Bár így oktattak volna anno. Ma nem egy teherautósoför, hanem akár asztrofizikus is lehetnék. Köszi szépen ezt a videót is! :)
@hcorEtheOne2 жыл бұрын
Az összes videód meg fogom majd mutatni a leendő gyerekeimnek. Köszönjük a fáradhatatlan munkád!
@imi52 жыл бұрын
Mindig is érdekelt az űrkutatás, de életemben most először hallottam ilyen részletes összefoglalást ilyen rakétákrol. Köszönöm a videót!
@TheVoyager33012 жыл бұрын
Zseniális. Erre a csatornára nem lehet mást mondani. Vannak olyan dolgok, amelyeket még a legjobb fizikatanárok sem tudnak veled megérteni, viszont egy ilyen videó igen!
@laszlodaczi88802 жыл бұрын
Életem legjobb "befektetése" a csatornád támogatása. Köszi!
@gulyagergo2 жыл бұрын
Respect! Eddig számomra ez volt az egyik legérdekesebb videód, mivel semmit nem értek a rakéta technológiához! :)
@rolandjankovics66312 жыл бұрын
Köszönjük!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Én is köszönöm!
@czecsaba2 жыл бұрын
Csodálatos részletes rész, nagyon régóta érdekel ez a téma, imádom, köszönöm
@repulovadkacsa2 жыл бұрын
Brutál jó rész volt...🚀
@darumisi2 жыл бұрын
Nagyon érdekes volt! Köszönöm!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
;)
@tiborkasza30862 жыл бұрын
Rengeteg videódat megnéztem már, kb az összeset:) Most eljött az ideje a feliratkozásnak is. További jó munkát kívánok!
@gregor_man2 жыл бұрын
Gyönyörű videó lett. Gazdag, ízletes, kifinomult. Amiket a hajtóanyag profiljairól és a gyorsulás mértékéről meséltél, azt még egyáltalán nem hallottam, még a problémáról sem tudtam, kétszer is megnéztem.
@szaniszlozsolt2 жыл бұрын
Nagyon élvezetes videó, mint az összes tőled. Munka után mindig az első dolgom jóideje, hogy a kajammal a tévé elé lehuppanok és megnézem, nincs e a csatornádod új tartalom. Köszönjük!
@davidkiss66242 жыл бұрын
Zseniális megoldások, köszi az infót!
@farkasabel48012 жыл бұрын
Egyszerűen zseniálisak a videóid! Hatalmas gratula🎉🎉🚀🚀 Már egy éve nézem a videóidat, most már a támogatás is megy🤟
@messziroljott15162 жыл бұрын
ez nagyon érdekes volt, köszi!
@aronleszkovich26652 жыл бұрын
Nagyon vártam már, hogy ne csak a támogatók tudják megnézni, annyira érdekelt ez a videó... Amikor kijött már majdnem előfizettem.(Ha legközelebb ilyen lesz, veszek neked egy E-rágót...😉) Nagyon tetszik amit csinálsz, és még sokáig ne hagyd abba!
@tamasszekely48952 жыл бұрын
Ez nagyszerű volt, köszi!
@zoltanboros89632 жыл бұрын
Ez egy nagyon jó epizód lett. Egy ritkán tárgyalt témát jár körül.
@bkareszHUN2 жыл бұрын
Ez perfect volt mint mindíg. köszi az új infókat. :)
@Vid.1862 жыл бұрын
Ismét szuper videó volt, köszönöm! 👍😊
@norbertszalko2 жыл бұрын
Érdekelne melyik szennyezi jobban a környezetet a szilárd vagy a folyékony hajtóanyagú rakéta és miért?
