Byłem już po kursie szybowcowym w ramach LPW-1 (Lotnicze Przysposobienie Wojskowe, sponsorowany przez wojsko selekcyjny kurs latania dla kandydatów do dęblińskiej szkoły lotniczej), czyli opanowałem loty na “Czapli” za wyciągarką. Ukończyłem także kurs spadochronowy, wszystko w macierzystym Aeroklubie Łódzkim, choć kurs szybowcowy odbyłem oddelegowany do Aeroklubu Kieleckiego. Któregoś dnia w Piotrkowie Trybunalskim, w mieście będąc, zaobserwowałem na niebie szybowiec krążący nad piotrkowskim lotniskiem. Lotnisko w Piotrkowie miało wówczas status filii Aeroklubu Łódzkiego, który doraźnie prowadził tam kursy szybowcowe lub/i spadochronowe. Wracając do mojej obserwacji. Doświadczenie, które już posiadłem, podpowiadało mi, że szybowiec z tej wysokości już nie ujdzie, więc biegiem podążyłem na lotnisko. Zastałem tam na ziemi szybowiec “Lis” właśnie, na którym klapnął był młody pilot z Aeroklubu Częstochowskiego. Gawędziliśmy sobie czekając na “podwodę” z Częstochowy. Po jakimś czasie wylądował z odsieczą CSS-13, czyli zabytkowy i nieśmiertelny “Papaj”, inaczej “kukuruźnik”, czyli PO-2, Sprawnie podczepiliśmy “Lisa” i “Papaj” zaczął pracowity rozbieg. Niestety, nie uniósł się w powietrze dostatecznie szybko, dociągając do części lotniska pokrytej wysoką trawą, czekającą na skoszenie. “Lis” zawadził o nią, stracił kierunek i przytomnie wyczepił się, unikając uszkodzenia. Powtórna próba startu, już z uwzględnieniem wniosków z pierwszej, nieudanej próby, powiodła się, a z pilotem “Papaja” spotkałem się za rok, gdy był w Aeroklubie Łódzkim instruktorem szkolącym pilotów na TS-8 Bies w ramach LPW-2. I tyle było mojego spotkania z “Lisem”.
@szymonsowa38463 жыл бұрын
W Zamościu posiadamy Lisa w bardzo ładnym stanie, na dodatek lotny :) Sam nim trochę również latałem. Bardzo przyjemny :)
@michaperec65123 жыл бұрын
Miałem go zaprosić do naszego "muzeum" hahahaha ;)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
@@michaperec6512 A co tam jeszcze macie?
@michaperec65123 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba prywatne Piraty, prywatną Fokę C, Jaka 12M, Gawrona, nie licząc lisa moim zdaniem chlubę klubu czyli Jantara Standarda a konkretnie drugi prototyp na którym Franciszek Kępka latał w Australii na Mistrzostwach Świata w 74 😁
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
Sowa w lisie? Bez sensu. :)
@szymonsowa38463 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki no dokładnie 😆
@meran1103 жыл бұрын
W dzieciństwie, na lotnisku w Słupsku byłem świadkiem wypadku gdy w powietrzu zderzyły się dwa szybowce. Jeden z nich miał kijankowy kadłub i jak zapamiętałem był pomarańczowy. Nawet znalazłem na ziemi kawałek płótna, który spadł z nieba. Zapewne Lis.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Możliwe. Była wersja malowania, gdzie to co ten z filmu (podwieszony w hangarze) miał niebieskie malowano na pomarańczowo.
@szabloz11723 жыл бұрын
Super ogląda się Twoje filmy🙂🙂🙂
@iwo19793 жыл бұрын
ten Lis to taki Lis na miarę naszych możliwości. PRL Reality.
@Antoni130619533 жыл бұрын
Dziękuję! Kiedyś polskie szybownictwo nie miało sobie równych. Nazwiska Jerzego Makuli, czy Janusza Centki były powszechnie znane a Mistrzostwami Świata pasjonowali się wtedy bardzo liczni Polacy, tak, jak Wyścigiem Pokoju. Teraz, pomimo, że Sebastian Kawa należy do światowej czołówki, jakoś cicho na ten temat.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Niestety mało znanym dziedzinom nie pomaga to że ktoś w nich jest w światowej czołówce. Zawody szybowcowe nigdy nie będą popularne - są niemożliwe do relacjonowania i dopóki ktoś się nie zagłębi w temat, a bo sam nie polata, są niezrozumiałe. Trudno tą drogą coś popularyzować. Samo szybownictwo jest wymagające, długo trwa zanim zacznie dawać przyjemność, jest drogie, postrzegane jako niebezpieczne i obecnie kompletnie pomojalne przy drodze do kariery pilota zawodowego.
