Łucznik - maszyna do pisania (nie do strzelania) [TOWARY MODNE 44]

  Рет қаралды 51,085

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

3 жыл бұрын

Historia maszyn do pisania i maszynowego pisma. Jak działa Łucznik 1303, polska mechaniczna maszyna? Jak maszyną rysować tabelki? Co to jest zmieniak, odstępnik, cofacz i wyzwalacz? Czym jest maszynowa kalka i maszynowy papier?
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania:
kzbin.info?...
Egzemplarz występujący w filmie pochodzi od miłej pani - darczyńcy :)
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 329
@krzysztofgoszczynski5104
@krzysztofgoszczynski5104 3 жыл бұрын
Znakomita seria. A tak na marginesie - jakich czasów doczekaliśmy, że amatorzy-pasjonaci (absolutnie bez negatywnego podtekstu) wstawiają na youtube takie ciekawe filmy, a na discovery możemy sobie obejrzeć zbieraczy złomu...
3 жыл бұрын
Żeby tak jeszcze finanse pozwoliły się tym zajmować nie po nocach, ale całymi dniami... Ale pracuję nad tym :)
@YershJRSZ
@YershJRSZ 3 жыл бұрын
Ten kanał to istna skarbnica wiedzy, zwłaszcza, gdy ma się te 22 lata i z częścia z tych sprzętów nie spotkało się nigdy w życiu, a chcę się zobaczyć o czym wspominają rodzice, dziadkowie, czy też starsi koledzy. ;)
@stanleyek
@stanleyek 3 жыл бұрын
Jeden z fajniejszych odcinków - dzięki za "podziemie" i w ogóle za wszystko. Niech się tobie wiedzie.
@Westfield000
@Westfield000 3 жыл бұрын
A propos ukrywania niezarejestrowanych maszyn i charakterystyki pisowni każdego egzemplarza przypomniał mi się film Życie na podsłuchu. Bardzo polecam!
@roberts1938
@roberts1938 3 жыл бұрын
W podręcznikach kryminalistyki wydanych jeszcze pod koniec lat 90-tych i na początku obecnego wieku są jeszcze ciekawe informacje na temat identyfikacji maszyn do pisania.
@MTWODZU
@MTWODZU 3 жыл бұрын
13:50 - Piękny donos :D Taki z epoki :D
@MultiKomentator
@MultiKomentator 3 жыл бұрын
A skond somsiad wziął na to D O L A R Y?
@MTWODZU
@MTWODZU 3 жыл бұрын
@@MultiKomentator W tamtych czasach pewnie od "cioci z Ameryki" ;)
@_ADM_
@_ADM_ 3 жыл бұрын
@@MultiKomentator dolary wzion z bieliźniarki 😂
@Lukasz.Warzecha
@Lukasz.Warzecha 3 жыл бұрын
Ależ mi Pan sprawił radość tym odcinkiem! Mój tata jest dziennikarzem (zawód dziedziczny), więc jako dziecko stukot maszyny do pisania - niemal identycznego łucznika jak ten na filmie, tyle że chyba w wersji z krótszym wałkiem, czyli przenośnej - uważałem za coś absolutnie naturalnego oraz sygnał, żeby nie wchodzić do pokoju, gdzie ojciec pracuje. Z czasem sam zacząłem pisać - i to na tej samej maszynie, którą w końcu dostałem. Pisałem na niej jakieś swoje pierwsze teksty przez dobrych kilka lat, jeszcze w Peerelu i na początku III RP, zanim przesiadłem się na pierwszego olbrzymiego laptopa. Pamiętam wszystkie te detale, regulatory, nastawniki, zwłaszcza że maszyna wciąż stoi w moim rodzinnym domu (są nawet dwie, bo druga to model chyba z lat 60., należała do mojej babci), ale i tak dowiedziałem się z filmu czegoś nowego. Mianowicie nigdy nie wpadłem na to, do czego służą te małe otworki w szybkach po obu stronach okienka, gdzie uderza czcionka. A teraz już wiem: do kreślenia linii i rysowania tabel. Jeszcze raz dzięki!
@arekmauser5099
@arekmauser5099 2 ай бұрын
kupiłem ostatnio 6 latkowi. Radochy co nie miara , literki opanowane ❤️
@rabsatpl
@rabsatpl 3 жыл бұрын
Świetny odcinek jak zawsze ! Gratuluję wiedzy i świętego grala w postaci umiejętności przekazania jej istotnych elementów w sposób zrozumiały dla każdego. Pojawił się edytor tekstu TAG. Myślę, że pakiet biurowy Tag & TIG zasługuje na cały odcinek. O ile TIG jest dziś mało przydatny o tyle TAG jest w pełni funkcjonalnym edytorem nawet dziś. Czasem się nim bawię przez sentyment. Dzięki wbudowanym konwerterom bez najmniejszego problemu da się przenieść tekst w TAGu do dowolnego innego współczesnego edytora, aby np. wydrukować pracę. Współczesne drukarki już nie obsługują DOSa a i DOSBox trudno współpracuje z peryferiami. Można to zrobić jednym tapnięciem, dzięki kojarzeniom rozszerzeń w Norton Commanderze, czy DOS Navigatorze lub prostym skryptem *.bat. TAG potrafi rysować bardzo skomplikowane tabele i obsługuje wstawianie grafiki w PCX. A teraz ciekawostka. Śpiewnik Pana Krzysztofa Daukszewicza pt. "Piosenki z Życiorysem" powstał w... TAGu. Pisaliśmy go w trzech. Tekst we dwóch. Jeden dyktował, drugi pisał i się zmienialiśmy co jakiś czas. TAGa znali wtedy wszyscy, więc był to najszybszy sposób przepisania rękopisu. Później tekst z formatu TAG był konwertowany do Ventura Publisher. Nuty to była ciekawa sprawa. Tym zajął się ten trzeci. Nie, nie przepisywał nut ! Albo grał z pamięci na syntezatorze, albo z nuty rękopisu a resztę roboty zrobił interfejs MIDI. Tak przygotowany materiał zapisany był już bodaj w Postscipt, nagrany na "pehadło" (Portable Hard Disk), czyli zewnętrzny dysk twardy podłączany do Centronics i zasilany ze złącza klawiatury DIN, szło to do drukarni na druk próbny, do korekty, z powrotem do nas na poprawki. Poprawki już się nanosiło w Venturze. Komputerem był AT 286, grafika HGC (tzw. Hercules) o rozdzielczości 720x3487 w dwóch kolorach. Dla tych, którzy lubią retro trochę staroci na mojej stronie rabsat.pl Jest tam mnóstwo starych programów i gier do uruchomienia jednym kliknięciem (skonfigurowany Dosbox jest już opakowany zarówno dla Windows, jak i Mac OS X w wersji Intel i PowerPC) i drugie tyle, które jeszcze czeka na zrobienie gotowych jedno-klikalnych appek. Pozdrawiam i czekam z niedosytem na kolejne odcinki.