@gregor_man2 жыл бұрын
Nem hiszem, hogy a kérdésed megválaszolható lesz, mert a kérdés túlságosan leegyszerűsíti a szennyezést, egyetlen szóra. A két itt tárgyalt technológia eltérő égéstermékeket termel, amelyeket összehasonlítani csak úgy lehet, hogy külön vesszük a szennyezés különböző típusait. Hiszen szennyezés az is, ha a szén-dioxid kibocsátását nézzük, a lebomlott ammónia nitrogénjének oxidjai szintén szennyeznek, az égéstermék mikroszemcséi egy másfajta szennyezést okoznak, de biztos, hogy a természet szennyezésnek veszi, amikor az oxidált alumínium a levegőbe kerül. Melyik a rosszabb, melyiket vesszük "nagyobb"-nak?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen, alapvetően nehéz kérdés, kivéve az űrsiklóknál és az SLS-nél, ugyanis mindkét esetben a szilárd hajtóanyagú gyorsítók mellett egy hidrogént oxidáló rendszer található. És mi lesz a hidrogén oxidálásából? Igen, H2O, azaz víz. Ebben az esetben természetesen a szilárd hajtóanyagú rakéták a károsabbak a környezetre.
@norbertszalko2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm válaszod! :)
@zoltankisded30192 жыл бұрын
Szia igaz hogy az Uránusz tűnik elfele? Ès a hold mellet fog elhaladni
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Tűnik elfelé? Tegnap a Hold áthaladt előtte. Ennyi.
@zoltankisded30192 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul oh nagyon köszi a választ
@gregor_man2 жыл бұрын
😂
@Gellert742 жыл бұрын
Ez nagyon jó lett. Iskolákban jó lenne tananyagnak!
@gergogrencer3602 жыл бұрын
Fhuuu az az intro nagyon jó!!!! Te csináltad?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem, az a KZbin egyik sémája, amit azért választottam, mert egész jól illik a témához.
@torma9932 жыл бұрын
👍
@frankfiala69302 жыл бұрын
Ne foglalkozz a házi "fizikusokkal"! 😉 Jó, sőt nagyon jó volt most ez az epizód is. Látszódik is. Az okos hüléskedik vagy a hüle okoskodik... ;D
@BillencsH19332 жыл бұрын
Elvileg, ha sok hatalmas rakéta hajtóművet indítanak a földre rögzítve lehet befolyásolni a föld forgási sebességét?
2 жыл бұрын
Igen. Csak mérni nem lehet a hatást, mert olyan csekély mértékű a változás, legalábbis a jenlenlegi technológiájú rakétákkal, és mérési technikákkal.
@laszlokuti6743 Жыл бұрын
Olvastad Verne: Világfelfordulás regényét? Ott ágyúval próbálkoztak a Gun Club tagjai (igen, a Hold-utazók), de nem jött be, mert elnéztek egy méter km átváltást.
@sandorfarkas78982 жыл бұрын
Szerintem A Mars expedíció eljut bolygóra Biztos vagyok benne találni fognak egy olyan anyagot maga a űrutazás ravaló nagyon hosszú ideig Igen csak filmeken lehet látni hogy az idegenek milyen hajtóanyaga mint például az ufók amelyben nem hiszek pillanatok alatt el tudnak tűnni Sok sikert kívánok az űrkutatásban
@marcika2 жыл бұрын
Sprint raketa 100G-s gyorsulasat talan erdemes lett volna megemliteni. :) Esetleg a Minuteman-ek is, azok is brutalisan robbannak ki a silokbol.
@istvanvarga33262 жыл бұрын
Remek videó ismét. Köszönjük. Kis apróság: lehet kész volt már a videó, de pont nem rég volt a Blue Origin's New Shepard-nál egy repülés közbeni meghibásodás miatt egy ilyen vész eltáválodó rendszer aktiválás, ami szintén szilárd hajtóanyagú rendszer ...jó lett volna ide is :)
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Akkor már rég kész volt, igen
@motomania59858 ай бұрын
❤❤❤❤❤
@bognar.adrian12 күн бұрын
Azt szertném megkérdezni, hogy ez a szilárd hajtóanyag keverék elég nagyjából teljesen, vagy marad a gyorsító rakéta belsejében az égés után valamilyen salak szerű anyag?
@urkutatasmagyarul12 күн бұрын
Az üzemanyag legalább 99%-ban elég, de marad utána némi hamu, égéstermék a rakéta belsejében.
