Z tego co widze to Dave w końcu doszedł tam gdzie szedł przez wszystkie swoje stare filmy, mamy to.
@marcinnowakowski99711 ай бұрын
😂
@eSTeeRBe11 ай бұрын
o boże, faktycznie! 🤣
@maksymilianjedrzejczyk190210 ай бұрын
Wygląda to na miejsce gdzie diabeł mówi dobranoc
@pacieej10 ай бұрын
@@maksymilianjedrzejczyk1902 Albo tam, gdzie pieprz rośnie xD
@tomaszkrzynowy14306 ай бұрын
To jego baza. Facetów w czerni i interterrestians. On tam robi, czy przyleciał chyba, nie wiem?
@frankzelazko11 ай бұрын
08:07 dokładnie tak się to odbywa. Jeśli powiesz 'ty' do teściów, mają pełne prawo skrócić cię o głowę za pomocą szabli. widzieliśmy to już wielokrotnie. tak było, Dave
@kaczorr16411 ай бұрын
Ale to też zależy. Teściowie mogą być młodsi od ciebie i wtedy jeśli do ciebie będą mówić na ty, to twoim prawem jest za pomocą szabli pozbawić ich głów.
@jerzykniemojewski660711 ай бұрын
Mój tata mówi do mojej babci Joanna
@dzieckobeztwarzy10 ай бұрын
Ja mowie na ty, moj chłopak tez mowi do moich rodzicow na ty, zalezy jak ułozysz sobie relacje i z kim rozmawiasz
@dominika37629 ай бұрын
Ja mówię na tesciowa albo ty albo mamo jak do mojej mamy. Zalezy jakie sa wasze relacje
@teresadombek3010 ай бұрын
David ma bardzo zdrowe spojrzenie na różnice w Polskich i Amerykanskich zasadach zachowania.Uwielbiam jego poczucie humoru. ❤
@alehandra325311 ай бұрын
Tak bardzo się z tobą zgadzam że mówienie do teściów mamo tato jest dziwaczne... Nie przeszłoby mi to przez gardło, ja mówię do swoich po imieniu. Młodsze pokolenie od tego odchodzi ale oczywiście zależy w jakich kręgach zostało wychowane. Ale jeszcze też trzeba zauważyć że ta forma "mamo" "tato" specjalnie jest używana jako tytuł żeby się zdystansować. Dużo osób mówi w trzeciej osobie "Czy mama chciałaby ciasta?" albo niby normalnie "Tato chciałabyś herbaty? " ale wtedy widzimy roznice bo do swoich rodziców po prostu mówi się na ty, nie podkreśla się tak tego w zwykłej rozmowie
@magorzatasopyo391510 ай бұрын
Tak, w Polsce przejście na "ty" zawsze proponuje starszy młodszemu, kobieta mężczyźnie, przełożony podwładnemu. Wbrew pozorom takie zasady ułatwiają relacje społeczne.
@magicznaoctava11 ай бұрын
Fantastycznnie! Uwielbiam Twój humor, „mają prawo zabić Cię maczugami” zanim sam zdążysz zrobić sepuku🤣🤣🤣
@piotrstosik930911 ай бұрын
Uwielbiam od samego początku 🎉🎉
@theUnicornOfPower11 ай бұрын
To nie jest do końca takie samo jak mamo i tato. Mojej mamy spytam "napijesz się czegoś, mamo"? A do teściowej powiem "może mama się czegoś napije?" i w sumie zawsze z tyłu głowy mam, że to jest taki skrót od "mamo mojej żony". Nadal jest jakiś dystans, trochę takie "pani mamo", "panie tato", tylko, że tego pan(i) się już nie mówi. Przynajmniej ja tak mam.
@p.jankowski607011 ай бұрын
Prawidlowo.
@jagoda609611 ай бұрын
Zgadzam się w 100%. Ja do rodziców chłopaka mówię "Pani mamo/Panie tato Dominika" a czasem skracam do "Pani mamo" i tak samo bardziej w formie trzeciej osoby, grzecznościowej
@novabezglutenowa10 ай бұрын
Bo tak po prawdzie to nie jest komfortowe. No ale tak jest i nie uważam, że to jest jakieś złe czy coś. Ale ja jakoś skrzętnie omijam te formy przynajmniej jak się da🤦
@jankowal887110 ай бұрын
To jest w ogóle głupia tradycja jak wiele innych staropolskich. Ten zwrot zaś pochodzi z czasów szlacheckich kiedy rodzice oblubienicy mieli władzę ponieważ posiadali coś w postaci majątku . Więc jakoś trzeba było im schlebiać by chociaż w części tymi zasobami się z danym osobnikiem podzielili. Teraz zresztą jest podobnie jeśli teściowie są bardzo bogaci to łatwiej się do nich zwracać po przez per. mama, tata. Równocześnie jak to w Polsce ,plebany dołożyli do tego kontekst religijny ,ale za odpusty kasę brali dalej.
@MrPurol10 ай бұрын
Racja, też tak mam. Fajnie prawda?
@annmal528911 ай бұрын
Ja do teściów mówiłam mamo i tato zanim się zaręczyłam. Znam ich od czasów nastoletnich, więc jakoś tak wyszło. Do całej rodziny zwracam się tak jak mąż: babciu, dziadku, ciociu 🤷🏼♀️ nie ma dla mnie problemu.
