Wpływ na kształt Syreny miało wiele czynników. Ludzie niesłusznie twierdzą, że ukształtowała ją nieudolności inżynierów. Fakt - nie było w Syrenie nowoczesnych rozwiązań jak chociażby w zaprezentowanym w podobnym okresie Citroenie DS, nie była zbyt ergonomiczna, oszczędna, nie była też nowoczesna. Zaprojektowanie samochodu od podstaw w kraju, który tak bardzo ucierpiał podczas wojny - kadrowo, finansowo, gospodarczo było bardzo dużym wyzwaniem. Ale jeszcze większym wyzwaniem była nieudolna władza która nieustannie przeszkadzała i tamowała rozwój. Dlatego też w latach 50-tych nie było możliwości zaprojektowania podzespołów pojazdu zgodnie z założeniami inżynierów ze względu na braki - przede wszystkim materiałowe i sprzętowe (obrabiarki itp). Dobrej jakości materiały były albo przeznaczone dla wojska i przemysłu ciężkiego albo wywożone za wschodnią granicę. Inzynierowie zamiast projektować tak jak chcieli, musieli projektować z tego co jest. To wymuszało wiele topornych, staroświeckich rozwiązań które dziś mogą się wydawać głupie, jednak zostały wymuszone przez realia. Dopiero wprowadzenie do produkcji 125P tchnęło nową jakość w przemysł motoryzacjny w PRL. Licencja wymagała nowoczesnych maszyn i materiałów, władza była zmuszona je udostępnić. Ale to już calkiem inna historia :) Pozdrawiam wszystkich miłośników starych samochodów!
@stanisawpopowicz9178Күн бұрын
Dokładnie 😊
@obywatelcane67756 жыл бұрын
Pierwszy samochód na którym uczyłem się jeździć i podstaw mechaniki - 104 rocznik '70 kupiona za całe 80 zł :-)
@jazdan2233 жыл бұрын
Ja za swoją dałem okrągły milion 😉
@obywatelcane67756 жыл бұрын
5:16 -Pani chyba żyła w jakiejś rzeczywistości alternatywnej :-) W PRL-u ZNOWU SCHAB :-) Jestem za młody, żeby w tamtych czasach osobiście stać w kolejkach ale z tego co słyszałem od rodziców to największe trudności były właśnie z zaopatrzeniem w mięso i cukier. Za to jak już mięso było to prawdziwe, jak obecnie od gospodarza a nie oślizgłe psujące się gówno z marketów. Kiełbasa nie kleiła się w lodówce tylko się zsychała. Jak miało być wędzone to było naprawdę wędzone a nie malowane chemikaliami.
@Metareon6 жыл бұрын
mniej ale zdrowiej
@jurekblacharz52196 жыл бұрын
Ta Pani robiła zakupy w sklepach za firankami dla milicji, sb i oficjeli z jedynej słusznej partii. Pamiętam dokładnie jak było. W sklepach nie było mięsa (sporadycznie). Po chleb chodziłem w sobotę rano o 6.00 do sklepu przy piekarni i ok. 11.00 dopiero go kupiłem. Pamiętam jak w zimę był mróz -28 C i nastałem się przez te 5 godzin i przemarzły mi palce w kozakach.
@michal197896 жыл бұрын
wszystko zależy od lat komuny .... wy piszecie o latach 80 że nic nie było jak system upadał
@jaceklewinski6 жыл бұрын
@@michal19789 No właśnie. Ma Pan rację. Lata sześćdziesiąte różniły się od lat siedemdziesiątych a już bardzo się różniły od schyłkowego dziesięciolecia lat osiemdziesiątych. W latach sześćdziesiątych jeśli chodzi o jedzenie nie było tak źle.
@leszekwachowiak6616 жыл бұрын
@@jurekblacharz5219 Ale pierdoły piszesz.Czego jak czego ale chleba nigdy nie brakowało i nik za nim nie stał w kolejkach.
@WIELKIPTYS19456 жыл бұрын
Najlepszy z najlepszych reportazy ( a na prawde sledze te tematyke ) o tym dlaczego Syrena byla jaka byla. Czy kosmiczne meandry PRL-u zrozumieja wspolczesni ???? - Nie wierze !!!! - Tak wiec brawa dla tworcow tego reportazu ! :)
@listonoszpat2336 жыл бұрын
Motyw przewodni dobry ale odnosze wrażenie że co niektórzy nie bardzo wiedzą o czym mówią . Syrena dużo paliła ale w stosunku do czego? bo np jej dwusuwowy silnik miał mniejsze zużycie paliwa na 1 KM jak czterosuwowy silnik Malucha !
