Pokus č. 2 - Co vydrží lépe? Vrut nebo Hřebík?

  Рет қаралды 7,570

Tesařské okénko

Tesařské okénko

Күн бұрын

Пікірлер: 35
@m3saffa
@m3saffa Жыл бұрын
Opět to beru jako velice poučné video. děkuju
@martinpospisil8006
@martinpospisil8006 Жыл бұрын
jednoduchá ukázka super ( chválím) žádné vědecké složitosti , ale tesařský spoj je tesařský spoj. Ať žije staré skvělé řemeslo. Novoty ano ale s rozvahou a prakticky ozkoušené a časem prověřené.
@rivereto8252
@rivereto8252 Жыл бұрын
Děkuji za poučné video.
@amadablam5870
@amadablam5870 Жыл бұрын
Ahoj tesaři Pepo, prvně Ti přeju vše nejlepší k svátku. Sleduji tvá videa poměrně dlouho a jsou pro mě velikou inspiraci. Nejsem profi tesař, spíš amatér, ale za sezonu stavím 2-3 altánky (stání pro auta). Plně s Tebou souhlasím. Již jsem se setkal s tím, že hlavičky vrutů byly úplně ustrihnuté, a pak již vrut neplnit svou funkci. Hřebík vydrží mnohem více. Práci zdar, Tom z Chebu
Жыл бұрын
Ono záleží u vrutu jaký to je.Jen jednou jsem zažil u konstrukčních vrutů, že by ulítla hlavička. Ovšem u obyčejných vrutů je to běžná věc. :)
@davidpavlicek9176
@davidpavlicek9176 Жыл бұрын
@ Lepší varianta jsou vruty s plným závitem pod úhlem 45 st. Následně nepřenáší celou sílu pouze hlava vrutu ale celá délka vrutu. Obecně to je doporučované v konstrukčních aplikacích. Myslím že to dělá Fischer, RepiTec, Spax i Domax.
@robotakacs3092
@robotakacs3092 Жыл бұрын
Zaujímavé
@honzatrnka
@honzatrnka Жыл бұрын
@matusrohal1369
@matusrohal1369 5 ай бұрын
Pozdydravujem - otázka alebo Vaša skúsenosť - vrut a závitová tyč v kleštine, čo je lepšie ?
5 ай бұрын
To je dobrá otázka. My když děláme krov a je tam ŽB věnec (a ten tu stavbu hodně zpevní), tak máme v projektu závitovku většinou průměr 16 mm. Ale když vídávám videa s dřevostavbou, tak tam dost často dávají vruty. Já bych řekl, že nejlepší je závitovka.
@vanjavanito1885
@vanjavanito1885 Жыл бұрын
👍👍👍
@renetnk
@renetnk Жыл бұрын
Rozumiem co tym chce mistr tesar povedat, a plne suhlasim s vasim nazorom, konieckoncov kazdy logicky uvazujuci clovek by tak mal ucinit. No prevedenie testu je za mna nestastne.
@renetnk
@renetnk Жыл бұрын
Dodam k tomu ohnutiu klincu a vruta. Klinec mozme ohybat do aleluja, az po case sa zacne ohrievat, stracat na pevnosti a povoli. Kdezto srob podla vyrobcu musi vydrzat jedno ohnutie do tusim 45 stupnov a viac by sa ohybat nemal, po dvoch ohnutiach je srob v podstate KO.
Жыл бұрын
Vidíte, já konstrukční vrut ohnul na cca 90 stupňů a byl v pohodě :) Jinak v předchozím pokusu bylo vidět, že se vrut ve dřevě neohnul. Pouze se zamáčkl do dřeva. Proto to není tolik o kvalitě vrutu či hřebíka, ale o průměru materiálu.
@renetnk
@renetnk Жыл бұрын
@ Tie ich dane uhly su tie ktore musia zvladnut, ale jasne ze vydrzia viac. Mozme to porovnat k nosnosti vytahu, realna je uplne niekde inde ako ta odporucana na stitku. A ano, vrut je o dost tvrdsi material. Kazopadne ich v praci pouzivame viac a viac. :D
Жыл бұрын
@@renetnk Ano, stále více lidí používá vruty v práci víc, protože neznají problematiku spojů a vrut si myslí, že je lepší, protože jim to někdo řekl a je to pro ně pohodlnější.
@h0n2a1
@h0n2a1 Жыл бұрын