@paulina681911 ай бұрын
Ja to samo 👍🏻 jestem mamą ich wnuczki, więc nawet dziwnie by mi było na nich mówić „pan/pani” a tym bardziej po imieniu skoro są ode mnie 30 lat starsi
@marekkrepa998211 ай бұрын
Przez gardło by mi to nie przeszło.
@marekkrepa998210 ай бұрын
@@marcinraczkowski963 ha ha. Na bank mowisz do tesciow mamotato bo nie nie miales wyjscia. Przyzwyczailes sie i myslisz ze to normalne. Nawet nie masz pojecia jaki to comfort mówić do nich po imieniu.
@janjohnny49455 ай бұрын
Po rozwodzie gdyby był tez mowilaby tato mamo. Moim zdaniem to 1 z form umacniania małżeństwa zeby nie bylo rozwodów
@colonellKurtz11 ай бұрын
Love You man 👊 always great video .
@marteenez11 ай бұрын
Matka jest tylko jedna, tak samo ojciec (chyba że jest rozwód i nowy związek). Też nie rozumiem mówienia "mamo, tato" do teściów.
@arturg188111 ай бұрын
Zgadzam się.To zupełnie nie ma sensu.
@katarzynaxx56311 ай бұрын
@@arturg1881Ma wielki sens, bo oznacza przyjęcie do rodziny.
@jachofilm11 ай бұрын
To wynika z nastawienia/rozumienia małżeństwa. Po przysiędze stanowisz z zona jedność, stąd mówienie do teściów mamo i tato. Ja wyszedłem z tego obronna ręką, do teściów mówiłem per mamo, tato, a do rodziców mamusiu, tatusiu :)
@marteenez11 ай бұрын
@@jachofilm Jak ja bym mówił do teściów "mamo, tato", to brzmiałoby szczególnie dziwnie, bo żona zwraca się do swych rodziców... po imieniu. Co też wydaje mi się dziwne.
@marteenez10 ай бұрын
@@marcinraczkowski963 Myślę, że często są jakieś psychologiczne powody. Np. chęć uniezależnienia się, a może czasem nawet przedwczesna "równość" w obowiązkach i odpowiedzialności, np. opieka nad pijanymi rodzicami. Zapytałem chat bota i podał mi takie przyczyny: "Równość: Niektórzy ludzie preferują mówienie do swoich rodziców po imieniu, aby podkreślić równość w relacji. Mogą uważać, że stosowanie imion jest bardziej partnerskie i pozwala na bardziej otwartą komunikację. Separacja: Mówienie do rodziców po imieniu może być dla niektórych osób sposobem na odróżnienie się od tradycyjnych norm rodzinnych. Może to być wyrazem niezależności i dążenia do stworzenia własnej tożsamości poza rodzinnym kontekstem. Trauma: Dla niektórych osób związanych z traumą lub problematycznymi relacjami z rodzicami, mówienie po imieniu może być próbą oddalenia się emocjonalnie od negatywnych doświadczeń z przeszłości. Wzorce kulturowe: W niektórych kulturach używanie imion rodziców zamiast tradycyjnych tytułów jest normą lub oznaką szacunku i bliskości. Należy pamiętać, że wybór mówienia do rodziców po imieniu jest bardzo indywidualny i może mieć różne przyczyny w zależności od konkretnej osoby i jej kontekstu życiowego. Ważne jest, aby szanować czyjeś preferencje w tej kwestii i nie oceniać ich bez znajomości pełnej sytuacji."
@adrianfurmaniak705411 ай бұрын
Zajebiste poczucie humoru. Nawet nie tłumacz się z tego 👌
@ksiazekenicu9 ай бұрын
Uwielbiam twoje obserwacje tego typu. Dzięki Tobie zauważam rzeczy, które tak jak mówisz są pojebane, ale przez to, że się w tym dorastało to się tego nie dostrzegało. Tak jak tytułowanie starszych czy zamiłowanie do alkoholu, gloryfikowanie go przy jednoczesnym traktowaniu narkotyków prawie jak tematu tabu.
@krystynagora17015 ай бұрын
Absolutnie się z Tobą zgadzam.Na tesciów nie powinno się mówić mama i tato.Czułam się bardzo źle gdy przez wiele lat musiałam tytułować swoich teściów jak własnych rodziców.
@magicznybanan213711 ай бұрын
moja ulubiona część tego kanału to jak Dave wymyśla polskie zwyczaje a potem je punktuje xD
@netyn10 ай бұрын
jezeli chodzi ci o mówienie mamo, tato do teściów to taki zwyczaj istnieje. Oczywiście nie jest praktykowany przez wszystkich tak samo jak z innymi zwyczajami. tak jak ktoś tu napisał już w komentarzach, w takim przypadku sposób odmiany tych wyrazów jest inny
@tomaszgarbino277411 ай бұрын
Patrząc po komentarzach, nie sądziłem, że mówienie do teściów per "tato" i "mamo" to będzie taki kontrowersyjny temat XDDD 12:15 Myślę, że logika mówienia to teściów jak do rodziców to wyraz tego, że historycznie małżeństwo w Polsce miało większy wymiar symboliczny i wiązało się ze znaczniejszą zmianą statusu w społeczeństwie. No i rozwodów prawie nie było.
@TheICanMagic11 ай бұрын
To na co uważam, że warto zwrócić uwagę , a zostało pominięte - to sposób odmiany mamo i tato. W Polsce zazwyczaj do teściów mówi się w trzeciej osobie np. "chce mama zupy?" "Poda tata sól?" To jest chyba sposob dystsndowania,który uważam jest mega dziwny
@p.jankowski607011 ай бұрын
Dawniej przez trzecią osobę mówiło się również do swoich rodziców, dziadków, z szacunku, podobnie jak przy formie pan/pani.
