Polska już powinna dołączyć do programu samolotu KF-21 Boremae i budować opragromowanie ,cz,e,sci do samolotu już w Polsce a, nie jak 2011rrzaprzepasciła by zostać partnerem programu samolotu F-35, a w 2019r samolotu Eurofighter Typhoon i dlaczego nie skorzystli z takiej szansy? Ponadto Polska niech pozyska transfery technologii pocisku hipersonicznego Hycore, drona Male(BSP) - MUAV, wozu AS21 Redback,systemów rakietowych Hyunmoo, K239 Chunmoo, lekkich śmigłowców sztyrmowych LAH, satelit rozpoznania radioelektronicznego, elektromagnetycznego, telekomunikacyjne, nawigacyjne fregaty, korwety, niszczyciele rakietowe są tańsze,zaawansowane technologicznie, szybka realizacja transfery technologii i inne uzbrojenie.Dlaczego Polska nie skorzystała by w Polsce powstała fabryka śmigłowców Bell AH-1Z Viper i innych modeli z transferem technologii. Z Izraela proponowane przez korporacje Rafael Advenced Defense Systems, IAI, IMI transfery technologii systemu Żelazna Kopuła, antybalistyczny Arrow-3, system Iron Beam, Thor, system Trophy, rakiety Jerycho -3, budowy silnika rakietowego i głowicy bojowej, satelity rozpoznania radioelektronicznego, elektromagnetycznego, telekomunikacyjne, nawigacyjne, amunicja krążąca Hero 30,70,90,120,400,400EC,900,1250.Z Turcji transfery technologii dronów Akinci, Baryraktar TB-2, z Szwecji okrety podwodne A26, korwet Visby.Polska niech pozyska z nadwyżek USA Armii samoloty latające cysterny Poseydon, transportowe, wielozadaniowe F-15 i inne.Polska Polski Rzą MON, polskie stocznie PGZ stocznia remontowa Shipbuilding i inne stocznie niech budują bezzałogowe okręty nawodne i podwodne.
@czasowstrzymywacz32 жыл бұрын
Zawsze krytykowałeś F35 mówiąc, że jest na niego za wcześnie i trapi go wiele wad "wieku dziecięcego" a tu nagle z KF21 wyskakujesz:) Niepoważne.
@s..4481 Жыл бұрын
Mówił o KF21 jako o dywersyfikacji na potencjalne (i nieuchronne zapewne w czasie od widzimisie USA). Bo opieranie całego w praktyce wyposażenia o dostawy z jednego kraju (USA) tylko świadczy o niedorozwoju ekipy rządzącej
@andrzejrad8327 Жыл бұрын
Warto uważnie słuchać....
@SoWhiskey2 жыл бұрын
Będzie długo... Poseidon to genialna maszyna, tylko pieruńsko droga, a na Bałtyku byłaby łatwym celem. Osobiście w tej roli widziałbym właśnie Casy dostosowane do działań morskich. O ile byłem zwolennikiem AH-1Z w WP jako tańszego i możliwego do produkowania lokalnie, o tyle pomysł bantulotu uważam, za nieco oderwany od realiów naszego teatru działań. Zadania patrolowe lepiej wynonają bezpilotowce, a bojowe śmigłowce, nawet lekkie pokroju H145 M. Jako wiele potrzebniejsze uważam pozyskanie samolotów tankowania powietrzego (najlepiej MRTT) oraz rozpoznania i monitorowania przestrzeni powietrznej (niekoniecznie wielkich AWACS mniejsza maszyny SAABa wydają się ciekawe) jeśli nie samemu, to w kooperacji sojuszniczej. Co do EF, to o ile mają znakomite możliwości uzyskania przewagi powietrznej o tyle są dla nas po prostu za drogie. Oparcie naszych sił powietrznych o zmodernizowane F-16 i F-35 wydaje się najrozsądniejsze. FA-50 Lanos, dobre na już o ile faktycznie block 20 będą wyposażone tak jak się to mówi. Wiadomo, że nie jest to pełnowartościowy myśliwiec, jednak posiada komponenty F-16 i w skrajnych przypadkach może służyć nawet za dawce części dla naszych Jastrzębi. Z kolei wpięte w sieć będą mogły odpalać pociski z bezpiecznych odległości. Jako tańszy nośnik pocisków średniego zasięgu będą ok.
@adrian007777 Жыл бұрын
Zgadzam się z Tobą . P8 drogi za drogi, kraje jak Japonia, Tajwan, USA, Włochy, Hiszpania, Australia powinny posiadać taki sprzęt, nam aż tak droga pojedyncza maszyna, w którą łatwo trafić nie jest potrzebna, kilka mniejszych i dużo tanszych- no i tu też pomyślałbym o typowo morskich wiroplatach. Osobiście jestem za pozyskaniem dużej ilości f16, bądź typhoon. Fa50 to dla mnie must have- lepsze to niż mastery. Jestem też za przynajmniej 8 eskadrami lekkich samolotów typu super tucano- a tu Polska ma duże możliwości popracowania nad orlikami, czy też może grot 2. Pozdrawiam.
@MALUR822 жыл бұрын
1. KC46A or Airbus MRTT x 3 2. E7 wedgetale x 4 3. F15EX x 32 4. Extra F35 x 48 5. C130J x 8
@lukkal79322 жыл бұрын
Czy P-8 nie jest za duży na Bałtyk?
@maciek_k.cichon2 жыл бұрын
Efendi, 1. pozycja i już zasmucasz nasze wojenne Dromadery 😆 Zgadzam się ze wszystkim, ale dodałbym gdzieś tam Gripena. Ludowy myśliwiec na polskie drogi.
@adammo.2 жыл бұрын
Dużą rolę na wojnie na ukrainie odgrywają drony wiec jako kraj który nie ma swoich samolotów i mieć nie będzie powienien postawic na wlasnie drony.edit: chodzi mi oczywiście o polski przemysł
@pawegorski79362 жыл бұрын
Tak KF 21 to jest dobra konstrukcja ale z pewnością będzie dostępna dopiero gdzieś 2035 roku a w tym czasie będą dostępne myśliwce 6 generacji amy potrzebujemy nowe samoloty szybko tak więc kupić będziemy mogli znów z 32 myśliwce f 35 który jest rasowym samolotem 5 generacji tym bardziej że zamuwilismy już dwie eskadry i z tego powodu logiczne jest że kolejne będą te same
@andrzejrad8327 Жыл бұрын
A możesz to napisać po polsku?
@polety4197 Жыл бұрын
Wysokie koszty użytkowania jeszcze podwoić dokupując 2 eskadry ?
@olej215 Жыл бұрын
Gdyby tyle nie kradli, jak i niewyprowadzali kasy za granicę i dbali o obronnoś kraju to dawno coś z tych maszyn byśmy mieli. A teraz się zadłużają, bo też nie stać ich aby opłacić to z naszych podatków, i pewnie jeszcze płacą w ratach, i jeszcze dodrukowanie monety.
@Tommy-ii8eb2 жыл бұрын
AH1Z Viper, to kiepski wybór dla Polski dlatego firma producenta obiecywała nam złote góry i co to nie będzie jak kupimy ich produkt, od razu byli na przegranej pozycji względem Apache. W siłach zbrojnych USA, Viper znajduje się na wyposażeniu US marines a Apache sił lądowych, Viper ma dużo mniejszy zasięg działania niż Apache co jest dobre jeśli nie chcesz uderzać daleko np masz małe państwo jak Czechy które pozyskały Vipery. Apache są stworzone do współpracy z Abramsami i ogólnie z czołgami i są idealne dla nas. Viper to też dłuższy czas oczekiwania, jest też na wyposażeniu 2 państw poza USA, i są to państwa małe lub bardzo małe, Apache można odnaleźć w każdym miejscu na świecie. Apache będą współdziałać z Apache amerykańskimi znajdującymi się w Polsce. Apache to też lepsza integracja uzbrojenia szczególnie tego przeciwpancernego którego będziemy produkować u siebie.
@vandaller413126 күн бұрын
aha zasięg jest ważny z tego względu, że my wybieramy się pod Moskwe . No i wszystko jasne!