@mdziewietube3 ай бұрын
@@Zabytki_Nieba Trzeba dodać, że na całym świecie szybownictwo przeżywa ciężkie czasy (a może nawet i schyłek). W Niemczech liczba licencji spadła o połowę, w Szwajcarii o dwie trzecie... P.S. Ale mam refleks, 2 lata;)
@sebastiandudek40163 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Dzięki 👍
@zarys763 жыл бұрын
Znakomite, dziękuję!!!
@axolp3 жыл бұрын
Nareszcie. Nie mogłem się doczekać
@MrLotnik1713 жыл бұрын
Jak zwykle ,pełen profesjonalizm.Z przyjemnością oglądam ten program. Do roku 1961 istniało lotnisko Aeroklubu Łódzkiego w Aleksandrowie Łódzkim.We wrześniu 1961 roku z powodu pożaru hangaru , lotniskom przestało istnieć.W latach -60 tych wybudowano tam "Berlin z Bramą Brandenburską" na którym nakręcono Film "Czterej pancerni i pies" i chyba kilka innych min. "Zwycięstwo". Czy ktoś może posiada zdjęcia , fotki z okresu istnienia tego lotniska?Pozdrawiam
@yog282 жыл бұрын
5:58 Jak w kupowanym przez mojego ojca w 1993r Poldcu Caro - plastikowy zderzak po bokach miał takie szpary...
@TheApokalipsa882 жыл бұрын
Pozdr. Jak zwykle majstersztyk.
@kotrudek57663 жыл бұрын
Super odcinek U pana Witka zdawałem Bociana :D pozdrawiam z Gliwic!
@kamil65583 жыл бұрын
Nareszcie nowy odcinek
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Standardowo, po miesiącu 😊
@mmgrzelak3 жыл бұрын
Około 1995 roku, jeden z moich aeroklubowych kolegów zanabył i ściągnął na łódzki Lublinek Moto-Lisa. Amatorską konwersję Lisa na motoszybowiec. Niestety kilka wcześniejszych lat, które ów egzemplarz spędził w jakiejś stodole, odcisnęły się na kratownicy i sworzniach tak głęboką korozją, że konstrukcji nie udało się przywrócić do stanu lotnego. Co się z nim później stało, niestety nie wiem. Z kolegą też kontakt mi się urwał...
@NapalmDeath6662 жыл бұрын
Ten MotoLis samoróbka wielokrotnie latał w Pruszczu Gdańskim. O ile pamięć nie płata mi figla to ledwo się powietrza trzymał. A samo wykonanie tego szybowca wolało o pomstę do nieba ;)
@michakaczanowicz3313 жыл бұрын
Widzę że zawitałeś do Gliwic, pozdrowienia!
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Miałem przyjemność wda razy, i jeszcze chętnie wrócę.
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
Całkiem szybka ta masa :)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Masa x prędkość i mamy pęd!
@zygmuntzarzecki3 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Ktoś chyba komuś kazał zrobić ten szybowiec, bo zrobiony na odp.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Okropny jest jakościowo. Ale sylwetka mi się podoba.
@noneedknowsecret90053 жыл бұрын
ostatnio spacerowałem z dziewczyną niedaleko Wesele/Przybyszewskiego na Bronowicach. Pchałeś wózek (być może z małżonką i rodzicami/teściami), chciałem podejść, zbić piątkę, ale ani nie chciałem przeszkadzać, a też nie wiedziałem jak zareagujesz na fanów. Fajnie tak spotkać kogoś kogo się zna z ekranu, może kiedyś będzie okazja spotkać się live ...
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
To prawda. Można śmiało podejść, mi też zawsze miło spotkać kogoś kto docenia mój kanał. Tym bardziej że ja nie Freddie Mercury żebym się musiał od fanów opędzać 😊
@tomaszaleksandrowicz32153 жыл бұрын
Drobny błąd w danych technicznych. Masa własna to 230 kg ( a nie 230 km/h). Dane można uzupełnić o masę startową 341 kg (choć spotkałem się i z informacją, że było to 314 kg). Pozdrawiam.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Prototyp ważył 217,9kg, seryjny 231kg (wedle Instytutu Lotnictwa). Masa startowa raczej 314kg niż 341kg (opisy w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i w Gliwickim Centrum Edukacji Lotniczej podają akurat że 315kg).