@user-hb9mz2hp2g11 ай бұрын
to już archaizm.
@adamciesielski976811 ай бұрын
jeszcze 150 lat temu powszechną formą było "pani matko" "pani babciu"@@p.jankowski6070
@syla239611 ай бұрын
@@p.jankowski6070 moja mama do swojej babci, a mojej prababci mówiła per "wy", ' jak się czujecie', zdrowi jesteście', 'zrobić wam herbaty'. To był wyraz szacunku do niej. Natomiast ja zarówno do prababci jak i do babci mówiłam na "ty".
@mareksilka459010 ай бұрын
Mowienie w drugiej i trzeciej osobie występuje ciągle w języku śląskim i jest to tzw. dwojanie i trojanie. Podobnie jest w języku niemieckim gdzie trzecia osoba liczby mnogiej odpowiada za grzecznościowe zwroty Pan i Pani.
@robdob535011 ай бұрын
Ja po trzydziestce (półtora roku temu) nauczyłem się zwracać do wszystkich jak do znajomych. Pani mówię tylko do zaawansowanych seniorek. Wydaje mi się, że ludzi to nie szokuje i chyba nawet lepiej się z tym czują. Denerwuje mnie kiedy do mnie mówią na pan. Imponowało mi to w czasach szkolnych, bo też nauczyciele zwracali się: "to może pan Kowalski dzisiaj odpowie", "panowie tam w ostatniej ławce zamknijcie się"... itd. fajne to było, oficjalnie. Jakiś czas temu spotkałem nauczycielkę, której nie widziałem 14lat i mówiłem jej na ty i po imieniu, kiedy zaczepiłem na ulicy. Teraz jesteśmy w takim wieku, że ja mam w pracy starszych kolegów od niej. Prawie ze wszystkimi czuję się jak rówieśnik.
@tpx635211 ай бұрын
Po narodzinach dziecka przeskoczyłem na zwracanie się do teściów babcia dziadek
@pacieej10 ай бұрын
Bardzo dobrze Cię rozumiem, Dave! Nigdy bym nie powiedział mamo czy tato do innych ludzi, niż moja mama i mój tato...
@wtitrader73976 ай бұрын
Pomijajac, ze sa rozne kultury i ludzie nawet w tym samym kraju, moga uzywac innych sformulowan, ale mimo wszystko Dave, ja po 20 latach zycia w Stanach wiem, ze jak mam do kogos szacunek to nie przeklinam w jego obecnosci. Bardzo Cie prosze, bo wiem ze jestes inteligentnym czlowiekiem, przemysl sobie te sprawy, bo Twoj przekaz bylby znacznie bardziej wartosciowy i na poziomie. Pozdrawiam
@iva97057 ай бұрын
Jezu jak ja Cie uwielbiam Dave ❤❤❤❤😂😂😂😂
@jakubbejger49457 ай бұрын
Dzięki Dave, myślałem, że tylko mnie to drażni.
@darte848311 ай бұрын
Jeszcze nie dawno mówiło się do rodziców: "Panie Ojcze" oraz "Pani Matko" :D
@PEPE-he1gn11 ай бұрын
Tak się mówi też w Brazylii. Moja synowa mówi do swojej matki senhora.
@profesorinkwizytor48383 ай бұрын
Jak to po raz pierwszy usłyszałem, to sobie pomyślałem coś w stylu: "Ona nie jest biologiczną matką tego dziecka, skoro dziecko mówi do niej per >, a więc traktuje ją trochę jak obcą kobietę, ale że ma pełnić dla niego rolę matki, to jednak >"... No cóż, chyba jednak nie.
@romanaromana696910 ай бұрын
Zupelnie sie z toba zgadzam Dave .
@stefaniaarania10 ай бұрын
Your videos are therapy for me. So comforting to hear the things I thought and kept to myself put into words by someone else. And you make me laugh too! :)
@PepeInRedAndGreen10 ай бұрын
Moja mama 25 lat po rozwodzie z moim tatą do swojej (byłej już) teściowej nadal mówi "mamo". Pozostają w dobrych, serdecznych stosunkach, więc jakoś dziwnie było zmieniać formę... Do swojej mamy zwracała się "mamusiu", więc było rozróżnienie.
@r.wagner54092 ай бұрын
W pierwszym związku , bardzo mnie męczyło mówienie do teśców per mamo, tato.Na szczęście w obecnym mam teściów z mojego pokolenia i jesteśmy na ty.Co do mówienia na macochę - mamo, to zależy od ie samej i od wieku dziecka.Znam różne w tym względzie przypadki. przypadki.
@elaNorwid11 ай бұрын
07:44 to jest nielegalne w Polsce 😆 ha ha, dobre
@abumusab76010 ай бұрын
W punkt! No i wstawka o Murzynach i wypierdalaniu... bezcenne. Dave w najwyższej formie.
@krycha241911 ай бұрын
Jeśli ma się partnera to po pewnym czasie (a w szczególności po ślubie) w wielu rodzinach przechodzi się na mówienie na teściów na "ty" lub mamo, tato. To drugie zdecydowanie bardziej powszechne w starszych pokoleniach
@KemytAsceta1611 ай бұрын
Moi (przyszli) teściowie kazali mi mówić do siebie po imieniu zaraz jak ich poznałem.
