Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

  Рет қаралды 79,857

Copernicus

Copernicus

4 жыл бұрын

Sztuczna inteligencja powstała ponad pół wieku temu. Początkowo terminem tym obejmowano nawet proste algorytmy, które realizowały jakikolwiek przejaw ludzkiej inteligencji. Później, w miarę wzrostu apetytu badaczy, pojawiło się pytanie, czy mechaniczne wykonywanie wymyślonych przez człowieka komend to naprawdę inteligencja. Częściową odpowiedzią na to jest uczenie maszynowe, zarówno nadzorowane, jak i nienadzorowane. Dziś AI samodzielnie dochodzi już do rozwiązań postawionych przed nią problemów.
Nagranie zrealizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019.
Scenariusz i prezentacja: Łukasz Lamża

Пікірлер: 92
@skibbs2404
@skibbs2404 4 жыл бұрын
Jasny, zwięzły, piękny wykład. Dziękuję.
@paweldraws7800
@paweldraws7800 3 жыл бұрын
To jest ciekawe, ale szachy są ograniczonym systemem. Miałem taką sytuację w szkole prywatnej, gdzie trzeba było prze-selekcjonować uczniów na bazie obserwacji i wyciągania wniosków, matka posadziła jednego z uczniów w ostatniej ławce, nauczycielki prowadzące obserwacje razem ze mną, popełniły błąd atrybucji nadając mu cechę - wycofany, mało się udziela, ja spojrzałem na zmienne zewnętrzne, patrząc podmiotowo na potencjalnego ucznia. Przesadziłem go do ławki z innymi dziećmi - otworzył się i zaczął się udzielać bardziej od innych, ale przez to, że nauczycielek było więcej, bo zawód sfeminizowany, opinia o uczniu wygrała, nad prawdą, bo już dawno zapisały. Gdy, przynosząc notatki z obserwacji, powiedziałem to psycholożce, ta odpowiedziała - że ten uczeń to błąd statystyczny i dla szkoły nie jest to istotne - potraktowany został przedmiotowo. Także moja partia szachów została przegrana, mimo prawidłowych mechanizmów poznawczych. Ciekawi mnie też, czy komputery nie będą popełniać błędów myślenia esencjami, bo ogólnie współczesne komputery są oparte na esencjach, np. słowach kluczowych w przeglądarkach, są formalne uproszczenia.
@Pawel.N
@Pawel.N 4 жыл бұрын
Świetnie pokazany punkt filozoficzny na sztuczną inteligencję. Nie jakieś wojska androidów czy Matrix, a to co nas naprawdę dotyczy. Przede wszystkim współpraca z tymi maszynami. Jesteśmy, jako ludzkość, na etapie tworzenia interfejsu mózg-komputer o znacznie większej przepustowości danych niż oko-ekran. Tu bym wypatrywał następnej rewolucji. A problemów filozoficznych będzie z tym co nie miara! :)
@TomaszZgutka
@TomaszZgutka Жыл бұрын
Fajnie się to ogląda po 3 latach 😁
@jnovak4233
@jnovak4233 3 жыл бұрын
Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to nie to samo co sztuczna świadomość.
@patapatatai8366
@patapatatai8366 4 жыл бұрын
Przykład bardzo zacny: sztuczna inteligencja w służbie zdrowia. Znając jednak świat z własnego doświadczenia, moge podejrzewać, że możliwości sztucznej inteligencji zostaną wykorzystane w mniej zacnych zadaniach typu: Gry Wojenne, kontrola nad społeczeństwem itp. Teoria spiskowa? Niekoniecznie. Są organizacje mające ogromne możliwości (finansowe również) a ewentualny zysk z takich działań byłby dużo większy niż życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Ośrodki akademickie są finansowane również przez wojsko. Druga sprawa, relacje kosztu do możliwości takiego rozwiązania są coraz bardziej korzystne. Sądzę, że sztuczna inteligencja będzie coraz szerzej wykorzystywana w innych dziedzinach życia. Może w pewnym momencie ludzie staną się zbędni....
@AndrzejLondyn
@AndrzejLondyn Жыл бұрын
Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia, kieruje pacjenta nie na leczenie mu potrzebne a na wykonanie procedur medycznych za które najwięcej zapłaci fundusz zdrowia.
@problem83
@problem83 2 жыл бұрын
nawiazujac do obrazkow, to wlasnie zabezpieczenie przed botami uzywamy jako capcha
@jimichedahoo
@jimichedahoo 4 жыл бұрын
Przez Pana to spać nie poszedłem. Takie to ciekawe było:).
