To nie jest krótki poradnik, ale naprawdę warto wysłuchać do końca. Pozdrawiam
@marianoitalia_ml5 жыл бұрын
Siedziałem i słuchałem tego przez tą godzinę. Myślę że dowiedziałem się dużo więcej z tego "filmiku" niż bym przez kilka wieczorów czytał fora i inne sponsorowane strony internetowe. Mam zamiar założyć w swoim domu alarm i chyba wlasnie ten kolezka wzbudził moje zaufanie.
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Faktycznie trochę się rozgadałem :-) dziękuję za miłe słowa.
@kamilhak25753 жыл бұрын
Brawo dla takich jak ty bo takie filmy dają mega szanse dla młodych co startują np właśnie montaże alarmów ja się zajmuje testami penetracyjnymi i zazwyczaj samemu w mojej dziedzinie trzeba szukać wiedzy itp... pozdro 😊
@piotrzawada1665 жыл бұрын
Temat rozpierdol.. na Max. Wielkie dzięki i za przekazana wiedze .oczywiście subskrypcja.pozdro
@robi27575 жыл бұрын
Pozwolę sobie na drugi komentarz - kolego wiesz do czego służy kontaktron w oknie - ma sygnalizować jego otwarcie, a uchylenie okna też jest jego otwarciem. Pomyślałeś może o tym że zamontowanie czegoś takiego w oknach dachowych, spięcie ze sterowania siłownikami (nawet w oparciu o centralę alarmową i czujnik opadów) - ma sens. Zapamiętaj sobie jedno kontaktrony możesz sobie zamontować gdzie chcesz, ale prawidłowo montuje się je u góry. Przez okno uchylone też można dostać się do środka.Poza tym w zakresie czujników zewnętrznych radzę zweryfikować swoją wiedzę film jest z 2018 obecnie kończy się 2019 - trochę czasu więc upłynęło, zmiany na lepsze, nowe rozwiązania i takie tam. Ps. są takie fajne czujniki ala kurtynowe, które można zamontować pod dachem z ukierunkowaniem na okna - działa i prawie nie widać (można pomylić z oświetleniem - a mądry instalator połączy lub schowa taki czujnik w oświetleniu zewnętrznym) A najtańszy alarm - to wpuść złodzieja, albo zainwestuj w kota o charakterze psa
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Kolejne cenne uwagi, jednak pozwolę sobie z nich nie skorzystać. Wolę nie dusić klientów i montuję kontaktrony tak, aby mogli uchylić okno. Co do okien dachowych bo nie wiem jakie masz to większość pozwala na uchylenie i nie naleje się wody do środka. A informacje o wspomnianym zdarzeniu czyli opady i otwarte okno to szczerze dzisiaj średnio w co drugiej naszej instalacji występuje. Mogłem faktycznie zapomnieć o tym "kiedyś". Resztę zostawię bez komentarza, ale dalej pełen podziw za twórczość.
@mfst1005 жыл бұрын
Taaak, taak! Zrób film o okablowaniu systemu alarmowego! Subskrybuję i dzwonkuję już teraz.
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Paweł G W takim przypadku jeśli rekuperacja będzie chodzić na wysokich obrotach i firany zasłony będą szaleć to i dualny nie pomoże. Przy pracy na pierwszym biegu zwykły czujnik również teoretycznie się sprawdzi. Ciężko doradzać nie widząc całości sytuacji.
@taskhunters52454 жыл бұрын
witam. Jaki system satel najlepiej dobrac aby ja pwiazac z automatyka grenton. czy satel Integra 128wrl bedzie ok czy ABAX 2.
@jacekzalewski99432 жыл бұрын
Czy przy psiaku 35kg jedyna sensowna czujka to dual (PIR +MW) ?
@system-alarmowy.online2 жыл бұрын
Dual tutaj nic nie wnosi. Nie waga psa jest ważna a to co robi i gdzie się porusza
@jacekzalewski99432 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online psiak jest domownikiem i pod naszą nieobecność będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń. Czy taka czujka zminimalizuje fałszywe alarmy: Bosch Gen2 BDL2-WP12GE ??
@system-alarmowy.online2 жыл бұрын
@@jacekzalewski9943 niestety nie
@bertus40893 жыл бұрын
Super
@gunner48ify5 жыл бұрын
Witam. Czy czujka dualna pir sprawdzi się w warsztacie blaszanym gdzie wykonywane są prace spawalnicze, występuje dym, latają opiłki żelaza i panuje zmienna temperatura -10 do +50?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Powiem szczerze, że nie wiem jak zachowuje się czujka na światło łuku przy spawaniu. Czy optyka to wytrzyma na dłuższą metę. Jeśli jednak miały by tam być temperatury rzędu 50 stopni przy włączonym systemie to czujki w środku nie ma sensu montować.