@andrzejgawron12873 жыл бұрын
zazwyczaj maks. masa pilota ze spadochronem to ok. 115 kg - rachunki same za siebie mówią. 84 kg to stanowczo za mało
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Mucha Standard, dla której Lis miał być konkurencją, ważyła 236kg, a startowo 326kg, czyli było 90kg.
@IShyper3 жыл бұрын
Jeśli dobrze pamiętam, to w AZZ mieli lotnego Lisa, może dalej mają.
@marekcl6003 жыл бұрын
Maja nadal :-)
@michaperec65123 жыл бұрын
Mamy i ten zabytek jeszcze lata :D Ma jeszcze trochę godzin więc zapraszamy, bo tylko się kurzy młodzi na nim nie latają :P
@Przyjaciel_Lasu3 жыл бұрын
Wczoraj oglądałem Tarpana żeby czas wypełnić.
@dragojagra24743 жыл бұрын
jeśli się nie mylę, to onegdaj właśnie lisa spotkałem nad Piotrkowem T
@piotrkasperek10733 жыл бұрын
W roku powstania niebylo chyba jeszcze Bielsko-Bialej tylko dwa oddzielne miasta Stad taki wpis
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Już od 10 lat były połączone.
@piotrkasperek10733 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba ale "beton" mógł niezauważyć
@piotrkucharski91373 жыл бұрын
Drogi Autorze, świetny materiał. Jednak wystąpił błąd. Godło na stateczniku Lisa z Muzeum w Krakowie to godło Lotniczych Zakładów Naprawczych, w których nanoszono takie znaczki malowane szablonem na szybowcach przechodzących remonty, zaś Lisy produkowano w Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego, czyli późniejszym WSK PZL Krosno. Niemniej ta pomyłka nie rzutuje na pozytywnym odbiorze. Pozdrawiam panie Marku!
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Jasne, dzięki za sprostowanie.
@pawer32573 жыл бұрын
Marku, LZN Krosno - Lotnicze Zakłady Naprawcze - zajmowały się remontami szybowców, a nie ich produkcją (którą prowadziło WSK Krosno, inna firma mieszcząca się na innym krańcu lotniska). Ten znak na stateczniku, o którym wspomniałeś, naniesiono na 100% podczas remontu.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
OK, nie wiedziałem - dzięki za uściślenie! A jak to się ma do firmy ZSLS, widocznej na tabliczce znamionowej?
@pawer32573 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba to chyba dawna nazwa WSK, Zaklady Sprzetu Lotnictwa Sportowego. Musialbym sprawdzic, zsls kojarze z latami 50. A przy okazji, w Krosnie na "zaklady naprawcze" chyba nadal mowi sie LZN, mimo wielu lat funkcjonowania pod inna nazwą (Lotnicze Zaklady Produkcyjno-Naprawcze, potem Centralna Szkola Lotniczo-Techniczna)... Akurat stamtad pochodzę :)
@piotrkucharski91373 жыл бұрын
@@pawer3257 Potem był jeszcze AeroKros, ale fakt, do dziś niektórzy mówią na to LZN. Chyba wiem który to Paweł R. :) Pozdrawiam!
@pawer32573 жыл бұрын
@@piotrkucharski9137 dobrze sie domyslasz ;) Racja, ale nie bylem pewien czy Aero Kros to tylko zmiana nazwy, czy jakies glebsze przeksztalcenia... Po drodze tam Funk wchodzil, chociazby.
@goosf57463 жыл бұрын
Co do jakości wykonania, to jakiś wyjątek, gdyż polskie konstrukcje lotnicze słyną raczej ze świetnego wykonania płatowców 🤔
@pangroszek34983 жыл бұрын
Do 1951 Bielsko było Śląskie potem połączyli z Białą i się Śląsk musiał Bielskiem-Białą z małopolską dzielić ;). Liga przyjaciół żołnierza była od 1950. Ale jakoś nie za długo bo mój Ojciec na konkursy strzeleckie już z lok jeździł. WSK miała amorki olejowe tj olejowo powietrzne można by powiedzieć na siłę ale olej robotę robił. I w sumie wszytko na dwóch kołach takie miało.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Jak testowali Lisa, to od 10 lat już było Bielsko-Biała. Od czego w takim razie te amortyzatory mogą być? Są dość krótkie i grube, może od wózka bocznego motocykla? Na pewno ich nie zrobli specjalnie dla szybowca.