@whiteeagle258511 ай бұрын
Moja corka ma 21 lat, odkad byla w high school jej wszyscy znajomi zwracali sie do nas per 'mom' I 'dad'. Moj maz tez tak zwraca sie do rodzicow swoich znajomych. Moze to zalezy od regionu. Ale ja, jesli nie znam imienia rodzica kolegi syna tez zwracam sie do tej osoby np. ' hello Mike's mom'.
@jjele9195 ай бұрын
Jestem innego zdania. Polska tradycja zakłada trwałość małżeństw. Nie miałam żadnego problemu z nazywaniem mamo tato swoich teściów. Pozwoliło mi to poczuć się w rodzinie. Cieszę się, jak moje synowe nazywają mnie mamą. Odczuwam do nich większą czułość i staram się traktować jak własne córki. Oczywiście, gdyby relacja wieku nie była odpowiednia, można również mówić po imieniu. Na pewno nie powiedziałabym na kolejną żonę ojca - mamo. Mówiłam do niej pani....Gdybym nie lubiła teściów, nie nazywałabym ich : mamo , tato, lecz pan, pani.
@MałgorzataMasłowska-w1xАй бұрын
Dawid , od niedawna oglądam Twój kanał i cieszą mnie Twoje opowieści . Dzisiaj powiem Ci , że nigdy nie mówiłam do teściowej " mamo " ., bo nią nie była . Zwracałam się bezosobowo
@Szklana14710 ай бұрын
1:15 - to zależy od ustaleń jakie naturalnie i najczęściej same się ukształtowały przy pierwszych spotkaniach z rodzicami drugiej strony.
@TopiktheSpider10 ай бұрын
Piękny widok drugiego planu,przeprowadzam sie do was z Irlandii;)
@jansnakowski720910 ай бұрын
Fajny materiał, zabawny i daje do myślenia :) Proszę Pana 😂
@krycha241911 ай бұрын
"polewaj tatuśku" ;) xd
@CrustyBobo1235 ай бұрын
swietna panorama pozdro
@arye245711 ай бұрын
Ja od samego poczatku mówiłem do teściów po imieniu.
@mateuszcielas336211 ай бұрын
7:36 no to to jest nieakceptowalne w PL, starszy proponuje
@katarzynaxx56311 ай бұрын
Macochy nie wybierasz. To nie jest twoja rodzina. Żonę czy męża tak, a więc i jej/jego rodzinę wybierasz, a to wielka różnica. To jest twoja rodzina, bo ich wybrałeś, a oni cię przyjęli do swoich. Z macochą może być różnie.
@ewelinajoanna10 ай бұрын
Macocha jako słowo ma bardzo brzydki wydźwięk, i pejoratywne skojarzenia. Jak piszesz - z macochą może być różnie. Jestem macochą i wszystko się we mnie burzy przeciwko określaniem mnie taką nazwą.
@Misiu77711 ай бұрын
Zależy od przyjętych konwencji. Ja zawsze zastrzegałem, że Matkę masz tylko jedną i teściowa to nigdy nie będzie mama tylko zwracam się do niej po Imieniu i do teścia też. Lub np. Babcia Zosia o ile ma się dzieci. A na tę drugą kobiętę móiwi się Macocha lub po imieniu :)
@mm-qw1vs10 ай бұрын
zdecydowanie! mówiłam "mamo", "tato" :/ a od rozwodu minie za chwilę 20 lat i nie mam pojęcia, jak się zwracać przy sporadycznych (ale jednak) kontaktach.Tzn.ustalone zostało, że po imieniu, ale wiem, że w tej rodzinie się raczej tego nie praktykuje i jest niezręcznie. Po co sobie komplikować życie? mam jednych rodziców i nie zawsze do nich mówię "mamo", "tato" -do ojca po imieniu często, a matka ma jakieś dwie ksywki. Syn mówił do nich tak od zawsze i jakos naturalnie się przyjęło.
@HarasBoss11 ай бұрын
hahah dobry jestes!! 😂😂😂
@UrBoKa11 ай бұрын
Dobrze ci w tym kolorze koszuli Dave
@gnotto11 ай бұрын
Super 🖐️😎👍
@kubano976911 ай бұрын
Dave jest przerażony bo ma dziewczynę/narzeczoną z Polski i pewnie coś mu wspomniała że na jej mamę też tak będzie mógł mowić😂. Dla mnie też to było dziwne i dlugo po ślubie nie mogłem się przełamać. Zależy pewnie też od teściów mnie przyjęli i traktują jak syna czyli bardzo dobrze więc nie widzę problemu
@pegaz98811 ай бұрын
Rzeczywiście te formalne zwroty w Polsce często powodują niezręczne sytuacje. Wielokrotnie spotykam się z tym, że ktoś zwraca się do kogoś bezosobowo. Dużo wygodniej jest po prostu mówić komuś po imieniu. Mnie samemu po blisko 25 latach małżeństwa, ciężko przechodzi przez gardło mamo czy tato w stosunku do teściów, mimo dosyć luźnych, jak na taki staż przystało, relacji.
@slavko446411 ай бұрын
Dawid, jesteś zaye8isty gość 🎉😊😂
@aleksandrab776811 ай бұрын
myślę, że pana opór wobec polskiej kultury wynika też z tego, że to co u nas jest wyrazem szacunku, to w USA jest wyrazem hierarchii. W Polsce szacunek nie jest związany z hierarchią, ale pan przekłada polski szacunek jeden do jednego na amerykańską hierarchię.
