Ujemne ceny energii. Czy prosument zapłaci za oddanie energii do sieci?

  Рет қаралды 5,327

Filip Kaszubowski

Filip Kaszubowski

Күн бұрын

Пікірлер: 36
@andrzejwieczorek6150
@andrzejwieczorek6150 9 ай бұрын
Jak zwykle ciekawy materiał. Podziękowania dla prowadzącego.
@damndogu
@damndogu 2 ай бұрын
Dziękuję bardzo za pouczający odcinek, życzę (nie za) dużo słońca.
@roberta2361
@roberta2361 3 ай бұрын
Dziękuję za kolejny film.
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 9 ай бұрын
Dla kogo cena energii jest ujemna dla tego jest ujemna, wszystko zależy kto ma priorytet we wprowadzaniu energii do sieci. Jeżeli elektrownie węglowe wypełnią popyt na 90% i zostawią 10% dla odnawialnych ,które mogłyby pokryć 50% popytu, bo są sprzyjające warunki z wiatru i słońca ,to regulator 40% energii odnawialnej potraktuje w cenie 0zł tylko dlatego, że potraktował priorytetowo producentów energii z węgla. Wówczas cena energii dla konsumenta będzie wysoka , bo 40% energii odnawialnej "puścimy w kanał" a konsument zapłaci za energię priorytetową z węgla po stałych cenach wynikających z kosztów zakupu węgla przez elektrownie. Im więcej będzie ceny zerowej za kWh dla energii odnawialnej , tym wyższe będą ceny energii z węgla.
@pawelr8750
@pawelr8750 9 ай бұрын
To jak są tak niskie ceny energii to dlaczego od nowego roku mają być podwyszki do 70%?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 9 ай бұрын
Powodów jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich omówione są właśnie w tym filmie i wynikają z różnic pomiędzy rynkiem hurtowym, rynkiem dnia następnego oraz rynkiem bilansującym. Energii nie kupujesz dwa razy w roku z dostawą na konkretne godziny w dniu następnym, tylko masz zapewnione stawki przez cały rok. Czym innym jest chwilowa cena zakupu z dostawą na jutro dla spółki obrotu, a czym innym cena całkowita wraz z dostarczeniem tej energii, a także taryfy dla gospodarstw domowych zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Poza tym, dochodzą opłaty związane z przesyłem i utrzymaniem sieci, czy marże sprzedawców oraz operatorów sieci dystrybucyjnej oraz oczywiście podatek VAT. A tak przy okazji, to biorąc pod uwagę, że ceny mają być jednak mrożone również w przyszłym roku, to nie będzie aż takich podwyżek. W zasadzie już wcześniej zakładano, że wzrost będzie spowodowany tylko zniesieniem "tarcz", gdyż sama energia na giełdzie była tańsza, niż w zeszłym, szalonym pod tym względem, roku.
@TomdexPL
@TomdexPL 9 ай бұрын
@@filipkaszubowski Będzie mrożenie pewnie do 3000 kWh, a co później? Najlepszych rozwiązaniem byłyby jakieś preferencyjne stawki za energię przy zgłoszonym ogrzewaniu pompą ciepła. Żadne bony dla wszystkich itd. bo to nie będzie powodować u kogoś kto ma kopciucha chęci do zmiany ogrzewania. No i mrożenie ma być do połowy roku z możliwością przedłużenia, jestem bardzo ciekaw przyszłego roku, co to będzie ogólnie jeśli chodzi o energetykę, bo wiadomo tyle, że nic nie wiadomo.
@mariuszmorawski9884
@mariuszmorawski9884 9 ай бұрын
Najważniejsze pytanie jest czy jeszcze fotowoltaika się będzie bilansować? Bo te ceny ujemne na bank będą się pojawiać częściej. Magazyny energii do instalacji drogie chyba, że kombinujesz jakieś offgridowe rozwiązania. Temat zaczyna się robić bardzo zawiły.