@tostamtadsiewziaem3650
@tostamtadsiewziaem3650 4 жыл бұрын
Jacek Cieplik inteligencja muwek - nauczcie tego bekaYta wymawiać Ey
@tomciopaluch6854
@tomciopaluch6854 3 жыл бұрын
9po9p
@theAmazinglyRandy
@theAmazinglyRandy 4 жыл бұрын
Świetny odcinek, czekałam na niego
@fafiklata
@fafiklata 3 жыл бұрын
Lukasz Lamża, to w ogóle bardzo fajnie opowiada o sztucznej inteligencji.
@plitgf
@plitgf 4 жыл бұрын
Dawno temu jako dzieciak, w teście z ciągami obrazków był motyw z śpiącym chłopcem i zegarkiem, moje pokrętne myślenie było takie że chłopiec wstał, przestawił budzik żeby pospać dłużej (zaspać ;), bo w tamtych czasach psujące się radzieckie budziki nikogo nie dziwiły i sam tak robiłem, niestety pani nie doceniła moich 200IQ :D
@MrSTEMI
@MrSTEMI 4 жыл бұрын
Jest dr Lamża i jest plus 😉
@dorotagoralik8236
@dorotagoralik8236 3 жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać znowu współpracować z moim Obcym przyjacielem .
@anetaczupa6306
@anetaczupa6306 4 жыл бұрын
Super dzieki.
@cezarydziemian6734
@cezarydziemian6734 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i wartościowy materiał, jednak nie doczekałem się w końcu uzasadnienia - dlaczego Watson to projekt nieudany? Cała wypowiedź o Watsonie sugeruje, że bardzo udany. Ja bardzo chciałbym móc już dziś poradzić się Watsona w sprawie problemów zdrowotnych dzieci, zamiast biegać do lekarza, który podejmuje decyzje w zasadzie metodą na hybił-trafił.
@remzey3849
@remzey3849 4 жыл бұрын
dlaczego to ma tyle łapek w dół ? przecież to jest świetne
@andrzejdoniec2105
@andrzejdoniec2105 8 ай бұрын
Moze dlatego ze w materiale sa bledy w kilku miejscach.
@SkoczekPrRO
@SkoczekPrRO 4 жыл бұрын
Wow , dziekuje za wytlumaczenie tego tematu. Wkoncu ktos to zrobil dobrze. Fajnie jakby taka seria powstala naprawde masz talent z lekkoscia przekazujesz wiedze. Nie splycasz zagadnien.
@winczysawnieszczegolny7181
@winczysawnieszczegolny7181 4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/oYWwg5mAjMh1nKM
@flepix
@flepix 4 жыл бұрын
Super.
@natural76
@natural76 4 жыл бұрын
System porównawczy ludzi grających z robotami już od dawna jest w brydżu przez internet. Partnerem człowieka jest robot przeciwko parze robotów, nawet dobrze to działa.
@sebon11
@sebon11 Жыл бұрын
Super film, pozdrawiam
@chalowskyy
@chalowskyy 3 жыл бұрын
"My filozofowie bardzo lubimy kiedy problemy filozoficzne stają się nie do uniknięcia i się pogłębiają " xD
@suspiciousorange705
@suspiciousorange705 2 жыл бұрын
mi się wydaje że im bardziej inteligentny , tym większe problemy jest w stanie rozwiązać
@quanchi78
@quanchi78 4 жыл бұрын
Alpha Go to system do grania w grę "GO". Niedawno pokonał mistrza jakiegoś Koreańczyka. Alpha zero jest do grania w szachy. To dwa różne systemy.
@Grzegorzkossa72
@Grzegorzkossa72 Жыл бұрын
Posłuchałam tego artykułu i zastanawiam się czy w badaniach medycznych na pewno firma powinna kontaktować się ze specjalistami. Lepszym rozwiązanie według mnie było by używać tej technologii u lekarzy rodzinnych. To oni często mają problem z wysłaniem pacjenta w odpowiednim czasie do specialisty.
@janekprudo2845
@janekprudo2845 Жыл бұрын
Wspaniały materiał!
@fazazpolski7527
@fazazpolski7527 4 жыл бұрын
18:40 A w jaki sposób zweryfikują czy ten "System Ekspercki" nie podaje błędnej diagnozy?
@danbee3910
@danbee3910 4 жыл бұрын
AL uczący się jako doświadczający jeden temat ,dylemat poznawczy popieram,lecz z dwoma dylematami jak by chcieli spróbować informatycy, to czy nie mamy za mało danych :)
@StefanBrock_PL
@StefanBrock_PL 4 жыл бұрын
Bardzo fajne wprowadzenie. Tylko jedna uwaga: w przypadku Alpha Go mówimy o uczeniu ze wzmocnieniem, a nie uczeniu nie nadzorowanym.
