Stare instalacje elektryczne w budynkach, często bezwiednie przeciążane bardzo często prowadzą do rozgrzewania się przewodów w następstwie czego dochodzi o ich grzania się a następnie do zwarcia o pożaru. Napiszcie proszę jak to wygląda u Was, czy mieliście kiedyś tego typu niebezpieczną sytuację w swoim mieszkaniu lub domu.
@AdamAdam-cd2fs Жыл бұрын
Temat na kolejny film proponuje:Niebezpieczna wartosc napiecia pradu stalego,palenie sie luku elektrycznego,niszczycielskie porazenie pradem stalym.Temat bardzo wazny.Ludzie zakladaja sobie PV do grzania wody pradem stalym nie znajac zagrożeń.Oczywiscie mowa tu o tych co grzeja wode bezposrednio z paneli
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Super - świetny pomysł. Zrobię o tym odcinek. Dzięki.
@pjczekan Жыл бұрын
Przewody w sieciach i instalacjach elektrycznych niskiego napięcia (do 1kV) dobiera się na następujące warunki: a) wytrzymałość mechaniczną, b) obciążalność długotrwałą, (zależną od materiału izolacji kształtu przewodu i sposobu ułożenia) c) przeciążalność, d) spadek napięcia, e) warunki zwarciowe, f) samoczynne wyłączenie dla celów ochrony przeciwporażeniowej Za Wikipedią "Naskórkowość (ang. skin effect) - zjawisko występujące w obwodach prądu przemiennego, powodujące, że gęstość prądu przy powierzchni przewodnika jest większa niż w jego wnętrzu. Zjawisko naskórkowości wpływa na wzrost efektywnej rezystancji AC przewodnika, powodując wzrost powstających w nim strat mocy. Wielkością charakteryzującą zjawisko naskórkowości jest głębokość wnikania (pola magnetycznego lub prądu do przewodnika). Wielkość ta zależy od rezystywności, przenikalności magnetycznej ośrodka i częstotliwości prądu." Dla prądu stałego nie występuje, bo nie ma zmiennego pola. A przewód typu linka w większości przypadków nie ma izolowanych włókien. Izolowane żyły wykorzystuje się w cewkach np. kuchenek indukcyjnych gdzie częstotliwości są rzędu nastu do dziesiątek kHz.
@Rob-Sam Жыл бұрын
Mnie też uczono, że naskórkowość występuje dla w.cz. Dla prądu stałego nie. Dlatego akumulatory DC łączymy płaskownikami i nie ma z tym problemu.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Zgadzam się całkowicie. A co do izolowanych włókien w lince, to na filmie to tak może wyglądało, ale każde cztery żyły na końcach były odizolowane i skręcone razem, aby zwiększyć przekrój całkowity przewodu.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Zgadza się, aczkolwiek trzeba pamiętać, że powyżej pewnego napięcia staje się to niebezpieczne, bo dużo łatwiej o powstanie łuku elektrycznego.
