Ja zgadzam się z poglądami Gegora więc nie mam powodów do "czepiania się" i zgadzam się z poglądem - to najlepsze "Morskie opowieści" na YouTubie. Dziękuję i pozdrawiam.
@johnnyarchon97092 ай бұрын
Dziękuję za pana pracę.Świetnie się ogląda i słucha.
@jerzykrzak90732 жыл бұрын
Do historii powinno się podchodzić bez emocji gdyż mamy do czynienia z faktami. Jeśli historyk ulegnie emocjom fakty będą naginane w kierunku jego sympatii i dotrą do nas w zniekształconej formie. To my, społeczeństwo powinniśmy je oceniać. Dlatego Gregor bardzo dobrze zrobił wyciągając na światło dzienne przemilczane i zapomniane wydarzenia
@ozyrys2072 жыл бұрын
Każdy z nas wydaje subiektywne opinie oparte między innymi na emocjach. Nie da się być pozbawionym emocji i nie da się być całkowicie obiektywnym. Dobry historyk zdaje sobie sprawę ze swoich słabości i próbuje przedstawić fakty jak najbliżej prawdy. Dlatego lubię opowieści Gregora, są przedstawione na faktach, nie wybiela i nie demonizuje żadnej strony, pokazuje że na wojnie walczą ludzie ze swoimi wadami i zaletami.
@jerzykrzak90732 жыл бұрын
@@ozyrys207 Absolutnie się zgadzam. "Historię piszą zwycięzcy"- szkoda tylko że nie dociera to do wielu ludzi jak bardzo są tym manipulowani
@tompyt62 жыл бұрын
@@jerzykrzak9073 Dobrze, że są ci "oświeceni" i dobrze poinformowani jak ty. Pochwal się jakie to napisane przez zwycięzców historie odkryłeś i zdemaskowałeś? Myślę, że nie doczekam się odpowiedzi. Lubisz sobie po prostu cytować znane powiedzonka....
@jerzykrzak90732 жыл бұрын
@@tompyt6 Warto się uczyć z czym jak widać masz problemy. "Historię piszą zwycięzcy" wyszło spod pióra George'a Orwella (jeśli wiesz kto to jest). My z Gregorem byliśmy w szkołach uczeni historii , historii napisanej przez zwycięzców. Gdybyśmy bezmyślnie przyswajali tę papkę propagandową myślelibyśmy schematycznie tak jak ty. Przypominam ,że Katyń , zdrada Powstania Warszawskiego to były w owym czasie spiskowe teorie które rozgłaszali "oświeceni"
@bezczasu2 жыл бұрын
@@tompyt6 doniosla
@michalpieczynski83772 жыл бұрын
Najciekawszy kanał o historii marynarki wojennej. Proszę nie przejmować się ludźmi którzy nie potrafią wyjść poza ramy współczesnego myślenia. Inne czasy i inna mentalność,czego wiele osób nie potrafi zrozumieć. A po za tym,wojna to nie gra komputerowa i wielu tego nie rozumie. Dziękuję za wiedzę jaką niesie ten kanał.
@izabelaspisak589 Жыл бұрын
CZuję się , jakbym czytał miesięcznik "MORZE" w dzieciństwie- jak on fajnie opowiada!!
@hubertfengler98412 жыл бұрын
Mieszkam przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu, tu urodził się Lothar, pozdrawiam !
@marianmachalek90262 жыл бұрын
Dawno, dawno temu, gdy jeszcze chodziłem do szkoły średniej i miałem jeszcze trochę włosów miałem nauczyciela z historii który zwykł mawiać że historię piszą zwycięzcy. Z perspektywy czasu mószę się z nim zgodzić i zawsze tak będzie że każda strona konfliktu będzie starała się eksponować zasługi swojej strony a umniejszać sukcesy przeciwnika i tym podobne. Wspaniała próba odejścia od widzenia wszystkiego w czarno-białych kolorach. Mówienia o faktach, które są przemilczane. I to subtelne poczucie humoru. Jeden z najlepszych kanałów na KZbin.
@jansuchecki7162 Жыл бұрын
Ale mUszę stwierdzić, że do polskiego się nie przykładałeś.