@BudzikTV
@BudzikTV 4 жыл бұрын
Uczenie ze wzmocnieniem jest rodzajem uczenia nienadzorowanego.
@aksamitnaPiesc
@aksamitnaPiesc 4 жыл бұрын
Dla tego zawsze uważałem, że zabawa jest najważniejsza. "chwytasz" w rękę obiekt i nim manipulujesz i obserwujesz i wyciągasz wnioski.
@walentymosch8059
@walentymosch8059 4 жыл бұрын
Ogólnie to ten monolog miło mi się słuchało. Ale muszę podważyć owo nienadzorowanie uczenie najnowszych komputerów szachowych, bo jest jednak nadzorowane, choć zapewne nie tak ściśle jak to robiono w starszych generacjach komputerów. Na pewno komputerowi musi być ograniczone analizowanie przyszłych ruchów przed każdym posunięciem np. do 1000 ze względy na sensowny czas trwania danej partii. Liczba kombinacji w szachach jest tak wielka, że bez tego ograniczenie jedna partia musiała by trwać astronomiczny czas, gdyby np. kazano komputerowi analizować każdy ruch na miliardy ruchów do przodu, - ot co, ........
@natural76
@natural76 4 жыл бұрын
Nabijałbym się gdyby Wotsonowi wyszło, że chemioterapia nie jest taka skuteczna jak się onkologom wydaje. Szukaliby pewnie błędu zamiast z pokorą przyjąć wynik.
@tomekb2250
@tomekb2250 Жыл бұрын
Onkolodzy wiedzą że chemioterapia nie jest tak skuteczna jak oczekują pacjenci, do tego ma gigantyczne objawy niepożądane. Ale niestety nie wynaleziono niczego lepszego by ratować ludzi chorych na nieoperacyjne nowotwory.
@j7m7f
@j7m7f Жыл бұрын
Lekarz: Watson, czym leczyć pacjenta który ma uporczywy kaszel, ma podwyższoną temperaturę i cieknie mu z nosa? Watson: Na co lekiem jest Aspiryna?
@hashishishin
@hashishishin 4 жыл бұрын
Wydaje mi się że chochoł wkradł się pod koniec, tak na pobudzenie wyobraźni. 25:04 anegdota o Kasparovie z '97 dotyczyła automatu deep blue, nie AI. Podobne automatyczne kukiełki (mechaniczne turki) fascynowały setki lat temu, będąc jedynie manifestacją kunsztu swoich konstruktorów. Komu zatem będziemy bić brawo?
@franekdolas7504
@franekdolas7504 Жыл бұрын
Panie, a zagrałby ze mną w kółko i krzyżyk?
@AndrzejLondyn
@AndrzejLondyn Жыл бұрын
Coraz więcej AI w służbie zdrowia coraz mniej ludzkich uczuć u personelu medycznego...
@almanzor2008
@almanzor2008 4 жыл бұрын
'"Watson+" od dziesiątek lat powszechnie diagnozuje każdego pacjenta w tym Pana Doktora również. Kiedy lekarz zleca pacjentowi poddanie się pobraniom dla dokonania niezbędnych analiz, pacjent i lekarz spoglądają nie na szczegółowy ich wynik ale na wydrukowane proste iNFO w którym watson informuje czy stan danego parametru jest poniżej czy powyżej czy też w zakresie właściwym
@hashishishin
@hashishishin 4 жыл бұрын
A czy ten watson+ jest czymś więcej niż tabelką dopuszczalnego zakresu wartości określonego na podstawie statystyk z wcześniejszych obserwacji?
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 4 жыл бұрын
Zdarza mi się prowadzić rekrutację do firmy i czasem mam wrażenie,że niektórzy chętni nie przeszliby testu Turinga. Wystarczy zadać pytanie o zainteresowania.... Cisza, choć każdy ma napisane: kreatywność, nowe wyzwania itd. a co do sztucznej inteligencji, to jak wynajdą maszynę, która jednocześnie gra w szachy, przewija dziecko, pociesza przyjaciółkę przez telefon, przygotowuje listę zakupów i słucha wykładu Łukasza, to my kobiety możemy złożyć broń :)
@AnetaGierasimowicz
@AnetaGierasimowicz 4 жыл бұрын
Rozmowa o pracę to dosyć specyficzna sytuacja. Stres robi swoje.
