Niech to będzie jasne, bo wszyscy się konfundują ;) Ten film oparty jest o aparat Sony, bo ten system wybraliśmy i tym aparatem pracujemy. Każdy kto fotografował dotychczas Nikonem lub Canonem i posiada do tych systemów zestaw obiektywów, których nie chce się pozbywać, powinien zostać z marką, którą pracował, czyli Nikonem lub Canonem, bo obie te marki produkują adaptery do optyki lustrzankowej i z lustrzankowymi obiektywami działają świetnie. Canona R nie znamy, ale zbiera świetne recenzje. Nikona Z6 poznaliśmy i to fenomenalny aparat z kilkoma drobnymi wadami, które wymieniliśmy w filmie. Każdy z tych trzech aparatów to świetny wybór, choć należy pamiętać, że Sony rozpracowuje technologię najdłużej i jest technologicznym liderem. Naszym zdaniem wymiana aparatu to półśrodek. Oczywiście ktoś, kto postanowi nadal użytkować z bezlusterkowcem obiektywy od lustrzanek, uzyska identyczną jakość obrazu jak na lustrzance. Do bezlusterkowców powstały jednak inne obiektywy i tak jak następuje rewolucja w aparacie, w optyce nastąpiła taka sama rewolucja, a obiektywy do bezlusterkowców to bardzo duży skok jakości obrazu. To takie etapy - kto zrozumiał, że warto zmienić lustrzankę na bezlusterkowca, musi teraz zrozumieć, że warto zmienić obiektywy. Obiektywy produkuje Sony, Nikon i Canon. Canony już powoli "są", ale są drogie, Nikonów jest niewiele i całkiem nie takie jakich potrzebujemy, a Sony ma ich bardzo dużo, wszystko czego dusza zapragnie, ale też nie są najtańsze. My wybraliśmy Sigmę, bo Sigmami pracowaliśmy na lustrzankach od 2013 roku, od początku Artów i zawsze była to najtańsza opcja, a zawsze były to fenomenalne obiektywy. Sigmy DN są to teraz najtańsze i jedne z najlepszych obiektywów do bezlusterkowców. My rozumiemy, że obiektywy kosztują, ale wielu z Was zapomina, że przez ten sam obiektyw obraz z Canona, Nikona czy Sony praktycznie nie będzie się różnił. Co więcej, Canon 50 f/1.2L podłączony do Canona R szybciej i pewnie złapie ostrość, ale to nadal będzie niedoskonały i nieostry na f/1.2 obraz, taki sam jak ten z lustrzanki. Wymieniając więc lustrzankę na bezlusterkowca, należy myśleć o zmianie optyki. Dlaczego? Bo można! Można mieć wyższą jakość obrazu od narożnika do narożnika i lżejszy obiektyw. A w połączeniu z AFem bezlusterkowców to ogromny krok na przód, który szkoda przegapić.
@Marek-gx1vt5 жыл бұрын
Canon ma już RF 50 1.2 L jest to obiektyw dedykowany do bezlusterkowców Canona, lepszy od swojego lustrzankowego protoplasty 🙂.
@DR5000com5 жыл бұрын
O tym właśnie jest ten komentarz. Nie warto mieć Canona R z EF 50mm f/1.2L, ale z 50mm f/1.2 w wersji R już tak.
@adamryske53974 жыл бұрын
@@DR5000com na optycznych redaktorzy wspominają o tym że w bezlustrach ze względu na odległość od matrycy pojawia się problem z telecentrycznością
@TheFutureLandscape4 жыл бұрын
Przewaga dedykowanych obiektywów jest oczywista ze względów konstrukcyjnych, ale jeśli porównam obraz z lustrzanki do EOS R na starym obiektywie to R i tak jest dużo dalej z ostrością i jakością.
@deecorver5 жыл бұрын
Poprzednie dwa filmy o bezlustrach rozwaliły mi mózg do zera. Teraz to już nie ma co zbierać. Super materiał(y)! Dużo się dowiedziałem i za to dziękuję!
@1defol3 жыл бұрын
Oznaczanie zdjęć gwiazdkami było już jakieś 8 lat temu w leśnych lustrzankach Canona.
@skorocinatymzalezy5 жыл бұрын
Film doprowadził mnie do wniosków jawnie sprzecznych ze sobą oraz uprzednio przyjętym założeniem
@TheFutureLandscape4 жыл бұрын
Witajcie. Dziękuje za konkretne materiały i poziom wiedzy. Posiadam EOS R od pół roku. Jestem amatorem. Dla mnie najważniejszym aspektem, o którym też wspominacie, po przesiadce jest ostrość, kosmiczna ostrość. Zdjęcia są jak brzytwa na każdym obiektywie, na każdej przejściówce. Reszta to już elementy dodatkowe. EOS R genialnie ustawia ostrość we wskazanym punkcie, a detekcja oka jest praktycznie bezbłędna. Śmierć lustrzanek nadeszła, ale dźwięk lustra z Ds Mark II to magia jak stare V12.
@DR5000com4 жыл бұрын
R musi być tak samo dobrym aparatem. Teraz mamy czystą kartę, każda marka może zostać liderem ;)
@TheFutureLandscape4 жыл бұрын
DR5000com odnoszę wrażenie, że najważniejszym aspektem będzie tu oprogramowanie, a nie sam sprzęt. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń patentowych związanych z mechanizmami. Przykład GOPro, iPhonea. Jesteśmy wciąż bliżej tego świata, choć liczę na rozwój jakiejś niszowej dziedziny...
@damianbereza69015 жыл бұрын
Krótko - Po prostu genialnie. Co prawda wszystkiego nie wyłączyłem na wejściu tylko ustawiłem pod Siebie - ale dokształcenie i wybór opcji pozwolił stworzyć sprzęt skrojony idealnie pod potrzeby:). BRAWO WY!
@melonyigranaty79685 жыл бұрын
Panie, zdjęcia oznaczać/oceniać "gwiazdą" można juz w Canon 5d3 i widać je w LR 😉 i jest to spoko funkcja. Braliście pod uwagę kiedyś Fuji? Xt-3?
@ukaszbanaszek81324 жыл бұрын
Szklarnia do Fuji to prehistoria w porównaniu do tego co oferuje Sigma :/ Jest kilka perełek, ale różnica jest znaczna.
@Marek-gx1vt4 жыл бұрын
@@ukaszbanaszek8132 No bez przesady 😏.
@kamilrakowski234 жыл бұрын
Zgodzę się. Autofokus jak silnik w starym jelczu a rozdzielczość z jasnych szkieł z 26mpx niższa niż 20 mpx m43 z olkami pro i chyba nawer 1.8 no i ta laCa.
@Mot1vationiskey3 жыл бұрын
Do fuji 2 slowa, PELNA KLATKA
@awitszubert41722 жыл бұрын
Czy w 2022 warto kupić Sony A7 III czy jednak lepiej dołożyć do Sony A7 IV lub inny aparat? Sprzęt do fotografii ślubnej. A7 III zwróci się znacznie szybciej. :) Ale jeśli droższe body zapewni większy komfort. Rozważam jeszcze Nikona Z5 - podwójny slot na karty SD.
@DR5000com2 жыл бұрын
My wymieniliśmy A7III na A7IV jak tylko pojawił się nowy model. Różnicę w cenie odbiliśmy sobie już po pierwszym zleceniu. Myślę, że wybór jest oczywisty.
@Karol.M2 жыл бұрын
@@DR5000com Również sie waham i zastanawiam. Mile widziany wideo z waszej ręki co zyskaliśćie przy przesiadce na IV. BTW jestem ciekaw jaki obiektywy macie czy też podchodzićie na zasadzie must have.
@PiotrdejnekaPl-fotograf5 жыл бұрын
Fajny, ciekawy i konkretny film! Dobrze wytłumaczona została jedna z podstawowych a zarazem paradoksalnie najtrudniejszych do zrozumienia przez internetowych komentatorów kwestii: że świadomy i dobry wybór aparatu to taki kiedy dobiera się do SWOICH specyficznych potrzeb i według SWOICH kryteriów. Czasem wiąże się to z przymknięciem oka na jakiś słabszy aspekt doceniając za to dużo bardziej jakiś inny, ważniejszy walor sprzętu. Zasadniczo chyba jednak cieszy fakt, że technologia nadal daje tyle powodów aby co parę lat poważnie rozważać zmiany sprzętowe :)
@nieznajomy72694 жыл бұрын
Ty Rafale, zawsze tak przekonasz czlowieka do zakupu, że wręcz jestem w stanie zrezygnować z zakupu 7ll i uzbierać na A7lll Widać Twoją ogromną pasję do fotografii!!! Jesteś mega prawdziwy w tym co robić. Pozdrawiam🙂
@annakrzysztofiak4 жыл бұрын
Aparat robi roznice wylacznie w przypadku profesjonalistow... Czy przecietny Kowalski zrobi zdjecia godne opublikowania w National Geographic Nikonem Z7 ???
@xkfotomedia4 жыл бұрын
Jak ogarniasz sprzęt to zrobisz takie zdjęcie, a może nawet ciut lepsze 😉
@artben98344 жыл бұрын
jakby to ujac... Tłusty film, duzo wiedzy, ja uzywam DSLR ale kilka rzeczy podpatrzylem, np gwiazdki w aparacie, ekstremalnie przydatna opcja, pozdrowionka. jesli z kazdego waszego filmiku skorzystam w 10% to i tak juz jestem gość.. :-))) pozdro dla wszystkich ktorzy was ogladaja..
@piotrstepien12344 жыл бұрын
Panie DR5000, chyba za bardzo nie zrozumiałeś o co chodzi w powiedzeniu „najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie”...
@DR5000com4 жыл бұрын
Język polski rozumiem doskonale i nie mam problemu z rozumieniem tego sformułowania. Jednak praca zawodowa skutecznie weryfikuje takie bzdury! ;)
@piotrstepien12344 жыл бұрын
DR5000com „Najlepszy aparat to taki, który mamy przy sobie” oznacza ni mniej, ni więcej jak : lepszy byle aparat niż żaden... zatem, wg mnie intro do filmu trochę nietrafione... Oczywiście, ze sprzęt ma znaczenie i a7m3 będzie pod względem jakości obrazu lepsze niż Nikon d700. Natomiast innym chwytliwym powiedzeniem jest, ze nie aparat robi zdjęcia, a fotograf. I choćby najlepszy sprzęt nie uratuje słabych umiejętności. Robicie wspaniałe sesje, ale w tej całej gadce o sprzęcie, fotografia schodzi na drugi plan. Pozdrawiam.
@DR5000com4 жыл бұрын
Dobry fotograf zawsze ma przy sobie dobry aparat, bo jest specjalistą, zna się i złych nie kupuje. Skoro uważasz, że robimy wspaniałe sesje, a znosimy wg. Ciebie fotografię na drugi plan, to może coś w tym po prostu jest. Połowa fotografii, którą wykonujemy to sprzęt, a efekty oceniasz Ty. Gdybyśmy nie mieli racji, nie byłoby efektów.