@pangroszek34983 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Ja bym pytał na kanale retrotraktor to wyłączy Pan Franek ewentualnie rolnictwo. Ale myślę ze to raczej coś militarnego było. Coś do czego mieli dostęp. Raczej powietrzne amorki to nie dla ludu wtedy.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
@@pangroszek3498 To może od podwozia ogonowego jakiegoś samolotu?
@pangroszek34983 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Trudno wyczuć. Pewnie z czegoś co mieli pod ręką i dostępne, może w okolicy Bielska coś produkowali co im podłasiło. Jak był remontowany w Krośnie to może to amorki z okresu remontu w Krośnie niedaleko lotniska była fabryka amortyzatorów. W sumie w Krośnie wszystko jest koło lotniska bo lotnisko jest chyba wciąż większe jak miasto ;)
@mateusz19pila3 жыл бұрын
mam zdjęcia LISA i MUCHY z Wrocławia, w pięknym stanie :)
@plsquadron38323 жыл бұрын
Może też zrobisz odcinek o samolocie lala-1? Bardzo ciekawa konstrukcja odrzutowego Antka.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Jest już film o lali.
@ryszardgaj91503 жыл бұрын
Ciekawi mnie jaka historia stoi za tymi wszystkimi wadami. Odnoszę wrażenie jakby ktoś robił na tzw odp...ol. Ale coś takiego chyba w lotnictwie nie ma miejsca?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Właśnie widać jak nie ma miejsca. Może było tak, że zamówienie zakładało że sama technologia kadłuba zmnijeszy cenę, a w zakładach okazało się że nie i żeby jakoś się zmieścić w budżecie oszczędzili na dopasowaniu elementów.
@EngineEnginer3 жыл бұрын
czekam na odcinek o fokach ;)
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Chętnie zrobię, ten może być dobrym wstępem w pewnym sensie.
@EngineEnginer3 жыл бұрын
@@Zabytki_Niebadziękuje
@wojciechpiotrowski24583 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba kiedy będzie film o PZL 37 łoś ?
@EngineEnginer2 жыл бұрын
@@wojciechpiotrowski2458 a nie ma?
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Tylko o tym z Dłutowa. Całej historii nie ma.
@krzysztofk80852 жыл бұрын
moj pierwszy jednoster z 1974 roku w Jeleniej Gorze
@hubertaviationyt23653 жыл бұрын
Kiedy o śmigłowcu PZL kania?
@andrzejzeglarz4409 Жыл бұрын
Zdążyłem wylaszować się na Lisie, który później uległ wypadkowi, niestety ze skutkiem śmiertelnym. Aeroklub Świdnik.
@vonbugi3 жыл бұрын
Komentarz dla zasiegu. Jak komin powietrzny.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Niech nosi! 🔝🔝🔝
@vonbugi3 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Mega dziękuję za ciekawe filmy! Dla mnie niezwiązanego w ogóle z lotnictwem są super!
@piotrkucharski91373 жыл бұрын
Panie Marku, czy spotkał się pan z informacją co stało się z prototypem Gila? O tym szybowcu czytałem dwukrotnie, raz w pracy zbiorowej Polskie konstrukcje lotnicze 1945-1965, a drugie źródło to obszerny artykuł w piśmie AeroPlan. Żadne z tych źródeł nie poruszyło tematu co stało się z jedynym egzemplarzem tego szybowca. Byłbym wdzięczny za informację. Pozdrawiam!
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
W każdej publikacji, którą spotkałem jest informacja że jego los jest nieznany. Jedynie na forum pwm gość o imieniu Tomasz pisał: "Szbowiec gil w 1973r leżał w zakładach szybowcowych we wrocławiu w magazynie drewna za tzw siatką.Byłem wtedy monterem szybowcowym i miałem z nim kontakt.Był on malowany z całą pewnością w kolorze wyblakłej cegły ,pomarańczy i w tym kolorze był cały poza napisami."
@piotrkucharski91373 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba o! Dziękuję bardzo. Pozdrawiam
@danielamarek3 жыл бұрын
Pytanie zasadnicze:skoro Mucha była dobra,po co kroić koszty i robić coś co zniechęci kogoś do latania?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Zamiar był taki żeby było równie dobre, a tylko tańsze.
