Tego nie wiedziałeś o rowerowych piastach | Laboratorium rowerowe #5

  Рет қаралды 9,677

unbroken reed

unbroken reed

Күн бұрын

Пікірлер: 210
@hube9583
@hube9583 Ай бұрын
Od 20 kiliu tat zajmuję się rowerami, i zawsze zostawiam mikro luz. Film mnie ucieszył bo dowodzi że miałem rację;-) Ile razy się kłóciłem z kumplami z pracy że nie można kontrować na sztywno, bo jak się ściśnie to będzie za duży opór na łożysku. Od kiedy mam swój serwis to mogę kontrować po mojemu:-P Co gorsza spora część nowych piast, i kół (takich budżetowych) ma fabrycznie za ciasno skręcone piasty. Czesto ludzie przychodzą na serwis z kilkumiesięcznym rowerem i już są konusy zjechane. Wiec jak zakładam komuś nowe koło, lub nowy rower prosto z kartonu to w 95% trzeba zrobić mikro luz. Fajny odcinek! Pozdro 600!
@alexlez9947
@alexlez9947 Ай бұрын
Gratuluję pomysłowości pomiaru z suwmiarką 👍👍
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Dziękuję :) starałem się aby testy były jak najbardziej do powtórzenia samodzielnie w domu.
@jadwigakmiecik206
@jadwigakmiecik206 Ай бұрын
Szacun za bardzo rzetelne podejście do tematu 👍
@bogdankmiecik5342
@bogdankmiecik5342 Ай бұрын
Dzięki, za poświęcony czas na dokładne omówienie tego tematu. Pozdrawiam 😊
@Rafal87xc
@Rafal87xc Ай бұрын
na piastach xt m756 zrobiłem jakieś 50tys. km, kilka razy serwis im robiłem ale nigdy nie zostawiałem luzu. To były dobre piasty i dobrze uszczelnione.
@theblueboy851
@theblueboy851 Ай бұрын
Bravo Profesorze Red. Zawsze z mikroluzem. Pozdrawiam
@mlodystasio
@mlodystasio Ай бұрын
robisz interesujące i bardzo praktyczne eksperymenty. Jestem mechanikiem i lubię oglądać Twój kanał. Masz przy tym pokorę mówiąc, że wszystko jest "mało profesjonalnie" ale sorry: wykonujesz na potrzeby testu uchwyty z drukarki 3D. Jestem pod wrażeniem. tak trzymaj.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@mlodystasio Dziękuję za miły komentarz, staram się jak mogę :)
@radzixon7351
@radzixon7351 Ай бұрын
Jak w życiu, zdrowy rozsądek i myślenie ma przyszłość:)
@Bigos12
@Bigos12 Ай бұрын
temat sprężystości postal fajnie naświetlony. Jednocześnie zapomnieliście o zjawisku docierania (!) nowego konusa. Dlatego fabrycznie nowe piasty sa tak ciasno składane. Piasta w nowym rowerze musi być ciasna, a po kilku miesiącach trzeba luzy zweryfikować.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@Bigos12 Dziękuję za komentarz:)
@anka2866
@anka2866 9 күн бұрын
👍😁 Też tak uważam! Trzeba to przy każdej okazji kontrolować i erlw. korygować, by r. chciał się możliwie dłuuugo toczyć bez pedałowania :) Czyli sam. Tak lubię i tak mam. Jestem amatorem praktykiem. Dość dociekliwym 🙋
@jakub_qba
@jakub_qba Ай бұрын
Super odcinek. Jestem prawnikiem z wyksztalcenia, ale szczerze mnie to zainteresowalo! Super jest na metrologia, jak u prof. Chrisa.
@user-jl6kb1op2p
@user-jl6kb1op2p Ай бұрын
Temat z luzem czy beż przez kilka dni nie dawał mi spokoju więc mając trzy rowery postanowiłem poeksperymentować. Większość piszących komentarze opowiada się za opcją z luzem lub bez luzu. Ja do tej pory regulowalem zawsze bez luzu ale nigdy nie sprawdzałem jak będzie po założeniu koła do roweru. Po moich testach wnioski są takie że nie ma jednej zasady i do każdej piasty trzeba podejść indywidualnie. To, czy bez luzu, czy z luzem ( i jakim) zależy od jakości ośki i samozamykacza. Fajny film bo zmusił do myślenia i kilku eksperymentów.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@user-jl6kb1op2p Gratuluję podejścia i dziękuję za komentarz :) mój poprzedni materiał o mikro luzach miał identyczne wnioski :)
@konradkaczmarz
@konradkaczmarz Ай бұрын
Kawał dobrej roboty!👏
@michap5995
@michap5995 Ай бұрын
Jasny gwint... Emocjonalny rollercoaster
@aeyde
@aeyde Ай бұрын
Dokładnie :D
@krzysztofsiatkowski67
@krzysztofsiatkowski67 Ай бұрын
A to dopiero początek zabawy, bo to wszystko nie uwzględnia sił działających pod obciążeniem masą rowerzysty, sił wynikających z brakiem sztywności ram i widelców, działaniem sił bocznych. Wtedy oś dodatkowo jest jeszcze wyginana a łożyska ściskane punktowo i pewnie to jest w jakimś stopniu kompensowane chwilowym zwiększeniem odległości pomiędzy kulkami w miejscu największego nacisku. Lata temu już zastanawiałem się nad koncepcją aby łożyska były w ramie a piasta była wałem obracającym się w tych łożyskach, zysk wagowy ogromny, tylko problem ze sztywnością.
@anka2866
@anka2866 9 күн бұрын
IMHO zdrowo kombinujesz. Pomysł z łożyskami w ramie, bardzo mi się podoba 👍🙋
@arturkochel3936
@arturkochel3936 Ай бұрын
Co do nowych Piast z pudełek warto wspomnieć, że gdy zaplatamy koło to piasta się rozciąga i zupełnie inaczej pracuje dlatego warto było by zweryfikować piasty z pudełka zaplatając je w koło i sprawdzając ten luz przed zapleceniem a później po zapleceniu :>
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@arturkochel3936 To jest ciekawy punkt widzenia, dziękuję za niego :) w najbliższym czasie czeka mnie solidna porcja grzebania i edukacji w tym temacie :)
@arturkochel3936
@arturkochel3936 Ай бұрын
@@unbrokenreed Czekam w takim razie na kolejny odcinek o piastach bo fakt, że występuje to w takiej skali w sztywnych osiach rozwaliło mnie na łopatki. Cieszę się, że mogłem się czegoś również dowiedzieć. Można by również zbudować jak masz chęć i czas maszynę na silnik która by pozwalała zweryfikować proces docierania nowych piast w rowerach można by wtedy zobaczyć czy piasta się dotrze czy bieżnie będą wypolerowane ile opiłków będzie w środku oraz co się ogólnie stanie. Na piaście z luzem oraz bez. Mój kolega z pracy wyciągnął ze złomu dwie piasty z wżerami gdy je ostatnio rozkręcał bo pękła oś okazało się, że konusy jak i bieżnie zostały wypolerowane i nie było wżer :> Myślę, że to doświadczenie mogło by zakończyć definitywnie podstawową wiedzę o piastach.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@arturkochel3936 Chciałbym takie eksperymenty robić, ale to pochłania czas i pieniądze. Kiedyś może będę w stanie na kanał przeznaczać więcej jednego i drugiego, ale obecnie jestem przy granicy moich możliwości.
@HAL_9k
@HAL_9k Ай бұрын
Nie jestem mechanikiem ale serwisowałem piasty setki razy. Ja to zjawisko kompresji osi znam i do każdej piasty trzeba indywidualnie podejść sprawdzając jak bardzo oś podatna jest na skrócenie. Idealnie jeśli przy średniej sile zaciśnięcia kasuje się nam luz a sprawdzam to łapiąc za obręcz i poruszam względem widelca/dolnych lag amora. Mikroluz na osi przekłada się na kilka mm luzu na obręczy i tak zwiększam docisk zamykacza aż ten luz przestaje być zauważalny. Każdy sceptyk powinien skontrować piastę na 0 luzu i zrobić sobie taki eksperyment z zasymulowaniem haków ramy i poczuć jak kręci się oś po lekkim domknięciu, średnim i bardzo mocnym.
@anka2866
@anka2866 9 күн бұрын
👍 Też tak samo sprawdzam 😁 Umiem też ocenić jakość wycentrowania tylnego koła z zamkniętymi oczami i przy użyciu tylko 1 ręki. Koła przy tym nie dotykam - nie ma potrzeby. Stąd od razu wiem, z jakiej jakości kołem / rowerem, mam na dzień dobry do czynienia.