@MinSziHo Жыл бұрын
00:00:35 "bez weryfikacji..." A weryfikacji przez kogo? Innego ignoranta technicznego, jakich pełno na rynku zapisanego te tej czy innej izby czy stowarzyszenia? "bez badań kontrolnych, okresowych..." A to prosta instalacja, np. domowa wykonana z głową z jakościowych komponentów wymaga jakichkolwiek "badań kontrolnych", "stres testów" poza tymi wymuszonymi "prawem" napisanym pod branżową sitwę? A co złego jest w instalacji wykonanej "przez elektryka - amatora", WE WŁASNYM ZAKRESIE (o zgrozo), ale zgodnie ze sztuką i - co najważniejsze - z prawami fizyki? Co do poprawności działania mają w ogóle uprawnienia? Uprawnienia myślą za wykonawcę czy projektanta? Naprawdę mówisz o tej parodii uprawnień pozyskanych z a p i e n i ą d z e po parodii szkolenia zakończonego parodią egzaminu ukierunkowanego li tylko, aby na tych "uprawnieniach" upasła się kolejna polska branżowa sitwa? Taki elektryczny ZAIKS? Np. po 5 latach technikum elektrycznego i kolejnych 5 latach studiów na elektrotechnice kursant niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po egzaminie przed komisją leśnych dziadków, nabywa wiedzy tajemnej? Naprawdę? Zwracam przy okazji uwagę, że "uprawnień" wymaga tylko kodeks pracy od p r a c o w n i k a. Osoba prowadząca JDG nie musi mieć żadnych uprawnień poza wiedzą ze szkoły podstawowej (do niedawna) - ja składałem obwody bodajże w 6 klasie szkoły podstawowej na zajęciach z ZPT po lekcji fizyki. A ile błędów (ale takich karygodnych) znalazłem w instalacji wykonanej przez elektryków, technicznych patałachów i nieuków, to mógłbym książkę napisać. A wszyscy "uprawnieni" byli... tylko do dostępu do tortu i krojenia kasy, jak się okazuje w praktyce🙂
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Każda, nawet najlepiej wykonana instalacja wymaga przeglądów okresowych. Jest to wymóg prawa, a to, że wielu o nim nie wie i go nie stosuje to już inna sprawa. Wiem, że często uprawnienia są parodią, ale jak ich nie masz to wytłumacz się np. ubezpieczalni, gdy coś się zdarzy, albo prokuraturze gdy kogoś prąd zabije a instalację wykonywał elektryk bez uprawnień. Uprawnienia do tzw. "dupochron".
@MinSziHo Жыл бұрын
@@EkoNiezalezny "Każda, nawet najlepiej wykonana instalacja wymaga przeglądów okresowych." PONIEWAŻ jest to wymóg prawa". O tak. Natomiast z ubezpieczalnią wiąże Cię umowa c y w i l n a i jej podpisanie korpora może uzależnić od dowolnego swojego widzimisię (w odróżnieniu od OC). Np. od rachunku ryzyka. "wielu o nim nie wie i go nie stosuje to już inna sprawa." i chaty jakoś się specjalnie nie palą i nikt zdrowy psychicznie gniazdek nie liże, nawet jak ma RCD, co nie? No popatrz 🙂
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@MinSziHo Już pod którymś komentarzem to pisałem, że prawo wymaga przeglądów najdalej co 5 lat. To że ludzie tego nie robią i jest to często martwy przepis to już inna inszość. W budynkach wielorodzinnych wymóg ten jest co roku. Ubezpieczalnie zawsze zrobi wszystko, aby nie wypłacić ubezpieczenia. Wiadomo, że gniazdek nikt nie liże :))) ale niestety przez niesprawne instalacje jednak dochodzi do pożarów instalacji. Pół biedy, jeżeli nikomu nic się nie stanie, ale czasem niestety bywa gorzej. Poszukaj na googlach ile bylo pożarów domów w ciągu ostatnich 10 lat i co było najczęściej ich przyczyną.
@AErKart7 ай бұрын
3:29 uważam że przy obecnym zaawansowaniu technologii w inteligentnych domach na złączach powinny być już stosowane czujniki temperatury wbudowane być może przewody będą niedługo przewody do sygnalizacji kontroli także każdy przewód sieciowy będzie miał w sobie żyłę komunikacyjną, i wszystkie złączki po drodze będą mieć czujnik temperatury, który kosztuje grosze. System wtedy będzie auto diagnozować w czasie rzeczywistym wszystkie miejsca połączeń które mogą się nagrzewać. Czujka obecności lub każde urządzenie grzewcze może mieć dodatkowo też element monitorujący. Póki co każdy może sobie sam to zrobić, chociażby kupując taki termostat za 15 zł w miejscu które jest narażone na przegrzewanie kontakt z materiałami łatwopalni. Złącze śrubowe powinno się kontrolować i dokręcać raz w roku. Ale chyba nikt tego nie robi, co w przypadku ich poluzowania może być powodem pożaru. Widziałem co się dzieje ze śrubą przy dużym poborze, jeśli ma opór. W przypadku łączenia w puszkach to złączki wago mają cały czas docisk.