@marcinkozowski27505 жыл бұрын
Czy do domu gdzie będzie rekuperacja muszą być czujki dualne?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Marcin Kozłowski Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz bezpośrednio przed czujką anemostat, to tak. Jeśli wentylacja będzie działać na pełnych obrotach przy włączonym alarmie, to tak. w pozostałych 98 przypakach na 100 nie.
@marcinkozowski27505 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online a jeżeli czujnik będzie patrzyl w stronę okna oddalengeo od czujnika o ok 3-4 metry o nad oknem będzie anenomostat
@Hepward3 жыл бұрын
a jeśli mam duże okna to jakie czujki? pir nie działa przez szybę, prawda?
@system-alarmowy.online3 жыл бұрын
Tak, czujka pir nie "widzi" przez szybę. A co do rodzaju czujki to już w zależności od zasobności portfela, estetyki no i ważne wielkości pomieszczeń. Bo zasięg ma wielkie znaczenie.
@Hepward3 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Dzięki bo właśnie będę miał taki przypadek, gdzie mam duże okno i nie ma jak zamonotować czujki żeby w nie nie patrzyła. Ewentualnie rozpatruje jeszcze kurtyne na zewnątrz przed oknem i kontaktoron na drzwiach(drzwi będą z zewnątrz do tego pokoju) ale sam nie wiem. Poza tym, jeśli czujka pir nie widzi przez szybę a dualna zgłasza naruszenie jak zarówno pir i mw coś wykryje to lepiej żebym w takim miejscu zastosował dualną? Bo tylko przez szybę się nie wyzwoli biorąc pod uwagę powyższe tylko chyba niewiele zyskuje w takim przypadku.
@n0x5375 жыл бұрын
a co z systemami bezprzewodowymi w przypadku gdy dom jest już wykończony? ma to sens? jak to wygląda z zasilaniem (co ile trzeba wymieniać baterie) oraz fałszywymi alarmami?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Witam. Dzisiejsze systemy alarmowe bezprzewodowe są na prawdę dobrej jakości. Oczywiście nie wszystkie. Nie chciałbym, aby to wyglądało jako reklama, ale moim skromnym zdaniem dzisiaj w bezprzewodówce prym wiodą Jablotron i DSC. DSC tylko dlatego bo kupiło technologię prekursora systemów bezprzewodowych firmy Visonic. W tych dwóch przypadkach komunikacja jest całkowicie dwukierunkowa, a zasięgi do kilkuset metrów. Kilka stropów w szklano-betonowym wieżowcu to nie problem. W DSC żywotność baterii zależy od rodzaju urządzenia. Są takie, w których baterie wytrzymują nawet około 8 lat. Jednak w większości urządzeń baterie trzeba wymienić będzie po około 3 latach. Jest jeszcze nasz rodzimy Satel z Abaxem. Tutaj zarówno zasięg jak i żywotność baterii będą nieco mniejsze jednak około 2 lat i zasięgi pozwalające budować systemy bezprzewodowe w obiektach wielkości sporych domów jednorodzinnych nie są złym wynikiem. Jest jeszcze cała masa innych systemów i producentów. Większość z nich ma w swojej ofercie podstawowe urządzenia bezprzewodowe. Nieraz z komunikacją dwukierunkową, nieraz jedno. Nieraz działające na zaśmieconej częstotliwości 433MHz nieraz jak wymienione wyżej 3 przykładowe na 868MHz. Wszystko zależy od tego jakich urządzeń potrzebujemy i w jakim obiekcie. To co mógłbym doradzić to przed zdecydowaniem się na zakup czy instalację systemu alarmowego bezprzewodowego to sprawdzenie najpierw w obiekcie co się dzieje w eterze poprzez tzw analizator widma. Każdy instalator powinien wiedzieć o czym pisze bo i każdy szanujący się producent bezprzewodowego systemu alarmowego w swoim oprogramowaniu udostępnia taką funkcjonalność. Pozwoli on na zobrazowanie i zaobserwowanie zakłóceń na danej częstotliwości. Są niestety miejsca gdzie montaż takiego systemu mija się z celem ze względu na zajętość pasma przez inne urządzenia lub inne urządzenia mocno zakłócają i prawdopodobnie problemy w przyszłości z komunikacją urządzeń w systemie by wystąpiły. Zdarza się to rzadko, ale warto się temu przyjrzeć na samym początku. Reasumując nie należy się bać dzisiejszych systemów bezprzewodowych. To nie te same co kilkanaście lat temu. Niestety te za kilkaset złotych z portali internetowych proszę traktować w ramach zabawki dla dorosłych, którzy