@modernschool_music
@modernschool_music Ай бұрын
Bardzo wartościowy materiał. Otworzył mi oczy, ALE! Pomiary na ściskanych osiach są niereprezentatywne. W 80% przypadków to nie oś jest ściskana bezpośrednio, tylko konusy, które mogą generować jeszcze większą różnicę w pomiarach. Generalnie od dziś jestem 'team mikroluz' i dodaję +10/20zł do ceny serwisu, ale mam pewność, że wszystko kręci się jak należy. Pozdrówki ;)
@101wilku101
@101wilku101 Ай бұрын
Odkąd sam się zajmuję rowerami/deskorolkami, ten luz przed montażem trzeba zawsze było wytwarzać. Bierze się on z niedoskonałości gwintu. Inaczej na łożyskach maszynowych, pomiędzy nimi jest tulejka, która kompensuje ten ścisk. Oczywiście ta tukejka ulega deformacji więc czasem można zastosować odpowiednią podkładkę. Siadając na rowerze powodujemy kolejny nacisk na oś która zostaje wygieta i też sie generują siły w zupełnie innym miejscu. Generalizując są to rzeczy jakie się wymienia bo naturalnie podlegają zużyciu.
@k0lo86
@k0lo86 Ай бұрын
Mi pierwsze 3 minuty tego filmu, plus moje doświadczenia z piastami na kulkach, a mam z nimi styczność od 2004 roku, wystarczyło, aby zrozumieć o co wam chodzi i czemu macie absolutną rację w tym co mówicie. Zawsze robiłem luzik. Jak mi się piasta skręcała bez niego, to poprawiałem czasem po 3-4 razy, do uzyskania lekkiego luzu, ale takiego aby rider który będzie używał rower go nie widział po założeniu koła do roweru. Zawsze luzik był, ale po założeniu koła do roweru, był już nie wyczuwalny. A robiło się tak po to, aby koło założone na rower, po rozkręceniu, obracało się jak najdłużej, zanim się samo zatrzyma. Jak koło się kręciło bezwładnie mniej niż 1.5 minuty, to znaczy, że opory toczenia są za duże i coś obciera.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@k0lo86 Dzięki za komentarz! :)
@labedzp
@labedzp Ай бұрын
@@k0lo86 a czy większość łożysk rowerowych nie jest kulkowych?
@FoHsi
@FoHsi Ай бұрын
​@@labedzpnastępny ekspert... Wszyscy wiedzą, że chodzi o konusy, a nie łożyska zamknięte w kartridżach. Czepiasz się dla samego czepiania.
@labedzp
@labedzp Ай бұрын
@@FoHsi nie ekspert ale są koła na maszynowych co dalej mają osie na konusy
@k0lo86
@k0lo86 Ай бұрын
@@unbrokenreed Proszę!
@MontyPython2.0
@MontyPython2.0 Ай бұрын
Turystycznie zwiedzam polską sferę internetowych "fachofcuf" z sekcji komentarzy :D Dobrze wiedzieć jaki poziom braku wiedzy i świadomości. Mają ci wygłaszający jedyne i słuszne poglądy :D A na ich obronę mają... swoje doświadczenia. I to ich jedyny argument, deklasujący łożyska na tzw. konusach:D Wpisujcie nazwy swoich serwisów, by człowiek wiedział które omijać szerokim łukiem:D A łożyska? Zawsze z luzem. Autor filmu widać głupi nie jest, to będzie wiedział gdzie należy szukać merytorycznej odpowiedzi. Jaki luz i do jakiego rodzaju łożysk stosować :)
@konradmical2182
@konradmical2182 Ай бұрын
Nie jestem znawcą ale myślę że te ośki po prostu się wyginają pod ściskiem. Tzn że otwór na qr jest troszkę większy i przy ścisku to powoduję wygięcie osi i zgniatanie kulek względem konusow. Mogę się mylić;) Ciekawy materiał 👌
@anka2866
@anka2866 9 күн бұрын
Też tak uwazam. Zwłaszcza jak mocno dociśniesz. Ale nowe są krzywe na dzień dobry ;)) Wiem, bo mi tylna po 13 latach pękła, a jak sprzedawca pokazał mi nowa - banan! to się załamałem. Innych nie miał, a ja czasu wiec kupiłem, założyłem. Wycentrowane na lepiej niż grubość kartki papieru A4 koło, zlikwidowane minimalne jajo, przesmarowane łożyska, odpowiednio mocno ściśnięte, wolnobieg. Rower jest bezgłośny i toczy w nieskończoność prawie :)) Wszyscy mi tego zazdroszczą ;) Z przodu napęd 3-blatowy (kocham!) i HT2 - bajka... 3x7 i revoshifty. Opony OBOR Paladin 700x38C - super! Rower GT Nomad, rama ponoć fitness z 2008 roku, mocno zmodernizowany, przerobiony na komfortowego trekkinga wg mojego pomysłu i woli.
@Arixonic
@Arixonic Ай бұрын
Bardzo fajny materiał :). To też pokazuje, że dość cienka oś QR9 oraz jeszcze cieńszą oś szybkwozamykacza odpowiada za brak sztywności tego rozwiązania i wypieranie tego standardu przez tzw sztywne osie...
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
Brawo!!!👏👏👏👏 Oglądało się to jak program popularnonaukowy, normalnie "fizyka kwantowa"!🤣👍 Wiedziałem że mam rację co do mikroluzów na konusach i kompensacji ośki. Dekady praktyki się sprawdziły.☺ A propos jakości stali. Titanic pewnie by nie zatonął gdyby był wykonany z lepszej stali. Bo ta z której były blachy i nity miała tyle zanieczyszczeń (głównie siarki), że w lodowatej wodzie zachowywała się i pękała jak szkło (!!!). Pozdrower!👋😀
@labedzp
@labedzp Ай бұрын
Blacha vs x tonowa góra lodowa przecież same naprężenia i to jak mało sterowny był Titanic (możliwe że i przeciążony) sprawiły to co sprawiły i chyba blacha nie ma tu nic do gadania
@labedzp
@labedzp Ай бұрын
Bo jakoś nie wierzę że stal sama w sobie może być miększa niż zamarznięta woda
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@vlodek-193 Cieszę się, że Cię zainteresowałem :) dziękuję za komentarz!
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
@@labedzp Błąd, jak by był zrobiony z dobrej stali to blachy mogły by się co najwyżej powyginać i odbiłby/ześliznął się od góry lodowej. Były badania robione na ten temat.
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
@@labedzp Nie "miększa" tylko bardziej krucha. Tak samo zachowuje się tani badziewny chiński plastyk na mrozie, pęka i jest kruchy jak diabli.
@mirekpac4856
@mirekpac4856 Ай бұрын
Super materiał. Chętnie zobaczyłbym coś o przygodach z piastami na łożyskach maszynowych. Sam miałem sytuację gdy się okazało, że piasta ciężko pracuje nie z powodu uszkodzonych łożysk ale z powodu tego, że prawdopodobnie wymiar straciła tulejka dystansowa miedzy bieżniami wewnętrznymi dwu łożysk. Ktoś z doświadczeniem serwisowym na pewno mógłby o tym pogawędzić.
@Grzegorz_K.
@Grzegorz_K. Ай бұрын
Śledzę temat kontrowania piast, który rozpocząłeś i sam się zacząłem zastanawiać nad moimi metodami. Czy aby na pewno robię to dobrze. Dzisiaj miałem okazję robić serwis tylnej piasty z niskiej półki i zrobiłem mały eksperyment. Po serwisie zostawiłem trochę większy luz. Zamontowałem koło w ramie i skasowałem ten luz tzw. hamską kontrą. Zrobiłem to tak aby nie było żadnego luzu. Koło kręci się jak masełko. Ale po wyjęciu koła z ramy na osi piasty czuć minimalny luz. Pisze to tak w ramach potwierdzenia tego co mówisz na swoich filmach. Oś działa jak guma, zgniata się i rozpręża. Pozdrawiam :)
@ziemiap
@ziemiap Ай бұрын
To o czym mówisz to nie wnyk ściskania osi itp. To jest naprawdę prosty temat i wynika z luzów na gwintach. Spróbuje to wytłumaczy w prosty sposób. Kasując luzy w piastach na gwint działają siły na zewnątrz, jak ściskasz szybko zamykaczem przesuwasz konusy do środka, właśnie o ten luz. Temat doskonale znany każdemu kto pracuje przy CNC, czy druku 3D - można tam śmiało poczytać o metodach redukowania tego luzy, czy jaki rodzaj gwintu np. trapezowy ma luz.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Dziękuję za komentarz, ale chyba nie oglądałeś od początku? Nie masz racji. Pierwsze parę testów, które przeprowadzałem, ściskały oś nie dotykając konusów i nakrętek, co podkreślałem.
