SZILÁRD KŐSZIKLÁRA - A Tihanyi Királykripta régészeti feltárása - 6. rész

  Рет қаралды 629

Benedictine Abbey of Tihany

Benedictine Abbey of Tihany

Күн бұрын

SZILÁRD KŐSZIKLÁRA - A Tihanyi Királykripta régészeti feltárása, kutatása és helyreállítása - 6. (befejező) rész:
A király hazatér
Készítette: Pazirik Informatika Kft.
Szeptember 30-án, hétfőn temették újra a Tihanyi Királykripta (altemplom) második modern kori régészeti feltárása és kutatása (2021-2024) során, az 1953-ban készített síremlékből 2021. április 30-án kiemelt emberi maradványokat.
Az egyházi szertartást Udvardy György veszprémi érsek vezette Mihályi Jeromos perjellel, a Tihanyi Bencés Apátság elöljárójával; Sárai-Szabó Kelemen győri bencés perjel, Baán Izsák bakonybéli bencés perjel és Matusz Hugó pannonhalmi főapátsági perjel, valamint a tihanyi bencés közösség, Tihany község polgármestere és Radó László iskolaigazgató jelenlétében a még felújítás alatt álló Árpád-kori kriptában.
A 11. századi uralkodói temetkezéshez tartozó maradványokat, valamint a 15. századi és török kori temetkezésekhez tartozó maradványokat külön-külön fémládában helyezte a sírba Mende Balázs Gusztáv paleoantropológus és Belényesy Károly régész.
A Tihanyi Bencés Apátság királyi kriptája az egyik legfontosabb magyar történelmi emlékhely, majdhogynem az egyetlen, ahol az államalapítás kora átélhető. A 11. századból a mai Magyarország területén mindössze két olyan épület maradt fenn, amely nem töredékes rom, vagy teljesen átalakított építmény, hanem teret alkot, és őrzi legfontosabb eredeti jellegzetességeit: a tihanyi és az Aba nemzetséghez köthető feldebrői altemplom. Ez az a két hely, ahol ténylegesen olyan terekben járhatunk, amelyek a Magyar Királyság első évszázadából maradtak ránk.
A Tihanyi Királykripta 11. századi „újjászületése” még folyamatban van. A szűkös tér és az építési terület lehetőségei miatt szűkebb körben történt az újratemetés. A következő napokban Módy Péter kőrestaurátor vezetésével a síremléket állítják össze trieszti mészkőből, majd balatonalmádi-vörösberényi vörös homokkőből történik a járószint kialakítása, továbbá a diszkrét világítást szerelik be. A munkálatokat a kezdetektől egy, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont, az ELTE BTK, a PPKE BTK, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Laczkó Dezső Múzeum szakembereiből álló tudományos tanácsadó testület segítette, hogy azok megfelelő szakmai konszenzussal valósuljanak meg.
A negyedik magyar király temetkezőhelye várhatóan november elejétől lesz ismét látogatható a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum rendes látogatói útvonalán.
Ünnepélyes megáldása 2025 nagyböjtjében lesz, amire várják az érdeklődőket Tihanyból, a Balaton-felvidékről és az egész országból.

Пікірлер
She made herself an ear of corn from his marmalade candies🌽🌽🌽
00:38
Valja & Maxim Family
Рет қаралды 18 МЛН
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
EGY NAP I CIRKUSZIGAZGATÓ
11:33
HAJÓGYÁR
Рет қаралды 16 М.
🔴A LEGJOBB PACALPÖRKÖLT? BALÁZS BISZTRÓ ZAMÁRDI
6:57
NEM FŐZÖK JOBBAN, MINT TE!
Рет қаралды 37 М.
Biciklis gurulásom Tihanyba
9:08
Horváth Miklós
Рет қаралды 6 М.
A környék legjobb falatozója / Patkó büfé, Zamárdi - Best of Balaton
3:50
Jó borok, jó helyen - borhetek Balatonfüreden
17:48
Füred TV
Рет қаралды 2,2 М.
Tihany -  Levendula Fesztivál - a Régi Idők Udvara Skanzen és Étteremben
9:03