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 4 жыл бұрын
@@AnetaGierasimowicz pocieszam się, że masz rację 😀
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 4 жыл бұрын
@@AnetaGierasimowicz Jeśli masz pasję, to na takie pytanie czekasz, tu mozesz się rozwinąć i opowiedzieć o tym co cie kręci. I skoro nie potrafisz odpowiedzieć, a wpisałeś, to znaczyć może, że i w zakresie kompetencji będzie tak samo. Rekrutowałem kiedyś grafików, na kreatywnych, większość przysyłała portfolia z przerobionymi tutorialami z sieci, to nawet nie było śmieszne...
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 4 жыл бұрын
@@gonzogorf7019 wiesz, ja już tak obniżyłam loty, że usatysfakcjonowało by mnie chodzenie do kina lub jakaś przeczytana książka ...
@arthy27
@arthy27 4 жыл бұрын
Nauka i szachy lepszego dla mnie materialu byc nie moglo :) Natomiast czy to jakis zaginiony film? Grudzien 2018?
@Anty_Cyklon
@Anty_Cyklon 4 жыл бұрын
2019
@arthy27
@arthy27 4 жыл бұрын
@@Anty_Cyklon hmm. ale oni się odnoszą do finału carlsen - caruana. Poza tym prowadzący nie wygląda jak obecnie w 2019
@Anty_Cyklon
@Anty_Cyklon 4 жыл бұрын
@@arthy27 Przecież jest data podana 14 gru 2019
@arthy27
@arthy27 4 жыл бұрын
@@Anty_Cyklon Ja u siebie nie widze dat. A to jest data publikacji, nie nakrecenia materiału, prawda?
@Anty_Cyklon
@Anty_Cyklon 4 жыл бұрын
@@arthy27 Prawda, myślałem że o tą datę pytasz
@dominik8252
@dominik8252 4 жыл бұрын
zmusza do myślenia
@franekdolas7504
@franekdolas7504 Жыл бұрын
Watson zaleca: wit C i podwójna lewatywa!
@niedamir
@niedamir 4 жыл бұрын
oho, ubrany kompetentnie ;)
@PGosztyla
@PGosztyla 4 жыл бұрын
Bardziej przydał by się Watson for neurology, w tej dziedzinie jest całe mnóstwo nierozwiązanych od wielu lat problemów.
@513mic
@513mic 4 жыл бұрын
Problemem jest to, że każda sztuczna inteligencja potrzebuje czasu/informacji/bazy danych aby się nauczyć. Sztuczna inteligencja obecnie raczej nie odkryje niezbadanego, raczej właśnie mając dużą pulę informacji jest w stanie szybko określić/podjąć decyzję. O ile mi wiadomo sztuczna inteligencja jest właśnie wykorzystywana w USA do wstępnego rozpoznawania nowotworów na zdjęciach rentgenowskich, jeżeli owe AI wykryje coś niepokojącego dopiero takie zdjęcie trafia do lekarza, ale do nauki potrzebna była ogromna ilość takich zdjęć, które wcześniej rozpoznali lekarze. Oczywiście możemy pozwolić się uczyć AI przez doświadczenia, ale w przypadku ludzkiego życia nikt nie podejmie takiej odpowiedzialności.
@mwattt
@mwattt 4 жыл бұрын
Grano mecz 1000 partii i wynik +155, -6 dla AlphaZero
@loskamilos007
@loskamilos007 4 жыл бұрын
były 2 mecze, najpierw 100 partii (+28 =72) w 2017 roku, a 2 lata później urządzono mecz 1000 partii (+155, -6, =839)
@Arpa61
@Arpa61 4 жыл бұрын
Chicago O'Hare, Midway...
@Arpa61
@Arpa61 4 жыл бұрын
łatwe...
@swietyEFI
@swietyEFI 4 жыл бұрын
a co bedzie kiedy AI uzna że ludzie zagrażają najbardziej tej planecie ?
@krzysztofbarys3246
@krzysztofbarys3246 4 жыл бұрын
Proponuje zastosować Watson for a politicians. Zobaczymy czy chociaż jeden polityk w Polsce mówi prawdę..😈
@olokowalski7533
@olokowalski7533 4 жыл бұрын
Moja inteligencja ... Tak na oko to jakieś 25km/h 👍
@olokowalski7533
@olokowalski7533 4 жыл бұрын
Dodam,że mam 40 lat.Pozdrawiam.
