Właśnie przygotowuję moją pierwszą sesję w życiu i od kilku dni oglądam w internecie najróżniejsze poradniki. Idealnie udało mi się trafić na wasze produkcje. Świetna praca!
@TheMsjonus6 жыл бұрын
Polecam kanał Baniak Baniaka
@niktanonim62146 жыл бұрын
Obejrzałem już wszystkie filmy poradnikowe na jego kanale ;)
@michacupia14956 жыл бұрын
Polecam prowadzić a nie oglądać :)
@hades16964 жыл бұрын
Dokładnie to samo u mnie! Od dwóch dni myślałem w jaki sposób poprowadzić fabułę i okazało się, że wszystko czego się obawiałem jest całkowicie niepotrzebne! Ta wiedza jest tak prosta i tak akademicka zarazem, że możnaby ją spokojnie wykładać na uniwerkach!
@hades16964 жыл бұрын
Pół godziny temu nie miałem żadnego materiału na jakąkolwiek kampanię, miałem tylko jeden scenariusz dla moich początkujących graczy. Teraz mam w głowie przygód na pół roku z okładem.
@krzysztofnelken92497 ай бұрын
Na razie chyba jeden z najlepszych poradników jaki widziałem/słuchałem w formie relatywnie krótkiej a jednocześnie przejrzystej promujący właśnie efektywne podejście do tworzenia kampanii. Nie neguję fajnych podziemi, ruin czy walk, ale zdecydowanie zgadzam się, że dobra kampania (czy nawet coś krótszego) to mix ciekawych lokalizacji, gdzie osadzimy interesujące grupy pełne ciekawych NPC, których role i motywacje mają sens, a ich walka lub rywalizacja buduje cele i tło kampanii. Ja generalnie preferuję więcej niż 2 grupy i to najlepiej, żeby każda była tak samo zła (w praktyce biało-czarny świat jest mniej interesujący niż świat pełny różnych grup interesów, gdzie tak jak w życiu trudno powiedzieć kto kogo pierwszy skrzywdził i kto ma rację). Dodajmy do tego magię, mroczne sekrety, sprzeczne interesy, piękne słowa i sztandary, za którymi kryją się przyziemne partykularne interesy i dajmy naszym bohaterom szansę aby sami odpowiadali sobie, czy chcą się w to mieszać, kogo lubią lub wręcz kogo mniej nie lubią... (: Zanim trafiłem na ten poradnik tak właśnie budowałem swoje kampanie - interesujące lokalizacje z ciekawą historią oraz ciekawe grupy i żywi NPC (nie tacy stojący w miejscu tylko jak sugerujecie wchodzący ze sobą w interakcje nawet jak bohaterowie nic nie robią - nota bene fajna propozycja zarządzania losowo tymi interakcjami). Oczywiście clue to jak zawsze kreatywność: w końcu tych NPC, grupy, lokalizacje trzeba wymyślić i muszą być realistyczne i ciekawe. Jako osoba, która generalnie jest pracowita ja to wszystko opisuję (:, ale z drugiej strony zrobienie prostych map relacji pomiędzy grupami, NPC, lokalizacje, etc. mogę polecić milanote - dostępne online i nieodpłatne przynajmniej obecnie w wystarczającym zakresie aby zrobić sobie fajne mapy relacji, nawet wielopoziomowe. Dzięki za fajny materiał!
@DerwillyPL4 жыл бұрын
brakuje mi tu tylko jednej pierdoły - spisu treści tego filmiku :D a już najlepiej w tej funkcji którą udostępnił jakiś czas temu YT czyli konkretne ramy czassowe konkretnych etapów rozmowy. filmik 10/10 !