@EkoNiezalezny7 ай бұрын
Optymaliaztory SolarEdge właśnie mają zintegrowane czujniki temperatury w złączach MC4, dzięki czemu system jesto wiele bardziej bezpieczny.
@MrX-yg7rz Жыл бұрын
Elegancko wytłumaczone. Wystarczy spojrzeć na trakcję energetyczna, to nie jeden gruby drut lecz wiele pojedynczych, razem splecionych.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Otóż to. Zresztą niejednokrotnie daje się np. po dwa kable (widać to np. w instalacjach DC niskonapięciowych), aby zwiększyć sumaryczny przekrój i umożliwić przepływ większych prądów.
@AErKart7 ай бұрын
Co ciekawe linki stosowano to też wiele lat temu. Z powodu deficytu miedzi i kruchych łamiących się łatwo kabli aluminiowych. Co bardziej zapobieganiu bezpieczniejsze osoby mające dojście do zasobów w PRL-u załatwiały sobie kable przemysłowe np z najbliższej zajezdni tramwajów 😀 Wwilli dziadków taka miedziane linkowa instalacja, guma dodatkowo w materiałowym oplocie uniemożliwiającym jej przetarcie była już z 50 lat temu. I to wszystko w metalowych rurkach - linki miedziane.
@picard162 Жыл бұрын
Według mnie najważniejszym problemem jeśli chodzi o pożary związane z instalacją elektryczną i przepisy w Polsce jest to, że nie wymagają one badania impedancji pętli zwarcia między przewodami N i L, a tylko N i PE. Przepisy w badaniach instalacji uwzględniają tylko aspekt ochrony przeciwporażeniowej. Ochrona przeciwpożarowa jest pominięta, a wystarczy, że w gniazdku luźny jest przewód N lub L, dochodzi do iskrzenia, nagrzewania się wszystkiego w koło i może dojść do pożaru. Badanie impedancji pętli zwarcia pomiędzy N i Lw wielu przypadkach wykazałoby, że coś jest nie tak. Można to zrobić "hurtowo" badając jeden punkt.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Tak, to prawda, tylko raczej mało kto to robi.
@AErKart7 ай бұрын
Tak jak mało kto się dobrze odżywia i większość ludzi sama się niszczy trując na różne sposoby. Być może świat Jest tak skonstruowany że zawsze daje margines dobrowolności w ważnych sprawach także ci którzy są oszczędni tracą na zdrowiu imieniu w dłuższej perspektywie. Ci którzy są mądrzy dbają o siebie i mnie nie bardziej zawsze robiąc coś lepiej. Dzieki temu dochodzi do znacznej różnicy sposobów życia i myślenia. Osoby z biednych oszczędnych Club społecznych zwykle są zalękniony różnymi nieszczęściami wynikającymi właśnie z głupiej oszczędności na wszystkim. Przez co ostatecznie boją się technologii trzymając starego sprawdzonego schematu który daje im poczucie bezpieczeństwa. Czego przykładem mogą być panele fotowoltaiczne na dachu. Ci którzy robią to na tanich złączach doświadczyć mogą pożaru i gdy to rozejdzie się w ich gronie wszyscy tworzą sobie negatywne skojarzenie, że panele równa się pożar domu. Co dla osób oszczędnych jest pretekstem do odmówienia sobie ich. W dłuższej perspektywie czasu te osoby będą płacić za prąd który będzie drożał coraz bardziej, co sprawi że będą narzekać coraz bardziej aż w końcu sami wykończą się nerwowo. Podczas gdy inni