@ppkbtb
@ppkbtb 4 жыл бұрын
Któregoś dnia AI odmówi nam i nie otworzy drzwi do domu, bo robimy bałagan. Co jest racjonalne ;-)
@andrebogdanuk
@andrebogdanuk 3 жыл бұрын
Stwierdzi ze racjonalnie będzie za nas posprzątać bo wtedy będzie większe prawdopodobieństwo dojścia do skutku, czyli czystego mieszkania aniżeli zamknąć przed nami drzwi lub czekać aż to zrobimy sami (posprzątamy)
@baca350.1
@baca350.1 3 жыл бұрын
Jak długo uczelnie będą uczyć jak leczyć to nic się nie zmieni. JJak zaczną uczyć jak wyleczyć to sie wszystko zmieni. Przecież oni żyją z chorego człowieka a zdrowy to dla nich strata.
@k.rambol9133
@k.rambol9133 2 жыл бұрын
Nadal nie zdefiniowano tego czym jest inteligencja. Odniesienie do testu na inteligencję nie jest sprytne tylko głupie. Zadaniem testu jest bowiem zbadanie poziomu inteligencji. Czyli ktoś kto tworzył test musiał wcześniej założyć coś co w jego mniemaniu jest inteligencją. Czyli masło maślane. Kręcęnie się bez sensu w kółko. Rozmawiamy o sztucznej inteligencji nie potrafiąc powiedzieć czym jest inteligencja.
@mathouse123
@mathouse123 4 жыл бұрын
Jedna lektura badania na temat ubioru i już garnitur w prezentacji ;-)
@hekenabalant1029
@hekenabalant1029 4 жыл бұрын
DODAM DO MOJEGO KOMENTARZA ZAMIESZCZONEGO PONIŻEJ ŻE WYTRENOWAŁ PAN TAK ZWANE TECHNIKI MOWY CIAŁA. W NASZYM POROZUMIEWANIU SIĘ I PRZEKAZYWANIU INFORMACJI UŻYWAMY TEŻ MOWY CIAŁA. NATOMIAST JEST TO NASZ NATURALNY PRZEKAZ INFORMACJI. PAN MA GO JUŻ SZTUCZNY. JEŻELI CHCECIE BYĆ TWORZENIU NA WZÓR I PODOBIEŃSTWO MASZYN TO JESTEŚCIE W DOBRYM MIEJSCU I NA DOBRYM WYKŁADZIE. JEŻELI CHCECIE BYĆ CZŁOWIEKIEM I MIEĆ WARTOŚCI SKŁADAJĄCE SIĘ NA NASZE CZŁOWIECZEŃSTWO TO TO UNIKAJCIE TAKICH WYKŁADÓW.
@mateuszzarski8916
@mateuszzarski8916 4 жыл бұрын
Oprócz znów zaciętego Caps Locka: - jaka jest różnica między "sztucznym" a "naturalnym"? Mówienie "dzień dobry" wchodząc np. do sklepu jest naturalne czy sztuczne (bo nauczone drogą treningu w trakcie interakcji z innymi ludźmi)? - jaki związek ze sztuczną inteligencją ma "język rodowy", skoro algorytmika ta opiera się wyłącznie na liczbach (w przypadku Sieci Neuronowych na wagach poszczególnych węzłów grafu) - w jaki sposób rozróżniasz pojęcia "mądrość" i "inteligencja"? - jesteś trollem, a ja połknąłem haczyk, prawda? ;-) Swoją drogą fragment o Sieciach Neuronowych w filmie godzi w matematyczną duszę, mam nadzieję że Pan z filmu jest świadom zakrętów, które bezlitośnie ściął.
@andrzej9618
@andrzej9618 4 жыл бұрын
Biorę maszynę jako lekarza. Do podstawowych cherub lekarz jest zbędny. Pani która pracuję w aptece po pewnym czasie jest wstanie pomoc lepiej i szybciej niż nie jeden lekarz. Nie mówię że każdy.
@AnetaGierasimowicz
@AnetaGierasimowicz 4 жыл бұрын
Ale to wcale nie jest dziwne, że pani w aptece wie, co pacjent ma zażyć, żeby pomogło. Zazwyczaj to są farmaceuci po 5-letnich studiach plus parę lat doświadczenia z chorymi w aptece. Tak samo jest z pielęgniarkami. Dlatego jednym z pomysłów na braki lekarzy jest przerzucenie części ich obowiązków na pielęgniarki.
