Bardzo ciekawa kultura, pisałam pracę przed licencjacką na temat ozdób kobiecych tej kultury i oczywiście głównie w oparciu o przedstawieniu ich na urnach. Uwielbiam te śmieszne buźki i "kapelusze" jak u krasnali. Super wykład, bardo ciekawy. Chyba zaplanuje urlop w 2023 nad polskim morzem i z ogromną przyjemnością odwiedzę muzeum archeologiczne i zobaczę te urny na żywo. 😊
@magentato696310 ай бұрын
Bardzo dziękuję za program. Pozdrawiam z Konina
@adamskrzypkowskiotworzby2 жыл бұрын
Czytając książkę na temat historii mojej miejscowości napisanej przez lokalnego badacza amatora, natknąłem się na informację, że w latach 70-tych po wielkiej ulewie woda wypłukała kilka grobów skrzynkowych. Poinformowane władze wtedy zignorowały całkowicie ten fakt. Więc może jest to teren który warto przebadać, zwłaszcza że jeśli dobrze pamiętam to przed wojną odnaleziono też urnę, która potem stała w szkole podstawowej.
@grzegorzniedzwiedzki80003 жыл бұрын
Bardzo interesujące! Wystawę widziałem i wydawnictwo zdobi moją biblioteczkę.
@wojsport2 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład.
@krzysztofsienkiewicz1712 жыл бұрын
przepiękne te popielnice
@aleksandrakasperek54252 жыл бұрын
Dziekuje
@magentato696310 ай бұрын
są ceramiki, kości , ładne oramenty, ogólnie pachnie naftaliną czyli to co miłośnicy starożytnośc lubią najbardziej. Dziekuję
@jacekwidor33062 жыл бұрын
2:48 "zdecydowanie Mikołaj" to nie jest "wersja klasyczna". W wersji klasycznej Mikołaj przynosi prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia, a pod choinkę przynosił aniołek, względnie gwiazdor (Wielkopolska) czy jeszcze inne postaci w różnych krajach (np. wróżka Befana w Italii). Tak poza tym, to Died Moroz jest postacią z folkloru rosyjskiego, pomysłem komunistycznym było tylko zastąpienie nim świętego Mikołaja.
@monikachabior35433 жыл бұрын
Bardzo Interesujące!
@kundeleczek12 жыл бұрын
Jest Włocławek na mapce z 7:55 ! Na wzgórzu św. Gotarda coś się na 100% działo. Ciekawe czy ktoś to przekonał. Gdybym był jakimś wodzem że starożytności, coś tam bym zbudował.
@haniam83503 жыл бұрын
Rewelacyjny wykład! 👍🏆 Mam pytanie: gdzie będzie można zobaczyć te urny twarzowe latem? Bo rozumiem, że nie będzie ich już na Wyspie Spichrzów? 🤔
@ArcheologiaZywa3 жыл бұрын
Na ten moment trudno powiedzieć. My będziemy starali się informować o zmianie miejsc na naszej stronie, a i na pewno Muzeum Archeologiczne w Gdańsku z przyjemnością udzieli takiej informacji gdy będzie już trochę bliżej lata :)
@haniam83503 жыл бұрын
Mówiliście Państwo, że od 15 lat urny twarzowe nie są już znajdywane. Czy to oznacza, że wszystkie zostały już wykopane? Czy też nadal są znajdywane, ale nie są zgłaszane do muzeum archeologicznego i lądują nielegalnie w prywatnych kolekcjach? 🤔
@ArcheologiaZywa3 жыл бұрын
Oj, wiele jeszcze wody w Wiśle upłynie, nim wszystko zostanie wykopane :) Wszystko to jedynie nasze domysły i nie sposób stwierdzić na pewno co może być tego powodem. Jeśli jest tak jak mówił dr Fudziński i metalowe zabytki, które mogłyby być darami grobowymi, są przekazywane muzeom, to na urny powinno się natrafiać w trakcie późniejszych weryfikacji miejsc odkryć. Za dużo tu niewiadomych, a nie chcemy w ciemno kogoś osądzać. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne oznaczenie miejsca ewentualnego odkrycia (do cm) i najlepiej pozostawienie ziemi w jak największym stopniu nienaruszonej. Natrafienie na nieznany grób tego typu w XXI wieku pozwoliłoby na przeprowadzenie niesamowicie interesujących analiz, które mogłyby rzucić całkowicie nowe światło na wiele aspektów obrządku pogrzebowego w epoce żelaza. Zaś po prostu rozkopanie i zabranie dla siebie raz, że jest nielegalne, dwa to barbarzyństwo i brak szacunku dla naszego dziedzictwa i dawnych mieszkańców tych ziem.
@rosomak8244 Жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa Z tego co wiemy, to nie jest to nasze dziedzictwo. My jesteśmy późniejszymi przybyszami.
@andrzejcisowski63083 жыл бұрын
Archeologia nie jest popularna w Polsce, gdybyś napisał kosmici w piramidach egipskich -dowod ostateczny to masz 1m wyświetleń w tydzień.
@monikachabior35433 жыл бұрын
Na Pomorzu prezenty przynosi: Gwiazdor(Zabór Pruski), Mikołaj i Paneszki...
@vonGuipago2 жыл бұрын
Za nazwanie tych "popielnic twarzowych" urnami od razu na ćwiczeniach z Historii starożytnej ziem polskich był koniec zaliczania :)
@ajaxx.79923 жыл бұрын
Czy z resztek kości z popielnic jest możliwość pozyskania materiału genetycznego i ustalenia haplogrupy?
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
58:35 szerzej o tym w tym momecie w dyskusji. A w skrócie: bardzo trudno pobrać DNA ze szczątków ciałopalnych, a w większości przypadków jest to wręcz niemożliwe z powodu działania wysokich temperatur.