@theremay2 жыл бұрын
a lényeg 11:30-tól kezdődik, előtte Ádámtól-Évától kezdődően megy a mese.
@offraistvan80602 жыл бұрын
tökölétesítette? :D :D hányszor vetted újra a mondatot, mire azt mondtad, hogy na ezt leszarom? hallatszik a vágás is amúgy :). de persze ez nem beszólás, csak vicces észrevétel. kíváncsi leszek a következő bakiparádéra.
@lajoskovacs10522 жыл бұрын
Tökéletes lett, köszönöm. Csak egy kérdés maradt számomra nyitva: hogyan "gyújtják be", azaz indítják az alumínium + ammónium-perklorát reakcióját? Ez technikailag is komoly kihívás, ha egyszerre több helyen kell megtenni egyszerre. A hidrogén esetében nyilvánvaló, de itt nem tiszta számomra.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen, erről is szót ejthettem volna. Felül van a gyújtószerkezet, ami egy piropatron. Ha az begyullad, akkor egy szempillantás alatt égni kezd a függőleges rés belső felülete.
@lajoskovacs10522 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszi 👌
@arpadszeiff2 жыл бұрын
Sokat tanultam, és kérdések is akadtak. Nyomás és hőmérséklet nagyságrendek az égőtérben, és a még nem égő térben begyújtás előtt és után a két rakéta típusban. Hogyan nem olvad el a kiégéshez közeledve egy szilárd üzemanyagú rakéta palástja, és fúvókája? És ha jól tudom. A második világháborúban a németeknek is volt a Katyusákhoz hasonló rakétájuk. (Eddig biztos.) Az oroszoké pontosabbnak tűnt. A németek mindenféle aktív mechanizmussal próbálták növelni a pontosságot. Az oroszok forgásba hozatták a rakétát passzív terelőkkel. A háború után összevetették. Kiderült, hogy nem volt pontosabb az orosz. DE! Viszont jóval olcsóbb volt az egyszerűsége miatt, és ugyan oda, ugyanannyi ráfordítással, sokkal többet találtak. Azaz mégis az orosz volt a jobb.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
A palást belső felülete szigetelve volt, hő csak akkor érte, amikor az üzemanyag oszlop legkülső rétegei gyulladtak be. A fúvókák leolvadásáról pedig lesz egy külön epizód, nagyon remek ötleteket szoktak alkalmazni!
@arpadszeiff2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönet, nagyon várom. És nagyon gyors vagy, még nem tudtam megírni az alkommentet. Egyebek: Ránéztem a főcímre, és majdnem úgy kezdtem a kommentem, hogy kedves Szilárd. Videó téma ötlet. Űrkutatás ergonómiája. Ezt a témát a ez videó inspirálta, mert egykori nagy modellrakéta szerelmes repülő modellező klub vezetőnk történek jutott eszembe. A német és angol/amerikai repülőgépeknek volt egy nagy különbsége, miközben egymás ötleteit koppintva fej-fej mellett haladt a fejlesztésük. Német mérnökök nem figyeltek oda annyira az ergonómiára. Példája, hogy ami kapcsoló az angol gépen a pilóta kézügyében volt, addig a németen egy picit előre kellett hajolnia. És néha ilyen tized, század másodperces veszteségek döntöttek el egy légi-harcot.
@C.h.r.i.s.t.m.a.s2 жыл бұрын
Én totál másra gondoltam szilárd hajtóanyagú rakétáknál. Igaz, hogy az is folyékony, de mivel szerintem töményebb azért hittem, hogy szilárd a neve. Én arra gondoltam, hogy olyan lehet mint a repülőknél a kerozin, csak ez még jobban tökéletesítették, valami újfajta üzemanyag. A folyékonynak, meg hidrogént gondoltam.