@Max-bv9t2 жыл бұрын
Zatem moim zdaniem - Sky Warden, zakup tego samolotu nie ma najmniejszego sensu, owszem jest to świetny i tani samolot do zwalczania partyzantki czy też bojowników w krajach Trzeciego Świata ale w europie gdzie jak widzimy na Ukrainie jest bardzo duże nasycenie pola walki PPL nie przetrwałby on nawet jednej misji, świadczy o tym to, że USA wycofują samoloty A10 które o wiele bardziej nadają się do zwalczania kolumn pancernych. - AH 1Z Viper, zgadzam się całkowicie z autorem, dla polski wydaje się dużo lepszym wyborem niż o wiele droższy i bardziej skomplikowany Apache. - P8 Poseidon, samolot ten został zbudowany do patrolowania dużych akwenów oceanicznych, w polskim realiach działania nad Bałtykiem, które jest morzem małym i płytkim by się marnował. O wiele lepszym i ważniejszym wyborem wydaje się zakup samolotu wczesnego ostrzegania AWACS co pozwoliłoby Polsce na uniezależnienie się od wsparcia lub jego braku z zachodu. - Euro Fighter, samolot świetny i jak najbardziej potrzebny siłom powietrznym jednak jego producenci a szczególnie Niemcy mocno niepewni w przypadku konfliktu z Rosją. Z tego tez powodu lepszym wyborem byłby Rafale i współpraca z Francuskim sektorem zbrojeniowym. KF-21, wielka niewiadoma ale zgadzam się, że Polska powinna przystąpić możliwie szybko do tego programu.
@mariuszj76232 жыл бұрын
Francuzi też mocno niepewni patrząc na wypowiedzi ich prezydenta. Te "turbokruki amerykanskie" to powracająca co jakiś czas koncepcja od czasów drugowojennych. Moim zdaniem bez sensu. Uzbrojony Tucano to taki sam pólprodukt jak FA-50. Nie do walki pelnoskalowej. Już lepszy jakiś sterowany dron bo jednorazowych pilotów-kamikadze u nas mało.
@TGS-y2p2 жыл бұрын
P8 wcale nie musiałby operować nad Bałtykiem ... jeżeli przeciwnik posiadałby okręty podwodne używane jako platformy startowe pocisków manierujących była by szansa na wyeliminowanie tego zagrożenia także jeśli operowałby z innych akwenów, tak jak to ma teraz miejsce w wschodzie
@adamrozanski2116 Жыл бұрын
Dobry pomysł z tym pierwszym samolotem. Jeszcze w dużej ilości i już wgl... widzę tu sens na wojnie
@tomaszk30142 жыл бұрын
Powinniśmy wejść we współpracę z Koreą i włączyć się do programu KF-21.
@mrkuba45542 жыл бұрын
Balszoi zrobb część drugą! ;)
@rafalkochmanski82482 жыл бұрын
numer 5 z listy air tractor l3 at 802u sky warden bardzo przypomina naszego polskiego dromadera turbo........Czy to nie czasem zerznieta konstrukcja ta jak to mialo miejsce z polska i22 iryda?
@gracjannn91612 жыл бұрын
Dromader był licencyjną wersją tego samolotu bodajże
@piotrd.48502 жыл бұрын
Polska - skoro poszła w F-16 - powinna była dokupić co najmniej 4 kolejne eskadry F-16 w tej samej kompletacji (+ aktualizacja oprogramowania i radary AESA dla wszystkich) i zwiększyć poziom szkolenia do dawnych limitów amerykańskich. Przejąć od UK Sentinele, posadzić Erieye choćby na CASAch (choć wolę kombinację C-27J + C-130J) i przynajmniej 3 sztuki Wedgetaila.
@ThomasJ.StonewallJackson2 жыл бұрын
Niby jak, jeśli linie produkcyjne F-16 są likwidowane na rzecz zwiększenia mocy produkcyjnych samolotów F-35, nowe zamówienia nie są obecnie przyjmowane, a nawet jeśli, to pierwsze sztuki trafiłyby do nas najwcześniej pod koniec dekady, a MON (moim zdaniem to przesada) zakłada, że chce osiągnąć gotowość do otwartej wojny w ciągu 5-6 lat. Lockheed Martin uznaje F-16 za przeżytek i powoli wycofuje się z tego projektu, na rzecz sprzętu coraz bliższego technologii nasuwającej skojarzenia z Sci-Fi (co jest oczywiście znacznie sensowniejsze niż naciąganie kolejnych klientów na produkt, który nie nadąża już za wymaganiami rynku). Poza tym za kilkanaście lat F-16 będzie tym, czym teraz są MiG-29 i SU-22 dla nas. Nie będzie gdzie kupić dobrej jakości części w normalnej cenie i z normalnym czasem dostawy i trzeba będzie je "łatać", a ich wartość bojowa będzie znikoma (może zerowa?). Nie ma sensu inwestować w samoloty poniżej 5 generacji, Rosjanie nie prześpią pewnie następnych dekad i lepiej mieć technologię która pozwoli wygrywać asymetrycznie (silne wojska kosmiczne i cybernetyczne, rozwiniętą broń opartą o wykorzystanie robotyki, AI i nanotechnologii, oraz innych technologii, a nie bawić się w 300-tysięczną stertę mięsa, tysiące czołgów i setki samolotów). Europejczycy "z palcem w dupie" brutalnie mordowali miliony i podbijali całe kontynenty przez ponad 400 lat. Nie dzięki przewadze masy, ale dzięki miażdżącej przewadze technologicznej. Dla tubylców, to byli bogowie, którzy "latali na pędzących smokach" (konie), i zabijali za wskazaniem "różdżki" bądź "grzmiącego kija" (broń palna). Niestety większość nadal myśli, że z (brzydko mówiąc) "dzikusem" z dzidą z naostrzonego bambusa, najefektywniej walczy się... swoją dzidą🤦🏻. Więcej o wojnie przyszłości (za 10, 20 lat, nie za 50 jak twierdzą niektórzy), paradoksalnie, mówią filmy Marvela niż tabuny krótkowzrocznych, ograniczonych polskich "ekspertów" i wojskowych, jak np. Pan Jarosław Wolski. Chłop ciekawie mówi i ma dobre intencje, ale treść jest niepoważna. Pozdrawiam :)
@madfalcon91032 жыл бұрын
i co z tego że Polska ma F-16 jak ten samolot opiera się na technologi GSM , a Rosjanie mają technologie żeby to zakłócać co wykorzystali już w Syrii od taki ślepy Nietoperze bez uzbrojenia w taktyczne środki obrony własnej a co dopiero mówić o strzyż nieba Polskiego ?
@romanrumcajs7982 Жыл бұрын
@@ThomasJ.StonewallJackson 👹🇵🇱🇵🇱👹Całkiem do rzeczy stanowisko! Ale kiedy głąbom prawdę powiesz i kiedy jutro się do niej wszyscy przekonają, to przez dobę uchodzisz za stukniętego. Matołectwo jest karalne, obok tego, że za każdy zacny uczynek się karze.👹🇵🇱🇵🇱👹
@grzegorzzogala385 Жыл бұрын
Taaa ;)dokupić Ty myślisz że to sklep z zabawkami Słowacy czekają juz ile na swoje
@ps5889 Жыл бұрын
Dobre spekulacje polityczne i techniczne. Tylko potrzebna jest jedna żecz wyrażona w 3 słowach: kasa,kasa,kasa!!!
@MexicosBocianos2 жыл бұрын
Ad 1 Niestety była by to "latająca trumna", w naszych realiach taki samolot przeciwpartyzancki został by bardzo szybko zniszczony przez obronę powietrzną, byłby wrażliwy na wszystko: od myśliwców przeciwnika przez zestawy rakiet średniego zasięgu i naramienne wyrzutnie bardzo bliskiego zasięgu kończąc na działkach małokalibrowych Ad2 Problemem jest ilość wyprodukowanych Viperów: jest ich ok 200 w USMC i po kilkanaście w Bahrajnie, Czechach i Nigerii ( w przyszłości, są zamówione), w europie więcej krajów użytkuje AH64 i łatwiej by było o zapas części zamiennych Ad 3 Pełna zgoda, ponadto te maszyny z swoim wielozadaniowym wyposażeniem mogły by tez prowadzić działania rozpoznawczo-patrolowe również nad lądem jako uzupełnienie jeszcze bardziej potrzebnych nam maszyn E-7 Wedgetail Ad 1-2 tutaj trzeba by było się zdecydować na jedną maszynę z tej trójki, każda ma swoje niepowtarzalne zalety ale też i wady. Typhon jest najbardziej nastawiony na wywalczanie przewagi w powietrzu ale jest europejski - czytaj niemiecki(nie wspominając o włochach z Leonardo i ich "swobodnym podejściu do dostaw części zamiennych") a to nie wchodzi w rachubę z powodów politycznych, podobnie Rafale który jest wspaniałą maszyna wielozadaniową ale ma pełen portfel zamówień na kilka najbliższych lat i aktualnie nie ma już co liczyć na używane maszyny z Armée de l’air - Francji zaraz zacznie brakować sztuk dla siebie - a kolejka oczekiwania jest długa... Zostaje KF21 który jest de facto prototypem i jeszcze kilka lat minie zanim będzie produkowany seryjnie i to podstawowej wersji Block 1 a nas interesował by "pełnokrwisty samolot 5 generacji a nie 4,75" - a taka pojawi się na rynku dopiero ok 2040r. Mimo to optował bym właśnie za rozwiązaniem z Korei jako bardziej przyszłościowym i rozwojowym z nadziejami dla polskiego przemysłu lotniczego.