@HarasBoss11 ай бұрын
w Polsce to nie ma sensu. Kazdy musi miec szacunek do starszego a to jest bullsh it bo m jesli ktos jest starszy nie znaczy ze jest madrzejszy i nalezy mu sie szacunek. Uzyj swojego mozgu i miej swoje zdanie.
@aleksandrab776811 ай бұрын
@@HarasBoss Szacunek masz do tego kto na to zasługuje
@p.jankowski607011 ай бұрын
@@HarasBoss Brak ci wychowania i kultury.
@ireneuszk240910 ай бұрын
Brawo, ładnie i prosto wytłumaczone
@ireneuszk240910 ай бұрын
@@HarasBoss, kiedy sterydy wypełniają miejsce mózgu....
@Kylo160310 ай бұрын
Zwracanie sie do teściów, mamo/ tato jest pozostałością po tradycyjnym podejsciu do rodziny. Trzeba zauważyć, ze jeszcze pokolenie powojenne i aż do czasow transformacji ustrojowej lat 90tych, model polskiej rodziny byl wielopokoleniowy, a sakramentalne tak, wyrażało się na cale zycie. Rozwody były rzadkością. Maleństwo nie bylo tylko zwiazkiem 2 ludzi, ale tez pewnym kontraktem między dwiema rodzinami. Mlodzi , w większości, zamieszkiwali z którąś z rodzin i w naturalny sposób, bez względu na odczucia co do teściów, zwracali sie do nich jak do rodziców. Co do zwrotów grzecznosciowych, wyrazaja ne nie tylko werbalny szacunek hierarchiczny, ale tez umożliwiają postawienie pewnych osobistych granic w stosunku to ludzi. Jasno sygnalizujesz, kogo chcesz dopuścić bliżej swojej osobistej przestrzeni. Myślę tez, ze sprawa macochy/ ojczyma , to delikatny temat. Mam znajomych, gzie w jednej rodzinie zwracanie sie do nowego męża mamy, tato, przyszlo naturalnie. W drugim przypadku nowa mama, została ciocią. W przypadku teściów, w zaleznosci od stosunków 😅 , przewaznie uzywa sie konstrukcji odpowiadajacej formie bezosobowej 😊, nie ma to wydźwięku emocjonalnego. To jakby użyć firmy oficjalnej pan/ pani. A i w dzieciństwie, wszyscy znajomi rodziców, a nawet bardzie zżyci z nami sąsiedzi to byli wujkowie i ciocie. 😊
@CrustyBobo1235 ай бұрын
Ah Sir Dave :D
@Johnny-wm4ex11 ай бұрын
4:55 z tego co pamiętam to nawet w szkole na angielskim uczyli na przykladach mówić pan/pani
@II-vd3wp11 ай бұрын
myślę, że z tą formalnością to nie jest też tak jednolicie do końca u nas w Polsce. do moich teściów rzeczywiście zwracamy się zazwyczaj w formie mamo tato ale nie jest to regułą. wydaje mi sie że to zależy od środowiska, w jakim kto się wychował ale też od wieku. u mnie w pracy wszyscy mówimy po imieniu, takie zarządzenie szefa. ale są środowiska bardziej formalne. ale widzisz, Dawid amerykanie mówią sobie po imieniu ale wyobrażasz sobie żeby ludzie np do sędziego mówili po imieniu ? zawsze musi być jakaś doza formalności związanej np ze stanowiskiem czy miejscem w którym się znajdujemy.
@TestMisja10 ай бұрын
Hello. Dave pomysł na porównanie kultur, czyli zabobony - przesady i przysłowia. Czy tam np. Jak przejdzie czarny kot, to ludzie się boją przejść przez ulicę, bo to przyniesie pecha, albo, że nie wolno przechodzić prod rozłożoną drabiną, a co z kominiarzem? Albo przysłowia - nie rób drugiemu, co tobie nie mile. Kto dołki pod kimś kopie, ten sam w nie wpada. Czy w ogóle są takie powiedzenia, których nie zrozumie Polak i odwrotnie. Jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu. Nie ma róży bez kolców 🙂 pozdrawiam z Gdańska Rafał
@matthewmoore966111 ай бұрын
1:14 tak jest Dave, potwierdzam, sam tak mówię do rodziców swojej dziewczyny, mimo że już rok jesteśmy razem i planujemy ślub w przyszłym roku 😅 12:54 niee, w Polsce się nie mówi 'ojcze' 😆 takim wyjątkiem jest chyba jedynie spowiedź, i to głównie formułka na koniec spowiedzi 'a Ciebie Ojcze Duchowny proszę o pokutę i rozgrzeszenie' ale też nie każdy tak mówi xd 13:08 tzn czasami się mówi na macochę/ojczyma mamo/tato. Myślę, że to dużo zależy od tego w jakim wieku nastąpił rozwód czy śmierć jednego z rodziców i od tego jak bardzo dane dziecko polubi czy pokocha tego 'nowego' rodzica. A na dziadków czy ciocie i wujków twojej dziewczyny czy chłopaka nie mówi się 'dziadku/wujku' itd 😂
@profesorinkwizytor483811 ай бұрын
Tymczasem "Ojciec Mateusz"... A tak w ogóle to chyba w Polsce "ojcem" jest nazywany zakonnik ze święceniami kapłańskimi.
@zbigniewbaran506711 ай бұрын
Ja jestem Zbyszek. Zajebiste imię. Ma pan coś przeciwko k...?😊
@julitajaszczak19282 ай бұрын
Jedna Mama Jeden Tata ❤❤❤❤
@miykolayventzl235610 ай бұрын
Dave jak mówić do teściów gdy są młodsi od Ciebie?