@marianmachalek9026 Жыл бұрын
@@jansuchecki7162 dwadzieścia lat poza krajem i w zasadzie brak używania polskiego języka pisanego swoje zrobiło. Analfabetyzm wtórny w stosunku do ojczystego języka?
@daisycutter71432 жыл бұрын
Na wojnie zawsze znajdą się ludzie, którzy czynią ją jeszcze gorszą niż jest. Po każdej stronie.
@paweplucinski43502 жыл бұрын
Witam. Kolejny ciekawy materiał dzięki. Planuje Pan filmy z czasów epoki żagla? Chętnie zobaczyłbym materiał o rajdzie floty holenderskiej przez Tamizę do Londynu w czasie angielskiego-holenderskich wojen handlowych. Pozdrawiam
@roboforenski2152 жыл бұрын
Serce moje mamy podobne lata bo urodziłem się w latach 60tych ale jak Ciebie słucham to przechodzę do moich młodych lat. Dzięki za wszystko. Nie przejmuj się idiotami rób swoje. Wielkie dzięki.
@filmstarist2 жыл бұрын
Brawo, brawo. Kanał jest super i okazuje się że Gregor też ma sporo oleju w głowie. Zgadzam się w całej rozciągłości i kibicuję 🙂
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Olej w głowie - coraz rzadsza rzecz. Zwłaszcza w kontekście sytuacji na Ukrainie! :o) Pozdro!
@Karolszymkun2 жыл бұрын
Miło się słucha tych opowieści i powiększa wiedzę historyczną.
@jarekjarek8372 жыл бұрын
Piękne morskie opowieści, czapki z głów. Dziękuję i pozdrawiam! Wojny mają bohaterów i morderców z każdej strony, tu się ujawnia wielkość i nicość charakteru człowieka. Kiedy rozum śpi, budzą się potwory. Czekam na nowe odcinki.
@jarekgoral23982 жыл бұрын
Oglądam któryś z kolei Pana film. Wg mnie - a interesuję się historią pierwszo i drugowojenną - Pana materiały cechują się niebywała dokładnością i profesjonalizmem. Oglądam je z wielka przyjemnością.
@sumazdar2 жыл бұрын
dziękuję
@husaria19532 жыл бұрын
Cóż za ciekawa historia i osoba ! No i niesamowite nazwisko . Bardzo dziękuje !
@salwadorzdalisalwadorzdali60402 жыл бұрын
Czy można prosić o pogadankę na temat Japońskich okrętów podwodnych?? Temat wydaje się mało znany w naszym kraju.
@ArturBiaosiewicz2 жыл бұрын
Lothar von Arnauld de la Perière, oglądałem miejsce gdzie się urodził, centrum Poznania 🙂
@satarello2 жыл бұрын
wspaniały odcinek. Zgadzam się z Panem odnośnie pochopnych opinii. na Wojnie nic nie jest czarno - białe
@Paciat2 жыл бұрын
Akurat pochodzenie i nazwisko bohatera jest wipisane czarno na białym. Francuz w Niemieckiej marynarce który nie zgadza się z Niemcami jak prowadzić wojnę. Prześcignął w wynikach przy tym wszystkich Niemieckich oficerów których moralność ustępowała karierze odpowiadając czarno na białym czy Niemcy powinni zaczynać wojnę totalną (na morzu).
@adambanul76602 жыл бұрын
Wow !!! Czad!!! Super robota!!!
@misiozeglarz25422 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek , cały czas na Topie . Pozdrawiam.
