Gratuluje cierpliwości, opanowania i spokoju w trakcie prowadzenia "polemiki" z wiadomym osobnikiem w wiadomym programie telewizyjnym
@AnnihilationOfGod3 ай бұрын
Niestety nie jestem na bieżąco. Co to był za osobnik?
@wojtekwojtek20303 ай бұрын
Różalski @@AnnihilationOfGod
@PLkamil19823 ай бұрын
@@AnnihilationOfGod nic nie tracisz, uwierz mi.
@krzysztofsitnik49793 ай бұрын
Sama obecność w tak prymitywnym programie jest kompromitująca dla wybitnego profesora , smutno mi z tego powodu.
@PLkamil19823 ай бұрын
@@krzysztofsitnik4979 Zgadza się, rozumiem, że tak można na to patrzeć. Nie warto zbyt często zaglądać do piekła nawet w dobrych intencjach, bo prędzej czy później nas wciągnie. Ale raz w życiu być może warto było podjąć takie ryzyko. Różni ludzie oglądają ten "format programów". Dla zdecydowanej większości pewnie nie ma już żadnego ratunku, ale niektórzy to w generalnym sensie normalni ludzie. Możliwe, że parę osób dostrzegło, jak beznadziejnie bezwartościowe jest słuchanie przypadkowych celebrytów, którzy uważają, że mają jakikolwiek wgląd do rzeczywistości i cokolwiek do powiedzenia. Z drugiej strony można powiedzieć, że jest to uwiarygodnienie tej formy przekazu przez sam fakt, że się tam pokazujemy. Ja nie jestem bezkrytycznym słuchaczem profesora, ale akurat w tym przypadku nie potępiałbym w czambuł tej inicjatywy. Pzdr.
@mikserks2473 ай бұрын
Fajnie, że wykłady pojawiają się na kanale
@jarosawcedro44933 ай бұрын
Fakty, rzeczowa analiza, rozsądek w ocenie. Tego uczy profesor Dudek i za to bardzo go cenię. Niech uaktywnia mózgi młodych i nie tylko młodych. Zważywszy, że politycy przede wszystkim ludźmi manipulują i wykorzystując brak wiedzy grają na ich emocjach. Wtedy mają władzę i jeszcze nikt ich nie rozliczy ze skuteczności w rozwiązywaniu realnych problemów.
@MichaChrobot3 ай бұрын
Miło widzieć, że Pan Profesor rozwija współpracę ze sponsorem. Każdy kanał tego potrzebuje. Szanuję firmę, która promuje się w taki właśnie sposób - poprzez wspieranie tworzenia treści edukacyjnych, ciekawych, wartościowych.
@Radek_83 ай бұрын
Taki komentarz dla wsparcia bo algorytm to lubi - niech się niesie po sieci.
@MrsGoodnightVonDowningStreet2 ай бұрын
Bardzo dobry wykład. Przede wszystkim wyrażane w cyklu komentowania opinie są w mojej ocenie zgodne z prawdą historyczną i tzw rzeczywistością. Powinni słuchać tego wykładu młodzi Polacy, bo w ten sposób poznają historię nie tylko swojego kraju ale również Europy. I to powinno ich skłonić do wyciągania wniosków i oceny rzeczywistości, w której żyją. Wykład podany w formie i sposobie do łatwego przyswojenia (zrozumienia) historii swojej ojczyzny. Dziękuję Panie Profesorze, tym bardziej że jest Pan pracownikiem uczelni kojarzonej nie tylko z nazwiskiem dawnego prymasa ale również z poglądami religijnymi, które są mi obce.
@jacekpierzchlewski75443 ай бұрын
Swietny material, pozdrawiam z Australii
@mjrize3 ай бұрын
Dziękuję, że informuje Pan młodych ludzi o najistotniejszej części naszej historii, takiej która dotykała bezpośrednio dużą część naszego społeczeństwa. Za czasów mojej edukacji tj. jakieś 20 lat temu historia współczesna była niestety pomijana a młodzi ludzie mieli problem ze zrozumieniem trudnej tematyki przemian. Cieszę się, że przykłada Pan cegiełkę do tego by to nadrobić!
@adamzielinski25103 ай бұрын
Dziękujemy za materiał
@marekczerwinski27912 ай бұрын
Jestem historykiem, nauczycielem, a nie uczniem. Mimo to bardzo miło mi posłuchać takiego wykładu.
@grzegorzsielski97373 ай бұрын
Antoni jak zawsze rewelacyjny. 👍👍👍
@bartezheel82622 ай бұрын
Super się słucha profesora . Niby człowiek za tą naszą historię a po tym wykładzie zapamiętam i zrozumiem z niej dużo więcej . Gratuluję i dziękuję
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
Chyba największą zaletą wykładow i programów prof. Dudka, poza wiedzą oczywiście, jest nacisk na dobre umiejscowienie w kontekście i realiach epoki. Bo zazwyczaj na historię jednak patrzymy od końca: że ZSRR MUSIAŁ upaść, że komunizm MUSIAŁ się u nas skończyć, że to było PEWNE że wejdziemy do NATO i do UE, bo do tego ostatecznie doszło. Więc każdy, kto np. ostrożniej postępowal ten zdrajca, sprzedawczyk itd. Tak samo pokazanie, że otwarcie się UE na nas też było obwarowane wieloma ograniczeniami, bo nikt nie chciał zalewu milionów obcych migrantów ekonomicznych, którzy byli znani z kradzieży samochodów, obchodzenia prawa, kombinowania, a którzy mieli zabrać pracę miejscowym i żyć z zasiłków. No wyłamało się UK i skończyło się to Brexitem, bo im za dużo ozdobnych karpi wyłowiliśmy z parków ;) Warto znać kontekst i mieć świadomość jak się "opinia publiczna" zmienia. Szczególnie dziś, gdy kilkoma zdjęciami, paroma fejkami można rozpętać panikę przy pomocy mediów społecznościowych. Znowu dobrze to obserwujemy na codzień, a wrogim nam siłom w to graj.
