TÉMA Jsou auta na vodík budoucnost, která zařízne baterky? CZ/SK

  Рет қаралды 30,587

Hrubis

Hrubis

Күн бұрын

Sleva 10% na prověření vozu na CarVertical www.carvertica...
Elektrická budoucnost je dnes už téměř jistota. Přesto jsou bateriové elektromobily terčem nenávisti, jejich přínos a ekologie jsou zpochybňovány, a stále častěji se ozývají hlasy, že budoucnost je ve vodíku. Vlastně téměř pod každým videem co natočím, nebo článkem co napíšu, a vystupuje v něm elektrifikace, se to ihned začne rojit komentáři o vodíkové budoucnosti a slepé uličce bateriových elektromobilů. Tak jsem se rozhodl podívat na tohle téma zblízka. Je vodík opravdu tak jasným vítězem?
SLEVA 10% na autokamery NEXTBASE
- slevový kód Hrubis (platný do 31.1.2021)
Pro České fanoušky www.autokamery...
Pro Slovenské fanoušky www.autokamery...
Článek je k přečtení na www.autojournal.cz
Sleduj novinky na: / hrubis
Podpoř mě na www.paypal.me/...
Korunový účet 1200191029/3030

Пікірлер: 616
@achillovazelva4852
@achillovazelva4852 3 жыл бұрын
Tak kvalitní souhrn informací jsem na českém youtube nečekal. Dobrá práce.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc!
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
@@Hrubis proč jste VŮBEC nezmínil, že každá chemička, koksovna, vyrábí velmi velké množství vodíku? Dále jsou technologie, které jsou schopny odpad přeměnit na vodík? Samozřejmě, velmi jednoduše řečeno
@Bet-vx3fg
@Bet-vx3fg 3 жыл бұрын
vyborny content, nemusi byt vsetko len o skusani auta, aj veci okolo aut su zaujimave
@janjakubik136
@janjakubik136 3 жыл бұрын
Ještě jednou, prostě boží, konečně to někdo vysvětlil.
@marekurban8395
@marekurban8395 3 жыл бұрын
Dost dobre zhrnutie a opis. Fakticke a vystizne. Zase super prispevok. Zdravim z Bratislavy.
@Lacuch88
@Lacuch88 3 жыл бұрын
V podstate to dobre zhrnul až na maly detail napr SR vyraba 70% energie z jadra takze ekologia elektromobilov u nas je otazna... dalšia vec je dostatok litia pri tažbe kt sa to tiež vozi z australie a je ho obmedzene množstvo. Posledna poznamka je dlžka nabijania, kým sa to nevyrovna času 15min (možno uprava legislativy ze budu jednotne a normalne sa zamenia na pumpe) to je strata času... Vrcholovy manaže kt pojde na služobku 500km nebude predsa 4h sediet po pumpach a nabijať auto... ;) Bavil som sa s ludmi z Viedenskeho auto inštitutu a povedali mi ze je všetkych jasne ze vodik je buducnosť len to chce čas. Automobilku musia teraz reagovať na na brutalne emisne normy ale potom to pride... inak dobra praca ...
@ViTK0_
@ViTK0_ 3 жыл бұрын
tesla model 3 ma dojazd 450-500km, a nabitie z 10-80% na cca 20 min, chces mi povedat ze ked ides 500km niekde, ze sa nezastavis 15 min na kavu alebo obed, alebo aspon WC? to si celkom hazarder zo zivotom, mimiochodom siete nabijaciek tesla mas skoro vsade a hlavne na strategickych miestach...druha strana je financna motivacia ludi, ja byvam v dome pre mna elektromobil dava brutalny zmysel, ked sa zvysi cena elektriny dam si na strechu solar a investicia je o to lepsia. si pozri cenu vodiku, vodik je dokonca nie len drahsi ked si kupis auto ale aj dokonca cena za liter vacsia ako pri spalovacich autach. sorry ale vyroba vodika je tak nefektivna a ze je to len otazka casu kedy sa vyvinie nieco lepsie. To mozem povedat ze ked sa v elektrine vyvinie jadrova fuzia tak elektromobil bude o to jasnejsia volba. Vyrobis z gramu vody asi elektrinu na miliony kilometrov. na sk praveze elektromobil o to dava vacsi zmysel kvoli tomu ze nemas emisie kedze 70% elektriny sa vyraba z jadra.
@martintkac4735
@martintkac4735 3 жыл бұрын
@@ViTK0_ kdyby byla jaderná fúze, tak vodík právě dava o to větší smysl.. Je potřeba tu elektřinu nějak uložit.. A na uložení takového množství energie je nejlepší vodík.
@ViTK0_
@ViTK0_ 3 жыл бұрын
@@martintkac4735 to je tiez pravda. ale v takomto pripade by mohla ist ta energia do siete rovno.
@martintkac4735
@martintkac4735 3 жыл бұрын
@@ViTK0_ mohla by rovno, ale vzhledem k principu fungování přenosové soustavy by se zhroutila.. Nehledě na to že nemá takovou kapacitu.. Energie by se musela někde uložit, pokud by se ihned nespotřebovala.. A pokud se bavíme o tak obrovských množstvích energie...
@davidpolach852
@davidpolach852 3 жыл бұрын
Super, kdyby takový pohled na svět mělo víc lidí, žilo by se nám ještě lépe 🙂 Rozumné slova a žádná hysterie, že to je nejlepší a tamto je zlo jak někteří umí.
@jirizyka
@jirizyka 3 жыл бұрын
nemám co dodat. Perfektně zvládnuté vysvětlení nevýhod vodíkových vozů a důvodů proč se nejspíše pro osobní přepravu nikdy nerozšíří.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc, jsem rád, že se líbilo :)
@jannick0168
@jannick0168 3 жыл бұрын
Super zhrnuté. Tá komplikovanosť vodíkového pohonu a jej účinnosť ma prekvapila. Najskôr som sa obával že ten vodík pochováš, ale na konci si to krásne zhrnul. Rovnako to vidím aj ja. BEV pre OA, FCEV pre NA, lode, lietadlá. A vždy bude viac pohonov na výber. Perfektné video
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc, jsem rád, že se líbilo :)
@GanzoCZ
@GanzoCZ 3 жыл бұрын
Super informativní video, jen více takových ;)
@j.d.5354
@j.d.5354 3 жыл бұрын
Díky za video, některý technický detaily ohledně H2 aut neznám, tak to mne potěšilo. O některých informacích ve videu je možné polemizovat :) 1) dle mého se H2 auta nerozšířila hlavně proto, že jak říkáš, není tu vhodná infrastruktura (elektrické sítě už máme,), ale také proto, že řešení pomocí baterky je jednoduché. Až extrémně. A navíc rychlé, čili bylo jasné, že se na tom dá relativně rychleji vydělat. 2) Co často slýchám je právě nesprávně pojatá interpretace účinností obou řešení. Jak správně říkáš, je třeba se podívat na celý řetězec od výroby po spotřebu. Klasické tepelné elektrárny dosahují účinností okolo 30-40 %, solární elektrárny se pohybují mezi 10-20 %, rychlostartující spalovací turbíny taktéž okolo 30-35 %. Dejme tomu, že H2 auto i elektromobil spotřebují tuto energii ze stejného zdroje, pak u bateriového auta vzniknou přenosové a distribuční ztráty v síti (dejme tomu 5 %) a účinnost nabíjecího cyklu je asi 80 %, čili při nabíjení se opět zmaří určitá část energie ve formě tepla. Než se energie dostane ke kolům auta, ztratí se jí asi 70 % (0,35*0,95*0,85=0,28). U vodíkového auta by energie šla na výrobu vodíku (ztráty přenosu totožné) a elektrolýzou dojde k dalšímu snížení. Máš pravdu, v současnosti je elektrolýza méně efektivní (okolo 80 %), u reformingu okolo 60-65 %. Ale o reformingu se do budoucna neuvažuje, že by se masivněji k výrobě používal. Nakonec je třeba vodík dopravit, stlačit = další ztráty (0,35*0,95*0,8*0,7=0,19). Čili, bateriové auto je určitě účinnější. Ale i tak jde zatím vlastně také o obrovské plýtvání, jen způsob je jiný. 3) elektromobily a jejich masivní rozvoj mohou výrazně zasáhnout do způsobu provozu soustavy. V tomto se moc nepohybuju, ale myslím, že rozložením spotřeby v čase se sice problém požadavků na masivní požadované výkony vyřeší, ale ne úplně. V čem je prostě největší háček, tak to, z čeho tu energii brát. Ok, baterky jsou účinnější, ale pořád potřebujeme energii z něčeho získat a OZE nás zřejmě nenakrmí (?), prostě konzumujeme moc... To vnímám jako větší problém, než žabomyší válku, jestli H2 nebo baterku. 4) myslím, že v té diskuzi baterky versus vodík dochází často k jednomu velkýmu omylu obou stran, a totiž, že není správný uvažovat o tom, že tu bude buď jeden, nebo druhý druh pohonu. Patrně budou kooexistovat. Proto bych vodíkový pohon tak neočerňoval, stejně jako baterky, on se i ten H2 možná bude hodit především tam, kde elektrická infrastruktura není a bude levnější jednou za měsíc dovézt kamion vodíku do stanice, než kvůli tomu stavět X km nevyužívaného vedení. To ukáže čas ;)
@luboskusnir9283
@luboskusnir9283 3 жыл бұрын
Super video! Zistil som mnoho vecí. Určite by som uvítal aj podobné video ohľadne LPG, ktoré jak si upadlo do zabudnutia v posledných rokoch, určite aj vďaka elektrine
@filipcesek145
@filipcesek145 3 жыл бұрын
Jsem rád že si natočil takové video, už mě nebavilo se hádat s lidmi co si myslí že nás vodík spasí :D
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
To byl hlavní důvod. Mám pocit, že v tomhle tématu má každý názor, ale málo kdo přehled. Tak snad to něčemu pomůže :)
@vaz2106rs
@vaz2106rs 3 жыл бұрын
Nespasí, stejně jako elektrika ...