@oliver47112 жыл бұрын
Ezek szerint a lerögzíett rakéta, el tekerte a földet? 😳
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ez szinte biztos! :)
@vizsolyipal12 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Egy korabbi video alatt mar targyaltuk, hogy ha nem hagyja el a Foldet anyag, akkor mint egy zartrendszer nem tud onmagaban gyorsulni. Maskent megkozelitve a kiaramlo gaz es annak energiaja eloszlik a legkorben, igy csak egy ossze-vissza turbulens aramlas marad, ami nem gyorsit/forgat egy meghatarozott iranyba. Amugy nagyon tetszenek a vidoid es a munkassagod, szoval legyszi ne vedd rossz szandeku kotozkodesnek! :)
2 жыл бұрын
@@vizsolyipal1 Ha egy zárt forgó rendszerben (tételezzük fel hogy a Föld ilyen (csak hol van az edény fala?)) a tömeget közelebb vagy messzebb visszük a központtól, akkor felgyorsul, illetve lelassul a forgási sebessége anélkül, hogy az összes tömege változna. Tehát a gyorsuláshoz nem kell tömeget eldobni, még az egyenes irányu egyenletes gyorsításhoz sem. Mondjuk ilyen nem is létezik. A gyorsításhoz az energiát kel növelni vagy csökkenteni. Persze az energiát nem árt megfelelő irányú vektoral és formában (kölcsönhatás) közölni a gyorsítani kivánt obiektummal.
@janosgajdacs8645Ай бұрын
igen.ezért jobb ha mindig kapaszkodsz
@GisRewentlow2 жыл бұрын
és mi mikor építünk egyet?? :D kéne egy rakétaépítő klub. ha elég jó lenne, még akár mini műholdakat is lehetne fellőni. :D
@TheSziszoko2 жыл бұрын
22:18 Pedig nekem még (úgy tűnik tévesen) ugy tanították, hogy az Energia/Buran és a Space Shuttle gyakorlatilag ugyanaz a rendszer és az oroszok 1/1 lemásoltak az amerikaiakat. Hasonló propaganda lehetett akkor mint az oroszoknál az űrtoll😅
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Az orbiternél, azaz magánál a siklónál tényleg felfedezhetőek olyan hasonlóságok, amik nehezen írhatóak a véletlenek számára, vagy épp nehezen foghatóak arra, hogy ugyanarra a célra, hasonló szerkezetetnek kell megszületnie minden mérnök asztalán. Túl sok volt az egyezés, akár csak korábban a Concorde és a Tu-144-es esetében is. Viszont a szerkezetet felgyorsító, rendszer valóban alapvetően más.
@pirosszirom89982 жыл бұрын
Nem tudom kik tanították neked, hogy 1/1 lemásolták, köztudott volt, hogy az Enyergija rakéta önálló űrszköz volt, erre volt rögzítve a Burán, ami ellentétben a Shuttle-kkal, nem vett részt felszálláskor a hajtásban, mert nem volt nagyteljesítményű hajtóműve.
@gregor_man2 жыл бұрын
Bizony, én is találkoztam már olyan lekicsinylő megjegyzésekkel, hogy az oroszok "lopták az egészet", de az Enyergija önálló rakéta, amelyre rögzítették a felszálláskor hajtóművet nem használó Burant, a Space Shuttle pedig egy nagy tartályon lovagol, oldalán két gyorsítóval. Mindenféle szempontból döntőek a különbségek. Nem beszélve arról az apróságról, hogy az állítólag "koppintott" Buran automatikusan szállt le, amivel az amerikaiak meg sem mertek próbálkozni, ez aztán állítólag egy kis vihart is okozott a NASA-n belül, amikor kiderült, hogy a Buran pontosan mit is tud.
@gyulanagy86485 ай бұрын
4:52 ..hol vannak a karakterekmagyarázatot kérek hol vannak a karakterek a - Kérem a KARATERVISSIakapcosolni, a HU!
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Milyen karakterekről beszélsz?
@boczee6812 жыл бұрын
Köszi a videót, nagyon érdekes volt:) Elon Musk mondta, hogy ő egyszerűen megoldaná az Artemis-1 hidrogén-üzemanyag szivárgását: Nem használna hidrogént. Az ő rakétái ugye kerozinnal mennek. Mi a hidrogén és a kerozin közt a különbség? Mármint melyiknek mi az előnye, hátránya? Miért nem használ a Space-X folyékony hidrogént? Oké, hogy ahűtés macerásabb, de egyéb hátránya is van?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Az új rakétáknál mát metánt fognak, nem is kerozint! A különbségekről (előnyök, hátrányok) lehet, hogy készül majd egy KisOkos!