@AlicjaAnastazja2 жыл бұрын
Bardzo lubię Pana słuchać, Bardzo ładnie i ciekawie Pan opowiada. :)
Z ogromną ciekawością oglądam Pańskie materiały. Proszę się za bardzo nie przejmować dziwnymi komentarzami, bo ludzie dziwni zawsze się znajdą. Zwykle lenie, których tylko stać na wyskrobane 10 sekund "twórczości". Widać i słychać, że ma Pan ogromną wiedzę, która się Pan z nami dzieli. Pozdrawiam
@sora6962 жыл бұрын
Dzień dobry, bardzo mi miło że uznał Pan mój wpis za warty omówienia. To dla mnie wielkie wyróżnienie. I też wielka odmiana że w komentarzach nie spotkałem się ze schodzeniem o "dwa pieta niżej argumentach" co do teraz mnie spotykało gdzie indziej. Wartościowy kanał przyciąga wartościowych ludzi. Ale wracając do odcinka. Podobnie jak Pan (zaznaczył to w cz1) kocham czas nawodnych pancernych lewiatanów i o okrętach podwodnych wiem bardzo mało. Do dzisiaj uważałem za największego dżentelmena oceanów WWI Karla von Mueller'a z SMS Emden. Teraz wiem że było ich przynajmniej dwóch. Epopeja Emdena jest powszechnie znana (chociaż w Pana wykonaniu na pewno chętnie bym jej wysłuchał) przyszło mi do głowy że może poświęcić jeden odcinek epopei powrotu do domu tych marzynarzy z Emden'a, którzy zostali na wyspach kokosowych? To niezła opowieść przygodowa.
@piotrwodarczyk98982 жыл бұрын
Prawdę mówiąc, to ucieszyła mnie polemika Gregora z Tobą. Od lat interesuje mnie historia wojen morskich i temat Q-ships budził we mnie mieszane uczucia, a Gregor (oczywiście według mnie) przedstawił temat "na zimno" i bez emocji. W szkole zawodowej miałem super nauczyciela historii, który nauczał, że daty nie są najważniejsze. Najważniejsze są związki przyczynowo-skutkowe, bo coś wynika z czegoś innego. A w temacie statków pułapek widać to, jak na dłoni. Z całego Twojego wywodu uważam za najcelniejsze stwierdzenie, że każda wojna jest amoralna. Gdyby jednak nie było wojen morskich, to co byłoby z naszymi zainteresowaniami ? I tak na koniec. Propaganda w każdej wojnie decyduje o morale sił zbrojnych i społeczeństwa. W kwestii podejścia do statków pułapek miała zapewne decydujący wpływ na postawę tak załóg z obu stron, jak i właśnie społeczeństw oceniających działania zamaskowanych "niszczycieli U-bootów". No i nie zapominajmy o decyzjach dowództwa Kaiserlische Marine, które zdecydowało się na nieograniczoną wojnę podwodną.
@sora6962 жыл бұрын
@@piotrwodarczyk9898 No właśnie tu zdecydowanie się ze wszystkim zgadzam. tzn z oceną działań tego zwyrodnialca. To co zrobił, on i jego załoga to to samo co robili wszyscy Ci jakich znamy z historii WWII czy wojny na Bałkanach w latach 90'ątych. NIe napisałem tego i to mój błąd.Ja nie znam zupełnie działań okrętów podwodnych zarówno w WWI jak i WWII (jak pisałem kocham pancerne potwory drugiej połowy XIXw). Czytałem książkę Auton'a w tłumaczeniu Mamerta Stankiewicza (tylko dla tego) ale to powieść przygodowa a nie faktograficzna. Mój komentarz dotyczył właśnie tego o czym piszesz tzn nie można gloryfikować wojny poprzez bohaterskie i godne postawy jej uczestników (jak np Karl von Mueller o jakim piszę w komentarzu do tego odcinka) Odebrałem ten odcinek, pewnie subiektywnie, jako przedstawienie szlachetności na tle absolutnego zła. A przecież można nakręcić odcinek zupełnie w druga stronę i też będzie prawdziwy. Dlatego pisałem o Scarborough i pierwszej bitwie w zatoce Helgoland. A co do naszych zainteresowań. Nie potrafię z tym dojść do porządku sam ze sobą. Jestem głęboko wierzącą osobą (ale nie synem kościoła katolickiego) i przeraża mnie zabijanie. Jednak moje zainteresowania i pasje (modelarskie) pchają mnie w tę stronę. Nie wiem jak to pogodzić. Świetny dałeś komentarz. Dzięki. To dla mnie takie ważne że można się normalnie komunikować. PS a temu nauczycielowi to trzeba by dać nobla. Dzisiaj każdy podchodzi do historii jako nauki ścisłej w znaczeniu dat, niedługo zaczną pytać o godzinę podpisania konstytucji 3 maja, "bo muszę realizować program.....". Absurd. A wiem o czym mówię bo pochodzę z rodziny o strasznieeee głębokich korzeniach nauczycielskich.