@krzysiekgnat
@krzysiekgnat 2 жыл бұрын
W technikum budowlanym w Lublinie napisałem pracę dyplomową na takiej maszynie o ściskaniu materiałów. Był rok 2002 a ja nie potrzebowałem i nie miałem jeszcze komputera. Największy problem stanowiły wzory piętrowe z nawiasami :)
@AndrzejGulewicz
@AndrzejGulewicz 3 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo "słusznie i poprawnie" zrobiony odcinek. Mój pierwszy kontakt z maszyną do pisania miał miejsce gdy miałem 5 lat. Moja mam pracowała na tzw. "dalekopisach" (ciekawe czy młodsi widzowie wiedzą co to takiego było). Zabierała mnie nieraz w niedzielę do pracy i włączała taki dalekopis a ja mogłem do woli stukać w klawisze. To co tam wstukałem pojawiało się na wąskiej papierowej taśmie, która była z drugiej strony pokryta klejem gumowym (jak dzisiejsze znaczki pocztowe). Ale najfajniejszą wówczas dla mnie funkcją dalekopisu była możliwość zapisania tekstu na tzw. taśmie perforowanej (dziurkowanej). Była to swego rodzaju "pamięć masowa". Tekst zapisany w postaci dziurek na taśmie można było kilkukrotnie użyć - wkładając ją do specjalnego "czytnika dziurek", który po uruchomieniu dekodował i wpisywał zakodowany na taśmie tekst, ponownie na tekst literowy na wąskiej papierowej taśmie. Oh, co za niesamowita frajda dla pięciolatka.
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
Ja nie dość, że pisałem na dalekopisie, to jeszcze je serwisowałem. Do dziś pamiętam większość tego, jak i co ustawić, aby działał. Taka ciekawostka - dla sprawdzenia, czy dalekopis działa poprawnie używało się tekstu: "ten dalekopis falszuje, gdy proby xqv nie wytrzymuje 1234567890" gdyż używał wszystkich czcionek obecnych w dalekopisie. :)
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
@@Radek.68 Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig!
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
@@mdziewietube Tak, ale to akurat nie na dalekopisie. Jak i "zażółć gęślą jaźń". :)
@piti8251
@piti8251 3 жыл бұрын
Jako dziecko na przełomie lat 80/90 pisałem sobie na maszynie w sekretariacie szkolnym...babcia sekretarka dbała abym się nie nudził:) Jak zwykle ciekawie 👍
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 жыл бұрын
Nigdy tak dokładnie tej maszyny nie obejrzałem, a miałem z nią za młodu wiele razy do czynienia. To była wspaniała zabawa jednocześnie.
@jarekprzybyl
@jarekprzybyl 3 жыл бұрын
Fajny odcinek, ale poproszę o jeszcze fajniejszy. Poświęcony dla odmiany historii powstania konstrukcji maszyny do pisania: pokazujesz intrygujący zestaw rycin prezentujących różne konstrukcje maszyn do pisania, niektóre wyglądają obłędnie i chętnie bym na ich temat się dowiedział czegoś więcej.
@zigfisher6592
@zigfisher6592 2 жыл бұрын
Takie maszyny to była wspaniała zabawa dla mnie w szczenięcym wieku. Najbardziej podobały mi się takie, w których z tyłu całego ruchomego mechanizmu wałka były takie blaszki do ustawiania tabulacji, TAB miał specjalny klawisz. Po naciśnięciu TAB cały mechanizm lecial w lewo i ztrzymywał się na ustawionej blaszce. Należało wtedy pokryjomu wcisnąć wszystkie blaszki w dół i czekać aż pani maszynistka wróci i zacznie stukać jakieś tabele. Wtedy sprężyna ciągnęła cały platen aż do oporu, nabierając prędkości! Szybciej,,, szybciej! Łup! A ja w nogi :)
@andrzejdostep8261
@andrzejdostep8261 2 жыл бұрын
Miłe wspomnienia. Jedno zastrzeżenie - ustalak rejestru to nie CAPS LOCK a SHIFT LOCK. Różnica jest taka, że CAPS LOCK nie zmienia rejestru na znakach specjalnych. Że to jest faktycznie rozróżniane, widać np. na klawiaturach komputerów BBC, które miały oba te klawisze. Pozdrawiam.
@barteksurowiec
@barteksurowiec 3 жыл бұрын
Całkiem nie tak dawno temu przedmiot „maszynopisanie” był na pierwszym roku mojego liceum ekonomicznego. I mówiąc szczerze - bardzo mi się przydaje w życiu możliwość szybkiego i bezwzrokowego pisania. Tempem zaginam cały czas rówieśników swojego syna.
@Kapucha007
@Kapucha007 3 жыл бұрын
"Jednym z punktów honoru tych, którzy go nie mieli" piękne :)
@krzysztofzbytomia9553
@krzysztofzbytomia9553 2 жыл бұрын
I trafne!
@WAKACJEPODGRUSZA
@WAKACJEPODGRUSZA 2 жыл бұрын
Brak honoru to najmniejsza z wad tych "ludzi". Niestety oni i ich nastepcy pod szyldami zmieniajacymi sie ku uciesze gawiedzi... rzadza Polska nieprzerwanie od 1944... i konca tej grabierzy i wyzysku nie widac
@MariuszM
@MariuszM 3 жыл бұрын
Mogę z dumą powiedzieć że i moja babcia i mój kolega z pracy odbierali te maszyny do pisania na kontroli jakości. Pozdrawiam z Radomia
@ms-ht1cj
@ms-ht1cj 3 жыл бұрын
Nie miałam pojęcia o możliwości rysowania tabeli, a bawiłam się za czasów szkolnych maszyną Erica (jeśli dobrze pamiętam nazwę) i później jakąś elektryczną. Pouczajacy film, dziękuję. 👍
@maciekfilipek5253
@maciekfilipek5253 3 жыл бұрын
Świetny odcinek, mam 17 lat i kupiłem maszynę Łucznik 1303, a pan o niej wyczerpująco opowiedział, dziękuję. W sumie wszystkie pana filmy są porządnie zrobione i komuś kto nie znał tych czasów, taki film daje klarowny obraz jak było.