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
@@listonoszpat233 8l na 100 km to mniej niż bilet na pospieszny pekaes.
@wasiuuu16 жыл бұрын
najlepsza SYRENA w reportazu od 18 minuty co tak pozuje w tle , czyli syrenka drugiego planu .....he he he ale sie usmialem .......pozdro z Melbourne :-)
@peterkozlowski51606 жыл бұрын
ja tez pozdrawiam z Melbourne
@wasiuuu16 жыл бұрын
@@peterkozlowski5160 dzieki za pozdrowienia :-)))))))))))))))))))))))))))))
@traiandinturda35326 жыл бұрын
Film sam w sobie już historia programów poświęconych tematyce motoryzacyjnej. 1:11 piękna Delta.
@waldemarrychlik36212 жыл бұрын
Szarotka byla odbiornikiem lampowym. Przenosnym ,bateryjnym ale wciaz lampowym. Pierwszym polskim odbiornikiem tranzystorowym byla Eltra ,rok 1959.
@Wanda-pz2xo8 ай бұрын
Pierwsze tranzystory były do dupy ! Lampy były bardzo dobre - w USA też produkowano przenośne odbiorniki lampowe.
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Wolno mówić wszystko o PRL-u pod warunkiem, że mówi się źle. Dane statystyczne są jednak nieubłagane - był to najszybszy rozwój w dziejach Polski we wszystkich dziedzinach gospodarczych i społecznych.
@TrockeyTrockey3 жыл бұрын
Świetny dokument, z wielu spraw nie zdawałem sobie sprawy. Syrenka w tamych czasach wydawała mi się kiepskim samochodem, czuć było że to szajs, na tle fiatów 125p oraz 126p. I ten okropny silnik 2-suwowy, zawsze kopcący z rury.
@Wanda-pz2xo8 ай бұрын
Co? 125p to też był straszny szjas !
@bernardbernard56856 жыл бұрын
Co tam porównanie do saba,amerykanie w tym czasie mieli krąrzowniki w kturych była jusz klimatyzacia .ale co tam miałem syrene 104(łapanke) była super zrywna ,mięciutka ,pięknie grzała cichutka w srodku no i nie miała więcej awarji jak puźniejszy kturego tesz miałem ale to nie było auto"
@michal197896 жыл бұрын
no i zapomniałeś w tym wszystkim nauczyć się ortografii
@tomaszrojek3807 Жыл бұрын
Pan Marian Karwas ma bardzo podobny głos do Janusza Palikota.Nie tylko barwa,ale też pewna charakterystyczna maniera i zauważalne seplenienie.
@jacekbajkowski94726 жыл бұрын
Wciskanie ciemnoty młodym obywatelom,którzy nie żyli w tamtych czasach.Dzięki komu mięliśmy ubóstwo czy siermiężne czasy - wojnie i zniszczeniom, które dokonali Niemcy ..Ps.W innych państwach też budowano samochody z drewna np Niemcy P-70 ,Francja. Dorobek Polski Ludowej rozkradano 30 lat
@Pulsi796 жыл бұрын
tyle gadania czy był w sklepie schab i cytryny a o syrenie sport ani słowa to program o motoryzacji czy o gomółce??
@chlebusborzy84444 жыл бұрын
Kogo obchodzi jakiś prototyp. Historia jest ważniejsza
@daniello58104 жыл бұрын
Meh
@Karo88884 күн бұрын
Plany to PRL miał propagandowe, takich prototypów we Włoszech było kilka co roku I nikt się tym nie przejmował, więc nie ma o czym mówić.
@adamhenig1273Ай бұрын
To tak podobnie jak teraz.
@BocheWoj6 жыл бұрын
Nie zapominajmy o odbudowie kraju po wojnie. Inne państwa korzystali z kapitał amerykańskiego. Polska musiała sama sobie poradzić. Co nie zniszczyli Niemcy to ukradli Rosjanie. Przemysł motoryzacyjny nie był priorytetem. Byliśmy SAMI. Mogliśmy liczyć tylko na WIELKIEGO PRZYJACIELA ZE WSCHODU. Żadna kooperacja z państwami zachodnimi nie była możliwa.