będą mieć prąd za darmo i cieszyć się coraz lepszymi nowymi technologiami. Podsumowując mały margines swobody w doborze różnej jakości usług i rzeczy Sprawia że społeczeństwo dzieli się na klasę niższą i klasę wyższą, charakteryzującą się dobrobytem lub życiem w strachu ograniczając się do tego co niezbędne i pewne bo stare i sprawdzone. Samochody elektryczne nie bo palą się panele nie bo palą się wiatraki nie bo palą się. Własny dom niebo spali się lepiej mieszkać w jakiejś małej klatce w bloku nie mając nic i być szczęśliwym bo nie wychodzi z domu podczas ogłoszonej wiecznej pandemii siedząc w wirtualnej rzeczywistości TV strasznych obrazów nakręca coraz większe lęki przed "złym światem" mnóstwa zewnętrznych zagrożeń i nieszczęść. Oto strategia społecznej selekcji, jak ktoś nie myśli to jest wciągany w lęk i tłamszony ( do minimalistycznej przestrzeni m, która podczas wojny lub kryzysu nie da mu żadnego poczucia bezpieczeństwa a być może stanie się trumną. Wobec domu niezależnego energetycznie którym można doposażyć w bunkier, jeśli jest w miescie).
@pjczekan Жыл бұрын
Skrętka jest najczęściej 23 AWG, czyli 0,57 mm średnicy, czyli 0,26mm^2 przekroju poprzecznego
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Tak - ale to zależy od skrętki. Ta akurat ma większy przekrój, jest zewnętrzna, ekranowana, generalnie porządny FTP. Przy przekroju 0,26mm2 i napięciu 230V oraz prądzie 5A już by się wszystko topiło a to zaledwie 1,15kW. Ta skrętka wytrzymała 1.5kW i dosłownie delikatnie dawało się wyczuć podwyższoną temperaturę. Dopiero od 2kW+ zaczęła się grzać i tak jak było widać 3.8kW stopiło izolację i jeszcze trochę i płyta OSB zaczęłaby się palić.
@pjczekan Жыл бұрын
@@EkoNiezalezny Bardzo chciałbym poznać jaki to jest kabel bo skrętkę pod złączki RJ45 widziałem maksymalnie 22AWG. Większy przekrój występuje w skrętkach stosowanych w sieciach KNX ale on nie wejdzie do złączki RJ45 (a dokładniej P8C8)
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@pjczekan Miałem jakiś taki ścinek zewnętrznej skrętki SFTP, prawdopodobnie był to SOLARIX.
@komenter1985 Жыл бұрын
tematy: jaki fajny miernik energii wybrać dla początkującego Elektryka? jak zmierzyć wydajność naszych paneli w słońcu ? czy Panele i prąd który produkują jest w porządku lub czy też z Panelem się coś dzieje? Programowanie 3 różnych Falowników hybrydowych.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Dobre tematy. Coś się z nich wybierze.
@MinSziHo Жыл бұрын
3:52 "według starych norm" Norma, to jest po to, aby producent nakrętki dogadał się z producentem śruby (najogólniej rzecz ujmując) (art. 3 ustawy o normalizacji). Stosowanie norm jest DOBROWOLNE (ar. 5 ust. 3). Ustawa jest z 2002r. Zastanawiałeś się, jak do 2002r ludziom udało się ponad 200 już lat funkcjonować z elektrycznością? Bez jaśnie pana urzędnika i jego norm? 🙂
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Ja to wiem, ale uwierz mi, że jeśli dojdzie to wypadku, to będą szukać nawet najmniejszego szczegółu.