@rafadrzewiecki19053 ай бұрын
Bez kontekstu prawda staje się manipulacją tak jak lek bez dawki staje się trucizną.
@pawelsawicki17503 ай бұрын
Po prostu normalny, rzetelny wykład. Idealnym wcale nie jest i być nie musi. Mam nadzieję, że nie jest znowu tak wyjątkowym zdroworozsądkowe podejście do rzeczywistości, w jakiej żyjemy albo żyliśmy kilka, kilkaset czy kilka tysięcy lat wstecz i że większość zdaje sobie sprawę, iż gdyby, biorąc pierwszy z brzegu przykład, działania służb wywiadowczych aliantów w czasie drugiej wojny światowej nie "zwiodły" służb niemieckich w pewnych kluczowych dla przeszłości momentach (na przykład słynna inwazja na Francję w 1944 będącą jednym z ostatnich ciosów przeciwko Wermachtowi, który w tym czasie miał już takie same szanse na nie przegranie wojny, jak dzisiaj ma armia ukraińska przeciwko Rosji) to dzisiaj Hitler byłby bohaterskim politykiem dwudziestego wieku a Roosevelt, Churchil, Stalin byliby portretowani jako masowi mordercy.
@Pelcer-ml2ul3 ай бұрын
Zło na końcu zawsze poniesie kleskę! Po prostu Adolf przesadził. (widocznie onkel Joe był bardziej strawny albo potrzebny. Dlatego uważam, że teza albo hipoteza iż Hitler mógłby wygrać wojnę jest nie trafiona. W tamtej konfiguracji "alianci" wygrali by tak czy siak😅
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
@@pawelsawicki1750 Dla wielu dalej Hitler jest bohaterem. Dla innych Stalin. Jak napisał przedmówca: prawda jednak zawsze wypływa. Dobrze widać to po ruchu odbrązowiania wizerunków choćby Churchilla. Sprawa staje się bardziej złożona, bardziej realistyczna. Owszem, "historię piszą zwycięzcy" ale też do czasu. Dobrze widać to u nas: burzy się pomniki oddziałów LWP, niszczy ich upamiętnienia, a w zamian stawia na piedestale innych, też często kontrowersyjnych. Pamięć historyczna po prostu chodzi dość krzywymi ścieżkami. Ale koniec końców prawda wypływa.
@pawelsawicki17503 ай бұрын
@@Pelcer-ml2ul Elaboruj, jeśli możesz, dlaczego uważasz, ze Hitler nie mógł, według ciebie, wygrać tej wojny od początku do końca.
@dawidnowakowski87532 ай бұрын
Dziękuję profesorze za każdy program.
@jankruk34813 ай бұрын
Dziwnie się ogląda stojącego prof. Dudka
@Karol333 ай бұрын
pytanie do profesora na kolejne Q&A: Panie Profesorze, czy woli Pan stać czy siedzieć? 😃
@Hadża133 ай бұрын
Świetne 👍
@stajniasecretive43093 ай бұрын
Super wykład. Dziękuję
@marcinb75782 ай бұрын
Świetna inicjatywa, świetny wykład. Mimo że ci młodzi ludzie urodzili się, tak jak profesor na samym początku powiedział, już po okresie omawianym na tym wykładzie to ich to bardzo dotyczy i będzie dotyczyć. Forma wykładu, sposób mówienia Pana Profesora też bardzo dobry, bo dobrany pod grupę odbiorców i jest inny niż na codzień kiedy Pan Dudek daje wywiady w Internecie czy telewizji.
@szymonkubiak6823 ай бұрын
Brawo Forberg! Brawo Panie Profesorze! Świetny wykład a obejrzałem każdy Pana materiał online z 3 ostatnich lat!
@pawefrackiewicz24902 ай бұрын
Pytania z kartki, psuje to całościowy ogląd wartościowego wykładu.
@grzegorz3387Ай бұрын
Nie ma to żadnego znaczenia
@sylwia.ewa.paszko3 ай бұрын
subskrybuję, słucham, oglądam, cenię, teraz komentuję dla zasięgów i bardzo dziękuję
@magorzatamagorzata10033 ай бұрын
Ciekawy wyklad, zresztą jak zwykle, pozdrawiam
@michalstolarczykKRKАй бұрын
1:37:11 a dlaczego niby nie mielibyśmy oczekiwań od Ukraińców, że będę uważać to co my uważamy o ludobójstwie na Wołyniu? Przecież od Niemców np. oczekuje się, aby potępili Hitlera i III Rzeszą i wcale nie daje się im swobody, aby sądzili sobie co chcą. Są pewne granice, po przekroczeniu, których nie ma miejsca na dawanie każdemu prawa do uważania co sobie uważa.
@lenoxbromsky48273 ай бұрын
Super wykład❤
@pskoru1233 ай бұрын
Fantastyczny wykład! 👏👏 Chciałbym czegoś takiego doświadczyć gdy byłem w tym wieku.
@rl9453 ай бұрын
Genau. Spędziłem cztery lata studiując historię na UMK. Wielu świetnych profesorów, ale średniowiecze czy barok to o wiele mniej pasjonujące dla mnie czasy niż historia najnowsza w wydaniu profesora Dudka. Cieszę się, że dożyłem takich czasów kiedy za oceanem mogę wysłuchać wspaniałego wykładu genialnego profesora polskiego uniwersytetu.
@krzysztofst11753 ай бұрын
Dziękuję.