@jerzyjerzewski61626 жыл бұрын
Tak , biednemu zawsze wiatr w oczy i chuj w dupę .
@MP-iy5jk6 жыл бұрын
Mały dodatek. RFN miało z czego zrobić odbudowę. III Rzesza nakradła tyle, że na opłacenie planu odbudowy i rozwoju wystarczyło z naddatkiem.
@axiom15095 жыл бұрын
Kiedy powstanie PIS-owski samochod, konstrukcji polsa Kaczynskigo ??? Dopoki nie powstanie rusofobiczne bydlo tylko sie kompromituje rzygajac na motoryzacje z PRL.
@misiukisiu5 жыл бұрын
@@axiom1509 Nie wyzywaj od rusofobów, tylko podaj przykład ruskiego samochodu, którym chciałbyś jeździć.
@axiom15095 жыл бұрын
Mozna bylo przypomiec "warsiawe" bez rusofobicznych wkretow. Warsiawa byla na miare polskich mozliwosci, byl to zuplnie przydatny pojazd. Kidys wiozl mnie taksuwkarz taka warsiawa i na liczniku juz mial 240 tys km. Mialem praktyke w FSO i pozytywnie to wspominam. Dzis rusofobiczne bydlo niszczy i rzyga na wszystko co mialo miejsce w PRL. I jedonczesnie ciagle trwa proces rozkradania spuscizny po PRL podczas gdy wladza po 1989 w zadnym z lat, ani razu nie stowrzyla wartosci pozytywnej. 29 lat - 29 deficytow. Dzis Polska nie ma ani swojego samochodu ani nawet silnika. Jest kolonia i zrodlem taniej sily roboczej. Warsiawa i jej technicze dane w swej kategori w tamtym czasie na pewno dobrze sie porownywaly z samochodami z innych krajow a cena na pewno byla atrakcyjna.
@modeluk23525 жыл бұрын
Bardzo ciekawe filmy masz suba ode mnie :)
@tomaszk30146 жыл бұрын
1955 Francja- Citroen DS, Polska- Syrena.
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam
@golabgolabgolabgolab6 жыл бұрын
Czemu tak mało w tym programie o .... Syrenie ?
@daryu66235 жыл бұрын
bo to właściwie polityczna audycja
@jazdan2234 жыл бұрын
A co ty bys chcial uslyszec o Syrenie?? W '95 bylo tego jeszcze na drogach, wystarczylo zejsc do sasiada zeby pogadac o Syrenie.. To byl wlasciwie najgorszy okres dla tego auta, masowo trafialy w rece katów 😉 kupowane za flaszkie.
@jarekckshxh3583 жыл бұрын
5.20 co za wyjatkowo WREDNA polinowa zYDOWA
@margaretamagicalowska69636 жыл бұрын
Ani słowa o Syrenie Sport. Szkoda..
@obywatelcane67756 жыл бұрын
Na tle ówczesnej konkurencji wcale nie była taka najgorsza ponieważ Niemcy mieli bardzo zbliżone konstrukcyjnie i pod względem awaryjności Trabanty, Wartburgi czy Lloydy a Francuzi blaszankę 2CV. Tylko w jakim stopniu po dwóch wojnach i zaborach była zniszczona Polska a w jakim Francja? Dobrze, że w ogóle coś produkowaliśmy. Trabant, Wartburg i 2CV także były produkowane jeszcze w latach 80 a więc nie były to rozwiązania przejściowe na pierwsze lata po wojnie. Warto też wspomnieć jaki mieliśmy start - duża część fabryk została zniszczona, osprzęt wywieziony w głąb rzeszy wraz z wycofującym się okupantem a fachowcy wymordowani jak chociażby inż. Tański.
