Super , jesteś potrzebny i obyś dalej kontynuował to dzieło zachęcające do nauki elektroniki . Widzę tylko same pozytywne skutki takiej działalności , pozdrawiam
@__MINT_3 жыл бұрын
Dzięki ;)
@patrykhenderson84983 жыл бұрын
Nagrywaj i wstawiaj zawsze filmik z jakiejkolwiek naprawy elektroniki to kanał będzie się szybko rozwijał a i oglądalność będzie dużo większa. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
@__MINT_3 жыл бұрын
Kanał rozwija się wykładniczo, a 500-1000 wyświetleń dziennie to jak dla mnie dosyć dobra oglądalność. Filmy, które zdobywają znacznie więcej wyświetleń niż inne, powodują rozchwianie statystyk, i lekko lecą one w dół (tak zadziałał film o zasilaczu impulsowym)
@nixo00772 жыл бұрын
Ciekawy materiał, zachęcam do dalszych tematów
@przemyslawmalesa37203 жыл бұрын
Wspanialy material.Z checia zobacze jak diagnozujesz transformator i silnik elektryczny np taki ze szlifierki multimetrem co sie dzieje w przypadku uszkodzenia i jak to zmierzyc.
@sawomirmaterka84922 жыл бұрын
Super, dziękuję
@lukezarebski1273 жыл бұрын
najlepszy kanał :)
@roberts19383 жыл бұрын
Dzięki za kolejną lekcję. Mam pytanko: Czy znasz jakiś dobry darmowy program, w którym można symulować sobie to, co pokazujesz na tej płytce stykowej? Chciałem sobie poćwiczyć, ale nie mam tyle czasu, aby to wszystko montować na płytce, jeszcze dobierać zasilacz itd.
@__MINT_3 жыл бұрын
Jest wiele takich programów, do pobrania za darmo np. LTspice, a w przeglądarce Falstad.com. Możesz pobrać także mój kalkulator, jest w nim symulator i można wykonywać obliczenia do różnych układów. (Link pod filmem o kalkulatorze)
@__MINT_3 жыл бұрын
Pamiętaj, że symulacja nie równa się rzeczywistość, ale jak coś działa w symulatorze, to w podobny sposób działa także w rzeczywistości.
@roberts19383 жыл бұрын
@@__MINT_ Dzięki !!!
@lukasz198843 жыл бұрын
Mam pytanie mam w sterowniku lampek choinkowych cztery tyrystory PCR 406 w innych kompletach jest oznaczenie PCR 406 J a jeszcze w innych PCR 406X czy to jest jedno i to samo.
@__MINT_3 жыл бұрын
To praktycznie ten sam tyrystor. Litera za numerem danego elementu zazwyczaj oznacza minimalnie różniące się parametry w stosunku do elementów z inną literą.
@lukasz198843 жыл бұрын
@@__MINT_ Dziękuję za odpowiedź
@lukasz198843 жыл бұрын
@@__MINT_ Czyli jeśli bym wlutował zamiast PCR 406X, PCR 400J wszystko w układzie będzie grać ten z literką J jest na 400V, 0.8A
@Andrzejek-uq1vbАй бұрын
Super, ale jednej rzeczy zabrakło. Konkretniej nic nie wspomniałeś o dynistorze, czyli tyrystorze bez bramki, dla którego diak jest tym czym triak dla zwykłego tyrystora. Swoją drogą podejrzewam, że moja hulajnoga elektryczna marki Segway-Ninebot ma w obwodzie zasilania silnika napędzającego pojazd (akurat w tym modelu silnik jest w pieście tylnego koła) tyrystor i diak. A te być może są elementem zabezpieczenia, które nie pozwala ruszyć samym naciśnięciem manetki gazu będącej potencjometrem (żeby ruszyć trzeba ją rozpędzić jak zwykłą hulajnogę do co najmniej 3 km/h po czym można dalej jechać trzymając naciśniętą manetkę).
@differentintheotherway74644 ай бұрын
Wyluzowałam jakiegoś triaka i mam pytanko. To normalne że w teście diody między anodą 1 oraz bramka jest spadek 65mV? Tam rezystancja wychodzi też taka 65 Ohm. To nie jest oznaka uszkodzenia?
@__MINT_4 ай бұрын
To normalne, triaki mają tam niezbyt dużą rezystancję
@lukasz198842 жыл бұрын
Witam mam pytanie czy diak włącza się obojętnie jak do obwodu z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@__MINT_2 жыл бұрын
Tak, nie ma znaczenia, którą stroną
@Utopiec12 жыл бұрын
obrze wyjaśnione i potrzebne teraz dla mnie.
@marcinborkowicz2557 Жыл бұрын
To jest mocno niedoceniony kanał! Tacy ludzie jak ty, tworzyli zręby dobrego, trochę już odchodzącego w niepamięć Internetu. Trzymam kciuki za kanał!
@MinSziHo2 жыл бұрын
7:40 Czy stanem bramki tyrystora można sterować tylko napięciem 0,7V (złącze pn)? Myślę o sytuacji, w której na kondensatorze jest gromadzony ładunek a po osiągnięciu oczekiwanej wartości różnicy potencjałów (np. 100V) wymagane jest rozładowanie kondensatora. I tak w kółko. Jak w takiej sytuacji automatycznie załączyć bramkę tyrystora "informacją", że na kondensatorze powstało oczekiwane napięcie? Czym załączyć bramkę? Diakiem wyzwalanym napięciem 100V włączonym szeregowo w obwód? Tranzystorem?
@__MINT_2 жыл бұрын
Najlepiej diakiem. Dobrze myślisz, bramkę wysterujesz napięciem trochę wyższym niż spadek na złączu P-N
@MinSziHo2 жыл бұрын
@@__MINT_ A jak w praktyce można to zamierzenie zrealizować: przez diak zaczyna płynąć prąd (bo różnica potencjałów >100V) a jednocześnie nie przebić wejścia sterującego tyrystora?
Jak w takim wypadku rozwiązuje się problem odcinania napięcia w tyrystorze? Łatwo włączyć silnik, trudniej go wyłączyć...
@__MINT_3 ай бұрын
Tyrystory zazwyczaj używa się przy prądzie zmiennym, gdzie w miejscu przejścia prądu przez zero wyłączają się. Są też tyrystory, które można wyłączyć podając ujemne napięcie na bramkę
@arkadiuszmankiewicz34753 ай бұрын
@@__MINT_ dziękuję! Głupio że na to nie wpadłem!
@mateuszx172 жыл бұрын
W porządku tłumaczy, najlepiej do mnie dotarło jak tutaj wyjaśniał na kartce, a potem w układach już się pogubiłem ( bo ja nigdy nie robiłem układów).
@__MINT_2 жыл бұрын
Układy trzeba robić, sama teoria to tak jak uczenie się wzorów matematycznych bez rozwiązywania zadań
@marianjoachimiak62732 жыл бұрын
Typ ( nazwa ) przyrządu ?
@siafenixa79822 жыл бұрын
triaki i diaki stosuje się w prostownikach samochodowych