@filipcesek145
@filipcesek145 3 жыл бұрын
@@vaz2106rs elektřina nás spasit může a nejspíš to i udělá
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
@@vaz2106rs Proto používáte dnes a denně vše na elektřinu. Pračku, myčku, holicí strojek, pečící troubu, mikrovlnku, rychlvarnou konvici, mobilní telefon, notebook, televizi, pevný počítač..... Ani ten pitomý spalovák bez elektromotoru nerozjedete a bez baterky a výroby elektřiny nepojede. Startér je totiž elektromotor, beroucí elektřinu ze startovací baterie, která pak pohání všechny elektro systémy na palubě auta a současně řídí chod motoru a dává svíčkám elektrickou jiskru. Po celou dobu proto alternátor vyrábí další elektřinu a baterii dobíjí. My elektromobilité jezdíme rovnou na startér a baterku si sem tam nabijeme brzděním a strčením do zásuvky.
@mariokovacic7563
@mariokovacic7563 3 жыл бұрын
Skvelé video plné užitočných informácií. Ešte doplním že vodík má strašne malé molekuly a sublimuje prakticky cez čokoľvek. Takže ak necháš dlho stáť vodík po čase máš prázdnu nádrž. Ďalej tie plniace stanice udržujú nižší tlak ako je treba a majú menšiu nádrž ktorá ma tlak správny a ta sa priebežne doplňuje. Prvých pár áut by natankovalo normálne do plna ale ostatné by museli počkať alebo natankovať nižší tlak čiže nižší dojazd. Batérie nie sú dokonalé ale je to zatiaľ jediná použiteľná alternatíva. Alebo znovu koňe. Niektorí sa stále oháňajú že chcú možnosť výberu že či elektro alebo spalovak alebo niečo iné. Tak aj ja chcem možnosť výberu a nechcem dýchať ten sajrajt a skracovať si život. Nech si jazdia iba pod svojimi oknami a ja nech si môžem vybrať čistý vzduch. Niekedy nie je múdre dať ľuďom na výber pretože by sme ešte stále žili v jaskyni keďže ľudia sa boja všetkého nového.
@tomasjaydee
@tomasjaydee 3 жыл бұрын
Díky, krásně si všem vysvětlil, to co se snažím vysvětlovat 5x do měsíce všem co mi říkají že elektromobily jsou k ničemu že budoucnost je vodík... Mám na věc úplně stejný názor jako ty
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Za to bohužel může neznalost, a snaha některých českých webů. Motivace k natočení byla právě kvůli tomu. Jsem rád, že se líbilo :). Třeba to par lidi poučí.
@pinda004
@pinda004 3 жыл бұрын
​@@Hrubis Taky se musím připojit a poděkovat k velice kvalitnímu shrnutí! Díky moc za něj!
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
pán ale nikterak nevyvrátil tvrzení, že vodík není budoucnost. Jaksi opomenul jednu a to dost podstatnou věc :-)
@marekmatejka3176
@marekmatejka3176 3 жыл бұрын
Velmi pěkné video, pod všechno bych se podepsal. Myšlenky podobného rázu se snažím už nějaký čas prosadit, jsem rád, že se to díky Vám dostane mezi lidi.
@jirkazima1126
@jirkazima1126 3 жыл бұрын
Díky za video. Překvapilo mě, že se o to zajímáš až do téhle úrovně - za to teda palec nahoru. Pár věcí, co bych k tomu měl (ne přímo výhrady): - Ten vodík by se neměl nechat jen tak vysyčet. Pokud by to auto bylo třeba v garáži, případně třeba pod mostem atd., může z toho vzniknout nebezpečná situace. Pak by stačila drobná jiskra a nebylo by to pěkný. I v tom jednom slajdu od automobilky je tam vidět ten plamen, který je ve skutečnosti řízený - říkají tomu "jet fire release". Cílem je to nechat cíleně zapálit a rychle řízeně vyhořet. Ono to skutečně uteče za poměrně krátkou dobu, ale pokud si spočítáš, jak strašně moc energie se tím uvolní, tak to úplně bezpečné být nemusí (někde je ta tryska nahoru, někde pod auto). Kromě toho už na těch CNG autobusech (kde se už dají dohledat vyšetřování nehod) bylo vidět, že v případě požárů ani ty release mechanismy nemusí fungovat 100% a pak je z toho poměrně solidní peckovačka, která vymlátí okna na 50 metrů daleko a vytvoří tlakovou vlnu, která by zabila kohokoli v blízkosti třeba 5 metrů. S tou vysokou bezpečností bych byl tedy asi trochu opatrnější. Speciálně když vidím, jak lidi kašlou na údržbu aut a vymýšlí různé neautorizované zlepšováky (jak u spalovacích, tak dnes u EV). - Zajímavá věc k úvaze je cena vodíkové plnící stanice vs. nabíjecí stanice EV. Taková menší vyjde jako 50 stanic pro tuším 50kW nabíjení. U vodíkových stanic nečekám nějaké velké zlevňování. Už jich pár vybouchlo a všude, kde se to stalo, pak byly docela tlaky, jestli to úplně nezakázat. - V případě výroby vodíku v reformačních stanicích z fosilních paliv bude při tlaku na nižší cenu nejspíš i variabilita ve kvalitě paliva. Ta může dost zásadně snížit životnost palivového článku, který zrovna není moc levná komponenta (ono s tou platinou to moc jinak zatím nejde) a ani sám o sobě nemá úplně nejlepší životnost. - Účinnost spalovacího motoru 30-40% je taková ta teoretická maximální. Studie, které řešily, kde se průměrně pohybuje účinnost spalovacích aut mluví spíš o číslech jako 18-25%. Pro spalovací motor je z hlediska účinnosti aplikace v osobní dopravě poměrně nešťastná v porovnání s jinými nasazeními.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky za komentář. Souhlasím. Nisméně třeba aktuální hybridní systém od Toyoty s dvoulitrem má naměřených 41%, což je opravdu neskutečné. Ale je za tím kupa techniky.