@solaczi83855 жыл бұрын
Oczywiście. Auto miało jeździć a nie zachwycać rozwiązaniami - od tego były topowe modele. Stąd też wyprodukowano miliony 2CV, Renault 4 czy VW Garbusów. A co do 2CV - było proste ale jednocześnie bardzo finezyjne. Rozwiązania w zawieszeniu są czystym kunsztem inżynierskim - niska cena, prostota, bezawaryjnośc, duży skok, duży prześwit. Świetne (jak na ówczesne czasy - zarys 2CV powstał już przed II WŚ )
@listonoszpat2336 жыл бұрын
Śmiejcie się z Syreny a Szwedzi w tym czasie robili Saaby 93 proponuje je porównać . w tytule jest błąd odwilż była w 1956 r
@Stanleys956 жыл бұрын
listonoszpat233 Saab to auto do jazdy w przeciwnienstwie do syreny która się do tego nie nadawała ...
@listonoszpat2336 жыл бұрын
Dokładnie straty wojenne Szwecji były imponujące Polska przy nich to pikuś.
@Stanleys956 жыл бұрын
listonoszpat233 Co nie zmienia faktu ze syrena to dno techniczne
@Stanleys956 жыл бұрын
NRD tez było zniszczone i jakoś potrafili zrobić ife f9 która i miała wygląd i i jakaś kulturę techniczną
@listonoszpat2336 жыл бұрын
To teraz sobie jeszcze sprawdź ilu po wojnie się ostało inżynierów w niemczech i Polsce i gdzie owa ifa 9 miała korzenie a i jeszcze jakie przed wojną Polska produkowała małe samochody własnej konstrukcji.
@piotrkrzyzanowski1874 Жыл бұрын
Miało być o skarpecie a pierdolą jakieś nudne wywody jak flaki z olejem
@MMMK-tv3 жыл бұрын
Syrena jest konsekwencją odwilży 1995 roku ??????? A co to była za odwilż w 1995?
@marcinpaluchowski92732 жыл бұрын
Sława Przybylska wyglądała jak Sławek Przybylski,przypadek.
@daryu66233 жыл бұрын
mialo byc o syrence a wala o ogolnej historii...
@darioroma88173 жыл бұрын
A gdzie niby ten schab można było kupić? Ja sobie nie przypominam. Nawet na kartki był niedostępny.
@marwoj542 ай бұрын
lata 60te są omawiane. Miałeś nawet węgorza i camele w kiosku do palenia...
@dan911911dan4 жыл бұрын
A teraz co produkujemy? ? Ziemniaki, deski?
@mlodszyahmed3 жыл бұрын
Teraz w polsce produkuje sie o wiele wiecej samochodow niz za komuny, ale nie sa one polskie.
@Artur-vh3nk6 жыл бұрын
15:49 to chyba najgorzej ubrany człowiek jakiego widziałem...
@TrockeyTrockey3 жыл бұрын
Wtedy taka była moda. I to było nowoczesne ubranie. Sprawdz stare zdjęcia jak ubrani są milionerzy lat 90 - Baksik i Gąsiorowski. Niezła beka. A to milionerzy byli, ubrani w najlepsze stroje tamtej epoki.
@Artur-vh3nk3 жыл бұрын
@@TrockeyTrockey Wiem Krzysztof. Byłem tego świadkiem tej dramatycznej mody;)
@TrockeyTrockey3 жыл бұрын
@@Artur-vh3nk , no ale wtedy taka moda nie razila. I moda ma to do sobie ze po latach, jak sie na to patrzy to szczeka opada... i tak bedzie jeszcze przez setki lat :)
@JacekJankowskiExOriente5 жыл бұрын
Wytrzymałem do 130 sek. "Bluemke zaadoptował jednostkę S-10, zaprojektowaną rok wcześniej do łodzi desantowych."
@kazimierzgienia39813 жыл бұрын
Gdzie był ten schab nawet kaszanka bywała sporadycznie
@Grzegorz21096 жыл бұрын
Film o Syrenie ... w zasadzie bez Syreny.
@sawomirdoraczynski96853 жыл бұрын
Miś na miarę...