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
Dokładnie tak, już też to napisałem, że nie oś jest ściskana, a jedynie skasowany bardziej luz na stożkach gwintów, więcej korzyści się osiągnie mocno skręcając kontrę do konusa niż później próbując kasować luzy zaciskiem koła, nie bez powodu w najnowszych piastach np u shimano próbuje się wyeliminować jeden z konusów (a właściwie regulacje na nim bo konus jest na stałe z osią zintegrowany)
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
@@andriubikerk3214 Jak za lekko skontrujesz konusy to życzę powodzenia, jak podczas jazdy ci się skręci taki zestawik na amen!😁
@krzysztofhajdo8052
@krzysztofhajdo8052 Ай бұрын
@@vlodek-193Tutaj nie było mowy o sile skręcenia konusa z nakrętką tylko o odległośći pomiędzy konusami , kulkami i bieżniami zewnętrznymi , takzwanym luzie a fachowo to pasowanie z tolerancją czy tolerancja pasowania jakoś tak. A to o czym mówisz to zjawisko które może wystąpić właśnie międzyinnymi przez brak tego luzu plus słabe skontrowanie co w efekcie doprowadzi do przykrych konsekwencji np. rozłupane konusy itp.
@matmat2829
@matmat2829 Ай бұрын
A ja żyłem w przeświadczeniu, że to nacisk na konusy powoduje ściskanie łożysk. :-D Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że to oś się poddaje. :-) Ekstra materiał!!! :-)
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@matmat2829 Dzięki za komentarz, cieszę się, że zaciekawiłem Cię tematem. :)
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
No i w "prawie" dobrym przeświadczeniu żyłeś. Bo w praktyce jest tak że to "nacisk na konusy* powoduje *ściskanie ośki.* 😁
@matmat2829
@matmat2829 Ай бұрын
@@vlodek-193 Słuszna uwaga doprecyzująca. :-)
@wandet5
@wandet5 Ай бұрын
temat ogólnie ciekawy, sam nigdy się nad tym nie zastanawiałem gdyż uważam, że piasty na kulkach to prehistoria, zwłaszcza w dobie serio tanich piast na maszynowkach jak novatec. Także propsuje za pomysl zbadania tematu ale to tyczy się tylko tanich piast. Mozesz podjąć temat wprasowywania łożysk do piast, czy powinno się to robić do oporu prasy czy lepiej tylko do pierwszego lekkiego oporu, bo ja przez.lata mam swoje obserwacje i chętnie je zderze z kogoś innego doświadczeniami
@arekjot4771
@arekjot4771 Ай бұрын
masz rację, przy montażu łożysk konusowych należy zostawić minimalny luz, który zniknie po zaciśnięciu QR. Ale zasadniczo rozwiązanie tego problemu można przedstawić bardzo krótko: "DT Swiss" :D
@Olafowy
@Olafowy Ай бұрын
Fajny materiał, gratuluję. Pokazałeś tu jak gumowe są osie. Metoda "zawsze mikro luz" może nie być idealną, bo trzeba do tego jeszcze poparować zaciski z piastami. Swoją drogą skoro oś się kurczy o tyle, to o ile rozciąga się zacisk przy zaciskaniu w tej osi. Myślę, że z grubsza każdy szuka jak najmnieszego oporu w czasie jazdy i nie mam na myśli tu dewiacji jak wypłukiwanie smaru z łożysk do zera i wyjmowaniu wszystkich uszczelnień. Gdzieś nagle okazuje się, że zamiast mieć w oponie 5 barów klient ma niecały jeden.
@radarian5097
@radarian5097 Ай бұрын
I pokazało to na przykładzie dłuższej osi tylnej dlaczego najczęściej niszczą się konusy z przodu mimo że tył jest bardziej obciążony wagą rowerzysty - krótsza oś przednia bardziej się zgniata. Ale - ci co drwili z mikroluzu zaraz napiszą ze koła są obciążane równomiernie...
@Olafowy
@Olafowy Ай бұрын
@@radarian5097 same zmienne i temat ciężki do "policzenia" przednim się skręca, hamuje, zbija w przeszkody. Tylne jest wleczone. Inne rozmiary kulek, inna ilość i inne uszczelnienie. Amortyzator też powoduje przekosy koła w zakrętach i przy hamowaniu bo lagi nie są sztywne. Temat na nieskończoność, dlatego myślę, że ten odcinek laboratoryjny był bardziej ciekawostką niż praktyką. Zdania jestem, że bardziej warto regularnie się serwisować i mieć jednak to ciśnienie w kołach i odpowiednią oponę niż dywagować o takich detalach. Jednak podkreślam, że nie krytykuje tego odcinka.
@radarian5097
@radarian5097 Ай бұрын
@@Olafowy jasne - dużo zmiennych to prawda. Ja sam na błędach się przekonałem o pasowaniu piast i odkąd stosuje luźniejsze pasowanie nie mam problemów z konusami.
@Olafowy
@Olafowy Ай бұрын
@@radarian5097 zawsze jak składam to bez luzu, jednak tak, żeby opór był minimalny, a nie na tyle, żeby kulki docierały bieżnie na nowo 😆. No i trzeba też wziąć pod uwagę wykonanie zamienników do piast z fabryk montażowych jak quando, formula i joytech, że często te konusy nawet nie są w kształcie przypominającym okrąg, więc tu niestety trzeba mocniej, żeby się faktycznie dotarło. Inaczej za tydzień będzie luz jak przy złamanej osi.
@radarian5097
@radarian5097 Ай бұрын
@@Olafowy Składam podobnie w sumie na granicy luzu. W niektórych przypadkach w sumie jak chłopaki na filmie sugerowali trzeba większy luz zostawić - zależy od piasty bo różnie różne się zachowują.
@floti4954
@floti4954 Ай бұрын
Ciekawe jak by pełna ośka od starego roweru zachowała i jaka była by wartość ścisku aż do urwania gwintu
@piotrciach1126
@piotrciach1126 Ай бұрын
Witam. Luz na piaście. Ja ostatnio walczyłem piastą przednią. Oś 9mm x 108 mm oczywiście piasta w rowerze MTB, jeździec 108 kg. Po wyczyszczeniu i złożeniu (dałem smar) bez luzu a przynajmniej takie miałem wrażenie gdy założyłem kolo do roweru to okazało się, że jest luz poprzeczny i to spory jest (łapałem za koło i za amora) mimo iż ja szybko złączkę dociskam ze sporą siłą. I zabawa w 4 podejścia i dokręcanie konusa o kilka stopni ( klucz z 3 godziny na 4 godzinę) i dopiero za 4 razem luzu poprzecznego nie było a sama oś kręciła się poprawnie nie było opcji liczenia kulek, darcia bieżni czy kasowania kulek). Jakoś nie uśmiecha mi się wylot przez kierownicę z powodu zatartego łożyska :)
@jarekkrolik9036
@jarekkrolik9036 Ай бұрын
A co instrukcja fabryczna podaje?
@MaksymilianSleziak
@MaksymilianSleziak Ай бұрын
Dobry materiał
@user-jl6kb1op2p
@user-jl6kb1op2p Ай бұрын
Pierwszy film rozwiał moje wątpliwości i utwierdził mnie w przekonaniu że powinno być bez luzu. Po drugim filmie zrobiłem w jednym kole mikro luz i po założeniu zamykacza na próbę było idealnie jak na filmie. Po założeniu koła było lekkie zdziwienie bo po poruszaniu kołem stwierdziłem że koło ma wyczuwalny delikatny luz na boki. Ktoś w jakimś komentarzu napisał że jak siadamy na rower to kulki dociskają do konusa i miski z dużą siłą, większą niż napinacz.teraz jest dylemat: bez luzu czy z mikro luzem powodującym minimalny luz na obwodzie koła. Dwa sposoby przetestowane i wciąż mam dylemat.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@user-jl6kb1op2p No widzisz, temat nie jest tak oczywisty jak niektórzy go malują. Ja będę drążył dalej.
@user-jl6kb1op2p
@user-jl6kb1op2p Ай бұрын
Cieszę się. Kanał naprawdę jest świetny.
@user-jl6kb1op2p
@user-jl6kb1op2p Ай бұрын
Tak sobie jeszcze przypomniałem że kiedyś po wymianie misek, kulek i konusów na osi z nakrętkami (bez zacisku) to po regulacji idealnie na gładko to na kole był luz taki do milimetra. Jak dokręciłem konus o 30 stopni ( to takie 5 minut na tarczy zegara ) to ośka obracała się bardzo minimalnym oporem a luzu na kole nie było. I tak sobie myślę że może jakieś napięcie wstępne powinno być. Trzeba by zadać pytanie: ważniejszy brak luzu na kole czy lekko kręcąca się ośka w palcach. No chyba że jakiś dopuszczalny luz na kole powinien być a o tym nie wiem.