@piotrwodarczyk98982 жыл бұрын
@@sora696 Pan profesor (jak potocznie się mówiło o nauczycielach w naszym zespole szkół) był przesiedleńcem z Kresów i nazywał się Reutt (lub Reut). Jak nam mówił, to w okolicach jego pochodzenia nazwisko czytało sie jako Reut, ale po przenosinach w okolice Krakowa zaczęto nazwisko czytać z niemiecka, jako Rojt. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że był niesamowity i opowiadał historię swojej rodziny podczas lekcji historii oraz propedeutyki (jak wówczas nazywano dzisiejszy WOS). Dzięki niemu poznałem możliwości swojego mózgu, czyli podzielność uwagi, o której nie miałem bladego pojęcia. Dzięki Niemu w wielu dyskusjach, czy innych działaniach miałem okazję zadawać niewygodne pytania, które były zgodne z logiką, ale niekoniecznie z tematem spotkania, czy szkolenia. Jego logikę nauczania historii próbowałem zaszczepić córce, ale efektu działania nie jestem pewien. Jednak mimo wszystko wydaje mi się, że coś tam jednak zostało...
@Alkcerion2 жыл бұрын
dobry wpis.....ten cytowany
@mpop65552 жыл бұрын
chcecie pogadać o związkach przyczynowo skutkowych to może spróbujmy się zastanowić dlaczego amerykańskie lodzie podwodne nie ratowały japońskich rozbitków, na pacyfiku podczas WWII, a wręcz przeciwnie strzelali do nich. W ramach odpowiedzi od razu podpowiem że na miejscu Amerykanów robili byście to samo.
@Ludwik_Dron2 жыл бұрын
Dziękuję. Niektórzy nie potrafią podejść do historii na chłodno, tudzież spojrzeć szerzej z perspektywy innej armii (nie chodzi o gloryfikację). Bardzo dziękuje za kolejny fantastyczny materiał na niezmiennie wysokim poziomie.
@michalskrzypek75882 жыл бұрын
Hurra! Udało się znaleźć włącznik w maszynie do niewidzialności! Gregor powrócił z HMS "Invisible"!
@piotrwodarczyk98982 жыл бұрын
A to dlatego, że mu prąd wyłączyli... 😂
@Papasdapasdapadapadopulos2 жыл бұрын
Super odcinek!
@jacekstrachocki22522 жыл бұрын
Z wielką przyjemnością oglądam każdy odcinek przygotowany przez Pana. Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów w dalszej popularyzatorskiej pracy.
@swavekdudzik2 жыл бұрын
Brawo!
@przemyslawgorzynski98132 жыл бұрын
A Pan zostanie jednym z niekwestionowanych mistrzów słowa w internecie, kontradmirałem Morskich Opowieści. Bardzo ciekawy odcinek niezależnie od tego co wypisują youtubowi mądrale pod wpływem wszechobecnej propagandy.
@krzysztofgawe10892 жыл бұрын
Rewelacyjny odcinek
@fisnikahmeti57832 жыл бұрын
Wspaniały materiał i piękna opowieść. Pozdrawiam
@tyberiuszbalmas2 жыл бұрын
Świetnie się tego słucha...👍
@HUW-050392 жыл бұрын
Najlepszy kanał morski ever!
@gregszy85752 жыл бұрын
Piękna historia. Dzięki za te wszystkie filmy. Zawsze mnie interesyje dlaczego przedstawia sie pan jak Gregor. Zaproponuje 2 tematy, które mnie sa bardzo dobrze znane ale moze nadadza się na ten kanał: zagłada floty francuskiej w Mers-el-Kebir i somozatopienie w Tulonie. Tą pierwszą Francuzi ciagle pamietaja jako ogramną krzywdę poniesioną z ręki Brytyjczykow a tak naprawde najbardziej winne jet kunktatorstwo francuskiej admiralicji. Koniec końców i tak Niemcy zagarnęli znaczacą ilość francuskich okrętów bez większego oporu ze strony Francuzów.