@edwardfrydryczek7895 Жыл бұрын
Temat bardzo poważny i godny przeanalizowany.U mnie pomimo zabezpieczenia 32A przepaliły się przewody zasilające dom bo miały wiele lat i były aluminiowe .Moja instalacją pv 20kw była dopasowana do bezpieczników ale nie do starych przewodów uratowała mnie skrzynka żeliwna. Przyczyną były duże prądy ooddawane do sieci.Oczywiscie wymieniłem zasilanie na miedź
@mareks6934 Жыл бұрын
Ten kto podłaczył 20kW do twojej skrzynki to zupełny amator nie elektryk , i przestancie ciagle bredzic o przewodach , wieloktronie wazniejsze sa złacza na tych przewodach i tu jest problem
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
No właśnie - dobrze, że Pan o tym napisał. Niech się uczą Ci, którzy wszystko negują w komentarzach pod tym filmem.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Ważne jest to, aby cała instalacja od RG do punktu końcowego, czyli gniazda/włącznika była wykonana prawidłowo. Inaczej zawsze gdzieś będzie problem. Mniejszy lub większy, ale będzie.
@zino79458 ай бұрын
Licza sie styki i polaczenia bo 1,5 wytrzymuje nawet 24A a 2,5 - 34 dopuszczalna temperatura polwinitu - 70stopni
@EkoNiezalezny8 ай бұрын
Zgadza się. Natomiast długotrwała obciążalność nie jest bez znaczenia. Chodziło o pokazanie widzom, że to nie jest tak, że na zwykłym kablu od lampki nocnej można zasilać cały dom. Niestety wiele osób tego nie rozumie i oszczędzając grosze naraża się na późniejsze powstanie pożaru.
@mrjinks3520 Жыл бұрын
z filmu wynika że skrętka wystarcza do zasilania przeciętnego domu:)
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
No ja bym jednak nie ryzykował, nawet przy topologii gwiazdy w automatyce budynkowej :)
@AErKart7 ай бұрын
Jaka skrętka bo chyba nie komputerowa tylko zapewne mowa o przewodzie miedzianym w formie linki zamiast jednego drutu. Linka o tej samej grubosci ma lepsze parametry przewodzenia niż drut z uwagi na dużo większą powierzchnię. Poza tym eliminuje naprężenia które są powodem poluzowania styków przegrzewanie i pożarów. Do tego dochodzi luz i wygoda instalacji, gdy nie trzeba siłować się z oporem przewodów do ich ułożenia wygięcia do złącza.
@AErKart7 ай бұрын
3:35 uważam że w ramach rozwoju każde dziecko powinno mieć już dwa komputery jeden do pracy a drugi do zabawy. Dzięki temu nie będzie rozpraszać się podczas (min zdalnej) nauki na rożne bzdety, wiadomosci i gry.
@EkoNiezalezny7 ай бұрын
Na ogół i tak ma. Notebook i Smartfon, czyli dwa komputery.
@AErKart7 ай бұрын
W takim razie każde dziecko powinno mieć cztery komputery SmartWatch Google do wirtualnej rzeczywistości smartfon tablet z dokładną klawiaturą, ciężkiego laptopa który chyba jeszcze trochę minie czasu zanim będzie tak ultralekki. Chyba do tego czasu znikną komórki i komunikacja będzie tylko przez wirtualne asystent miniaturyzacja do formy chipu i nadające bezpośrednio do umysłu
@EkoNiezalezny7 ай бұрын
@@AErKart Te wszystkie bzdety są zbędne. Wystarczy rozsądne myślenie i odpowiednie wychowanie dziecka, aby o tym wiedziało.
@AErKart7 ай бұрын
Zwróć uwagę na to że jeżeli nie da się dziecku technologii to nie odnajdzie się w nowej rzeczywistości, której ta technologia odgrywa coraz większą rolę. Chyba że chce sie założyć skansen. Amiszów BIS. Odrzucenie technologii to też jest jakaś droga świat wyraźnie wspiera, zniechęcając ludzi do sztucznej inteligencji ( plotkami jakoby to było uosobienie szatana który pragnie zniszczyć świat ).
