын
díky za přednášku, výborná
@chrkprk
@chrkprk Жыл бұрын
díky moc
@marcelakadlecova6727
@marcelakadlecova6727 Жыл бұрын
Dobrý den, děkuji za přednášku 👍♥️ Ohledně vnímání přítomneho okamžiku - doporučuji podivat se do očí Thomas Huebl. Jde to .... , neni však moc těchto bytostí. Mimochodem také studoval medicínu.👍
@michaelasorfova712
@michaelasorfova712 Жыл бұрын
A včely např.nemapují???
@michaeledgarhorsky1139
@michaeledgarhorsky1139 10 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤
@petrgregordusicka8537
@petrgregordusicka8537 Жыл бұрын
26:56
@rickfrombohemia9550
@rickfrombohemia9550 7 ай бұрын
47:00 Hm, tuhle kopcovitou metaforu jsem viděl i u videí o kolapsech (redukcích) vlnové funkce v kvantové mechanice. Ony vrcholky tam představují přechod z kvantových superpozic do "klasického" světa našeho myšlení. Čas se často spojuje s entropií, což je statistická záležitost. Když to zjednoduším, čas může "plynout pozpátku" (tzn. systém se může vrátit do předešlého stavu, např. prasklá sklenice se zacelí), ale s narůstající složitostí dané struktury je to stále více nepravděpodobné, v makroskopickém světě až astronomicky.
@hata3158
@hata3158 Жыл бұрын
Volně plující úzkost a potřeba mysli zachytit se v příběhu je důvod, proč větší část populace věří mainstreamovým lžím. To je horší než konspirace.
@bh69videa
@bh69videa Жыл бұрын
jako vždy mám při podobných přednáškách nebo knihách poct, že kdyby si autoři přečetli něco z tisíce let starých duchovních učení (advaita/ védanta, jógy, buddhismus, zen atd.) a hlavně to zkusili i prakticky (meditace), tak by spoustu věci, o kterých mluví, nemuseli řešit a leccos by jim "docvaklo" ...
@bh69videa
@bh69videa Жыл бұрын
k hranici mezi "já" a "nejá" - vlna na moři - není oddělenost, vědomí je v základě jenom jedno společné
@miroslavpavelka356
@miroslavpavelka356 Жыл бұрын
Přerušováno odpornou řvavou reklamou
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 10 ай бұрын
adblock to vyřeší
@tomasjagr9465
@tomasjagr9465 Жыл бұрын
Napadl mě takový malý myšlenkový pokus: když si představím vesmír, ve kterém by neexistoval život a ani lidstvo. Jaký charakter by měl čas v takovém vesmíru? Galaxie vznikají, zanikají, planety se točí, jednou by tento vesmír zanikl, aby se možná vytvořil nový...do nekonečna...v takovém vesmíru čas stojí. Měl by vznik života na tento čas vliv?
@rickfrombohemia9550
@rickfrombohemia9550 7 ай бұрын
Vesmír bez vědomého pozorovatele je podle mě ekvivalentem nicoty, přemýšlet o něm můžeme, ale zas to děláme my, vědomí pozorovatelé. On by vlastně nijak nevypadal.
@user-cy7bq7pj4i
@user-cy7bq7pj4i 14 күн бұрын
prof.Horáček: fundamentální vlastností hmoty je schopnost prožívat.
@drahomiralunackova479
@drahomiralunackova479 Жыл бұрын
Pro koho vlastne prednasku priblizil?? Pro kartigrafy?? Ci cyklisty?? Prednaska ,zda se o nicem!! Snad mozna pro zakladni skoly, prvni stupeň?? Tak do 10 let věku??? Sem tam vlozene sluvko ,jako treba ,,atraktor,, . Ale jinak nevim, nevim ,pro jakou skupinu lidi je cílená. ?? Snad pro ........
@andrejzuffa5102
@andrejzuffa5102 11 ай бұрын
Ste si stá, že komentujete správnu prednášku? Osobne som musel zastavovať a pozerať sa na mnoho spomenutých výrazov, aby som do toho trochu prenikol. Vy budete určite nejaká prudko geniálna, keď pre Vás patrí Riemannova projekcia na základnú školu... Ale skôr si myslím, že ste tomu nerozumela vôbec a to Vás tak urazilo, že ste musel napísať presný opak a prirovnať to k základnej škole. Také typické pre internetové komentáre.
Mikrobiom a my: Máme kus duše i ve střevech?
1:29:43
Městská knihovna v Praze
Рет қаралды 127 М.
ROCK PAPER SCISSOR! (55 MLN SUBS!) feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
Final muy inesperado 🥹
00:48
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 18 МЛН
Универ. 10 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:04:59
Комедии 2023
Рет қаралды 2,4 МЛН
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 43 МЛН
Radkin Honzák: Děsí mě analfabetismus dnešní mládeže. Společnost nedrží pohromadě
30:52
Jiří Horáček - Teorie vědomí a současná společnost
1:37:51
Moderní výzvy lidstva
Рет қаралды 12 М.
Přednáška Doba změn, RNDr. Václav Cílek o osobní připravenosti na krize
56:50
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce
Рет қаралды 87 М.
Jiří Horáček: Jak přemoci depresi? Je to utrpení, psychedelika jsou nadějí | PROTI PROUDU
1:28:00
PSYCHOFARMAKA
1:20:33
ŽIVOT ZA ZDÍ
Рет қаралды 20 М.
ROCK PAPER SCISSOR! (55 MLN SUBS!) feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31