@zibi4572 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Czekam na kolejny. :)
@wojtek48532 жыл бұрын
Świetna historia! Dzięki!
@sebastiankrakowiak31822 жыл бұрын
Bardzo ciekawa seria "morskich opowieści" . Pozdrawiam
@jakzyc53822 жыл бұрын
I w ciemno już łapka w górę :-)
@Robert_Barszcz2 жыл бұрын
Cóż mogę powiedzieć? Jak zwykle, dziękuję za super materiał.
@PanNudziarz2 жыл бұрын
Świetny odcinek, jak zawsze. Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze - niczego nie umniejszając ani nie ujmując słynnemu Lotharowi warto pamiętać, że działał jednak w innych realiach dla broni podwodnej niż jego następcy z Kriegsmarine. Nie było lotnictwa wiszącego nad głową, nie było nowoczesnych metod zwalczania broni podwodnej, statki niszczone przez von Arnauld de la Perière płynęły zazwyczaj samotnie a nie w konwojach chronionych przez okręty wyspecjalizowane w niszczeniu OP, nie było dowódców i cywilnych kapitanów "obytych" z unikaniem zagrożenia ze strony OP. W tych realiach mógł prowadzić honorową wojnę, dawać ostrzeżenia, pozwalać załogom na zejście do łodzi itd. Oczywiście chwała mu za to. Pamiętajmy jednak, że dowódcy z okresu IIWŚ jeśli nie postępowali tak jak on, to niekoniecznie z powodu tego, że byli mniej honorowi a jeśli osiągnęli mniej to nie dlatego, że byli gorszymi podwodniakami. Ubooty typ VII wcale nie były rewolucją w stosunku do jednostek z IWŚ a jednak realia ich działania były diametralnie inne :)
@kaakabe2 жыл бұрын
ja tylko dodam od siebie ze w trakcie wielkiej wojny w puli tych ponad 700 tyś zmarłych z głodu obywateli Cesarstwa Niemieckiego byli również Polacy. Tu myślę ze osoby które wyraziły opinię "ze Niemcom sie należało" powinny same sobie odpowiedzieć na pytanie czy Polakom też sie należało? A co do dodatku nadzwyczajnego to jak zwykle świetna robota i materiał jak zawsze na najwyższym poziomie. :D
@arturdombrowski48292 жыл бұрын
Pełen szacunek za podejście do poruszanych tematów
@lukaszbilinski13372 жыл бұрын
Jak zawsze super odcinek
@marekmarek40352 жыл бұрын
Prosimy o odcinek o bitwie pod Oliwą !
@maksymiliankwasniak54612 жыл бұрын
To je wyborne.
@kondradkusmirek36632 жыл бұрын
Świetny odcinek jak zawsze. Zasługuje Pan na znacznie więcej subscribe. Czekamy na więcej odcinków. Czemu kot tak daleko?🙂
@arturkielarturkiel26772 жыл бұрын
Świetne jak zawsze
@lonc10002 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał.
@jakubaugustyniak20662 жыл бұрын
Pana filmy sa fenomenalne i bardzo prosze o wzmożoną prace bo przysługują sie ludzkosci 🙏👌😉
@AkiWataru2 жыл бұрын
Tego potrzebowałem.
@KRK21ful2 жыл бұрын
Tęskniłem za pana filmami =)
@Benio-ef1le2 жыл бұрын
Super materiał, pozdrawiam
@waldemarsobkowiak89742 жыл бұрын
Dziadek mojego przyjaciela był odznaczony "ajzenkrojcem" za służbę na u-bocie podczas I w.ś. Pozdrawiam!
@tomasztarnas73822 жыл бұрын
Witam, pozdrawiam i dziękuję
@KitkacyJones2 жыл бұрын
„Dont know whats waiting down below, the wolfpack lurks awaiting you..”. Kocham historię, ale prawdziwe ciarki na plecach dają opowieści o zmaganiach morskich od bitwy pod Akcjum do wojny o Falklandy ;) Pozdrawiam twórcę kanału i wszystkich widzów!