@piotrstepien12344 жыл бұрын
@@DR5000com dobry fotograf wyjdzie na spacer z 5-letnim dzieckiem i wsadzi w kieszeń rx100 ;) Ja z racji wykonywanego zawodu mam możliwość zobaczenia świata od strony "rynsztoku" a nie miejsc turystycznych. Niejednokrotnie wręcz mam obawy aby wyciągnąć aparat bo nie wiem czy nie stracę przy tym kilku zębów (i aparatu). Dlatego uważam, że najlepszy aparat to taki, którego MY (fotografowie) potrzebujemy aby wykonać zdjęcie w danym momencie. To co dla Was jest najważniejsze w aparacie, niekoniecznie będzie ważne dla innego. Dla mnie ważne są gabaryty (szkieł i korpusu), cena (aby ewentualna strata tak nie bolała) przy jednocześnie jak najlepszej jakości zdjęć. Czyli moje optimum przesuwa się w stronę aps-c albo m43, zaś Wasze w FF z jasnymi szkłami i niezawodnym oświetleniem. W skrócie: "najlepszy aparat" jest pojęciem względnym :)
@DR5000com4 жыл бұрын
RX100 masz z przypadku, czy to przemyślany wybór (mający chronić Cię przed "rynsztokiem", celowo niepozorny)? Jeśli masz tam ten aparat celowo, po taki sięgnąłeś w sklepie, to RX100 pozwala Ci wykonywać zdjęcia, a np. D750 ukradliby Ci i nie miałbyś zdjęć wcale (choć nie wiem jak wielkim byłbyś specjalistą od takich zdjęć - nie ma aparatu, nie ma materiału). Ja miałem D750, nigdy RX100 i jeśli zabrałbym ten aparat, który miałbym przy sobie (D750, bo RX100 nie mam), to nie wykonałbym zdjęć wcale. Kompetencją fotografa jest do tego celu wybrać RX100 i całe te lotne przysłowia natychmiast zaprzeczają się w rzeczywistej pracy z aparatem. Na tym kanale opowiadamy o rzeczywistej pracy, nie legendy. A legendy takie jak ta, zaprzeczają się jeszcze zanim wykonasz zdjęcie, bo gdy kupujesz aparat, to nie otrzymujesz modelu drogą losowania, tylko dobierasz model do swoich potrzeb. Co oczywiście nie ma związku ze słusznością konkretnego wyboru. Jeśli istnieje inny niepozorny aparat, o wyższej jakości obrazu niż RX100 to RX100 jest złym wyborem, ale to nie ma znaczenia, bo każdego z nas, tak Ciebie jak i mnie nie rozliczamy my, się, na wzajem, tylko widzowie, odbiorcy zdjęć. Jeśli Twój wybór jest optymalny, wykonujesz najwyższej jakości zdjęcia. Każdy z nas działa na własny rachunek. Chwały lub hańby! ;)
@linacumownicza4 жыл бұрын
Bardzo fajna trylogia filmowa, dużo merytorycznej wiedzy, która już po pierwszej części przekonała mnie, że to już jest ten czas na wydanie uciułanych zaskurniaków na nowy sprzęt. Wybór padł na A7III z Sigmą 28-70 F2,8 DG DN i jest to absolutnie rewelacyjny uniwersalny zestaw do moich pstryków. Jedyne czego mi brakuje to odchylanego w bok i obracanego ekranu który podobno ma mieć A7IV. Dziękuję za ciekawie informacje, życzę interesujących fotografii i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki (również z obsługi i trików w A7III).
@polapaw46604 жыл бұрын
Mam pytanie, własnie przymierzam się do zakupu Alpha a7 III czy tan obiektyw o którym piszesz jest uniwersalny? Czy na początek przygody z fotografią będzie on wystarczający? Oraz jakie karty pamięci polecasz i czy potrzebuję kupić zapasową baterię?
@Dar1usz4 жыл бұрын
@@polapaw4660 tak, sam zakupiłem tydzień temu identyczny zestaw i jest super. Obiektyw śolidny, uniwersalny, z szybkim AF, więc jak na początek twojej przygody z foto to jest chyba najlepszy możliwy wybór :)
@18gosiczek4 жыл бұрын
Podziwiam profesjonalizm !!!jak sprawdzić przebieg w aparacie używanym? pozdrawiam serdecznie
@annaczapkiewicz13124 жыл бұрын
Muszę Wam serdecznie za coś podziękować!!! Ostatni raz jarałam się amatorsko fotografią ponad 10 lat temu. Od tego czasu moja lustrzanka zdziadziała, pojawiło się tyle nowych sprzętów, technologi, możliwości... Szok. Bałam się jakoś wgłębiać w to wszystko od nowa. Ale.... WASZA wspaniała aura, dobre fluidy które wysyłacie do ludzie dopadły i mnie. Oglądam Wasze filmy, patrzę na Wasze prace, słucham porad i znowu mi się chce!!!!! 😁😁😁😁😁😁 Chce mi się znowu wrócić do fotografii, dziękuję bardzo 💗💗💗 pozdrawiam ciepło
@Msisiab4 жыл бұрын
Witam. W poprzednim filmie zadałem pytanie o D610 i Sony A7. Po udzielonej odpowiedzi zakupiłem A7II ( Sony zrobiło cashbacka!) i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam serdecznie.
@Radczak825 жыл бұрын
Odnośnie filtrów to akurat w Canonie R i RP jest opcja kupna adaptera do obiektywów EF z możliwością wsuwania w ten adapter filtrów o stałej średnicy - czyli nie musimy już kupować całego zestawu różnych rozmiarów a mamy te wsuwane dużo mniejsze w adapter przy samym korpusie i jaki byśmy nie podpięli pod niego obiektyw zawsze będzie działał :) Nazywa się to "Drop in filter mount adapter EF EOS R" :)
@DR5000com5 жыл бұрын
Obiektyw lustrzankowy, EF oczywiście ;)
@Radczak825 жыл бұрын
@@DR5000com Czyli wszystkich Sigm ART pod Canona też to dotyczy :)
@DR5000com5 жыл бұрын
Lustrzankowych, bo Sigma ma też linię DN i to są obiektywy dedykowane do bezlusterkowców, wkręca się je przy samej matrycy i tam już miejsca nie ma. kzbin.info/www/bejne/bZPclHl5fNGVns0&lc=UgyTVYeR-ceLr4QqU5R4AaABAg
@piotrpindel77242 жыл бұрын
Rafał, podeślesz link do tych adapterow co poleciłeś?...
@krzysztofcristero47104 жыл бұрын
może ktoś doradzić odnośnie wymiany matrycy ? gdzie kupić i czy da się samemu wymienić ? czy można np. zamontować większą matrycę ?
@DR5000com4 жыл бұрын
Ja montował bym nie większą, a płytszą. Głębia ostrości nigdy za płytka! :) Osobiście wymieniłem kiedyś matrycę w Canonie G12 (combo z obiektywem). Później długo robił nam jeszcze zdjęcia i był w pełni sprawny. Da się i nie jest to takie trudne! :)
4 жыл бұрын
A co z przejściówkami. Chcę przejść powoli na Sony z Canona. Mam cała szklarnię Sigmy A i trochę Canonów i co teraz? Na ten moment muszę zatrzymać szkła - jaką przejściówkę polecacie?
@DR5000com4 жыл бұрын
My nie stosujemy adapterów, nigdy tłumacz przysięgły nie przekaże tego co rozmowa w tym samym języku :)
@rafnowicki58104 жыл бұрын
@@DR5000com to jest super porównanie. Skąd Wy bierzecie te teksty? :)
@Marek-gx1vt4 жыл бұрын
Jeśli wogóle to Sigma MC11, próbowałem na targach foto video z A7 III do foto działało to bez problemów, filmów nie kręciłem. Nie polecam Comlite, mam używam czasem Canona 85 1.8 i 50 1.4 z bezlustrem Panasonic ale działa nieporównywalnie gorzej i potrafi zawiesić aparat. Sony z MC 11 nie sprawiał takich problemów, ale nie wszystkie zdjęcia wykonane z użyciem konwertera były ostre po zrzuceniu na kompa, natomiast zdjęcia wykonane natywnymi obiektywami Sony były idealne. Wiele osób używa conwerta MC 11 i sobie chwali. Jak jesteś w pełni przekonany do zmiany systemu to moim skromnym zdaniem najlepiej nastawić się natywne szkła do Sony. Jedyna sensowna przejściówka z EF to przejściówka na RF działa tak jakby jej nie było- tylko nie jest na Sony 😉. Z dobrym adapterem z EF na FE może i będziesz miał lepszą skuteczność AF niż z lustrzanek Canona, ale na pewno nie tak dobrą jak z natywnych szkieł Sony, lub szkieł EF używanych z bezlustrami Canona. Polecam sprawdzić osobiście.
@arturostrowski45324 жыл бұрын
Mnie najbardziej zdziwiło to, co powiedziałeś na temat funkcji Flicker! bo mój Canon EOS 77d z 2017 roku ją posiada a to przecież nie sprzęt z wysokiej półki (z piwnicy tez nie) :).
@DR5000com4 жыл бұрын
W lustrzankach działa to inaczej - na 50Hz lub 60Hz - i w zasadzie nie działa, bo matryca flicker widzi bardzo krótko przed ekspozycją. W A7III aparat mierzy flicker i go eliminuje na podstawie pomiaru. Jest bardzo skuteczny.
@kp53144 жыл бұрын
Witam. Planuje zakup bezlusterkowca i zastanawiam się nad A7III i eos R. Najbardziej przeraża mnie przegrzewanie się Sony. Czy możecie mi powiedzieć po jakim czasie zaczyna się przegrzewać? Muszę przyznać że właśnie to przegrzewanie blokuje mnie od wejścia w Sony. Dla mnie taka sytuacja jest karygodna. Pytanie jak długą żywotność będzie miał taki przegrzewający się procek.
@DR5000com4 жыл бұрын
Nasze aparaty grzeją się po 6-8 godzinach ciągłej pracy. Podczas ceremonii problemu nie ma, występuje zawsze na przyjęciu, czyli wieczorem. Wiekszość użytkowników w ogóle tego problemu nie zauważa. Jeśli pracowałeś dotychczas Canonem i rozważasz R (czyli akceptujesz jego wady), nie ma powodu, abyś zastanawiał się nad Sony.
