Pro všechny nevěřící Tomáše zde přidávám výborně video od Honzy Stanka kde ukazuje realitu života s autem na vodík. kzbin.info/www/bejne/qZSxpoOXrq16q9E
@miroslavfabian32043 жыл бұрын
Myslím, že je chyba říkat že vodík se vyrábí z plynu, uhlí a ropy. Často je vodík jen "odpadním" produktem při výrobě jiných produktů z těchto surovin. Vodík do osobních vozů určitě při bateriovém šílenství zatím není vhodný. Ale jsou jiné možnosti - nákladní doprava, letecká doprava atd... Předpokládám že toto pomůže k vývoji vhodnější produkce vodíku a bude to mít dopad i na jeho cenu. Myslím že Airbus chce do roku 2032 mít první letadla na vodík. Elektřina ve většině krajín je stějně vyráběna z uhlí nebo plynu. A v míň bohatých krajinách se to určitě v nejbližší době stejně nezmění. Navíc je tady problematická likvidace baterií a i solárních panelů po jejich životnosti.
@mony61704 ай бұрын
sorry ale recyklace palivovych clanku je stejne problematicka, vydrz tlakovych nadob je 8 let pak se musi kupovat nove a jsou drahe jak cert. Ano nektere firmy budou experimentovat s vodikem, ale pravdepodobnejsi je ze prejdou na E-paliva, Jo a solarni panely... z ceho myslis ze bys ten vodik v budoucnu vyrabel? Baterie urcite neni silenstvi, ale jen cesta s nejmene problemy
@petrcifkaАй бұрын
Vodík ve skupenství plynném nebo kapalném je nesmysl. To už mi přijde rozumnější palivový článek na methanol, ethanol nebo něco kde je vodík chemicky vázaný v molekulách které mají nízkou tenzi par a snadno se skladují a prepravuji. Jediné smysluplné se zdá využít vodíku a přímé jeho spalování v prototypu motoru s rotujícími písty Omega Astron.
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@amperak3 жыл бұрын
Vodík má smysl, pokud k jeho výrobě použijeme přebytečnou energii, která by se nevyužila. Zajímavý by bylo zjistit, jak to je ještě s ukládáním na zimu. to by pak mělo smysl. Samozřejmě pohon na vodík nedává smysl, pokud se k výrobě vodíku použije elektrina, která by šla spotřebovat jinak.
3 жыл бұрын
Zkouší se zemní reservoary po vytěženým plynu, v podstatě to co máme třeba na jižní Moravě. Asi největší jsou Amarillo v Texasu 850mil m3, FR Beymes 330mil, GB Billington 2,2mil. Kvůli únikům tam musí být nízký tlaky, asi 11 barů, proti 700-1000 v nádržích.
@veronikatyjedenechtoho74053 жыл бұрын
Perfektně vysvětleno ! díky
@skeler93 жыл бұрын
super video, educativni a paradne zpracovany, palec hore ;)
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@geniepage13 жыл бұрын
Excelentni video. Dekuji :-) A ano, vodik je v osobni doprave blbost.
@jan_piechaczek3 жыл бұрын
Velmi pěkně shrnutá fakta o vodíku.
@Joker15319933 жыл бұрын
@@tomaskonopac9431 vytrhnuté z kontextu ? To video má presne koncept toho o čom ty tu teraz básníš. :D
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@alexej54822 күн бұрын
@@Joker1531993😂😂😂😂😂😂a 😂😂potom 😂😂😂😂😂😂
@ludekjilek91023 жыл бұрын
Pěkné poučné video. Diky
@ozzy89113 жыл бұрын
Áno momentálne plytvanie energie. Skvelé video 👍
@DendyRybka3 жыл бұрын
Taky si myslím, že při dnešní technologii výroby vodíku je vodíková mobilita nesmysl. Při chemické výrobě, kdy jako odpadní produkt je vodík, který se spaluje v komíně, protože je nečistý a pro palivový článek nevhodný. Jeho filtrace je neekonomická a proto není nijak využit.
@swarogkokavsky22703 жыл бұрын
Myslíš teda hovno vieš a také hovno si aj napísal
@Ondra883 жыл бұрын
@@swarogkokavsky2270 nepíšeš je náhodou ty? Jediná čerpací stanice u nás je v neratovicich v chemičce kde je odpadní vodík, ale po zapojení zjistili že je špinavý a nejde použít a tak ho dováží odjinud . Tak tu netřep blbosti :)
@swarogkokavsky22703 жыл бұрын
@@Ondra88 ???skús asi najprv prečítať komu odpisujes na ale komentáre chlapček.si mimo. Ja nemá nič proti elektru ale nie ty to spôsobom aký sa tu presadzuje! Pre osobnú dopravu je jediná ako tak schodná cesta prenajímanie si akumulatorov to by bola cesta.vybudovat dobíjacie vymennikove stanice kde ti za 2 minúty robot vymení akumulátor a pokračujes ďalej o 60% by boli lacnejšie auta a platis si len za palivo!elektrinu v batérií.
3 жыл бұрын
@@swarogkokavsky2270 A ty baterky tam budou házet ze skály nebo jak? Oni Vám ji sice za 3 minuty vymění, ale pak ji stejně musí půl hodiny nabíjet jinému zákazníkovi. Těm baterkám by nedělalo dobře neustálé rychlonabíjení. Neřeší to aktuální energetickou náročnost konkrétní přípojky oproti standardní rychlonabíječce, a navíc těch baterek by muselo být v oběhu násobné množství, protože se budou válet a čekat na zákazníka a pak nabíjet . Takže tuto technologii Tesla předvedla už někde v roce 2014+- ale v zápětí upustila, protože je lepší věnovat se rychlonabíjení na cestách. A v2t3inou kdy6 m8 auto 400-500km dojezd, Vám chybí jen na dojetí domů posledních třeba 100-200km, a to znamena 5 nebo 10 minut nabíjení. Což na 600km trase není problém.
@swarogkokavsky22703 жыл бұрын
@ uhm je ťažké trocha myslieť že?.ale vy ste asi ten typ človeka čo kupuje s autom aj čerpaciu stanicu.rychlonabijanie zabíja baterie pomale nabíjanie predlžuje ich životnosť nad ekonomickú a morálnu životnosť auta.to ze by auta boli o 65% lacnejšie vám nevadí vy kľudne dáte za ekoodpad milióny.