@Jan-vv7jp2 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy materiał 👏
@TheApokalipsa882 жыл бұрын
Ciekawe jak zawsze.
@FleszGordon2 жыл бұрын
Hej Gregor! Czy mógłbyś zrobić odcinek proszę, o Kapitanach co poszli na dno że swoją łajbą, wybierając to świadomie. Słyszałem że byli tacy
@jerzkos13012 жыл бұрын
Od dawna mówię, że nic nigdy nie jest do końca białe albo czarne, że pomiędzy jest cała gama kolorów. Zawsze gdy coś się dzieje, kroczy przedtem przyczyna. I tu kłania się kwestia interpretacji owej. Temat morze. Jakby na to nie patrzeć, wojna zawsze jest obarczona "w podtekście" złem, bo sama nim jest. Nie wiem, czy rzecz warta jest dyskusji w stylu za i przeciw. Wojenne zło zawsze powinno być aksjomatem, którego nic usprawiedliwić nie może. I tyle. Bardzo, ale to bardzo fajny odcinek, pokazujący, że jednak, że jeśli ktoś chce, to może używać ogólnie przyjętych norm etycznych.
@nifur18 ай бұрын
Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia i czasu w jakim się ocenia dane wydarzenia.
@tomaszdrapaa14078 ай бұрын
Kocham morze żaglowce i wszystko co jest z tym związane. Dobra robota. Bo mało kto wie o wielkiej wojnie lub też o pierwszej wojnie światowej
@piotrwodarczyk98982 жыл бұрын
Dzięki Grzesiu za filmik. Nie będę ukrywał, że lubię tematy dotyczące ludzi (dowódców, załóg) na wojnie. Dzisiejszy Twój film pokazuje, że można być człowiekiem nawet dowodząc U-bootem. Myślę, że mógłbyś zrobić kilka następnych filmów, w których ukazałbyś sylwetki dowódców morskich (niekoniecznie admirałów), którzy wykazali się podczas wojen nie tylko odwagą i zasługami, ale również szacunkiem dla przeciwnika. Myślę, że znajdziesz niejednego takiego. Nawet w XX wieku...
@MR-dh5ev2 жыл бұрын
Szanowny Panie tworzy Pan fantastyczne materiały. Smutek budzi fakt, że przez pierwsze siedem minut tłumaczył Pan rzeczy, które powinny być oczywiste dla średnio rozgarniętego dorosłego. Niestety, co było do przewidzenia, nie udało się Panu przekonać osób, które nie chcą zrozumieć faktu, że konieczność nijak ma się do aksjologii. Takie osoby za nic w świecie nie przyznają, że białe jest białe skoro stwierdził to Niemiec, Rosjanin, komunista, nazista lub ktokolwiek inny kogo akurat nie lubią.
@arturczerwinski16572 жыл бұрын
Musisz jeszcze duzo nad soba popracowac, ale trzymam kciuki, nie poddawaj sie.
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
Miło przeczytać taki komentarz, który oznacza że to nie ja jestem jakimś wybrykiem natury, trolem, lewakiem itp. tylko dlatego że uważam że zawsze należy w przypadkach różnych konfliktów poznać jak najwięcej rzeczowych faktów i wysłuchać obu stron zbadać genezę i otoczkę wydarzenia i dopiero wyciągać wnioski. Dziękuję.
@wojciechurbanski-qz5jv Жыл бұрын
Podoba mi się komentarz. Jest konstruktywny. Choć prawda jest taka że 14,121914 z bazy w Wilhemshaven wyszła eskadra krazawników liniowych chesarskiej marynarki. Dwa dni pozniej tj. 16,12,1914 ostrzelała z morza nadmorskie miejscowosci Scarborough, Whitby, i Hartepool. Wiem bo bylem i mieszkalem tam przez kilkanascie lat.
@rdzaluk55582 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@zbigniewswieczak80612 жыл бұрын
Obejrzałem i jest jak zawsze- ciekawie.