@kp53144 жыл бұрын
@@DR5000com dziękuje bardzo za informacje
@planetg35774 жыл бұрын
Od ponad roku używam A7R III. Jestem amatorem-hobbystą i ten sprzęt w zupełności mi wystarcza. Co mnie boli? Po pierwsze błędy kart pamięci w slocie I. Używam kart Lexar Professional 1000x 128GB. Niestety, podczas używania slotu I często pojawia się błąd "Unable to read memory card. Reinsert card. Slot I". Posiadam dwie takie karty i na obu pojawia się ten problem. W tym momencie karta w aparacie staje się bezużyteczna. Nie można nawet przeprowadzić formatowania karty. Na szczęście czytnik kart pamięci w komputerze widzi ją bez problemu. Zgrywam zdjęcia na komputer i formatuję kartę. Póki co, pozostaje mi tylko korzystanie z wolniejszego, drugiego slotu. Pojawiły się aktualizacje firmware i Sony twierdzi, że ten błąd został naprawiony, ale to jest bzdura. Może został naprawiony tylko dla niektórych kart. Podobno błąd nie występuje na kartach Sony, ale te są dużo droższe od kart innych producentów. Druga bolączka to odsłonięta matryca podczas wymiany obiektywów. Brakuje funkcji zamknięcia migawki na ten czas. Niby matryca jest wyposażona w funkcję czyszczenia, ale jest skuteczna tak samo jak modlitwa o deszcz. Dlatego zaopatrzyłem się w odpowiednie akcesoria do czyszczenia, jednak wolałbym jak najrzadziej dokonywać takiego czyszczenia matrycy.
@xkfotomedia4 жыл бұрын
Serwis Sony to porażka moim zdaniem. Dużo osób się na to skarży. Też chciałem kupić Sony A7 ale po recenzji, opini o serwisie i wadach aparatu odpuściłem sobie. A teraz jestem szczęśliwym posiadaczem Olympusa OMD E-M10 Mark III 😁
@Dar1usz4 жыл бұрын
@@xkfotomedia Siemanko, jakies są wady tego aparatu, bo idealny pewnie nie jest, i co ciebie skłoniło to kupienia sprzętu z zupełnie innej półki cenowej. Pozdro :)
@stanley702 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek . naprawdę jak już się zacznie to oderwać się nie sposób od treści ...... Potrafisz czarować opowieścią !
@ElizabethBenet5 жыл бұрын
Super, a jak włączyć gwiazdki?
@MrKaczkins4 жыл бұрын
2:20 i już zatrzymałem.. Mi zawsze wmawiano że to nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf.. I coś w tym jest, jest to prawda ale to były czasy kiedy miałem nikona D3200. Przesiadłem się na nikona D7100 - ten sam poziom amatora - i co? Zdjęcia wychodziły lepsze ponieważ mój poziom zaczął się podnosić prost proporcjonalnie do wydanych sum? jak z 7100 przeszedłem na 850 to co? nagle wzrost umiejętności? Umiejętności są ważne ale bardzo ważny jest sprzęt jaki mamy, wspomniana droga mleczna - na 7100 bardzo rzadko mi wychodziło ją złapać.. na 850 praktycznie za każdym razem.. (oczywiście jak ją widać). Sprzęt jest mega ważny a osoby mówiące że takie samo zdjęcie się zrobi no nie wiem.. Nikonem 1 i Nikonem D850 to jest największa głupota. Ludzie, uczyć się fotografii :P i wydawać kasę na sprzęt :D
@saliwanpl18324 жыл бұрын
To prawda bo sam to przeżyłem odstawiając telefon na rzecz a6000 ale znam też znajomego, który ma dobry sprzęt a nie potrafi wykadrować dobrze zdjęcia pomimo, że już fotografuje 8 lat :) po prostu ludzie zamiast nauczyć się podstaw czyli trójkąt eks, kadrowanie i trochę innych info, które naprawdę wiele czasu nie zajmuje to wolą zaraz wyskoczyć po sprzęt za 3 x więcej.
@krzysztofhelwing88625 жыл бұрын
Jak zwykle- świetny materiał. Mógłbyś podać wersję oprogramowania Waszego aparatu? W moim nie ma tej pozycji. W zakładce 13 jest tylko anti-flicker. Przeszedłem całe menu i nie widzę nigdzie opcji pomoc...
@DR5000com5 жыл бұрын
Dzięki! 3.10, obraz zgrywany z A7III.
@krzysztofhelwing88625 жыл бұрын
@@DR5000com Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. U mnie jest 3.01, ale w opisie na stronie Sony nie ma nic o tym, że dodali tą funkcję. Niemniej, myślę, że jej brak jest spowodowany właśnie wersją oprogramowania.
@fotozientas73945 жыл бұрын
@@krzysztofhelwing8862 mówisz o włączeniu przewodnika... Rafał to zrobił pod przycisk z koszem na śmieci menu 2, zakładka 8/9, własny przycisk 4 (menu PL), i w zakładce 13/23 jest przewodnik w aparacie.
@wojtekkulinski294610 ай бұрын
Bardzo jasne tlumaczenie. W jakim mieście się fotograf obraca?
@gadulinho5 жыл бұрын
Posiadam olympusa omd em1 m2. Myślicie ze jest sens przesiadać sie na Sony A7 III?
@DR5000com5 жыл бұрын
A uważasz, że potrzebujesz?
@gadulinho5 жыл бұрын
DR5000com zastanawiam sie jak A7 III sprawdza sie w druku ofsetowym (format A4 i więcej). Czy potrzeba dopłacać do A7R III?
@DR5000com5 жыл бұрын
Nie drukujemy wcale, A7R III nie miałem w rękach. Nie pomogę Ci.
@kamilrakowski234 жыл бұрын
@@gadulinho Do a3 nie ma sensu żadnego.
@saliwanpl18324 жыл бұрын
Hmm to taki test a7iii żeby po testach stwierdzić czy przejdziecie na jakiś z serii a9? :)
@rafnowicki58104 жыл бұрын
Mam pytanie trochę wstecz. Odnoszące się też do innych filmów DR5000. Żyje już absolutnie bez luster i jest pięknie. Ale dręczy mnie pytanie. Po co porównujemy FF z MFT. To znaczy po co przeliczać MFT x 2 na pełną klatkę jak i tak obraz jest zawsze inny i zależy od warunków i fotografa. Od doboru wszystkich ustawień. Czy rzeczywiście widać dużą różnicę stawiając dwa formaty obok siebie robiąc ten sam kadr z podobnymi parametrami ? Po co te x2 które pojawia się przy każdej rozmowie jak ktoś mnie widzi z A7III i OMD em 1 II. Zwłaszcza jak robię tym drugim. Mam trochę wrażenie że MFT uważa się za taki budżetowy inżynierski wybryk. Olympusem nie da się zrobić pięknego reportażu w kościele ? A Sony będzie uciążliwy na wycieczce? Pozdrawiam.
@DR5000com4 жыл бұрын
Różnicę widać jak miedzy 100mm f/2.8 na ISO400 i 50mm f/1.4 na ISO100. Aparat z matrycą MFT w stosunku do FF (obie matryce o tej samej rozdzielczości) ma w przeogromnym uproszczeniu, dwa raz dłuższą ogniskową, cztery razy większą głębię ostrości i cztery razy bardziej szumiące ISO. W MFT ISO100 szumi jak ISO400 w FF, 50 mm na MFT daje pole widzenia 100mm na FF, a głębia ostrości MFT na f/1.4 (rozmycie tła) jest porównywalna z głębią ostrości f/2.8 na FF. Poza tym różnice już są technologiczne - jeśli matryca MFT na ISO100 szumi mniej niż matryca FF na ISO400 (o tej samej rozdzielczości), to dzieje się tak dlatego, że to lepsza matryca. Odpowiadając na pytanie - Olympusem wykonaliśmy całą masę przepięknych kadrów i zawsze to był cudowny aparat z całą masą zalet (zwłaszcza E-M1II, jest doskonały). Cały reportaż? Ani Sony, ani Olympus, bo gdy pierwszy raz wykonasz reportaż Sony, nigdy nie uzyskasz takiego rozmycia tła Olympusem i na odwrót, a gdy pierwszy raz poczujesz, że możesz za pomocą M.Zuiko 75 f/1.8 fotografować z fantastycznie wystabilizowaną i ostrą ogniskową 150mm i głębią przesłony ~f/2.2-f/2.5 aparatem z obiektywem o łącznej wadze poniżej 1kg, nigdy nie wykonasz tego samego Sony. Naszym zdaniem i Sony, i Olympus to tak samo świetne systemy, a każdy z tych systemów ma zalety, których nie ma inny system. To, że ktoś zmienił Canona 5D na Olympusa, to decyzja niezrozumiała. Dlaczego kompletnie zmienił format? Skoro odpowiada mu Olympus, dlaczego wcześniej odpowiadał mu Canon 5D? Nie mam pojęcia. Natomiast traktowanie Olympusa jako wybryk wynika z tego, że aby zrozumieć zalety Olympusa, trzeba być bardziej...świadomym. Łatwo jest kogoś przekonać rozmyciem tła, ale już do zrozumienia, że obiektyw 12mm f/2 wpuszcza więcej światła niż 24 f/2.8 i umożliwia skrócenie o połowę czasu naświetlania, ale przy większej głębi można uzyskać np. ostrzejszy "wzdłużnie" obraz, to już trzeba znać się na fotografii. Każdy zna zalety pełnej klatki, mało kto zna zalety małych formatów. Zdjęcia z różnych Olympusów w bardzo różnych sytuacjach podczas reportażu: dr5000.com/wp-content/uploads/wpid23709-001.jpg dr5000.com/wp-content/uploads/wpid15844-101.jpg dr5000.com/wp-content/uploads/wpid23827-060.jpg dr5000.com/wp-content/uploads/wpid15832-095.jpg
@rafnowicki58104 жыл бұрын
@@DR5000com Kochane DR-y. Dzięki za tak obszerną i wyczerpującą odpowiedź. I o to właśnie chodzi.Wiem że w którymś z vlogów zarzekaliście się że nie interesuje Was temat NAPISANIA KSIĄŻKI lub podobnego opracowania o tematyce fotografii. Myślę że to błąd. I wielu tu mnie poprze. Forma i obszerna wiedza jaką posiadacie, sposób przekazania i dotarcia do czytelnika (np. j.w.) poparty doświadczeniem pokazuje że powinniście to zrobić. Ja osobiście nikogo nie widzę w tej roli a taka pozycja na rynku jest potrzebna. Powyższa mała prowokacja daje temu dowód że absolutnie powinniście to przemyśleć. Mało kto się do tego nadaje. Piszecie z pasją i przekonaniem które nie zamienia się w bełkot. Może fajnie by było mieć w dorobku coś takiego. Wiem że to przestarzała forma przekazu ale jest rzesza ludzi którzy chętnie po coś takiego sięgną. Szkoda Waszego talentu aby w tym się nie sprawdzić. Mogę się mylić? Owszem, dlatego proszę innych o poparcie mojej prośby. Może zrobić taki małe referendum na waszym kanale ? Jeśli choć trochę Was przybliżyłem do tej myśli to jestem szczęśliwy. Serdecznie pozdrawiam.