@Ondrejmiskovsky3 жыл бұрын
Díky moc za perfektní shrnutí. Budu používat v diskusích s "odborníky" ..:)
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@tomasjanovsky74273 жыл бұрын
Jste opravdu zaujatý. Sice vše co říkáte je pravda, ale jen pár poznámek: 1. Pokud mám přebytky elektriky, tak mi je jedno, jestli energii uložím do vodíku, prostě mě to nic nestojí. 2. To že díky zelené elektřině bude zbytečných přebytků energie přibývat je snad každému jasné. Proto mě účinnost v tomto směru vůbec nezajímá. 3. To že dnes odpadní vodík vypouštíme, nebo spalujeme, je jen otázka poptávky. 4. Dnes již existují pokusy s domácí stanicí na výrobu vodíku z přebytku elektřiny. Takže to může fungovat stejně jako baterie. 5. V ČR existují čerpací stanice na vodík. Zatím jsou neveřejné, ale vzniknou i další veřejné. Například dnes osobní mobilita jasně směřuje k bateriovým autům, ale co nákladní doprava? U nákladní dopravy je velký dojezd absolutně nezbytný a bude se zde používat, ještě mnoho let, k pohonu nafta. A právě zde bych viděl v budoucnu rozumné využití vodíku. Chce to ale čas, ale i tak se do té doby mohou baterie zlepšit a vodík pokořit. Ostatně taky nechápu nenávist vůči bateriím. I tyto vozy mají své místo a jsou tu snámi déle jak 100 let, tak proč teď proti nim brojit. Osobně mám diesel a vím, proč ho mám. Až přijde čas a adekvátní náhrada, klidně přesedlám do čehokoli, co bude splňovat mé požadavky a jestli u toho budu do auta něco nalévat, tlakovat, nebo připojovat k zásuvce, je mi upřímně jedno. Ale kdyby všichni byli jako vy, tak ten vodík opravdu nepokročí. Hyundai Nexo a Toyota Mirai ukazují, že pokročit lze a je moc dobře, že to někdo zkouší, protože bez průkopníků by si člověk nevytřel ani tu zadnici krásným jemným papírem. A že to nebylo zase tak dlouho, co se v ČSSR používal tvrdý voskovaný papír. Co z toho vyplývá? Buďme rádi za pokrok, buďme rádi za páru, diesely, benzíňáky, LPG, CNG, baterie i vodík. Všechna řešení mají své plusy a mínusy, vy jmenujete u vodíku jen mínusy ale nevidíte si přitom na špičku nosu. PS: Jinak dobrý kanál a zajímavá videa. V každém přpadě díky za odvedenou práci.
@josefkotnour50183 жыл бұрын
Ale vždyť on tam ke konci říká, že u vodíku věda může pokročit. Ale pokud pokročí i v oblasti baterií, tak bude dávat větší smysl ukládat přebytky do baterií, než ztrátově vyrábět vodík - i při přebytcích z "větrníků". A Scania dává do provozu elektrický náklaďák celkové hmotnosti 26 tun (tedy žádný obr ale ani dodávka) s elektrickým motorem 230 kW a dojezdem "až" 250 km. Vím, nemůže nahradit kamiony (zatím), ale jako vlaštovka dobré. A možností ukládání přebytků je více, ale jsou zatím ještě v plenkách.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
1-3. Ale přece to samé by zvládala vyrovnávací vodíková elektrárna ( pře přebytku uložení do vodíku, nedostatku el. energie dodávky do sítě). K tomu bonus levné velkoobjemové nádrže z možností uložit vodík i na zimu. Jediný problém je, že se to ekonomicky nezaplatí i když je elektřina jak píšete "zdarma". Ono se to nevyplatí, ani když odstraníte zpětnou konverzi na elektřinu, zásobník, a jen to dodáváte do rozvodů plynu.
@jirkazima11263 жыл бұрын
Přebytky jsou fajn, ale fungují jen v malém rozsahu. Pro širší nasazení tohle rychle vyschne. Zároveň pokud budeme chtít stavět "zelené" elektrárny na přebytky, tak už to zas není energie zadarmo. Ono obecně ta energie "zadarmo pro odběratele" je na straně výrobce naopak velmi drahá. I ta elektrárna se musí z něčeho zaplatit a při nasazení v širším měřítku to nepůjde "udotovat". V takovém režimu přečerpávačky pak bude z hlediska efektivity vhodnější zvolit nějakou jinou technologii.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@jirkazima1126 Jisté přebytky v létě budou. Protože, cílový stav je vyrábět něco i v zimě. Otázko je zda tak krátkodobí přebytek zaplatí celoroční státní vodíkové "baterie" (generátor+zásobník+článek). Třeba se vyplatí si hrabat vodík v létě, a prodávat ho až v zimních měsících z vyšší cenou. Ale 100% se nevyplatí řetězec z dopravením vodíku až do auta. Protože, tam bude limit cena toho vodíku, aby byl na trhu konkurenceschopný (konkurence mu je cena levná energie z z FV, co slouží k jeho výrobě).
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@jurajglosik9225 -Evidetně vy, nebo kam se ztrácí ty tuny vypáleného paliva podle vás za každé palovací auto v provozu? -Klidně nemusí být jen elektro mobilita, že základem všech ostatních alternativ je opět ta elektřina, jen zhoršujete efektivitu (třeba vodík, atd.) -Každý druhý dnes vlastní auto s cenou přes milion. Vy totiž zapomínáte, že se bavíte o ceně nového vozu! Opravdu je rychlovarná konvice zátěž pro potřebu nových vedení el? -Na tom všem firmy pracují, ale to bude trvat déle. Funkční elektromobil tu máme někdy od roku 2012, přitom o jeho zavádění se bavíme v roce 2021 (VW iD.4, Enyaq,), přitom i inzerované datum konce prodeje nových spalováků máte až v roce 2035! -Fakt se ptáte, zda vedení nezatěžuje, když přenáší výkon, na který má být dimenzované? Kdo to má doma na udělané na dobré slovo, tak ho čeká rekonstrukce. Ale tu už měl udělat dávno z důvodů bezpečnosti, platnosti pojistky. -To máte jako s cenou paliv, pomatujete 2020 benzín za 27Kč (cca 1 Euro), dnes 37Kč není problém. -Přitom neznám nikoho kdo si benzín vyrábí doma, ale když se podívám tak FVE má doma už dost lidí. -Až se jednou baterie vyřadí (závada, konec životnosti) stále je to jen uložiště surovin pro výrobu nové baterie. Výrobci už koketují s myšlenkou, pouze pronájmu baterie. Kdy suroviny zůstávají jejich vlastnictvím. To není benzín, nafta, aby vám po provozu zůstali v motoru jen saze. -Příroda jede sama bez ohledu na člověka, ale člověk může ovlivnit svoje chování, příroda ne (chcete zakázat sopky, požáry, atd?). Ocelárny mohou