chcą jak w reklamie przez chwilę poczuć się władcami swojego domu. Jedynym przewodem jaki dzisiaj jest potrzebny to zasilanie 230V, ale z tym nie powinno być problemów bo wystarczy zamontować centralę w okolicy gniazdka. No i jeszcze jeśli chcielibyśmy aby nasz system podłączony był do sieci LAN to potrzebujemy również to zrobić przewodowo. Profesjonalne systemy zabezpieczeń nie działają po wifi. Najdroższymi elementami w systemie bezprzewodowym są klawiatury i sygnalizatory. Jeśli byłaby możliwość, a często jest doprowadzenia przewodu do klawiatury i sygnalizatora polecam rozwiązanie hybrydowe. W takim przypadku cena nie będzie znacząco odbiegać od systemu w wersji przewodowej
@kamilg.1337 Жыл бұрын
Dla użytkowników domowych, którzy nie potrzebują Integry Satel wypuścił PERFECTA 64 M - płytę dającą możliwość podłączenia kontrolera ABAX2, a więc jest dwustronna komunikacja . ACU-220 (wg producenta do 2000m w terenie otwartym) wykorzystujemy z powodzeniem, jeszcze nie musieliśmy stosować retransmiserów sygnału, a zdarzyły się dość rozległe instalacje :)
@Kulki10dan3 жыл бұрын
Ekstra z tymi smartfonami zazbrajanie i rozbrajanie... Tylko że przestajemy mieć do czynienia z włamywaczem szpeniem niczym Duńczyk, a zaczynamy z ... Hakerem. Jesteś pewny, że to dobry kierunek?
@kuba23695 жыл бұрын
..... ze co ???? ...”podczerwień nie przenika przez szybę kominkowa....” jestem rozwalony na łopatki.
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
kuba Jeśli jest onaczej proszę to potwierdzić. Nie tylko nie przenika przez szybę, ale przez wszystkie inne przeszkody.
@tomekkubisztal77424 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Podczerwień przenika przez większość szyb - "ciepło" to właśnie promieniowanie podczerwone. Dopiero użycie specjalnego filtra mocno ogranicza fale podczerwone.
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
@@tomekkubisztal7742 O.K ale dalej nie rozumiem w jakim kontekście poruszony został temat. Czujki Pir nie widzą za żadną szybą to nie to samo jeśli o to chodzi.
@tomekkubisztal77424 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Bez problemu widzą przez szybę - nagram filmik i pokażę :)
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
Czekam z niecierpliwością
@siergiejg.12145 жыл бұрын
Ok
@robi27575 жыл бұрын
Szczerze - dam Ci radę - rozbierz sobie czujkę mikrofalową i pobaw się w zmiany ogniskowania - zobaczysz co można osiągnąć. To taka wizja systemu czujników których nie widać a działają. Czujka mikrofalowa to nie mikrofalówka, więc nie twórz teorii spiskowych. Poziom promieniowania i moc takiego urządzenia jest 1000 krotnie słabsza od tego co dostarcza Ci twój smartwon, więc nie gadaj głupot. Na twoim miejscu bałbym się raczej sieci 5G, której zastosowanie wymusiło aż stukrotną zmianę polskich norm bezpieczeństwa. Jak bym tak podchodził do czujników mikrofalowych jak ty to zwykły komar stałby się zabójczą ciężarówką. Człowieku wyluzuj i nie siej paniki tam gdzie nie trzeba. Czujki systemu alarmowego muszą mieć dobrze rozplanowane rozlokowanie - to po pierwsze. Poza tym czujniki dualne są skuteczniejsze od czujek pir, ale mają swoje mankamenty. Co do przenikania mikrofal - to tylko przez cienkie ścianki działowe. Pamiętaj przy tym że każda przeszkoda zmniejsza przenikanie, a metal odbija i takie tam. Poeksperymentuj więcej niż tylko zwykły montaż - to sam zobaczysz. Dla przykładu przerobiłem sobie czujkę mikrofalową 360 stopni na czujnik obszarowy i działa mi tylko w obszarze 1,5 na 1,2 m i przez cienkie ścianki sygnał nie przechodzi. Jak zaczynałem zabawę z tymi czujnikami - to różni ludzie, w tym firmy dla których przeprojektowałem kilka rozwiązań mówiły, że moje pomysły to marzenia i bujda. No cóż ta bujda działa i ma się dobrze - to tyle w kwestii chwalenia się. Przechodząc jednak do sedna - człowieku proszę Ciebie zanim zaczniesz ludziom mieszać w głowach sprawdź dokładnie czy masz rację, chyba że chodzi Ci o coś zupełnie innego niż dzielenie się wiedzą.