@piotrniezgoda60375 жыл бұрын
Panic button. Dobre. W Olympusie EM5 mk 2 można przypisać własne ustawienia do jednego z przycisków funkcyjnych. Za to w EM 1 mk 2 wyrzucili tą funkcję na koło trybów. 😖
@kuak145 жыл бұрын
Miałem w tym roku kupić nowe lustro ale nie widzę już sensu, zmienianie lustrzanki na lustrzankę nie wiele mi da więc tak po waszych filmach zdecydowałem się na sony a7 II . :)
@sebastiankol81904 жыл бұрын
Hej. Czy Waszym zdaniem używanie obiektywu 24-105 F4 w fotografii ślubnej ma jakikolwiek sens? Nie jest to zbyt ciemne? Dzięki!
@DR5000com4 жыл бұрын
Ciemne nie, aparaty mają teraz dobre ISO, ale to bardzo "płaski" obiektyw. My nie używamy zoomów i nie używamy taki wartości przesłony. Czyli są dwa powody do zmiany ;)
@watrobkasmaczna14 жыл бұрын
Jeśli się zarabia na fotografii to bezlusterkowiec daje wygodę i precyzję w pracy. Bardzo rzeczowy i profesjonalny kanał, widać, że nie fotografujecie kaczek :D Pozdrawiam
@fotozientas73944 жыл бұрын
jeśli sie nie zarabia na fotografii to się też kupuje bezlusterkowca np. sony a6000 i można się bawić do woli, a nawet robić mim bardzo fajne zdjecia.
@kordianbartnicki18424 жыл бұрын
1:00 chyba nie rozumiesz tego cytatu ... Nie chodzi w tym o to ze aparat za 10tys zl zrobi lepsze zdjecie niz aparat w telefonie bo to chyba logiczne. Cytat ten odwoluje sie do ludzi ktorzy uczą sie robic zdjecia zaczynajac od kompletnych podstaw jak np. kadrowanie,wyostrzanie, kompozycja, a nie dla osob ktore pracuja jako fotograf i robia reportaze. Chodzi o to ze poczatkujace osoby przeceniaja role sprzetu i odrazu kupuja drogi sprzet nie wykorzystujac nawet ulamka jego mozliwosci i szybko sie zniechecają... Poza tym filmik bardzo fajny i przyjemny
@DR5000com4 жыл бұрын
Rozumiem i słyszymy je od wielu, którzy chcą nam dokuczyć. Ja początkującemu doradziłbym najlepszy aparat na jaki go stać. Zniechęci się jeśli aparat będzie słaby i będzie fatalnie łapał ostrość. Im ktoś bardziej początkujący powinien pracować bardziej niezawodnym sprzętem.
@rafaniebieszczanski32485 жыл бұрын
Super! Świetny materiał
@bpatryk164 жыл бұрын
Witam , co będzie lepiej np. A7III i słaby obiektyw czy A7II i obiektyw np. Samyang lub sigma Art. Na A7III mnie nie stać teraz . Pozdrawiam
@DR5000com4 жыл бұрын
Żony Ci nie wybierałem, aparatu również nie doradzę :) Musisz sam wiedzieć czego oczekujesz od sprzętu, to Ty, nie ja, będziesz nim później pracował. Idź do sklepu i weź sprzęt do ręki.
@maciejdadelewski60455 жыл бұрын
Super materiał. Wiele wyjaśnia, ja osobiście zastanawiam się nad xt3 ale ciągle się waham. A co wymyślicie o xt3 ? mam już obiektywy lampy fujii przesiadka na a7III myślę że bedzie zabójcza dla mojego budżetu.
@DR5000com5 жыл бұрын
Jak masz Fuji, masz bezlusterkowca. Jeśli nic Ci nie przeszkadza, absolutnie nic nie zmieniaj. My bardzo lubimy naszego X100T.
@dariuszparulski4 жыл бұрын
Możesz podać nazwę tej folii ochronnej ? Skoro Ty jej używasz to musi być OK :) . Twoje ostatnie trzy odcinki o A7 III spowodowały, że kupiłem ten aparat i jestem mega zadowolony. Dzięki i pozdrawiam.
@DR5000com4 жыл бұрын
Ciężko powiedzieć ;) Mamy cały worek takich ścinków z różnych folii do tabletów. Folia tak jak te redukcje, z eBaya ;)
@Squash90114 жыл бұрын
Trybu PP1 - HLG używacie tylko w tzw. widoczkach z dużą rozpiętością tonalną, czy też podczas zwykłego repo?
@DR5000com4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/bZPclHl5fNGVns0 HLG może być przypisany do dowolnego presetu, nie jest związany z PP1.
@Squash90114 жыл бұрын
@@DR5000com zauważyłem, że używając HLG w trybie półautomatycznym aparat dobiera ekspozycję o 0.3 -0.6 ev niższa niż bez HGL. I to mi bardzo pasuje. Wcześniej często zdarzało mi się prześwietlać szczególnie nos i czoło w półautomacie. Musiałem wtedy ręcznie obniżać Expo o -0.3 - 0.6. Teraz testowałem i jest prawidłowo.
@michalraines3 жыл бұрын
Szybkie pytanie techniczne! Od kiedy Was poznałem ogarbiam profile i szybką edycję zdjęć. Przesiadłem się na sony i jest super, ale chcę mieć kolor na podglądzie w sonym taki jaki stworzyłem profil icc pod rawy. Jest opcja wrzucenia do puszki sony jakiegoś profilu własnego, czy tylko ręcznie mogę się z tym bawić?
@DR5000com3 жыл бұрын
Tylko ręcznie. Profil ICC to nie jest profil, tak jak piszesz, "pod rawy". ICC można stosować nawet na JPEGach i z tego względu , taki profil skonstruowany jest tak, że nie operuje na surowych danych wcale. Wręcz profile ICC nie są w stanie rozumieć surowych danych i ja uważam, że ich stosowanie zupełnie mija się z celem. To tak jakbyś obrabiał JPEGi w Lightroomie i uważał, że to działanie tożsame z obrabianiem RAWów w Lightroomie. Komplet informacji na ten temat, od A do Z, znajdziesz w szkoleniu "Światło i kolor": warsztaty.dr5000.com
@michalraines3 жыл бұрын
@@DR5000com Rozumiem. Dla ścisłości, pisząc icc pomyliłem pojęcia, mając na myśli profil dcp zrobiony na podstawie color checkera i wykorzytywany później przez lightrooma. Technikalia dla mnie są trudne :D Głównie chodziło mi o to, czy taki profil da się załadować do soniaczka w jakikolwiek sposób jak podobne rzeczy można robić w canonach, czy nawet nikonach(z tego co pamiętam, sami chyba tak robiliście na nikonach? :). Czy dokładnie wątek, który mnie interesuje poruszacie na szkoleniu? Konkretnie: "prawidłowy" podgląd zdjęcia już na ekranie aparatu? Bo nie ukrywam, że dla mnie w sonym to najwieksza bolączka. Na ekranie widzę zupełnie co innego, niż później chcę otrzymać w postprodukcji, a korzystając z uroków bezlustra chciałbym już mieć możliwość zobaczenia tego, co później pokaże mi LR na monitorze, po załadowaniu wybranego profilu dcp.
@Sekhtor5 жыл бұрын
Dzięki za materiał, jak zwykle pozamiatałeś! Jak już ktoś wspomniał, też uważam że trochę za szybko, przez co muszę przestudiować Twój materiał kilka razy, szkoda że nie wrzuciłeś pełnej specyfikacji tego jak zaprogramowałeś wszystkie funkcje i przyciski :) może wrzucisz link ze screenami? Pozdrawiam!
@pagan90324 жыл бұрын
Może doradzicie jaki bezlusterkowiec do 2,5 tys do amatorskiego pstrykania i nagrania ewentualnie jakiegoś filmiku, może coś z lumixa by się znalazło? Bo już kiedyś miałem i strasznie przypadł mi do gustu ale inne też wezmę pod uwagę 😊
@DR5000com4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/j3K3cn6DZr-hmNE
@pagan90324 жыл бұрын
@@DR5000com dziękuję za odpowiedź
@piq_5 жыл бұрын
Jako szczęśliwy posiadacz wyżej wymienionego mogę tylko dodać, że nic dodać, nic ująć :D
@Squash90115 жыл бұрын
Od kilku tygodni jestem posiadaczem a7iii. Mógłbyś mi podpowiedzieć w jakich trybach ostrzycie w szybkim reportażu? W którymś z wcześniejszych filmów wspomniałeś bodajże o śr. af z podążaniem. Jest to dla Was wygodnie wciskać dwa razy środkowy przycisk w kole? Czy macie na to jakiś inny sposób? Drugie pytanie czy używacie w ogóle AF-S, poza obiektami statycznymi?
@DR5000com4 жыл бұрын
AF-S prawie wcale. Śledzenie to śledzenie, przydaje się tam, gdzie wymagane jest śledzenie. W reportażu pracujemy punktem lub obszarem. Zawsze AF-C i zawsze z wykrywaniem twarzy w punkcie. Do statycznych też AF-C, bo fotografując z ręki fotograf też zmienia dystans.
4 жыл бұрын
Przechodząc na bezlustro ani jednego zdjęcia nie wykonałem w AF-S, serio :) jedynie przy testach. Tylko AF-C.
@cuprumboxpiotrabaj90554 жыл бұрын
Świetna seria pokazująca wady i zalety bezlusterkowców i to w sposób, który się przyjemnie słuch. Ja mam tylko jeden problem z a7III którego nie udało mi się rozwiązać, może coś podpowiecie. Problem rozpoczyna się w słabym oświetleniu. Podgląd ekspozycji na żywo jest wyłączony. Tryb ostrości AF-C. Na otwartej przysłonie (f1.4, f1.8 i nawet f2.8) autofokus działa pewnie, szybko i celnie. Po przymknięciu przysłony np. do f8 lub f16 autofokus zwalnia, chybia lub "pompuje" i nie może ustawić ostrości. Zauważyłem, że kiedy rozpoczyna się pomiar ostrości aparat na chwilę otwiera przysłonę zaczyna śledzić obiekt trafia z ostrością, po czym nie wiem dla czego przymyka przysłonę i zaczyna "pompować" z powodu braku odpowiedniej ilości światła dostarczanego do matrycy. Będę wdzięczny za jakieś sugestie lub podpowiedzi :)
@DR5000com4 жыл бұрын
To proste. Gdy LIVE VIEW DISPLAY jest OFF, aparat pokazuje podgląd na przesłonie otwartej, a w momencie wyostrzania przymyka ją i z początku działa na otwartej przesłonie, ale za chwilę wciąż ostrzy, bo AF-C i ostrzy na małej ilości światła. Gdy LIVE VIEW DISPLAY jest ON dzieje się tak samo, ale w tracie działania podglądu przesłona jest przymknięta i nie otwiera się na początku procesu ostrzenia, czyli ma znacznie trudniej. W pierwszym przypadku aparat miał chwilę na dojrzenie świata "jasno" i "z głębią". Rozwiązanie jest jedno - AF-S. To jest takie samo ograniczenie bezlusterkowca jako rozwiązania na aparat, jak to, że lustrzanka zasłania matryce lustrem i albo widać coś na matrycy, albo w wizjerze.