@mhlification3 ай бұрын
Koszty wydobycia węgla zdają się być głownie generowane przez przerośniętą formę zarządzania tym procesem. Polskie kopalnie finansują istnienie pkp cargo, dzięki któremu nie opłaca się transporotwać w pl węgla dalej niż do łodzi. Kolejnym tematem jest folwarczny styl zarządzania kopalniami, bandy kolesi nawzajem poklepujących się po plecach, rozkradających od lat majątek tych zakładów, gdzie dochodziło do takich skrajności jak wykorzystywanie górników do prac przy domach nadsztygarów i pisanie im wynagrodzeń kopalnianych... Polskie górnictwo jest skorumpowane do szpiku kości, a przykładem opłacalności niech będą kopalnie które zostały sprywatyzowane.
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
Z jednej strony - sporo racji. Z drugiej jednak mamy po pierwsze wyższe koszty samej pracy, bo górnicy zarabiają u nas kilkadziesiąt dolarów ale dziennie, nie miesięcznie, więc model PRLowski nie mógł się utrzymać. A do tego poza brunatnym węgiel wydobywamy dość drogą metodą, bo nie odkrywką ale żmudnym i drogim kopaniem tuneli. Nie trzeba tu nawet korupcji czy przerostu biurokracji, która oczywiście zachodzi. Swoją drogą jak podawał pan Wiech to nie przypadek, że jedyny moment w naszej historii gdy na serio budowaliśmy elektrownię jądrowa to był Jaruzelski, który nie bał sie w razie czego górników rozganiać siłą i obecne czasy, gdy wydobycie węgla kamiennego staje się powoli drogim hobby, coś jak kulturowy wypas owiec, który nas kosztuje kilka mld rocznie.
@mhlification3 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78proszę nie powtarzać takich chwytliwych hasełek z wszystkimi Hałabałami tego świata. Proszę się zastanowić w jak wielu procesach produkcyjnych węgiel ma zastosowanie. Energetyka oparta na atomie to konieczność, ale przemysł też jest koniecznością.
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
@@mhlification Ale nikt nie mówi, że przestaniemy używać węgla do produkcji stali. Chodzi o wydobycie do celów energetycznych czyli jednak gros naszej produkcji. Nie ma co walczyć z chochołami.
@szubertstar2 ай бұрын
Nikt przyszłości nie zna i w związku z tym Pan Profesor wie, że nic się zapewne nie zmieni przez najbliższe lata. Doskonała konsekwencja.
@thomasbremen2 ай бұрын
Dobra robota
@rokiwawa3 ай бұрын
Piękny wykład .Pan profesor jest dla mnie autorytetem w kwestii spraw historycznych. Nie rozumiem po co się Pan pojawił u Wojewódzkiego chyba tylko dla zasięgów co też rozumiem. Pozdrawiam.
@Paciat3 ай бұрын
Haha, nie rozumiem co też rozumiem. No ale się nie czepiam, bo cię przecież rozumiem.
@andreasseemann33253 ай бұрын
Autorytetem twoi rodzice powinni byc , szkoda .
@vulpix37833 ай бұрын
@@andreasseemann3325Czy autor komentarza nie zaznaczył że Prof Dudek jest dla niego autorytetem w kwestii spraw historycznych? Absurdalna docinka.
@andreasseemann33253 ай бұрын
@@vulpix3783 Szweju , ja tych wydarzen naocznym obserwatorem bylem , od Grudzien 70 / PO Wasze wyborcza Pizza obzarte pyski w Jagodnie o POranku 🇪🇺👎💩
@adaad66753 ай бұрын
i się Dudek ośmieszył bo nie wie jakie nogi były w tym bucie i zakłamuje historię
@kologrzmot70033 ай бұрын
Szkoda że nie dotarła do mnie informacja o wykładzie, bardzo chętnie bym przyszedł jeśli była taka opcja
@AntonBaron3 ай бұрын
Pan Profesor w moim rodzinnym mieście: co za emocja! 🙌
@mariuniu1003 ай бұрын
Wczoraj skończyłem ( powtórnie) monumentalne dzieło prof. A. Dudka :,, Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski,,. A tu i na czasie notabene, kolejna możliwość przyswojenia wiedzy. Klasyk, najnowszej historii Polski.
@marzenagr35233 ай бұрын
Jestem ciekawa czy obecne tam dzieci, gdy Profesor mówi "Jelcyn", wiedzą kim ten Jelcyn był czy też mają oczy jak 5 zł ;) a tak poza tym super inicjatywa.
@Dawid.O3 ай бұрын
wątpię, ja jestem z 94 rocznika i jet sporo osób z mojego pokolenia, co nie mają pojęcia. Ba! Znam ludzi w wieku 50 lat, którzy nie wiedzą kto to był.
@marzenagr35233 ай бұрын
@@Dawid.O No właśnie. Jakiś rok temu, że smutkiem odkryłam, że ludzie z mojego zespołu - Twoi rówieśnicy bo 28-30 latki - nie wiedzą kim jest Kasia Nosowska. A są to bardzo dobrze wykształceni, ogarnięci ludzie pracujący w IT. Więc pewnie licealiści nie będą wiedzieć kim był Michael Jackson, a co dopiero Jelcyn 🙂 Pozdrowienia
@krzysztofpawe77333 ай бұрын
Dzięki kanałowi „ciekawe historie” znamy ten epizod historii,; program historii w szkole nigdy do etapu dalszego niż II WŚ niestety nie dotarł.