@patryk3991
@patryk3991 Ай бұрын
WoW! super robota i inspirująca robota. Dzięki! Czy myślisz, że z takimi laboratoryjnymi dowodami możliwe jest stworzenie narzędzia do automatycznego dokręcania konusów z idealną siłą w każdym przypadku i w każdych warunkach?
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
Nie ma szans, bo każdy zestaw piasta/zacisk/haki ramy wymaga indywidualnego podejscia. No i jakość wykonania piasty i materiały z jakich jest wykonana mają ogromne znaczenie.
@piotrwieczorek2839
@piotrwieczorek2839 Ай бұрын
Najlepszy materiał z dziedziny luzu na osi. Jestem mocno zaskoczony jak pracuje sztywna oś! Być może wynika to ze zbudowana jest z większej ilości materiału przez co jest bardziej sprężynujący.
@krzysztofhajdo8052
@krzysztofhajdo8052 Ай бұрын
Witam. Bardziej łopatolologicznie się nie dało i należało by jeszcze nadmienić o rozszerzalności temperaturowej a różnice mogą być znaczne w warsztacie marne 10-15 stopni zimą i skręcamy bez luzu bo koło delikatnie bije to wibracje będą mniejsze 😂. Wyjeżdżamy wiosna lato temperatura rośnie 20-35 stopni a luz maleje dodajmy długie strome zjazdy zwiększone tarcie spowodowane brakiem LUZU i mamy ile 40-50-60 stopni u źródła ? I w efekcie Smar się karmi opiłkami kulki kwadratowe na bieżniach oranisko😢. Więc po co toczyć spór, lepiej dać sobie „LUZ” na konusach TEŻ ! Pozdrawiam twórców oraz całe zakręcone rowerowe grono!
@LongHairFilmsTV
@LongHairFilmsTV 21 күн бұрын
Nie mówię, że oś nie jest sprężysta. Mówię tylko, że eksperyment jest błędnie wykonany. Nie badasz w nim sprężystości osi, a jedynie kompresję luzów zespołu nakrętek i konusów. Suwmiarka nie ma faktycznej styczności z osią. Opiera się na nakrętkach i konusach, które ściskane zapinką przesuwają się (być może nawet razem z gwintem osi ale to nie to samo, co sprężystość osi). Żeby zbadać sprężystość osi musiałbyś na przykład nawiercić dwa otwory na końcach osi, osadzić w nich jakieś bolce, na tych bolcach dopiero oprzeć suwmiarkę i wtedy dopiero zapinać samozamykacz. I wtedy dopiero badasz sprężystość osi. I do tego eksperymentu oczywiście można zdjąć wszystkie konusy i nakrętki, bo nie biorą w nim udziału. Taka jest moja teza. Jak mówiłem, każdy metal jest sprężysty, jednak mam wątpliwość czy samozamykacz jest w stanie ścisnąć, skrócić stal osi. Zapewne ugiąć, ale ścisnąć? Trochę wątpię. W prasie hydraulicznej mógłbyś pewnie skrócić oś do postaci naleśnika :) ale chyba nie samozapinaczem. Film tak czy owak dobry, dociekania interesujące i cały kanał subskrybuję i dzięki za niego :)
@unbrokenreed
@unbrokenreed 20 күн бұрын
@@LongHairFilmsTV dziękuję za komentarz:)
@cynamonlitwin
@cynamonlitwin Ай бұрын
A co z naprężeniami pomiędzy konusem a nakrętką kontrującą? Myślę, że to jedna z co najmniej dwóch składowych całego zagadnienia. Gdy piasta nie jest zapięta w ramie, stożek i nakrętka równomiernie, w przeciwnych kierunkach naciskają na gwint osi, a zaciskając ją w ramie zmieniamy ten balans. Myślę, że elastyczność materiału samej osi ma mniejszy wpływ na zmianę luzu niż właśnie naprężenia pomiędzy stożkiem, a nakrętką. Znaczenie może mieć jakość wszystkich gwintów, może twardość nakrętki, czystość gwintów, wielkość momentu kontrowania.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@cynamonlitwin Masz rację. Biorę to pod uwagę, ale nie mam jak rzetelnie tego zmienić obecnie (jak coś się zmieni, to nagram). Tutaj jednak gra toczyła się o to, czy luz po zaciśnięciu zmniejsza się, czy się nie zmniejsza - skoro wiemy, że się zmniejsza, to mniejsze znaczenie ma, co dokładnie to robi. Konkluzja za to jest jedna: trzeba testować i sprawdzać, jak konkretna oś/piasta reaguje na ścisk przy zapinaniu w rowerze.
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
Jak masz odpowiednio mocno skontrowane (skręcone) konusy i nakrętki kontrujące to NIC ci się tutaj nie przesunie. Poza tym piasty mają *drobnozwojny gwint* (samohamowny) i naciski na styku - zwoje gwintu ośki/zwoje gwintu nakrętki (konusa) są jeszcze większe niż w zwykłym gwincie. Siemano!🙋‍♂️
@cynamonlitwin
@cynamonlitwin Ай бұрын
@@vlodek-193 Mówimy o przesunięciu rzędu setnych mm. Nie będę tu robił wykładu ale tak na "chłopski rozum" lita stal na pewno mniej się podda niż połączenie na gwintach, nawet tych bardzo precyzyjnych. Gdyby ten gwint był tak bardzo idealny, to dokręcając kontrę opór byłby natychmiastowy (prawie zero-jedynkowy), a sam wiesz jak jest w praktyce. Opór narasta i zawsze można coś dociągnąć. Nie badałem tego zagadnienia, a moje twierdzenia są na podstawie doświadczenia z mechaniką precyzyjną.
@adrianzaremba2868
@adrianzaremba2868 Ай бұрын
Doświadczenie udowadnia że jednak powinno się zostawiać mikro luz. A jak wyglanda sytuacja z piastami planetarnymi?
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Są na nakrętki, nie ma w nich szybkozamykacza przez całą długość, który kompresowałby oś na tym dystansie. Dochodzi co najwyżej do drobnego przesunięcia nakrętki kontrującej i skontrowanego konusa na gwincie (co pasuje też kiedyś sprawdzić).
@pawemski4082
@pawemski4082 Ай бұрын
Mega ciekawy materiał! Ja też, jako domorosły mechanik rowerowy jestem zwolennikiem mikro luzu. Jedno pytanie mi się nasuwa po tym materiale - dlaczego fabrycznie piasty nawet wysokiej klasy tego mikro luzu nie mają? Przynajmniej moje doświadczenie tak pokazuje. Przecież przy produkcji choćby Shimano pracuje sztab projektantów, inżynierów, pomiarowców itp itd. Czyżby każdy miał w tym przypadku swoją rację? ;)
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
@@pawemski4082 bo żaden luz nie ma pozostawać, ma być na 0, a reszta jest ujecta w projekcie, w materiale z którego są zrobione kulki konus i bieżnie itd,
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@pawemski4082 Oglądałeś całość? Pokazaliśmy fabrycznie nowe R8000 i luz miała.
@pawemski4082
@pawemski4082 Ай бұрын
​@@unbrokenreedoczywiście, że oglądałem całość i to dosyć uważnie. Na tyle uważnie, żeby zauważyć że pierwsza piasta, która została wyciągnięta z pudełka - Shimano XT FH-H756A tego luzu jednak nie miała ;) i moje doświadczenie również pokazuje, że ten luz jednak nie występuje fabrycznie. Choć nie jest to ogromne doświadczenie więc ktoś kto miał więcej piast w rękach może mieć odmienne zdanie. Mimo wszystko ja zwolennikiem mikro luzu jestem i gdy robiłem serwis piasty zawsze ten mikro luz zostawiałem. Pozdrawiam!
@henrykbednarek9536
@henrykbednarek9536 Ай бұрын
Ważną sprawę poruszyliście i dobrze pokazaliście - jako praktyk od zawsze stosuje mini luz bo doświadczalnie na przeróżnych rowerach zauważyłem te objawy które tu pokazaliście. Dlatego każde koło ustawiam do danego roweru i z odpowiednią siłą zacisku. U wielu osób pokutuje jednak zaciskanie kół na ''chama'' i ciężko niektórym wytłumaczyć że to błąd !
@MariuszSOBO
@MariuszSOBO Ай бұрын
Bardzo ważna wiedza dzięki za film kilka dni temu miałem roskmine ,skontroluje to jeszcze po tym filmie co tam narobiłem 😉
@marcin4893
@marcin4893 Ай бұрын
Czy na nowej piaście zrobi się mini luz czy zostawi jak było nie zrobi to żadnej różnicy w jeździe, nikt nie wyczuje oporów toczenia.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Pewnie tak, ale dla żywotności piasty jest to spora różnica.