@cuprumboxpiotrabaj90554 жыл бұрын
@@DR5000com Niestety zostaje AF-S. Jednak uważam, że jeśli wybieramy Live View Display - OFF to jesteśmy świadomi ustawień aparatu (czas, przysłona - głębia ostrości, WB, ISO) i aparat niepotrzebnie przymyka przysłonę w trakcie działania autofokusa i w ten sposób sam sobie uniemożliwia śledzenia ostrości . Dzięki i pozdrawiam.
@Marek-gx1vt4 жыл бұрын
O ile się nie mylę to w Sony w przeciwieństwie do np Canona ostrzy na przesłonie roboczej. W Canonie aparat otwiera przesłonę podczas ostrzenia i przymyka przy wciśnięciu spustu.
@DR5000com4 жыл бұрын
Jeśli tak jest, to aparat jest nieodporny na przesunięcie płaszczyzny ostrości, wadę lustrzanek: kzbin.info/www/bejne/h52UoZKLp6iInNE
@cuprumboxpiotrabaj90554 жыл бұрын
@@DR5000com Tak jest, ale jak słusznie zauważyłeś, przy mocno domkniętym obiektywnie to nie ma znaczenia.
@przemo46564 жыл бұрын
Sigma 1.2. Czy używacie jej na ciemnych salach? Jak sprawuje się AF? Chodzi o szybkość ostrzenia w szczególności szybkich "akcji". W testach opisują że jest wolna. Posiadam samyanga 34 1.4 fe i jest ok. Nie wiem czy sigma 1.4 lub 1.2 coś mi poprawi w pracy AF.
@DR5000com4 жыл бұрын
Sigma 35 f/1.2 DN jest lepsza od Sigmy 35 f/1.4 w każdym aspekcie. Jest ostrzejsza, mniej winietuje, szybciej ostrzy, ma ładniejszy bokeh. To najlepsza 35tka jaką w życiu miałem w rękach. Prawie wszystkie zdjęcia jakie pokazujemy w całej serii tych filmów pochodzą z tego obiektywu. My jesteśmy nim kompletnie oczarowani, wykonuje u nas 70%, mamy dwie sztuki.
@lukaszepsuty28045 жыл бұрын
Ok więc teraz szybkie pytanie jakie szkło na początek nie za miliony czy sigma 35 1.4 będzie działać fantastycznie czy lepiej szukać czegoś innego ?
@lukaszepsuty28045 жыл бұрын
Oczywiście do a7III
@DR5000com5 жыл бұрын
Tak, ale dobierz wersję na gwincie Sony. Żadnych przelotek. Lepszy obiektyw od tej Sigmy to Sigma 35 f/1.2 DN :)
@lukaszepsuty28045 жыл бұрын
@@DR5000com tak ale na 1.2 przyjdzie jeszcze czas :) myślę o szkole na start, może jakaś alternatywa dla sigmy ?
@DR5000com5 жыл бұрын
SEL35F14Z. My wybraliśmy Sigmę.
@lukaszepsuty28045 жыл бұрын
@@DR5000com i to mi wystarczy :) ps. Kolejny świetny materiał. Uwielbiam Was oglądać dzięki za pomoc.
@zbigniewszewczyk91275 жыл бұрын
Kupić aparat za ciężką kasę, naszpikowany funkcjami po to, aby te funkcje wyłączyć i z nich nie korzystać, no nie wiem....
@DR5000com5 жыл бұрын
Niby nie wiem, ale jednak się wypowiem ;)
@progressiw5 жыл бұрын
Łatwiej jest zrozumieć aparat włączając każdą nową funkcję stopniowo o czym Rafał powiedział, wystarczy posłuchać :)
@MaciejK3335 жыл бұрын
Przecież je włączył(stopniowo) i korzysta.
@oORIENTt5 жыл бұрын
Wyłączyć i po kolei włączać, aby sukcesywnie poznawać nowe możliwości. Jeśli ktoś używa af, to przy portrecie co jest chyba kierunkiem większości, wykrycie oka to bardzo ważny aspekt. Wczoraj robiłem trochę kadrów na 1.8, 5-letnim nikonem i niestety ostrzy na rzęsy/brwi, a oko staje się widocznie nieostre. Amatorsko i dla przyjemności można robić zdjęcia szerokim zakresem aparatów od kompaktowych dsrl, przez nikony, kanony, soniaki, olimpy, aż po hasselblada, ale jeśli ktoś utrzymuje się z tego co robi, to kupując taką a7s II/III, dostanie za "średnie" pieniądze bardzo wygodny aparat, dający komfort przy długim czasie na planie. Ja preferuję fotosport, długie szkło z korpusem wielkości nikona d5 canona / 1d mnie mi odpowiada, ale nie jest to dyscyplina wymagająca klasy i elegancji. W momencie pracy z wyrafinowanym klientem premium oprócz jakości zdjęć będzie liczyło się także ogólne obycie. Pozdrawiam :)
@torphePL4 жыл бұрын
Fajny materiał!co do AF i obsługi przez wyświetlacz, w Eos R, działa błyskawicznie(nie ma opóźnienia), mało tego można wybrać który fragment LCD ma być aktywny(do wyboru 4 narożniki lub 2 połowy). Jest też opcja trybu dotyku, tylko przesuwanie lub przesuwanie i dotykanie;) pozdrawiam
@adamryske53974 жыл бұрын
Gdyby miał jeszcze taką dynamikę jak N/S i bez cropa w 4K, szybki AF-EYE (wraz z wyostrzeniem z 6K) to byłby konkurencyjny
@Marek-gx1vt4 жыл бұрын
Po aktualizacji 1.4 EYE AF w systemie Canon EOS R działa naprawdę szybko. A co do dynamiki jak S/N i 4K bez kropa - myślę że każdy wybiera dla siebie sprzęt według własnych upodobań i potrzeb.
@piotrbenkowski5 жыл бұрын
Czy Sony a7r3 to dobry wybór do reportażu czy lepiej a73? Zwłaszcza zależy mi na dobrym IAF.
@lukasztull5 жыл бұрын
Myślę ze bardzo dobry. Przy takiej rozdzielczosci mozesz przypisac funkcje cropa do przycisku i majac zapiete jedno szklo mozesz miec 2 ogniskowe uzywajac jednego przycisku
@DR5000com5 жыл бұрын
A7III ma znacznie lepszy autofokus i idealną rozdzielczość. My wybraliśmy A7III.
@fotografia.kolobrzeg3 жыл бұрын
Rafale czy coś udało się ustalić w kwestii przegrzewania ? Niestety już dwa razy doświadczyłem tego "fenomenu", a mój A7III zachowuje się wówczas jak "pijany". Jak sobie z tym radzić...?
@DR5000com3 жыл бұрын
Tak, szykujemy aktualizację filmu. Jak tylko wykonamy wszystkie zadania, przygotujemy publikację.
@fotografia.kolobrzeg3 жыл бұрын
@@DR5000com Dziękuję
@pablo12345x5 жыл бұрын
Dzięki za film. Używam Sony a7 III i jedynym problemem dla mnie jest brudząca się matryca praktycznie przy każdej zmianie szkła 👓 🙈 Czego nie było np. W Canonie 😊
@eM4rio5 жыл бұрын
Zdecydowanie jest to inzynieryjska porazka. Canon R nie ma tego problemu, ale tez nie ma np. 2 slotow na karty :) na prawde, mozna odniesc wrazenie ze robia umyslnie te aparaty skopane, tylko po to zebysmy sie w komentarzach na YT pozabijali :p
@krzysztofnikos72754 жыл бұрын
Świetny materiał! Jakie szkła Polecasz do tego Japońca?
@DR5000com4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/qWeTep5rZcyNj7s
@fotozientas73945 жыл бұрын
Witam, Dzięki za film, ale może ja nie zrozumiałem, albo nie wiem, ale jak chcesz podglądać efekt zebry skoro masz wyłączony podgląd na żywo. Wyłączyłeś wszystko także i to, a nie mówiłeś że go włączasz. Efekt zebry jest tylko widzialny przy włączonym podglądzie. Także zgadzam się s tym że histogram przekłamuje troszkę, także tryb pomiaru ekspozycji przekłamuje gdyż podczas gdy jest ustawiony na zero aparat niedoświetla zdjęcia prawie o 1ev, nauczony z nikona ze nie doświetlam zdjęć o 0,7ev tu jest już bardzo ciemno.
@bartoszwojciechowski77394 жыл бұрын
Witajcie. Mam do Was pytanie, jakich używacie akumulatorów do A7 ?
@DR5000com4 жыл бұрын
Duracell DR9954. Działają jak oryginały.
@DR5000com4 жыл бұрын
Sony A7 z baterią Duracell DR9954 pokazuje stan naładowania w procentach i robi to dokładnie. 100% po naładowaniu, wyłącza się przy 0%.
@bartoszwojciechowski77394 жыл бұрын
@@DR5000com Hej, ale to nie jest aku do A7 III co podałeś :), jakiego używasz z A7 III. Z góry dziękuję za odpowiedź
@DR5000com4 жыл бұрын
Zapytaleś o A7. Do A7III używam akumulatorów Sony NP-FZ100.
@bartoszwojciechowski77394 жыл бұрын
@@DR5000com byłem mało precyzyjny ;)
@bigora77 Жыл бұрын
świetna recenzja :) tylko wolniej trochę 🤣 pozdro
@bartoszwojciechowski77394 жыл бұрын
Mam jeszcze jedno pytanko, czym błyskacie zdalnie na sali z A7 ?
Spoko materiał jak i poprzednie.. Sony fakt multum funkcji, jednak poczekam aż Sigma będzie bezpośrednio pod bagnet RF do Canona.. Canon R i RP się nie przegrzewają. Może to jest rozwiązanie 😁😅 Chrapkę na Sony mam, ale tak po Waszych filmach idę do pokoju popatrzeć na Canona i mi przechodzi 😁 jeszcze się wstrzymam.
4 жыл бұрын
Napiszecie dokładnie jakie macie karty w poszczególnych slotach? Czy nagrywacie tymi aparatami czy tylko zdjęcia?
@DR5000com4 жыл бұрын
Mamy różne karty, używamy Sandisków. Drugi i trzeci film z tej serii nagrany był A7III.