@renatasamborska106510 ай бұрын
Hi. Mój zięć mówi mi po imieniu, ale synowa mówi mi mamo, i dalej - babciu, wujku itd 🤗to drugie jest normalne. Pozdrawiam
@aleksandrab776811 ай бұрын
i to na prawdę nie chodzi tylko o to, aby mówić do teściów mamo i tato, ale chodzi o to aby traktować ich tak jak swoich rodziców. Gdy ludzie biorą ślub to dwoje stają się jednością. Rodzina męża staje się rodziną żony i na odwrót.
@fkuba9111 ай бұрын
A czy na Alabamie mógł bym powiedzieć do teściowej Momy ^^
@arturg188111 ай бұрын
Na Alabamie?😅
@fkuba9110 ай бұрын
@@arturg1881 w Californi w Nowym Yorku na Florydzie na Alabamie forma żeńska mówi ci to coś, czy to ten Alabama xd, chyba że nie o to chodziło xd
@Salve5610 ай бұрын
@@fkuba91 Kalifornia też rodzaj żeński. W języku polskim prawidłowo jest w Alabamie, w Kalifornii, na Florydzie, na Alasce. Ewentualnie w stanie Floryda, Alabama itd.
@fkuba9110 ай бұрын
@@Salve56 masz rację
@annmal528911 ай бұрын
Biedna Beata...😢
@Salve5610 ай бұрын
Myślę, że takie zakorzenione zwyczaje związane ze sposobem zwracania się zmieniają się w Polsce bardzo rzadko i z trudem. Ja mówiłam do matki męża "mamo" i to w trzeciej osobie, tak jak się do swojej matki zwracał mój mąż. Do moich rodziców zwracałam się w drugiej osobie. Ale pamiętam, że czułam opór i niechęć mówiąc do teściowej "mamo" i w myślach mówiłam "mama Adama". W Polsce jest częste również formalne zwracanie się w sytuacjach towarzyskich i tytułowanie: panie doktorze, profesorze, redaktorze, inżynierze, prezesie ;) .
@TO-YA-LA-TOYA11 ай бұрын
Moja synowa mowi do mnie babcia ( mimo ze po slubie powiedzialam jej ze bylo by mi milo gdyby mowila na mnie mamo) . Bylo jej trudno mowic do mnie mamo mysle ze dlatego ze jej mama poprosila mojego syna tytulowac jej Mrs. Smith. Od czasu urodzenia dzieci mowi na mnie babcia. Natomiast moj amerykanski zienc mowi na mnie mamo chciaz po doswiadceniu z moja synowa powiedzialam mojemu zienciowi zeby mowil na mnie tak jak jest mu wygodniej: mamo lub po imieniu. Moj ziec wybral mamo bo mysle ze chce sprawic mi przyjemnosc. I zeczywiscie jest mi bardzo przyjemnie. Moj brat mial 12 lat jak moja mama wyszla drugi raz za maz i moj brat zawsze na mojego tate mowil tato. I to bylo piekne i pelne szacunku bo przeciez moj tata wychowywal go az do 25 roku. Wiekszosc jego kolegow nawet nie wiedziala ze to jest jego ojczym. Jak kogos wolamy w naszej rodzinie to zalezy od rodziny, szacunku, i tradcji. Ja kocham poskie tradycje i dlatego wprowadzilam je w USA w mojej rodzinie. Mojego brata synwe w USA tez mowia tata i mama. Tradycje sa piekne i trzeba je pielegnowac i nie nasladowac amerykanow jesli sie mieszka w Polsce.
@dorotamaty88811 ай бұрын
Zawsze uwazalam, ze mam tylko jednego ojca i matke. Na tesciowa mowilam mama, ale nigdy nie czulam sie z tym dobrze.
@magicznaoctava11 ай бұрын
Masz wiele racji z tym szacunkiem w PL, ja tylko raz przeszłam z pracownikami na „ty”, poprzez mówienie na Ty u nas skraca się formalna relacja i niektórzy ludzie wtedy inaczej się traktują. Naprawdę tego doświadczyłam, że tzw. siusiumajtki traktowały mnie jak koleżankę w pracy pomimo, że byłam ich kierownikiem. Nigdy więcej.
@natalia.romanowicz11 ай бұрын
Jestem na Ty z dziećmi, z którymi pracuję w stowarzyszeniu i uważam to za fajne uczyć i doświadczać, że szacunek nie zależy od formy zwracania się.
@koprolity11 ай бұрын
Teściowa to takie nieustanne przypomnienie o tym, że będzie już tylko gorzej.
@PEPE-he1gn4 ай бұрын
A teść to co?
@sportivo_awd10 ай бұрын
Dave pytanie z innej beczki, czemu John to w slangu kibel?
@vanklompf10 ай бұрын
Dokładnie tak jest jak mówisz. Po ślubie do całej rodziny żony zaczynasz mówić tak ja ona, czyli babciu, dziadku, wuju, ciociu itd. Ja nigdy nie miałem z tym problemu, tak samo jak moja żona. Zupełnie normalne jest że jak mówię do teścia "cześć tatuś. Walniemy po kieliszku?'" czy coś w tym stylu.