@MartinBrada
@MartinBrada 3 жыл бұрын
@@Hrubis Ano, to je určitě jeden z nejúčinnějších benzínů na trhu. Ale jak bylo zmíněno výše, toto je údaj o maximální účinnosti v jednom pracovním bodě (konkrétní otáčky a poloha plynového pedálu). Takhle třeba vypadá 2.5L Atkinson od Toyoty: ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S2666691X20300063-gr5.jpg Maximum sice 40%, ale při jízdě v nízkých otáčkách s trochou plynu je člověk rád, pokud je nad 30 procenty.
@jirkazima1126
@jirkazima1126 3 жыл бұрын
​@@Hrubis Jasně, Toyota s tím jejich hybridem a planetovou převodovkou je nejblíž tomu, aby ten motor mohla využít maximálně efektivně, protože si kdykoli může naladit otáčky a v nízkých rychlostech to jede jako generátor a kola se stejně ženou elektromotorem. U klasického spalovacího, navíc s normální převodovkou je tohle daleko větší problém - jednak ten motor, pokud má mít rychlé reakce, má jiné parametry účinnosti a jednak je problém držet ho v optimální kombinaci otáček a zátěže. Pak do průměru se musí započítat i všechny ty volnoběhy, rozjezdy z nich atd., takže to pak vypadá hůř než tyhle optimální hodnoty. Nicméně je jasné, že hybridy budou v podstatě cesta, kam se spalovací odeberou. Zároveň bude ale zajímavé, jak se s tím ostatní poperou. To, že Honda má jiný mechanismus souvisí tuším s patenty Toyoty, které jí bránily jít na to stejně. Způsob, co má Honda (tj. bez převodovky), se mi líbí svou jednoduchostí (jinak doporučuju kanál WeberAuto, kde tyhle věci rozebírají a ukazují to velmi názorně...), ale je to vlastně v mnoha situacích méně efektivní. Nicméně čekám, že ostatní zas budou muset kvůli panetům vymyslet ještě něco dalšího :)
@jirkazima1126
@jirkazima1126 3 жыл бұрын
Díky za graf, hned jsem si ho musel uložit. Bacha s těma účinnostma - vertikální osa grafu představuje točivý moment. Výkon má slabě viditelné světle šedé křivky, které jdou šikmo, takže 15kW / 2200 rpm / 90 km/h dělá účinnost 32-33%. Schválně jsem koukal ještě na 1.6HDi v Berlingu a ten při ustálených 90km/h dává 28% (na dálnici 130% podobně), což vlastně nezní tak zle. U něj je to ale blbé ve chvíli, kdy dojde na provoz ve městě, kde pak jde účinnost někam k 20% v ustálené rychlosti, pokud se budeme snažit maximálně podtáčet. Rozjezdy a zastavování nám to srazí ještě dolů.
@MartinBrada
@MartinBrada 3 жыл бұрын
​@@jirkazima1126 Jo, taky mě to trklo, když jsem o tom ještě přemýšlel. Psal jsem to narychlo a vůbec mi nedošlo, že ten výkon se přeci musí měnit s otáčkami, když je na svislé ose moment. Jsem idiot, za tohle se stydím. :D Nakonec je tady ta účinnost vlastně celkem dobrá. Koneckonců je to špička na trhu. Pro zajímavost zdrojový dokument: www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666691X20300063 Je tam ještě motor od Hondy a nějaký diesel. Tady ještě v lepším rozlišení: pic1.zhimg.com/80/v2-1f2ebb6c5d4b9f4c390c1fddfedf6cec_1440w.jpg
@Ondrejmiskovsky
@Ondrejmiskovsky 3 жыл бұрын
Díky moc za krásné shrnutí. V rámci edukace našich zákazníků se na téma vodíku bavíme velmi často. Od teď vím, kam je mohu případně odkázat. Myslím, že informačně je to zcela vyčerpávající. Jen doplním, že je dobré si na jednotlivé technologie, se kterými se budeme v automobilovém průmyslu potkávat udělat vždy vlastní názor. Pokud jste z Prahy nebo Liberce, vyzkoušejte si elektromobil na vlastní kůži. Rádi Vám v tom pomůžeme. OM.
@tomaskorycanek964
@tomaskorycanek964 3 жыл бұрын
Palec nahoru, dobrá práce Hrubis, osvěta je potřeba, snad to uvidí co nejvíc lidí, hned jsem sdílel...
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc. To byl přesně cíl, snad se dostane k co nejvíce lidem.
@vladimirdobias4305
@vladimirdobias4305 3 жыл бұрын
Děkuji za nový náhled a srozumitelně podané argumenty i s vysvětlením 👍🏻
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc:)
@malenak1
@malenak1 Ай бұрын
Perfektní souhrn informací a nezaujatost. Skvělá práce.
@dusanmracko9432
@dusanmracko9432 2 жыл бұрын
Výborne spravované video aj pre laikov.V budúcnosti všetko závisí od čistej /bezemisnej/technológie výroby vodíka,aby sa presadil,zrejme si ešte počkáme.
@Rulakful
@Rulakful 3 жыл бұрын
Jedna oprava: Tesla Semi váží celkem 40 tun a platící zatížení (payload) je 36 tun. Takže celá karoserie, řidič, motor a baterky dělají 4 tuny. Docela rozdíl oproti zmíněným 10 tunám jen na baterky, co? :D
@jonasadam8965
@jonasadam8965 3 жыл бұрын
skvěle vypracované! Souhlasim, že vodík má využití hlavně v průmyslu (náklaďáky, lodě apod.)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc!
@Erkoplast
@Erkoplast 3 жыл бұрын
O vodíku v individuální dopravě jsem měl dost mlhavé představy, takže díky za srozumitelný výklad 👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Super :)
@JB-po9pz
@JB-po9pz 3 жыл бұрын
Jasné, srozumitelné a pochopí to i méně technicky založený člověk .Opravdu skvělé video.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky :)
@laciaral1769
@laciaral1769 3 жыл бұрын
Výborne video..... Šéf Toy sa vyjadril, že vidí budúcnosť práve vo vodíku. Čas ukáže ako to bude no zatiaľ to vyzerá , že to tak skoro nebude. Hrubis 👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Samozřejmě všechno ukáže až čas, ale u Toyoty je to zcela logické. Zaprvé jsou šíleně pozadu s vývojem bateriových elektromobilů, zadruhé Japonsko chce být první vodíkovou společností na světě.
@petrkuncik7810
@petrkuncik7810 3 жыл бұрын
@@Hrubis Budoucnost? Vodík = jaderná fůze. Takže dejme tomu trochu času.Japonci myslí trochu dál.
@torqe
@torqe 3 жыл бұрын
Obrovská gratulace ke skvělému videu! Neskutečně nastudované a komplexní. Palec nahoru a odběr. Nikdo to nikde nemá lépe shrnuté! Děkuji ti za tuto osvětu. :-)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc! Jsem rád, že se líbilo :)
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
bohužel není komplexní! Video je ale jinak super
@13random_
@13random_ 3 жыл бұрын
Tak tohle video je bomba, fakt super. Dík moc. U polední pauzy v práci to bylo čiré autoporno. Úžasně vypracované.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc :)
@visto362
@visto362 10 ай бұрын
Váš příspěvek o vodíku velice jasně a srozumitelně vysvětlen.. máte to bez chyby.Děkuji
@MrMattronic
@MrMattronic 3 жыл бұрын
Ahoj,ze by zlom v konceptu videiiii? Jen tak dal a obcas klasicke ,,recenze,,prokladat ,,naucnou informaci tohoto formatu:je to svezi je to fajn a zase nam to ukazalo lehce jinou stranku Hrubise. Pekne a diky za pouceni pac jsem o tom nic nevedel a mel vodik za spasu pro bezneho uzivatele, trochu mi to otevrelo oci ,coz byl zajiste cil a ne jen v pohledu na vodik,dekuju!