@bajabongosoffgrid Жыл бұрын
witaj ciekawy test ,ja kiedyś zrobię test z bezpiecznikami topikowymi jak się nagrzewają przy 25 amperach nie idzie bezpiecznika utrzymać w ręce --pozdrawiam
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
O - super pomysł. Zrób taki materiał. Możesz jeszcze mierzyć temperaturę pirometrem. Ja tutaj też chciałem, ale akurat mi bateria padła i nie miałem jak pokazać temperatury przewodów.
@MinSziHo Жыл бұрын
Od 00:05:00 zaczynasz mówić o FIZYCE a ta z widzimisię biurwy ma mało wspólnego. Brawo! 🙂
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
A no, co do widzimisię urzędasów, to już niejednokrotnie się wypowiadałem.
@SamSeRobie Жыл бұрын
Mylisz linkę z licą. Naskórkowość jest pożądana przy dużych częstotliwościach i wymaga izolowanych włókien. Weź 1.5mm2 drut i linkę., który sie prędzej zagrzeje?
@HektaryOffGridTV Жыл бұрын
Super materiał, bardzo obrazowo co najlepiej chyba działa na widzów. Gratulacje😊
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Zobaczymy ilu widzów to obejrzy i ile będzie komentarzy.
@HektaryOffGridTV Жыл бұрын
@@EkoNiezalezny stawiam, że minimum 25 tysięcy. Trzymam kciuki😊
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@HektaryOffGridTV No to byłoby rewelacyjnie. Zobaczymy po kilku dniach.
@HektaryOffGridTV Жыл бұрын
@@EkoNiezaleznymasz dużo subów, więc YT powinien to pchnąć.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@HektaryOffGridTV W teorii tak, ale algorytm strasznie tnie zasięgi. Chociaż przed nami grudzień, czyli teoretycznie najlepszy miesiąc na robienie zasięgów.
@M1GD4L Жыл бұрын
Trzeba uważać. Dobry materiał.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Oczywiście. Trzeba przemyśleć wykonanie instalacji i wtedy wszystko będzie OK.
@AErKart7 ай бұрын
W dzisiejszych czasach lepiej zdjąć z widoku krzyż ( ponieważ jest postrzegany jako jako rażący symbol fundamentalizmu i ktoś może pomyśleć że ma intencje nawracania innych. Czyli propagowania danej ideologii) 1:29
@mikolaj98p47 Жыл бұрын
Przy obciążeniach DC jest ta sama reguła że na 1mm2 przypada ok 8~10A?
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Tak. Prąd to prąd. A kwestia DC lub AC dotyczy napięcia.
@komenter1985 Жыл бұрын
super stress test
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Powiem szczerze, że jakoś bardzo się nie stresowałem. Byłem przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne, ale też byłem świadomy ryzyka tego eksperymentu.
@mariuszkostarek6440 Жыл бұрын
👍👍👍👍👍
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiam.
@jerry76-jc5mg Жыл бұрын
8-10A obciążenia na 1mm^2 chyba trochę grubo. Tak myślę.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Tak właśnie jest. I przy takich prądach nic złego z przewodem się nie stanie.
@MinSziHo Жыл бұрын
Obawiam się, że efekt naskórkowości, o którym mówisz, nie pojawi się przy częstotliwościach rzędu 50-60HZ a tym bardziej w miedzi. Przy Twoich zastosowaniach i rozważaniach typu linka versus drut jest pomijalny. Linka jest elastyczna, odporna na wibracje i to jest zasadniczy powód, aby ją wykorzystać. Jak nie jest konieczna - tylko drut. A średnica przewodu/kabla, to zależy od koniecznej do przeniesienia MOCY i częstotliwości sygnału a nie jedynie prądu, prawda? 🙂
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Kurcze - zastanawiam się, kto zaczął pierwszy o tej naskórkowości, bo w filmie tego tematu nie poruszałem.