@jordanadam87
@jordanadam87 9 ай бұрын
Widze ze pokazales screeny chyba z "Home Assistant", ja też już mam zintegrowany dom do niego, nie mam magazynu ale dołożyłem podlicznik który pozwala monitorowac wszystkie statystyki. Automatycznie sprawdza bilans godzinowy energii (oczywiscie dla ostatniego cyklu) i jesli mam nadwyzke a np CWU nie ma osiagnietej temperatury to uruchamia grzałkę. Jak przyjdą ceny godzinowe to zaprogramuje ze jesli bedzie wysoka cena sprzedaży nię będzie uruchamiał urządzeń których w tej chwili nie potrzebuje (CWU, ładowanie hybrydy itd), Przy cenach ujemnych jesli doloze dedykowany podlicznik do mojego falownika Huawei (teraz podlicznik jest niezależny od falownika) na pewno bedzie mógł też HA sam sterować trybem zero export zaleznie od dowolnych czynników. Już teraz uzywam aktualnej ceny RCE do wyliczania teoretycznej stawki RCEm zanim ją jeszcze podadzą.
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 9 ай бұрын
Dobry pomysł. Gratuluję zaangażowania i umiejętności umożliwiających takie ustawienia pracy systemu.
@user-zv1og3db1u
@user-zv1og3db1u 2 ай бұрын
A prawda może być taka ze oni sami tego nie wiedzą ile prądu wyprodukowali
@dancolombo6050
@dancolombo6050 9 ай бұрын
Bardzo dobre treści, bardzo ważne. Dopracuj tylko formę (zminimalizuj "yyy"), a za rok będziesz miał 50 tys. subskrybentow.
@ijot128
@ijot128 9 ай бұрын
Na razie szanse, jak w ruletce - brak danych do podejmowania decyzji.
@marks6809
@marks6809 3 ай бұрын
wow o tym w wiadomoscish nie mowia 😂 beda sciagac panele z dachu jak w uk
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 9 ай бұрын
Jeden Poliński szekiel za kilowatogodzinę to nie jest ujemna cena!! #energa *Cena za 196 kilowatogodzin (kiedyś taka cena była gdy było poniżej 100).
@kubastachu9860
@kubastachu9860 9 ай бұрын
Czy da się w jakiś sposób sprawdzić, po jakiej stawce w danym momencie oddajemy energię elektryczną? Logicznym byłoby magazynować ją lokalnie w magazynie energii i sprzedawać dopiero gdy stawka będzie sensowna z punktu widzenia ekonomicznego, tyle że trzeba tę informację odczytać albo z licznika, albo z sieci -- pytanie czy jest to możliwe?
@kubastachu9860
@kubastachu9860 9 ай бұрын
ba, nawet czytałem jakiś artykuł, który twierdzi że jest to możliwe, ale nie podaje ani urządzeń ani źródeł danych ...
@ai-solar-pl
@ai-solar-pl 8 ай бұрын
@@kubastachu9860 oczywiście że możliwe. Już teraz mamy działające rozwiązanie... tyle, że nie możemy z niego skorzystać efektywnie z racji tarczy i braku taryf dynamicznych.
@kubastachu9860
@kubastachu9860 8 ай бұрын
@@ai-solar-pl a coś więcej na ten temat?
@filipkaszubowski
@filipkaszubowski 5 ай бұрын
Tak, już od kilku lat po godzinie 15 można sprawdzać godzinowe stawki RCE na dzień następny na stronie PSE, gdyż nie jest to nowy wskaźnik. Po prostu od lipca ma być wykorzystywany do wyznaczania ceny sprzedaży dla prosumentow, a do tej pory obchodził tylko uczestników Rynku Dnia Następnego.
@adzik50
@adzik50 9 ай бұрын