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky :). Pokusím se takového obsahu přidat víc.
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 3 жыл бұрын
Pěkné video. Samozřejmě, že je to v plenkách. Ale potenciál vodíkové mobility je o několik řádů vyšší než mobility lithiové. Je to dáno základními fyzikálními fakty jako 1, vodík má vysokou energetickou hustotu 2, máme ho prakticky neomezeně 3, FVE neustále zlevňuje a my za chvilku nebudeme vědět co s ohromnymi letními přebytky. Podíl OZE se celosvětově bude velmi rychle zvyšovat.4, vodík se dá neomezeně dlouho akumulovat. Takže je na nás, abychom se víc snažili - doplnili si infrastrukturu a věřím, že i výrobci aut si s tím poradím a za pár let nabídnout tyto auta za rozumné ceny. Myslim, ze autor se ve finalnim hodnoceni myli. Takovy skepticismus se vyskytoval vzdy ke vsemu novemu. Zakladni je vzdy chapat fyziku, pak ovladnout technologie a pak vse profinancovat. Lithiova mobilita nikdy nebude slouzit v doprave letecke, lodni, vlakove, nakladni. Proto nema budoucnost. Jen jen preklenovaci. Za 30 let se nekona zadny slusny vyvoj v bateriich. Energeticka hustota je jen 250 Wh na kg, coz je zoufale.
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 2 жыл бұрын
Výborné video. Jen bych doplnil, že v palivovém článku je polovina efektivity dána do elektrické energie, a ta druhá do tepelné energie. Tak že pokud nevyužijeme teplo, tak je efektivita ještě nižší!
@Josefvideo
@Josefvideo 3 жыл бұрын
Naprostý souhlas, velmi pěkně a komplexně řečeno, gratuluji k tak pěknému videu a souhrnu všech dostupných informací! Doporučuji ukázat vodíkovým "fanatikům".
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky :)
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
fanatici by ho zadupali argumentama :-D Minimálně tema, které jsou velmi důležité a nejsou ve videu
@kmoch2
@kmoch2 3 жыл бұрын
Moc díky za vyčerpávající vysvětlení. Fakt výživný rozšiřující vědomosti. Jak Vás tak poslouchám přijde mě nejrozumnější varianta CNG . Nechápu proč z této alternativy automobilky ustoupili.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
To nevím, nikdy jsem se o cng moc nezajímal 🤔
@petertrhan6811
@petertrhan6811 3 жыл бұрын
Tiez by som si prial aby išlo viac peňazí do vývoja LPG/CNG. Pride mi to ako zlatá stredná cesta medzi spaľovaním uhľovodíkov a čistou elektromobilitou
@petrstrych1925
@petrstrych1925 3 жыл бұрын
Konec ropy pokud něco nezměníme za 40 let, konec plynu za 60 let takže pokud začneme jezdit na plyn máme ho třeba na 40 let jako ropu.
@jirizyka
@jirizyka 3 жыл бұрын
CNG je fajn, pokud by automobilky používaly všude kompozitní nádrže. Ty ocelové jsou nebezpečné a rozhodně to nechci mít pod svým zadkem.
@kmoch2
@kmoch2 3 жыл бұрын
@@Hrubis No to je škoda že jste se o této variantě nezajímal. Z toho co jste prezentoval mají dosti společného co se nádrží týče s vodíkem a momentálně když se šečtou škodliviny od výroby po spálení v motoru je to nejekologičtější palivo . Pozor LPG je na tom o něco hůř. Škoda malé informovanosti ve společnosti.
@jozeftoth9946
@jozeftoth9946 3 жыл бұрын
Klobúk dole, ďakujem za excelentný popis, 💯👍 vážim si ľudí čo majú rozhľad a vedomosti. Teším sa na ďalšie videá. Veľa zdravia a bezpečných km.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc :)!
@tarasshmatkov1897
@tarasshmatkov1897 3 жыл бұрын
Teď tomu rozumím mnohem víc. Skvělá práce.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Bezvadný, to jsem rád :)
@igorstrycek4936
@igorstrycek4936 3 жыл бұрын
Dakujem za podrobne informacie k vodiku. Zabudol si este jednu alternativu - kone ;) iked tie tiez vytvaraju emisie
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
K těm koním věc z historie, na kterou se zapomíná. Města konce 19.století řešila těžký průser s odpady z provozu koní - koblihy po cestách, zbytky sena kolem a obrovské množství hnoje ze stájí, který prostě nebylo kam dávat. Dnes by to pobraly bioplynky, ale tehdy se člověk na ulici doslova brodil ve sračkách. Takže tramvaje, metro a elektromobily (ty tu byly první) byly řešením koňského problému.
@alesstary
@alesstary 3 жыл бұрын
Super video a opravdu musím pochválit konečně nezávislí a rozumný názor na elektro auta, spalovací auta a auta na vodík. Chtělo by to, aby takto rozumně a nezaujatě k tomu přistupovali všichni, ale to je zatím nereálné. Opravdu nechápu kde se v lidech bere ta nenávist k elektro autům, jelikož vždycky když si to někdo vyzkouší tak mění názor.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Souhlas. Ještě to chce čas. Lidi si musí zvyknout.
@robertbezak7605
@robertbezak7605 3 жыл бұрын
Vodík v Európe, či v USA nemá veľký zmysel, kvôli tomu, čo bolo povedané vo videu. Dobré je sa ale zamyslieť, prečo vlastne niekto vyvíja niečo, čo má jazdiť na vodík, keď je to tak neefektívne a tak drahé.....sú krajiny, ktoré nemajú inú možnosť, len ísť takouto cestou. Vodíkovú cestu začali Japonci, a tí sa tohto nemôžu vzdať, lebo inú možnosť de fakto ani nemajú, keďže nemajú takmer žiadne nerastné bohatstvo. Ale majú Slnko, majú vodu, takže do budúcna sú to jediné dve suroviny, ktoré sú dokonca zadarmo, a ktoré sa nikdy neminú. Inak k Japonsku sa pridala Južná Kórea, a aj na počudovanie aj Čína(to už netuším prečo). Na spotrebe závislé USA a EU asi nikdy nedokážu pochopiť toto japonské zmýšľanie.....
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
Ano, to je přesně důvod Japonců a Korejců, proč vodík. Aby měli kam ukládat OZE. Jinak kromě Tesel jen Mitsubishi a Nissan dnes umí dávat z auta elektřinu zpět do sítě, iMiev i Leaf zhruba od r.2016. V Japonsku Vám to prodají. V EU nedodávají.
@Roman-yc2qv
@Roman-yc2qv 3 жыл бұрын
Bylo 100 let páry , ted je 100 let ropy , pak 100 let elektriky a pak je mi to jedno , nebo se vrátíme na koně. SUPER NAŠTUDOVÁNO
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
Hu, Vy ale strašíte jako Einstein. ten taky říkal, že neví, čím bude vedena 3.světová válka, zato ví, jak bude vedena 4.světová válka - pěstními klíny a kamennými sekerami.
@Roman-yc2qv
@Roman-yc2qv 3 жыл бұрын
@@radovanburkovic7085 Už je 3 válka - covid
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
@@Roman-yc2qv Jsem bohužel stejného názoru jako Vy, Korona je podle mne šikovně rozpoutaná hybridní válka prostřednictvím biologické zbraně z čínských laboratoří. Nejprve ze sebe udělali oběti, pak ji rozvezli prostřednictvím letišť a svých lidí do celého světa a následně na ni začali vydělávat, třeba dodávkami roušek a dalšího vybavení celému světu. Současně běžela a běží dezinformační válka na internetu, i s takovými nesmysly, jako že korona přišla z Česka. No a poslední čísla tomu jen dávají za pravdu, 2,8% růst čínské ekonomiky za koronavirový rok 2020 hovoří za vše. Ano, byli zvyklí na dvouciferný, ale jejich nepřátelé, tedy i my, jsme v zadeli.