@marcin4893
@marcin4893 Ай бұрын
​@@unbrokenreed większą różnicę dla żywotności zrobi częstość serwisowania do warunków w jakich się jeździ, używanie myjek ciśnieniowych to jaki smar jest zastosowany. Czy konusy i kulki czy maszyny też nie robi różnicy, lepsza piasta klasy LX niż tanie maszynowe no name .
@piotrbartoszewicz5774
@piotrbartoszewicz5774 Ай бұрын
Bardzo interesujący problem. Wnioskuję, że ideałem byłoby przekonstruowanie QR-a pozwalające na dokręcanie piasty z rekomendowaną siłą (5Nm?). Np. od strony nakrętki, po zablokowaniu dźwigni. W sumie dosyć prosty patent do wykonania, nawet dla domowego majsterklepki. A przy okazji tematu piast rowerowych, chciałbym zgłosić problem jaki zauważyłem i który się na tyle zaskakująco powtarza, że być może wart jest omówienia. Otóż w kilku intensywnie używanych piastach Shimano w wariancie Center Lock relatywnie częstą usterką jest korozja bieżni konusa, miski i kulek łożyska - ale zawsze z lewej strony! Czyli od strony tarczy. Z prawej są jak nowe, w porównaniu z tym z lewej. I bez różnicy, czy jest to piasta w systemie QR, czy na oś sztywną i model: Deore, czy Deore XT. Aha, istotna uwaga, dotyczy to głownie piast przednich. Osobiście przyjąłem roboczą wersję, że odpowiada z to słaby albo zbyt dobry (zależy jak na to spojrzeć} system odprowadzania ciepła powstającego w efekcie hamowania. Temperatura "idzie" w piastę i najbliższe łożysko, co być może z czasem prowadzi do korozji i mikrouszkodzeń. Nie będę się tu wymądrzał, bo Shimano ma jednak opracowaną do perfekcji technologię produkcji ww. elementów, Ale nie można wykluczyć, że przy jakimś chwilowym zakresie temperatur, następuje powolna ich degradacja. Są to skomplikowane kwestie z zakresu metalurgii i budowy strukturalnej, na których ja się nie znam, o których istnieniu jednak wiem. I stąd takie moje dociekania. No ale być może ktoś już pochylił się nad tematem i zna rozwiązanie, tej zagadki. Jeśli nie, to może autor i badacz rowerowego laboratorium uzna, że problem wart jest zgłębienia i wniesie go na katedrę🙂 Pozdrawiam
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Dziękuję za dłuuuugi komentarz, ciekawa sprawa z tym co napisałeś, pomyślę o tym :)
@krzysztofgurban6016
@krzysztofgurban6016 Ай бұрын
witam dobry materiał
@pej0s
@pej0s Ай бұрын
Przy nowej piascie może nie zostawili luzu bo ma się dotrzeć do siebie? 15:20 z tym fabrycznym luzem chyba tylko tu się mylisz, i ten luz jest zadany przez normę. No chyba że mówiłeś o podłych jakościowo nie trzymających norm.
@michaelstasiak470
@michaelstasiak470 Ай бұрын
Ciekawy eksperyment, ale co z piastami na maszynówkach ? Bo tam nie bardzo ma się co przesunąć, brak konusów etc
@101wilku101
@101wilku101 Ай бұрын
Tam wciskasz wewnętrzne bieżnie łożysk i tym samym generujesz nacisk na kulki a one na górną bieżnię.
@KonradDeda
@KonradDeda 23 күн бұрын
Pracowalem kiedyś w serwisie i powiem tak: Piasta ma być skręcona w taki sposób żeby to co nazywasz mikro luzem było jak najmniejsze lub nie występowało wcale a piasta chodziła jak najbardziej gładko bez przycinania się.... i tyle. Opór może być bo gdy zapleciesz koło założysz opony dojdzie masa rotująca która z łatwością ten opór przełamie. Moim zdaniem mikro luz który jest wyczuwalny pod palcami bez użycia żadnej siły jest już ZA DUŻY. Dlaczego? Jeżeli twój "mikro luz" będzie za dużym mikro luzem spowodujesz że koło i obręcz będzie chodzić na boki bardziej niż wynika to z odkształcenia szprych i obręczy bo to co czujesz pod palcem jako niewielki luz na zamontowanym kole gdy przyłożysz obciążenie (czyli usiądziesz na rowerze) może być już nawet kilku milimetrowym luzem na obręczy który będzie tą piaste niszczył mimo że nie bedzie to dla ciebie wyczuwalne dlatego nie kombinuj. Ważne jest by zrozumieć że kluczem do poprawnego działania tradycyjnej piasty jest równo rozłożony nacisk po powierzchni bieżni kulek i miski piasty ale już po przyłożeniu obciążenia w trakcie pracy. To że szybko zamykacz go niweluje to raczej oczywiste i bardzo dobrze bo chodzi o dociśnięcie bierzni do kulek i przez kulki miski do samej piasty, ale nie powiedziane że zlikwiduje go na tyle że po przyłożeniu obciążenia na osie w postaci twojej wagi nie będzie już występował ponieważ fabryczne nowe bieżnie i kulki się układają i docierają. Shimano piaste skręciło DOBRZE nie trzeba nic poprawiać ponieważ miski kulki i konusy w minimalnym stopniu się DOCIERAJĄ i układają. Już po kilkuset kilometrach piasta będzie chodzić bardziej gładko i wtedy co? Będziesz ją rozkręcał i dokontrowywał minimalnie?. Fabrycznie skręcone piasty shimano jak zostaną "rozjeżdżone" i są prawidłowo użytkowane nie łapią luzów a kręcą się przyzwoicie. Zaufajcie czasem producentowi i nie poprawiajcie wszystkiego na siłe nie doktoryzujcie się. To naprawdę pomaga. Nie miałem jeszcze ani razu sytuacji żeby fabrycznie skręcona piasta shimano się komuś rozleciała dlatego że ktoś za mocno spiął zamykacz. NIGDY. Pomimo twoich pomiarów. Przednią piastę można skontrowac nieco słabiej niż tylną dlatego że jest to koło prowadzące nadające kierunek jazdy w mniejszym stopniu przyjmujące nacisk na oś przez większość czasu. A no i raczej nie porównujcie piast tanich i drogich bo to zupełnie inna bajka. Waszym błędem jest przede wszystkim rozpatrywanie problemu tych zamykaczy piasty i gładkości ich pracy jak by to był oddzielny mechanizm który nie pracuje pod naciskiem typowego mężczyzny 80kg i się nie wyciera. A WŁAŚNIE PRACUJE POD NACISKIEM UKŁADA SIĘ I DOCIERA!! Generalnie i tak polecam wybierać piasty na "maszynówkach" bo są lepsze.
@unbrokenreed
@unbrokenreed 22 күн бұрын
Dziękuję za komentarz :) moje wątpliwości budzi: pista R8000 fabrycznie nowa z pudełka ma mikroluz, stary XT z pudełka chodzi jak obecne piasty pokroju JoyTech. Czuć mikrochrupanie łożyska bo jest tak ciasno skręcone.
@KonradDeda
@KonradDeda 22 күн бұрын
@@unbrokenreed mikro luz w fabryczniej piascie może brać się stąd że kiedyś stosowanio wianuszki na kulki żeby go nie było natomiast teraz się od tego odchodzi gdyż wianuszki się rozpadały powodując zatarcie bieżni i rozpad misek. Dobrze skonstruowana piasta po przyłożeniu kulek do miski i dociśnięciu bieżni nie powinna mieć przerwy między kulkami po zbliżeniu ich maksymalnie do siebie większej niż połowa takiej kulki. Jeżeli przerwa wynosi ponad kulkę (w co wątpię) to trzeba koniecznie dołożyć. Chrupanie to natomiast kwestia zastosowanych materiałów stopów misek tej nakrętki z bieżnią nieidealnej kulistości kulek albo brudu w smarze (to ostatnie najgorsze). Może zabrudzenie w transporcie może opiłki z produkcji (raczej niedopuszczalne), może kwestia kontroli jakości kulek.... Ciężko powiedzieć. Można wyciszyć dobrym smarem do łożysk (ten od shimano jest raczej taki sobie) reszta się czasem raczej się rozjeździ.
@MrZiemwit
@MrZiemwit Ай бұрын
ok jesli nie ma luzu wstepnego a my zasikamy ten stary mechanizm motylkowy to moim zdaniem nastepuje tu pewien blad rozumowania, bo my nie dodajemy tych zacisniec do siebie, jesli wstepnie bedzie mocno dokrecona piasta a potem mocno zlapiemy motylkiem to te dwie rzeczy sie nie dodaja bo material tez ma swoje granice mikro luz nie ma sensu bo przeciez material pracuje i z takiego luzu zrobi sie wiekszy i bedzie nierowne zuzycie mechanizmu a tak przynajmniej rowno wyjedziemy kolkami konusy wnioski, jezdzic i miec wywalone, to jak z lancuchem, nowy lancuch 50-100zl a nowa tubka wosku do lancucha 70zl, szkoda zycia
@marecki_marek4785
@marecki_marek4785 Ай бұрын
Pytanie jeszcze jak ta sprężystość wpływa na piasty na łożyskach maszynowych? Czy tam tez zaczną kulki przeskakiwać? Pyranie drugie: wychodzi na to ze piasty na łożyskach konusowych ale z osia na nakretki są lepsze ponieważ można zostawic je bez luzu bo tam osi nie sciska zaden szybkozamykacz?
