Ucieleśniony mózg matematyczny - dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ

  Рет қаралды 5,946

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Жыл бұрын

W ostatnich dekadach wielu przedstawicieli psychologii i neuronauki poznawczej zgodziło się co do tego, że sensoryczno-motoryczne obszary mózgu są zaangażowane nie tylko w postrzeganie i kontrolę ruchu, lecz także w wyższe procesy poznawcze, w szczególności w przetwarzanie pojęć. Pogląd taki określa się jako „ucieleśnione poznanie”. Z drugiej strony łatwo można dostrzec, że duża część naszej aktywności poznawczej wiąże się z pojęciami abstrakcyjnymi, takimi jak „teoria”, „liczba pierwsza” czy „sprawiedliwość”. Ponieważ pojęcia abstrakcyjne wykraczają poza nasze bezpośrednie doświadczenie sensoryczno-motoryczne, stanowią one poważne wyzwanie dla idei ucieleśnionego umysłu. Matematyka, uznawana tradycyjnie za „królową abstrakcji”, stanowi idealny obszar do testowania założeń ucieleśnionego poznania. Doktor habilitowany psychologii, doktor filozofii, Mateusz Hohol, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, odwołując się do wyników badań nad kształtowaniem pojęć matematycznych przez nawyki liczenia na palcach oraz nad skutecznością treningów zdolności matematycznych, wyjaśni na ile poznanie matematyczne człowieka ugruntowane jest w aktywności obszarów sensoryczno-motorycznych mózgu.
Dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ - doktor habilitowany psychologii, doktor filozofii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego afiliowany w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Jego badania dotyczą przede wszystkim psychologii/kognitywistyki matematyki - czyli poznawczego przetwarzania liczb i struktur geometrycznych, a także pojęciowych i metodologicznych zagadnień (neuro)kognitywistyki.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2022”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
#mózg #mózgmatematyczny #psychologia

Пікірлер: 7
@stann5920
@stann5920 Жыл бұрын
Bardzo interesujący wykład. Dowiedziałam się o fascynujących procesach dotyczących "czucia" matematyki i równocześnie zrozumiałam gdzie może leżeć problem u bliskiej mi osoby. Sama miałam jako dziecko spore problemy z matematyką. "Otworzyłam " się na nią i bardzo zainteresowałam w okolicach 40tki. Zawładnęła mocno moją wyobraźnią i zauważyłam że liczę używając prawej dłoni. Pozdrawiam serdecznie 🤗
@marcgrab
@marcgrab Жыл бұрын
Bardzo dobrze poprowadzony wyklad. Dostepny takze dla laikow z psychologii.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy za słowa uznania!
@mashamasha3631
@mashamasha3631 Жыл бұрын
Muszę powtórzyć - wyjątkowo interesujący wykład.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Miło nam to czytać :)
@przemekkiso9762
@przemekkiso9762 Жыл бұрын
Bardzo fajny wykład. Jedną rzecz skumałem dopiero gdy doczytałem w necie, więc zostawiam komentarz, który może komuś się przydać. Większe wartości efektu SNARC dla osób liczących od lewej ręki miały być argumentem za ucieleśnieniem. Jaśniejsze to się staje, gdy wiemy, że badanie SNARC dotyczy liczb jednocyfrowych (czyli cyfr), więc nasze obie dłonie reprezentują całą badaną oś liczbową - w przypadku osoby stale startującej od lewej lewa ręka liczby małe (0-4), a prawa liczby duże (5-9).
@tomaszkot5695
@tomaszkot5695 Жыл бұрын
Dzien Dobry:)))
Mózgowe podłoże umiejętności matematycznych - dr Małgorzata Gut
1:17:09
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 13 М.
Arytmetyka w pojedynczych neuronach? Mateusz Hohol
1:56:30
Copernicus
Рет қаралды 118 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 69 МЛН
Komórki macierzyste: czym są i co robią? - dr hab. n. med. Anna Sarnowska, prof. IMDiK
1:05:52
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 4,1 М.
Problem umysł-ciało, Mateusz Hohol
1:01:30
Copernicus
Рет қаралды 10 М.
Perfekcjonizm. Czym jest, jak powstaje i dokąd prowadzi? - dr Konrad Piotrowski
1:20:22
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 193 М.
Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk
1:20:03
WSIiZ w Rzeszowie
Рет қаралды 9 МЛН
Pamięć i uwaga. Trening zdolności poznawczych - dr hab. Przemysław Bąbel (audio)
1:13:51
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 100 М.
Umysł ucieleśniony. Czyli jaki? Mateusz Hohol
1:17:50
Copernicus
Рет қаралды 5 М.
„Bliskie relacje w życiu mężczyzny” - Jacek Masłowski
1:15:58
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 351 М.
1❤️#thankyou #shorts
00:21
あみか部
Рет қаралды 69 МЛН