@danpro.u
@danpro.u 3 жыл бұрын
Ty nejsi laik. Jsi specialista. A špecialistou nám je treba Kefalín 😀
@romanosuch7707
@romanosuch7707 3 жыл бұрын
Perfektne video. Takto som sa na využitie vodíka v praxi nikdy nepozrel🤔
@feromazur9966
@feromazur9966 3 жыл бұрын
Veľká vďaka za veľmi zaujímavé a mnohé objasňujúce video. Pre mňa ako obyvateľa paneláku sa javí ako najlepšie riešenie hybridný pohon, napr. Toyota C-HR hybrid 2,0, ale môžem sa samozrejme mýliť. Držím Vám palce a teším sa na budúce videá.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc :)
@dusanmracko9432
@dusanmracko9432 2 жыл бұрын
Máte pravdu. V súčasnej dobe sú hybridy hlavne od Toyty jedným z najlepších riešení,sám hybrida vlastním.
@stefans.2705
@stefans.2705 3 жыл бұрын
Super, super a ešte raz SUPER. Najlepšie zhrnuté problémy s nezmyslom, ktorý sa volá Vodík. 👍👍👍👍👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky!
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
promiňte ale vodík není nesmysl ale další alternativa :-)
@jardastejskal3842
@jardastejskal3842 3 жыл бұрын
Ahoj super výklad moc děkuji.
@rendersystem9674
@rendersystem9674 3 жыл бұрын
Ďakujem za perfektné video k problematike vodíku. Lepšie by som to nepovedal. Snáď len doplním k ekologičnosti batérií, že už v blízkej budúcnosti by mala fungovať ich 90% recyklaciklovatelnosť pre výrobu nových batérií.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Ano, vývoj jde velice rychle. Což se u vodíku bohužel říct nedá.
@Jeereemyy3
@Jeereemyy3 3 жыл бұрын
On i ten dojezd a doba nabíjení. Jakmile bude dojezd elektroauta okolo 2.000km, což mi nepříjce nerálné v horizontu 5-10 let, tak už bude irelevantní, že sem tam člověk postojí půlhoďky na rychlonabíječce.
@michalkasztura8169
@michalkasztura8169 3 жыл бұрын
@@Jeereemyy3 za mě je budoucnost elektromobilů v menších bateriích a rychlejších nabíječkách. Stávajících 50 až 100 kWh stačí a menší baterie znamená menší zátěž při výrobě.
@ElektromobilTV
@ElektromobilTV 3 жыл бұрын
@@Jeereemyy3 2000km? to si snad pletiete s lietadlom...
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
@@Jeereemyy3 Že Vy budete jeden z těch Pepíků, co jezdí denně Chorvatsko na otočku bez zastavení na jednu nádrž? Dochází Vám při této argumentaci občas, že v ČR najede průměrné auto kolem 40 km denně, v EU 66 km? Že ČR měří 500 km na délku a 200 na šířku? Že pokud nejste řidič kamionu, tak prostě nemůžete 24 hodin v kuse jezdit, ale musíte i pracovat? Ach jo.
@EloTime22
@EloTime22 3 жыл бұрын
Velmi kvalitní informace. Další auto bude elektro baterkáč. Mám zálusk na Hyundai Ioniq 5.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Na ten se hodně těším. Korejci jsou v tomhle vážně dobří.
@pavelt6021
@pavelt6021 3 жыл бұрын
Vypadá to, že samotná auta na vodík by potřebovala vyřešit problém s tlakovou nádobou ( nádrží ). Osobní auto by potřebovalo nádrž na 700 atm, aby mělo nějaký kufr a zároveň slušný dojezd. Myslím si, že tudy cesta nepovede, taková nádrž bude hrozně drahá, vyžadovat revize, nejspíš tlakovou zkoušku na 1,5 násobek a do toho se ta nádrž nesmí za žádnou cenu roztrhnout, když by došlo k poškození při nehodě. Asi lepší bude vozit vodík v kapalné formě, kde stačí pouze vyřešit to, aby moc rychle nezplynoval a nemusel se příliš rychle upouštět. Jako druhá věc palivový články budou asi háklivý na čistotu vzduchu, třeba by to řešilo vozit si kyslík sebou, netuším vůbec kolik by ho bylo potřeba k poměru s vodíkem.
@eagleowl126
@eagleowl126 3 жыл бұрын
Skvělé video a jak říkáš, málo kdo si neuvědomuje, že baterkáče demokratizují svobodu přepravy, protože kdo mi zabrání abych si vyrobil elektřinu na střeše nebo z větru a to třeba i off-grid. Mám na domku fotovoltaiku už 10 let a za tu dobu vyrobila dost elektřiny na ujetí jednoho milionu km. Jedna střecha a kolik těch střech v republice je? Ale Unipetrolu, ani ČEZu se toto samozřejmě nelíbí a proto proti tomu dělají maximum (hážou do toho vidle hlavně díky poslanecké mafii) a potřebují vyrábět vodík a tahat ho v cisternách napříč republikou. Prostě místo cisterny na naftu zapřáhnou tu na vodík a jede se dál.
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
Mám to podobně a 2 malé městské elektromobily v garáži. A to vyrábím jen na 1/6 mé střechy a 4500 kWh ročně stačí při spotořebě 14 kWh /100 km na ujetí 32.142 km. Obě auta dohromady najezdí 25.000 km ročně. Zbývá tedy dost i na dům, i když my to máme obráceně, nejdříve barák, pak aut. Nabíjím totiž i v práci z FVE, včetně natáčecí a z větrné elektrárny. www.zivotnazeleno.cz
@dchmelicek
@dchmelicek 3 жыл бұрын
Dobře řečeno 👍
@Ladas752
@Ladas752 3 жыл бұрын
Díky, zatím jsem se nesetkal z tak dobře a nestraně zhodnocením těchto dvou variant. Těším se na lepší budoucnost.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc. Jsem rád, že se líbilo.
@tiborpresinszky6377
@tiborpresinszky6377 3 жыл бұрын
další možnost elektromobilu je, že autobaterie může sloužit jako akumulace elektřiny v off grid domásnostech
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
Mitsubishi iMiev technologie zvládnutá a v Japonsku k autu nabízená už ve 2016. Podobně Nissan Leaf. Viz videa na KZbin, u Mitsubishi přímo překlad jejich webovek. cena 20 tisíc Kč za invertor a nutno přehrát firmware v servise. V Evropě obojí nedostupné. Proč asi, že?
@tiborpresinszky6377
@tiborpresinszky6377 3 жыл бұрын
@@radovanburkovic7085 narušil by se monopol kdyby lidi začali být energeticky nezávislí
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
@@tiborpresinszky6377 Ano, o tom to bohužel celé je. Proto byl pro všechny vladaře a diktátory vždy největším nepřítelem sedlák, co si vypěstoval na svém, jezdil zvířaty ze svého krmenými a v podstatě od okolí nic nepotřeboval. A ještě si dovolil mít vlastní názory.
@nextride-cz
@nextride-cz 3 жыл бұрын
Opět dobrý počin, děláš mi radost. Hlavně se z Tebe klube solidní EV zapálenec, už to konečně přiznej :)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Já nikdy nepopíral, že mám elektromobily rád :).
@MEAX1
@MEAX1 3 жыл бұрын
Souhlasím naprosto se vším. A fakt nechápu ta náboženství kolem různých druhů pohonů. Díky za shrnutí.