@mlymlok12633 жыл бұрын
Łał! Niesamowicie przydatny poradnik! To jeden z najlepszych pomysłów na prowadzenie gry jaki znalazłem. Właśnie przygotowuje swoją pierwszą kampanię i twój pomysł jest bardzo pomocny
@krzysztofkwiatkowski8727 Жыл бұрын
Nawiązując do wypowiedzi z 1:25 - nie zgodzę się, że w Wampirze Maskaradzie masz tylko Wampiry. Świat Mroku jest bardzo rozległy i możesz swobodnie mieszać postacie npc. Poradnik super!
@Peweksior6 жыл бұрын
Pomysł sandboxa i rzucania kością jest świetny - szczerze mówiąc, czytając niektóre książki, mam wrażenie że historia powstała właśnie w taki sposób :) Mam tylko jedną uwagę - w którymś momencie musimy przestać rzucać i stworzyć schemat wydarzeń w oparciu o porzednie przygody, z odowiednimi wydarzeniami według prawdopodobieństwa. Jedną z najważniejszych rzeczy w opowieści jest sprawczość bohaterów. Jeśli wszystkie wydarzenia będą działy się niezależnie od siebie i poprzednich wydarzeń, to gracze mogą się zniechęcić, bo przedstawieni będą w roli jedynie obserwatorów. Trzeba wiedzieć kiedy przestać rzucać i napisać graf od nowa, biorąc pod uwagę dotychczasowe wydarzenia.
@marcdzik Жыл бұрын
Jeśli rod jakiś tam chce wyeliminować księcia, który płaci za usługi komuś tam - i gracze zabija tego księcia z własnego pomysłu - to mówimy tu o cholernie dużym wpływie i sprawczości na świat przedstawiony, nawet jeśli mistrz gry będzie cały czas rzucać kością na wydarzenia w tle. Wszak nie ma już jednego numerka w pajęczynie zależności - właśnie dzięki działaniom graczy - rod jakiś tam zdobył władze a ktoś tam wynajmowany właśnie stracił główne źródło utrzymania. Konsekwencje tego będą rzucać cień na graczy do końca kampanii.
@druidyerbatrix23126 жыл бұрын
Tak tylko sprostuję dla odbiorców Sosna to "Pine" Timber to słowo na drewno, kiedy mówimy o nim w rozumieniu towaru handlowego. Bardzo podobają mi się wasze materiały ;]
@SzczypekPlay6 жыл бұрын
ouuu, niemal 45 minut smaczków :) Lajk w ciemno i oglądane!
@Mirgatsu13 күн бұрын
Świetny poradnik! Rozwiązuje wiele moich bolączek i problemów :D Serdecznie dziękuje ^^
@tjgt13 күн бұрын
Cała przyjemność po naszej stronie :)
@entropusrvs6 жыл бұрын
No czemu nie, spoko pomysł z grafem i kostką ;-) Przeglądam po kolei filmy TJGT i faktycznie dużo dobrego contentu, fajne pomysły, warto obejrzeć i przemyśleć.
@zwykygosc67176 жыл бұрын
Ogląda się świetnie, szacun za profesjonalizm.
@zwykygosc67176 жыл бұрын
Tak swoją drogą, myśleliście nad zmianą nazwy kanału? Wiem, że "Szybki Szpil" jest nazwą klubu, ale "To ja go tnę!" brzmi niebotycznie lepiej.
@xlselektor6 жыл бұрын
Są inne treści nie związane z rpg i one są juz przez klub fantastyki szybki szpil robione
@BadekHWDP6 жыл бұрын
Właśnie zamierzam stworzyć pierwszą kampanie w Warhammerze, więc z nieba mi spadliście. Mam już pomysły na wykorzystanie wszystkich trzech metod. Dzięki wielkie :D
@tjgt6 жыл бұрын
Służymy :)
@Teheiron6 жыл бұрын
Osobiście lubię dość solidnie opracować scenariusz jeszcze przed sesją, ale nawet w takim przypadku już widzę, że siatka zależności będzie bardzo przydatna. Dzięki!