@jarosawzero9810
@jarosawzero9810 3 жыл бұрын
moje 3 grosze; w czasach maszyn wielu artystów tworzyło grafiki dzięki temu wynalazkowi. po drugie nieodłącznym elementem była kalka. tu pomysłowość jej wykorzystania była wielka. nie było nadruków na ubraniach ale wystarczyło bawełniany podkoszulek (tak się to wtedy nazywało) rozpiąć na desce, wyciąć z kalki wzór albo napis albo przysłonić kalkę szablonem z papieru i przez wilgotną ściereczkę przeprasować żelazkiem. utrwalona w wodzie z octem była powodem zazdrości. dziękuję za odcinek i serdecznie pozdrawiam:)
@KrzysztofZalewskiKDZ
@KrzysztofZalewskiKDZ Жыл бұрын
Moja głowa eksplodowała. Najpierw dowiedziałem się, że mogę jednak robić duże "Ś", a teraz jeszcze tabelki. Najlepszy kanał na YT! ^__^
@kksolutionskrzysztofpatric7241
@kksolutionskrzysztofpatric7241 2 жыл бұрын
Wspamiały odcinek, o tym co lubię, czyli technice biurowej.
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 3 жыл бұрын
Witam chcę powiedzieć, że podziwiam Pana, gdyż ma pan wszechstronne zainteresowania.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
W latach 80 pracowałem w zakładach Lumel w Zielonej Górze i pamietam że była tam zatrudniona miła zresztą pani, która na maszynie łucznik wystukiwała kolejne numery seryjne na tabliczkach znamionowych naklejanych na nasze wyroby. Cały dzień stukała te numery. Ale dzięki takim metodom pracy PRL nie znała bezrobocia.
@bartoszfiszer3183
@bartoszfiszer3183 3 жыл бұрын
Genialne jak zwykle i pozdrawiam Adama Śmiałka! Caly odcinek przypominałem sobie ruchy na maszynie do pisania Olivetti. A kiedy na koniec odcinka zobaczyłem screen polskiego edytora TAG w trybie EGA... Booshe!!! Rok 1991... Pierwsze PCty z edytorem tekstu! Dziękuję wszystkim ludziom, którzy czasem za pomocą swoich filmów fundują mi kapsułę czasu!
@jozefbak3195
@jozefbak3195 Жыл бұрын
Świetny materiał. Nie powiedziałeś jeszcze o pisaniu na cienkiej blaszce lub na papierze za pomocą specjalnej taśmy, ktore służyły potem jako matryce w powielaczach.
@SpokojnySzaleniec
@SpokojnySzaleniec Жыл бұрын
To ja tu sobie ten kanał powoluczku oglądam, a tu się okazuje, że korzenie Pan ma w moim rodzinnym miasteczku, tudzież okolicach! Ależ jajko. Zabawnie!
@MaciejV
@MaciejV 3 жыл бұрын
Świetny odcinek, ostatnio patrzyłem na ceny maszyn do pisania w Internecie. Jako dziecko bawiłem się maszynami na statku PLO
@jacekszychowski4919
@jacekszychowski4919 3 жыл бұрын
Ja u mamy w pracy, w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym. Maszyna do pisania plus kalka i miałeś dziecko z głowy na cały dzień ;)
@MaciejV
@MaciejV 3 жыл бұрын
@@jacekszychowski4919 wciągająca była zabawa z taką maszyną
@Westfield000
@Westfield000 3 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny film.
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 3 жыл бұрын
Świetny odcinek Panie Adamie, super się ogląda Pana produkcje.
@adamgoleman8190
@adamgoleman8190 3 жыл бұрын
Posiadam taką samą w walizce. Teraz jak już kilkanaście lat nie używana fajnie sobie przypomnieć funkcje.
@ChmurkiNaNiebie
@ChmurkiNaNiebie 3 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał!
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 3 жыл бұрын
No ale w tę klawiaturę nie da się nakruszyć 😆 Kapitalny retro temat👍
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
Kapitalny klimat retro, który tak uwielbiam! 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀
@gnbandi5663
@gnbandi5663 Жыл бұрын
Panie Adamie - pana można słuchać na okrągło 👍👍👍
@tomektomecki9076
@tomektomecki9076 3 жыл бұрын
Nie znam lepszego kanału na YT.
@tezetlgxpower1915
@tezetlgxpower1915 3 жыл бұрын
Świetny odcinek - nie wiedziałem o tylu funkcjach mojej maszyny do pisania. Panie Adamie proszę zmontować odcinek o aparacie Agat. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Agat czeka grzecznie na swoją kolejność :)
@s3rverius
@s3rverius 3 жыл бұрын
Miałem kiedyś jakąś zagraniczną, ale oddałem. Teraz anonimy piszę na drukarce 😅👍👏
@fullrelax2514
@fullrelax2514 3 жыл бұрын
Jak zawsze ŚWIETNY materiał
@AviSilberstein
@AviSilberstein 3 жыл бұрын
Doskonały film. Dziękuję. Aż mi się łezka w oku zakręciła bo przypomniałem sobie ile setek godzin spędziłem nad maszyną do pisania marki Erika (produkt z DDR), a później nad wielkim biurowym Łucznikiem. pozdrawiam
@lord_bal
@lord_bal 3 жыл бұрын
Nie wiedziałem że ten temat mnie tak wciągnie. Gratuluję super materiał
@bohdanb
@bohdanb 3 жыл бұрын
Żałuję, że można dać tylko jeden lajk! Świetny pomysł z tym zobrazowaniem jakość kopii z kalką! Rewelacja! Maszyny do pisania towarzyszyły mi od dziecka, i pamiętam jak (był taki moment) konkurowały z pierwszymi popularnymi komputerami. Sam mam NRDowską maszynę do pisania marki Rheinmetall, taka pamiątka po dziadku. I mimo, że żyjemy w wieku XXI mam dla niej jedno praktyczne zastosowanie: bawię się fotografią analogową, i używam maszyny do opisywania samoprzylepnych naklejek którymi opisuje swoje papierowe odbitki. Latem jak przygotowywałem swoją skromną wystawę, siedziałem przez kilka dni intensywnie tłukąc w klawisze przy otwartym oknie... wzbudzając tym żywe zainteresowanie sąsiadów!
@rak7335
@rak7335 3 жыл бұрын
Pamiętam jak pierwszy raz widziałem takie czarodziejski urządzenie...... miałem z 7 lat... i to była magia.Dziś wszystko jest proste i łatwe , co jednaka powoduje że ludziom brak chęci i ambicji.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Jeszcze w 1995 roku mieliśmy pożyczoną od kogoś maszynę, gdy jeszcze nie było komputera w domu. Policja też bardzo długo używała maszyn.