@TheNewnamed6 ай бұрын
Dokładnie
@nonperson2211 ай бұрын
Agent Smith: Mr Anderson znowu się widzimy
@malwinakowalska96097 ай бұрын
Dave to typowy Polak on analizuje co po co i dlaczego, Amerykanin ma wyjebane bierze co jak jest. Bravo Mrs Davidson 😅
@rafamarek775311 ай бұрын
Można po staropolsku mówić "świekier", "świekra" ;)
@profesorinkwizytor483811 ай бұрын
Ale chyba tylko o rodzicach męża, ale już nie żony.
@randiaperreo90319 ай бұрын
Genialne rozkminy👏🤣😄
@ryksaabcd251010 ай бұрын
Nic mi tak nie poprawia humoru jak poczucie humoru Dejwa z Hameryki. A co do szacunku, to w Polsce jest tak samo jak w Stanach - szacunek nie ma nic wspólnego z tym, czy mówi się do kogoś przez Pan czy Pani, czy przez ty. Po prostu taki mamy zwyczaj, taka kultura i tradycja. Ostatnio zresztą powoli to się zmienia i ludzie częściej mówią do siebie per ty nawet jak jest miedzy nimi duża różnica wieku i nawet do swoich teściów - znam takie przypadki.
@tameforjam165811 ай бұрын
A teraz uważaj. W szkole średniej do nauczyciela który może być nawet zwykłym magistrem mówi się "Pani/Panie profesorze" chociaż oni profesury nie mają
@nonperson2211 ай бұрын
A do tego podczas strajków przebierają się za krowy 🤗
@quartosomadre11 ай бұрын
Na szczęście u mnie w szkole średniej tak się nie mówiło tylko normalnie pan pani
@PepeInRedAndGreen10 ай бұрын
A co jeszcze dziwniejsze, najczęściej skraca się to do "sorze/sorko", co dla mnie brzmi jak zdrobnienie jakiegoś imienia i wywołuje wrażenie mega spoufalania się, tak jakby powiedzieć "Kaśka" czy "Krzychu" do nauczyciela 😅 Mnie nigdy przez 4 lata nauki w liceum nie przeszło przez gardło "sorko/sorze", zawsze mówiłam "pani profesor", "panie profesorze", choć faktycznie, są to długie formy, więc trochę mało praktyczne, ale "sorko" i "sorze" po prostu mi nie brzmiało, choć praktycznie wszyscy tak mówili.
@Motorola-wp6yw5 ай бұрын
W Polsce jest też tak że młodzi ludzie powiedzmy 20 plus mają opory, żeby mówić na Ty do starszych od siebie powiedzmy 40 plus, nawet jak ci starsi sobie życzą zeby im mówić po imieniu bo na ,,Pani, Pan" czują się staro 😉 sama sie na tym łapię, ze ciężko mi mówić po imieniu do starszych od siebie 😂
@rbark231110 ай бұрын
Oczywiście, że po ślubie do wszystkich członków rodziny męża/żony mówi się tak jak on/ona mówi. Do dziadków, wujków, ciotek itd. I tak, "mamusiu, tatusiu" do teściów jak najbardziej działa.
@Alex420z11 ай бұрын
Jak się jest już dłużej razem (ale przed ślubem) to też się często mówi „teście”, a ci najczęściej proponują przejście na ty (choć nie zawsze i chyba częściej i szybciej robią to ojcowie). Z kolei przejście na mamo i tato nie jest obowiązkowe ani bardzo częste. Dla wielu osób to dziwne. Chyba zależy od relacji.
@aaaa-ss9te11 ай бұрын
W Polsce na macochę mówimy stepująca mama
@ignacynowakowski22829 күн бұрын
No chyba u Ciebie w domu! Pierwsze słyszę, żeby ktoś tak mówił!
@kierunkowskazysasuper85283 күн бұрын
Ci co wiedzą
@RuckRitz10 ай бұрын
A mi się wydaje, że w którejś częsci Meet my Parents, Greg półżartem powiedział do teścia "dad". Czy nie?
@dammat942811 ай бұрын
A po rozwodzie znow zmiana na Pan Pani ?
@RyanSuS111 ай бұрын
U nas już to wygląda różnie. Np. mam najlepszego przyjaciela który się zaręczył i mówi do swoich teściów normalnie po imieniu Renata Zbyszek. Co więcej nawet ja mówię do nich po imieniu bez "Pani Renato", "Panie Zbyszku". Sami tak chcieli. Bywa różnie teraz. Pozdrawiam i czekam kiedy wpadniesz do Częstochowy 😉
@gronodobrychludzi199211 ай бұрын
Ejjj, dziwne te Twoje odcinki gdzie nie idziesz gdzieś przed siebie, w jakiejś ładnej scenerii- rusz dupę i wróć do korzeni, fajniej się to oglądało
@patapatatai34296 ай бұрын
U nas wcale to nie zależy od ludzi: kiedy np. nie mówisz na teściową "mamo", wtedy wpada Święta Inkwizycja i zostajesz spalony na stosie ... 😁
@tomasz738511 ай бұрын
A jak się przedstawią tak: Dzień dobry, jestem mamą Twojej narzeczonej/żony Basi. To co?
@arturg188111 ай бұрын
To mówisz: mamo Basi😅.
@lucynadrazek2348 ай бұрын
Jest paskuden, pozostaje ograniczanie kontaktów.
@Pusitxx3 ай бұрын
4:43 to się nazywa popełnić sudoku Dave 😮💨
@oskarkawulicz395611 ай бұрын
jakby wytknąć co jest dziwne w stanach, co oni nie dostrzegają to by 100 stron zabrakło.. heh. Ciekawy odcinek dace - keep goin' kiedy odcinek z twoimi rodzicami?