@janek.k Жыл бұрын
@@EkoNiezaleznyO naskórkowości nie, ale w 8:50 mówisz że "prąd płynie po obwodzie"
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@janek.k Bo płynie i właśnie z tego powodu linki są lepsze niż drut.
@MinSziHo Жыл бұрын
@@EkoNiezalezny No to poczytaj o efekcie naskórkowości.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@MinSziHo Czytałem, natomiast to nie zmienia faktu, że prąd płynie na zewnątrz przewodu.
@ketiow09 Жыл бұрын
bzdura. Linka jest tylko lepsza dla prądów o wyższej częstotliwości. Dla prądu o f=50Hz drut czy linka nie ma znaczenia. Drut się stosuje bo jest większa odporność mechaniczna. Linka może się zacząć łamać, zmniejszać swó przekrój w miejscu załamania się linek co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia się oporu w miejscu złamania linek i zwiększenia się przepływu prądu co doprowadzić może do przepalenia się przewodu w tym miescu.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
A dlaczego zakładasz, że to będzie prąd przemienny? A jak będzie prąd stały, to jaką będzie miał częstotliwość, bo według mnie jej nie będzie. Gdyby to nie miało znaczenia, to nikt nie używałby linki na instalacjach a producenci nie zalecaliby linek w przypadku dużych obciążeń. Do tego porównaj sobie karty katalogowe i długotrwałą obciążalność prądową dla przewodu o identycznym przekroju ale w rozdzieleniu na drut i na linkę. Sam zobaczysz czy to bzdura czy nie. Kwestie mechaniczne to oczywiście osobny temat, ale o nim nie mówimy, bo ten odcinek nie tego dotyczył. Odpowiednie układanie przewodów i zachowanie zalecanych promieni gięcia to także osobny temat, ale o tym uprawnieni elektrycy powinni wiedzieć. Natomiast na ogół nie wiedzą o tym użytkownicy końcowi, którzy często przerabiają coś w swoich domach/mieszkaniach nie wiedząc tak naprawdę co robią.
@mareks6934 Жыл бұрын
Drut się stosuje bo jest większa odporność mechaniczna" kto cie tego wyuczył ?? to producenci samochodow robia bład stosujac linki w inst elektr. ??
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@ekologwroclaw Tak - tutaj masz oczywiście rację natomiast dobry elektryk powinien wiedzieć, że podłączanie więcej niż jednego przwodu do zacisków aparatu zawsze wiąże się z ryzykiem. Do multiplikowania służą specjalne bloczki.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@ekologwroclaw Naprawdę nie wiem, kto poruszył temat naskórkowości. Nic o tym nie mówiłem. Chodzi o to, że nie zagłębiałem się w taką nomenklaturę. Ale kiedyś dawno temu robiłem testy przewodności miedzianego grubego drutu o pewnej grubości (przekroju) a równolegle robiłem test przepływności na identycznym drucie z wydrążonym wnętrzem, czyli na tulejce. Zgadnij który odcinek wytrzymał dużo większy prąd. Była to oczywiście tulejka. Co do ściągania izolacji z linki, jak ma się odpowiednie narzędzia, to nie ma problemu z odizolowaniem przewodów. Ale znam dziesiątki elektryków, którzy nie mają nic więcej prócz śrubokręta i tapeciaka.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
@@ekologwroclaw Chodzi o to, aby nie przesadzać i nie przeciążać instalacji. Niestety najczęściej nie rozumieją tego kobiety. Włączają do jednego gniazdka przez przedłużacze i rozgałęźniki co się tylko da. Jak im powiedz, że tak nie wolno, to usłyszysz: "o co ci chodzi, przecież działa". Nie żebym się czepiał kobiet, ale one po prostu chcą normalnie funkcjonować i nie zastanawiają się nad tym, czy przekraczają dopuszczalne parametry wielu różnych elementów. Nie raz w bloku miałem taką sytuację, że bezpiecznik wyleciał, bo było przeciążenie. Skoro do niego doszło, to znaczy, że bezpiecznik nie wytrzymał. I w sumie całe szczęście, bo inaczej przewody zaczęłyby się grzać.