@kamilg.44134 жыл бұрын
Cześć, chciałbym spytać czy zastanawialiście się nad bezlusterkowym średnioformatowcem od Fuji, skoro już zmienaliście sprzęt? Jeśli tak/nie to czemu? Pozdrawiam
@DR5000com4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/qWeTep5rZcyNj7s
@krzysztofhelwing88624 жыл бұрын
Mimo aktualizacji do wersji 3.10 nadal nie mam opcji „pomoc” tak jak na filmie. Czy ktoś jest w stanie pomóc? DR5000- jakieś sugestie? 😕 Edit: Gotowe- okazało się, że do przycisku, który chciałem wybrać, nie można przypisać opcji „pomoc”, i stąd ta sytuacja.
@Kozman-fn3ih4 жыл бұрын
A ja uważam że wszystkie 3 główne systemy są takie same, i to od naszych upodobań zależy jaki aparat jest dobry, bo co jest lepsza Audi, BMW, czy Mercedes, A tu wrzucam test dla wszystkich maniaków technologicznych , tak dla porównania co lepsze :) kzbin.info/www/bejne/kGaUlaGfoJWLrac
@tommwaw4 жыл бұрын
Naprawdę fajnie się Ciebie słucha. Motywu z "panic buttonem" nie znałem, a wydawało mi się że w pełni ogarnąłem konfiguracje mojego a7iii, także dziękówka:) ps. włączasz czasami ten dotyk? czy go wyłączyłeś na stałe? Bo jednak szybki klik żeby zmienić punkt ostrości, np. w drugim rogu, to dobra rzecz.
@Paczeklbn5 жыл бұрын
Genialny materiał ;)
@agroPK4 жыл бұрын
Ach wszędzie to Sony a7... czy pomijając AF, czy ma on aż tak dużą przewagę nad konkurencją? Tytuł jednak powinien brzmieć "Ujarzmić Sony a7 III".
@DR5000com4 жыл бұрын
Nie sponsoruje nas Sony, abyśmy publikowali filmy z ich marką w tytule. Jest to 3 cześć z całej serii filmów, pierwszy jasno tłumaczy o czym może być trzeci - nie mów, że byłeś zaskoczony :) Tak, a A7III ma już od roku, dwa razy więcej slotów na karty pamięci niż konkurencja, ma też wsparcie niezależnych producentów optyki takich jak Sigma, a gdy go kupowaliśmy, był tańszy o tysiące złotych od rywali. W zasadzie to nie ma konkurencji!
@agroPK4 жыл бұрын
@@DR5000com Lubię Wasze filmy i szanuję Was. Jednak nawet aparaty z niższej półki też mają 2 sloty. Fajnie byłoby gdybyście porownali kilka bezluster z pełną klatką np. Sony, Nikon, Canon, Lumix ;) Pozdrawiam.
@DR5000com4 жыл бұрын
Z niższej półki? To Nikon Z6 i Canon R mając jeden slot są z jeszcze niższej niż te z niższej? Mówiłem, że A7III nie ma konkurencji ;)
@agroPK4 жыл бұрын
@@DR5000com Nie, to ta podobna półka. Ale argument, że oto Sony a7 ma 2 sloty to żaden argument. Lumix G9 też ma 2 sloty i dodatkowo górny wyświetlacz, ale czy ten górny wyświetlacz jest argumentem, że będzie lepszy od A7? Na pewno nie. Jeżeli pracowaliście na wymienionych markach bezluster to uwierzę na słowo, że A7III nie ma konkurencji, ale jeżeli nie to sorry, nie trafia to do mnie.
@DR5000com4 жыл бұрын
G9 możesz porównywać do Olympusa E-M1II, to zupełnie inny format matrycy niż A7III. Czy pracowaliśmy innymi systemami? - może przegapiłeś: kzbin.info/www/bejne/qWeTep5rZcyNj7s
@przyjemski15 жыл бұрын
Świetny materiał! :-) U mnie w lipcu również zagościł A7III i to był najlepszy wybór, jakiego mogłem dokonać. Ten sprzęt ma pewne niedoskonałości, jednak jaki inny aparat ich nie ma? Na chwilę obecną nie ma nawet sensownej alternatywy. Nikon i Canon wypuszczając sprzęt z 1 slotem dobrowolnie oddały pole bitwy rywalowi spod znaku SONY. A9 i A9II również są świetne, jednak to zupełnie inna półka. To tak jakby porównywać Nikona D850 z D5S. Nie da się. A7III w połączeniu z dobrymi, jasnymi szkłami stanowi zestaw, który zadowoli niemalże każdego fana pięknych kolorów, ostrości i błysku w oku. Szkoda jedynie, że większość użytkowników nigdy nie wykorzysta pełnych możliwości tego sprzętu.
@piotrkoza67624 жыл бұрын
Jak to nie ma sensownej alternatywy ? Kupiłem Z6 i to zpełną premedytacją bo chcę wykorzystać Nikkory i lampy które posiadam. A sprzedaż wszytskich szkieł ze stratą i kupienie tych samych opowiedników (zwykle droższych do Sony) to byłby dopiero bezsens a zysk praktycznie żaden. Tym bardziej że Nikonowi Z6 zupełnie niczego nie brakuje a w pewnych aspektach np. ergonomia i tak ogólnie praca na nim jest przyjemniejsza. Dodam tu że Z6 czy "na zimno" czy "na gorąco" fotografuje i działa tak samo błyskwicznie co w przypadku A7 już tak oczywiste nie jest, co w pierwszym filmie zostało wyraźnie podkreślone. I to jest bardzo poważna wada która, jak dla mnie dyskfalifikuje ten sprzęt. Do tego dochodzi możliwość zapisu wideo w prores RAW, jesli ktoś potrzebuje to czyni z tego aparatu w pałni profesjonalą kamerę. Jeden slot na XQD/CFexpress to bardzo duża zaleta o czym szybko przekonałem się po blisko roku pracy. To format przyszłości w sprzecie profesjonalnym - szalenie szybki, trwały i niezawodny. Mam jeszcze lustrzankę którą sprzedam w tym roku a nowy nabywca dostanie wszytskie moje karty SD w prezencie. Bez jakiegokolwiek żalu czy poczucia straty z mojej strony :)
Za 1 slotem stoi konkretna strategia. Już jest rozwijana i promowana linia Z, ale wciąż fotograf zawodowy skazany jest na F. Będzie tak, dopóki nie wyprzeda się zalegający na półkach sprzęt linii F. Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli w nowym Z6 pozostanie jeden slot.
@piotrkoza67624 жыл бұрын
@@przyjemski1 Absolutnie nie zgodzę sie z Tobą że jeden slot XQD/CF nie nadaje się do reportażu bo ten format to naprawdę inna liga. Zobacz sobie filmy na YT fotografów ślubnych np. z USA którzy juz pracują na tym sprzecie. Po za tym czy tego chcemy czy nie w półce profesjinalnej to właśnie CF express typ B będzie formatem wiodącym: www.spidersweb.pl/2019/02/karta-sd-cfexpress.html
@stanley702 жыл бұрын
Witam , czy jest już taka aktualizacja tego filmu która wyjaśnia czemu się Sony A7 III przegrzewa ? . Niektórzy mówią min. na You Tube że się wcale im nie przegrzewa ten A7 III - To już sam nie wiem co o tym myśleć . Na przykład Pan z kanału ,, Niedźwiedź Filmuje " twierdzi że mu się nigdy ten model nie przegrzał a filmuje nim od 3 lat . Czy możliwe jest że jest coś nie halo z modelami z poszczególnych lat produkcji ? , pozdrawiam serdecznie .
@DR5000com2 жыл бұрын
Sony A7 III się przegrzewa tylko wtedy gdy jest przeciążony. Tak samo jak Canony, Nikomu i wszystkie telefony oraz komputery. Możesz doprecyzować swoje pytanie?
@stanley702 жыл бұрын
@@DR5000com Chodzi mi o nagrywanie filmów w 4K . Na niektórych filmikach ludzie mówią że im sie aparat przegrzał i wyłączył nawet po kilku , a inni że po kilkunastu minutach nagrywania w 4K . A inni twierdza że nagrywają powiedzmy pół godziny ciągiem i nic się nie dzieje że nagrywają powiedzmy kilka godzin po 30 minut robiąc dosłownie minutowe pauzy i wtedy aparat jest ciepły ale pracuje i się nie przegrzewa .
@DR5000com2 жыл бұрын
Nie rozumiem. Sugerujesz, że kłamią? Zakładając różne warunki pracy oraz różne ustawienia, ja powiedziałbym, że mówią prawdę. Najważniejsze to poznać sprzęt i grać na jego plus, a nie uskarżać się na minusy ;)
@stanley702 жыл бұрын
@@DR5000com Niczego nie sugeruję a jedynie się zastanawiam jak to jest z tym przegrzewaniem . Najwidoczniej maja na to wpływ różne ustawienia . Ludzie pewnie mają różne odczucia i doświadczenia nagrywając w różnych warunkach i z wieloma ustawieniami i to pewnie dlatego takie komentarze .
@DR5000com2 жыл бұрын
Tak to jest z tym internetem. Masa niesprawdzonych informacji bez kontekstu.
@dystrych4 жыл бұрын
R Bardzo pomocne są twoje filmy. Ale przyszło mi do głowy, dlaczego nie zdecydowaliście się na SONY A7R III?
@DR5000com4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/pZTLYWtrl9Olf80
@tomc3142 жыл бұрын
Dzieki prowadzącemu jakiś czas temu nabyłem A6300 i ok , ale mnie przytłoczył, chciałem mini obiektyw traił sie ww niemal tej samej cenie co zestaw używany Sony NEX5T, hm mniej funkcji łatwiejsze menu i aparat który zawsze można mieć przy sobie , wywód apropo stopniowego uczenia się aparatu. Pozdrawiam
@DR5000com2 жыл бұрын
A wystarczyło zajrzeć tu: sklep.dr5000.com/produkt-MOV0033.html
@philippstormchaser56224 жыл бұрын
To normalne, że przy tym trybie hlg minimalne ISO to 125 ?
@bartoszpiszczek4 жыл бұрын
tak. Tak samo S-log ma inne minimalne iso.
@adamryske53974 жыл бұрын
@@bartoszpiszczek A dynamika jest ta sama czy już trochę spada?
@MrBena185 жыл бұрын
Świetny film. Napakowany wiedzą i doświadczeniem. Pomysł z wyłączeniem funkcji doskonały 🙂. By potem doskonalić i poprawiać pracę na nim. Panic button mnie zaskoczył. Jestem lustrzankowy i na razie mi to naprawdę wystarcza bo jestem amatorem ale dla osób profi wiedza od Was na pewno będzie pomocna w wyborze własnej drogi.
@wielkopletw4 жыл бұрын
Co myślisz o Sony RX100 III?
@DR5000com4 жыл бұрын
Nie używamy aparatów kompaktowych. Nawet prywatnie, zastąpiły je telefony.