@DS-bz4mz3 ай бұрын
@@marzenagr3523Czemu "ze smutkiem"? Jeszcze znanych polityków dobrze, żeby kojarzyli, ale czemu mają znać jakąś piosenkarkę? Będą z tego powodu mądrzejsi, poszerzą swoje horyzonty? Już pomijając to, że pewnie Ty też nie znasz wielu znanych wykonawców z różnych subkultur, więc trochę dziwne stwierdzenie
@marzenagr35233 ай бұрын
@@DS-bz4mz Ze smutkiem, bo dla mnie Hey jest kultowym zespołem, który towarzyszył rodzeniu się nowej, wolnej Polski. Kasia Nosowska jest/była kimś więcej niż "jakaś tam piosenkarką"
@wektorwg70393 ай бұрын
Dla zasięgu
@mariuszsobczynski69123 ай бұрын
Człowiek siedzi w pracy telefon mail telefon mail a tu stream Pana Profesora jak super teraz może wytrzymam do 22 bo o 20 odcinek pana na SE. Pozdrawiam
@tomciozarzinho4363 ай бұрын
22? Trochę się zasiedziales
@piotrw29693 ай бұрын
Ten wykład i wiele sytuacji z życia daje mi do zrozumienia jak ważne jest nauczanie historii XX wieku i powojennej. To nie do uwierzenia, ale naprawdę wielu mlodych urodzonych w latach 90. i po 2000 roku już nie rozumie czym był PRL. Kiedyś usłyszałem komentarz "a Polska to taki głupi naród, bo sobie ciągle komunistów wybierali w wyborach az do 1989 roku". Czyli ten młody czlowiek nie rozumiał tego, że wtedy system był narzucony, on myslał, że są wybory jak dzisiaj i sobie wybierami prawice, lewice itd... Dlatego rozmawiajcie z dziecmi i wnukami o historii, bo naprawde przejdzie kolejne 10 lat i sie dowiemy, że to Polska rozpoczela II WŚ.
@polishrocker673 ай бұрын
Narzucony system powiadasz? To przypomnij mi, kiedy to Polacy domagali się: * cofnięcia reformy rolnej * reprywatyzacji (a raczej zrównania z ziemią) praktycznie całego polskiego przemysłu * likwidacji bezpłatnego szkolnictwa, opieki zdrowotnej i powszechnego systemu emerytalnego * likwidacji całego programu socjalnego: tanich wczasów i kolonii dla dzieci, stołówek, darmowych lub symbolicznie płatnych zajęć w domach kultury itd. Podaj mi przykład, kiedy to Polacy domagali się likwidacji tego wszystkiego co im przyniósł im ten podobno narzucony system. I dlaczego dziś narzekają, kiedy ostatnie resztki tego próbuje się im odebrać? I jak to jest, że w 1980 roku gdanscy stoczniowcy strajkowali pod hasłem "Socjalizm tak, wypaczenia nie". No domagali się tego (podobno narzuconego) systemu - taki napis widnial w sali (o ile dobrze pamietam), gdzie podpisano porozumienia sierpniowe. Przypomnij mi, kiedy domagali się likwidacji owej stoczni i wywalenia na bruk kilkunastu tysięcy ludzi, a w skali całego kraju - 3 milionów!!! Bo ja sobie jakos nie przypominam, zeby to figurowalo wsrod tzw. postulatow sierpniowych.
@andreasseemann33253 ай бұрын
@@polishrocker67Kapitalizmu sie domagali , socjalizm zachowujac . Czy aby dzisiejszy unijny kolhoz lustrzanym odbiciem nie POzostaje ?🇪🇺👎💩
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
W tym kontekście "uwielbiam" podejście typu: czemu takie decyzje podejmowano w latach 80. i na początku 90. przecież to było PEWNE, że ZSRR upadnie, rozwiąże sie Uklad Warszawski itd. No nie było, ludzie podejmowali decyzje nie wiedząc, że historia w kilka lat przyspieszy i wiele się zmieni.
@ryszardbill40343 ай бұрын
"W tym największy jest ambaras, aby dwoje chciało naraz" to Boy Żeleński, a nie Fredro.
@wlodzimierzgrzaslewicz40283 ай бұрын
Z tym największy jest ambaras,zeby dwoje chciało naraz.Jest cytatem z książki Tadeusza Boya-Zelenskiego,Slowka. Aleksander Fredro nie ma nic z tym wspólnego.
@witekok3 ай бұрын
Dobrą robotę, Pan robi. Nie wiem jakich argumentów, już mam używać w stosunku do poniektórych kolegów z mojego rocznika 71, bojących się ... samochodów elektrycznych, feminatywów, korków zespolonych z butelką PET, oraz wiatraków. Prześlę im ten link do Pana wykładu, choć nie jestem pewien, czy są gotowi, na dłuższą formę przekazu niż plakat. Pozdrawiam Pana.
@michalkrzywdziak25473 ай бұрын
Dudek jak zwykle top.
@Toczu3 ай бұрын
ale ja tego człowieka szanuje, no nie wytrzymie
@rafadrzewiecki19053 ай бұрын
Prosty wykład a ile można się dowiedzieć i ile zrozumieć. Tak powinno się uczyć historii w szkole.
@panrad40583 ай бұрын
👏
@M.B.M.4283 ай бұрын
Japończycy budują tylko elektrownie węglowe od czasów Fukuszimy. To, że Francja nie ma węgla to mi przykro, ale my mamy i to nie tylko na Śląsku, ale również w innych regionach. Ja pojmuje, że jak dranie zakazują korzystania z tego to trzeba policzyć co się opłaca, czy tolerować ich wymysły, czy nie, prawdopodobnie opłaca się toletować, ALE TAK FLA JASNOŚCI. MY POWINNIŚMY KORZYSTAĆ Z WĘGLA! Co nie wyklucza również rozwoju atomu w Polsce. Na razie to my mamy coś słabego, które się kończy, każą nie iść tą drogą a na inne mamy czekać wiele lat. Krew zalewa, dojdzie do absurdu gdzie kraj który mógłby być potentatem energetycznym jak żul, czy menel będzie się prosić lub kupywać i prosić o energie z zagranicy NAJLEPIEJ Z UKRAINY to byłby już rekord i pogłębianie fna na którym jesteśmy i tak a propos nie mam nic do Ukrainy, a w szczególności młodego ukraińskiego społeczeństwa
@michalstolarczykKRKАй бұрын
39:40 fajnie byłoby wyjaśnić jakie motywy kierowały WB i Irl że nie skorzystali z tego okresu przejściowego na pracę Polaków i jak na tym wyszły.