@oliwiawierzbicka77025 жыл бұрын
Boskie ! Chciałabym obejrzeć sesję z Michałem jako GMem ! :)
@tjgt5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/bHu4lmpoebahrrM
@HirataRei6 жыл бұрын
Super przydatne porady, ogromne dzięki! Nie mogę się doczekać kolejnych materiałów od was c:
@bartomiejbrasse69736 жыл бұрын
Bardzo bardzo fajne. Dzięki wam wielkie bo na pewno się przyda.
@battotsubatto24766 жыл бұрын
Dobre porady ;) Lecz ja i moja drużyna mamy przy tym wszystkim utrudnione zadanie xD Każdy z prowadzących chce też trochę pograć, dlatego ma własną postać, która się pojawia, a dwa prowadzimy jeden świat, jedną drużynę na zmianę, więc ciężko coś zaplanować w "globalnym" sensie ;)
@selekos6 жыл бұрын
Battotsu Batto myślę, że na spokojnie można użyć tego rozwiązania, ustalić wspólną siatkę npców, a potem po prostu przekazywać sobie ster. ;) w końcu mg lusuje który npc działa, więc jest trochę obiektywniej nawet.
@battotsubatto24766 жыл бұрын
Masz racje można ;) I jest to bardzo dobry pomysł :) Lecz na razie jest to rozwiązane tak, że osoba wprowadzająca nowy system jest Głównym MG i stara się kontrolować świat. Czyli np. jeśli ja w pierwszej sesji zrobiłem, że jakieś miasto przejęli orkowie, to pilnuje by następny GM o tym pamiętał i albo się do tego odniósł, albo nie ruszał. Lecz jak na jego sesji gracze zniszczą jakieś miasto to w moich też jest zniszczone lub w trakcie odbudowy :P Ale dziękuję za pomysł z podzieleniem się siatką NPC, naprawdę w niedalekiej przyszłości spróbuje go zastosować ;)
@geraltofpoland6 жыл бұрын
Pamiętam tę prelekcję z toruńskiego HipeRPega :) Na pewno się przyda przy prowadzeniu, nie tylko sandboxów.
@Iwanuss6 жыл бұрын
Świetne porady i dużo materiału. Na pewno się przydadzą
@bartoszkominek60466 жыл бұрын
Daje like w ciemno! Na pewno się nie zwiodę!!
@bartoszkominek60466 жыл бұрын
ładne okulary
@bartoszkominek60466 жыл бұрын
Nie zawiodłem się! dziękuję, jest to 44 i pół minuty świetnej roboty!
@plant.hunter6 жыл бұрын
Pomogło mi :p no i poznałem nowy system gry więc 10 na 10 filmik :p
@ppdnokis6 жыл бұрын
Świetny materiał! Oby więcej takich. Pytanie: czy planujecie też materiał wspominający coś nie coś o tworzeniu własnych, improwizowanych settingów/ światów do sesji i kampanii?
@tjgt6 жыл бұрын
Jeżeli znajdzie się odpowiednia osoba z doświadczeniem i wiedzą to oczywiście :)
@selekos6 жыл бұрын
Wstępnie jest taki plan na odcinek 7.
@tjgt6 жыл бұрын
No i proszę :)
@ppdnokis6 жыл бұрын
no i pięknie
@szopzszopownicy5300 Жыл бұрын
40:46 Gracze: Jeremiasz, zaczynamy gotować.