@fewyearsbehind93332 жыл бұрын
Jakie są oficjalne dane porównujące AH-1Z z AH-64E jeżeli chodzi o koszty utrzymania i gotowość bojową?
@jaro-kd4uw2 жыл бұрын
AH - 1 Z to także w 70% UH - 1 N czyli jedna baza komponentów i części zamiennych dla śmigłowca bojowego i transportowego
@Pinky040 Жыл бұрын
@@jaro-kd4uw Tylko nasze lotnictwo nie posiada ani jednego, ani drugiego śmigłowca. Natomiast Apache i Black Hawk mają prawie identyczne potrzeby względem obsługi naziemnej, wytrzymałość, zasięg, prędkość itd... Dlatego optymalnie lepiej dokupić black hawki niż całkowicie od 0 bawić się z AH - 1 Z oraz UH - 1 N
@abcbca34123 ай бұрын
No dobrze jeżeli mówimy o taniej maszynie dla Polski to co myślisz o Flaris LAR 01?
@konradchludznski1589 Жыл бұрын
F-16, F-15, F-35, kolejne Herculesy i niech już zostaną te FA-50 to ataków na mniej wymagające cele naziemne.
@a_chrzczonowski2 жыл бұрын
Super film, myślę, że mogę się z tymi wyborami zgodzić, ale co z F15EX? Coś się właściwie dzieje z tym samolotem i ma to jakiś sens dla Polski? PS. Może jakiś materiał o B21?
@whiteelan72 жыл бұрын
Boeing is facing a serious financial crisis following the failure of the TX-7 project and the recall of the 737-800. The US Air Force also knew that it could not operate only the F-22A and F-35, which are fifth-generation fighters, and decided to add the last 200 F-15EXs of the 4.5th generation to support them. But now Boeing has gone mad with their financial crisis. Boeing was asking a very high price. So the US Air Force drastically reduced their order to 80 F-15EXs. Also, Indonesia's Ministry of Defense is crazy. They ordered the F-15EX from Boeing with no funds, but they also suddenly found out the price went up and said no more. Also knowing that they did not pay for the development of the KF-21 to South Korea, Boeing does not want to supply fighter jets to Indonesia. Right now, the ROK Air Force must add four E737 AWACS. But now Boeing is asking for more than twice the price of the same E737 that the Republic of Korea Air Force purchased in the past. Its price is equivalent to one Aegis destroyer of the Republic of Korea Navy. We do not want Poland to be fooled by Boeing's crazy antics.
@gregorxix12 жыл бұрын
Nic, Amerykanie ograniczają zakupy F-15EX do 80 maszyn. Ten kontrowersyjny zakup sforsowała poprzednia administracje wbrew opinii dowództwa USAF, które wolało zwiększyć tempo pozyskiwania F-35A. I koniec końców tak się dzieje. Od kilku lat F-35A zastępuje F-15C w kolejnych dywizjonach myśliwskich a od przyszłego roku zacznie zastępować najstarsze F-22A. Dla F-15EX nie ma miejsca w USAF. Więc po co nam kolejny typ w polskim lotnictwie, dodatkowo gorszy od już zakupionych F-35A?
@SoWhiskey2 жыл бұрын
@@whiteelan7 Boeing is also manufacturer of Apache yet Poland is interested in purchasing nearly a hundred of them. Crazy, I know, but most of Polish modern equipment is made by Lockheed Martin and being addicted to one major weapons manufacturer is risky as hell. Boeing is trying to get out of a crisis with rising prices which is lowering demand for their products. Soon they might have to sell some of their assets.
@a_chrzczonowski2 жыл бұрын
@@gregorxix1 Słyszałem tylko o problemach Boeinga ale myślałem że jeszcze jest miejsce w USAF-ie na uzupełnienie w postaci F15 EX, wielkie dzięki za odpowiedź
@whiteelan72 жыл бұрын
@@gregorxix1 You are right. This is a fact. But the USAF also takes the cost very seriously. Right now, Boeing is crazy. The U.S. Air Force wanted 200 F-15EXs as their last 4.5-generation fighters, but Boeing, facing a funding crisis, demanded a price it also gave to the U.S. Air Force. So the USAF reduced their orders to 80 aircraft.
@Ragnar84072 жыл бұрын
Pierwszy samolot jest do walki przeciw partyzanckich i nie rozumiem jakie zastowanie miałby i nas
@ArkSob2 жыл бұрын
Powinniśmy iść w F-16 i modernizację tych maszyn. Zostało u nas ustanowione centrum serwisowe. Tak się składa że kupowanie sprzętu wojskowego ma większy wymiar niż tylko zakupowy. Również polityczy, ilości części, możliwości ich dostarczania, oraz strategicznej równowagi. USA jest kluczowe dla równowagi w Europie dla Polski. Wiele twoich propozycji jest życzeniowych a nie przemyślanych na wielu poziomach. Osobiście też nie jestem zadowolony z FA-50. Mnożenie platform nie służy. Co do Bella to ponoć ta maszyna jest bardziej dedykowana dla sił morskich. Ale jeśli była propozycja ustanowienia w Polsce produkcji i serwisu to mógł być dobry deal. Pytanie czy Bell viper nie jest projektem schodzącym. Jak chcemy mieć coś alternatywnego to wbić się przez okno do projektu myśliwca 5 gen. Japonia, UK, Włochy. Wziąć jeszcze Szwecję i Czechy.
@danievit9900 Жыл бұрын
Przykro się tego słucha. Kiedy się to zestawi z tym co ostatecznie mamy i jakie decyzje były podejmowane...
@Mantek4302 жыл бұрын
Historyczne przypadki samolotów rozpoznawczych zastosowanych w boju nie powinny przekreślać SkyWardena. Jeden z takich samolotów wyposażony był w Bazooki, a inny zatrzymywał natarcie armii Vietkongu.
@PunkinsSan2 жыл бұрын
5. Bojowy dromader jest pomysłem ciekawym ale Amerykanie raczej chcą ich używać wyłącznie w operacjach specjalnych gdzie samolot ten nie miałby nic groźniejszego niż kałachy. 4. Viper to dobry pomysł typu w miarę tanie i dobre. Plus możliwość przenoszenia rakiet powietrze powietrze jako opcja zwalczania dronow i innych helikopylterow 3. Samolot dla marynarki by się przydał jakiekolwiek. Szkoda że ta dziedzina lotnictwa została zamordowana. 2. ja bym wolał grippena. 1. borame to raczej ubogi f35 ale fakt jest faktem 5 generacja to przyszłość i czy się to podoba czy nie to samoloty tego typu to obowiązkowy zakup
@Balszoi2 жыл бұрын
5. Ok - więc kupić 10 sztuk dla SG i jak się spiszą rozważyć zakup jednej eskadry w najgorszym wypadku odsprzeda się Łotwie, Estonii, Litwie czy innemu europejskiemu bidakowi skazanemu na pożarcie w razie "wu". 3. Samolot dla marynarki to jest przykład na to, jak się kręci lody na polskim podatniku. Nie kupisz samolotu dla marynarki bo jest nudny - nie ma silnika odrzutowego, sylwetki rasowego myśliwca i jak pokażesz go w TVP to opozycja cię zje że kupiłeś "lepszego pasażera" za 3 razy tyle siana. Ale to ja jestem głupi, a szpece co się naoglądali "kamizeli", naczytali "GP" i kochają obecny rząd bardziej niż siebie samego mają rację. Amen! Pozdrawiam Cię przyjacielu, a ponieważ jesteś ze mną na tym kanale już kupę czasu to odezwij się na maila.
@whiteelan72 жыл бұрын
4. Eventually, the ROK Army added the AH-64E Longbow Guardian. One battalion of the Republic of Korea Army means 18 attack helicopters, and one battalion of the Republic of Korea Air Force means 20 fighter jets. So they will add 2 battalions this time. Then, the ROK Army will operate the most AH-64Es after the US Army. However, many Koreans believe that attack helicopters have proven to be worse weapons in Ukraine than tanks. That's because many Russian KA-52s were shot down by manpads. So we are concerned about the addition of the AH-64E. Korea's KAI has completed development of the LAH (Light Attack Helicopter), and the ROK Army plans to add 200 of these. However, the most powerful attack helicopter is the AH-64E. I recommend this to the Polish Army. Of course, the AH-1Z Viper isn't bad either. However, it is suitable for marine amphibious use. It is absolutely not for the Army or Air Force. The ROK Marine Corps wanted the AH-1Z. All weapons are the best choice for the military to buy what they want. Because weapons are not for use by politicians or citizens. However, the South Korean government is forcing KAI's Surion attack helicopter. We do not say that Korean weapons are the best. never. The Surion is just a transport and operational helicopter like the UH-60. If another terrible accident occurs due to unreasonable renovation, the Korean government will stop. KAI's LAH is good, but I don't want Poland to be interested in Korean Surion helicopters. Never.