@michalstolarczykKRKАй бұрын
1:23:07 Oooo, pytanie bez kartki! :)
@tysioran3 ай бұрын
33:40 Dziś także mamy dwóch ludzi w Waszyngtonie : prof Andrew Michta i prof Jakub Grygiel 😉
@MarszaekVideoStudio3 ай бұрын
Przypomniał mi sie cytat z rancza. pani dyrektor po rudze na solejukowej po jej pierwszej lekcji filozofi na koniec dodala pewne przemyslenie - ma Pani ten dar ze gdy pani mowi to dzieci pania sluchają" Panie profesorze prosimy o więcej tego typu kontentu
@agnieszkasosnicka62653 ай бұрын
Dziękuje za ciekawy wykład,pozdrawiam
@dziad52 ай бұрын
Ale Pan jest super gosc
@M.B.M.4283 ай бұрын
Ehe, ehe, nie pamiętałem o Irlandii szczerze pisząc, ale pamiętałem o Szwecji. Chyba w jakimś materiale te 2 były wskazane dawno temu, bo sam myśle skąd wiem... A tu o trutniach najgorszych, głównej przyczynie naszej biedy, sprawcach naszych migracji dzieci słów brak
@silwanussilwanus28343 ай бұрын
👌👌👌
@pawemackowski4513 ай бұрын
Fajnie by było jakby Pan przypomniał, z jakimi problemami zetknęli się polscy rolnicy po przystąpieniu do UE. O tym jak wysypywali zboże na tory, czy wylewali mleko na pola. Bo to w gruncie rzeczy czeka Ukraińców jeśli przystąpią do Unii. Wciągnięcie ich do Unii paradoksalnie może pomoc polskim rolnikom, bo nie będzie już tanich produktów spożywczych z Ukrainy, które nie spełniają norm. Oni będą musieli się dostosować do Unijnych norm, co polski rolnik już przeszedł. Bardzo mi się podobało. Dziękuję.
@AlekR33 ай бұрын
Jest raport, że Niemcy przez różne organizacje wpływały jednak na francuski atom. Więc tak to wygląda z tą Unią. I Niemcami. Od Ukrainy nie należy wymagać przeprosin, a ekshumacji i pogrzebów.
@kubapolak7743 ай бұрын
Zgadzam sie
@dudekohistorii3 ай бұрын
Są różne raporty. A elektrownie jak działały, tak działają.
@krzysztofdziurlikowski96523 ай бұрын
Co do energetyki - kopalnie są w słabym stanie technicznym - to czemu nie można zbudować nowych albo wyremontowac starych, zamiast stawiac od zera ogromne farmy wiatrowe czy słoneczne?
@dudekohistorii3 ай бұрын
A jak Pan sądzi, co więcej kosztuje: farma wiatrowa/słoneczna, czy kopalnia? Proszę też sobie poczytać o głębokości złóż węgla w Polsce na tle innych państw oraz jego jakości.
@MrDemiur3 ай бұрын
Świetny wykład
@bartekgwizdak_3 ай бұрын
Per capita w perspektywie 2014-2020 Węgry dostały większe dofinansowanie w ramach polityki spójności niż Polska. Choć nie przeczę, że z polityką rolną Polska mogła dostać większe dofinansowanie.
@pawelsawicki17503 ай бұрын
41:40 Patrzę na tę mapę i patrzę i coś mi nie chce pasować, nawet sam nie wiem co do końca... czyli 4 mln. "przeciwko" to 10 powiatów, zaś 13,5 mln. "za" to pozostałe 300?? Dobrze to rozumiem?
@SapereAude-Incipe3 ай бұрын
70% bylo za, te 4 powiaty to tam gdzie UE przegrała
@hobby30plus2 ай бұрын
Niebieskie to 51% i więcej przeciw Unii, pomarańczowe to 51% i więcej za Unią. Powiaty mają różne liczby mieszkańców. Matematyka się zgadza. 😊
@Krzysztof_Kędra3 ай бұрын
❤
@jarosawkaczynski41683 ай бұрын
I ten micdrop na koncu😂
@CzystaPolska13 ай бұрын
38:00 skorumpowany rząd Ukrainy poszedł inna drogą, wyprzedając swoje dobre ale śmiesznie tanie ziemie korporacjom własnych oligarchów oraz zachodnim. Stąd takie wielkie pola na Ukrainie. I wyprowadzanie majątku. Oraz likwidacja wsi ukraińskich.
@gabrielstaniecki3 ай бұрын
Wydaję mi się że dla tych młodych słuchaczy to jeden z najważniejszych dni w dotychczasowym ich życiu.
@kosmita67923 ай бұрын
Te pytania od młodzieży, to mi się skojarzyły fajnie :)
@tomaszek75103 ай бұрын
Trochę żałuję, że trakcie studiów na historii, na mojej uczelni nie mieliśmy takich wykładów, tylko nudne opowieści dziwnej treści. Chciałbym żeby na uczelniach pracowali właśnie tacy wykładowcy jak Profesor Dudek. pozdrawiam i życzę jak najwięcej sukcesów.
@jarosawkaczynski41683 ай бұрын
Bardzo ciekawy wyklad
@koprolity3 ай бұрын
Żeby tylko nie uciec za daleko na zachód, bo dotrze się na wchód.
@adamkzuwitz1713 ай бұрын
I to jeszcze od dupy strony
@adam6123 ай бұрын
Wybiegi prawne oraz sposób zarządzania w ostatnim czasie, zdają się potwierdzać, że jesteśmy bywalcem wschodu.
@maciekGTR3 ай бұрын
@@adam612 jak śmiesz śmieć obrażać wielkiego wożda Donalda Tuska zbawiciela Europy 1!!1!
Czyli na Zachodzie jest gorzej niż na Wschodzie, tak?
@energy11443 ай бұрын
Tutaj w sprawie Olina - albo celowe albo nie - przeoczenie i niedomówienie - Milczanowski nie był w "jego rządzie" to był tzw. minister z teki prezydenckiej - czyli szczur podłożony przez Lecha Wałęsę.