@ElektromobilTV
@ElektromobilTV 3 жыл бұрын
Vyborne video ! Velmi pozitivne ma prekvapilo ako si dokazal diplomaticky povedat, ze vodik v osobnej doprave je nezmysel. Osobne by som nezatracoval baterie ani v oblasti TIR - vid Tesla Semitruck, ak to rozbehnu a bude to mat parametre, ako uvadzaju, bude to super. Tiez podobne sa zacala smerovat aj konkurencia. Jedinu drobnost by som dodal k tvojmu videu a nepostrehol som ju: auto na vodik ma tiez bateriu ! Sluzi na dodanie dostatku energie v spicke, pri max. vykone, zrychleni. Toto si malokto uvedomuje a ked niekto argumentuje neekologickou bateriou v elektromobile, treba mu pripomenut, ze mensiu, ale rovnako neekologicku ma aj vodikove auto. V dobe, ked sa kazdy tvari, ze kvoli 2kW nocneho dobijania nebude dost elektriny pre ostatok sveta je pohravanie sa s myslienkou vyroby vodiku sucasnou technologiou priam trestna.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc. Baterie i její smysl zazněl, je tam i schéma FCEV :)
@ElektromobilTV
@ElektromobilTV 3 жыл бұрын
@@Hrubis tak potom sorry, iba som nepostrehol :) Link si zakladam, je jednoduchsie "vodíkovcom" poslat jeden link ako si s nimi vypisovat dlhe hodiny argumenty.
@jakubmokris333
@jakubmokris333 3 жыл бұрын
Skvělé video, víc takových!
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc, pokusím se zařadit víc takového obsahu.
@jakubtalas5997
@jakubtalas5997 3 жыл бұрын
Popravdě.. taky jsem si myslel, že v budoucnosti bude spíše vodík.. a nikdy by mě nenapadlo, že ty auta jsou tak složité a navíc tak složité na údržbu. Krom toho jestli je kilo na 100km a kilo stojí 250 korun moc se ani nevyplatí.. Spíše je teď zajímavé co dělá BMW, že si "vyrábí" benzín mimo fosilní paliva a je uhlíkově neutrální. Moc pěkné video a jen tak dál.. Rád se něco takového nového dozvím.
@henrichraduska4261
@henrichraduska4261 3 жыл бұрын
U syntetickych paliv je ta ucinnost a teda aj ekonomika este daleko horsia, nez u vodiku.
@jakubtalas5997
@jakubtalas5997 3 жыл бұрын
@@henrichraduska4261 tak je to teď teprve v začátcích :) Četl jsem o tom cca 3 měsíce zpět. A více informací o tom zatím nevím :)
@henrichraduska4261
@henrichraduska4261 3 жыл бұрын
​@@jakubtalas5997 Synteticke paliva z uhlia pohanali celu nemecku armadu v druhej svetovej vojne. Bolo to drahe, ale nemali inu moznost. Pri vyrobe z CO2 je este potrebne zachytit CO2 a rozlozit ho. Co je este drahsie. proste do vyroby takeho je potrebne vlozit ovela viac energie, nez sa ziska jeho pouzitim. Niesu to percenta, desiatky percent, ale nasobky. Preto a pre zakladne prirodne zakony je to neefektivne, lebo tu energiu, potrebnu pre vyrobu je ovela efektivnejsie pouzit priamo.
@proton2033
@proton2033 3 жыл бұрын
Super!
@stanokurek9494
@stanokurek9494 3 жыл бұрын
zial, nemate dostatok informacii o vodiku vs. vyvoj baterii, venujeme sa tomu a vieme vam povedat ze baterie a kapacitne kondenzatori to vyriesla,....
@PetMaj
@PetMaj 3 жыл бұрын
Wau 👍veľmi zaujímavé informácie zhrnuté a zrozumiteľne dik moc fakt super!
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky :)
@akluci
@akluci 3 жыл бұрын
Výborné video, jen se obávám že všeználkové z diskuzí si to neposlechnou :(
@robertmach9907
@robertmach9907 Жыл бұрын
Otázka principů, co vlastně potřebujeme? Odpovědi : a) omezit spalování čehokoliv. b) zbavit se závislosti na fosilních zdrojích a těch kdo je ovládají. c) využít přírodní energii které je všude okolo dost, co nejefektivněji. Ergo pokud ty tři principy výše uvedené budeme brát jako výchozí podmínky pro budoucí řešení, vychází přímé zpracování přirozeně se obnovující elektrické energie jako jediná možnost která ty body splňuje.
@boris31
@boris31 3 жыл бұрын
Parádne info video👌
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky :)
@jaroslavzapletal8490
@jaroslavzapletal8490 3 жыл бұрын
Díky za video. Elektromobil se nabíjí přes noc nebo v práci, tak na rychlosti tolik nezáleží. Problém mají však ti, kdo nebydlí v rodinném domě, nemají kde přes noc nabíjet. Také bydlím na sídlišti a jsem zvědav, kdy se začnou na parkovišti budovat nabíjecí místa.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Nejpravděpodobnější jsou úpravy lamp veřejného osvětlení.
@FurmisCZ
@FurmisCZ 3 жыл бұрын
Super video. Klobouček dolů. O el. mob. se trochu zajímám, ale tady jsem se dozvěděl dost nových informací. Díky
@marcelkurka8620
@marcelkurka8620 3 жыл бұрын
Bomba 👍😉👍 tady je vidět, že to je Lobby, aby ropný magnati mohli jen přesunout svuj Business a budou vypadat zeleně a ještě jim budeme tleskat 😂🤣😂👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Je to tak :)
@jozeffil2853
@jozeffil2853 3 жыл бұрын
Fajn triezvy pohľad na vec
@slavosebesta2034
@slavosebesta2034 3 жыл бұрын
Bravo👍👍👍
@farmerowga5890
@farmerowga5890 3 жыл бұрын
Výborné informatívne video. Ďakujem.
@8000SAC
@8000SAC 3 жыл бұрын
Vodík vzhledem k jeho fyzikálním vlastnostem nebude nikdy použitelný jako palivo pro masové použití. Elektrické akumulátory mají rovněž omezené možnosti. Pro těžkou silniční dopravu a letadla se budou používat výhradně pohony spalující uhlovodíky.
@DriveTeslaSk
@DriveTeslaSk 3 жыл бұрын
Velmi kvalitna priprava aj prezentacia. Vdaka
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky!
@palpro
@palpro 3 жыл бұрын
Klobuk dole, myslim ze za 20 minut som sa dozvedel o vodiku a celej problematike viac ako za posledne roky. Fakt palec hore, chvilu som si myslel, ze to bude len hejt na vodik, ale bolo to dobre a hlavne zrozumitelne vysvetlene, ake su vyhody a nevyhody.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky, jsem rád, že se líbilo.
@samkrejcir149
@samkrejcir149 3 жыл бұрын
Super video!
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky!
@TheNemique
@TheNemique 3 жыл бұрын
Srozumitelně vysvětleno, díky!
@bedatrable
@bedatrable 3 жыл бұрын
Diky Hrubis..Super video 👍
@MichalTouTube
@MichalTouTube 3 жыл бұрын
Moc pěkné zamyšlení a shrnutí. Plně se s timto názorem ztotožňuji. Lépe bych to říci neuměl.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc!
@ZbynekStekl
@ZbynekStekl 3 жыл бұрын
Je škoda že se momentálně moc nepodporují alternativní paliva ve spalovacích motorech LPG/CNG. Dokázalo by se tím vyplnit díru když se bude přecházet na elektřinu.
@jozeffate2370
@jozeffate2370 3 жыл бұрын
Okay, díkes....✌
@vitozana8659
@vitozana8659 3 жыл бұрын
Vodík není voda, ten nemůže převážet každý řidič kamionu nebo cisterny.
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
problém si dodělat ADR atestaci?
@vitozana8659
@vitozana8659 3 жыл бұрын
@@Shakyrass Nevím, ale i tak je řidičů nedostatek.