@hekenabalant1029
@hekenabalant1029 4 жыл бұрын
CO TO JEST INTELIGENCJA? W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM BYŁA WARSTWA SPOŁECZNA KTÓRĄ NAZYWANO INTELIGENCJA NATOMIAST W ŚRÓD TEJ WARSTWY SPOŁECZNEJ BYŁO DUŻO M Ą D R Y C H LIDZI HITLEROWCY JAK WKROCZYLI 1 WRZEŚNIA 1939 ROKU DO POLSKI TO PIERWSZE CO ZROBILI TO WYMORDOWALI MĄDRYCH LUDZI. PONIEWAŻ TA WARSTWA SPOŁECZNA ZWANA INTELIGENCJA TO WARSTWA KTÓRA MIAŁA WYKSZTAŁCENIE. NAWET JAK SIE JEST FILOZOFEM TO NALEŻY PEWNE FAKTY Z HISTORII ZNAĆ CHOCIAŻBY TAKIE FAKTY JAK WYMORDOWANIE WŁAŚNIE PROFESORÓW LWOWSKICH. NATOMIAST M Ą D R O Ś Ć JEST CECHĄ OSOBISTĄ CZŁOWIEKA I NAWET TAK ZWANY ANALFABETA MOŻE BYĆ MĄDRYM CZŁOWIEKIEM. MĄDRY CZŁOWIEK ZAWSZE PODEJMUJE DECYZJE KTÓRE PRZYNOSZĄ EFEKTY WYUCZENI INTELIGENCI NATO MIAST JAK WIDAĆ I SŁYCHAĆ W NASZYM KRAJU PODEJMUJĄ WIĘCEJ DECYZJI KTÓRE PRZYNOSZĄ NAM SKUTKI Z KTÓRYMI MY NA SAMYM DOLE SIĘ BORYKAMY BO DOKONUJĄ ZAWSZE CESJI TYCH SKUTKÓW NA NAJUBOŻSZE I CZASEM ŻYJĄCE W UBÓSTWIE WARTE SPOŁECZNĄ. PO WOJNIE ZACZĘŁA SIĘ OBOWIĄZKOWA EDUKACJI NASZE SPOŁECZEŃSTWO PODZIELONE ZOSTAŁO NA TRZY WARSTWY SPOŁECZNE CHŁOP ROBOTNIK INTELIGENT - CI CO MIELI JAKIEŚ WYKSZTAŁCENIE NO I ZACZĘTO NAS EDUKOWAĆ O Z CHŁOPA JEST TERAZ ROLNIK I "BIZNESMEN" SŁOWO MADE IN USA Z ROBOTNIKA TAKĄ WARSTWĘ PÓŁINTELIGENTÓW I WARSTWĘ INTELIGENTÓW Z BARDZO ROZWIJAJĄCĄ SIĘ DZIEDZINĄ FILOZOFIA A GDZIE PODZIAŁA SIĘ M Ą D R O Ś Ć ? KILKA LAT TEMU CZYTAŁAM ARTYKUŁ A NAPISAŁ TO CZŁOWIEK Z TYTUŁEM PROFESORA A W NIM PADŁY TAKIE SŁOWA: "MAM WRAŻENIE, ŻE ZNIKNĘŁO SŁOWO A WRAZ Z NIM M Ą D R O Ś Ć Z NASZEGO SPOŁECZEŃSTWA NATOMIAST ZA TO CI FILOZOFOWIE WYMYŚLAJĄ JUŻ TAKIE BZDURY ŻE AŻ PRZYKRO TEGO SŁUCHAĆ NATOMIAST FILOZOF TO KOLEJNE OBCE SŁOWO BO NASZE POLSKIE SŁOWO TO M Y Ś L I C I E L JEDNO CO MOŻNA STWIERDZIĆ ŻE CI FILOZOFOWIE = MYŚLICIELE CORAZ WIĘCEJ OBCYCH SŁÓW WPROWADZAJĄ I CORAZ WIĘCEJ JAKIŚ DZIWOLĄGÓW SŁOWNYCH ZŁOŻONYCH Z KILKU SŁÓW I TO JESZCZE Z ROŻNYCH JĘZYKÓW I TWORZĄ JAKIEŚ SŁOWA DZIWOLĄGI DO KTÓRYCH WYMYŚLAJĄ SOBIE WŁASNE TEORIE JAK NP. FILOZOF PRZYRODNICZY CIEKAWA JESTEM KIEDY ZACZNĄ BYĆ FILOZOFOWIE NP. JABŁKOWI - CZYLI MYŚLEĆ NAD JABŁKIEM CZY ONO JEST ZIELONE A MOŻE CZERWONE I BEDĄ TWORZYĆ DO TEGO TEORIE. NATOMIAST PANOWIE FILOZOFOWIE Z AKADEMICKIM8I TYTUŁAMI MAM DO