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Dziękuję za ten wykład. Jak przyznałeś promieniuje, ale tylko trochę, przenika, ale tylko przez niektóre ściany i chcąc podważyć to co powiedziałem tylko potwierdzasz to co jest prawdą. Nie powiedziałem, że czujka mikrofalowa kogoś zabiła więc nie sieję tu żadnej popeliny, raczej mówię o faktach. Sam polski producent bo inni to nawet o tym nie wspominają sugeruje o wyłączeniu zasilania z czujek z mikrofalą kiedy domownicy są w ich zasięgu. Szacunek za twórczość, na prawdę podziwiam. Ale fanem mikrofali co by za cuda na kiju na niej nie zrobić nigdy nie będę. Są miejsca gdzie musi być i koniec, ale tam gdzie nie ma potrzeby sugeruję zwyczajnie ich nie dawać.
@robi27575 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Robisz z zapałki ognisko. Czujka mikrofalowa ma tak mały zasięg i tak małą moc, że nie stanowi zagrożenia. Mówisz mi twórczość, kiedyś tak było ale teraz powiedzmy sobie - ja tworzę rozwiązania oparte o własne czujniki mikrofalowe, a ty zaledwie instalujesz czujniki i systemy dostępne w sprzedaży. Nie mniej jednak nie będę się wysilał żeby wpływać lub leczyć czyjeś fobie wyssane z palca. A co do zaleceń producenta o wyłączaniu czujek dualnych jak ktoś jest w domu - to ciekawe, przecież alarm uzbraja się wtedy kiedy nikt z użytkowników się po chronionym obszarze nie plącze. I nie mów mi tu o przenikaniu promieniowania, bo byś się zdziwił jakie jest słabe. Po co ja to mówię - weź sobie kup miernik promieniowania mikrofalowego i sam to zmierz, może to cię przekona. Zresztą rób co chcesz
@Artimaxe3 жыл бұрын
Witam zacnych instalatorów w twórczej dyskusji, z której słuchacze mają okazje zaczepną dodatkowej wiedzy i smaczków, gdy podczas konfrontacji wychodzą nowe szczegóły. Co do okien z okresu pac wykończeniowych naszego domu, pracownik najemy z zza wiadomej granicy, odkręcił klamkę od okna i założył ją odwrotnie. Tak, że okno wyglądało jak zamknięte. Po czym w nocy z budowlanego baraku zakradł się i wyniósł klika rzeczy zostawiając list postrzegalny, że wraca do domu (byśmy go nie szukali w PL). W takim przypadku kontaktron nie wystarczył by (równie dobrze mógłby zostawić te przedmioty na parapecie okna - diaks i bajerancki jak na tamte czasy czajnik elektryczny Murphy Richards, który wyglądał jak dzbanek). Alarmu 20 lat temu nie było, a z budowy w jej historii nie zginęło tylko te parę drobiazgów, a już na początku ktoś koparką i ciężarówką zgarniętą na kupę ziemię z pół hektarowego placu uczknłął.. potem zaginęło część okien, średnich, małych i nawet wielka ciężarówka, kogoś kto wynajmował miejsce na jej parkowanie. W takich przypadkach kontaktron nie wystarczył by w ramie i ościeżnicy, a przydał by się o ustalania faktycznej pozycji zamka, także w każdych istotnych drzwiach. Tak przy okazji jak sądzicie czy uzdolniony amator konstruktor byłby mógł wykonać samodzielnie lepszy alarm od tych fabrycznych, które na pewno mają jakieś wady, może nawet liczne jeśli chodzi o wysokie, ponad standardowe wymagania użytkownika? Wtedy taki system alarmowy byłby otwartym, ciągle ulepszanym projektem połączonym z inteligentnym domem, jego częścią. Myślę że to przyszłość.. standard takich kombo systemów.
@robi27573 жыл бұрын
@@Artimaxe Kontaktron działa wobrębie średnicy 3 cm. Jakiekolwiek uchylenie okna wywoła reakcję. Można zablokować jego działanie silnym magnesem neodymowym, ale trzeba wiedzieć gdzie jest kontaktron i jakiego jest rodzaju. Jak ktoś chce mieć pełne bezpieczeństwo, to może założyć obok siebie 2 różne kontaktrony. Oszukanie czegoś takiego magnesem neodymowym staje się niemożliwe.
@n0x5375 жыл бұрын
a co z systemami bezprzewodowymi w przypadku gdy dom jest już wykończony? ma to sens? jak to wygląda z zasilaniem (co ile trzeba wymieniać baterie) oraz fałszywymi alarmami?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Obecnie są systemy bezprzewodowe już tak zaawansowane, że nie ma obaw i jak najbardziej ma to sens. Jeśli mogę zasugerować to warto wybierać tylko z pośród dwukierunkowych i na częstotliwości 868MHz. Od razu odsiejesz te najtańsze czytaj problematyczne. W sugerowanych systemach obecnie czujka na jednej baterii potrafi pracować nawet do 8 lat.