@janjakubik136
@janjakubik136 3 жыл бұрын
Myslím, že TESLA se už vyjadřovala k hmotnosti jejich tahače, určitě to nevezme 10t z nákladu. A často není náklad omezený hmotností, ale objemem přepravovaného zboží, kde potom nevyplývá žádné omezení z hmotnosti baterie. Kaminony mají 450 - 1500 litrů velikou nádrž na naftu x 0,88 kg, znamená, že dálkový kamion veze 1,3 tuny paliva na začátku. A to je už pořádná baterie s kapacitou přes 200kWh. :-) Proto už v tržní ekonomice fungují i bateriové autobusy, kde cena baterií je pod 100 USD za kWh.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Nejsem si úplně jistý jestli 200 kWh baterka bude pod tunu :/
@janjakubik136
@janjakubik136 3 жыл бұрын
@@Hrubis Uvažuji, že bude mít hmotnost právě okolo 1.3 tuny, ta 200kWh baterie, jako to palivo v 1500L velké nádrži naftového tahače. Nepůjde moc srovnávat dojezd, ale váhu paliva a baterie. Reálně tam budou baterie možná okolo 2.5 - 3 tuny, aby měli avizovaný dojezd okolo 800-960km, jak plánují pro jejich tahač Semi. To znamená, že z nosnosti přepravy zmizí „jen“ 1 až 1.5 tuny.
@kolstarsi
@kolstarsi 3 жыл бұрын
Zaujimavy nazor na vodik vs.elektrika✌ dakujem
@radovanburkovic7085
@radovanburkovic7085 3 жыл бұрын
Tak ona jsou to bohužel fakta. Názry mohou být různé, ale fyziku a chemii v tomhle prostě neoblafneme. Viz video, poslední pokus ropné lobby zachránit své zisky a dál těžit ropu a zemní plyn, aby bylo vodík z čeho vyrábět, jako to dnes dělají chemičky. Ve videu nezaznělo, že máme v ČR 1 neveřejnou plnící stanici s polovičním výkonem (namísto 800 barů tlačí cca 350) v Neratovicích, kde jezdí vodíkový pokusný hydrogenbus. Měl používat odpadní vodík z chemické výroby, ale ten byl tak znečištěný, že ničil drahý vyvíječ elektřiny. Takže vrchol ekologie je ten, že jednou za měsíc startuje v Borsodchem, bývalé Moravské chemické závody , naftový kamion a veze chemičkou vyrobený vodík s těmi děsnými elektrickými náklady za děsné spotřeby nafty do Neratovic přes půl republiky, aby hydrogenbus měl na co jezdit. Pecka, co?
@tiborpresinszky6377
@tiborpresinszky6377 3 жыл бұрын
vodík se hodí jen jako akumulace přebytečné elektrické energie, ale do auta to nedává význam. s vodíkem údajně přišly us automobilky, aby se vyhnuli elektromobilitě. ale vodík byl jenom koncept, který věděli, že je nikdy neohrozí.
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
on by je byl schopen ohrozit ale není vůle, aby se tak stalo :-)
@lamiavitova4664
@lamiavitova4664 3 жыл бұрын
Děkuji za hezký vysvětlení vodik slepá ulička jako i hybrid, taky normální složitější a těžší spalovak který žere 6litru benzínu v normálním osobáku. Jediná smyslná budoucnost jsou elektrické auta. Hezké video
@fridigihonor9310
@fridigihonor9310 3 жыл бұрын
Opravdu perfektní video, opravdu bych ocenil ve stejné kvalitě srovnání automatu a manuálu :)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky. U manuálu automatu je spíš o řidičově preferenci. U vodíku to vidím hlavně v nesmyslnosti, a nedostatečné informovanosti. Proto jsem ho natočil :)
@fridigihonor9310
@fridigihonor9310 3 жыл бұрын
@@Hrubis I u toho automatu je to o neinformovanosti, většinou když se s někým bavím tak akorát slyším že to víc žere, dražší opravy, pomalá akcelerace a že když se zahrabu ve sněhu tak "si pohraju se spojkou a vyjedu všechno". Jde o to že ty automaty dnes nabízí mnoho zajímavých funkcí, které jsou přehlíženy a schovávány za masku toho že kdo je správný chlap ten jede v manuálu :)
@arnostbrendel5969
@arnostbrendel5969 3 жыл бұрын
Hezky shrnuto. děkuji. Nicméně, nechci být za hnidopicha, nic proti autům na baterku, už jako dítě jsem taková řídil, ale trochu mě zneklidňují zprávy od geologů o dostupnosti surovin na baterie. A ty nejsou příznivé. Trochu se bojím, aby to nevyšumělo jako bionafta. Jako laboratorní vzorek to fungovalo, než někdo spočítal, že když budeme mít 100% bionaftu, tak umřeme hlady, protože nezbyde pole na potraviny. A když vidím plány politiků nejen na 100% elektomobility, ale že celá hospodářství pojedou při inverzi na baterie třeba 5 dní......????????? Takže asi tak nějak, nejen vodík ale asi i jiné alternativy budou třeba, vědcům držím palce, ať se nemusím učit jezdit na koni.......
3 жыл бұрын
Super, jen tak dál 👍 takové informace se musí dostat mezi lidi, protože jen čtou články o tom jak je vodík super... ale je to slepá ulička
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
není slepá ulička. Pán zapomněl jaksi dodat, že každá chemička unás toho vodíku má velmi velmé množství. Dále Koksovny to samé. To jen pro pořádek
3 жыл бұрын
@@Shakyrass tak kdyby se využil nějaký ten “odpad” tak je to stejně k prdu. Musí se vybudovat infrastruktura, pak to tam zavážet a pak se to na stanicích skladuje při extrémě nízké teplotě... to celé ve výsledku nedává smyl
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
@ a proto to tak v Německu funguje? Kterým se dost rádi oháníte (co se týče solárů apod.) Není to nějaký odpad. Je to konkrétní, a to plastový. Nikdo neví co sním a jeho třídění na 45druhů je dle mého naprostým plýtvání lidské energie :-) Abych se vrátil k původnímu tématu. Ta infrastruktůra je podle mě JEDINÝ ale bohužel zásadní problém vodíku. Samozřejmě zároveň je to i důvod, proč není více rozšířený. Myslím si, že je to ale jen otázka času, kdy se vyřeší tento problém, stejně jako problém recyklace baterii a dojezd elektroaut
3 жыл бұрын
@@Shakyrass tak samozřejmě pochopil bych, kdyby se ten odpadní vodík využil lokálně... Třeba přímo v té továrně na výrobu elektřiny, ale jakékoliv převážení a skladování vodíku je velice neefektivní a energeticky náročné. A co se týče recyklace bakterií tak to už je docela normální. Například Tesla vám v záruce baterii nevymění ale repasuje... Navíc i ta vodíková vozidla také mají malou baterii a vodíkový palivový článek s nízkou životností...
@limone4649
@limone4649 3 жыл бұрын
Díky za super přehled 👍 za mě osobně momentálně dávají největší smysl na pár let z ekologicko-ekonomicko-dojezdového pohledu hybridy typu toyota prius. A za pár let až se dořeší infrastruktura a elektromobily výrazně zlevní, tak klidně masově elektromobily. Ale EU to vidí jinak 🙂 Je ale možné, že bez jejich až nesmyslného tlaku, by pravděpodobně vývoj elektromobilů nešel tak rychle kupředu...
@marcelsikora8294
@marcelsikora8294 3 жыл бұрын
Výborná práce........klobouk dolů..