@Bigos12
@Bigos12 Ай бұрын
oś drążona jest lepsza, bo bardziej elastyczna (sprężysta), niż oś pełna.
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
Prawda że kontrujesz pełne ośki *bez mikroluzu* 👍 Ale, koła z pełnymi osiami na nakrętki nie zdejmiesz w trasie bez odpowiedniego klucza, no i ośki drążone są sztywniejsze i lżejsze. Pozdro!🙋‍♂️
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
@@Bigos12 chyba jednak odwrotnie kolego ;), oś drążona jest sztywniejsza, oś pełna jest bardziej sprężysta, to proste. Weź rurkę i weź pełny pręt o tej samej średnicy i sam przeprowadź eksperyment ;)
@Bigos12
@Bigos12 Ай бұрын
@@andriubikerk3214 mam na mysli sprezystosc po osi, a nie na boki. Czyli tak: oska pelna jest modelem sztywnym w kazdym kierunku, konusy dokrecamy tutaj bez mikro-luzu. Os drazona jest sprezysta, i dlatego mikro-luz piasty przed zapieciem jest niezbedny. Do tego dochodzi jakosc materialu - przy taniej osi moze pojawic sie sprezystosc promieniowa. Jestem amatorem, wiec to moja osobista opinia. Na koniec podsumowanie: os pelna- piasta 0 mm luzu, os drazona- mikroluz kasowany przy zapinaniu.
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
​@@Bigos12no niech każdy sobie robi jak chce natomiast nie, oś drążona jest sztywniejsza mniej podatna na od kształcenia od pręta i nie ma zależności między typem osi a ustawieniem luzu na łożyskach, łożyska powinny być ustawione na 0 w każdej z opcji, a jedynie przy pełnych osiach rowerowych i tak się to wszystko szybciej zużyje, bo szybciej oś wygnie się łuk (stąd zmiana nastąpiła z wolno biegów na kasety a dalej na większe średnice osi) bo tu znowu to wygięcie się w łuk będzie różne zależnie od średnicy osi, wiadomo że osie 9mm są dużo mniej wytrzymałe niż osie pod sztywne zapięcie np 15 czy 20mm ;)
@alexlez9947
@alexlez9947 Ай бұрын
O kurde.. pierwszy 💪😁
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Dziękuję, za komentarz i gratuluję pierwszeństwa :D
@cezaro2336
@cezaro2336 Ай бұрын
Jak już na samej piaście jest mikro luz to co jest na całym kole w najdalszym miejscu czyli oponie? I druga sprawa jak się zaciśnie mocniej zacisk jak było i tarcza obciera o klocki hamulca to co zmieniło położenie tarcza czy zacisk?
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@cezaro2336 Ad. 1 Nic, bo po zaciśnięciu i skróceniu osi luz zanika i nie jest wyczuwalny na kole. Ad. 2 Jedno i drugie w podobnym stopniu, zgaduję :)
@cezaro2336
@cezaro2336 Ай бұрын
@@unbrokenreed raczej zacisk się przemieszcza względem tarczy bo ściskamy widełki ramy a nie piastę :)
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@cezaro2336 Tutaj nie mam pojęcia, trzeba byłoby mieć konkretne informacje o materiałach i to policzyć. Nie mam pojęcia na obecną chwilę jak to wypada wbrzeczywistości.
@cezaro2336
@cezaro2336 Ай бұрын
@@unbrokenreed bez przesady żeby piasta poddawała się i tarcza przemieszczała, taka piasta to do śmietnika, ale zawsze możesz zrobić film na ten temat bo to dość spotykany problem w rowerach co nie mają sztywnych osiek :)
@Bikecheck-pl
@Bikecheck-pl Ай бұрын
Xt z serii 15mm, mega luz fabryczny, że koło się tłukło. Konusy tak skręcone fabrycznie że ciężko ja było ruszyć.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@Bikecheck-pl Dzięki Łukasz za komentarz, zapamiętam to inf. :)
@Bikecheck-pl
@Bikecheck-pl Ай бұрын
@@unbrokenreed i os hexlock na dźwignie nic nie kasowała, ale to był bardzo duży luz.
@TheWroniarz
@TheWroniarz Ай бұрын
Tyle dyskusji w tym światku rowerowym jak to ma być... Nie ma instrukcji serwisowych od Shimano czy innych producentów? Jestem mechanikiem, ale nie rowerowym. Generalnie wszystkie luzy są podawane w dokumentacji, czy to urządzenie przemysłowe czy samochód. Producenci łożysk również nie milczą.
@ktosobcy2597
@ktosobcy2597 Ай бұрын
Ty a co z piastami na sztywną oś 15mm.Film może sugerować,że będzie ten sam efekt, ponieważ działa na oś kompresująco po zewnątrz osi.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@ktosobcy2597 Nie miałem pod ręką, może kiedyś sprawdzę ;)
@ktosobcy2597
@ktosobcy2597 Ай бұрын
Ja mam.Piasta przednia,center lock, Shimano deore. Samemu przeprowadzałem serwis zero. Po skręceniu na 0 luzu po montażu koła samo hamowało piastą. Musiałem kontrować na luźną. Tzn.oś musiała się lekko kręcić palcami tak na liźnięcie. Po mimo, że materiał na konusach itd. są precyzyjnie wykonane. Wniosek? Zawsze trzeba dobierać luz pod zestaw oś,konusy,kulki, bieżnie,piasta.Kontrować, zamontować,sprawdzić,poprawić.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@ktosobcy2597 Dzięki za komentarz! ❤️
@Piter-bike
@Piter-bike Ай бұрын
Czemu szprychy trzeszczą, konstrukcja lipna ? Szprychy proste naciągane w serwisie dalej trzeszczy przy większych mocach
@konradbuczek6847
@konradbuczek6847 Ай бұрын
To ma być tak skręcone aby było sztywnie "bez wyczuwalnego micro luzu", ale z luzem. Tutaj kłania się odpowiedni smar i idealnie skręcone konusy. To tak jak weźmiemy 2 łożyska "maszynowe", japońskie i coś innego. Jest spora różnica w " luzie" bocznym. A mimo to te "skręcone/bardziej pasowane" są o wiele trwalsze. Tylko odpowiedni smar, jego ilość i spasowanie elementów to trwałość każdego łożyska.
@janisz4045
@janisz4045 Ай бұрын
Czy tak jest. Nie, cały "układ" ugina się w "łuk". Można porównać do osoby poruszającej się po naprężonej linie. Chcąc naprężyć taką linę tak aby nie wystąpiło ugięcie pod ciężarem linoskoczka, siła dąży do nieskończoności.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Nikt tu nie twierdzi, że te osie utrzymują idealną prostotę, tylko jakie to ma w rzeczywistości znaczenie? Konusy się do siebie zbliżają i to ma znaczenie.
@janisz4045
@janisz4045 Ай бұрын
@@unbrokenreed fizyka, i tyle. Opisałem tylko zjawisko, jak to się dzieje. Nic nie podważam, a materiał jest istotny i dający wiedzę. Ważne że został podjęty, każde takie działanie zasługuje na szacunek i uznanie.
@radarian5097
@radarian5097 Ай бұрын
Ci co w komentarzach drwili i podśmiewali się z luźnego pasowania prawdopodobnie nigdy nie sprawdzili doświadczalnie a ich„prosty chłopski rozum” podpowiada że nie da się tak mocno sprasować ośki. O ile z piastami do których dostępne są konusy w sprzedaży można to zbagatelizować to przy pracy nad modelami kolekcjonerskimi i rzadkimi już grupami osprzętu nie można pozwolić sobie na przyspieszanie zużycia za mocno skręcając.
@ryszardstrachowski4373
@ryszardstrachowski4373 Ай бұрын
Nie śćisneła się ośka tylko przesuneły się konusy na gwincie osi .
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@ryszardstrachowski4373 Napisz jak do tego doszło, jeśli nie dotykałem konusów i nakrętek w pierwszych dwóch testach?
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
Rysiu pomyśl trochę, to nie boli!😁
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
@@unbrokenreed wyginasz oś w łuk i tylko tyle, a suwmiarka pokazuje jedynie że nieco zmniejszyła się odległość między końcami osi co chyba naturalne przy napinaniu łuku?