@8bitparty-pl3 ай бұрын
👍🏻
@marekkuszynski40453 ай бұрын
Mam nadzieję że tutaj nie zobaczymy Wojewódzkiego
@bardkuzniadram61933 ай бұрын
Nie stać ich na jego cennik więc możesz odetchnąć.
@adam6123 ай бұрын
Powiatowy nie miałby tu nic do powiedzenia. A argument cennika, w odpowiedzi na Twój komentarz, trochę śmieszny.
@bardkuzniadram61933 ай бұрын
@@adam612 Nie wiem czy by nie miał nic do powiedzenia, może nie chciałbyś go słuchać, ale to już co innego. Ja nie jestem wróżką. Jeśli cennik Cię rozbawił, to bardzo się cieszę, jeśli rozeźlił i wprawił w jakieś "oburzenie" , to życzę jednak lepszego humoru, choćby przy piątku. ;)
@woloszyntomek3 ай бұрын
❤ Oj tak, miejmy nadzieję 😀
@dragonzone72753 ай бұрын
Zaraz wyskoczy z jakiejś reklamy.
@grzegorzswist3 ай бұрын
I teraz codziennie moge przeczytac w internecie glosy liczace na wyjscie polski z UE i generalnie na upadek calej wspolnoty. Groza.
@stefandiegel98562 ай бұрын
W referendum była też zgoda na wprowadzenie waluty euro?
@dudekohistorii2 ай бұрын
Tak, ale bez konkretnego terminu wprowadzenia.
@stefandiegel98562 ай бұрын
@@dudekohistorii Dzięki za odpowiedź panie profesorze . Ja to pytanie za szybko postawiłem, bo w drugiej części przy pytaniach pan a moje pytanie odpowiedział. Jeszcze raz serdeczne dzięki za kompetentne i bezstronnicze analizy historycznych faktów. Super tematy, pozdrowienia z Niemiec .
@hb-wq4xw23 күн бұрын
Oczy otworzyły mi się kim jest Pan Profesor. Biedne dzieci.
@baaaanan1803 ай бұрын
Zasięgowy taktyczny. Pozdro
@wilkw33 ай бұрын
Prof. się myli w kwestii Wołynia!!! Unijne veto to jedyna broń jaką Polska może grać w tej sprawie. Nie chodzi o "przeprosiny" a o konkretne działania w sprawie upamiętnienia miejsc i wprowadzenie faktów do podręczników. Nie obchodzi nas czy Ukraińcy zrobią to szczerze czy nieszczerze. Niech Ukraińcy przestaną blokować ekshumacje i przestaną mówić, że Polacy przesadzają i "Wołyńska tragedia" to były pojedyncze przypadki i "nie ma dowodów" na liczby, które podajemy.
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
No to teraz popatrz jak to by działało, gdyby w no. w 2000 roku Niemcy powiedzieli, że wejdziemy do UE, ale oni nam napiszą podręczniki do historii. Jak powiedział profesor: nie tędy droga. Gdyby to tak działało, to dalej mielibyśmy komunizm, bo przecież całe spoleczeństwo w szkołach przechodziło przez ponad 4 dekady trening z marksizmu leninizmu odgórnie zadekretowane. Takie wymuszanie pewnie wprowadzi efekt odbicia, jak u nas. Dlatego lepszym jest budowa świadomości Ukraińców czemu to dla nas ważne. No i nie stawianie jakichś silnych oskarżeń w ramach Ukrainy i Ukraińców, bo zasadniczo sprawcy już wymarli: że chodzi nam o upamiętnienie i prawdę. A nie, że chcemy od nich wycyganiać jakąś kasę, jak ostatnio od Niemców w ramach "reparacji". Bo oni sie wtedy tak samo zjeżą jak my 20 lat temu na dźwięk nazwiska Steinbach i "Związku Wypędzonych" Niemców podczas podboju "Ziem Odzyskanych" (co technicznie było czystką etniczną) i nic z tego nie wyjdzie.
@adaad66753 ай бұрын
i wtedy dopiero spełni się ich życzenie SŁAWA UKRAINIE jak świat zobaczy te polskie dzieci i kobiety oraz ich obrażenie dokonane przez naszych braci sąsiadów
@WojciechDudek773 ай бұрын
Odnośnie transformacji energetycznej. Energia z węgla jest najtańsza, kiedy odejmie się opłaty od emisji CO2. Więc demagogią jest zmuszanie nas do rezygnacji z jedynego pewnego paliwa jakie mamy. I nie ma tu znaczenia stosunek do ocieplenia klimatu. Po prostu nasza rezygnacja z węgla nic nie zmieni, kiedy nikt poza Europą z węgla nie rezygnuje.
@dudekohistorii3 ай бұрын
A o smogu słyszałeś?
@WojciechDudek773 ай бұрын
@@dudekohistorii oczywiście, ale to co truje to głównie tzw niska emisja, z domowych pieców na węgiel. W Polsce wszystkie elektrownie i wszystkie większe ciepłownie mają systemy odsiarczania odpylania i odazotowania. Zresztą to dokładnie widać kiedy zaczyna się sezon grzewczy i "kopciuchy" zaczynają działać. Dlaczego nie ma smogu w lecie? Przecież duże elektrownie działają.
@adaad66753 ай бұрын
@@WojciechDudek77 niska emisja nie jest smogiem doucz się żeby nie gadać głupot jak prof Dudek o ruskim bucie francji i nie naszej w ojnie
@WojciechDudek773 ай бұрын
@@adaad6675 przecież to właśnie napisałem powyżej, może uważniej czytaj zamiast innych pouczać 🙂
@adaad66753 ай бұрын
@@WojciechDudek77 definicji smogu nie znasz to smog nas truje bo ma cząstki wnikające do płuc. Niska zawiesina, dym czy sadza nie wnikają do płuc, możesz pluć na czarno, zbrudzić wiszące pranie czy ubranie ale to nie uszkodzi zdrowia.