@tamaskucsera66632 жыл бұрын
A hidrogén a legkisebb méretű elem, ezért nagyon nehéz megoldani, hogy ne szivárogjon. Úgy képzeld el a feladatot, hogy építened kell egy gátat focilabdákból, de úgy, hogy egy szem borsó se jusson át a gátadon. Azért ez így kihívás nem?
@davidtari74912 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul végtelen egy téma ez. De örülök is neki, hisz így mindig lesz kontentre indok :D Nagyon jó videó ismét! Köszönjük szépen
@bencemuller79192 жыл бұрын
A kerozin vagy petróleum nagyon sokkal olcsóbb a hidrogénnél és bő háromszor nagyobb a fűtőértéke is, viszont sokkal több oxigént kell magával vinnie, mert a sztöchiometrikus arány egyszerűen ezt mondja ki. Az egy más kérdés, hogy van egy komoly emissziója is szemben a hidrogénalapú rendszerrel - ahol csak vízgőz keletkezik -, rettenet mennyiségű szén-dioxid - meg valószínűleg egyéb más is - keletkezik az égés során.
@ZeliPeti Жыл бұрын
Mi lesz ha elfogynak a Szilárdok?
@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
Kérem?
@ZeliPeti Жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul akkor nem lesz Szilárd hajtóanyag🤣🤣🤣🤣 BUÉK!!!
@Danee-rn4xt2 жыл бұрын
Tilos a dohányzás 😁 Off: A vándorló földet láttad már? Ha igen mi a véleményed róla? Meg lehetne állítani a föld forgását és el lehetne hagyni a naprendszert ilyen módon?
@ampervadasz822 жыл бұрын
Bocs, hogy "beledumálok", a filmet se láttam, meg nem is én lettem megszólítva, de azért mégis: Mivel a gravitáció nem függ a föld forgásától, csak a tömegétől (meg persze a nap tömegétől amivel kölcssönhat), így már bukott is a koncepció. Ehez a bolygó keringési sebességét kellene gyorsítani, ugyan úgy mint egy űrhajó és a föld relációjában.
@Danee-rn4xt2 жыл бұрын
@@ampervadasz82 A jövőben bazi nagy hajtóművekkel a föld forgásának ellentétesen megállították a forgást (ezzel rengeteg katasztrófát idézve elő több milliárd áldozattal). Utána meg nap forgásához nézve menetirányba állították őket és felgyorsították a föld keringési sebességét hogy megszökjenek a nagyobbodó naptól. (Megmaradt emberek a föld alatt laknak a fagyhalál elkerülése érdekében, amíg másik csillaghoz nem érnek több szá generáció múlva).
@vizsolyipal12 жыл бұрын
@@ampervadasz82 en sem lattam a filmet igy en sem arra reagalok. De a Hold pl tavolodik a Foldtol es arrol pl a Fold forgasa tehet. Ezzel egyutt a Fold forgasanak befolyasolasaval sztem sem lehetne palyat modositani :)
@gregor_man2 жыл бұрын
@@vizsolyipal1 A Föld forgása úgy tehet a Hold távolodásáról, hogy a Hold tömegvonzása okozta dagálykúp a Holdhoz képest kicsit "siet", ezzel előreható vonzást gyakorolva a Holdra, növelve a sebességét, az égimechanikai paradoxon értelmében növelve a pályasugarat. Évi 4 centimétert. Ha a Nap-Föld rendszerben keressük a dolog analógiáját, akkor a forgó Napot kellene belekalkulálnunk ebbe a látomásba, ami teljesen értelmetlen, ilyen távolságnál fölösleges is. Nem találkoztam még ezzel a "tudományos" ötlettel, de az alapján, ahogy te írtál róla, elég nagy szamárság lehet már megint.