@piotrmarkiewicz45064 жыл бұрын
A Pamiętam jak mówiłeś kiedyś o bodajże Sony A7mk1, że "składa się z samych wad i problemów" :) A7III to już chyba bardziej rewolucja, niż ewolucja w odniesieniu do jedynki :) Z innej beczki - ze zdziwieniem słucham teraz o jakimś przegrzewaniu się aparatu. Ja mojego A7II używam do astrofotografii i walę z interwałometrem serie po ok. 4-6 godzin (60-90 zdjęć po 4 minuty naświetlania każde), potem 2 godziny darków itd... i nie zauważyłem aby matryca grzała się bardziej, niż mój poprzedni Nikon DSLR :/
@DR5000com4 жыл бұрын
Jak miałbyś to zauważyć w interwałach? To widać wyłącznie w pracy z aparatem w ręku. Do tego w astrofotografii słońce i dłonie nie ogrzewają aparatu, noc go wręcz świetnie chłodzi. Przegrzewanie dotyczy moim zdaniem procesora nie matrycy i obstawiam, że przegrzewanie się matrycy nigdy nie było problemem. Podgrzany, np. przez układ zasilania, przetwornik zaczyna szumieć, często nierównomiernie. Ja tego nie zauważyłem. A7 nadal składa się z samych wad i problemów ;) Choć AF ma sprawny i teraz choć w tym zakresie się nieco rehabilituje ;)
@Marek-gx1vt4 жыл бұрын
Do przegrzewających się laptopów są podstawki z wiatrakami. Może by do Sony zrobić gripa chłodzącego, dodatkowo w lecie nie pociły by się ręce 😉. Antyfliker i gwiazdki są też w RP i R Canona, fajna sprawa 🙂. Ale fakt faktem pomimo swoich wad Sony A7 III to naprawdę bardzo uniwersalny sprzęt, i najbardziej uniwersalna pełna klatka wśród bezlusterkowców. Sigma 35 1.2 niestety tylko do Sony 😏, może Sigma zrobi też to szkło do innych systemów 🙂.
@philippstormchaser56224 жыл бұрын
Gdzie znajdę link do podanego artykułu?
@DR5000com4 жыл бұрын
Na DPReview. Google Twoim przyjacielem! :)
@philippstormchaser56224 жыл бұрын
@@DR5000com to jeszcze jedno pytanko czy minimalne ustawienie ISO dla tego trybu to 125 ?
@radekk.radoslaw5 жыл бұрын
No i ten film powinien przekonać nieprzekonanych do ML, choć pewnie i tak tego nie zrobi, bo ludzie z natury są uparci ;)
@acomitam...1164 жыл бұрын
Mam propozycję odnośnie do 3:19. Nazywaj go A7, wtedy dowartościuję się, że mamy ten sam sprzęt ;)
@PozeraczGarnkow4 жыл бұрын
Jak strasznie leży edukacja w naszym kraju, że trzeba było dokręcić jeszcze dwa filmy o tym samym (i pewnie dalej nie dotało:D).
@fabexfilm4 жыл бұрын
Super materiał ! sam posiadam Sony 7 III od listopada i jestem zadowlony z tego aparatu przesiadłem sie z lustra jeszce może nei do konca ale najprawdopodbniej w tym roku bedzie koniec ery lustra , jedyna sprawa jaka mnie nurtuje miedzy lustrem a bez lustrem , to to , że lustro lepiej radzi sobie z praca z dodatkowymi lampami rozstawionymi na statywach , porównywalem to na zleceniu i lustro na tych samych ogniskowych lepszy daje błysk niż sony , może jakieś małe porady jak pracowac z bezlusterkowcem z dodatkowymi lampami
@fotozientas73944 жыл бұрын
lustro nie daje błysku, dają je lampy rozmieszczone na statywach, a aparat czy to lustro czy nie lustro rejestruje światło odbite od fotografowanego przedmiotu. jedynie co można zarzucić sony to to, że na lampach quadralite ma opóźnienie laga ale tylko lampach ze stopką pod sony, ale można kupić wyzwalacz i wyzwalać nim nie lampą na sankach, lub kupić lampę w wersji basic ze stopką iso i w manualu ale także z możliwością sterowania innymi lampami wyzwalać wszystko bez opóźnień.
@adamur25 жыл бұрын
Ja również wyłączam mnóstwo funkcji z swojej lustrzance. Prostota i sterowanie manualne - oznacza dla mnie niezawodność. Oczywiście nie w każdym przypadku, np. ostrzę automatycznie :) Ale zwykle już nie stabilizuję. Niektóre obiektywy mają stabilizację, inne nie. Stabilizacja w obiektywie raz działa lepiej, innym razem gorzej. Czasem przeszkadza w kadrowaniu albo ostrzeniu. Dlatego też wyłączam ją i ewentualnie podbijam czas, czasem nawet kosztem ISO. Przynajmniej mogę być pewny, że nie poruszę. Trudno. Powyższe przykłady są oczywiście subiektywne. Dlatego rozumiem podejście autorów (generalne, niekoniecznie w szczególnych przypadkach). A co do wymiany systemu na inny z bezlustrem, jestem sceptyczny. Koszty wysokie. Uważam, że większe przełożenie kosztów na wzrost efektów da rozbudowa akcesoriów niż wymiana body wraz ze szklarnią (i innymi akcesoriami, jak chociażby zapasowe baterie czy filtry dopasowane do szkieł). Rozbudowa o akcesoria dodatkowe? Choćby system błyskowy albo lepsze statywy? Albo dobry gimbal czy może radiowy mikrofon (filmy)? Możliwości jest wiele. A może po prostu więcej czasu przeznaczyć na pracę własną zamiast na nieustanne scrollowanie ceneo? :) Puentując, myślę jednak nad przejściem na bezlustro w ramach systemu (Nikon Z6).
@fotoPrzygoda4 жыл бұрын
Polecam szkło antyrefleksyjne. Dotyk działa. Dotyk można też w a7III podzielić na pół ekranu czyli patrzysz przez wizjer a tylko pod kciukiem jest dotyko włączony/ prawa bądź lewa strona ekranu. Przepracowałem z nim cały sezon, ponad 60 wesel i działa świetnie. Rozwiązuje to też po części zmiane punktu ostrości nosem. Aktualnie na a7rIII też nałożyłem to szkło i działa świetnie wszystko. Koszt szkła 79zł np w cyfrowe.pl Nigdy nie miałem problemów nawet w bardzo jasny dzień. Pozdrawiam.
@Tomasz_Jan_Maria_Gasiennica4 жыл бұрын
Które to konkretnie szkło?
@fotoPrzygoda4 жыл бұрын
@@Tomasz_Jan_Maria_Gasiennica LARMOR 4G - nie mam już opakowania. To było na początku zeszłego sezonu.
@dariuszpyrzynski39014 жыл бұрын
A jak u Ciebie z problemem przegrzewania się body?
@paolo42855 жыл бұрын
Tylko jedno malutkie pytanie do posiadaczy Sony. Czy nikt nie miał problemów z migawką? Kiedyś widziałem filmik, gdzie migawka padła zaraz po gwarancji i gość był w kropce. Stwierdził, że nigdy więcej nie kupi Sony.
@DR5000com4 жыл бұрын
Nasza migawka nie padła zaraz po zakupie.
@paolo42854 жыл бұрын
@@DR5000com zaraz po zakupie nie mogła paść. Przecież to jest szanowana firma. Sam miałem kilka "pstrykawek" Sony, bo wtedy byłem początkującym "fotografem" i wszystko działało poprawnie. Skoro nikt tutaj nie miał takich problemów to wygląda na to, że tamten gość miał pecha. Czasem zdarzają się nieudane egzemplarze. Dzięki za interesujący filmik. Wiele się dowiedział. Ja mam Olympusa, ale celowo go kupiłem do podróży. Canonów się nie pozbywam. Działają ok, mam dużo obiektywów, po co to ruszać. Przydają się do innych celów. Życzę powodzenia!
@DR5000com4 жыл бұрын
Dwa systemy to świetne rozwiązanie. Każdy system ma swoje cudowności ;)
4 жыл бұрын
Wszystko się psuje, każdy sprzęt każdej marki ale Sony nie miało, żadnych akcji z A7III typu padające migawki, które o czym Rafał nie wspomniał mają 500 000 żywotności gdzie w lustrzankach jest duuuużo mniejsza. Ps. Mam A7R III i tam też wszystko ładnie działa, zero problemu.
@DR5000com4 жыл бұрын
A7III - 200 000; D750 - 150 000. Moim zdaniem nowe aparaty będą bardziej trwałe. Jedyne co naprawialiśmy w lustrzankach to naciąg lustra (w D700 i D750, w każdym modelu jeden raz), nigdy nie wymienialiśmy migawki. A7III ma mieć nieco bardziej trwałą migawkę, ale to marginalna różnica, tym bardziej, że to "przewidywania" i mogą być wyssane z palca. Za to my używamy czasem migawki elektronicznej i to potencjalnie może wydłużyć życie migawki mechanicznej. W każdym razie to japońskie aparaty i migawka to nic czym się martwimy.
@bass19964 жыл бұрын
Kiedy nie korzystasz z aparatu odchyl ekran, pozwoli to lepiej odprowadzić ciepło.
@michabocian49865 жыл бұрын
To w nikonach nie było oznaczenia zdjęć gwiazdkami ? :O
@DR5000com5 жыл бұрын
Nie było. Było w Canonie, ale nikt nie używał, to Nikon się nie fatygował nawet ;)
@michabocian49865 жыл бұрын
Jest to uciążliwe w Canonkach.
@michaadamiak19224 жыл бұрын
Oglądam ten film i w pewnym momencie moja żona mówi że z tym wzrokiem guzik prawda, wzrok psuje się od wątroby;)
@Chris.Mechanic4 жыл бұрын
Dokładnie tak. A wątroba trawi to, co jesz... Jedź dobrze, to i oczy będą działać dobrze. Każdy medyk chiński Ci to powie... Dla mojej wątroby jest to kawa, ciężki alkohol (a może każdy, testuję) oraz mięso... Kawę i mięso oraz cięższe alko odstawiłem ;) Peace! Świeeetny film Rafale! Jak zawsze..!
@dariuszpyrzynski39014 жыл бұрын
Czy problem przegrzewania się body juz rozwiązany ? :)
@DR5000com4 жыл бұрын
Nie. Jak go rozwiążemy, to podzielimy się rozwiązaniem. Ciężka sprawa, występuje po długim czasie obciążenia aparatu, głównie w reportażu, a zimą nie fotografujemy tak długo. W pracy, którą wykonujemy teraz zimą, problem w zasadzie nie występuje.
@planetg35774 жыл бұрын
@@DR5000com Gdzieś czytałem, że sam procesor mocno się grzeje, a ze względu na niewielki korpus nie było miejsca na zastosowanie odpowiedniego chłodzenia.