fungovat na vodíkový cyklus. Ropné vrty jaksi sníží svou produkci s útlumem spotřeby paliv, ale stále je potřeba dost ropy v chemickém průmyslu. -Bezpečnost nových aut spíše roste, baterie ve spodní části ji dost zvyšují proti motoru. Tíha je samozřejmě problém, ale od Š1000 se provoz znásobil, a celou dobu těžkne, přesto se cesty rozpadají stále stejně. Pneumatiky budou mít větší opotřebení, ale zase díky rekuperaci klesne opotřebení brzd (není to dokonalá technologie), ale vývoj jde dál. Každé snížení hmotnosti je konkurenční výhoda = větší tlak (investice) to udělat. -Staří jako u každého vozu na to sem tam šlápnout a opravdu zabrzdit. Zbytek je v rukou těch co to auto navrhly. -Životnost současné baterie je cca 800tis-1mil km do 80% kapacity. Opravdu řešíme co s vozidlem, až to bude mít za sebou? Přitom jen výměnou baterie i za 400tis (jsou i levnější) cca 0,5Kč/km to můžete najet znovu. -Přirozený vývoj… jak vedl k rozšíření Hybridů (1997) místo klasiky, baterie do BEV tu máme někdy z 90.let, připadá vám, že byste si sám od sebe kupoval elektromobil? O škodlivosti kouření víme skoro 100.let, cigarety se stále prodávají… Ne, lidem je celkem jedno, jaký je současný stav techniky. Většina bude podporovat staré dobré řešení. -O čem to mluvíte, ty zvýšené náklady jdou pouze na řešení problémů spalovacího motoru. Když nebyla alternativa, společnost taktně mlčela. Dnes máme tu, alternativu máme. Chcete palovák, pak by se měl škodlivinami vyrovnat té alternativě. Že to není proveditelné za rozumné peníze, není chyba té alternativy. Na počítadle také nebude nikdy počítat jako s Kalkulačkou, tak zakážeme kalkulačky? Žádný stát na světě nemá jiný zdroj peněz než daňového poplatníka. Ale vy totiž zcela ignorujete dlouhodobé přínosy pro stát. Lepší zdraví občanů, výroba paliv doma( Každá střecha může být „ropný vrt“), větší mobilita lidí. -Vyšší ceny už tu máme dnes. Stačilo, aby se zvedla spotřeba v Asii, a ceny jsou násobky (EU+ zelená politika tvoří cca jen 20% toto zvýšení!). Co je větší ohrožení růst cen paliv, nebo růst cen elektřiny z domácí FVE (30+.let životnost). I kdyby se sem vozila baterie pro elektromobil z „číny“ (500kg), tak je to lepší než jsme vozit ropu 800-900kg/rok co spotřebuje běžné auto.
@jozefs3269 Жыл бұрын
Keď to zhrniem pokiaľ nevymyslia niečo rozumnejšie tak zatiaľ používame diesel. To je momentálne asi najrôznejšie. Veď tie nove dieselove motoriek už idu viac na vzduch ako na diesel😊
@bulba85223 жыл бұрын
Dobré video. Z dnešního pohledu (bateriové a vodíkové technologie jsou stále ve vývoji) je použití vodíku vhodné hlavně u velkých strojů, kde je nádrž na vodík efektivnější než velká těžká baterie. např. u lokomotiv na neelektrifikovaných tratích nebo u lodí. Osobní auta budou tankovat vodík spíše jen tam, kam nepůjde dopravit dostatek el. energie a zároveň tam elektřinu nepůjde vyrobit.
@mrburns68573 жыл бұрын
..kam nepůjde dopravit elektrická energie?..a ty kompresory? co ten vodík přečerpávají ?...ty čirou náhodou nejsou na tu elektřinu ?
@sky3netko3 жыл бұрын
@@mrburns6857 nie. Tie su na naftu :d
@mrburns68573 жыл бұрын
@@sky3netko ...ok
@martinsacha32292 жыл бұрын
Nějak tady nezazněl velmi podstatný argument a to že zelený vodík se primárně vyrábí v době kdy je dlouhodobě elektřiny přebytek, má tudíž velmi nízkou, nebo i zápornou hodnotu. A to z růstem obnovitelných zdrojů v našich zeměpisných šířkách bude třeba nějakým způsobem řešit. Ano krátkodobé uchování energie jde řešit pomocí litovích nebo jiných baterií, nebo uchovat energii pomocí přečerpávacích elektráren, ale jak tuto energii uložit na delší dobu. A druhý argument je ta váhá, kdy s velikostí sistému váhová efektivita roste v poměru k čisté bateriovím elektro motorem. Kontejnerovou zaoceánskou loď, nebo velké dopravní letadlo poháněné z litovích baterií si zatím nedokážu představit na opak ano. Nejsem odborník tak mě prosím opravte.
@daasdasdsdaa32833 жыл бұрын
Zajímala by mě jedna alternativa. Jak by to vypadalo, kdyby se do vodíkového pohonu pumpovaly celosvětově ty stovky miliard, biliony korun. A naopak do elektromobility ta část, která se nyní investuje do vodíku. Společně s politickým nátlakem a vším okolo, který na tyto dvě technologie působí.
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Ale když Elon začínal tak se do Ev miliardy netlačily. Všechno si musel prosadit sám. Naopak se všichni smáli. To že se do toho rvou teď peníze je jen reakce automobilek na to, že zjistily že jim ujíždí vlak. Tak vzaly svoje zaměstnance jako rukojmí a vybrecily si od státu tyto monstrózní peníze.
@Toyzik2 жыл бұрын
@@nejrychlejsitesla Ruku na srdce, kdyby Elon nelítal do vesmíru a neměl další aktivity, tak by jeho automobilka prostě padla. Jako samostatnej projekt to bylo neživotaschopné a pořád to je na hraně života. Tesla je defacto jediná, která vyrábí pouze elektromobily, nikdo jinej si to nemůže dovolit :) Pořád si myslím, že napěchovat auto baterkama je prostě blbost a je to uspěchané. Elektromotory jsou budoucnost, ale musíme vyřešit probém skladování energie ...
@Pupuzor3 жыл бұрын
Výborné video, nechtěl byste přidat ještě i odkazy na zdroje a zdrojové grafiky?
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
To bych rád ale v tom procesu jsem si je neukládal a už to dohledávat zpět nechci. Nicméně do příště se zkusím polepšit.
3 жыл бұрын
Většinou je to z mnoha zdrojů a já třeba čerpal ve vygooglených doktoranských pracech, plus různých zprávách firem skladováním a výrobou se zabívající. musí se ale fest googlit a pak hodně číst. Tady v tom videu je dobře shrnutý a nenašel jsem tam jedinou chybu.
@jan.S13 жыл бұрын
Zajímavý👍
@TfGamess3 жыл бұрын
Vím, že se snažíš to číst co nejvíce zřetelně, ale myslím si, že bys měl trochu víc zůstat u svého typu projevu, jako u jiných videí (vlogů). Jinak, mi to nevadí...