WAS PYTANIE: CZY MOŻNA STWORZYĆ SZTUCZNĄ MĄDROŚĆ? PRZYPOMNĘ WAM RÓWNIEŻ ŻE MNIE 60 LAT TEMU UCZONO ŻE NARÓD KTÓRY STRACI SWÓJ JĘZYK RODOWY TRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ A WY JUŻ TYLKO GŁOSICIE TE SWOJE WYKŁADY TAK ZWANYM9I MAKARONIZMAMI. JESZCZE 40 LAT TEMU BYŁO WŚRÓD WAS WIELU ETYMOLOGÓW I NAWET GŁOSILI ONI: GDYBY LUDZKOŚĆ WRÓCIŁA DO SWOICH PIERWOTNYCH JĘZYK.ÓW TO NASTĄPIŁO0 BY OGÓLNOLUDZKIE OŚWIECENIE. TA " MAKARONIZACJA" NASZEGO JĘZYKA MA NA CELU WPROWADZENIE CHAOSU INFORMACYJNEGO I BRAK TAK ZWANEGO POROZUMIEWANIA SIĘ CZŁOWIEKA Z CZŁOWIEKIEM I WPROWADZENIE JUŻ OD PONAD 100 LAT PRZYGOTOWANEGO SZTUCZNEGO JĘZYKA JAKIM JEST ESPERANTO? SZTUCZNA INTELIGENCJA, SZTUCZNA FILOZOFICZNA NAUKA I SZTUCZNY JĘZYK I KOŃCÓWKA PRZYPIĘTA DO KOMPUTERA SZTUCZNY CZŁOWIEK , KTÓRY ZAMIAST STAWAĆ SIĘ CORAZ MĄDRZEJSZY Z POKOLENIA NA POKOLENIE STAJE SIĘ CORAZ GŁUPSZY. SZTUCZNY CZŁOWIEK TO TAK ZWANY EGOISTA I OZNACZA TO ŻE MA BRAK JUŻ MA BRAK WARTOŚCI SKŁADAJĄCYCH SIĘ NA NASZE CZŁOWIECZEŃSTWO. GODNOŚCI, SZLACHETNOŚCI, ŻYCZLIWOŚCI, UCZCIWOŚCI, SPRAWIEDLIWOŚCI, EMPATII, WDZIĘCZNOŚCI, MĄDROŚCI, RADOŚCI, ELOKWENCJI, JUŻ PRAKTYCZNIE TE WARTOŚCI JAK I SŁOWA JE OKREŚLAJĄCE ZNIKNĘŁY Z UŻYCIA np. PRACOWITOŚĆ JEST JEDNĄ Z WARTOŚCI SKŁADAJĄCYCH SIĘ NA NASZE CZŁOWIECZEŃSTWO OBECNIE JEST WIELU PRACOHOLIKÓW I TYCH CO TO CHODZĄ DO PRACY A PÓŹNIEJ MAJĄ JUŻ TAK ZWANY CZAS WOLNY I NUDZĄ SIĘ ALBO JAK TO OKREŚLAJĄ ZAJMUJĄ SOBIE TEN CZAS WOLNY nP. ALKOHOLEM, IMPREZKAMI, FILMAMI , CHODZĄ NA SIŁOWNIE ITD. gGYBY WIEDZIELI ILE KORZYŚCI MIELIBY GDYBY WRÓCILI DO PRACOWITOŚCI DLA SIEBIE RODZINY I NAS WSZYSTKICH TAKIE ZAJMOWANIE SIĘ FILOZOFOWANIEM JEST RÓWNIEŻ SKUTKIEM ZANIKU W CZŁOWIEKU WARTOŚCI SKŁADAJĄCYCH SIĘ NA NASZE CZŁOWIECZEŃSTWO. JAK PAN PANIE PRELEGENCIE CHCE TO JA STARUSZKA CHĘTNIE Z PANEM SIĘ STOPKAMI I PRZEKAŻĘ PANU TE INFORMACJE A M OŻE PAN JESZCZE DZIWKI TYM INFORMACJĄ NAPISZE KSIĘŻNĘ I POMOŻE CZŁOWIEKOWI ODZYSKAĆ WARTOŚCI SKŁADAJĄCE SIĘ NA NASZE CZŁOWIECZEŃSTWO A JA ZNAM ICH OK 60-CIU A DO TEGO AŻ 2 1 ZMYSŁÓW JAKIE POSIADAMY ŻEBY PRAWIDŁOWO OCENIAĆ INFORMACJE. MAJĄC BRAK WIEDZY NA TEMATY TYCH ZMYSŁÓW I W TEN SPOSÓB MAMY BRAK MOŻLIWOŚCI PRAWIDŁOWEJ OCENY INFORMACJI TO POZOSTAJE NAM DOKŁADNIE TAKIE FILOZOFOWANIE JAK JEST W TYCH WYKŁADACH COPERNIKUSA.