Podle mě je nejdůležitější uvědomovat si že každý spojovák má jiné vlastnosti a je k něčemu v hodnější a k něčemu méně. Vruty jsou podle mě rychlejší a jednodušší na instalaci se správným nářadím. Hřebík naopak když se někam zatluče obvykle tam zůstane. Je to o schopnostech tesaře.. určitě se najdou tací co by vaznice se sloupkem nejradši dávali na úhelníky a do spoje vaznic natloukly styčníkové desky... určitě je super že se snažíš vyjít vstříc hnidopichům ale všem se asi nikdy nezavděčíš :)
Жыл бұрын
Já se hnidopichům nechci zavděčit. Někteří lidi je nazívají hejtři. Ale já to dělám hlavně kvůli sobě, jestli opravdu jsem neudělal někde chybu. Souhlasím stím, že každý spojovák má své užití. Někde je lepší vrut a někde hřebík. A ve většině případu je nejlepší klasický tesařský spoj :) Ale nemyslím si, že montáž vrutu je rychlesší, než montáž hřebíku. Ale to by mohl byt námět na další pokus. Co aplikuji rychleji. 10 vrutů a nebo 10 hřebíků :)
@michaelstepanek7926
@michaelstepanek7926 Жыл бұрын
@ Záleží asi na člověku. Vy jako zkušený zručný tesař určitě hřebíky natlučete asi rychleji, ale pro nezkušeného člověka je možná lepší předvrtat a zašroubovat vrut. :)
Жыл бұрын
@@michaelstepanek7926 Je pravda, že spousta videí beru ze svých zkušeností a znalostí. Já osobně se beru za průměrného tesaře a očekávám od ostatních obdobné pracovní nasazení a znalosti. No a když tvrdím, že zatloucti hřebík je rychlejší, než zavrutovat vrut, tak to beru, že je to pro mě tak rychlejší. To je pravda. Jen upozornim, že konstrukční vrut se nemusí předvrtávat. :) Ale ten pokus stejně udělám. :)
@martinkikta1589
@martinkikta1589 Жыл бұрын
@ rychlost je jedna vec, ale pri klincoch, obcas zvykne "fukat" vietor a kym sa ten klinec potom narovna... :D
@evitaxltd6801
@evitaxltd6801 Жыл бұрын
treba porovnat klinec a vrut s rovnakym priemerom ale nie na zavite ale na drieku aby plocha na otlacenie bola rovnaka a potom by sa mozno ukazalo ze vrut je lepsia volba
Жыл бұрын
Opravdu jen možná :)
@evitaxltd6801
@evitaxltd6801 Жыл бұрын
ak by ten priemer bol rovnaky tak by sa dalo o tom vrute uvazovat ako o vrubkovanom klinci a ten by mal lepsie drzat ako hladky klinec alebo sa pletiem? @
@dusandzivy898
@dusandzivy898 Жыл бұрын
Ja by som rad napísal ze som bol včera na pivo vlastne na 8.
Жыл бұрын
To já to mám horší. Ani nevím, kolik jich bylo a zda jsem vůbec někde byl :)
@oliverbaksay178
@oliverbaksay178 Жыл бұрын
Blbe komentare budu vzdy, premudrelych ludi je vsade dost. Mne video poradilo.
Жыл бұрын
Díky. Připadá mi to, že nejvíc komentářů mají ti, co to jen někde slyšeli a nikdy to neviděli, jak to vypadá po 15 letech. :)
@pidzej
@pidzej 8 ай бұрын
Koukám, že hodně řešíte komentáře. Serte na ně. Lidi jsou dementi a budou žbrblat pořád. Já bych asi v tom pokusu určitě dal jednu stranu nahoru i dolu jedno a na stranu druhou druhý. Nedával bych tam čepy. Nebo naopak nahoru na obě strany jedno a na obě strany dolu druhý. Vršek heveru bych pro rozložení síly možná vypodložil nějakým kovovým plátkem.
8 ай бұрын
Tak trošku jsem se v těch stranách ztratil. Asi se blíží volby, že jich je najednou tolik. Jinak v tom pokusu byl jeden veký vítěz. A to čep v dlabu :)
@rakusanpavel
@rakusanpavel Жыл бұрын