@Sevengoblets5 жыл бұрын
Fajne wideo! Choć muszę przyznać, że pomysł takiego grafu - z mojej perspektywy jako również wieloletniego Mistrza Gry z dziesiątkami sesji za sobą - wydaje się mieć sens tylko wtedy, kiedy wątek główny jest żaden albo naprawdę znikomy. Wtedy rzeczywiście można by zajmować graczy takimi zdarzeniami tła, ładnie opakowanymi skrzyniami czy puzzlami, które zwykłem zwać po prostu "filerami". Jeśli bowiem kampania główna jest naprawdę złożona, wielopoziomowa i na mocno rozkręconym już etapie, to takie zdarzenia losowe, nad występowaniem których MG miałby nie mieć kontroli, mogą bardziej nabruździć niż pomóc. Nie wspominając o tym, że czasami tę losowość ciężko byłoby uzasadnić fabularnie, co z kolei ugodziłoby w klimat sesji. Sam należę do tych MGów, którzy prowadzą pozornie w sposób liniowy. Piszę pozornie, ponieważ, jeśli MG zna swoich graczy i ich bohaterów, zna ich motywacje i plany, zna ich charaktery, to tak naprawdę przewidzenie tego, co oni zrobią albo gdzie się udadzą w tych kluczowych dla kampanii momentach jest zwykle banalnie proste. Warunek jest wszelako jeden - MG zna bohaterów, a gracze chcą tych bohaterów i postawione przed nimi założenia odgrywać. Nadto można stawiać fabularne pułapki dla graczy, aby nakłonić ich, by poszli tam, gdzie chcemy. Bądź zwyczajnie zbudować sytuację tak, by z fabularnych względów wiadome było, że nie ma innego wyjścia. Co więcej, taki sposób prowadzenia wcale nie czyni świata mniej żywym. Drobne wydarzenia tła bardzo łatwo zaimprowizować w trakcie, a te większe nie zdarzają się za często. W końcu wypowiedzenie wojny między jakimiś królestwami nie należy do błahostek, więc za często się nie zdarzy. A jednocześnie skala tego zdarzenia jest na tyle duża, że pozostawienie tego rzutowi kością wydałoby mi się bardzo ryzykowne. Reasumując, mnie dużo bardziej odpowiada prowadzenie, które można by przyrównać do aktu pisarskiego. Jedyna różna między Mistrzem Gry a pisarzem jest taka, że Mistrz Gry co do zasady nie sprawuje kontroli nad bohaterami graczy, więc rzeczywiście istnieje duży czynnik losowy. Ale jednocześnie sami gracze są niejako spętani swoimi pomysłami na postać, dzięki czemu ten ciąg przyczynowo-skutkowy sprawia, że w zasadzie wiadomo, w jaką stronę historia się potoczy, a MG musi to po prostu opisać i przedstawić konsekwencje. W każdym razie zawsze miło poczytać czy posłuchać o podejściu do prowadzenia, szczególnie tak odmiennego, innych kolegów po fachu. :)
@-Maciej3 жыл бұрын
Aż musiałem sprawdzić czy sam nie pisałem tego posta i zapomniałem przez lata 🙂 tak bardzo sie z nim zgadzam. Wyjątkowo dobrze mówisz. Gość z filmu komplikuje sobie życie jak tylko może.
@rudyfire87483 жыл бұрын
Wyjdę na napalonego rudzielca ale nie dałbym rady skupić się na sesji z Anią 🙃
@TheUnderminePL11 ай бұрын
Wyszedłes po prostu na przegrywa
@MsBula132 жыл бұрын
Praga Północ Auu
@JestemSzprotka6 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, ale proszę nie mówić "okres czasu" :c
@selekos6 жыл бұрын
Racja, powinno być odcinek czasu, albo po prostu okres... :/
@JestemSzprotka6 жыл бұрын
Otóż to! ^^
@Garand_PLG4 жыл бұрын
Ja tym sposobem zrobiłem rozpiskę Fallout: New Vegas
@TheLucjanmogielnicki6 жыл бұрын
Genialne
@JanRobert-o5h13 күн бұрын
jedno pytanie czy jesli zdarzy sie cos w swiecie, typu np general starlik spotka innego npc to czy jako mistrz gry mówimy to graczom czy zapisujemy sobie to poprostu
@tjgt12 күн бұрын
Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć, jeżeli gracze powinni o tym spotkaniu wiedzieć no to here you go, masz odpowiedź, jeżeli nie powinni wiedzieć bo spotkanie tych 2 npc było wynikiem jakiejś nieudanej akcji graczy to konsekwencje mogą do graczy wrócić na późniejszym etapie. Więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Wszystko zależy od tego co popchnie fabułę do przodu albo sprawi że gra stanie się ciekawsza.