@robertrobertowski5325
@robertrobertowski5325 7 күн бұрын
Faktycznie nawet jak sie z milicji zreformowali na policje to jeszcze pisali na maszynie.
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 3 жыл бұрын
Z tego co pamiętam, jeszcze była dźwignia pozwalająca podnieść rolki dociskowe dzięki czemu można było wyprostować krzywo "wkręconą" kartkę papieru bez wyciągania jej. Zmiana kierunku biegu taśmy barwiącej też realizowała się jakoś automatycznie, teraz już nie pamiętam jak, ale ten mechanizm był wrażliwy na złą regulację.
@marekdrozd5682
@marekdrozd5682 2 жыл бұрын
Przy rolce z taśmą był przerzutnik. Miał kształt jakby widełek, Tamtędy powinna przejść taśma.. Po dojściu do końca taśma szarpała, przerzutnik zmieniał kierunek przesuwu taśmi i tak w nieskończoność.. Gdy taśma spadła lub założono ją z pominięciem przerzutnika taśma zatrzymywała się Czcionki uderzały w jedno miejsce aż do rozerwania taśmy. Należało ją skrócić o kilka centymetrów, założyć i pisać. Uprzednio jednak należało umyć ręce. To było wyzwanie.
@Foxerofficial
@Foxerofficial 3 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek
@G12GilbertProduction
@G12GilbertProduction 3 жыл бұрын
Pisanie depesz z teleksów i robienie poprawek na kołonotatniku, to była mordęga dla początkującego dziennikarza. :D
@AdrianuX1985
@AdrianuX1985 3 жыл бұрын
15:12.. Trafne podsumowanie. Jeżeli kiedykolwiek autodestrukcyjna natura człowieka doprowadzi do postapokalipsy (realia podobne do uniwersum serii "Fallout") to urządzenia w pełni mechaniczne będą na wagę złota.
@pako1205
@pako1205 2 жыл бұрын
Majstersztyk Pani Adamie. Pozdrawiam serdecznie.
@tobiaszek9994
@tobiaszek9994 3 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film, już sam tytuł mnie zachwycił hehe
@radix6669
@radix6669 3 жыл бұрын
Super odcinek jak zawsze, przydałoby się trochę więcej o historii maszyny, tak to szybko zleciało. No i donos pierwsza klasa! :DDD
3 жыл бұрын
Myślę wrócić do tematu na dłużej, ale przy okazji kontaktów z modelami historycznymi.
@hades1696
@hades1696 3 жыл бұрын
Zamiana QWERTZ na QWERTY za oceanem wynikła głównie z tego, że za pomocą tego drugiego układu można było napisać TYPEWRITER używając tylko górnych klawiszy co bardzo dobrze wyglądało na prezentacjach pierwszych tego typu urządzeń.
@puciennikrafa8146
@puciennikrafa8146 3 жыл бұрын
Ja słyszałem kiedyś o wpisaniu SECRETARY - najdłuższego (podobno) wyrazu, który da się wpisać szybko lewą ręką. Chociaż ta teoria się troszkę kupy nie trzyma :-)
@hades1696
@hades1696 3 жыл бұрын
@@puciennikrafa8146 Da się wpisać szybko jedną ręką, prawda.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Do lokalnego komitetu partii - Ładnie napisane. Tak wicie , rozumicie , po linii. Dziś też mamy takie dziwne czasy , kto wie co tam somsiad szkrobie do komitetu jedynej słusznej partii w tym swoim e-mailu ...
@szymonkrazynski4958
@szymonkrazynski4958 3 жыл бұрын
Świetny film, bardzo fajnie pokazujesz dawną technikę, proszę o więcej. Chciałbym tylko sprostować jedną informację. Maszyny trzeba było rejestrować w latach sześćdziesiątych i pewnie wcześniejszych. Moja mama zamieniła starego wysłużonego Remingtona na Łucznika gdzieś w okolicach 1976 - 1978, nie było obowiązku rejestracji. Jeżeli dobrze pamiętam obowiązek wrócił w stanie wojennym.
3 жыл бұрын
Tak, nie cały czas był taki obowiązek. W czasach stalinizmu i stanu wojennego, o ile nie troszkę wcześniej. Zresztą było to trochę martwe prawo, z tym że "życzliwi" mieli łatwo, bo maszyny stukały mocno i było je słychać u sąsiadów.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Jak byłem mały to uwielbiałem u mamy w pracy bawić się maszyną - tworzyłem różne "pisma", "zaświadczenia", itp. Zdarzało się, że pół minuty potrzebowałem na znalezienie odpowiedniego klawisza.
@iowa406
@iowa406 2 ай бұрын
Ja po za zabawą maszyną do pisania, lubiłem też liczen9ie na tym mechanicznym kalkulatorze. Noooo i pieczątki. Klepałem wszędzie. A nauczycielki zawsze wiedziały gdzie pracowała moja mama. Pieczątek taty w łapki nie dostałem :( A szkoda... Sierżant dochodzeniowy to w małym miasteczku była jednak fucha ;P Za to od taty z bratem mieliśmy motorower Kadet. Koledzy śmigali najwyżej na Motorynce lub starych Ogarach i Jawkach, oraz Komarach. A my na nowiutkim Kadecie. Owszem byli tacy co mieli Simsona, ale to burżuazja była ;).
@herrhausmeister5079
@herrhausmeister5079 3 жыл бұрын
A ja mam maszyne torpedo z 1955r. Z niemiecka trzcionka w bardzo dobrym stanie i niedawno po kupieniu nowej tasiemki pisze na niej czesto co sprawia mi ogromna przyjemnosc:)
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Czyżby Gotyk ?
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 жыл бұрын
@@jerzyjerzewski6162 Niemiecka czcionka ma tzw. umlauty, żeby móc napisać takie wyrazy jak Führer, Göring, Görlitz itd.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
@@obywatelcane6775 A mnie się od razu skojarzyło tak ładnie. Posiadam bowiem jedną książkę Niemiecką pisaną właśnie gotykiem i to jest piękne bardzo.
3 жыл бұрын
Świetny film. Gdy byłem dzieckiem maszyna do pisania była dla mnie największą atrakcją, gdy któreś z rodziców zabrało mnie do pracy.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 жыл бұрын
Dla mnie też. Matka pracowała w biurze w kółku rolniczym a później w szkole. Była maszyna do pisania, maszyna do liczenia Mesko i kalkulator - "komputer" Unitry z czerwonymi cyferkami. Poza tym cała masa pieczątek :-)
3 жыл бұрын
@、ヅ Tak, zaponiałem o "kręciołku" i wielkim kalkulatorze zasilanym z 220V.