@mluvicikamen Жыл бұрын
Proto jezdím spokojeně v dieselu a nepodporuji uhelné eletromobily a ani tyto prototypní vodíkové vozy. Cena mého vozu - 6500 EU,- Dojezd mého vozu - 1200 km Rychlost ,,dobití" - za 3 minuty Cena mého paliva - za pakatel. Emise? - menší než kontejnerové lodě jezdící na mazut. Hezký den 😃
@petrvetvinsky82693 жыл бұрын
Pěkný Martine, je super s jakým zápalem to děláš
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@beny68eos3 жыл бұрын
Super poučné.
3 жыл бұрын
O vodíku snilo (a možná ještě sní ) BMW cca 15 -20 let nazpátek . Ale ty ho chtěli spalovat přímo v motoru . Vodíkový ekosystém by se líbil petrochemickým koncernům protože by si udrželi svoje ovečky , jen by jim místo benzínu prodávali vodík . A automobilkám(japonským) by se to asi taky zamlouvalo protože by bylo co servisovat . Můj takovej odhad je , že v budoucnost dopravy bude elektřina a syntetická paliva a v nějakým omezeným měřítku vodík .
@ShapeCZ3 жыл бұрын
Super!
@radoslavholotnak68593 жыл бұрын
Super porovnanie. Super video.
@TomH5193 жыл бұрын
Vodík jako zdroj-úložiště energie nedává smysl možná teď, kdy celosvětově vyrábíme elektřinu hlavně fosilem a jádrem, které "spalujeme" dle potřeby. Jak ale budou narůstat OZE, tak musíme vyřešit, kde brát energii, když to OZE nepokryje.Proto se plánuje, že vodík nahradí uhlí, jádro...atd. Toho si je vědomo Německo, Japonsko a další, proto do toho pumpují obrovské částky.
@martinsmolka3 жыл бұрын
Ukládání přebytků z OZE v létě je jediný rozumný význam pro vodík... Ovšem to napřed musíme postavit to OZE a to v takových kvantech, aby to dělalo ve špičce alespoň 3x tolik co potřebujem, aby se to mohlo cpát do toho vodíku a polovina se toho mohla ztratit... Pak by ta zbylá polovina mohla na zimu stačit... :-)
@czNemesis3 жыл бұрын
@@martinsmolka Přesně tak a než se do takového přebytku s OZE dostaneme, tak to se dřív vymyslí nějaká mnohem lepší technologie skladování energie a hlavně, né tak nebezpečná.
@TomH5193 жыл бұрын
@@martinsmolka To už teď prakticky nastává. OZE není jenom slunce v létě. Např. Německo má už přes 50% elektřiny z OZE. (cca 28% vítr, 10% FV, +voda atd..) Jak postupně vypínají uhlí a jádro, tak se staví další a další OZE. Už teď nastávají okamžiky, kdy jde cena elektřiny do záporu pro velké přebytky. Co nastane, až se úplně vypne uhlí a jádro a budou to muset zvládnout bez nich.... To se pak nějaký vyrobený vodík bude hodit.Proto investují astronomické částky do vodíku.
@martinsmolka3 жыл бұрын
@@TomH519 To vím taky, jenomže toho větru maj zatím instalovaných jen 63 GW, potřebovali by tak 180 GW a pak když by jen ta válo, uživili by spotřebu a když by fouklo, vyráběli by vodík :-).
@martinsmolka3 жыл бұрын
@@TomH519 Jinak myslím, že všech uhelek se nezbavíme nikdy, minimálně část se přestaví na plyn a bude v minimálním provozu čekat na průser.... Jako vždy je dobré mít několikanásobné jištění :-). Baterie, vodík, plyn/uhelka.
@smakleremsochamartin42023 жыл бұрын
Perfektni. Mate nějaký názor proč Toyota investuje do vývoje vodíkových aut když je vodík horší než auto s baterii? Děkuji
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Dobrá otázka na kterou neznám odpověď. Já zde prezentoval jen informa které jsem nalezl a ty informace jsou teď. Proto jsem říkal na konci videa, že věda je mocná a pánové v bílém plášti třeba vyřeší problémy které současný vodík má, ale nyní to je v tomto stavu.
@xPaRi3 жыл бұрын
Tak tím si lámu hlavu už hodně dlouho... napadají mě dvě odpovědi: 1. Buď mají eso v rukávu stran skladování vodíku, třeba jeho navázání na nějaký prvek a jeho postupné uvolňování, třeba vlivem vyšší teploty. 2. Korporátní procesy ve spojení s národní mentalitou vedou ke stavu, kdy to nejde stopnout. Tuším, že něco podobného to bylo v Nokii a Kodaku. No a Sony by taky mohl vyprávět příběh mnoha svých systémů, které léta udržovali při životě... Obávám se, že [2] je správně.
@beautifulcars59533 жыл бұрын
@@xPaRi vidim to na tu dvojku. Japonci jsou asi opravdu takoví.
3 жыл бұрын
Myslím si že to může být tím že Toyota v 90. letech začala na vývoji vodíku. V té době měla Toyota na americkém trhu např. Elektrickou RAW4... Můj názor je že nevěřili tomu, že elektromobilita bude v následujících letech na vzestupu... No a teď když už to mají hotové a vývoj musel stát hodně peněz, tak se to snaží prodávat... Tlačí na vlády s tím, že vodíková vozidla čistí vzduch a tak... Je to můj názor ale myslím že asi nebude daleko od skutečnosti...
@xPaRi3 жыл бұрын
@ No jo, evidentně neznají přísloví: Není hřích se mýlit, ale je hřích v omylu setrvávat. 😎 Ale budou to mít těžké, tlačit auto dražší než elektrické, na palivo dražší než benzín a s provozními náklady vyššími než nafťák.
@Joker15319933 жыл бұрын
Fair enough, ja som toho názoru že vodík pre osobnú dopravu nemá momentálne zmysel, ale do ťažkej dopravy, priemyslu, lodí, lietadiel mi zmysel mi zmysel dáva,v niektorých prípadoch.
@oskarprinc2123 жыл бұрын
Uvádí se, že v Evropě je na špičce ve vývoji vodíkových aut BMW. V jednom dokumentu jejich expert říká, že doposud se nepodařilo vyrobit dostatečně vhodné nádrže, které by umožňovaly dlouhodobě skladovat tento plyn s ohledem na jeho atomovou hustotu. Všechny materiály vhodné k výrobě ji mají vyšší. Postupně pronikne vším na cestě, kudy prochází. Ten člověk tam uvádí, že nádrž auta je vlastně do týdne prázdná. Důvody se zde také uvádí. Takže já, který parkuje auto v uzavřené vytápěné garáži, ho tam mít nemůžu, rovněž tak, jako auto s CNG a LPG. Jinak ta garáž potřebuje zvláštní kontrolní a větrací systém, je poměrně drahý a tím je vám vlastně vytápěná garáž k ničemu. Takže pro nás, co s tím nejezdíme každý den, jedině baterky a nebo ta směs kapalných uhlovodíků.