2 жыл бұрын
Én viszont láttam. A forgás megálításának a pálya modosítási koncepcióban annyi szerepe van (a fílmben), hogy a megfelelő irányba lehessen állítani a bolygónk felszinéhez rögzített rakétamotorokat. Szerintem ilyen elven működő motorokkal nem messzire jutnánk. Előbb fogyna el a halytóanyagnak használt anyag a Földről, mint hogy érdemi változást érhetnénk el a pályályában. Viszont, ha más módon lasítanánk a keringési idejét a Nap körül a földnek, nem tehetne mást mint hogy egyre távolabb kerüljön a Naptól.
@gabormayer13272 жыл бұрын
Á bent maradt az enyergia 22:20 körül az orosz meg hajtonal. és akkor gondolom 23:40nél a hang séma nem jó.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Azt a járművet Enyergiának ejtik. A hang pedig itt-ott valóban más lehet.
@gabormayer13272 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Ja értem bár mégse... :D Eddig is angolosítottad az oroszt most meg oroszul hagytad :D Ezért írtam hibának :D
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Mire gondolsz, amikor azt írod, angolosítottam az oroszt?
@miszlaizoltan54762 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul nekem volt középiskolában egy tanárnőm aki oroszról képezte magát át angolra.... valami ilyesmi lehet. 🤣
@DaT0nkee2 жыл бұрын
@@gabormayer1327 Inkább magyarosította. A magyarok ejtik ny-el állandóan. De amúgy írd be google translate-be magyaról oroszra azt, hogy energia, és mondasd ki vele.
@tivcsiszlavitsek82817 ай бұрын
2024.05.13. Köszönet.
@DaT0nkee2 жыл бұрын
Ez tulajdonképpen egy általános rakéta hogymivan lett. De kellett is. Annyi megjegyzés, hogy az SLS-nél semmi nem lesz újrahasználva. A szilárd gyorsítók is megsemmisülnek. (21. századi hipermodern rendszer jíííí....)
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ez biztos? Olvastam azt is, hogy újrahasználják és olvastam azt is, hogy hagyják majd elveszni azokat is. Az biztos, hogy az Artemis-I küldetéshez felszerelt gyorsítók egyes szegmensei már repültek.
@DaT0nkee2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Biztos. Eleve 4-5 küldetést terveztek, és ahhoz van elég maradék alkatrészük az STS korszakból. Ezek leginkább booster szegmensek, és RS-25 hajtóművek.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
@@DaT0nkee Szép... :(
@oliver47112 жыл бұрын
Akkor A leváló rakétákat miért nem izomból megküldve a föld felé hajítja el a rakéta? Az is hajtaná előre
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Így a következő fokozat plusz gyorsulásra tesz szert
@oliver47112 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Igen, ezért mondtam.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Mármint úgy, hogy azon van a hajtómű, nem a leváló egységen
@oliver47112 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul De ha lefelé el tudja dobni magától a kiégett fokozatot a tovább haladó rakéta, akkor plusz gyorsulása tehet szert. Mert az ellentétes erő tovább vinne előre
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
@@oliver4711 Ahhoz nagyobb robbanásra lenne szükség, ráadásul pont ott, ahol a következő fokozat hajtóműve van.
@lacesz.0032 жыл бұрын
Bár minden kívánságom így teljesülne... 😅😅
@VarDom072 жыл бұрын
Nemsokára 100. videó. Van már rá terv hogy mi lesz?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Valami biztos lesz! ;)
@EndreBarathArt2 жыл бұрын
mennyi rakétát gyártottunk mi lekapart gyufafejekből! persze egyik se akart repülni XD
2 жыл бұрын
A hatás-kölcsönhatáshoz, semmi köze sincs a tömegnek. Newton biztosan nem állítot ilyet. A rakéta elvhez sincs semmi köze a tömegnek. A fénynek is van impulzusa, pedig tömege nincs. A szóban forgó kölcsönhatás a rakéta elvnél az impulzus.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Newton törvényénél még csak el sem hangzik a tömeg kifejezés. Kizárólag hatásokról és erőkről beszélek.