@KS-ModelismoAviacionHobby2 жыл бұрын
Ja Ciebie przepraszam ale ostatniego Orlika to robiłem we wrześniu...(przeróbka z tc1 na tc2 to było jakby nie patrzeć robiemie na nowo wszystkiego) Jest i ekipa i sprzęt bak tylko decydentów i pewnie kasy... Tak więc z Orlikiem nie ma problemu żeby go zacząć budować... jabym tylko wprowadził jakieś tam kosmetyczne zmiany usunąłbym po pierwsze te nieszczęsne winglety) w nim... nawet jest tak, że pylony można podwieśić tylko samych pylonów nie ma bo wojsko kiedyś z nich zrezygnowało...
@BabiniczNaLitwie2 жыл бұрын
Łatwiej się będzie dogadać z Francuzami niż z Amerykanami? Nie sądzę.
@Balszoi2 жыл бұрын
Przy obecnym rządzie na pewno.
@andrzejciesielski83202 жыл бұрын
Kupili mosty od francuzów,zresztą satelitę też. To nie wina polskiego rządu,że francuskie uzbrojenie jest bardzo dobre ale jednocześnie bardzo drogie. Zresztą wykopali Polskę razem z Niemcami z projektu nowego czołgu
@whiteelan72 жыл бұрын
@@andrzejciesielski8320 Germany and France are fighting each other. This is true. France believed that it had promised to build a next-generation tank with Germany, but when Germany completed the KF51 Panther, France felt that Germany had betrayed it. So, France is holding Germany in check by claiming a larger stake in the next-generation fighter FCAS project. Considering the birth of Rafale in the past, I am sure that if FCAS succeeds, France will monopolize it, and Spain, which has the smallest stake, is interested in KF-21. Whether it's military security, I don't know yet, but Spain's official request is still unknown.
@marekborkowski10842 жыл бұрын
Kupować od Francji lub Niemiec to tak jakby kupować od Rosji i potem liczyć na wsparcie techniczne i serwis , poza tym Niemcy sami ustawiają się w kolejkę po F-35
@adampiechuta57742 жыл бұрын
Ciekawe jakby wyglądało życie jakby wogóle nie było samolotów.
@listonoszpat2332 жыл бұрын
Co do pierwszego samolotu trzebaby pogadać z tym Farmerem z Australii co przerobił swego Dromadera na napęd turbośmigłowy a co do produkcji to skutecznie spacyfikowano nasz przemysł lotniczy tak że teraz wszystko musimy robić pod dyktando najukochańszego sojusznika lub co najwyżej pokiwać sobie palcem w bucie.
@draak97642 жыл бұрын
Mam dużo sympatii do KF21, ale przy jego tworzeniu miał też jakiś udział Lockheed Martin.
@kajak98782 жыл бұрын
I to jakieś 50/60 procent
@whiteelan72 жыл бұрын
South Korea has the same political ideology as the United States, but the United States can no longer control Korea KAI's KF-21. The U.S. believed that Korea would fail to develop a next-generation fighter if it did not provide its core technologies to South Korea. However, their guess is wrong. They did not think that Korea would complete all the core technologies they rejected. Now they are very sorry. First, they lost a big customer in the fighter sector. Second, if the US supplied key technology to South Korea, KF-21 could have been controlled by the US. KAI and Hanwha Aerospace will also completely take off their engines from the US. Their Korean engine is being completed. However, the United States suddenly becomes very anxious as it supplies engine parts very cheaply at the price of supplying the US Air Force. KF-21 is not controlled in the slightest by the US. The reason why the KF-21 resembles the Raptor is that Lockheed Martin promised to give the design to Korea as a condition of purchasing the F-35A, and if Korea copied it illegally, the US would have strongly sanctioned Korea.
@nicramnicr42092 жыл бұрын
Jakiś to mało powiedziane . Jak się Amerykany wkurzą na nas to mozemy zapomniec o Borame bo to jest myśl technoligiczna by USaA
@grzegorzzogala385 Жыл бұрын
Z Francuzami łatwiej😅sie dogadywać?;) Co do Stanów to chyba jeszcze lepsze mamy kontakty niz jak Trump był prezydentem
@Balszoi Жыл бұрын
No co do kontaktów z USA to bym się nie zgodził.
@Borys_i_Tyle10 ай бұрын
@@BalszoiFrancuzki kierunek jest słuszny . Poza tym jest bardzo nowoczesny i prędkość naddźwiękową bez dopalaczy 😁
@madrianzorroonio85 Жыл бұрын
Numer 5 - To rozwiązanie dobre dla krajów III świata. Na współczesnym polu walki, takie konstrukcje spadałyby praktycznie w pierwszym locie, co powodowałoby wysoką śmiertelność wśród pilotów. Dla Polski nie jest to dobre rozwiązanie. Nr 4 - Spoko. Ale to konstrukcja budowana w USA. W razie konfliktu i przecięcia szlaków transportowych, nie mamy serwisu dla nich. Śmigłowiec szturmowy - tak, ale raczej produkowany na licencji u nas. Nr 3 - Wielki, ciężki samolot do lotów oceanicznych. Bałtyk to kałuża, którą w pół godziny przelatuje samolot śmigłowy. Po co nam taki kolos? Można zbudować samolot patrolowy na bazie znacznie tańszej konstrukcji. Pozycja 3 - Tu już popłynąłeś. FA-50 to samolot szkolno-bojowy. Główną korzyścią jest taniość utrzymania i konserwacji. Eurofighter jest dużo droższy w eksploatacji i utrzymaniu niż np. F-16. Nas po prostu na takie maszyny nie stać. To samo dotyczy Rafale, czyli pozycji nr 2. Za jeden taki, kupujemy CZTERY F-16. A jednak ilość maszyn, ma znaczenie w potencjale bojowym. Te maszyny są nam oferowane, ale są za drogie w stosunku do oferowanych możliwości. Pozycja nr 1 - Mocno kontrowersyjna. Platforma nowa, nie sprawdzona bojowo, droga. A serwis nie tylko daleko, ale za kilkoma, potencjalnie wrogimi państwami, kóre mogą odciąć nam dostawy. Czy nam potrzebny taki sprzęt?
@adammo.2 жыл бұрын
W polskim lotnictwie powinien byc przynajmniej jeden POLSKI samolot pokroju FA-50
@lukkal79322 жыл бұрын
Jakie są szanse na przetrwanie uzbrojonej maszyny rolniczej na froncie europejskim?
@SoWhiskey2 жыл бұрын
Nikłe. Nawet przy założeniu pułapu równego wysokości czubków drzew szanse na przeżycie ataku na kolumnę pancerną przeciwnika są bardzo, ale to bardzo niskie. Te samolociki są po prostu za wolne dla współczesnej opl. Dobre do działań przeciw oponentom pozbawionym środków przeciwdziałania. Taka jest moja opinia. Równie dobrze można by zalać dromadera gazem musztardowym.
@whiteelan72 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@TymoteuszBartnik2 жыл бұрын
Chętnie bym oglądnął trochę więcej ciekawostek nt Dassault Rafale - zwłaszcza w specyfikacji z najnowszym Thales Spectra - ponoć zagłusza wszystko w generacji 4 i 4+ i tylko 5 generacja jest w stanie uzyskać przewagę.
@pawezagrobelny-hr6ty Жыл бұрын
A zamiast Orlika rolniczy Dromader? Np w tej najwiekszej wersji. W Jugoslawi w latach 90tych montowali w nich wyrzutniki do bomb i chyba FAB były montowane, ale nie wiem jaki wagomiar. Amerykanie wsadzili do dromadera silnik rzędowy, lepsze osiągi i dodatkowo lepsza aerodynamika niz przy gwiazdowym. Linia produkcyjna chyba istnieje jeszcze i jeszcze ~4lata temu mozna bylo wznowic produkcje. Nie mam teraz czasu zeby podac zrodla.
@andrzejnowak64502 жыл бұрын
dać sobie spokój z polityką wojenną , i jej efektami , zająć się gospodarką , jeszcze trochę a a autor filmu będzie nam proponował produkty z Togo , Laosu , Gwinei i ...