@vlodek-193
@vlodek-193 Ай бұрын
@@andriubikerk3214 To nie łuk, to "banan"! Zapomniałeś już?🤣😂
@piotrwieczorek2839
@piotrwieczorek2839 Ай бұрын
Wracając do tematu eksperymentów . Nikt nie potrafi mi wyjaśnić konkretnie o co chodzi z blaszkami rozporowymi klocków hamulca tarczowego. Niektórzy producenci oznaczają na nich strony montażu lewa/prawa. Przyglądam się i przyglądam nie zauważam różnicy w profilu blaszek a jednak coś musi być na rzeczy.
@VeloMajster
@VeloMajster Ай бұрын
Tutaj jest prosta sprawa. Przy montażu nowych klocków nie ma to kompletnie znaczenia, ale jeśli klocki hamulcowe są już w użyciu to z czasem mogą zużywać się niesymetryczne/ krzywo i w momencie demontażu np. Żeby wyczyścić zacisk lub odpowietrzyć hamulec bez wymiany klocków na nowe ma to Ci pomóc w orientacji i wsadzeniu klocków w to samo miejsce tj. Lewego po lewej stronie i Prawego po prawej, co teoretycznie ma ułatwić ustawienie zacisku. Wycentrowanie zacisku przy klockach ustawionych w odwrotnym położeniu może być trudniejsze lub niesymetrycznie zużyte klocki nie będą przylegać całą powierzchnią :)
@piotrwieczorek2839
@piotrwieczorek2839 Ай бұрын
To ma sens. Jednak sprawdzało by się bardziej gdyby znacznik L/R był na klockach. Gdy jest na samej blaszce i tak łatwo pomylić strony np gdy używane klocki postanowisz podczyscić delikatnie papierem. Spotkałem się też z praktyką u innych że w przypadku gdy jeden klocek jest bardziej wytarty jak drugi klocki zamienia się miejscami bez regulacji zacisku. Ustawienie zacisku symetrycznie i tak da tyle że.ten bardziej wytarty zużyje się do końca gdy drugi jeszcze będzie miał sporo okładziny.
@jamdomino
@jamdomino Ай бұрын
😵 Ty pracę magisterską piszesz w tym temacie, czy masz za dużo wolnego czasu? 😉 Nie wiem czy da się coś więcej powiedzieć w tym temacie. Może jakby pojechać do fabryki piast i tam odwiedzić laboratorium...
@adamkwalczyk
@adamkwalczyk Ай бұрын
Może to kwestia wiarygodności. Gdy ktoś zarzuci Tobie farmazony, to dowodząc słuszności własnych sądów stawiasz opinię adwersarza w takiej pozycji, w jakiej próbował on dybać na Twoją. Doświadczenie nie tak cenne jak obroniona magisterka, ale nie mniej satysfakcjonujące.
@hetm4nos
@hetm4nos Ай бұрын
To jest efekt sorezystosci materialu w gwincie. To przesuwa sie na konusach. To jest ten sam efekt jak wkrecamy srubę w jakis otwor gwintowany, czy tam nakretkę. Nigdy nam sie nie zatrzymuje w konkretnym miejscu. Mozemy jeszcze dokręcić gdzie juz poddaje sie gwint, z dosc duzym momentem nawet mozemy doprowadzic do zerwania gwintu. Tyle w temacie.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@hetm4nos Oglądałeś ten materiał w ogóle? W pierwszych dwóch testach nie dotykam ani nakrętki ani konusa, jedynie oś.
@hetm4nos
@hetm4nos Ай бұрын
@@unbrokenreed tak. Ogladałem, chodzi mi oprocz tego ze os sprezynuje to dodatkowo jeszcze konusy sprężynują ktore sa dociskane widełkami. Sa to 2 miesca ktore po zaciśnięciu sprężynują. Moge podac przykład (od 15 lat skreciłem miliony polaczen srobowych w maszynach automatyki przemyslowej i rozne ciekawe rzeczy mozna było zaobserwować) , kiedys skrecałem dlugie drazone wałki /pręty ktore skrecane byly z 2 plytami na koncach. Walki byly takim dystansem miedzy tymi plytami. To wszystko bylo skrecone pretami gwintownymi. Dokrecanie pretow gwintowanych powodowalo wyginanie sie tych walkow w delikatny banan.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@hetm4nos Dziękuję za komentarz :)
@azonek10
@azonek10 Ай бұрын
Nie mam luzu bo wyleczyłem sie z konusow i tylko lozyska maszynowe a co do luzow to sprawdzalem na dt swiss brak 😂
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 28 күн бұрын
Nie ma takich łożysk jak maszynowe. Twoje łożyska mają zupełnie inna budowę... W nich powstają luzy w wyniku ścierania powierzchniowego oraz w wyniku ściska bocznego, których nie można zredukować...
@azonek10
@azonek10 28 күн бұрын
@@rowerowyja9982 no i dobrze bo dobrze się kręcą lekko konusy nigdy nie będą się tak kręciły na razie trzeci rok jeżdżę i zero luzów na maszynach nie ma co porównywać z konusami babraniem się w odkręcanie dokręcanie głównie luzy ja się już do nich nie przekonam aj co tu dużo mówić świat na takich jeździ 😌
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 28 күн бұрын
@@azonek10 #1. Każda technologia ma plusy i minusy. Sztuką jest mieć tego świadomość i użyteczną (przydatną) wiedzę. #2. 3 lata - wymagane: diagnostyka i serwis łożyskowania (nie mylić z wymianą). Jaki dystans, pod jakim obciążeniem dynamicznym? By sprawdzić luzy musisz otworzyć piastę... #3. Porównanie jak najbardziej jest wskazane, tylko powinno dotyczyć tego samego standardu co do wykonania i spasowania komponentów + poprawne smarowanie - mógłbyś się nieźle zdziwić. #4. Są piasty na zintegrowanych łożyskach tocznych, które w połączeniu z poprawnie zbudowanym kołem, wprawione w ruch, nawet z małą siłą, kręcą się bardzo, bardzo długo (koszt - kilka tysięcy). #5. Najważniejsze, że jesteś zadowolony... szerokości po całości
@baca350.1
@baca350.1 15 сағат бұрын
Oj tam, luz montażowy musi być. Stwierdzany organoleptycznie.
@kemasek1
@kemasek1 Ай бұрын
A to nie jest tak,że nakretki, konusy poruszaja się przy zciskaniu względem osi na gwincie.
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
@@kemasek1 A czemu nie obydwa zjawiska na raz?
@rowerowyja9982
@rowerowyja9982 28 күн бұрын
Tak właśnie jest. Tu występuje redukcja luzu na elemencie złącznym (uzwojenie o konkretnie zadanej budowie i tolerancji) oraz redukcja szczelin między elementami stycznymi osadzonymi na osi piasty.
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
Tyle eksperymentów, tyle zachodu, a nadal wnioski błędne 😮po pierwsze pomiary wyłącznie w jednej osi pracy łożyska, gdzie koło w rowerze nigdy ale to nigdy w tej osi niemal nie pracuje, zawsze są od gięcia w jedną lub druga stronę, sprawa 2, kinusy nie bez powodu nie są plaską powierzchnią a mają wycinek sferyczny, raz aby się dopasować do kulek, dwa aby właśnie przy pracy w innych płaszczyznach miały kulki gdzie i po czym się toczyć, co najważniejsze, nie oś zmienia swaja długość (co za bzdet) a jedynie te pomiary wskazują na to że na gwintach w osi i w konusach jest luz, i ściskając kasuje się ten luz. Czyli dociska się kinusy do kulek a nie ściska oś, wie się innych błędów i ten cały eksperyment kompletnie nie ma sensu. Producent piasty, osi i i kulek przewidział te wszystkie sprawy, luz ustawa się na 0 czyli ma nie być luzu ale ma nie być nacisku konusa na kulki i tym samym na bieznie, większe ma znaczenie z jakąś sila się do kręci kontrę donkonusa, bo to zminimalizuje późniejsze różnice przy zapinaniu zacisku koła, piasty na łożyskach maszynowy ch wysokiej klasy jak np dt będę jeszcze inaczej reagować na taki "eksperyment" z racji konstrukcji.... Więc masa pracy z Waszej strony a nadal błędne wnioski, mało tego wnioski które niczego nie odzwierciedlają w praktyce, pozdrower
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
Nie zrozumiałeś chyba o czym jest film. Sprawdzaliśmy, czy zapięcie koła w ramę zmienia luz na łożyskach i to właśnie robi. Obliczenia z modelu Younga jasno pokazują, że oś się skróci. Nie jest to trudne do obliczenia, możesz sam spróbować. W praktyce, przed zapięciem piasty w ramę trzeba będzie zostawić mały luz na łożysku, żeby po zapięciu się skasował - więc odzwierciedlają praktyczne zjawisko, nie przesadzaj.