@danielamarek3 жыл бұрын
Tak jak szkoły tzw.,,tysiąclatki""z azbestowymi tynkami?🤪
@DarekLedjaz3 жыл бұрын
no I JA TO LUBIĘ!
@urlichwichmann64562 жыл бұрын
To powinna być kooperacja z Motobiedą, szybowiec pasowany stopami. kzbin.info
@SkyisthelimitAero2 жыл бұрын
Zanim znalazłem Twój kanał myślałem, ze potrafiłbym wymienić wszystkie polskie konstrukcje lotnicze. 😂🤣😅
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Tego to i ja nie potrafię! Zawsze zostanie jakiś Żabuś, Taś-Taś albo Duduś-Kudłacz... 😁
@thebadmindreader2 жыл бұрын
Marku, Jak mogę się z Tobą skontaktować w celu zaproszenia Cię do naszego aeroklubu?
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
zabytkinieba@gmail.com
@AWPmediagroup3 жыл бұрын
ale hała ten szybowiec łooo
@ryb4isd3 жыл бұрын
Jedziesz gorzej niż motobieda po 126p
@shympek86273 жыл бұрын
tyle że nikt nie spaliłby lisa XD
@ryb4isd3 жыл бұрын
@@shympek8627 a może warto
@Qrvision2 жыл бұрын
Nie wiedziałem, że ten LIS to taki szajs.
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Też się rozczarowałem jak go z bliska zobaczyłem.
@Asteroid3023 жыл бұрын
A będzie Bocian? 👍
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Już był, jako jeden z pierwszych.
@Asteroid3023 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba dziękuję poszukam 🙂
@mattbite3 жыл бұрын
W 2019 r. Lis prezentował się podczas zlotu zabytkowych szybowców w Czarnej Górze. Zrobiłem kiedyś taki szybki montaż: kzbin.info/www/bejne/hJu9gXuMbdqFrpo , widać go od 40 sekundy.
@podunkman27092 жыл бұрын
Nos... w części nosowej. Dziób ma okret lub statek.
@dominikgawlikowski93783 жыл бұрын
Hahaha " taki ciekawy niedorobiony"
@mateusznieciag60153 жыл бұрын
Kiedy film o szd 50 puchacz
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Jak znajdę egzemplarz do zdjęć.
@jarek120619603 жыл бұрын
wkradł się poważny błąd w tabeli danych technicznych szybowca Lis
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
To prawda 😳
@idzik49133 жыл бұрын
Pan buduje "Wronę": kzbin.info/www/bejne/e3LUl2qXbMyFoq8
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
I to już Jego niepierwsza konstrukcja. Tylko nie do końca rozumiem nazywanie tego modelami. Też kiedyś byłem w Teleekspresie.
@rk30001003 жыл бұрын
A co z gekonem?????
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Lata.
@rk30001003 жыл бұрын
@@Zabytki_NiebaŻe lata to wiem ale czy można go zamówić?
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Nie, to dalej prywatnie rozwijany jednostkowy szybowiec z tego co wiem.
@espedeif2 жыл бұрын
dziś Lis latał na Litwince
@Zabytki_Nieba2 жыл бұрын
Widziałem 😉
@xyz90kamil2 жыл бұрын
spasowane stopami
@Przyjaciel_Lasu3 жыл бұрын
Długo Cię nie było
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Tyle co zawsze. 😊
@francsztacheta79443 жыл бұрын
@@Zabytki_Nieba Ciągnie się jakoś 👍😊
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
@@francsztacheta7944 Jak się ciągnie to szkoda, ale w sumie miło to usłyszeć :)
@Zurektime3 жыл бұрын
Nie wiem kto się tłumaczeniem zajmuje. Chcę zaznaczyć, że słowo "retarted" w pierwszej scenie, to już nie na czasie.
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
To jakie tłumaczenie pierwszego zdania Pan proponuje?