@Balszoi2 жыл бұрын
Burkina Faso! Nie zapominaj o Burkina Faso!
@makukantube2 жыл бұрын
Bardzo mi się podobało zdroworozsądkowe podejście. Aż chciałoby się takie widzieć u decydentów.
@dariuszpaz15292 жыл бұрын
Co Pan sądzi o nowym bombowcu b21
@mustafa-my2ic Жыл бұрын
Pozyskać śmigłowce szturmowe zamiast AH-64 - AH-1Z Viper. Co do samolotów Eurofightery Typhoon, lub uczestniczyć w programie samolotu KF- 21 Boremae i produkować w Polsce jak i Eurofighter Typhoon, tak samo jeżeli chodzi o fregaty, korwety rakietowe Koreańskie.
@zibi4572 жыл бұрын
W gruncie rzeczy się zgadzam. Jednak w temacie samolotów 5gen to jest na nie dla nas za wcześnie. Lepiej mieć więcej samolotów 5+. A w przypadku samolotu wsparcia to jakikolwiek samolot z dużym udźwigiem można zabudować tak jak nam potrzeba.
@jaro-kd4uw2 жыл бұрын
nam cały czas brakuje następcy Su-22 a takim nie będzie FA50 :). Czy FA 18 Super Hornet nie byłby dobrym rozwiązaniem?
@konradchludznski1589 Жыл бұрын
Super Hornet nie daje zbyt wiele więcej niż F-16
@DrittAdrAtta Жыл бұрын
Rafale z powodzeniem zastąpiłby MiGi-29 i Su-22
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
Warden to samolot przeciwpartyzancki - jakąż to partzantkę miałoby nasze dzielne lotnictwo zwalczać? Viper - pełna zgoda co do obsługi i rozwoju przemysłu. Niestety nam jest potrzebne heli do walki - AH-64 jest lepszy, więc sorry Batory. Posejdon - po co? Po co? I jeszcze raz po co? Aby pomagać hameryce w patrolowaniu cieśnin GIUK? Eurofighter i Raphael są produktami reichu. Tak wielkiego reichu od Lizbony po Berlin. O tym co można produkować i komu sprzedawać lub nie sprzedawać (szczególnie części zamiennych) decyduje ktoś w Berlinie - nie kupuje się uzbrojenia od wrogów. KF-21 - jeśli ktoś dopóściłby nas do jakiegokolwiek programu budowy jakiegokolwiek poważnego samolotu to z pocałowaniem w rękę powiniśmy do takiego programu dołączyć. Jednak na dziś nie mamy przemysłu lotniczego - no prawie. Dlatego nawet jeśli byśmy mieli kompletne plany budowy jakiegokolwiek samolotu, ba, nawet z fachowcami od jego budowy, to nie ma go gdzie i czym zbudować - ludzie to by się nawet znaleźli. Nawet Dromadera nie bylibyśmy w stanie zbudować - a to najbardziej przypomina mi ten Warden. Fakty.
@whiteelan72 жыл бұрын
Currently, the Polish Air Force wants to increase their strength by 50%, which means going from 100 fighter jets to 150 fighter jet operators. Above all else, the most important thing for the Polish Air Force right now is the strengthening of the middle class. 48 F-16s are responding to the role of the middle class. However, the fatigue of the Polish Air Force's F-16 is increasing very quickly due to heavy duty performance. When the supply of 12 FA-50s is complete, 36 FA-50PLs will be produced in Poland and they will perform hot scramble, patrol, CAS and training missions for the Polish Air Force. The concern of the Polish Ministry of Defense and Industry is the maintenance and extension of the fighter jet production line. Then I guess it would add 2-3 KF-21 Block 2 fighter squadrons to strengthen the middle class. One fighter squadron of the Polish Air Force represents 16 fighter jets. That would mean between 32 ~ 48 KF-21 Block 2 fighters. If these were added, the Polish Air Force could build a jet operating system of 150 fighters. And in the future, if the Polish Ministry of Defense converts the Polish fighter jet production line back to the 5.5 generation Block 3, the work of the factories and technicians will not stop. Retiring the aging F-16s one by one and slowly replacing them with KF-21 Block 3 would further strengthen the Polish Air Force. If the Republic of Korea Air Force does not add the F-35B for aircraft carriers, the F-35A they added this time will be our last American fighter.
@whiteelan72 жыл бұрын
AH-64E Longbow Apache Guardian is good for Polish Army. The Republic of Korea Army also added two AH-64E battalions (36 units). When they join, South Korea will operate a total of four battalions of AH-64Es. Of course, the ROK Army will add 200 light attack helicopters (LAHs) recently developed by KAI. They will replace the ROK Army's AH-1S Cobras. In the recent war in Ukraine, many KA-52 alligators have been shot down by manpads. So many Koreans worry about adding attack helicopters. So, we plan to add a stronger defense system. The ROK Marine Corps wanted the AH-1Z Viper, but the South Korean government ignored them. The AH-1Z is for the Marine Corps, not for the Army and Air Force. The AH-1Z is primarily for CAS missions for amphibious operations and is not intended to engage enemy armored forces.
@KS-ModelismoAviacionHobby2 жыл бұрын
niski pułap, niska predkość, żaden dron nie dorówna..należy tylko opracować strategię dla takiego...
@madfalcon91032 жыл бұрын
no chyba pan Balszoi jeszcze nie dostrzega rangi swojego postastu , ale miło mi tak fachowych ludzi spotkać jak pan w sieci ? dla tego takie wartości szanuję a co do młodych ? już oni są ogranieci swoją wiedzą z smartwona ? brak obycia i wyszkolenia przynosi efekty takie jak w bajkach pilotów na Uranie .
@Balszoi2 жыл бұрын
Gdy rok temu po świętach nagrywałem pierwszy film - dno metr mułu, wodorosty i kratka ściekowa ;) to nie sądziłem, że będę tu miał 8 tysięcy subskrybentów. Dzisiaj mam 8,5 tysiąca i codziennie ludzi przybywa. Jestem w szoku. Czy to co mówię, ma dużą rangę - nie wiem. Cieszę się z każdego takiego komentarza jak ten Pana, bo jest to cholernie miłe jak ktoś człowieka docenia. Mówię to co myślę, to co uważam za słuszne i czego jestem gotów w dyskusji bronić. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
@tigerland8312 жыл бұрын
Zrobisz filmik o An 70 ?
@romanmichalak22062 жыл бұрын
znając zdolności korupcjogenne naszych negocjatorów zakupowych zakupimy bieda wersję za największą ceną
@jannowak8450 Жыл бұрын
Polskie rządy przed karzda wojną sprzedają sprzęt bojowy i uciekają za granice . Przed ll wojną świat sprzedali 250 pzl 24 , 120 pzl karaś ,50 pzl łoś do Grecji Jugosławi Bułgarii Rumunia Turcji ,140 dział p . lot 40mm Anglii I 10 tys rkm Hiszpania. Teraz przed lll wojną w jednostkach połowa sprzętu została a i to chcą oddać czy sprzedać.
@mateuszzpolski2 жыл бұрын
Mamy przecież Dromadery
@Eskel19792 жыл бұрын
Witam Pana. Na wstępie chciałbym podziękować za szereg ciekawych materiałów. Z przyjemnością śledze Pański kanał i choć nie zawsze zgadzam się z Pana opiniami, to doceniam wkład pracy i wypracowany styl i formę. Co przedstawionego materiału dotyczącego TOP5 samolotów które powinniśmy mieć, to zaskoczeniem przyjąłem Pana obawę dotyczącego nacisków amerykanów, których narzędziem mogą być zakupione maszyny i dalszy wniosek iż z tego powodu powinniśmy postawić na europejskie konstrukcje. Niestety nie mając własnych zdolności produkcyjnych faktycznie musimy na coś postawić i faktycznie w kontekście geopolitycznym możemy paść ofiarą nacisków tej czy innej strony. Niestety nasze dotychczasowe doświadczenia z modernizacją czołgów Leopard pokazują, że nasi europejscy partnerzy czasem przeceniają swoje możliwości a ostatecznie to my mamy problem. Dalej w kontekście wojny w Ukrainie i zachowania Niemiec i Francji i sprzeczności interesów tych krajów z naszym interesem (co jest chyba dość oczywiste) jako bezpośredniego sąsiada Rosji, wybór konstrukcji amerykańskich i koreańskich broni się. Co by było gdyby, w przypadku bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji, nasi europejscy sojusznicy próbowaliby naciskać na nas, abyśmy ustąpili, złagodzili ton lub siedli do stołu rokowań, a w przypadku braku naszej współpracy w tym zakresie, zabrakłoby części do Eurofughterów, lub pojawiłyby się znaczne opóźnienia w dostawie. Z funkcjonalnego punktu widzenia Eurofightery to wspaniałe samoloty, podobnie jak Rafale, ale jakbym miał wybierać to wolałbym F-15 Eagle w wersji EX jako myśliwiec przewagi powietrznej, wydaje się że część infrastruktury byłaby tożsama z tą z F-16, co ma niebagatelny wpływ na koszty eksploatacji. Jeżeli chodzi o śmigłowce uważam, ze AH-64 Apatche to znakomity wybór a ich systemy są kompatybilne z Abramsami. Apache są sprawdzone w boju, podczas gdy Vipery nie bardzo. Dla mnie ostatecznie największą bolączką jest to że przez 30 lat zaniedbań, teraz jesteśmy zmuszeni kupować sprzęt z półki, praktycznie bez żadnego offsetu. Szkoda, że przespaliśmy te lata i teraz jesteśmy zmuszeni nadrabiać te zaległości i to w czasach kryzysu. Obyśmy zrealizowali te zakupy, bo choć możemy się z nimi zgadzać lub nie, to ich realizacja umożliwi nam projekcje siły, która czasem wystarczy aby zapobiec wojnie. Jeżeli nasi politcy będą mądrzy a nie małostkowi (to moja największa obawa), pozwoli nam to wybić się na lidera w zakresie obronności w Europie.