@grygizbern91522 жыл бұрын
Ciekawie? Ciekawie to jest w Zoo! To było profesjonalne, kompetentne, rzetelne i (jak mawiał Czesio) zajebiste!
@XvallorX2 жыл бұрын
Witam Gregor. Jestes historykiem z pasji, nie przejmuj sie krytyka, rob co robisz, jestes rewelacja PL youtube, porownywalna tylko z Woloszanskim. Pozdrawiawm serdecznie z Londynu, Tomasz.
@tompyt62 жыл бұрын
No to jedziemy: "krytyka" - krytyką, "rob " - rób, "jestes" - jesteś itp. Gregor nie musi się przejmować krytyką, ty powinieneś przejąć się swoją gramatyką. Pewnie widzisz siebie jako patriotę, prawda? Nie jesteś, patriota dba o język ojczysty. Zamień baseballa na słownik.
@XvallorX2 жыл бұрын
@@tompyt6 Spieprzaj na drzewo dziadu xD Nie mam polskich znakow na komputerze xD
@GrafRamolo2 жыл бұрын
Był nietykalny na morzu a zginął w powietrzu o ironio.
@adamdor85122 жыл бұрын
Super wstawka z Jezusem...
@scholastyk12942 жыл бұрын
Myślę że warto doprecyzować pewną kwestię. Prawo morza dopuszcza używanie cudzej bandery. Nazywa się to "fortelem wojennym". Jest jednak wymóg że przed podjęciem agresywnych lub wrogich kroków (zwykle otwarciem ognia), należy opuścić fałszywe znaki i podnieść swoją własną banderę. Korzystały z tego na przykład niemieckie krążowniki pomocnicze w czasie obu wojen i nikt nie miał do nich pretensji. Także alianci wykorzystywali ten rodzaj podstępu w operacjach specjalnych. Ale mistrzem był admirał Maxymilian von Spee, który ucharakteryzował swoją eskadrę na brytyjską i podając się za brytyjskiego admirała uzupełnił zapasy na koszt króla Jerzego na jednej z brytyjskich wysp Pacyfiku :-). Zgadzam się z Gregorem że w czasach stali i pary ludzie mieli więcej fantazji a mniej bezmyślnego okrucieństwa i ogólnie byli sobie bliżsi gdyż działa niosły nie dalej niż 3-5 mil morskich.
@sora6962 жыл бұрын
To ciekawy punkt. Nie wiedziałem że tak to działa. A czy może ma Pan wiedzę jak prawo morskie podchodzi do sytuacje w której statek wezwany do wywieszenia bandery wywiesza fałszywą a dopiero jak przychodzi do akcji podnosi "swoje". Czy to taka sama interpretacja? Dopytuję, bo tak postąpił Kormoran w akcji przeciw HMAS Sydeny (chociaż znamy tylko relacje strony niemieckiej, bo z Sydney nikt nie ocalał, więc kto wie co tam się wydarzyło)
@krzysztoftrojnar12282 жыл бұрын
Bardzo dobry wstęp zwłaszcza w odniesieniu do obecnej dezyinformacyjnej sytuacji konfliktu na Ukrainie. Jeden rabin mówi tak a drugi rabi co innego
@pawealbrzykowski92512 жыл бұрын
Hurrra, jest Gregor !!!
@HerrXstrem2 жыл бұрын
Skoro jesteśmy wśród kajzerowskich bohaterów, to może znalazło by się trochę czasu na przybliżenie postaci Felixa von Lucknera (sławetnego Diabła Morskiego) i jego Cesarskich Piratów?
@tataludwiczka80612 жыл бұрын
Dałem łapkę ale obejrzę później. Niestety proza życia wzywa
@andrzejsytek90142 жыл бұрын
wow!!
@dariusz_k._ladziak2 жыл бұрын
Czy -"Das Boot" nie zawiera aby części wizerunku tego człowieka?
@mbwrobel2 жыл бұрын
Jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy o całej historii marynistyki. W jaki sposób dajesz radę spamiętać tak pokręcone nazwiska?