3 жыл бұрын
@、ヅ U mojej mamy w pracy był spory kręciołek - tylko mechaniczny, wielkości około połowy maszyny do pisania, a osobno kalkulator elektryczny, spory zasilany z 220V, ze świecącymi chyba na zielono cyframi.
@ciechorobak3455
@ciechorobak3455 3 жыл бұрын
W domu była maszyna do pisania, ale taka walizkowa. Za to faktycznie w pracy u Dziadków czy Rodziców były takie "pro" wielkie maszyny biurowe, w formacie A3, ze wszystkimi (chyba) możliwymi bajerami! I fotele obrotowe! I dużo kalki! :)
3 жыл бұрын
@、ヅ O, tak! Zapomniałem o pieczątkach - to była zabawka :)
@arturwulczynski4927
@arturwulczynski4927 3 жыл бұрын
W 2001 roku rozbierałem magazyny po Łucznik tam były bułgarskie układarki na palety (regały ) chyba 9 poziomów do góry i 30 na szerokość . Czyli na jednej ścianie było 90 palet metalowych z częściami do maszyn do pisania.
@niewierna22
@niewierna22 3 жыл бұрын
Miałem w czasach PRL-u dwa egzemplarze takich maszyn do pisania. Ale nigdy nie było problemu przy zakupie i nie było obowiązku rejestrowania. Tym bardziej to ciekawe że jak chciałem kupić aparaturę do zdalnego sterowania modeli to w sklepie (Składnica Harcerska) musiałem przedstawić aktualne zezwolenie na posiadanie i używanie takich urządzeń wydane Państwową Inspekcję Radiową. Potem miałem (i jeszcze mam) maszynę do pisania elektryczną Olivetti. Tu już był znaczny postęp bo były dwie taśmy i można było usuwać błędnie napisane litery drugą taśmą. Były także wymienne głowice z różnymi rodzajami czcionek. W takich maszynach po naciśnięciu klawisza podstawia się odpowiednia litera z plastikowej tarczy z wzorami liter. Nie ma całej tej mechaniki i ogromnej ilości dźwigni z literami. Pisało się praktycznie jak na komputerze. W czasach kiedy królowały maszyny do pisania w dużych zakładach pracy były nawet wyodrębniona tzw. hale maszyn gdzie maszynistki przepisywały teksty na różne potrzeby.
3 жыл бұрын
Rejestracja maszyn miała miejsce w pewnych okresach tylko.
@mfx9863
@mfx9863 3 жыл бұрын
Zauważyłem, że ma Pan sporą wiedzę z dziedziny elektroniki. Może zrobiłby Pan materiał na temat widikonu? Jakiś czas temu dowiedziałem się, że to właśnie ze względu na wykorzystanie lampy na filmach telewizyjnych z lat 70/80 występuje charakterystyczne rozmywanie się światła, szczególnie zauważalne na filmach z różnego rodzaju koncertów. Do dzisiaj jestem ciekaw co dokładnie odpowiadało za smugi światła. Czytałem też, że różni producenci w tym chyba Phillips aż do czasów nadejścia sensorów CCD starali się to wyeliminować, m.in. używając różnych powłok stosowanych na „sensor” lampy. Tak naprawdę to chętnie bym zobaczył w ogóle całą drogę od pierwszych lamp elektronowych po złożone sensory z milionami pikseli. Pozdrawiam. :)
3 жыл бұрын
Temat telewizji jest bardzo szeroki i równocześnie chcę się za niego zabrać i odsuwam go na później, zdając sobie sprawę ile będzie z tym roboty. Ale na pewno się pojawi, nawet zaopatrzyłem się w czarnobiałe telewizorki (miniaturowe - żeby było gdzie je trzymać). O kamerach także będzie, a w szczególności tych starych, gdzie właśnie spotykało się takie zjawiska związane z różnymi zjawiskami przesterowania i dyfuzji, dającymi takie właśnie błyszczenia i duchy.
@Komarzysta91
@Komarzysta91 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/gHy0qYydpa1nedk Tu jest o widikonach
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
Przypomniało mi się pismo maszynowe znalezione we walizce u znajomych, z połowy 1981 roku, o możliwość zakupu telewizora kolorowego (!) poza kolejnością dla weterana II WŚ ;)
@ryszardadamski
@ryszardadamski 3 жыл бұрын
Niektórzy znajdując takie rzeczy w popłochu wyrzucają bo psują im dobrą pamięć o tych "wspaniałych czasach". Za dobrze w dupach dzisiaj.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
@@ryszardadamski No cóż, były grupy społeczne, którym wówczas żyło się "sielsko" i to chyba im się najbardziej cni do minionych czasów. Dla mnie to po prostu świadek historii, że takie były czasy. Dzisiaj są takie, że brak telewizora w domu nie jest już niczym dziwnym, na szczęście.
@sietafak
@sietafak 3 жыл бұрын
Ten odcinek byl rewelacyjny. Pamietam z dzicinstwa rzutnik Ania czy cos takiego? Mielismy zestaw kilku bajek...nostalgia ;) Moze pomysl na odcinek w przyszlosci.
3 жыл бұрын
Projektor musi być. Tylko muszę jakieś bajki zdobyć :)
@yakubwojcikiewicz1460
@yakubwojcikiewicz1460 3 жыл бұрын
@ mam parę bajek na sprzedaż a najchętniej wymianę
@CEzikMaj
@CEzikMaj 3 жыл бұрын
Pamiętam jak kupiłem dokładnie ten sam model łucznika ponad 10 lat temu w lombardzie za 100zł. Wciąż jestem zadowolony z jego posiadania.
@oywatelwieslaw60
@oywatelwieslaw60 3 жыл бұрын
Ciągle psująca się głowicowa ajbiemka + maszynistka na ostatnim piętrze bez windy, coś jak K3 bez tlenu i w zimie ;)
@ryszardadamski
@ryszardadamski 3 жыл бұрын
Jak młoda maszynistka to ok.
@smoczencja
@smoczencja 3 жыл бұрын
Jestem dogłębnie wzruszona. Faktycznie dźwięki urządzeń mają silne powiązania w pamięci. To tak jak usłyszałam pralkę automatkę z 75go po jej ostatniej naprawie. Gra! Niestety już więcej się nie udała ta sztuka bo w końcu prawdopodobnie gumy zaczęły przeciekać. A szkoda bo można by było nagrać te dźwięki.