@cessedable Жыл бұрын
Toto ovšem musí být jasné tomu kdo maturoval na chemické průmyslovce nebo na slušném gymplu.
@Daidalos662 жыл бұрын
super video ! Sokujici informace, clovek se ma hned o co oprit az zas nejaky EV hater bude kopat a opakovat jak ve vodiku budoucnost. :D
@stanislavkubin222 жыл бұрын
Ano bylo to pěkné. Elektromobily mám rád, baterie už méně. Těžké, drahé a nebezpečné. Beru vodík jako možnou alternativu baterie, do té doby, než někdo přijde s nějakou lepší baterií. Spíš se mi honí hlavou myšlenky, jak uložit energii z fotovoltaických panelů a vodík mi přišel jako možná alternativa. Přes poledne v létě Vám vyrábí fotovoltaika přes 5 kW/h a co s ní??? I kdyby se s nízkou účinností vyráběl elektrolýzou vodík a ten skladoval ve větší nádrži (se stejným tlakem jako ve voze) možná by se ho uskladnilo mnohem víc než v drahé baterii s velmi omezenou životností. Tankování vozu by pak bylo jakýsi bonus. No a pokud by to takto měl kde kdo, tak by se tankovalo vesele rychle a kdekoliv…
@nejrychlejsitesla2 жыл бұрын
Ztráta při nabíjení baterie je cca 5%. Takže pro uložení energie a následně použití je ztráta cca 10%. U palivový článek má v laboratorních podmínkách účinnost cca 60% (ztráta 40%). Takže pokud chcete uložit 10kWh uložíte jen 6kWh. A pokud chce tu uloženou energii znovu využít, tak vás z to bude stát dalších 40% z těch 6kWh. To je celkem blbí ne? A to nemluvím o ztrátách při uloženém vodíků v nádržích.
@stanislavkubin222 жыл бұрын
@@nejrychlejsitesla Ano to máte pravdu, ale za den vyrobím navíc třeba 50 kW, za 20 dní přes léto 1.000 kW. Pokud bych to ukládal do vodíku řekněme 350 kW, tak by nádrž vyšla třeba na 1 MKč + 1 MKč ostatní technologie (pokud by se vše vyrábělo v tak velkém jako baterie). Zatímco současná baterie s poměrně nízkou životností (v porovnání s nádrží) asi na 3.5 MKč? Samozřejmě pomíjím další věci jako údržbu, revize… Ale vařím z vody. Nejvíc se mi líbí verze auta s výměnou baterií třeba NIO. To mi přijde super.
@marekpospisil1998 Жыл бұрын
Dobrý den, Nevím proč by měl pořád někdo někoho přesvědčovat o své pravdě :) Vše na světě a každý z druhů paliv má svá velká a pro a velká proti. Nediverzifikovaný trh je vždy riskantní a náchylný na manipulaci. Proto si každý jezděme čím chceme a neřešme čím jezdí soused ;)
@basi8813 жыл бұрын
Vodík by mohl být variantou pro ukládání elektřiny u rodinného domu. Pokud máte FV panely na domě. Také by se jednalo o tlakování jen cca na 80 b. Ale dnes se do vodíkového hospodářství začíná masivně investovat po světě ale i v ČR. Čas ukáže kam se vodík posune. Ale u nás to na velký rozvoj nevidím. Myslím tím EU.
@renekorbicka11433 жыл бұрын
Němci už to dělají cca 5 let a v ČR už to taky zvládáme a právě s Němci dost spolupracujeme. Jeden z důvodu, proč Němci tlačí plynovod z Ruska.
@martinsmolka3 жыл бұрын
Jako ta voda pod kola, to bude v zimě fakt sranda :-D... A kdyby to zamrzlo už ve výpusti, tak by mohla být ještě větší sranda :-D
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Ono to má veltilator a po zastavení to automaticky vyfoukava vodu ven
@martin_vnencak2 жыл бұрын
Fajn video!
@czNemesis3 жыл бұрын
Jen doplním, zaznělo že pro 500km dojezd je potřeba 900kg baterie, to je trochu přestřelené, Tesla Model 3 LR má hmotnost baterie 480kg a necelých 500km se s ní ujet dá.
@xPaRi3 жыл бұрын
Já myslel, že jsem se jen přeslechl 😁
3 жыл бұрын
Tesla model S má myslím 700kg na cca 400km dojezdu. Takže těch 900kg není na 500km asi tak daleko. Ale určitě novější a novější auta budou mít váhu nižší. Obzvlášť nový 4680.
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@alexej54822 күн бұрын
Ty si dobrý kkt!!..😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@Hobbittak3 жыл бұрын
Tesat do kamene. :-) Přesně to celé je i můj názor včetně poznámky o vysmívání se Muskovi.
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Nejsem zastánce vodíku. Podle mě je to momentálně pohon který nelze efektivně používat v autě. Je ale fér dodat že už tu byly pokusy na přímé spalování vodíku u BMW a momentálně to zkouší i Toyota. Jinak dobrý postřeh s tou zimou. Vodík možná má budoucnost ale vidím jí hodně daleko. Je dobře že si zmínil to tankování. Spousta zastánců vůbec neví že když před nima na čerpání budou například 3 auta tak tankování rozhodně nebude rychlé.
@jirihersalek18542 жыл бұрын
Už vidím, jak počkáte na sanitku nebo hasiče, až si za x hodin nabijí baterky! Stejně tak bych rád viděl, jak cestujete na dovolenou pouze na ty baterky... Ano technologie vodíku jsou možná pozadu, ale tak, jak se vyvíjí i technologie FVT, tak, jak před pár lety ještě byly ty baterky dost málo efektivní... a jak ještě dnes je velmi velkým problémem likvidace a pokud možno spíš recyklace, u FVT panelů, lithiových baterií atd. Já chápu, že někdo, kdo je zapáleným elektroautomobilistou, bude hanit vše, co není na baterie. Já toto video šel sledovat spíš s tím, že si poslechnu opravdu nestranná fakta, ale tak tomu fakt není. Kolik raket třeba doletělo k měsíci na baterky? Kolik vody je potřeba na výrobu FVT panelu, stejně tak těch baterií? Podobně co energie? A stejně tak třeba jejich doprava, když se stejně vše vyrábí v Číně? Jak třeba zajistí Lithiové baterky levnou výrobu, když Lithium je vzácným prvkem? A pak by mne zajímalo, kde si budou nabíjet auta ty z paneláků? Nebo jak budou tahat kabely na parkoviště u fabrik a dalších pracovišť, kde parkují i tisíce zaměstnanců, až by tam začali všichni jezdit elektroautomobilem a všichni si budou muset zase nabít, aby mohli také z práce za rodinou. Ano vodík je možná "experiment", ale dle mého je to stejně tak s baterií. I baterie má na nabití "odpad" energie a nemalý... Podle mne buď musíme vyřešit bezdrátové přenosy elektřiny i na větší vzdálenost, nebo najít nějaký jiný zdroj energie, která lze přepravovat a doplňovat ve velkém množství. Do té doby se bude muset jít 3mi směry. Na krátké vzdálenosti baterie (ok). Na delší vzdálenosti, nebo pro nutnost vysoké dostupnosti (IZS) to je dnes vodík (mimo fosilní paliva, nebo případně plyn z bioplynek). A pak právě bioplyn, nebo zase znovu vodík, který by šel použít přímo jako palivo pro teplo tam, kde je potřeba dodávat a případně i regulovat vysoký výkon... Ještě je samozřejmě možnost, tahat všude kabely... a řešit třeba tu dopravu řešit elektrovlaky nebo podobná řešení, kde si nikdo jen tak někde neodbočí...