@michalstolarczykKRKАй бұрын
1:01:00 - pytania czytane z kartki? hmm, mam nadzieję, że to uczniowie sami sobie te pytania wymyślali, a kartka, aby uniknąć stresu, ale jednak mam pewne wątpliwości.
@andrzejx88053 ай бұрын
Czy obecna młodzież przed maturą naprawdę nie umie samodzielnie skonstruować pytania?
@marcin69873 ай бұрын
Bez przesady, w końcu to jeszcze dzieciaki i niekoniecznie muszą się interesować historią i bieżącą polityką.
@metalsonn3 ай бұрын
@@marcin6987no właśnie to nie są jeszcze dzieciaki, część z nich to dorośli ludzie (nie mówię w pełni ukształtowani i dojrzali, tylko dorośli - pełnoletni), więc muszą, jeśli chcą oddać sensownie swój głos w wyborach.
@WujekJeff3 ай бұрын
Część umie, część nie, na taki wykład raczej nie przychodzą pod przymusem obniżenia oceny ze sprawowania lub historii.
@tysioran3 ай бұрын
15:15 Bielecki na zdjęciu jeszcze przed zabiegiem klepania maski 🤣
@MrGoldMan23 ай бұрын
🎉
@piotrkraczkowski67292 ай бұрын
Przynależność do euro zwiększa nasze bezpieczeństwo wojskowe! Dlatego kraje bałtyckie pchały się do euro. Sytuacja Greków i Słowaków wynika z ich polityki gospodarczej i innej, a nie z euro !!! Zwalanie wszystkiego na euro jest niepoważne.
@mateuszmajkut743 ай бұрын
No tak ale to jest odpowiedź na trzecie pytanie którego jeszcze nie zadałem 😂
@tomaszwasilewski16953 ай бұрын
👍👍👍Taktycznie!Bardzo dobry merytoryczny wykład.Moherowe berety powinne tego posłuchać I może w Polsce zmieniłoby to na lepsze. Pozdro
@jandzban9723 ай бұрын
Decydenci na Kremlu już w '86 wiedziały, że system padnie i przygotowywały się do zmiany szyldu.
@mojkochanytarpanik90243 ай бұрын
Dobre. Myslę , ze przekaz bardzo trafnie dobrany pod słuchacza , tak zeby nie zanudzic i nie zapętlić wiekszosci publiki , ktora niestety się historią nie interesuje. P.s nie ogladam tv , prof. Dudek był u Wojewodzkiego??
@AnkaBujniewicz3 ай бұрын
To jest na YT.
@mojkochanytarpanik90243 ай бұрын
Odmęty YT są juz niezmierzone...
@AnnihilationOfGod3 ай бұрын
30:45 jakby się czepiać szczegółów, to Finlandia nie jest krajem skandynawskim
@M.B.M.4283 ай бұрын
Nie wiem co będzie, nie jestem jasnowidzem, ale wiem co było gdyż słuchałem ze zrozumieniem na lekcjach historii. Było wiele unii dotychczas, sle po ich upadkach zawsze piziom życia się pogorszył u byłych członków, albo wręcz w krótkim czasie były wojny. Na nas się pół Afryki zbiera na najazd! Ludzie! W kupue zawsze raźniej, lepiej. Nie mniej obecny zarząd UE to katastrofa, oni chcieli zrekompensować strate UK ekotechnologiami na siłę narzucanymi ignorując Chiny, które przy tak ułomnym prawie i rozbierzności interesów w poszczególnych państwach członkowskich zaczeły w tą śmieszną gre wygrywać. Ostatnie lata bardziej przypominają ZSRR niż lata świetności UE. Rozwiązanie jest banalne, narzucić cła tak jak Amerykanie, no i właśnie...hahaha Chiny już tyle powykupowały, że wielu trzymają za jaja, co gorsza ekonomicznie to nie debile i już działają w Afryce... Trzeba dać cła nawet płacząc bo Chiny nie grają fair. Dalsza ignorsncja doprowadzi do katastrofy.
@tysioran3 ай бұрын
Węgiel koksujący jest wydobywany przez JSW , zalega też w zagłębiu noworudzkim
@lesniewskis3 ай бұрын
Panie Profesorze, dzięki za świetny jak zawsze wykład! Myślę, że dokument, do którego odnosi się Pan w 5:20 zasługuje na cały odcinek na Pańskim kanale. Widzowie dowiedzieliby się co to za dokument, kto go przygotował, kto go zatwierdził. Trudno nie zauważyć, że dwa ostatnie punkty (granie kartą antyniemiecką i uzależnienie od rosyjskich surowców) były dokładnie strategią PiSu, szczęśliwie odsuniętego od władzy, mam nadzieję, że na dłużej. To nie tylko moje subiektywne wrażenie - przypisywanie Tuskowi reprezentowanie niemieckich interesów, a jednocześnie zwiększanie zakupów rosyjskiego węgla to fakty, bardzo dobrze udokumentowane.
@pawelsawicki17503 ай бұрын
Teraz grają kartą antyruską a uzależnienie od Niemiec (jako dystrybutora) surowcami jest oczywiste chyba dla wszytkich, oprócz ciebie (rura przez morze). Nie zakochuj się w ludziach z internetu czy w krawatach!!! Jak to mówił kiedyś Smoleń: "A co za różnica, skąd piep...nie, z tej, czy z tej - tak samo boli"....
@obi-wankenobi80083 ай бұрын
Komentarz dla zasięgów
@maciejkania1003 ай бұрын
Bardzo Pana cenię i lubię Panie Profesorze! Ale... Rumunia i Bułgaria jeszcze do Schengen w pełni nie weszły do dzisiaj (co generalnie potwierdza Pana tezy - tylko taka uwaga). I mam też uwagę odnośnie Słowacji i euro - w tym przypadku akurat tak źle nie wyszło, bo nie zapominajmy, że Słowacja bardzo szybko po rozpadzie zaczęła odstawać od Czech, i w tym kontekście akurat euro im chyba pomogło...