@mareksicinski3726 Жыл бұрын
10:13 czemu? i 'składakiem'?
@Mjak-yd3og2 жыл бұрын
Ja bym proponował B21 Raider, tak ze 20 sztuk😀
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
Oraz stado białych słoni - koniecznie z trąbami do góry.
@janban20002 жыл бұрын
Śmigłowiec szturmowy na fregatach? To jakaś zupełnie nowa odkrywcza koncepcja.
@shalomshalom1918 Жыл бұрын
F18 by sie przydały :/
@rob.j.s.16232 жыл бұрын
Podszkolić pilotów z aeroklubów. 🤣 Do rzucania bomb i rakiet bele gdzie? Nie mówiąc juz o działkach. Takie loty wykonuje się przy różnych warunkach pogodowych, a nie tylko niedzielnych. W jednym się zgodzę. Odczucie jest rzeczywiscie subiektywne. Podszkolenie, a wyszkolenie w lotach bojowych, na drogim, na każdym samolocie, stanowi ogromną różnicę. Poza tym ciekawie. Z pionierskim pozdrowieniem...
@Tyczol2 жыл бұрын
SkyWarden wyglada troche jak nasz Dromader :)
@szymonmarczak36492 жыл бұрын
Myślę, że Polska powinna kupić KF 21 zamiast KF 50
@christophmatusik-jq8gx11 ай бұрын
Zawsze mówiłem Tajfun to najlepsze co możemy kupić, drogi ale najlepszy . Wygrywał wszystkie pojedynki z amerykańskim F22 F35 o F16w ogóle nie mówiąc
@maryan588 ай бұрын
wszystkie pojedynki...... co ty w ogóle wiesz o tych " pojedynkach " . Brudnym paluchem pisane na wodzie. To ustawki są a nie jakieś pojedynki . A tak se ćwiczymy na symulatorach co by było gdyby ............Tajfun znalazł się 500m za naszymi plecami. Test start. Spitfire też by wygrał. Ogarnij się.
@andrzejj.92633 ай бұрын
Ja bym poczekał z zakupami - Talibowie dostali za darmo.
@Kvantovy2 жыл бұрын
Nie znam się, ale się wypowiem: - Co do jedynki to hejt wygenerowany w społeczeństwie wobec takiego wyboru miałby siłę bomby atomowej (w 2023 roku kupują samoloty na drugą wojnę światową HURR DURR) i w sumie imo miałby pewien sens - do czego nam takie samoloty? Do odpalania rakiet niekierowanych panu bogu w okno, jak helikoptery i SU-25 teraz na Ukrainie? Bo jak się zbliży to go zdejmą systemy obrony plot, które teraz na gwałt wszyscy optymalizują do walki z małymi, nisko lecącymi pojazdami (drony). Np. TOR ma dostać jakieś mini-rakiety do walki z dronami, Sosna, etc... - Vipery imo się nie opłaca, skoro można nowsze Apacze, ale tu trzeba by zanalizować wszystkie kwestie kosztów utrzymania, potencjału walki, potencjalnej produkcji części u nas itp... - Francja i Niemcy, z tego co słyszałem, uwielbiają nas ruchać w tyłek pod względem zakupów wojskowych, oba chętniej współpracowaliby z Rosją niż z nami (zwłaszcza Francja, która sprzedawała im sprzęt wojskowy), Niemcy najchętniej widzieliby nas jako słaby i prymitywny bufor pomiędzy nimi a wschodem... Krótko mówiąc, nie opłaca się pokładać w nich jakiegokolwiek zaufania. Tu jedynym sensownym wyborem jest Gripen - Szwecja jest w podobnej sytuacji co my, jednosilnikowy samolot jest tańszy w eksploatacji, korzystają z niego także Czesi... - Co do KF-21 - zgadzam się, o ile Koreańczycy go nie spitolą. W przyszłości mógłby być dobrym, mniej zaawansowanym dopełnieniem F-35.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
Podbijam, mysliwce TIE w ilości 300 sztuk Polska miałaby przewagę nad każdym w obrębie zasięgu maszyn
@Balszoi Жыл бұрын
Jest ostatnio dobra oferta na myśliwce z Naboo, funkiel nówka, przy zamówieniu 100 dają jeszcze 50 nowych Artu. ;)
1 nie 2 nie " nie ma tak rozbudowanych systemów samoobrony, spadał by jak ka52 3 zdecydowanie Tak 4 tak/nie 5 tak pod warunkiem że 4 nie będzie
@czeslawwoytekborkowski4824 Жыл бұрын
Samoloty trzeba produkować , a nie kupować na kredyt.
@ktt639 Жыл бұрын
Tylko czy nasze lotnictwo stać na taką różnorodność? Samoloty to logistyka, serwis.... wiadomo że specjalizacja to optymalne wykorzystanie ale pewne kompromisy są chyba nieuniknione
@tigerland8312 жыл бұрын
1. PZL I 22 2. PZL 230F 3. W 3L Long 4. F18 5. AH 64 6 An 70
@Balszoi2 жыл бұрын
Daję serduszko. Ps. do dnia dzisiejszego płaczę w poduszkę za Skorpionem i Irydą.
@sawomirkozie75192 жыл бұрын
Tylko f 15 Ex żaden Ełropejski samolot dla Polski Ruski trolu
@Woli81832 жыл бұрын
Przecież mieliśmy Kruka , to tak w kwestii tego pierwszego co do reszty zgadzam się ale uzupelniłbym o A-10 i leciwe już ale nadal skuteczne OV-10 Bronco
@grzegorzkedzierski94542 жыл бұрын
Viper ,choć na pewno byłby potrzebny (i zdecydowanie tańszyod Apacha ),to jednak jest śmigłowcem.... Jeżeli chodzi o ten pierwszy samolot ,coś jakby rolniczy ,to bardziej w niszczeniu kolumn pancernych przydałby się jednak A-10 . Zarówno wspomniany Poseidon jak i E-3 Sentry byłyby przydatne ,a wręcz konieczne ,gdyż nie mamy obecnie żadnych zdolności w tym zakresie. W/g ostatnich doniesień to Brytyjczycy chcą zmienić Typhony . Co się tyczy szkolenia na f-35 to zarzut ,że byłoby ono w USA jest mocno chybiony ,piloci każdego państwa wykorzystującego ten typ samolotu szkolą się w USA ze względu na posiadanie bazy szkoleniowej .
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
Chcą zmienić Typhony, bo wiele niezbędnych podzespołów produkowanych jest w reichu - nie kupuje sie uzbrojenia od wrogów!
@Balszoi2 жыл бұрын
Od kiedy to Wielka Brytania i USA traktują Niemcy jako wroga? Wiesz, II Wojna Światowa dobiegła końca ponad 70 lat temu, pora wyjść z bunkra.
@whiteelan72 жыл бұрын
Many Poles don't want to believe it. The fact that the Typhoon's hourly operating cost is more than twice that of the F-35A. The ROK Air Force would reject even if Germany offered the Eurofighter 2000 for free. Even the Royal Saudi Arabian Air Force, which doesn't worry about money, has run very low on its Eurofighter 2000 Typhoon. This is because the operating cost per hour is too high. So they'll buy the Rafale, and the anti-American Crown Prince Mohammed bin Salman is trying to retire the F-15S. If Poland wants to get the F-15 cheaply and quickly, I recommend contacting the Royal Saudi Arabian Air Force. But now Boeing is out of money and they're crazy. Now Boeing is asking prices for the F-15EX that Poles can't imagine. And their supply is never fast enough. The US Air Force also tried to order 200 F-15EXs as the last 4.5 generation fighter jets, but because of Boeing's crazy price demands, it reduced to 80.