Aby se dalo mluvit o opravdu objektivním testu, tak by se muselo udělat alespoň pět testů s vrutem i hřebíkem a mělo by docházet ke střídavému otočení jednou vrut dole a jednou nahoře, takže celkově deset testů. Pokud by to mělo být opravdu seriozní, tak by se musel brát ohled i na typ oceli, přesný průměr a povrchovou úpravu.
@vashrub
@vashrub Жыл бұрын
je to tak :) nehledě na tom, že vruty různých výrobců mají opravdu velmi různé vlastnosti na střih i při stejném průměru spojováku... :)
Жыл бұрын
Pokud by měl být pokus opravdu seriozní, tak by to muselo probíhat jinak s jinačím vybavením. Ale i timto způsobem se dá zjistit, že to co tvrdí výrobci nemusí být pravda.
Жыл бұрын
skákal pes Nemáte pravdu. Jako první povolí vždy měkčí materiál. A v tomto případě to je dřevo. Proto se kov zamáčkne do dřeva a ne naopak. Proto záleží na průměru a ne tak na vlastnosti vrutu.
@ondrejivanko3261
@ondrejivanko3261 Жыл бұрын
@ Nazdar, ďakujem za pokračovanie, pokus bol vylepšený o to, že vzdialenosť zvdviháka od spoja s klincom, aj od spoja s vrutom, bola rovnaká, takže sila pôsobiaca na obidva spoje bola rovnaká. Dúfal som, že spravíš pokus taký, aby bol priemer klinca aj vrutu rovnaký, teda plocha spojovacieho materiálu rovnaká. Buď použiť menší klinec, alebo hrubší vrut, pričom neriešiť, že vrut je označený ako priemer 8 mm, čo je celkový priemer aj so závitmi, ale jeho skutočný priemer bez závitov zosúladiť s priemerom klinca. V tom prípade, keď vidíme, že sú konštrukčné vruty tiež pružné a nelámu sa, verím tomu, žeby vrut zniesol o trochu väčšiu záťaž. Zosúladením priemerov, by sme vyrovnali zarezávanie sa klinca a vrutu do dreva, pri bočnom tlaku zdviháka, a v ďalšej fáze, kedy by už malo nastať vyťahovanie sa klinca a vrutu z dreva, by mal mať vrut výhodu, že sa ťažšie šmýka. Všetko sú to ale blbosti, pri konštrukcii strechy sa predsa nemôžeme spoliehať na silu klincov, alebo vrutov. Drevo musi byť poskladané a pospájané tak, aby na klince, či vruty ani nejaká veľká sila nepôsobila. Tie sú tam lem na fixáciu, aby to netancovalo pri montáži, aby sa to vybráciami od vetra postupne neposúvalo atď. Pošlem ti fotky strechy rozostavaného domu jedného môjho vzdialeného príbuzného. Krokvy vikiéra sú len priložené z boku ku krokvám sedlovej strechy a prichytené niekoľkými konštrukčnými vrutmi. Krytina je ťažká betónová Bramac, plocha strechy vikiera odhadujem že 10m2. Ja niesom ani strechár, ani tesár, len ma to zaujíma a tak si rozširujem na KZbin rozhľad. No mne z toho vychádza, že strechári znehodnotili hrubé hranoly, keď nevyužili ich ohromnú nosnosť, ale celú hmotnosť toho vikiera položili na niekoľko konštrukčných vrutov.
Šikmočelný plát se třemi kolíky. Tesařský spoj.
14:06
Tesařské okénko
Рет қаралды 2 М.
Pokus - Co drží lépe? Konstrukční vrut a nebo hřebík.
8:58
Tesařské okénko
Рет қаралды 17 М.
It works #beatbox #tiktok
00:34
BeatboxJCOP
Рет қаралды 41 МЛН
Jak napojit vaznice
11:00
Tesařské okénko
Рет қаралды 29 М.
Understanding Nails
13:46
Essential Craftsman
Рет қаралды 255 М.
Centryfuga niemiecka czyli wirówka do mleka - krótka prezentacja
4:58
střechy-měchura
6:26
Jan Mechura
Рет қаралды 546 М.
Kuchařské nože z damašku? Ani náhodou.
13:46
Roman Švarc
Рет қаралды 21 М.
DIY belt sanding machine. Anyone can do this!!!
20:11
Restoration In The Back Room
Рет қаралды 2 МЛН