@jirihersalek18542 жыл бұрын
A ještě doplním. i FVT nevyrábí té el.energie tolik, jako na ten panel nasvítí! Výroba el.enrgie z FVT je dejme tomu po dobu 9 měsíců, z toho možná tak 6 měsíců mají ty domy vybavené panely el.energie nadbytek. Není pak lepší tuto energii ukládat do něčeho, co vydrží klidně i několik měsíců v zásobníku? Proč je dnes problém s výrobou el.energie a její cenou, která je navázaná na plyn, když Německo, jako největší odpůrce fosilní a atomové el.energie má najednou problém s dodávkou plynu, který dnes používá na to vyrovnávání nedostatků té zelené energie z větru a slunce. Navíc právě tato elektřina dělá největší problémy a prodražuje rozvody el.energie... ... nic není černobílé!
@jakubtoman78233 жыл бұрын
Rád bych vodík zhatil ale mám názor. Vodík je sice nepraktický a neekologický ale, zase když by udělaly čerpací stanice na vodík po městech tak je to dobrá alternativa. Ale říkám že je blbost utrácet 3000000$ za 1 stanici to už by mohli udělat elektromobilitu a jako za stará by se chodilo pro benzín do lékárny 😂
@jansuja44073 жыл бұрын
Až uvalia dane na elektriku v autách, ako je na benzín a naftu.. Bude to vyhrávať benzín a nafta.. Plyn to isté
@swarogkokavsky22703 жыл бұрын
Zbytočne im to píšeš pred rokmi sme dali odborné články o celej elektromobiloch.elektro je 5x nakladnesie a ekolgicky horsie ako bezne spalovacie motory.a to este neboli zaratane nove siete a nabiacie stanice kde bude treba Vymenit miliony km káblov vodík sa 17 rokov bezne pouziva v Kalifornii a auta Honda,uplne bezpečné bez problémov. Keď už spomenul výrobu elektriny zabudol že domáce solare mu nikdy nedobije baterie do auta!leda tak na 10 km.!lebo nesmies mat Vyssi výkon ako 10kw pre rodinny dom.!Pri LPG a vodiku nepotrebuješ nic prerábať len doplniť nádrže pri čerpackach .studie sú davno urobené ale ekoteroristi idu svoje na toto doplatia ľudia chudobou jadro sa zatvára z čoho Chcu mat elektrinu?
@amperak3 жыл бұрын
@@swarogkokavsky2270 tak ty si dobrej idiot, nauč se počítat. a taky pojmy. 10kWp elektrárna vyrobí za měsíc cca 1MWh cca 3/4 roku, na co jde ujet měsíčně 3000km (je zde započítána spotřeba domácnosti) A na domácnost muže mít člověk bez povolení 20kWp fotovoltaiku. 10kWp je limit čezu pro připojení kvůli přetokům do sítě.
@swarogkokavsky22703 жыл бұрын
@@amperak za teoretického idiota si tu ty ktorý nemáš žiadnu fotovoltaiku, ja má už 10 rokov postavené aj svoje aj na území Eu a vychádzam z reálnych faktov nie z teórie. Akonáhle je obalcnost tieň začína jeseň a končí zima od Mája do augusta máš 85% výkon počas 6 hodín inak máš ledva 65% vykonu aj počas leta od jesene a pri hmle a obalcnosti daždi snehu klesá výkon na 15% hodnoty .V zime pri hmle a oblačnosti na 4% výkonu. Takže najprv si niečo postav a potom po rokoch sledovania výkonu si vyrátaj relane vecii ktoré ti to dava. Vy tu idete všetko len teoreticky tak ako každý amatér a kecal od piva. Realne sa na Slovensku testovali auta na vodu o tom asi nevieš Činska automobilka dva mesiace jazdila na vodu zbalila technológie a odišli zamknuté v trezore. Celé ektro prinesie jediné chudobu do Eú nič iné.sak to zistíte detičky čoskoro.
@amperak3 жыл бұрын
@@swarogkokavsky2270 tak zaprve, vlastní FVE mám, provozuji ji a vím přesně kolik mi každých pět vteřin vyrábí a kolik spotřebovávám. Zadruhé mám elektromobil, vím jaká je jeho spotřeba a kolik jsem na svou FVE schopen najet. Vynásobit údaje třema, protože já mám jen 3kWp FVE není takový problém. A víš proč jsem ti to psal na měsíc? kvuli změnám počasí. A nepsal jsem, že to platí pro zimu. Doporučil bych ti řádnou revizi funkce tvé FVE, když ti nenabije ani 10km dojezdu, protože bud máš na ni zapojené tři domy se šílenou spotřebou, nebo tam máš vážnou poruchu.
@nomad3669 ай бұрын
A preto máme jadrové elektrarne , ktoré produkujú jadrový odpad , ktorý sa nedá reciklovať. A keď nemáme dostatok elektriny , tak sa spustí jej Výroba pomocov nafty , a uhlia. kú spotrebu ma vlastne elektromobil? koľko treba elektriny na jedno nabitie ? a ak prejdeme všedci na elektrické autá , koľko elektriny budeme potrebovať? slniečkar 🤣 A čo nízka teplota? ako pôsobí zima na batériu ? koľko trvá nabitie ? aká je životnosť batérie , a sposob reciklacie ?
@suchanek86david2 жыл бұрын
lepší je vodíkové auto se spalovacím motorem místo palivového článku, cena za kilogram zeleného vodíku 3,5eur (údaj z roku 2021), touto dobou je jedna veřejná čerpací stanice a dvě se dokončují
@gustavfocar78592 жыл бұрын
ak bude efektivita lepsia vo vyrobe vodika nez baterie,,tak vtedy to bude mat zmysel,inac nie
@marekneviem1081 Жыл бұрын
Kamo vodíkový generátor má 3-4x dlhší životnost než zasraná baterie...příklad úplne nové BMW X5 rakušák za puheho trištvrte roku je třetí krát v servisu na výměnu baterky
@denaajo2 жыл бұрын
Čo dodať 👏
@bigsam722 жыл бұрын
V nasich podminkach je jasna volba JADRO.