@piotrqpl
@piotrqpl 3 жыл бұрын
Jak zwykle wspaniale. Szczególnie wzruszył mnie widok edytora TAG ;). Ale miałbym szczególną prośbę, może nagrałby Pan mini dodatek z dźwiękami maszyny? Zabrakło mi tej symfonii stuknięć, kliknięć i dzwoneczków - choć słyszałem je cały czas w głowie patrząc na kolejne sceny. Pozdrawiam!
3 жыл бұрын
Zrobię serię jutro, bo w nocy maszyny się nie używa. Przy zmianie rozdziałów słychać stuki z tej właśnie maszyny.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 жыл бұрын
Pamiętam jak za dzieciaka chodziłem z rodzicami do niestety już nie żyjącego Dr. Janickiego z Barczewa. Co rzucało się w oczy, to że recept nie gryzmolił słynnym lekarskim charakterem pisma tylko wypisywał na czarnej maszynie Mercedes.
@sylwekwinke8016
@sylwekwinke8016 3 жыл бұрын
Adam dziekuje za te wspaniale filmy jak bys mogl zrobic film o radiu Koliber albo Szarotka bardzo bym sie cieszyl w dziecinstwie widzialem te cuda
3 жыл бұрын
Koliberka chętnie bym dołapał, to moje pierwsze rozkręcone radio w wieku lat kilku, niestety nie przeżyło :)
@wiktorvlog3340
@wiktorvlog3340 3 жыл бұрын
Ja kiedyś w roku 2016 przepisywałem Faktury na takiej maszynie
@adamurban2834
@adamurban2834 3 жыл бұрын
Dziękuję.
@mariuszborodo6337
@mariuszborodo6337 3 жыл бұрын
13:57 haha. Tutaj powinno być tw. Bolek.
@mdziewietube
@mdziewietube 3 жыл бұрын
Haha! Tośmy się pośmiali!
@KrzysztofZalewskiKDZ
@KrzysztofZalewskiKDZ Жыл бұрын
Kolejny raz mogę na tym kanale napisać, że mam przedmiot z filmu. :D
@marcinfabianowski2286
@marcinfabianowski2286 3 жыл бұрын
Każdy, kto był w biurze lub na komisariacie dobrze pamięta dźwięk stukających maszyn do pisania...
@qbaka6645
@qbaka6645 3 жыл бұрын
Maszyna jak maszyna, ale ten donos na o. Badyla Wiesława, to mnie rozwalił na łopatki :) Piękny tekst. Niby śmieszne, a trochę jakby prawdziwe. W każdym razie lajkuje, subuje i "dołanczam" pozdrowienia :)
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd 3 жыл бұрын
W latach 90-tych w ramach wędrówki edukacyjnej z MON trafiłem do szkoły technik (chyba) administracji. Jednym z przedmiotów było maszynopisanie... Jako że była to już ewidentnie era komputerów to jakoś specjalnie do przedmiotu się nie przykładalismy... Ale zaliczyć trzeba było. No to pisało się te wprawki typu abc abc abc i tak po 10 stron... Kolega wpadł na pomysł że zrobi to na kompie i także to popełnił. Sprawa się rypła bo nauczycielka przedmiotu zaniosla to do gościa od informatyki i ten rozpoznał trik że zastosowano drukarkę komputerową. Kolega dostał kolejne zadanie i by zaliczyć musiał w ciągu 2 dni dostarczyć chyba z 100 stron wprawki. Po dwóch dniach przyniósł bezbłędnie je zrobione. Nauczycielka robotę odebrała. Wygłosiła mentorskim tonem odę do uczciwości etc... Kolega został wzięty na spytki i po chwili wyjaśnił nam jak to zrobił. Otóż on jako bardzo dobry informatyk i elektronik na chybcika dorwał jakąś elektroniczną maszynę do pisania, dorobił interfejs, wybrał odpowiedni tryb pisania maszyny i sprawę załatwił kompem w pół godziny...
@krzysztofapinski3850
@krzysztofapinski3850 3 жыл бұрын
W zakładach Łucznik produkowano nie tylko maszyny do pisania. Kiedyś krążyła taka opowieść. Pewna kobieta po wielu latach pracy odchodziła na emeryturę. Dyrekcja postanowiła dać jej jakiś prezent z tej okazji. Zapytano się jej wprost co by chciała. Kobieta na to odpowiedziała że chce maszynę do szycia. Nastąpiło zdziwienie. I dyrektor powiedział wprost wiadomo że ludzie wynoszą różne części to do tej pory pani sobie jej nie wyniosła. Na to odpowiedziała kobieta wynosiłam ale za każdym razem jak próbowałam złożyć to wychodził mi Kałasznikow a nie maszyna do szycia.
@waldekwol9575
@waldekwol9575 2 жыл бұрын
Zbieżność nazwisk lub Pana dziadek to moja rodzina
@sebastiantr6418
@sebastiantr6418 3 жыл бұрын
Taka sama maszyna stoi u mnie w walizce w szafie. Nie używana od dwudziestu paru lat bo wtedy zakupiłem komputer. Stan idealny. Zapomniałem już jak to było. Ale pracę dyplomową pisałem już w Word97 . Łezka się w oku kręci bo nawet ten Word 97 to już historia.
@tymotymo1536
@tymotymo1536 3 жыл бұрын
Ja mam taką samą w walizce.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 3 жыл бұрын
Word '97 to nie historia... Z wielkim trudem udało mi się niedawno namówić mojego Tatę na porzucenie Worda 6.0 i właśnie przejście na '97.
@hallofieldday
@hallofieldday 3 жыл бұрын
15:07 Na Tagu przepisałem pracę magisterską mojej żony cyrylicą :) Drukowaliśmy to na drukarce igłowej
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 3 жыл бұрын
9:20 - blokada wałka w późniejszych 1303 była obsługiwana spodu wózka (o ile dobrze pamiętam) a nie "z poziomu klawiatury" ;) 13:00 - w 1303 taśma po dojściu do końca (jeśli była zahaczona w ząbkach na szpulach) powinna automatycznie zmienić kierunek. Ten mechanizm jednak często nie działa poprawnie ;)
@TheGustav66
@TheGustav66 3 жыл бұрын
Jak zwykle super. Apropopo kopii, zawsze zastanawiało mnie dlaczego ołówek kopiowy nazywa się kopiowy? Pamiętam z dzieciństwa te niebieskie języki od ślinienie go. Ale co to miało wspólnego z kopiowaniem?