@bartoszskuzinski63616 жыл бұрын
No dobra, a co z kampanią w Faerunie? Wielki świat, wiele organizacji i NPCów. Jak to ogarnąć?;)
@xerael465910 ай бұрын
Lekki poślizg, ale nawet jeśli setting jest rozległy, to w większości przypadków masz ograniczoną ilość miejsc w których znajdzie się Twoja drużyna. Nawet jeśli to jest kampania drogi, zwykle jest x lokacji, które niezależnie od decyzji drużyny, drużyna odwiedzi (np. jedyne duże miasto w okolicy, gdy drużyna właśnie ograbiła grobowiec, ma skrzynkę złota, a nie dorobiła się jeszcze wozu i właśnie skończył im się prowiant, a wannę ostatni raz widzieli dwa dekadni temu). W lokalnej kampanii jest jeszcze łatwiej, bo możesz wszystko zawrzeć w jednym mieście albo nawet dzielnicy, jeśli miasto jest duże (np. Wrota Baldura).
@czaczacza99363 жыл бұрын
Grałbym w taką kampanię Travellera.
@Snajper4PL7 ай бұрын
Właśnie zastanawiam się czy gracze widza twoje rzuty czy jest to możliwie tak by tego nie zauważyli
@SalamandraChaosu134 жыл бұрын
Zdecydowanie nie mogę dać łapki w dół skoro tylu osobom ten filmik pomógł. Aczkolwiek gdybym poprowadził według tych siatek to gracze by się zanudzili. Nawet jeżeli fakt. Jest zaplanowana cała przygoda od A do Z to moim zdaniem można stworzyć dzięki temu znacznie lepszą historię ze znacznie lepszymi smaczkami i suspensami. Ponieważ nie wylosujesz przygotowanego klimatycznego opisu wydarzenia, lokacji, przedmiotu, postaci jeżeli wszystko to będzie wylosowane z biegu. Możesz przygotować opis jakiejś postaci który będzie genialny ale co z tego jeżeli wydarzenie losowe całkowicie to pogrzebie przez nagły spontan losowo spotkanej osoby która miała zupełnie inne motywy i która miała być odkryta dopiero pod koniec by pokazać graczom że np. Dana postać w rzeczywistości nigdy nie istniała A nagle według przypadku losu postacie wchodzą z nią w interakcję. Może źle wyjaśniłem swoje myśli ale zdecydowanie bardziej wolę rozplanować cały scenariusz chociażby o najważniejsze wydarzenia które mają tworzyć niezapomnianą historię. Osobiście polecam jeden odcinek Baniaka przede wszystkim odnośnie właśnie tych punktów w kampanii czyli rutyna dnia, wielkie bym, jaskinia mroku, mędrzec, powrót z eliksirem i tak dalej. Nazwy odcinka nie pamiętam ale znajdziecie na pewno ;)
@SalamandraChaosu134 жыл бұрын
Nazwa odcinka ,,podróż bohaterów"
@marekgogowski43842 жыл бұрын
nie "Brudża" tylko Bruha" japierdykam...
@aleksanderzotnicki15292 жыл бұрын
Czy Ty studiowałeś matmę? Bo wcześniej zmienne losowe teraz grafy? Pozdrawiam
@tjgt2 жыл бұрын
Chemię czy biomechanikię czy coś takiego z tego co pamietam XD /bart
@leeaxeАй бұрын
Szlachta ma cos przeciwko zrównania jakiegokolwiek polskiego miasta z ziemia? No ciekawe ciekawe xD
@sako77428 ай бұрын
Ee tam, enpece (npc)... Przecież to po prostu nasze, polskie beeny (bn) Fajne programy, dzięki 😉👍