@ffrroolliikk2 жыл бұрын
Dekuji za informace-moc zajímavé!! Vodík mi přišel vždy lepší ale už jsem četl nějaké studie o tom ze zaspal dobu a náskok el.aut je obrovský. Myslím ze jde o to aby cely řetězec byl co nejjednodušší a nenáročný pro planetu. Vždy bude několik způsobu mobility jen v různém poměru!!!! A spalovací motory budou ještě dlouho ale v malém podíle z celku.
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@predatorhunt10913 жыл бұрын
supr video, evidentně to má borec nastudovaný a nejsou to jen výkřiky do prázdna. 👍 Ale přeci jen bych k tomu něco dodal. (představím si teď na chvilku že jsem ta dutá hlava co bojuje proti emysím CO2, což je jen politiky vykonstruovaný nesmysl, co2 v atmosféře na úrovni 2-5% je v poho sic by to trochu změnilo klima, ale k lepšímu...) Zpátky k vodíku: borec zmínil výrobu "špinavou cestou" ta probýhá a probýhat bude vodík při ní vzniká jako odpad, takže je to jen využití odpadu. A výroba z elektřiny je myšlena tak, že větrníky a soláry vytváří výkyvy elektřiny v síti a když bude elektřiny moc tak se ta elektřina změní na vodík, je to spíš způsob jak elektřinu uchovat (pak se z vodíku elektřina opět vyrábí) navíc při přenosu elektřiny vznikají větší ztráty než u převozu vodíku. Pravděpodobně budou jezdit v budoucnu auta na vodík i elektřinu záleží v které oblasti bude co výhodnější.
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Díky za komentář. Jen doplním. Uchování přebytkové energie ve vodíku se hodí pro specifické případy. Třeba nedávno vodík napájel elektřinou nějaký festival. Nicméně ztráty v přeměně el-vodík-el jsou opravdu velké. Podle mých zdrojů je to asi 60%. V případě ztrát u el-baterie-el je ztráta do 15%.
@predatorhunt10913 жыл бұрын
@@nejrychlejsitesla Mé zdroje ty procenta sice uvádí trošku jinak, ale asi se shodnem, že effectivita vodíku je opravdu katastrofální. Ale to se třeba do budoucna vymaká. Vodík bych úplně nezatracoval - pro kamiony, lodě a možná letadla tady vodíkové palivo bude a určitě se objeví i otázka proč tedy vodík nevyužít i pro auta, když je uživatelsky pohodlnější? Ale to už jsme v hodně daleké budoucnosti... PS: Stále trvám na tom, že ideální jsou fosilní paliva, ale chápu že je třeba přejít na jiný pohon, protože zásoba fosilních paliv ve světě se velice rychle ztenčuje.
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@stefanpista88233 жыл бұрын
Este jedna vec, pri brzdeni sa do vodika neda spet rekuperovat. /rekuperuje to spat do baterky/. Vodik treba pouzivat inde /dlhodobe skladovanie a pod./. Vodik tlacia ropne firmy. A to ze sa vodikova technologia zlepsi... mozno ano..., ale tak isto aj baterie, budu lacnejsie a lahsie ako teraz /efektivita elektropohonu sa uz vela zlepsenia neda cakat.
@cooltchemobility Жыл бұрын
A proč se ten vodík rovnou nespaluje
@vojtechprusa93673 жыл бұрын
Zajímavé video plné aktu a pravdy ovšem třeba pro můj případ kdy potřebuji pracovní dodávku s dojezdem alespoň 350 km na jedno nabití či natankování a trvalém zatížení cirka 600 kg je momentálně pro mě elektromobil nepoužitelný
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Souhlasím.
@Quickyprd3 жыл бұрын
Ona většina lidí si myslí, že jezdit na vodík, znamená mít prostě spalovací motor, kde hoří vodík. Vodík přece hoří ne. Prostě se napumpuje jako LPG či CNG a nazdar....o tom že je to vlastně jiný elektromobil a že existuje palivový článek atd. nikdy často neslyšeli...jen přečíst nadpis a jsem chytřejší než Google...
@alexej54822 күн бұрын
Ty si dobrý kkt!!..😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@MrGINTONIC693 жыл бұрын
Pamätám sa na návštevu rodinného príslušníka u nás doma niekedy na prelome 70tých a 80tých rokov (mimochodom aj dnes očakávame ich návštevu...) a vtedy sme sa bavili o možnostiach využitia alternatívnych pohonov v automobiloch... Je treba povedať..., že on je vyštudovaný elektrikár a ja chemik...!!! Ja som v tých časoch hovoril o elektromobilite a on ako alternatívu navrhoval autá na vodu..., respektíve on si predstavoval auto..., ako pojazdnú výrobňu vodíka z vody elektrolýzou...!!! On môjmu návrhu hovoril..., že výroba elektriny spätným chodom motora brzdením dolu kopcom a ukladaním takto vyrobenej energie do väčších batérií je blúznenie o perpetum mobile... a ja som o jeho teórii tvrdil..., že jeho návrh je ekonomický nezmysel...!!! Pominulo takmer 50 rokov a dnes sa asi opäť vrátime k tejto diskusii...!!! Mimochodom dnes chcem otvoriť tému "zelenej" ekonomiky..., ktorá sa podľa mňa uberá zlým smerom...!!! Ak vychádzam z teórie..., že k životu je potrebné slnko, voda a vzduch...(z ktorého najviac kyslík...), tak teória znižovania obsahu CO2 vo vzduchu EÚ navrhovanými spôsobmi je absolútne nedomyslená...!!! Problémom nie je zanedbateľný nárast podielu CO2 vo vzduchu..., ale enormne klesajúci podiel O2 - kyslíka vo vzduchu...!!! Aj keď súvisí a existuje priama previazanosť cez fotosyntézu..., tak ísť tlakom na znižovanie CO2 je vražednou zbraňou proti prírode...!!! Tým pádom berieme prírode a zeleni základnú zložku výstavby hmoty...!!! Stromy nebudú môcť dýchať.., fotosyntéza nebude... a % obsahu kyslíka vo vzduchu sa bude znižovať...!!! A je úplne jedno..., či kyslík sa použije na spaľovanie uhlíka z nafty..., benzínu..., alebo aj vodíka...
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂 ty so dobrý kkt!!..😂😂😂😂😂😂😂
@MrGINTONIC6921 күн бұрын
Ty ešte aj ako kkt si zlý...!!! Problémom Zeme je percentuálne ubúdanie kyslíka vo vzduchu t.j. v atmosfére...!!! Niekedy sme sa učili..., že obsah kyslíka v atmosfére je 21,6%... Dnes sú oblasti ..., kde je obsah nižší..., ako 16%...!!! Moja otázka znie pri spaľovaní vodíka ...s čím bude reagovať vodík..., aby vznikla H2O...??? Rozmýšľaj debilko...!!! Ako to môže pomôcť Zemi a jej atmosfére...???