@jaroslawsiwczynski43235 жыл бұрын
Jestem za tym by napaść na iemcy,lub innen
@tomaszpaluch97773 жыл бұрын
w latach sześdziesiątych,spotkałem się z na......i
@riccomuerte72276 жыл бұрын
Pozwolę sobie nie zgodzić się z ogólnym schematem myślenia prezentowanym w filmie. W uproszczeniu wygląda on tak: PRL - mało gratów - zniewolone społeczeństwo. III RP - dużo gratów - jest dobrze, mamy wolność. Ilość posiadanych dóbr konsumpcyjnych nie jest jedynym, nie jest nawet najważniejszym wyznacznikiem sprawnie działającego społeczeństwa. Nie można utożsamiać dostępności towarów z wolnością, to absurd. Teraz w Polsce mamy do wyboru co chcemy, ale nas nie ma. Jako społeczeństwo zanikamy. Afganistan to biedny, górzysty kraj, z rodowo - plemienną strukturą społeczną (silne więzi rodzinne), minimalną ilością gruntów rolnych na których są pola makowe, z tego robią opiaty sprzedawane na Zachód. Przemysł praktycznie nie istnieje. Mimo to Afganistan jest nazywany "cmentarzem Imperiów", podbijanym od XIX w. Nikomu się to nie udało. Żadnemu z wielkich, bogatych społeczeństw zachodu i wschodu. Afgańczycy muszą liczyć na siebie, bo nikt im Lidla czy Biedronki nie wybuduje. Nie są rynkiem zbytu dla państw neokolonialnych, nie lecą na perkal i paciorki. Mają głęboko światowe normy eko, multikulti i ozone - friendly, bo nauczyli się już, że świat zachodni chce ich wykorzystać i wyrzucić. Dlatego są jednym z największych światowych eksporterów opiatów, na tym oparli gospodarkę, afgańską herę cpa połowa cpunów z USA, druga połowa to towar z Meksyku... I w tym, paradoksalnie tkwi ich siła. A my, Polacy nie napędzamy naszych elektrowni węglem, bo się Niemcy obrażą. Pozdrawiam,
@micha48665 жыл бұрын
20:06 czy to nie Stanisław Bareja?
@saidmarek26 жыл бұрын
Czy tak czy inaczej w Pl zawsze by bieda była i zacofanie
@jurgo114 жыл бұрын
Nie wiele się zmieniło.
@jjcale1976 Жыл бұрын
Wzorowy symbol nieudolności i zacofania. Nie znosiłem tego pseudo-samochodu jak go produkowali. Moda na PRL tego nie zmieni. Dziękuję za świetny film!
@lukachu14 жыл бұрын
A to o syrenie czy o schabie w sklepie ?
@zdzichus.32645 жыл бұрын
przepraszam, że jak zwykle mnożę wpisy, ale... - - > gdyby elektrotechnika pana Tesli była zawodna, to umarłby w postaci przypalonego skwarka, a nie w łózku... ile to lat za (przepraszam, wiem) Albanią, Rumunią i Murzynami ??? ;-) Co zawodzi w obwodzie elektrycznym? Co najwyżej baterie, łącza (kontakty) oraz inne el. mechaniczne, jak łożyska... aaa - pewnie żarówki też się ciągle przepalały....
@gregoryhouse71403 ай бұрын
Syrena. to cofnięcie się w rozwoju niestety. Porażka na całej linii.
@zenonpawlicki82646 жыл бұрын
siema co to za lektor
@marianop30314 жыл бұрын
Czy mówimy tu o motoryzacji czy o posterach nierozumiem.🐌🐌🐌
@krystynasroka512611 ай бұрын
Sprzedam skrzynie biegów syrena 400zł
@kepinskidaniel15214 жыл бұрын
Pierwszy jedyny polski samochód 😂
@wilklesny81073 жыл бұрын
Nic nie wiesz i się mądrzysz. Pierwszy był CWS T-1 seryjnie produkowany od 1927 r.
@pandzik6 жыл бұрын
nie 16 a 26 latprodukcji nie 160 tys a 520 tys egz
@jureklem97916 жыл бұрын
Coś Ci się pomyliło. Dokładnie 16 lat i 160 tys.
@tomaszb.46436 жыл бұрын
pandzik, tutaj chodziło im o produkcję Syreny tylko w FSO w Warszawie, w l. 1957-1971. Produkcję Syreny przeniesiono do FSM w Bielsku-Białej, gdzie produkowano je w l. 1972-1982. Tam wyprodukowano ich najwięcej, a wszystkich w sumie (FSO - FSM) ponad 500 tys.