@jerzykiler438610 ай бұрын
Dla mnie to zawsze było chore, ale na szczescie uzgodniliśmy z teściem formę na Ty, tak samo moja zona z moja matka. Nie wyobrażam sobie mówić Tato do teścia. Aktualnie to, o czym mówisz, wymiera w naszej kulturze. Moje pokolenie, czyli ludzie po 30 już inaczej patrzą na te sprawy.
@profesorinkwizytor48383 ай бұрын
Jak byłem (bardzo) mały, to się zwróciłem raz do cioci per "pani" (może dlatego, że nie wiedziałem, jak się zwracać do cioci), a ona odpowiedziała coś takiego, żeby się tak do niej nie zwracać, bo jest ciocia.
@MateuszCzarnecki198311 ай бұрын
A wyobraź sobie, o narzeczonej mówisz „moja narzeczona”, a po ślubie - żono.
@tomlyn112411 ай бұрын
A na kogoś innego mówisz "żono" oprócz żony?
@MateuszCzarnecki198311 ай бұрын
do 2 żony i 4 kochanki,( bo to ją kręci)@@tomlyn1124
@adamzurawica554511 ай бұрын
tak, żona sąsiada. Bzykam żonę Tomka@@tomlyn1124
@Johnny-wm4ex11 ай бұрын
@@tomlyn1124wózek inwalidzki
@marcinnowakowski99711 ай бұрын
To zdanie nie ma sensu.
@BozonCechowaniaАй бұрын
9:00 - myślę że w polsce zdecydowana mniejszość ludzi tak mówi. Nigdy nie powiedziałbym do teściów mamo i tato. To brzmi okropnie.
@Futunoir11 ай бұрын
Słusznie zauważyłeś, że okazywanie komuś szacunku jest w Polsce mocno związane z tym, jak się do kogoś zwracamy. Mówienie per "pan" dystansuje i siłą rzeczy chroni przed pewnymi zachowaniami, np. jeśli ktoś Cię wkurzy głupim gadaniem, nie powiesz "pierdolisz głupoty" do osoby, z którą nie jesteś na "ty". Wyrazisz to w bardziej formalny sposób, typu "ale pan głupoty wygaduje". Osobną, dość niezwykłą kategorią są zwroty mieszające szacunek z jego brakiem typu "panie, ale pan pierdolisz", ale raczej rzadko spotykane wśród młodszych pokoleń. 🙂
@andrzejwodynski11 ай бұрын
Dave czy Ty jesteś Polakiem że takie pytania zadajesz?
@pablogdansk10 ай бұрын
Mój tata 20 lat ponad po małżeństwie i do teścia i teściowej, zamiast pan/pani mamo/tato to mówi teściu i teściowa XD
@paulatryda688810 ай бұрын
Nie wiem jak w reszcie Polski ale na Śląsku mówi się przez 2 osobę liczby mnogiej "czy chcecie, zrobiliście to czy tamto
@pufpi11 ай бұрын
Dave, opowiedz o co amerykanom chodzi z obsesją na punkcie śnieżnobiałych zębów.
@Czarnable10 ай бұрын
Moi teściowie są najlepsi na świecie, ale do dzisiaj mówię do nich ,,you”, ,,she”, ,,he”, a to tylko dlatego, że jezyk polski i kultura polska jest tak głęboko w mojej głowie, że ciężko mi jest mówić do nich po prostu tak, jak oni chcą, czyli Bren i Ran🫣 w mojej głowie oni oczekują ode mnie Mrs Brenda i Mr Randal lol 🤣 wiem, że masz rację i w pełni się z Tobą zgadzam😀 od zawsze uwielbiam Twój humor i nawet przeczytałam Twoją książkę, więc chyba rozumiem do czego nawiązujesz w Tym filmie. Mam nadzieję, że kiedyś nas odwiedzisz w St Augustine! 😀
@djprochonski5 ай бұрын
Moi rodzice kazali mojej żonie mówić do siebie po imieniu. Ja natomiast teściów musiałem się spytać czy mogę przejść na mamo i tato bo sami nie zaproponowali. Po 5 latach małżeństwa nadal czuje się niezręcznie mówiąc mamo i tato na teściów.
@jerzykiler438610 ай бұрын
Dałem okejke za come here big daddy :D
@profesorinkwizytor483811 ай бұрын
Przypominam, że, gdyby spojrzeć na historię słowa "you", wygląda na to, że po angielsku raczej nie mówi się do każdego na "ty", a raczej wręcz przeciwnie - mówi się do każdego na "wy", co w zwrocie do pojedynczego człowieka daje podobny efekt co mówienie "pan/pani" (zob. "pluralis maiestatis"). Co innego, gdyby normą we współczesnej angielszczyźnie było mówienie do każdego per "thou"... ale, jak na ironię, to "thou" uległo chyba jakiejś nobilitacji, gdyż używane jest dzisiaj chyba głównie w stylu biblijnym, zwłaszcza w odniesieniu do Boga (i zapewne pisane wówczas raczej od wielkiej litery).
@piotrozimek59110 ай бұрын
to, z ta " Mama i Tata" jest bardzo proste. Z kulturowych przyczyn .. Polacy adoptuja ( jesli chca i wszystko jest " OK " rodzicow zony, czy tez meza jako swoich .. odwrotnie rodzice moga mowic do ziecia czy zieciowej , synu lub corko . Nie musi tak byc , ale jeski tak jest, to tylko dowod ze dobrze sie dzieje