Chwila !!! jak ja mam płacić za mój towar albo mi zapłacisz za 0,5gr to mi powiedz ja wyłączam produkcję !!!!!!!!Proste Wypad banda złodziejska!!!
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 9 ай бұрын
ale jest tzw. podaż-popyt!! więc latem będzie za dużo energii i będzie cena po 8 GROSZY za kWh a zimą brakuje + jest produkowana z węgla dlatego będzie po 2 PLN kWh skoro podłączyłeś się pod sieć to nie masz wyjścia albo sprzedaż za ile Ci zapłacą, albo wyłączysz
@jakubjaworski8832
@jakubjaworski8832 9 ай бұрын
Dlatego magazyn energii i jak największa autokonsumpcja to przyszłość w instalacjach PV.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 9 ай бұрын
@@jakubjaworski8832 - tylko że latem praktycznie nie potrzebujemy tej energii a wówczas instalacja produkuje najwięcej dlatego PV - to projekt polityczny i Kowalski na tymi tak ucierpi!!!!! mnie szał PV nie ogarnął -choć wszystko w domu na prąd (CO+CWU+bytowy) ale przy chłodnej kalkulacji - podnosi się napięcie i sprzęt w domu szybciej będzie się psuł mam informację od serwisanta pomp - że w tej chwili to największy problem (NAPIĘCIE) za wysokie latem do grzania wody i ZBYT NISKIE ZIMĄ i elektronika w pompie wariuje!! Poczekamy za 3-5 lat co będą nagrywać ci co mają PV!!! A oszuści (co podkręcają falowniki powyżej 253V) od lipca 2024 będą namierzeni (cyfrowe liczniki) połączone bezpośrednio z ZE (oddziałem) - tutaj będzie "żniwo" dla ZE - wypowiedzenie umów lub kary!!!!! Ile latem zaoszczędzisz - POSIADAJĄC MAGAZYN i 70% AUTOKONSUMPCJĘ??? 1000, 2000 PLN - a magazyn i panele to 30 tyś!! widzisz sens? nawet jak będzie dotacja - to zwrot za 10 lat (zainwestowanej kasy) co znaczy, że może OSZCZĘDNOŚĆ będzie za 11 lat (MOŻE!!!!).
@janek1976
@janek1976 9 ай бұрын
​@@jakubjaworski8832Zgadza się, czekam tylko kiedy te szumnie deklarowane (podobno obecne) koszty produkcji 140$/kWh magazynu znajdą odzwierciedlenie w cenach rynkowych. Bo to by dawało poniżej 6000 PLN/10 kWh, oczywiście + podatki, marże, ale niech to będzie x 2 to i tak powinno być poniżej 12 tys/10kWh a jak na razie jest ok. 20 tys. I odrazu na koniec zaznaczę dla co niektórych - nie interesują mnie żadne trakcyjne, kwasowe i tym podobne wynalazki.
@TomdexPL
@TomdexPL 9 ай бұрын
@@jakubjaworski8832 zwłaszcza zimą, gdzie 90% dni w ogóle nie zapełnisz magazynu, bo instalacja będzie zasypana śniegiem, albo będzie pochmurno, a prąd będzie najdroższy, bo będzie mała produkcja z OZE.
Wyjaśniam niski depozyt na fakturze netbilling (156k ludzi w błędzie?)
23:17
Lipiec na stawkach godzinowych - liczymy oszczędności z magazynem i bez
17:16
Фейковый воришка 😂
00:51
КАРЕНА МАКАРЕНА
Рет қаралды 6 МЛН
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,1 МЛН
Jak wygląda łamanie haseł? Skąd przestępcy znają Twoje hasło?
25:25
Czy warto dać więcej paneli fotowoltaicznych na net-billing?
15:12
Filip Kaszubowski
Рет қаралды 10 М.
Magazyn Energii - "ZBEDNY" wydatek ?
22:40
iZZi instalacje
Рет қаралды 6 М.
JAK UCIEC Z MAJĄTKIEM Z POLSKI? SPOSOBY NA PRZEWÓZ ZŁOTA!
18:57
Finansowy Preppers
Рет қаралды 66 М.
WŁASNY PRĄD i MAGAZYN ENERGII - kiedy to się zwróci?
40:09
Kuba Midel
Рет қаралды 60 М.
Фейковый воришка 😂
00:51
КАРЕНА МАКАРЕНА
Рет қаралды 6 МЛН