@jureklem97916 жыл бұрын
@@tomaszb.4643 No właśnie. Pandzik podał liczbę ogólną i taki sam czas produkcji. A komentator mówił o produkcji w FSO. Tak naprawdę w FSO powstało 172 tys. Syren, a nie 160. Natomiast w FSM wyprodukowano 344 tys. Seryjnie Syrena była wytwarzana w latach 1957-72 (FSO) i 1972-83 (FSM)
@maciejszymanski23866 жыл бұрын
Motyw muzyczny na początku skradłeś Kazikowi. To początek "Piosenki Młodych Żeglarzy". 12 groszy dla twórcy albo inaczej pogadamy... Ze SPATiFem.
@gntronik4 жыл бұрын
27:04 suchy chleb dla konia :D
@arcadiologanoff51643 жыл бұрын
Nie o Syrenie Sport trzeba mówić tylko o zablokowanej licencji z 48 roku Fiatem na której wielki brat nie pozwolił trzeba mówić o zakazie korzystania z zachodniej pomocy typu onra Przepraszam za błędy Ja to mówię a nie piszę. I co mamy z tego mamy z tego rzekomo darmową licencję na Warszawę lub zwycięstwo która kosztowała nas kraj jedyny kilkaset tysięcy ton węgla No i wszystkie do 52 roku bomby atomowe fabryki w Kowarach kropka A jeżeli ktoś nie wierzę To niech sprawdzi skąd Rosjanie brali Uran dlatego że swoich pokładów Wtedy jeszcze nie odkryli
@VIS352 жыл бұрын
...za tym wszystkim stał jeden człowiek, nazywał się Józef Stalin. On właśnie, zabronił tego.
@zdzichus.32645 жыл бұрын
2:15 - do pana Karwasa - proszę pana - bez czegoś sensownego w głowie, samymi rękoma i narzędziami tylko pan więcej popsujesz... tak, że nie o ręce już tu chodzi (inne czasy) - na szczęście
@Stanleys956 жыл бұрын
Jeździłem dużo Saabami dwusuwowymi i to były samochody , syrena to dno dna w porównaniu do Saaba .
@iriscasam59756 жыл бұрын
stanley pelc napisz czym jeszcze jezdziłeś,jestem ciekawy twoich opini. Uważasz też,że niemieckie auta to dno dna w porównaniu do Syreny.
@Blejk_Karington6 жыл бұрын
Szwedzi przeniesieni do PRL nie zrobiliby nic bo wszystkiego by im brakowało😁
@Stanleys956 жыл бұрын
iris casam raczej syrena to dno , ale trzeba pamiętać ze syrena to kombinacja wielu części z warszawy i sklecenie czegos co by się toczyło . I się toczyło jak wspominał pracownik fso . Nie można porównywać syreny do Saaba95 czy Ify 9 czy auto union produkowanych na zachodzie gdyż tamte auta były na wysokim poziomie jakościowym .
@iriscasam59756 жыл бұрын
@@Stanleys95 widać,że kłuje cie to co polskie, więc jezdzij sobie saabem, ja wole Warszawe i Syrene.
@Stanleys956 жыл бұрын
Nie kłuje , Lecz porównuje poziom techniczny syreny z innymi autami podobnej wielkości z silnikami dwusuwowymi . A Warszawa była licencja Pobiedy m20 która to była przez Rosjan zerznieta z Forda .. tyle w niej polskiej techniki
@mariolakosmider54864 жыл бұрын
Oszałamiająca prędkośc 77 km/h i odległośc 5000 km , hymn - dzisiaj byle stare Niemieckie g... zrobi więcej i szybciej .
@arcadiologanoff51643 жыл бұрын
Вот вам русский мир, не позволил полякам подписать лицензию с итальянцами 47 но попозже сам его подписал только проверил чтобы поляки не получили лучше продукта а которые старались чем Советский Союз вот вам русский мир
@mieczyslawkozlowski796 жыл бұрын
Za PRL nie bylo takich hipokrytow jak mamy w dojnej zmianie liliputa-gdzie sa elektryczne samochody,drony , promy ? Krzywoustny hipokryto?
@michallucki93764 жыл бұрын
21:00 ja prdl Ogórek
@AndrzejRudziński-x9d22 күн бұрын
najlepsze to - piosenka j.Stepkowskiego
@pawenowak78056 жыл бұрын
W PRL "znowu schab"? Kobieto z Księżyca spadłaś, czy z Marsa?!!!