@mateuszzarski8916
@mateuszzarski8916 4 жыл бұрын
Zaciął Ci się Caps Lock.
@arthy27
@arthy27 4 жыл бұрын
@@mateuszzarski8916 Ciekawe czy jej sie wydaje, ze ktos to czyta :) Pod materialem Mateusza tez byla taka sciana tekstu.
@hekenabalant1029
@hekenabalant1029 4 жыл бұрын
@@arthy27 BEZ ZNACZENIA CZY TO KTOŚ CZYTA CO PISZE. NATOMIAST JA WIEM JAKI REALIZUJĘ CEL A WY MACIE BRAK WIEDZY JAKI CEL REALIZUJĄ INNI UŻYWAJĄC WASZYCH MÓZGÓW O UMYSŁÓW. .
@krzysztof8095
@krzysztof8095 4 жыл бұрын
Idziemy po najmniejszej linii oporu. Cóż się dziwić w Indiach jest oficjalnie ponad miliard ludzi. Jak mają szybki i skuteczny program diagnostyczny to z niego korzystają. Z tym że indyjskie szpitale mają również problem z opornymi bakteriami a to dlatego że mieli dostęp do bardzo skutecznych i prostych w stosowaniu substancji zwanych antybiotykami. No i je stosowali ... ... ciekawe jakie konsekwencje będzie miało scedowanie oceny stanu zdrowia pacjenta na krzemowy mózg, bo ten bio przy tylu pacjentach nie wyrabia. Spekuluję. Wszystko będzie OK dopóki przypadki będą podręcznikowe, problem zacznie się przy niespecyficznych objawach, współwystąpieniu kilku chorób, rzadkich wadach genetycznych itp. Będzie ciągle pole popisu dla onkologów. To jak z wynalezieniem telefonu, pralki, kserokopiarki, maszyny drukarskiej, zapałek. Oszczędza czas który można spożytkować na inne cele. Czas a nie pieniądze, czy zasoby. O tym warto pamiętać.
@michagarstka9684
@michagarstka9684 4 жыл бұрын
Po linii najmniejszego oporu.
@krzysztof8095
@krzysztof8095 4 жыл бұрын
@@michagarstka9684 No tak :)
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 2 ай бұрын
Ps one byłyby świetne w chronieniu nas przed niekiedy wyolbrzymionymi problemami być może czyli w momencie gdy nakręcamy się łękami mogłyby sygnalizować człowieku opanuj się człowiek opanuj się twój problem urósł już do niebotycznych rozmiaró nie żyjesz w rzeczywistości ziemia do człowieka hallo, to takie psychologiczne mające wgląd w zakamarki nie raz przerażającej próżni naszych myśli 😂
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 2 ай бұрын
Ale dobra już nie gmatwajmy i tak trudnych tematów
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 2 ай бұрын
Ps najważniejsze że to nie jest magia czyli że da się tym po ludzku kierować bez konieczności wielkiego ryzyka sprowadzenia nieszczęścia
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 2 ай бұрын
Nie chcislem przez to powiedzieć że wierzę w magię, tylko bardziej ze z punktu widzenia wiary w Boga jest ona chyba najniebezpieczniejsza jako zjawisko
@ukasz6310
@ukasz6310 4 жыл бұрын
Niby Dialog, a monolog.
@turbo6025
@turbo6025 4 жыл бұрын
Weźcie to kurwa usuńcie bo cały czas mi uruchamia ten szajs w autoodtwarzaniu tfu kurwa
Oblicza sztucznej inteligencji | Od mózgu do umysłu #3
36:24
Copernicus
Рет қаралды 28 М.
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 4,1 МЛН
ПООСТЕРЕГИСЬ🙊🙊🙊
00:39
Chapitosiki
Рет қаралды 12 МЛН
Magia technologii: Energia bez końca | Łukasz Lamża
14:34
Copernicus
Рет қаралды 60 М.
Tajemnicza cząstka Higgsa
22:55
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 89 М.
Fizyka jest prosta - Dylatacja czasu
22:08
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 69 М.
Patryk Miziuła, Uczenie maszynowe - jak zacząć (meetup 37)
44:56
Data Community Poland
Рет қаралды 35 М.
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 4,1 МЛН