@PatrykRozgwiazda19662 жыл бұрын
@@Balszoi Od 24 lutego 2022r. Jeśli chodzi o bunkier - niedawno był wielki raban, że nie ma bunkrów, żeby do nich wejść. Zdecydujcie się na coś konsekwentnie do cholery 1
@Balszoi2 жыл бұрын
Co? Jakieś dowody na ten stan rzeczy? Grzegorzu... nie masz racji co do relacji brytyjsko-niemieckich i niemiecko-amerykańskich. USA zawsze chętnie będzie widziało partnera w Berlinie niż w Warszawie i tyle. Kto ma się zdecydować?
@piotrstrzelczyk52482 жыл бұрын
1:30 Dromader Turbo.
@m.r.24082 жыл бұрын
1. A dlaczego nie uzbrojona wersja Kruka? A co do Orlika to Airbus chetnie sprzeda ale za odpowiednią dużą cene. 2. A gdzie Bell chciał przenosić produkcję Cobry? Wszystkie potencjalne fabryki zostały sprzedane. Natomiast Wzl 1 to typowy zakład remontowy. 3. Zakup FA-50 jest nieoficjalnym wkupnym do programu KF21. 4. Posejdon jest za duży na Bałtyk. 5. Też uważam że następca MiGa powinien być rasowy myśliwiec. I chyba będzie nim ten z poz.3. Z tych dwóch przytoczonych myśliwców Eurofighter jest skarbonką bez dna co pokazuje jego służba w Austrii. Rafale mógłby być dobrym zakupem gdyby nie polityczna niechęć naszego rządu do Francji.
@radektaki9052 жыл бұрын
Dopiero odpaliłem film, przewiduje, że będzie Eurofighter , ok. zaczynam oglądanie ;)
@Balszoi2 жыл бұрын
Będzie!
@andrzejmatuszczyk9664 Жыл бұрын
Do kogo jest ta mowa. Słuchacze myślą że decyduje rząd a zakupy kreuje beton z armii i jest w stanie uwalić każdy racjonalny wybór.
@ryszardzawadzki77532 жыл бұрын
Najnowszy Francuz jak najbardziej
@ryszardzawadzki77532 жыл бұрын
F 15 EX
@madmicl06 Жыл бұрын
griipeny 20 sztuk by sie przydalo. Rafale jest o wiele lepszy niż EF2000. Oba są wspaniałe ale pisze jasno o tym co lepsze. Moim zdaniem najlepiej mieć 20 sztuk eurofajtery i 20 Rafale. Pewnie szok ale tak uważam. Nie brał bym f35. Ja moze sprostuje pewne domniemania: MY JESTEŚMY kolonią USA i nie oszukujcie sie !
@mariuszwlodarczak30702 жыл бұрын
Kupować od Niemców czy Francuzów ??? Popatrzcie na Ukrainę na kogo mogo liczyc w razie wojny
@krych1102 жыл бұрын
latawce , dmuchawce , wiatr trzy wystarczą bez wsparcia i pomocy zew. to możemy sobie marzyć jak ruskie lotnictwo taktyczne rozwali wszystko na czym da się lądować w jeden dzień
@maurycygrabara12692 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o zakup FA 50 jestem i byłem tego samego zdania.Pominięcie szturmowca A 10 jest wg mnie błędem.
@Tommy-ii8eb2 жыл бұрын
Tego staruszka który odchodzi na emeryturę ?
@a_chrzczonowski2 жыл бұрын
Po co nam A10? Chryste panie przecież Amerykanie sami to zaraz wycofają i nikt już tego nie produkuje. Możliwości szturmowe to nam zapewnią samoloty wielozadaniowe i śmigłowce.
@carwie692 жыл бұрын
Jak widać na w/w przykladzie każdy może wydawać opinie i oceny na podstawie własnego zdania cokolwiek to znaczy. To ja też chcę dodać swoje zdanie. Składaki ( mniemam że chodzi o FA 50 ) to nic innego jak nowoczesne rozwiązania budowy Modułowej. Ale jak się ma nadrzędny cel to można to nazywać skladakami. Szerzej patrząc to Fa są tylko jedna częścią z całego budowanego systemu. Euro nie działa w środowisku link 16 bb
@Balszoi2 жыл бұрын
F/A-50 znany też jako T-50 to taki nowy cudowny samolot do wszystkiego. Tylko, że zazwyczaj samolot najpierw był myśliwcem, potem przechodził na zasłużoną (mniej lub bardziej) emeryturę, a potem stawał się samolotem szkolnym. Z F/A-50 jest na odwrót. Dwa - żadne szanujące się europejskie państwo nie jest zainteresowane tymi maszynami. Przypadek? Nie sądzę.
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
@@Balszoi To jaki samolot na wczoraj może nasz nieszczęśliwy kraj kupić? FA-50 to przejaw kompletnej desperacji. Indie dostały propozycję linii produkcyjnej dla F-16 przy zamówieniu ~110 sztuk. Przypuśćmy, że dostalibyśmy podobną ofertę - w którym roku z linni zjechałby pierwszy seryjny samolot.... Optymistycznie napiszę 2033. Działania wojenne mogą się zacząć jutro. Wojna już trwa - patrz gdzie są nasze Goździki, Kraby, T-72, MiG-29 i cała amunicja? To pytanie retoryczne.
@Balszoi2 жыл бұрын
Grzegorzu, MiGi są w Polsce. I nigdzie się nie wybierają. To że nasz nieodpowiedzialny rząd robi prezenty Ukrainie bez ładu i składu i nie bierze za to twardej gotówki to dowód na to, inna para kaloszy. Anie bierze, bo nie reprezentuje polskich interesów. W jakiej to wojnie uczestniczymy?
@carwie692 жыл бұрын
@@Balszoi jak sam zauważyłeś tak było ja uważam że jak najbardziej może być w drugą stronę z samolotu szkolnego może powstać samolot bojowy który będzie znacznie bardziej uniwersalny niż uwaga samolot szkolno-bojowy...jest coś takiego....tak więc uważam że postęp jest słuszny ile samolotów zakupiliśmy jako kraj od 1990 do 2020 roku??
@carwie692 жыл бұрын
Widzę że od samolotów do oceny " naszego" rządu doszliśmy taki to jest właśnie kanał w związku z powyższym nie uczestniczę więcej w tym cyrku powodzenia
@marekduczman2 жыл бұрын
Amerykanie na razie stawiają na Polskę i jak nie będziemy podskakiwać to dalej tak będzie. co do Eurofightera i Rafaela, to chodzi o to, że Niemcy i Francuzi bardziej stawiają na Moskwę, niż na Warszawę. Ja zamiast tych europejskich widziałbym nowego F-15. W razie "W" łatwiej uzupełnić straty, produkowanymi na masową skalę samolotami amerykańskimi, niż europejskimi. Co do reszty, to pełna zgoda.
@remi0802 жыл бұрын
48 szt. F15 EX to najlepsza opcja do zakupu
@napierwszejlinii2 жыл бұрын
argument że PL powinna brać Belle bo mają je Czechy... no "super" - tylko ile będą mieć ich Czechy a ile Polska o wiele lepszych AH-64 autor wie że obecnie tylko Czechy są klientem na Venomy i Vipery? Nawet USA już ich nie zamawiają a Bell ma poważne tarapaty
@Balszoi2 жыл бұрын
No i skąd weźmiesz na utrzymanie 96 śmigłowców zapewnienie im odpowiedniego personelu, części zamiennych i odpowiedniej infrastruktury, bo to nie jest policyjna Kijanka, że się to da w miarę tanio wyklepać i wystarczy lać paliwo i bajla. Albo idziesz przy takiej liczbie w tańsze rozwiązanie, albo za kilka lat masz na papierze 96, a w praktyce połowę z tego w stanie lotnym.
@marekkula81012 жыл бұрын
... Francja i Niemcy niech sp...ja i won z naszej Armii ...
@piotrtrella91372 жыл бұрын
ciekawi mnie czy zakup f 18 też nie był by dobrym pomysłem jako zastępca migów 29
@sawomirkozie75192 жыл бұрын
Jak najbardziej że tak to brat f 16 tylko większy
@Eskel19792 жыл бұрын
@@sawomirkozie7519, moim zdaniem to zupełnie inne maszyny. Wydaje się że nam przydałyby się F-15 jako myśliwce przewagi powietrznej.