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky! :)
@marekmichalicek7350
@marekmichalicek7350 3 жыл бұрын
Vyborne video. Super spracovane data a vysvetlenie. Suma sumarum stale nevieme aky bude zdroj energie v autach v buducnosti. Osobne som daval vodiku viac sanci. V 2012 som sa vozil s Kia Mohave hydrogen v Korei a vyzeralo to super. Hyundai robi hydrogen truck. Ja osobne vidim najviac vyuzitie vodiku v Kamionoch. Tam by to slo. Uz ostava jedine jadrovy pohon. To este nikdo nevyskusal.... :-)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Jsem zvědavý, až se za 10 let podívám na tohle video, jak moc jsem se trefil :D
@marekmichalicek7350
@marekmichalicek7350 3 жыл бұрын
@@Hrubis Jo je to zujimava tema. Osobne myslim že Diesel a hlavne benzin nas všetkych ešte prežije :-)
@filipsebest2170
@filipsebest2170 3 жыл бұрын
@@marekmichalicek7350 diesel a benzín prežije, ale peňaženky majiteľov v EÚ o takých 10-15 rokov už nie pri miere, akou EÚ sa vyjadruje o elektrických autách :D
@matejduris8496
@matejduris8496 3 жыл бұрын
Dobre vysvetlená téma. Tričko si "zaradil" na pána.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
😎👌 díky
@TheJirator
@TheJirator 3 жыл бұрын
Díky,fakt pěkně vysvětlené!
@denisazakova5628
@denisazakova5628 3 жыл бұрын
Si PáN 🆒️🆒️🆒️,supeér Povedane Dikk 😊👍👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Díky moc!
@J4NFK
@J4NFK 3 жыл бұрын
Super video, je by bylo fajn uvést zdroje.
@kristynagalickova9162
@kristynagalickova9162 3 жыл бұрын
Super video! Za mě elektrika je super nápad, až se příjde na to, jak si "čistěji" vyrábět a skladovat.... Jediné co mě odrazuje od koupi EL vozu, je hlavně dojezd, protože 600 km s odřenýma ušima a horkem nebo zimou v autě, není úplně supr čupr vyhlídka... čili se musí něco dít i technologii baterií (skladování)
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Na 600 se dnes ještě s ničím (bezpečně) nedostaneš :(. Chce to ještě čas, ale pokud člověk jezdí max 250-300 km denně, tak už je to bez problémů použitelné :)
@nellocrxspeed
@nellocrxspeed 3 жыл бұрын
Konečně video ve kterém je alespoň nastíněna energetická rovnováha. Prostě vodíkový jezero tady na zeměkouli nemáme a tím to hasne.
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
úplně nemáte pravdu. Myslím na, že pod Islandem takové "jezero" se nachází
@nellocrxspeed
@nellocrxspeed 3 жыл бұрын
@@Shakyrass island je samá sopka, co by tam dělal vodík?
@jakub6270
@jakub6270 3 жыл бұрын
Vodík jde údajně přesunovat i plynovým potrubím. Pak ho jde i spalovat jako výhřev a nebo oddělovat díky menší hustotě. Tedy až na místě stlačovat. Ono bude nutné v budoucnu nahradit i CNG a nějak ukládat přebytky energii z OZE na zimu.
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Jde přesouvat, ale ztráty jsou kolem 40 %
@eagleowl126
@eagleowl126 3 жыл бұрын
Vodík se běžně přidává v malém poměru do zemního plynu, to asi máte na mysli. Zemní plyn je přeci taky uhlo-vodík.
@martinsmolka
@martinsmolka 3 жыл бұрын
Dokážete si představit cenu toho potrubí, co by udrželo ten vodík v sobě? A tu prču až by ho štrejchnul bagrista? :-D
@Shakyrass
@Shakyrass 3 жыл бұрын
@@martinsmolka stalo by se úplně to samé, jako když se kopne plyn :-D
3 жыл бұрын
Lidi maji hlavně problém s tim co je nové... Vzpomeňme na motory s turbem.. Nééé to nepojede neni nad atmosféru! a najednou? Každej křičí ty jo to turbo jede i když je to menší motor ty woléééé :D
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Tak tak 😄
@vlastenec6264
@vlastenec6264 3 жыл бұрын
Super rozbor, jen k tomu BMW, už E38 měla vodíkový dvanáctiválec v roce 2000, značený jako 750hL.
@jozeffate2370
@jozeffate2370 3 жыл бұрын
Matně si vzpomínám, že jsem snad u toho Bavoráka viděl i automatický tankovací rameno....
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 3 жыл бұрын
A jeste dodam, ze budouci spojeni OZE s akumulaci do vodiku by resilo sezonni akumulaci. Cely koncept by se jiste mohl rozsirit do celeho prumyslu. A kdo vi, jestli bychom pak museli vubec stavet superdrahe a technologicky daleko-daleko narocnejsi tokamaky.
@jiridlouhy7672
@jiridlouhy7672 3 жыл бұрын
Receze je po technické stránce velice obsáhlá a to mě nejvíce zaujalo. Naopak to v některých chvílích vypadá jako propagace elektromobilu. Chybí mi srovnání strát výroby elektřiny, jejího přenosu atd. Stráta elektřiny přenosem je podstatně vyšší ( minimálně 10%), také nabíjením eletroauta. Také je potřeba si uvědomit, jakou účinnost mají různé tipy elektráren při výrobě elektřiny. V širším pohledu pak elektromobily na tom nejsou tak růžově, jak se může dle této recenze zdát. Například nová baterie na HYUNDAI KONA stojí přes milion. Recenze je ale o vodíku a byla opravdu zajímavá. 👍
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Tohle určitě nebyla obhajoba elektriky, ale rozumím, proč to tak působí. Chtěl jsem se zaměřit především na vodík.
@jiridlouhy7672
@jiridlouhy7672 3 жыл бұрын
A to se Vám také povedlo. Jen jsem chtěl poukázat na to, že ekologie elektromobilů je opravdu široké téma. Bylo by fajn se na to podívat v širším kontextu. Nikdo také nespočítal kolik bude stát rozvoj přenosové sítě ( budou to miliardy ) a o kolik stoupne spotřeba elektřiny až budeme jezdit elektromobily. To budou další miliardy. Dle mého odhadu by na to nestačila ani jedna nová jaderná elektrárna. Při nabíjení doma ze solárních panelů je potřeba vzít také v úvahu amortizace solárních elektráren bez současné dotace státu. Vrátím se ale k Vaší recenzi. Byla zajímavá, věcná a dozvěděl jsem se plno zajímavých informací a o to šlo. Jen mi vadí že plno propagátorů elektromobilů vidí jen rovně. Přeji mnoho dalších dobrých recenzí. 👍
@martinfranek3223
@martinfranek3223 3 жыл бұрын
Souhlasim hlavně s tim rozdělenim pohonů, pro mě osobně nevidim uplně problém mít klasický elektrický auto na takový ty nákupy, dojetí do práce apod. a na zábavu na víkend spalováka tankovanýho tou syntetikou. Spíš je ale otázka jestli vůbec bude prostor aby nějaká automobilka vyráběla respektive prodávala pro takovej segment, konkrétně narážim na Euro 7.. Snad se tim taky budou zabejvat a podpořej i výzkum těch paliv a časem třeba i ta emisní norma projde nějakou úpravou v podobě právě nějaký výjimky pro danej segment, aby se nestalo že najednou se bude všechno vyrábět zase spalovací, to by kluci energetický určitě neradi..
@Hrubis
@Hrubis 3 жыл бұрын
Porsche teď hodně investuje do syntetiky. Tuším, že to jmenuje e fuels. takže naděje žije
NIO ET5 | Čína klepe na dveře - BERANIDLEM | 4K
29:04
Hrubis
Рет қаралды 108 М.
Vodík si budeme doma vyrábět sami. Energie tak bude dostupnější
41:33
I Took a LUNCHBAR OFF A Poster 🤯 #shorts
00:17
Wian
Рет қаралды 15 МЛН
Modus males sekolah
00:14
fitrop
Рет қаралды 11 МЛН
TEST Tesla Model S Performance (800 koní) CZ/SK
32:18
Hrubis
Рет қаралды 87 М.
3 + 1 důvodů, proč VODÍKOVÁ AUTA nemají budoucnost
25:27
Drahá elektřina! Konec elektromobilů?
13:42
FLOTILA
Рет қаралды 10 М.
I Took a LUNCHBAR OFF A Poster 🤯 #shorts
00:17
Wian
Рет қаралды 15 МЛН