Ale kolego pojechałeś tak, jak nasi politycy. Gadasz bzdury i sam sobie zaprzeczasz. To w końcu wpadał w korkociąg bez ostrzeżenia, czy nie wpadał? Wskazujesz, że przy neutralnych lotkach sam wychodził z autorotacji, to jak z tym korkociągiem jest naprawdę? Szybowiec ma skrzydła Muchy Standard, ale nie dokładnie takie same. Skrzydła Lisa mają zwichrzenie geometryczne w obszarze lotek (o czym wspominasz później). Następnie opisujesz zachowanie się szybowca w korkociągu w funkcji położenia lotek - jest to opis bardzo typowego zachowania się szybowca w tym stanie lotu. Zapomniałeś dodać, ale to zapewne z powodu niewiedzy, pożądane położenie lotek w korkociągu zależy od położenia środka ciężkości 9czyli masy pilota). Nie jest też prawdą, że szybowiec był niewygodny. Wręcz przeciwnie... ale przez pierwsze 1,5 godziny. Potem zaczynało się czuć własną kość ogonową, co przeradzało się z czasem w ból. Nie była to jednak wina kształtu podłogi pod poduszką siedzeniową, ale krawędź wybrzuszenia po zastosowaniu cieńszego spadochronu SP-6 wypadała dokładnie na kość ogonową pilota. Przy spadochronie SP-5 było OK. maksymalnie wytrzymałem na nim ok. 3,5 godziny, ale koledzy robili na nim warunek 5 h. Tak się składa, że wylatałem na Lisie trochę godzin, bo mój Aeroklub (wrocławski) miał wtedy 2 egzemplarze. Bardzo ładnie kręcił akrobację i nie jest prawdą, że nie ostrzegał przed korkociągiem. Taka sama fałszywa opinia krąży o Musze Standard. Nawet krótki Jantar z wodą ostrzega i wystarczy tylko energicznie odpuścić drążek, a strugi natychmiast się przyklejają - tak jest w kominie, a podczas zakrętu w kręgu może być inaczej. Oba szybowce ostrzegały, ale problem z młodym pilotem jest taki, że ten tych ostrzeżeń nie rozpoznaje 😃A szybowiec wyraźnie "grzęźnie" w sterach... Oba wrocławskie Lisy (SP-2353 i SP-2354, o ile pamiętam) były pomalowane w kolorze kremowo-czerwonym, a podwozie było już zablokowane w pozycji otwartej, a dźwignia chowania została usunięta. Pozdrawiam
@Kawka11223 жыл бұрын
Uspokój się wąsaczu! Janusz-ekspert się znalazł (albo zgubił) w internecie
@Zabytki_Nieba3 жыл бұрын
Dzień dobry. Co do przeciągnięcia: opinie o Lisie (w tym IL o nim) były takie, że albo tego ostrzeżenia nie było, albo było słabe - lepiej zachowywał się seryjny niż prototyp. Właściwości w przeciągnięciu podczas testów były w 6 Lisach niepoprawne, w 2 zbliżone do poprawnych. Uznano że jak na szybowiec szkolny, ostrzeżenie jest za mało wyraźne. Nie latałem Lisem, swoje odcinki opieram na archiwach Instytutu Lotnictwa. Co do zachowania bezpośrednio po przeciągnięciu, wedle raportu IL: występuje utrata sterowności połączona ze zwaleniem w prawo; utrzymanie szybowca w locie prostym niemożliwe. Co do korkociągu: jak rozumiem mimo zwalenia na prawe skrzydło przy natychmiastowej reakcji pilota szybowiec nie musiał wejść w korkociag, ale niezależnie od reakcji nie dało się go przeciągnąć i powrócić do siły nośnej ze skrzydłami poziomo. Jeśli szybowiec już wszedł w korkociąg, zachowywał się tak jak powiedziałem w zależności od lotek (przy - jak zaznaczyłem - prawidłowym wyważeniu). Pytanie - czy "tendencja do zwalenia w prawo" jest równoznaczna z korkociągiem? Ja uznałem że nie, i i dąc tym tokiem sobie nie zaprzeczyłem. O różnicach zależnych od spadochronów nie wiedziałem, to cenne uzupełnienie z praktyki. Dziękuję za uwagi, nie dane mi było związać się z lotnictwem zawodowo, filmy opieram na wiedzy hobbystycznej i nigdy tego nie ukrywałem, ale jednak do "gadania bzdur" myślę że mi daleko. Również pozdrawiam!
@mariuszhope11743 жыл бұрын
'Jesus Christ is the Way, the Truth, the Life. No one comes to the Father except through Him. There is no other intermediary. May Jesus Bless you, trust Him, give your life - and He will take care of it :pray Convert yourself and believe in the Gospel"