@mifjr95582 жыл бұрын
Fakt je, že v Kalifornii už přišli na způsob, jak vyrábět "zelený" vodík za pomoci vody a odpadního papíru.
@alexej54822 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂 ty si dobrý kkt!!..😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@Knoxik12 жыл бұрын
Jenom 2 dny ? Ja cekal pulrok :-)))
@jenikjurica9389 Жыл бұрын
takový to kdyz mas rad teslu
@michaldaniel13082 жыл бұрын
jo a elektro baterky pri nehode :D :D
@nejrychlejsitesla2 жыл бұрын
Zeptej se Jágra
@sky3netko3 жыл бұрын
Su vodikove auta ktore vodik normalne spaluju. Vacsinou zavodne...
@nejrychlejsitesla3 жыл бұрын
Vím jen o experimentálních, ale sériové není žádné.
@sky3netko3 жыл бұрын
@@nejrychlejsitesla toyota ma trojvalec z yarisu na vodik. kzbin.info/www/bejne/aJXKq36Nbap-g8U
@czNemesis3 жыл бұрын
Ano a u takových aut je ta efektivita ještě navíc poloviční :) . Tzn že by vás 100km provozu takového auta stálo tolik energie jako 400km provozu bateriově poháněného vozu.
@TeslaX20203 жыл бұрын
@@sky3netko u přímého spalování je průser, že ten motor nemá dlouhou životnost
@sky3netko3 жыл бұрын
@@TeslaX2020 viem, ale dá sa spalovať vodík.
@zdenekzenstenzel2 жыл бұрын
To se ti kecá , když ti tak drahé auto stojí před barákem a asi neřešíš cenu, životnost, praktický dojezd atd atd. Baterie ano, ale ne pod takovým tlakem a s hromadou nedořešených problémů . Ano, vodík má dost problémů. Co tak zaměřit video na pohon plynem? A porovnat. Hlavně pokud ho budeš náhodou někdy dělat, tak neoperuj s tlakovou bombou a případným hořením . Myslím , že větší riziko a následky dokážou spáchat baterie.
@nejrychlejsitesla2 жыл бұрын
Zdendo, já fakt nejsem milionář :-) A fakt počítám každou korunu, proto právě mám Teslu. A pokud chceš nějaké video o plynu, tak si ho můžeš natočit. Udělat si rešerši, napsat scénář, natočit ho, sestříhat a vydat. Nikdo ti nebrání. Aspoň ukážeš celému YT, že je tu někdo kdo to konečně dělá pořádně 🙂
@jiricoupek16743 жыл бұрын
Tu baterii tam mají hlavně z důvodů rekuperace, vodíkový článek totiž neumí zpětně uložit energii. Díky nízké efektivitě, si nemohou dovolit energií plýtvat jako spalováky. To, že díky tomu lze lépe akcelerovat je spíše vedlejší produkt.
@martinsafar55763 жыл бұрын
Nemáš pravdu. Akumulátor tam je hlavně pro ten palivový článek, bez něho by to auto bylo v běžném provozu nepoužitelné, ta rekuperace tam je jako přídanná hodnota stejně jako u hybridů. Asi by se takové auto rozjelo, ale vypadalo by to jako na nějaké ekorally, navíc mám pocit, co si tedy pamatuji o jeho funkci, že ten článek nemá moc rád časté zapínání a vypínání, dochází tam k namáhání membrán, i proto potřebuje ten akumulátor, aby mohl běžet v ideálních podmínkách. Ty auta nebudou moc dobrá na rozvážku. Jinak prostě ten palivový článek není schopen při použitelné velikosti dodávat takový výkon, aby to pokrylo příkon elektromotoru při potřebě větší akcelerace. Na rekuperaci by tam "stačila" malá baterka jakou mají hybridy (tady musím podotknout, že nestačila, protože úroveň rekuperace u hybridů, je velmi malá a to z důvodu jejich malé baterky, která není schopná pojmout tak velké množství energie, jako běžné EV, které jsou schopny rekuperovat mnohem větší intenzitou).
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@martinsafar5576 Výkon toho článku musí být dostatečný pro pohyb auta ustálenou maximální rychlostí (Toyota Mirai 175km/h). To by mělo stačit na většinu akcelerací v běžném provozu. S ustálenou dodávkou souhlasím. Ale pokud je dodávka energie do baterie, pak je jedno jakým způsobem se čerpá z té baterie (rozvážka). Pletete si Midl-hybrid, a hybrid. Toyota Mirai má tu samou baterii co montují i do jiných hybridů (Rav4 hybrid, cca 2km na ni lze ujet). Úroveň rekuperace je daná výkonem elektromotoru. U midl-hybrid kde je často 24-48V alternátor to opravdu stojí za prd. Ale u hybridu, kde máte dostatečně silný motor (Rav4 88kW) si narekuperujete dost. Verze 4x4, kde je vzadu další elektromotor (celkem už 3.) umí narekuperovat ještě více. Z toho jasně vyplývá, že limit není baterie. U toho EV to opět záleží na výkonu jeho elektromotorů, baterie je tam opravdu nekonečná. Ale to má vliv jen u opravdu dlouhých klesání.
@amperak3 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 maximální výkon článku musí odpovídat maximální průměrné spotřebě. jenže, 20kW elektrického výkonu nestačí na akceleraci
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@amperak To vozidlo má baterii o kapacitě 6,5Ah (-% využitelnosti). I kdyby to stačilo na akceleraci z 0-100km, tak ze 100-175km to musí zvládnout článek sám. Potom tu rychlost musí udržet. U aut se prostě šlápne na pedál, a počká až tam bude maximálka. Žádné přestávky na dobití baterie pro další zrychlení se nedělají. Pokud podle vás 20kW stačí na zrychlení z 125-175km, tak nechápu kde je problém při zrychlení z 0-50km (když tam jsou odpory zanedbatelné). Výkon článků je ve skutečnosti 120kW. K tomu může použít boost z baterie 31kW po 10s. www.hybrid.cz/vodikove-auto-toyota-mirai-2-generace-dojezd-650-km-novy-vzhled-velke-plany/
@amperak3 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 při 100km/h má elektromobil příkon z baterie cca 17kW. to není výkon potřebný ke zrychlení, ale k udržení rychlosti. zrychlení při výkonu 20kW je strašně pomalé. proto se používá energie z baterie a k tomu se palivový článek nastaví na větší výkon, po puštění plynu naopak baterii zpětně dobije. 6,5Ah na těch 300V je 2kWh energie, na to lze ujet 10km. je to dost energie.