3 жыл бұрын
Pismo wykonane takim ołówkiem można było skopiować na wilgotną kartkę. Co prawda było to lustrzane odbicie, ale zawsze jakaś kopia w razie potrzeby była.
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 3 жыл бұрын
Do dzisiaj korzystam z maszyny do pisania, Czechosłowackiej produkcji - Consul. Stan idealny. Posiadam też poradnik z lat chyba '70 - Jak zacząć pisać na maszynie. Czcionki też trzeba czyścić i najlepiej sprawdza się do tego patyczek do dłubania w zębach :> pisanie za pomocą takiej maszyny to czysta przyjemność
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 3 жыл бұрын
A co pan Mariusz Pudzianowski ma z tym wspólnego?
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 3 жыл бұрын
To jakiś miękkas z tej maszynistki musiał być :/
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 3 жыл бұрын
Jakoś pisałem niejednokrotnie o wiele dłużej i nic nie zmiękło
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 3 жыл бұрын
Jednym palcem, a powiekami sobie pomagam
@SlaSla37
@SlaSla37 3 жыл бұрын
Będąc nastolatkiem dość biegle posługiwałem się maszyną, ale na komputer ta sprawność jakoś mi się nie przeniosła.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 3 жыл бұрын
Mam Underwooda, ale o nietypowym układzie - był przerabiany w latach 50-tych z czeskich czcionek i do dzisiaj gdy mocniej bije się ś, to wdać cień "ptaszka"... Oczywiście maszyna tylko zbiera kurz na szafie, ale jest.
@yakubwojcikiewicz1460
@yakubwojcikiewicz1460 3 жыл бұрын
Mam niebieskiego Consula. Jest świetny piszę na nim często
@addwadi4659
@addwadi4659 3 жыл бұрын
Łapka w górę i oglądamy :)
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki 3 жыл бұрын
Super odcinek. Chciałbym jednak być poinformowany kiedy będzie maszynę Pan sprzedawał. Dla naszego obopólnego dobra, powinnismy wiedzieć w jakie ręce trafi. No, chyba że zechce to Pan zachować w tajemnicy....
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
Dokładnie. On już wszystko napisał, co miał do napisania i maszyna jest już niepotrzebna. Rozumiemy się? Jeśli tak, to będzie dobrze. Ale jak nie będziemy się rozumieć, to oj, nie będzie dobrze.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 3 жыл бұрын
Marii Grzegorzewskiej 2 😆dawne Alternatywy 4
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
@@StrzalaOstryPazur Tak, tak. Całkiem niedaleko od tego miejsca miałem parę lat magazyn sprzętu techniki wojskowej.
@piotrchmielowiec4094
@piotrchmielowiec4094 3 жыл бұрын
Dobry material , moze cos kiedys o dalekopisach ???
3 жыл бұрын
Jak jakiś złapię, na pewno.
@michamilczarek9050
@michamilczarek9050 3 жыл бұрын
Oszołamiająca erudycja. Kłaniam się w pas Panie Adamie.
@jacekkaleta9207
@jacekkaleta9207 3 жыл бұрын
A ja napisałem pracę dyplomową w TAGu :-) Był jeszcze TIG (chyba arkusz kalkulacyjny ale tego już nie widziałem)
@krzysztofapinski3850
@krzysztofapinski3850 3 жыл бұрын
Ja w 94 w szkole na informatyce uczyłem się pisać w TAGu, a w 96 swą pracę dyplomową pisałem w WORDZIE.
@ciechorobak3455
@ciechorobak3455 3 жыл бұрын
TIG to baza danych. Rozpocząłem w nim kiedyś spis kaset i ich zawartości, ale w międzyczasie "pojawił się" MS Works (taki tani, zubożony pakiet Office) i w nim wyszło to znacznie lepiej :) Bazę danych mam do dziś.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 3 жыл бұрын
A kto jeszcze pamięta ChiWriter-a? Pisanie pod tym tworem to dopiero była mordęga w 93. A potem przyszedł czas na WordPerfecta i życie stało się prostsze.
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 3 жыл бұрын
Wspaniały film. Nawet nie wiedziałem, że maszyna do pisania była aż tak bardzo zaawansowanym i fascynującym urządzeniem. Niemniej jednak nadal cenię, że w komputerach jest możliwość poprawiania błędów. Choć zaskoczyło mnie, że maszyna też dawała taką możliwość, ale niestety tylko częściowo. Kilkanaście tygodni temu dowiedziałem się, jak Japończycy na komputerze lub telefonie piszą chińskie znaki, skoro tych znaków jest aż ponad 5 tys. Ale zaczęło mnie zastanawiać, jak Japończycy pisali na maszynie do pisania?
3 жыл бұрын
Różnie bywało, w małych maszynach litery wybierało się dwuetapowo, a czcionki znajdowały się na obrotowym walcu, w dużych - były całe wielkie matryce, w końcu też były zredukowane fragmenty znaków, z których metodą dobijania można było tworzyć bardziej skomplikowane. Trzeba będzie temat zgłębić :)
@ciechorobak3455
@ciechorobak3455 3 жыл бұрын
Jak już ktoś wcześniej wspomniał, niektóre maszyny elektryczne miały możliwość korekty błędów i to na 2 sposoby. 1). jeżeli maszyna miała wbudowany korektor (taki mały bębenek z białą taśmą korekcyjną, która szła tuż pod taśmą barwiącą), Backspace powodował cofnięcie o 1 znak, podniesienie tasiemki korektora na miejsce barwiącej, nabicie korektorem takiego samego znaku jak ten poprawiany (czyli "zaklejenie" go na biało). Wtedy można było wybić prawidłowy znak. 2). Niektóre maszyny elektryczne miały wyświetlacz LCD i pamięć wiersza, więc zanim się nacisnęło Enter, można było przemieszczać się po wierszu i normalnie go edytować. A jeszcze lepsze miały pamięć 1 strony i kilkuwierszowy LCD, gdzie można było BEZ PISANIA wklepać całą stronę, zapisać ją, poprawić dowolne znaki, a na koniec wydrukować całą stronę. A pracowałem też na takich, które miały pamięć na kilka plików, każdy po kilkanaście stron. Mało kto umiał je obsłużyć, a ja się wciągnąłem i potem ludziska się wytrzeszczały, jak szedłem do toalety, w międzyczasie maszyna (ze strasznym hałasem) drukowała kilka stron, od razu z kopiami :) Niestety część (z racji wieku i złego serwisu) miały uszkodzony RAM i potrafiły w trakcie druku wszystko poprzestawiać - trochę to było frustrujące, bo trzeba było klepać całe pismo od nowa... To wszystko działo się na pocz. lat 2000 w dużej "państwówce", były tam wtedy tzw. hale maszyn, czyli miejsca, gdzie siedzieli ludzie, którzy mieli tylko przepisywać pisma odręczne na maszynowe. Komputerów służb. było wtedy raptem kilkanaście i wcale nie na hali maszyn...