@janek.k Жыл бұрын
8-10A na każdy mm2? Serio? Czyli 10mm2 można obciążać 80A do 100A?
@maciejnawrocki8525 Жыл бұрын
A gdzie tam, głupoty i kocopoły. Przewodność, a prąd dopuszczalny długotrwały to dwie inne cechy przewodów i kabli. Zobacz Idd dla kabla w polwinicie i polwinicie usieciowanym. Do tego sposób ułożenia przewodu/kabla i dopiero możemy mówić czy dany przekrój może być zastosowany.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Dokładnie tak. Przy napięciu 230V przewód o przekroju 10mm2 i prądzie 80-100A spokojnie przeniesie 23kW i nie ma prawa się grzać. Robiłem kiedyś testy nawet na 6mm2 i obciążałem go długotrwale mocą 24kW. Po około 30 min. kabel był wyraźnie ciepły (około 40 stopni), ale nic złego się z nim nie działo. Następnie rozciąłem izolację i sprawdziłem w jakim stanie były miedziane żyły. Nic złego się im nie stało a miedź wyglądała zupełnie normalnie.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Oczywiście, że zależy to także od tego jak jest ułożony, czy są to pojedyncze osobne żyły, czy też we wspólnym oplocie, czy kabel jest w gruncie i jest chłodzony przez ziemię, czy jest np. we wtórniku razem z innymi kablami. Szereg elementów jest ważnych, natomiast skupiłem się tutaj na tym najważniejszym, czyli przekroju. Chcąc poruszyć wszystkie wątki materiał trwałby ze 2 razy dłużej i mało kto chciałby go oglądać.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Jeżeli stosuje się wszystko zgodnie z kartą katalogową, to nic złego nie ma prawa się stać. A w filmie powiedziałem wyraźnie, aby nikt nie robił tego samodzielnie.
@michakrol8228 Жыл бұрын
Dla 80A przy 230v to co najmniej 25mm2.
@SamSeRobie Жыл бұрын
Nie na końcach, tylko na połączeniach. To najsłabsze ogniwo.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Na połączeniach jak najbardziej, ale te na ogół są na końcu danego odcinaka przewodu, co nie oznacza, że na końcu całego kabla. Ale jeżeli płyną duże prądy a kabel niekoniecznie jest dobrze dobrany, to na złączach będzie się o wiele bardziej grzał niż w środku. Natomiast jego środek po dłuższej eksploatacji także będzie miał wyższą temperaturę.
@mareks6934 Жыл бұрын
Piotrek znowu gledzisz - wymieniacz urzadzenia o ktorych wszyscy wiedza , to jest pogadanka dla dzieci ?? znowu wykładasz bzdury dlaczego wg ciebie przewody grzeja sie na koncach ? jedyny pozytek z tego ze postraszyłes dzieciaki aby same nie bawiły sie w elektrykow
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
Przewody grzeją się na końcach w sensie w miejscach ich połączeń, na zaciskach. Jeżeli połączysz dwa przewody, to w tym miejscu będzie dochodziło do grzania się.
@adammialczynski6909 Жыл бұрын
no piękny eksperyment krosuwka telefoniczna do zasilania, chyba tylko frajerzy się na to nabiorą.
@EkoNiezalezny Жыл бұрын
No przecież wyraźnie powiedziałem dlaczego wybrałem taki a nie inny przewód. Na większym przekroju musiałbym puszczać większe prądy, aby pokazać dokładnie taki sam efekt. Chciałem to zrobić z użyciem Fossibota, bo on ładnie mierzy prąd ui pokazuje na żywo jaka moc akurat jest przekazywana. Niestety Fossibot ma ograniczenia mocy i większych prądów już nie puści.