@gmareko3 ай бұрын
Mój kciuk był 1000 :)
@sebikrak85232 ай бұрын
Tak słucham i nie dowierzam. Co to za przykład Franci z energetyką? Jaką pozycje negocjacyjną ma Francja. Po Niemczech drugą więc dlatego sobie robi co chce. A ta bajka negocjacyjna uni to pękła po szantażu Polski kpo. Więc niech Pan przestanie lasować tak piękne umysły młodych Polskich Pololeń!.
@olekosikowicz63823 ай бұрын
Te pytania z kartki to dramat
@zanettagrabowska91723 ай бұрын
Panie prof. proszę o więcej dystansu. Dlaczego jest pan w konflikcie z Panem prof. Cenckiewicz em?
@dudekohistorii3 ай бұрын
Nie w konflikcie, a w sporze. Jak to między historykami. Ja nie lubię być na niczyim dworze.
@antom32373 ай бұрын
@@dudekohistorii I za to Pana także cenię!
@axatloc67693 ай бұрын
Powinno być jeszcze pytanie czy czujesz się polakiem i europejczykiem i ziemianinem. Uwielbiam takie bezsensowne pytania i analizy że niby odpowiedzi na coś wskazują.
@dominiksliwa16403 ай бұрын
Zadajac odpowiednio pytanie mozna juz uzyskać potrzebną odpowiedz.
@qwertyazerty21373 ай бұрын
Jaka szkoda, że nie zamieścił Pan posta z informacją, że takie spotkanie w Katowicach się odbędzie :(
@dudekohistorii3 ай бұрын
To było spotkanie zamknięte. O otwartym - najpewniej w grudniu - poinformuję.
@MinorO23 ай бұрын
Niezła dyskusja, pytania z kartki, pewnie moderowane i zaakceptowane, albo w ogóle napisane przez kogoś innego patrząc po ich treści, nikt o nic z wykładu nie dopyta ani z niczym nie podyskutuje. Obstawiam, że to wymysł organizatora a nie samego profesora. Polski system edukacji w pigułce. Siedź na stołku cicho i działaj schematami napisanymi na kartce, nie miej i nie wyrażaj własnego zdania. Nie myśl, nie pytaj.
@piotrekm90303 ай бұрын
ale się obsrałeś gościu
@izaakgrinsberg64133 ай бұрын
Publiczność to w większości (chyba) licealiści. Domyślam się, że gdyby pytania nie zostały przygotowane z wyprzedzeniem, na sali zapadłaby po prostu niezręczna cisza xD
@MinorO23 ай бұрын
@@izaakgrinsberg6413 domyślam się, nawet miałem edytować komentarz że pewnie ktoś taki argument podniesie. Problem w tym ze jeśli faktycznie tak by było to wyręczanie tych ludzi nic nie poprawi. A jedyne co powoduje to że ci którzy ich wyręczają oszukują ich i samych siebie. Mam tylko nadzieję że nie byli tam za karę. Choc i ja byłem w szkołach na wykładach które mnie nie interesowały kompletnie ale szkoła musiała się pokazać.
@BooktubeMadvix3 ай бұрын
Co za bełkot…
@gordian29393 ай бұрын
@@MinorO2 jak znam życie, to było robione na zasadzie "żeby nie było wstydu, bo profesor przyjechał i głupio będzie jak żadnych pytań nie będzie", jednym słowem - słuchacze są tu nieistotni, oni są tylko elementem dekoracji wydarzenia. Ale takie rzeczy są nie tylko w szkołach. Zdarzają się nawet na uniwersytetach i to bynajmniej nie mówię tu o zajęciach ze studentami. Miałem okazję kilkakrotnie moderować konferencje naukowe - tam być może nie jest aż tak że daje się ludziom już wcześniej zapisane pytania, ale jest zasada że panel dyskusyjny być musi, więc jeśli nikt z "widowni" nie zadaje pytań, to mają je zadawać moderatorzy, co się kończy na ogół pytaniami w stylu "skąd u pana/pani zainteresowanie tym tematem", bo ci zwykle nie mają bladego pojęcia na temat, na jaki jest konferencja, a "eksperci" siedzą cicho, bo przyjechali tam albo po to, żeby wystąpić i żeby mieć punkty do doktoratu/habilitacji odhaczone, albo co najwyżej dla "kuluarów". Także to nie tylko szkolna patologia...
@kamill24073 ай бұрын
Zastanawia mnie, dlaczego wybory/referenda nie trwają dłużej niż 1 dzień (tak jak w przypadku referendum akcesyjnym)?
@WojciechDudek773 ай бұрын
Nieprawdą jest że w Polsce nie mamy węgla dobrej jakości, co więcej leży on stosunkowo płytko i mógłby być wydobywany tanio. Oczywiście wymaga to budowy nowych kopalń lub czasami wystarczy nowych szybów, np w LW Bogdanka. Ok. 10 lat temu uniemożliwiono budowę kopalni prywatnej Oświęcim -Polanka, z pokładami na ok. 350m, czyli bardzo płytko. To wszystko są decyzje nie mające nic wspólnego z ekonomią. Powinien Pan zdecydowanie poszukać więcej informacji w tym zakresie, bo wypowiedzi Pana są bardzo radykalne,a niekoniecznie tak wygląda rzeczywistość. Dość dobrze znam temat, wiem co piszę.
@dudekohistorii3 ай бұрын
Węgiel to ślepa uliczka dla energetyki. Może gdybyśmy 20 lat temu zainwestowali w badania nad technologią "czystego węgla" tyle ile poszło na jedną 13-tą emeryturę, to byłoby inaczej. Ale teraz to już pozamiatane.