@-afyx-2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Talán 1:52 -nél elhangzó tömegre gondolhatott István Früvald. De azt azért hozzátenném, hogy egy madártollat hiába dobnánk el a széken ülve, mert annak csekély tömegének ellenhatásával soha nem győznénk le például a szék kerekeinek a súrlódását. ;)
2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Most nem, de az előző kisokosban igen. Habár itt is egyfolytában azt állítód, hogy a rakéták a tömeg minél gyorsabb eldobása a kulcsa az űrbe jutásnak, és ez hajtja előre a rakétát. Ez így téves. A rakéta elv az impulzus megmaradás kölcsönhatásából nyeri a mozgási energiáját. Minden további nélkül működhet egy rakéta is tömegvesztés nélkül, ha valamitől, megfelelő nagyságú és irányú impulzust kap. A kulcs nem is az impulzus létrehozása, hanem az előállításához használt energia előállítása, tárolása és ennek a szerkezetnek a tömege. A kémiai rakéták azért olyan böszme nagyok, mert nagy a tömege a mozgatáshoz szükséges energiaforrásnak. Magyarán kicsi az energia sűrűség. Ha fissziós vagy fúziós energiát tudnánk használni, akkor megközelítőleg 1000-100000x nagyobb lehetne az effektív energia sűrűség. Egyébként az az állítás is hibás, hogy minden képen nagy sebességet kell elérni a keringési pályához. A keringési pályához csak magasságot kell elérni, a pálya magasságától függően akár még fékezni is kellhet.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
@ Azt mondod, nem kell sebesség a keringéshez? Ha felmászom egy magas toronyra, ami 400 km magasan van, akkor már Föld körüli pályára állok?
2 жыл бұрын
@@-afyx- Nem nem a tömeg okozza a szék elmozdulását, hanem az impulzus. Az impulzus külcsönhatásának semmi köze a tömeghez. A rakéta működéséhez is csak annyi köze van a tömegnek, hogy energiát az impulzus megteremtéséhez, tömmeggel rendelkező dologban tudunk tárolni (nagyon nagy tömeggel). És ez a tömeg az ami meg nehezíti a rakéták müködtetését.
@dogvessz2 жыл бұрын
Na, megint kezdi "Rém egyszerű a történet". Aha.... ja, az :D
@petrovaymihaly5713 ай бұрын
Igazából ezzel már volt ütközésem a spacejunkie csapatával. Lenéztek és igyenélőnek tekintettek mert, hogy állításuk szerint INGYEN kértem szaktanácsot tőlük pedig igazából nem ez volt a célom. Ugyanakkor nekem is felróható, hogy a kèrdésem nem volt kellőképpen megfogalmazott ami okot adhatott számukra a félreértéshez. ...de sok a duma. Rá is térnék a lényegre. Mi van akkor, ha az űrsiklóról eltávolítjuk a külső üzemanyag tartályt ezzel kihúzva azt mint súly és légellenállás tényező, a két S.R.B. rakéta összesen 1000 tonnányi üzemanyagmennyiségét pedig különféle teljesítményű rakéta fokozatokba és segéd rakétákba töltenénk? Ez a rendszer így (változatlan mennyiségű de kizárólag szilárd üzemany felhasználásával) alkalmassá válhat az orbiter alacsony földkörüli pályára állítására?
@urkutatasmagyarul3 ай бұрын
@@petrovaymihaly571 Véleményem szerint nem. A szilárd hajtóanyagú rakéták adják a tolóerő túlnyomó részét, tehát ha folyékony üzemanyaggal helyettesítenénk, annak nem lenne elegendő a teljesítménye.
@petrovaymihaly5713 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul tehát nem akarjuk a szilárd üzemanyag mennyiségét cseppfolyósra cserélni. Épp az a lényeg, hogy csak kompozit üzemanyagot használunk, változatlan mennyiségben viszont különféle teljesítményű rakéta fokozatokba és segéd rakétákba töltve.