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
@@unbrokenreed zrozumiałem doskonale, stawiasz najpierw złą tezę a potem jej bronisz jak niepodległości... Nie uczy się ojca jak się dzieci robi ;) kompletnie cały eksperymenty nie ma sensu, oś nie jest żadna sprężyną i ona sama w sobie się nie poddaje, a jedynie kompensujesz mikroluzy na zwojach gwintu w konusach i stąd ta "ściśliwość"... Łożyska zawsze ustawiasz na 0 tak producent to zaprojektował i wyprodukował i tyle, wszelkie dodatkowe teorie są z d... Robiąc mikroluz na dzień dobry powodujesz zwiększenie pracy łożyska na "boki" tak na chłopski rozum... A zacisk o ile nie zakrecssz kluczem dynamo, to prawie nigdy nie będzie zapięty z taką samą siłą i na takie traktowanie producent także wziął poprawkę... Przykładów setki jak nie tysiące, piasty xtr m950 czy nawet m900, ustawione fabrycznie na 0 i po dziesiątkach lat pracy i tysiącach km, nadal są jak nowe, łożyskom szkodzi jedynie ewidentny luz lub ewidentnie zbyt ciasne spasowanie i nic więcej
@unbrokenreed
@unbrokenreed Ай бұрын
1. "zrozumiałem doskonale"- nie zgodzę się, nie odnosisz się do obliczeń, więc przynajmniej ich nie rozumiesz - bo one wprost pokazują, że oś się skraca. 2. "stawiasz najpierw złą tezę a potem jej bronisz jak niepodległości... "- nie prawda, w minionym tygodniu i poprzednim filmie o tej tematyce, miałem trochę inne zdanie i teraz je zmieniłem, co mówię w ostatniej scenie tego filmu. 3. "Nie uczy się ojca jak się dzieci robi ;)"- to nie wymaga komentarza. Ale śmierdzi trochę rowerowymi płaskoziemcami. 4. "kompletnie caly eksperymenty nie ma sensu oś nie jest żadna sprezyną i ona sama w sobie się nie poddaje,"- powtarzam: model Younga. 5. "jedynie kompensujesz mikro luzy na zeojach gwintu w kinussch i stad ta 'ściśliwość"... "- wyjaśnij jak do tego dochodzi skoro w kilku testach nawet nie dotykam nakrętek i konusów, żeby udowodnić, że jesteś w błedzie? 6."Łożyska zawsze ustawiasz na 0 tak producent to zaprojektował i wyprodukowat i tyle, żadne dodatkowe teorie są z d..." tutaj to już przegiąłeś, jest dokładnie na odwrót, postaram się o oficjalne pismo z działu technicznego Shimano dla Ciebie :) 7."Robiąc mikro luz na dzień dobry powodujesz zwiększenie pracy tożyska na "boki" tak na chłopski rozum..." tak, ale tylko do momentu zaciśnięcia w ramie, po zapięciu koła, luz się kasuje. 8. "A zacisk ○ ile nie zakrecssz kluczem dynamo, to prawie nigdy nie będzie zapięty z taką samą silą i na takie traktowanie producent także wziął poprawkę." - racja, choć dziwne jest to, że sam zwróciłeś na to uwagę, a wcześniej pisałeś o skręcaniu na zero ... 9. "Przykładów setki jak nie tysiące, piasty xtr m950 czy nawet m900, ustawione fabrycznie na 0 i po dziesiątkach kąt pracy nadal są jak nowe" to, że Ty nie czujesz tam luzu, nie znaczy, że go tam nie ma. Nowe łożyska maszynowe też wyczuwalnego luzu mogą nie mieć, a jednak luz tam wprojektowany jest. 10."łożyska Om szkodzi jedynie ewidentny luz lub ewidentnie zbyt ciasne spasowanie i nic więcejf" nie prawda, mały luz obecny po zaciśnięciu piasty też może szkodzić, ale w mniejszym stopniu niż ten ewidentny.
@andriubikerk3214
@andriubikerk3214 Ай бұрын
@@unbrokenreed oho, cześć dalsza obrony złych tez, 🤦 coś sobie jak widsc udowodniłeś i ok, jak dla mnie możesz nawet zostawiać luz że będzie klekotac ;), łożyska (a konus i bieżnia z kulkami jest łożyskiem) ustawia się na 0, tak jest też fabrycznie ustawione łożysko maszynowe, projekt łożyska zakłada już pewne odchylji od normy przy jego pracy, wbrew pozorom właśnie łożyska na konusa ch mają w świecie rowerowym o wiele lepsze parametry od maszynowych dlatego shimano tak uparcie nadal stosuje takie rozwiązanie... Że zacisk koła wpływa na ciśnięcie lozysk, każdy to wie, i ja nie podważam tego X a jedynie Twoją tezę że ściskasz oś, osi nie ściskasz, jedynie przesuwasz do siebie bliżej konusy że względu na naturalny mikro luz na uzwojenie gwintów i tak jak każda sruba ma podane parametry na ściskanie i zrywanie (np 10,9) tak i gwintowanie na osiach ma takowe i zależnie od jej jakości i parametrów na tych geintach będzie możliwość większego lub mniejszego ciśnięcia konusów do siebie... Ale na to także producent piasty wziął poprawkę, bo musiał zakładać ze zacisk koła będzie raz mocniej a raz słabiej zaciśnięty, do tego koło rowery niemal zawsze pracuje we wszystkich płaszczyznach a najmniej właśnie w tej w której robiłeś pomiary, choćby nawet po wsiadnieciu na rower tak po chłopsku oczywiście. Z osi robi się "banan" co automatycznie zwiększa luz z jednej strony łożyska a zmniejsza po przeciwnej, jeśli zrobisz mikroluz na "dzień dobry" to jeszcze bardziej zwiększa się luz właśnie po wsiadnieciu na rower... Próbuje Ci po chłopsku wyjaśnić że cały ten Twój eksperyment jest kompletnie bez sensu, kulki po bieżni o po konusóe stałe poruszają się także w płaszczyźnie góra-dół, stąd i kształt tychże, więc piasta na stole ma mieć ustawiony luz na 0 bez luzu i bez ciśnięcia konusa do kulek, reszta się kompensuje w trakcie pracy, tak jak to zostało zaprojektowane
@januszwidzyk4656
@januszwidzyk4656 Ай бұрын
@@andriubikerk3214 Skup się, bo albo Ty nie rozumiesz filmu albo.... Pokazano, że szybkozamykacz zaciskany jest na osi, na samej osi. Jeszcze raz- zaciskany jest na końcach osi bez dotykania nakrętek, pomijany jest zatem cały układ- nakrętka kontrująca, regulująca, podkładka, konus, kulki i wreszcie bieżnie. Miałbyś całkowitą rację o kompensacji luzów na gwintach, gdyby piasta była w ramie, a więc byłyby haki, które wypełniają pustą przestrzeń, która jest teraz. W sumie, to wszyscy mają rację, bo jak oś jest skracana, są to bardzo subtelne różnice, ale są, bo to już mierzyliśmy kiedyś, jak kłótnia była na jednym z forów ;], to i oś jest skracana i wpływa to bezpośrednio na kasowanie luzów międzyzwojowych.....
Zakładam najtańszy hamulec hydrauliczny
22:07
unbroken reed
Рет қаралды 6 М.
Hamulce tarczowe mechaniczne - wyciskam z nich 100%
24:29
unbroken reed
Рет қаралды 6 М.
Motorbike Smashes Into Porsche! 😱
00:15
Caters Clips
Рет қаралды 23 МЛН
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 7 МЛН
Podstawy zaplatania kół v.1
17:19
unbroken reed
Рет қаралды 38 М.
Miałbyć GRAVEL, wyszedł PRZEŁAJ
11:40
DZIUBA
Рет қаралды 856
Zmieniłem trenażer na sprytniejszy. Cycplus T2 za 2 tys. zł.
25:26
Wstał Sprzed Kompa
Рет қаралды 14 М.
Jak wymieniam dętkę? Dokładne wyjaśnienie.
24:42
unbroken reed
Рет қаралды 6 М.
Ulepszenie mechanicznego hamulca tarczowego | Zacisk ZOOM HB-100
10:49
Czy mini pompka zastąpi nabój CO2? Flextail Tiny Bike Pump
9:46
unbroken reed
Рет қаралды 2,6 М.
Wał kardana | Cuchnący FINISH LINE | Tragiczny PROX i inne
25:02
unbroken reed
Рет қаралды 4,1 М.
Honda Civic Shuttle 4x4 ma o 1 bieg za dużo - MotoBieda
23:39
MotoBieda
Рет қаралды 106 М.