@adamwisniewski60744 жыл бұрын
Co to za pasy do aparatu?
@DR5000com4 жыл бұрын
Najlepsze, bo nasze własne! eupidere.com
@l1seq8865 жыл бұрын
Uwielbiam ten szeroki kąt z góry😁😄😃😀😆
@Przemek_Wawrowski_Fotografia5 жыл бұрын
I'am lovin it !!! 💪😉
@donebydrone_pl4 жыл бұрын
Świetna zawartość ! Dobra robota.
@szymonjabonski1884 жыл бұрын
Mistrzu ty haha ! Z filtrami rozwaliłeś system 😂
@rafnowicki58104 жыл бұрын
Są tacy co dorabiają ideologię do wszystkiego. Nie wszystko wszystkim musi się podobać ale należy szanować to że ktoś chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Praca Diany i Rafała wielu osobom może pomóc w zrozumieć pewnych zasad i dlaczego można je złamać i nie wszyscy muszą się z tym zgadzać z resztą Rafał w którymś z odcinków o tym wspominał. Dla mnie to "dobra robota" tak jak robota innych chcących podzielić się swoimi wiadomościami (J.Kazimierczyk czy Zieniu przy którym przysypiam ale słucham do końca :) ) Pozdrawiam wszystkich chcących poznać zdanie innych.
@maximoto76984 жыл бұрын
Jesteś Gość! Świetny film JAK ZAWSZE👍
@Lumperator5 жыл бұрын
Sony A7III tak namieszał, ze przechodzą na niego mniej lub bardziej obyci użytkownicy z m4/3 (co widać po wysypie aparatów i szkieł z tego systemu), oraz coraz więcej fotografów traktujących swoją prace zarobkowo. Przede wszystkim autofocus i celność w oko Soniakiem to jego mega mocny atut.
@DR5000com4 жыл бұрын
Myślę, że to błędny wniosek. Dlaczego ktoś miałby przejść z Olympusa na Sony? Różne matryce, różny rozmiar sprzętu, różne zastosowania. Dla nas autofokus w Sony i w Olympusie to to samo, działa tak samo sprawnie. My takie zmiany nie planujemy, bo matryca m4/3 nie jest alternatywą dla pełnej klatki, ani na odwrót. To tak, jakby ktoś zmienił iPhona na Nikona D750. Dwa różne narzędzia, które łączy fakt, że robią zdjęcia ;)
@Radczak824 жыл бұрын
Mam dwa bezlusterkowce - Olympusa OMD5-mark II który jest po prostu genialnym aparatem podróżniczym - małe leciutkie obiektywy Zuiko dają genialny obraz i niczego więcej nie trzeba a telefon wtedy jest bezużyteczny. Drugi bezlusterkowiec (specjalnie nie podam marki) - służy do pracy zarobkowej. Oba systemy mają swoje ogromne zalety i każdy został stworzony do czegoś innego.
@kamilrakowski234 жыл бұрын
@@DR5000com z tym iphonem i nikonem przesadziłeś. Przeskoczyłem z d500, d750 na olka :-)
@DR5000com4 жыл бұрын
@@kamilrakowski23 Mieliśmy przez lata Nikony D750 i Olympusa E-M1II równolegle i nigdy takie ruchu nie wykonalibyśmy. Świadomie wybraliśmy pełną klatkę, bo ten rozmiar matrycy zapewnia płytką głębię ostrości, wysokie czułości i wysoką jakość obraz ze względu na niskie zagęszczenie pikseli cyfrowych, na powierzchni analogowej. Świadomie też wybraliśmy małą matrycę, bo zapewnia mały rozmiar optyki, dużą głębię ostrości, długi ekwiwalent ogniskowej. Cech D750 nie ma w E-M1 i na odwrót, te zbiory nie mają części wspólnej. Taka przesiadka to kompletnie irracjonalna decyzja i należy przypuszczać, że jeśli dziś jesteś zadowolony z MFT, FF chyba kupowałeś z pistoletem przy skroni ;) Bez odbioru.
@rudzik735 жыл бұрын
Lubie sluchac Twoich opowiesci, masz duza wiedze i doswiadczenie. Fajnie i dostepnie opowiadasz o fotografii i sprzecie, czekam na wiecej. Ja przestawilem sie z DSLR na Canona R, nie jest to mistrz swiata, ale dziala tak jak lubie, i nie musialem zmieniac obiektywow z ktorych korzystam. Wiekszosc to Canon i 2 Sigmy. Myslalem o Sony a7iii a7r3 i a7r4 bo to byl czas kiedy zmienialem swoj sprzet. Mocno myslalem o Sony a9 pierwszej wersji to kosztowala w grudniu okolo $3500 czyli tyle co a7r4.....Te dwa byly bardzo w mojej glowie i sprawdzilem oba w skepach.....niestety albo dobrze, nie podeszla ergonomia Sony.....To byl ten moment zeby zrezygnowac z Sony i wrocic do Canona R, ktory jest naprawde dobrym aparatem. Teraz maja wyjsc jego nastepcy, wiec R bedzie moim drugim aparatem a nowy R3 czy R5 bedzie glownym. Jedynie co zazdroszcze AF z Sony, choc Canon goni go..... Pozdrawiam z Chicago
@DR5000com5 жыл бұрын
Nie zazdrość. Różnica miedzy aktualnymi bezlusterkowcami jest minimalna. Mnie odpowiadał Nikon Z6 w takim samym stopniu jak A7III. Jestem pewien, że Canon R ma dokładnie tak samo świetny autofokus.
@rudzik735 жыл бұрын
@@DR5000com nie trafia w "oczy" jak Sony, poprawia to zapewne za jakis czas, ale Sony byl takim marzeniem....az go wzialem do reki.....i prysla banka...Slucham Waszego kanalu, lubie Twoja fachowosc i bycie bezposrednim w nazywaniu rzeczy. Wiecej filmikow prosze, ja nie robie juz wesel itd bo zdrowie juz nie te. Lubie zas posluchac i obejrzec Was/Ciebie w akcji. Tez zaczynalem id muzyki.....skonczylem na fotografii. Narka
@Oozaru104 жыл бұрын
Super filmy, myśle o bezlusterkowcu również. Głównie ze względu na pełna klatkę. Obecnie cykam d5300 od Nikona z 18-105 kitowa portretowka i 70-300 tamrona. Bida zestaw ale coś tam wychodzi, na zewnątrz jest jeszcze ok ale w środku potrzebuje jaśniejszego obiektywu bo nie zawsze lampa może pracować . Chce zacząć robić zdjęcia profesjonalnie. Głównie plenery i sesje dziecięce. Co byś polecił ? Do 7tys z obiektywem jakimś uni do tych celów. Jakiś zestaw startowy. A7markIII Troche drogo wychodzi o A7 mark II? A może jakiś olympus lub coś innego co doradzisz ? Na początek. Prosze o odp i pozdrawiam
@DR5000com4 жыл бұрын
Sprzęt każdy dobiera sam. Tak jak każdy dobiera sobie żonę lub męża - każdy ma swoje powody i upodobania. Powoli. Chcesz zajmować się fotografią zawodowo, ale to nie oznacza, że będziesz. Najpierw stwórz portfolio tym co masz, może sprzedaj te dwa obiektywy i kup Nikkora F 50mm 1.8G (my takim zestawem robiliśmy zdjęcia za pieniądze - Nikonem D3200 z 50 f/1.8G). Na inwestowanie 7000zł poczekaj, aż ktoś zacznie Ci płacić. Nie wiesz ile będziesz zarabiać, a już określasz budżet na sprzęt. To dzielenie skóry na niedźwiedziu.
@Oozaru104 жыл бұрын
DR5000com Na początku dziękuje za odpowiedz dosyć szybka i rzeczową. Ogólnie pozbywając się tego co mam niewiele musiałbym dołożyć do podstawowego mkII a7 i jakiegoś 35mm 1.8 ale nie wiem czy może jest coś podobnego, nie jestem tak zorientowany na rynku jak Wy, wiec chciałbym się oprzeć na Waszej opinii i radzie. Swój pomysł czerpie z tego iż sam stwierdziłeś iż lepszy sprzęt może jedynie pomoc i ułatwić pracę nim. Ogólnie ze zdjęciami sobie radzę jedynie irytuje mnie jakosc zdjec tj ostrość i jasność bo mam dosyć ciemne obiektywy i stad tez ten pomysł bo jak zmieniać to od razu wszystko i zacząć bazować na czymś dobrym, bardziej profesjonalnym aby później nie raczkować z nowym systemem, bo często rodzi to brak pewności siebie podczas sesji gdy nie zna się dobrze z czym ma się odczynienia wiec chciałbym zacząć od razu. To jest tak jak dajmy na to z tatuowaniem czy malowaniem, można robić to tanimi metodami tanim sprzętem. Ale gdy zacznie się pracować na sprzęcie profesjonalnym widać tą różnice w jakości sprzętu i to odbija się na efekcie końcowym bo ten sprzęt pozwala na więcej i jest bardziej dokładny, czego ja sam doświadczyłem kupując przykładowo markery za 70zl a za 2500zl itd co do fotografii, myślałem po prostu o zmianie na canona eos6d czy 5d ale gdy trafiłem na Twoje filmy zacząłem poważniej myśleć o bezlusterkowcu. Doradź 😇
@Oozaru104 жыл бұрын
Wybacz za składnię, pisze do poduszki😅ale wyczekuję odpowiedzi.
@DR5000com4 жыл бұрын
Pytasz o sprzęt do fotografii komercyjnej, a to już jest działalność gospodarcza polegająca na gospodarowaniu środkami. Inwestowanie 7000 zł w pomysł, który nie masz zielonego pojęcia czy wypali, bo nikt jeszcze Ci nic nie zlecił, nikt nie pisze i nie dzwoni, wręcz nie masz jeszcze portfolio, to szaleństwo. Nie masz klientów, nie wiesz nawet ile mogą Ci zapłacić, budżet inwestycyjny jest wzięty z kosmosu. My nigdy nie inwestowaliśmy w sprzęt więcej, niż zarobiliśmy, poza pierwszym aparatem za 800zł. Ja sprzedałbym wszystkie obiektywy i kupił jeden do zarabiania. 50tkę 1.8G. W ten sposób pozbywasz się "ciemnych" i słabych obiektywywów, na rzecz sprzętu do zarabiania, a po tej operacji zostaje Ci kilkaset złotych i masz sprzęt. To jest moja odpowiedź. Jaki aparat jest, wiesz, bo piszesz o świetle, ogniskowych, itd. Żony Ci nie wybierałem, aparatu też nie potrafię, ale jeśli dotkniesz sprzętu w sklepie, powinieneś wiedzieć co chcesz kupić. Jeśli nie wiesz czego chcesz, to nie czas na zmianę. Orientację w rynku zdobędziesz przeglądając ofertę producentów, my też nie wiemy wszystkiego.