@tetam5161 Жыл бұрын
Toż to dromader 😢
@youpolonia Жыл бұрын
W jezyku polskim nie mowimy "powinny", lecz "powinne". Szanujmy polska mowe.
@snaq1002 жыл бұрын
1-szy i ostatni na tak
@romanjanuszewski4833 Жыл бұрын
sorki chodzi o francuski miśliwiec
@danielm9906 Жыл бұрын
Trafne byłyby Mirage
@witold31792 жыл бұрын
Odczep sie od FA 50. On nie bedzie jedynym samolote i jest bardzo potrzebny . Ponadto moglby byc spolonizowany . Powiedz kto tobie i ile podplacil , ze chcesz Polske wcisnac w lapy EU , ktora wciaz pokazuje zle zamiary wobec nas . Polska zbrojeniowka musi byc niezalezna od EU . Dlatego wyjatkowo nie dam Lapki .
@Balszoi2 жыл бұрын
Płaci mi głównie brooklińska rada Żydów, głównie w nowym szeklu izraelskim, sporadycznie jeszcze Stiepan Stiepanowicz Twardodupcew. Wszystkie projekty, które tu wymieniłem albo nie stanowią wyzwania technicznego dla polskiego przemysłu, albo ich producenci SAMI chcą wytwarzać je u nas. Essa.
@a_chrzczonowski2 жыл бұрын
Nie no bez przesady. Jakbyśmy chcieli sobie kupić samolot treningowy to byśmy może te FA-50 brali, ale my musimy zastąpić MYŚLIWIEC. Żeby zastąpić MYŚLIWIEC trzeba kupić nowszy MYŚLIWIEC. Czy FA-50 myśliwcem z prawdziwego zdarzenia jest to ja nie wiem, nie inwestowałbym w coś co nawet nie może przenosić AMRAAMów i Sidewinderów bo za ciężkie.
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
Głos rozsądku. Mała poprawka EU nie istnieje. To obecnie Reich zarządzany przez kogoś z Berlina.
@grzegorzkarasinski50422 жыл бұрын
@@Balszoi Pytanie na poważnie - gdzie jest polski przemysł lotniczy? Tylko bez Mileca i Świdnika, bo to by było niepoważne. WZL-1 Łódź. WZL-2 Bydgoszcz - integracja HARM z MiG-29. Coś jeszcze?
@whiteelan72 жыл бұрын
@@a_chrzczonowski According to South Korean reports and the opinions of military experts, they say that the FA-50 B20 will overtake the JAS39 GRIPEN NG. This is not my imagination or opinion. SAAB's CEO was openly outraged in the press. Brazil is the only country that JAS39 GRIPEN NG has been exported to. In addition, the Czech Republic, Thailand, South Africa, and Hungary are C/D types, and most of them are leased or exchanged for chicken. This is because it was announced that the FA-50 would complete Block 20 in the sales performance of SAAB. In fact, the JAS39 GRIPEN NG costs more to operate per hour than the F-16. It is also more expensive than the FA-50 B20. The C/D type is cheaper, but the NG type is similar to or more expensive than the F-16. Because all equipment of JAS39 GRIPEN NG is imported. Koreans are also very interested in JAS39 GRIPEN NG. But that's the choice of countries that want the F-16 but can't buy it. JAS39 GRIPEN NG is the choice of countries that are politically unable to do business with the United States, but the high price must be accepted by them. That's why the Philippine Air Force decided to abandon the JAS39 GRIPEN NG and add the FA-50 B20.
@garrycooper96302 жыл бұрын
Z zestawienia autora zgadzam się na pewno co do Vipera ( Cobry na sterydach) oraz Typhoona. Poza tym widziałbym w naszym lotnictwie godnego następcę Su-22 , typowego "szturmowca"( wiem, że ruski to beee, ale Su -39 byłby dobry) oraz porządny śmiglowiec transportowy . Z tymi Apachami to moim zdaniem "gruszki na wierzbie" .
@michalskrobinski1971 Жыл бұрын
Kf 21 dobry plan pod warunkiem że mielibyśmy licencję na produkcję całego samolotu
@leopoldpompka Жыл бұрын
KF21
@leopoldpompka Жыл бұрын
F15
@grekzak2 жыл бұрын
64 x F-35 tak jak w Finlandii, ewentualnie 128 x F-35.
@mariuszpietraszkiewicz9712 Жыл бұрын
W kraju w którym są dwie fabryki helikopterów ,a idioci typu Macierewicz próbuje kupować helikoptery we Francji ,to kupowanie czegokolwiek to jakiś CUD ( z takimi politykami ) 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@seboho6938 Жыл бұрын
Podobnie jak Ty uważałem i uwazam,ze Viper to lepszy wybór niz Apacz. Nie dodałeś jednego - możliwości bojowe ma takie same. Posejdon,to nie jest maszyna na Bałtyk. Bałtyk jest po prostu za mały. Zamiast Tajfuna stawiałbym na F-15 EX. Tym bardziej, że w Kielcach Jankesi obiecali liczne prezenty. KF-21 jest mozliwy tylko wtedy, jeśli włączymy się do programu już teraz. Na "partnerów" w UE nie ma sie ci oglądać. Nie mamy takowych. Polska się rozwija,a to ich drażni,bo miala być zapleczem Niemiec. W kontaktach strategicznych lepiej postawić na Koreańczyków,bo sa po prostu bardziej przyjaźni. Oczywiście maja w tym swoj wlasny interes, ale nie robia przynajmniej łaski. Jak sobie przypomnę ile nerwów kosztowała modernizacja Leoparda, to Tajfun jest po prostu niemożliwy do brania go pod rozwagę. Mówisz, że KF jest drogi. To prawda,ale Tajfun tak samo drogi. Co do K-50,to u mnie odwrotnie niż u Ciebie od negacji doszło do akceptacji. Tutaj zasadnicza jest kwestia,co ma zastąpić - wcale nie MiG-29, a Su-22. Kiedy sie okazało, że moze byc integrowany z pociskami przeciwokrętowymi, to podoba sie mi jeszcze bardziej. Dochodzi do tego udział w Air Policing w krajach, które deklarują, że lotnictwa miec nie będą. To operacja ktora nie pomaga istotnie w utrzymaniu zdolności pilotów,a wykonywana drogimi maszynami generuje wysonie koszty i redukuje resursy. Dlatego,K-50 jest tym bardziej w porządku.
@jamisiek98662 жыл бұрын
Balszoi. Nie wiem co tobą kierowało podczas robienia tego wyboru ale na pewno nie merytoryczna wiedza o potrzebach polskiego lotnictwa. No bo czymże innym jest proponowanie Polsce samolotu Warden w sytuacji w której tuż za naszą granicą wyspecjalizowane samoloty szturmowe su-25 ponoszą straty rzędu od 50% w górę? I mówimy tu o ciężko opancerzonych odrzutowcach latających wielokrotnie szybciej niż proponowana przez ciebie maszyna. Propozycja myśliwców tajfun i rafałków jest kompletnie oderwana od politycznej rzeczywistości III RP. No bo co mielibyśmy kupić samoloty od dwóch głównych państw z którymi od bardzo długiego czasu toczymy zajadły polityczny spór i które są wielkimi przyjaciółmi naszego największego wroga 😂😂😂. Nowy wybacz stary ale tutaj cię poniosła wyobraźnia. Czy kobry a raczej vipery to dobry wybór dla sił powietrznych RP. Moim zdaniem nie bo są one wyraźnie gorsze od Apaczy. A tak w ogóle przy nasyceniu pola walki dronami należałoby się w ogóle zastanowić czy inwestować w drogie maszyny szturmowe jeżeli za cenę jednego apacza można kupić od kilku do kilkudziesięciu dronów które zrobią to co on bez narażania załogi i bez ponoszenia horrendalnych kosztów na utrzymanie tej maszyny. Zgodzę się całkowicie że KF21 to jakaś kompletna pomyłka. Ale między nami mówiąc wydaje mi się że nie doceniamy negocjatorów z MONu. Tak jak po próbnych jazdach po poligonie MON zaczął wycofywać się z pomysłu zakupu bojowych wozów Piechoty Redback tak pewnie wkrótce nastąpi odwrót od tej koreańskiej Irydy. Być może ten pomysł był tylko argumentem w negocjacjach mającym na celu zbicie z ceny pozostałych elementów kontraktu haubic i czołgów. Teraz MON dla zachowania pozorów przeprowadzi jakieś testy i powie koreańczykom No sorry panowie ale to nie spełnia naszych oczekiwań. Nie mniej jednak jest to tylko moja hipoteza.