@WojciechWachniewski-st1zm Жыл бұрын
U-booty I wojny zwróciły moją uwagę dwukrotnie. Raz w maju 1918 roku, kiedy RMS OLYMPIC literalnie rozjechał na Atlantyku pewnego U-boota w kolizji, a drugi raz - w lipcu tego samego roku, kilka tych jednostek zniszczyło aż sześcioma (!) torpedami na tymże Atlantyku brytyjską 'Justicię' (niedoszły drugi 'Statendam' HALu). Owa 'Justicia' była zresztą zmniejszoną (i jedynie 3-kominową) wersją wspomnianego 'Olympica'. I to wszystko...
@andrzejwitebski265711 ай бұрын
W dzisiejszym odcinku Maneki-neko wykonał 1949 pacnięć łapką na szczęście.
@bezczasu2 жыл бұрын
"do zgonnie najlepszymi przyjacolmi"
@rafar91302 жыл бұрын
Spoko wszystko Ok 👍
@misiozeglarz25422 жыл бұрын
Hej Gregor , gdzie jesteś ?
@pirogronianus2 жыл бұрын
Dziękuję za podzielenie się kolejną mało znaną historią. Ale: mimo, że robi wrażenie, iż był ktoś, kto potrafił pogodzić stosowanie konwencji humanitarnych ze skuteczną walką z "wrogiem", to jednak z drugiej strony jest dla mnie oczywiste, że wojna sama w sobie jest niehumanitarna. Mimo to, Lothar bardzo chętnie wziął w niej udział. Dlaczego? Czy szczerze wierzył, że walczy o lepszą sprawę? Czy po prostu nudził się i chciał poczuć, że robi coś ważnego dla społeczności, z którą się utożsamiał? Jego przytoczone słowa sugerują, że co najmniej po części to drugie. Dla mnie prawdziwy bohater to ten, co raczej da się pokroić, niż skrzywdzi drugiego człowieka.
@SzpargalyKolejowe2 жыл бұрын
Drogi Gregorze! Chciałbym zwrócić uwagę, że o ile Twój główny bohater odcinka jest bez wątpienia najwybitniejszym podwodniakiem wszechczasów, to ale jednak przy okazji wspomnienia o Otto Kretschmerze, trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że Otto działał tylko do 17 marca 1941 roku i na dodatek na Atlantyku, który moim zdaniem jest znacznie trudniejszym akwenem do operowania niż Morze Śródziemne. Bez wątpienia Otto Kretschmer był drugim w historii najskuteczniejszym dowódcą okrętu podwodnego. Czy będzie kiedyś okazja, że opowiesz coś trochę i o nim? Pozdrawiam :)
@xyzxyz15682 жыл бұрын
A gdzie czarny kot ?
@barbarawitos1002 жыл бұрын
nie ma co dyskutować ważne są suche fakty nie uczucia dla historii
@svarc612 жыл бұрын
morskie opowieści pełne miodnych treści!!!
@mirekkato52732 жыл бұрын
Komentujmy dla zasięgu.
@za_luc2 жыл бұрын
Btw. A J. Unruga dlaczego zwano Richthofenem ubotów?
@mariuszmakowski75282 жыл бұрын
nareszcie
@jacekhetman2 жыл бұрын
Proszę o film o tym : Kommuna z czasów caratu ruszy na pomoc Moskwie. Kreml ryje na dnie
@andree20002 жыл бұрын
Ale na moj komentarz Pan nie odpowiedzial :( Co to za piekne stare ksiazki ma Pan po swojej prawej stronie? Pozdrawiam
2 жыл бұрын
Chambers's Encyclopaedia A Dictionary Of Universal knowledge new Edition -1901, vol. I - X
@herewegoagain11402 жыл бұрын
Marynarz który zginął w samolocie...
@jarosawprzewoka92712 жыл бұрын
Ciekawe jakie teraz będą komentarze po tej "laurce" ? Nie wiedzieć kiedy minęło pół godziny.
@dixi20072 жыл бұрын
Dużym czynnikiem tej skuteczności jest również "słabe"wykrywanie ubotów w tamtym czasie , w 2WŚ zapewne nie osiągnął by takich rezultatów.