@adamkor56606 жыл бұрын
tak ona mowi o koncowce lat 50 glabie a kartki na rozne produkty zaczeto wprowadzac w latach 70
@adamkor56606 жыл бұрын
@@pawenowak7805 W twoim w PRL "znowu schab" tak to podkresliles iz ci odpowiedzialem, tak wiec reasumujac owy schab pochodzil z rzezni nie z marsa czy milkiwaya glabie
@Rzimizak6 жыл бұрын
@@pawenowak7805 Gratulacje Towarzyszu! Po Waszej intelektualnie bardzo blyskotliwej riposcie, ktorej poziom kultury swiadczy niewatpliwie o Waszych czerwonych, PRL-owskich korzeniach lub tych wspolczesnych, osmiorniczkowo-POlskich, inaczej spogladam na bieg dziejow dawnej Pomrocznej i tej wspolczesnej, nowoczesnej, broniacej demokracje.
@tomaszk30146 жыл бұрын
Paweł Nowak Obejrzyj cały film głąbie.
@marcinpaluchowski67083 жыл бұрын
Sława Przybylska.O kur...a,ale paszczur.
@zdzichus.32645 жыл бұрын
9:19 - pociski artyleryjskie w wolnej sprzedaży! To się nazywa wolność i swoboda! 9:30++ kim w ogóle jest ta pani o niepolskim nazwisku? Proszę pani - Polska istniała nieprzerwanie od 1918 roku, czy się mylę? I co - nie było zegarmistrzów, radiowców itd PRZED WOJNĄ??? No to jak byli i coś robili, to jakie "pierwsze polskie"??? Do cholery jasnej... Młodzież i cudzoziemcy gówno wyniosą z pani analiz.
@tomeksroka43503 жыл бұрын
Skrzynie biegów do syreny.
@dwusuwfan5118 Жыл бұрын
Nie znoszę tego ciągłego pierdolenia o silniku z motopompy. Sprawdź najpierw fakty dzbanie i nie powielaj bzdur.
@dariusborowski6916 жыл бұрын
NADWOZIE SYRENY JEST , ŻERŹNIĘTE Z SAMOCHODU KTÓRY MOŹNA OBEJŹEĆ W MUZEUM W AUSTRI. ....
@iriscasam59756 жыл бұрын
Dariusz Borowski ludzie też są zerżnięci, w którym muzeum można obejrzeć, ale w austrii chyba nie?
@peterkozlowski51606 жыл бұрын
z jakiego auta ?????????????????????????
@obywatelcane67756 жыл бұрын
Jest po prostu podobna do wielu samochodów z lat 50 takich jak Lloyd, Goliath czy Borgward. www.zlomnik1.home.pl/archiwum/?p=13258 Po prostu wtedy moda taka była. Dzisiejsze pojazdy np. Hyundaie i Toyoty też są do siebie łudząco podobne. Podwozie było natomiast zrzynką prawie 1:1 z DKW.
@jureklem97916 жыл бұрын
Darius Borowski - rozśmieszyłeś mnie. Przed zaprojektowaniem samochodu Syrena, Stanislaw Panczakiewicz poszedł do Orbisu i wykupił wycieczkę do Austrii. Z lotniska w Wiedniu oddalił się podmiejskim autobusem do pobliskiego muzeum. Tam wyjął przygotowany kajecik i ołówek. Skrupulatnie przerysował eksponat i wrócił do Polski. Za kilka dni projekt Syreny był gotowy. FSO zwróciło Panczakiewiczowi wydatki poniesione na rzecz biura Orbis.
@jerzyjerzewski61626 жыл бұрын
@@jureklem9791 O ! I to jest "Polska Myśl Techniczna " . I nasz wkład w międzynarodową motoryzację .
@romelko6736 жыл бұрын
Gówno nie auto ! Pamiętam ze tym samochodem jeżeli można to nazwać , jak juz sie gdzieś wyjechała to w tych czasach milicja tylko czekała by zatrzymać i robili tez badania techniczne gdzieś wiadomo wyłudzali tylko pieniądze , albo zatrzymywali dowód rejestracyjny !!! Wiadomo ze juz z fabryki te auta wyjeżdżały bez 100 % hamulców i luźnym układem kierowniczym ! Taniej było jeżdzić taksówką niż tym gównem !!