@kacpermikoajczyk549
@kacpermikoajczyk549 3 жыл бұрын
Super odcinek, niedawno wygrzebałem niesprawnego Robotrona 202, teraz wiem mniej więcej jak on powinien działać (niestety, albo na szczęście, nie pamiętam takich maszyn). Czy zamierza Pan zrobić odcinek o mechanicznych maszynach liczących?
3 жыл бұрын
Jak najbardziej, tylko muszę się do takiego dorwać.
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 3 жыл бұрын
@ Klejnocikiem posrod maszyn liczących byla lichtensztajnowska :)) Curta... ktorą psiakrew sprzedałem.
@lesnik5003
@lesnik5003 3 жыл бұрын
@、ヅRozkładania by raczej nie było, Curta jest droga i składa się z 600-700 części
@subbookkeeper
@subbookkeeper 3 жыл бұрын
W domu mam jeszcze maszynę Mercedes bodaj z lat 30. Mój brat w latach 80. napisał na niej pracę dyplomową na papierze kredowym. Działa do dziś i ma urwaną tylko jedną czcionkę. Ma polskie litery.
@emotorpl
@emotorpl 3 жыл бұрын
Pierwsze treningi pistoletu pneumatycznego odbyłem na broni produkcji "predom-łucznik". miłe wspomnienia:) dziękuję za film !
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 3 жыл бұрын
Łucznik produkował maszyny do pisania i maszyny do zabijania. Zupełnie jak Remington.
@williambonawentura
@williambonawentura 3 жыл бұрын
@、ヅ Jeszcze dalej poszedł General Electric. Od żarówek do bomby atomowej.
@maidere
@maidere 3 жыл бұрын
miałem w podstawówce taką maszynę i pisałem na niej swoje pierwsze opowiadania :)
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 3 жыл бұрын
13:50 myślę że kilkadziesiąt dziennie, o wiele lepszych donosów powstaje do dzisiaj np. na Szkolnej 17 ;)
@natural76
@natural76 3 жыл бұрын
Gdzie?
@Dzapan
@Dzapan 3 жыл бұрын
Zgadza się. Skończy się dla ich. 25 lat więzienia albo 100zł grzywny.
@pankaburek59
@pankaburek59 2 жыл бұрын
@@Dzapan policja to by bała się tam wejsc
@andrzejlisek
@andrzejlisek 2 жыл бұрын
Maszyna do pisania przydaje się też i dzisiaj, co widzę po sobie. Jak potrzebuję wysłać do jakiejś instytucji list ZPO, to muszę 3 razy napisać swój adres i adres odbiorcy, bo oba adresy są w trzech miejscach. Jak potrzebuję wysłać paczkę, to muszę adresy mocno napisać, żeby odbiły się na kopiach i były czytelne. Nie lubię pisania ręcznego, a szczególnie, gdy musi być ono wyraźne. Jak np. nr domu w adresie będzie źle odczytany, to w najlepszym wypadku przesyłka wróci, a w najgorszym trafi do innej osoby, która wyrzuci do śmieci, a ja nie będę o niczym wiedział. Właśnie do tego, a także do wypełniania różnych formularzy i dokumentów jakieś 3 lata temu kupiłem maszynę Robotron 24 na Allegro. W połączeniu z długopisem w celu dorysowania brakujących elementów, jak np. @, czy nawet nawiasy (dopiero po zakupie zauważyłem, że w tej maszynie nie ma nawiasów, ale to nie problem, bo w moich zastosowaniach raczej się ich nie używa). Kiedyś musiałem wypełnić w domu dostarczony i szczegółowy formularz na kilka stron A4 i podczas jego wypełniania nie miałem jeszcze maszyny do pisania, a miałem myśli, że bardzo by się ona wtedy przydała.
@czary44
@czary44 3 жыл бұрын
Donos na somsiada - MISTRZ! :D
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
Raczej nie jest autentyczny. Ktoś se, mówiąc kolokwialnie, jaja robił.
@czary44
@czary44 3 жыл бұрын
@@adamdarski8919 to przecież oczywiste
@matpid5278
@matpid5278 3 жыл бұрын
O czym będzie następny odcinek? Może o powielaczu, lub ogólnie o maszynach służących do samizdatu
3 жыл бұрын
Amator już był u fotografa, dziś idzie do pisarza ;) A potem... zobaczy się, tyle pięknych rzeczy czeka w kolejce.
Polskie mikrofony [TOWARY MODNE 99]
27:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 59 М.
Łucznik 1301 ze Złomu - Reaktywacja Maszyny do Pisania
14:52
Aleksander Dwurogi
Рет қаралды 7 М.
Is it Cake or Fake ? 🍰
00:53
A4
Рет қаралды 14 МЛН
Эффект Карбонаро и бесконечное пиво
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
ПООСТЕРЕГИСЬ🙊🙊🙊
00:39
Chapitosiki
Рет қаралды 58 МЛН
I Built a Shelter House For myself and Сat🐱📦🏠
00:35
TooTool
Рет қаралды 27 МЛН
Kasety po przejściach [TOWARY MODNE 32]
29:48
Adam Śmiałek
Рет қаралды 115 М.
Projektor Ruś, czyli kino nie tylko domowe [TOWARY MODNE 39]
18:05
Adam Śmiałek
Рет қаралды 53 М.
LAVO - mierniki ładne [TOWARY MODNE 63]
20:07
Adam Śmiałek
Рет қаралды 67 М.
Telefon z tarczą [TOWARY MODNE 24]
18:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 83 М.
Magnetofon z USB Teac W1200 [TOWARY MODNE 123]
22:59
Adam Śmiałek
Рет қаралды 76 М.
Zamki NIE TYLKO na wzgórzach...
8:27
Parelthon
Рет қаралды 4,4 М.
M101 - Tajemniczy walkman z PRL-u [TOWARY MODNE 48]
17:14
Adam Śmiałek
Рет қаралды 81 М.
Chińczycy ośmieszyli Amerykanów w kosmosie
30:54
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 186 М.
Is it Cake or Fake ? 🍰
00:53
A4
Рет қаралды 14 МЛН